De zachtste van alle Hechtenis geëist bij rijtijd-overtreding Toonkunst" Leiden maakte zeer belangrijk stuk plaatselijke geschiedenis rijbewijs van vóór 1914 Met ging bejaarde auto-rijden Het Leids Ziekenfonds gaf een voorlichtingsavond NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Gebouw Rehoboth. 7.30 tot 9 ceptie Ex Animo ter gelegenhei jarig bestaan. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: kleinkunst- ensemble van de Vrije Universiteit ti A'dam. instrucbie-avond voor Zuid-Hot land voor Geref. jeugdverenigingen. Den Burcht. 8 uur: filmavond Leids Onderling Ziekenfonds. Museum van Oudheden. 8 uur: prof. dr. W Glasbergen, A'dam. over ..Hunebed den en trechterbeker-cultuur". Antonius-clubhuis. 8 uur: K en O.-film- studiekring. ..Een circus vluchtte''. Stadsgehoorzaal. 8 uur: kleine zaal, Vola Leiden met Amerikaanse films. Geref. jeugdhuis, 8 uur: voorjaarsver gadering district Leiden Geref. school verband. D. Zuiderveld over ..Hoe kan de sohoo] de huiselijke opvoeding be ïnvloeden?" LEIDERDORP: dorpshuis, 7.30 voering gymnastiekvereniging Sparta". Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis. 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Stationsweg 2. 3 uur: opening showroom General Motors, door wethouder A. J. Jongeleen. De kleine Burcht. 8 uur: Leidse ver eniging van Postzegelverzamelaars, leden vergadering. Schouwburg. 8 uur: toneeluitvoering Litteris Sacrum. Gebouw Prediker. 7.45 uur: feestavond ter gelegenheid van 12%-jarig bestaan van Hervormde zondagsschool „De goede Herder". LEIDERDORP: dorpshuis. 7.30 uur: uit voering gymnastiekvereniging Sparta". Consultatiebureau Rijnsburgerweg 70, 8.30 uur: ledenvergadering afdeling Lei den Vereniging tot bestrijding van Tu berculose. Het guldep Vlies, 8 uur: ledenverga dering Bedrijfscommissie voor het Leid se Bakkersbedrijf en bedrijven uit de randgemeenten, bespreking vakantiere geling. Marekerk, 6.30 uur: king Leidse padvinders. Hooglandse Kerkgracht 33a, 8 uur: broederschap oud-padvinders. St. Joris- herdenking. Het gulden Vlies, 2.30 uur: Leidse ver eniging van Huisvrouwen, ir. J. Hammes over „Uit de wereld der edelstenen". Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.-con- cert Residentie-Orkest onder leiding van W. van Otterloo. m m.v. Theo Olof en Herman Krebbers. Schouwburg. 8 uur: toneelavond van Litteris Sacrum. OEGSTGEEST: Het witