Jlicuiuo pihsrije (iTouranl Engels vliegtuig met geheimen spoorloos Prof. De Quay voor de eindbeslissing Veeblefs Bij Sowjet-gebiecL maar Moskon weet van niets Westelijken front in Zeer ernstige havenstaking in Curacao vormen een Genève Lioe Sjao-Tsji volgt Mao op Groep „bevrijders" landt op Panamese kust Soldaat sterft na ongeluk met handgranaat Hoge Autoriteit bedreigt ons wegvervoer iiAAiiüAG Zi Af JK.lL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 81441. ADVERTENTIES: 10.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMES Hoofdredactear: Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staat»asttcfi is gftcbleocn rnyn bert ia teyljeospoct" Veertigste jaargang no. 11549 IN BOLLENLAND: Schoonheid romantiek Zie pag. 3 en 4 Londen ongerust over 17 inzittenden Geruchten over verloving van Margaret In Italië gonst het thans van <71 ruchten over een eventuele verloving j'tussen prinses Margaret van Enge lland en de Italiaanse prins Enrico of - zoals de Engelsen zeggen - Henry. Het Italiaanse blad Gironale d'Italia schreef, vernomen te hebben, dat prins Enrico is uitgenodigd deze zomer een bezoek te brengen aan het landgoed van de Britse koninklijke familie in Sandringham. Het Engelse hof zou zeer sympathiek staan tegenover een i verbintenis tussen Margaret en Enrico, daar de 32-jarige Italiaanse prins pro- testant is. [Anderen zeggen echter, dat het helemaal j niet zeker is. dat Enrico niet rooms- katholiek is. Een priester zei bijvoor- i beeld, dat Enrico elk jaar met Pasen zijn huis laat zegenen en dat hij nooit gemerkt heeft dat deze iets op de cere monie tegen had. Prinses Margaret bracht vorige week met koningin-moeder Elizabeth een bezoek i aan Italië. Zij heeft de prins heel vaak ontmoet en liet zelfs vlak voor het ver- trek naar Londen haar moeder een uur alleen om ongestoord met Henry te kunnen dineren. stère en profiteurs uit de leiding der Amerikaanse vakbonden te verwijderen. Hpt ontwerp gaat nu naar het Huds van Afgevaardigden, waar een dergelijk voor- |etel vorig jaar is verworpen. TN LONDEN vreest men, dat een vliegtuig van de Britse luchtmacht met geheime instrumenten voor een lanceerbuis in Australië aan boord, ge dwongen is op Russisch grondgebied te landen. Na informaties door de Engelse ambassadeur in Moskou, Sir Patrick Reilly, hebben Russische autoriteiten echter geantwoord niets van het Engelse vliegtuig af te weten. Sinds donderdag heeft men geen contact meer met het toestel gehad. Aan boord bevinden zich zeventien personen. Het Engelse vliegtuig, een viermotorig Avro Tudor transporttoestel, steeg donderdagavond omstreeks kwart over acht van Ankara op voor een vlucht naar Bahrein. Het laatst heeft men contact gehad met het vliegtuig, toen het zich boven afgelegen Turks gebied op een afstand van 150 kilo meter van de Russische grens bevond. Het weer was vrij slecht. In Londen houdt men dan ook met de mogelijkheid rekening, dat de piloot een nood landing op Russisch grondgebied heeft gemaakt. De bestemming van het vliegtuig hoop, dat het vermiste toestel was een proefterrein voor geleide projectielen in Australië. In Londen is men vooral ongerust over de raad selachtige verdwijning van het toe stel, omdat het een geheim appara tuur aan boord'had. Gisteren heeft een woordvoerder van het ministe rie van bevoorrading bevestigd dat de instrumenten die werden ver voerd, geheim zijn. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Patrick, heeft de Russische autoriteiten gisteren zeer voorzichtig om inlichtingen verzocht. Hij vroeg of zij enige reden hadden om te denken óf het slechte weer het vermiste toestel tot een lan ding op Russisch grondgebied heeft ge dwongen. Het antwoord van de Russen was echter volkomen negatief. Intussen heeft men in Engeland nog TN westelijke diplomatieke kringen -t bestaat een goede hoop, dat de nog bestaande meningsverschillen over de onderhandelingen met de I Russen op de ministersconferentie van de westelijke Grote Drie opge- i lost zullen worden. Deze conferentie begint woensdag. Verwacht kan worden, dat de westelijken één front zullen vormen in Genève. Het belangrijkste verschil van mening bestaat nog over het Engelse voorstel in een klein gebied van midden-Europa een ..plafond" voor troepen en bewapening ln te stellen. Engeland wil dit voorstel niet aan de Duitse hereniging koppelen en daartegen hebben de andere westelijke geallieerden bezwaren. Wel zijn de westelijke landen het er over eens, dat over de positie van de geallieerden in Berlijn niet onderhan- Een havenstaking op Curasao die aan vankelijk op een storm in een glas water leek, heeft ernstiger vormen aangeno men dan werd vermoed. Sinds woensdag staat het werk stil zonder dat het einde van de staking in zicht is. Een langdurige havenstaking kan voor Curasao zeer ernstige gevolgen hebben doordat het eiland voor de geringste levensbehoeften is aangewezen op aanvoer van buiten. Verschillende schepen met goederen voor Curasao zijn vertrokken zonder dat de lading werd gelost. De besprekingen met het stakingscomité de vakbonden hebben zich officieel van de actie gedistiancieerd schijnen niet te vlotten ondanks de inschakeling van een landsbemiddelaar. De stakers eisen een loonsverhoging van dertig procent en bepaalde sociale voorzieningen. Zij heb ben een aanbod van een onmiddellijke loonsverhoging van zes procent hangende de onderhandelingen afgewezen. De staking verloopt rustig. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De kamer van koophandel en de eniging handel hebben de regering op de ernst van de toestand gewezen. De sta king schaadt de goede naam die de haven van Curacao met name in de Verenigde Staten heeft en brengt de aanvoer levensmiddelen in gevaar. De voor aardappelen is slechts tot woensdag toe- Duizenden Tibetanen naar India gevlucht Premier Nehroe heeft vandaag ln het Indiase parlement verklaard dat in de afgelopen tijd duizenden Tibetaanse vluchtelingen het deel van India zijn bin nengekomen, waarnaar ook de Dalai La- is uitgeweken. deld kan worden, wanneer de wettelijke rechten van de westelijken in West- Berüjn worden aangetast. De Engelsen hebben toegegeven, dat een eventuele nieuwe internationale status niet veiliger kan zijn dan de bestaande. Zeker is, dat de Russen geen gede tailleerd ontwerp voor een vredes verdrag met Duitsland zal worden aangeboden. De Amerikanen hebben echter een tiental beginselen opge steld, die als basis moeten dienen voor een gedetailleerd verdrag. Russisch plan Dc Kölnische Rundschau weet inmid dels te melden, dat Moskou van plan is de grenzen van de Russische zone in Oost-Duitsland nog voor de conferentie Genève in oostelijke richting te ver plaatsen. Ongeveer een derde Van het door Polen bestuurd vroeger Duits ge bied zou aan Oost-Duitsland worden te ruggegeven. De strook, die Oost-Duits land van Rusland zou kragen. loopt van Koeslin in Pommeren naar Hirschberg in Sllezië. De Poolse vice-premier Nowak heeft berichten over eventuele grenswijzigin- uet klem ontkend. Bovendien, zo zei de Poolse minister, denkt de regering in Warschau er niet aan een vredesverdrag met Duitsland te tekenen, waarin de Oder-Neissegrens niet internationaal wordt erkend. op Russisch grondgebied is terechtgeko men. Britse, Amerikaanse, Turkse en Perzische toestellen zoeken nog steeds boven de bergen in het oosten Turkije. Lioe Sjao-Tsji volgt Mao Tse-Toeng op als president van communistisch Chi na. Het Nationale Volkscongres in Pe king heeft alleen Lioe voor deze functie kandidaat gesteld, zodat zijn officiële benoeming vaststaat. Hetzelfde geldt voor de kandidaten voor de twee vice- presidentschappen: Toeng Pi-Woe en me- uw Sun Jat-Sen, de weduwe van de ndlegger der Chinese Volksrepubliek. Mevrouw Sun Jat-Sen Is geen lid van de communistische partij. De verkiezing van de 54-jarige Lioe voor westelijke waarnemers een ver rassing. Algemeen werd aangenomen dat voor een groot deel representatieve, presidenstambt zou toevallen aan de 72-jarige Tsjoe Tei. Lioe Sjao-Tsji wordt beschouwd als de invloedrijkste poli- is na Ma Tse-Toeng. Hij is eerste ï-voorzitter van het centrale partij comité en voorzitter van de permanente nissae van het Nationale Volkscon gres, het Chinese communistische mario netten-parlement. Ongekend druk was het zater dag in de hollenstreek, waar het schitterende corso doortrok. Onder de honderdduizenden bezoekers waren hijzonder veel Amerikanen uit West-Duits- land en Fransen. De politie had met hen overigens weinig moei te. Veel meer last bezorgden de honderden autobussen uit alle delen van het land. Deze kon men niet over B-wegen afvoeren, zodat op menige plaats opstoppingen ontston den. Eenzelfde verschijnsel deed zich gisteren voor, zij het dan in mindere mate dan za terdag. Gisteren bleken het vooral Duitsers te zijn, die de Nederlandse bloemenpracht kwamen bewonderen. Dat men niet voor niets kwam, bewijst de foto wel. Deze zwarte zwa nen verwierven in het corso een eerste prijs. Brancl in pension, man omgekomen Een felle uitslaande brand heeft ln de nacht van zondag op maandag te Breda aan een man het leven gekost. Door onbekende oorzaak brak brand uit op de derde en hoogste verdieping van het pension Peters aan de Vee marktstraat, waar 22 mensen verbleven. De 28-jarige' W. Donkers kwam ii vlammen om. Zün vrouw, met wi« twee weken geleden was getrouwd, wist zich vla een achteruitgang in veilig heid te brengen. Tevoren had de Bredase brandweer al strijd geleverd tegen een andere brand, die zondagochtend door onbeken de oorzaak in een pakhuis van de goe derenhandel Van Schaick aan de Vis serstraat was ontstaan. Door de grote snelheid waarmee het vuur ln de opge slagen goederen, waaronder dekens en bedden, om zich heengreep, kon er na genoeg niets worden gered. Zaterdagavond werd door een passe rende motorrijder brand ontdekt in de boerderij van H. Hagelstein te Wijnber gen. De bewoners waren niet thuis. De boerderij brandde uit De schade wordt ïn halve ton geschat. Op het bedrijf loopt een verzekering. Zondagmiddag is het pand van een expeditiebedrijf aan de Groningerstraat te Assen vroeger een boerderij met rieten dak uitgebrand. De bewoners, de familie E. Geertsema. waren niet thuis. Het hangt nu nog op beslissing van C.H.-secretaris Van Gelder (Van onze parlementaire redacteur.) DE KABINETSFORMATEUR, prof. De Quay, staat voor zijn eindbeslis sing. Hij heeft het C.H. Eerste Kamerlid mr. W. F. Lichtenauer bereid gevonden om het departement van binnenlandse zaken te beheren. Het zoeken is nu naar een tweede kandidaat-minister uit de C.H. Door de heer Tilanus is de naam genoemd van de secretaris van de C.H.U., mr. J. W. van Gelder. Het is echter nog een vraag of deze kandidaat door de formateur zal worden geaccepteerd. Veel hangit af van de inlichtingen die prof. De Quay over de heer Van Gelder heeft ingewonnen. Zouden deze negatief zijn (de secretaris van de C.H. heeft weinig praktische po litieke ervaring) dan is daardoor de formatie in een moeilijk stadium ge komen. Het is nl. hoogst twijfelachtig of Lichteiiauer bereid zal zijn als enige G.H. in het kabinet zitting te gaan men. Aanvankelijk was in deze richting door minister Staf geadviseerd, maa is de laatste dagen wel duidelijk gewor den dat dit advies bij vele C.H.-ers in goede aarde is gevallen. Zaken Overzee? De formateur zou gemakkelijk C.H. ministers kunnen vinden als hij het departement van Zaken overzee zou laten voortbestaan. Maar tot op dit moi staat hij geheel afwijzend tegenover dit denkbeeld. Als hij dus niet in staat is twee C.H. ministers te vinden en als de heer Lichtenauer niet genegen is als enige C.H. minister in het kabinet zittmg te nemen, dan is het nog hoogst twijfelachtig of er inderdaad nog wel een kabinet-De Quay tot stand zal komen. Hedenochtend heeft de formateur een bespreking gehad met de heer Lichtenauer in Rotter dam. Dit gesprek is voor het slagen van zijn formatiepoging dus van zeer grote betekenis. A.R.-bezivaren De heer Lichtenauer heeft zaterdag te kennen gegeven eigenlijk meer te voelen het departement van verkeer rstaat. Maar deze keus kan vooi A.R. moeilijk aanvaardbaar zijn, daar minister Zijlstra zich uit het kabinet heeft teruggetrokken om te bereiken dat ;en C.H.-man op Binnenlandse zaken komen te zitten. Zou mr. Lichtenauer Verkeer en waterstaat gaan, da st de liberaal Korthals van dit depa: ent verhuizen naar Binnenlandse z: ken. De V.V.D. zou dan drie zware d< partementen beheren: Binnenlandse z; ken, Defensie en Financiën. De heer Lich ter heeft ten slotte deze bezwaren ingezien. Voor de A.R. zou het uiter aard welkom zijn als de C.H. met één minister in het kabinet genoegen zouden :n Want dan kan naast de heren Hazenbosch en Biewenga ook minister Van Aartsen in het kabinet worden op genomen. H.K.H. prinses Beatrix ver toefde zaterdagmiddag bij de dameshockeyploegen die in het Wag ener stadion te Amstelveen de strijd hebben aangebonden om de wereldtitel. De opening van het toernooi geschiedde met groot ceremonieel: een vlaggenparade van alle deel nemende landen, waarna de captains van de elftallen aan dc Prinses werden voorgesteld op de foto mrs. Beth Duncker, aanvoerster van de Zuidafri- kaanse dames). De Prinses werd begeleid door de presidente van de Internationale federatie, mejuffrouw De Josselin de Jong EEN INDIANENOPPERHOOFD heeft gisteren de Panamese regering meegedeeld dat aan de oostkust van het land een scheepje, de Hawaii, is gevonden, waarmee een dertigtal buitenlanders naar Panama zou zijn gekomen om het land te „bevrijden". Waar deze mensen nu verblijven is niet bekend. Het contact met het beboste gebied, waar de indianen wonen, is slecht Het is niet duidelijk hoeveel „bevrijders" zich nu in Panama bevinden. Eerder was namelijk al bekendgemaakt dat een groep van vijftig tot zestig zwaar gewapende mannen over zee het land waren binnen gekomen en zich in de oerwouden zouden C.H.U. verklaart een positieve bijdrage te hebben geleverd Het dagelijks bestuur van de Christe lijk Historische Unie heeft zaterdag in Utrecht vastgesteld, dat de Unie een po sitieve bijdrage heeft geleverd en dii nog wil doen voor de totstandkoming van een kabinet De Quay, door kandidaat- ministers te animeren de portefeuilles van binnenlandse zaken en van volks huisvesting te aanvaarden. Ook werd uit drukkelijk tegengesproken de enkele ma ler. gelanceerde mening als zou de Unie alleen maar ministers willen leveren voor een kabinet, waarin ook P.v.d.A.-mdnis- ters zitting hebben. Aldus is door de C. H.U. medegedeeld. Onbetekenende wonden leidden aandacht af van ernstig letsel De marechaussee onderzoekt thans het ongeluk dat een soldaat van de tweede compagnie van het garderegiment Grena diers, eerste depot infanterie, is overko men en dat hem het leven heeft gekost. De 19-jarige soldaat H. T. A. van Emmerik uit Schalkwijk, werd vrijdag jl. bewuste loos in zijn bed aangetroffen en overleed zonder bij bewustzijn te zijn geweest en kele uren later in een ziekenhuis in 's-Her- togenbosch. De dag tevoren waren twee soldaten, de overledene en de 20-jarige R. H. Werkman, betrokken bij oefenin gen in de omgeving van de Frederik Hendrikkazrne te Vught. Zij bevonden zich juist in een ondiepe plas, die in het zandpad lag, toen de luitenant een oefen handgranaat wilde werpen. Bij het los trekken van de veiligheidspin, bleef deze aan de ring haken. De granaat werd uit zijn hand getrokken en rolde in het water. De twee recruten raakten, hetzij om zich te dekken, hetzij door de explosie, een kort moment onder water. Zij schenen echter geen andere gevolgen van de ont ploffing te hebben dan enkele onbeteke nende beenwonden. De soldaten mar cheerden normaal met de ploeg mee te rug naar de kazerne. De pelotonscomman dant zond hen naar de arts, die de won den verbond en de soldaten naar bed zond omdat zij enigszins van streek waren. Soldaat Werkman werd om elf uur die avond op last van de arts naar het mili tair hospitaal gebracht. De ochtend daar op bleek bij reveille, dat soldaat Van Emmerik het bewustzijn had verloren. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij overleed, naar later bleek aan inwendige kneuzingen. In de toestand van soldaat Werkman, die afkomstig is uit Bedum, Groningen, is enige verbete ring ingetreden. Er is echter nog gevaar. BINNENVERINGBED Ijoodwill SCHUIMRUBBERBED In beroep bij Europese Hof T~\E NEDERLANDSE REGERING heeft 24 april beroep ingesteld bij het hof van justitie van de Europese gemeenschappen, tegen een be schikking van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalge meenschap van 18 februari betreffende de tarieven voor het wegvervoer van kolen en staal. De Nederlandse regering stelt dat de Hoge Autoriteit niet bevoegd wa het nemen van de beschikking, er in deze beschikking aan de regeringen verplichtingen worden opgelegd, die' niet uit het verdrag voortvloeien. Het in de beschikking neergelegde stelsel van openbaarheid van de ver- voerstarieven betekent, naar de me ning van de Nederlandse regering, een ingrijpende wijziging in het transport, aangezien het een verstarring van het vervoersbestel en een ernstige aan tasting van het concurrentievermogen der vervoersondernemingen ve zaakt. In het wegvervoer kunnen veelal de prijzen en vervoersvoorwaarden slechts geval tot geval worden bepaald. De beschikking echter leidt tot een algemene tariefzetting met prijzen, waarvan slechts geringe afwijkingen mogelijk zijn. Naar de mening van de Nederlandse regering zou de beschikking, indien zij gehand haafd bleef, zeer ernstige consequenties hebben voor het Nederlandse wegver- extra beveiligen tegen saboteurs, trok gedeelte van de Panamese Nationale Garde naar de plaats waar de rebellen aan land zouden zijn gegaan. Drie invallers twee Cubanen en een Panamees wer den gearresteerd. Zij gaven gisteren toe. tot een revolutionaire beweging te be horen Deze staat naar hun zeggen onder leiding van dr. Arias, de echtgenoot an balletdanseres Margot Fonteyn. Gisteravond laat riep president Ernesto la Guardda zijn kabinet in spoedvergade ring bijeen om de moeilijkheden die de republiek treffen, te bespreken. Het was reeds lang bekend dat een invasie werd Fidel Castro bevinden. De Cubaanse pre- voorbereid met de bedoeling het regime der verklaarde vandaag echter, nergens omver te werpen. President La Guardia an te weten. I beweert dat de Nationale Garde de Terwijl de Amerikanen de Kanaalzone I situatie geheel in handen heeft Twee jagers storten neer: één piloot verongelukt Twee Thunderstreak-straaljagers, af komstig van de vliegbasis Volkel, zjjn van morgen ln de omgeving van de Lauwers- ree neergestort. Beide piloten verlieten de toestellen met de schietstoel. Een van hen landde veilig by Dokkum, maa ander slaagde er niet in, zich van schietstoel los te maken voor de para chutesprong. Hy overleefde de val niet. De straaljagers die naar men aanneemt met elkaar in botsing zyng ekomen, stort ten 1 kilometer ten zuiden van Metslawler aterdagmiddag gebeurde een dergelijk ongeluk, toen bij Nistelj-ode twee Thunder streak-straaljagers na een botsing neer stortten. De beide piloten, de 26-jarige luitenant Vos en de 23-jarige vaandrig Ramakers, beiden afkomstig uit Amers foort, overleefden de ramp echter. De namen van de piloten, bij het on geluk van vanmorgen betrokken, waren bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Een aardbeving heeft zaterdag vier Turkse dorpen getroffen. Ongeveer hon derd huizen zijn totaal verwoest en meer dan zeshonderd beschadigd. Er is geen melding gemaakt van doden of gewonden. I Als gemachtigde voor de Nederlandse regering zal in het aanhangig gemaakte proces optreden mr. W. Riphagen, juri disch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, en als advocaat prof. Sanders, advocaat te Rotterdam. Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: m Koudere nacht met opklarin gen en een zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest Morgen overdag toenemen de bewolking met paatseiy- ke enige regen, hogere tem peraturen dan vandaag en en matige tot krachtige wind tussen uidoost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 28 april Zon op 5.18, onder 19.58, maan op 00.52, onder 10.03. 29 april laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Londen A'dam Brussel Berlijn Frankfor München ZUrlch Genéve Locarno Wenen AJacdo licht bew licht bew regen ONO NNW zzw zzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1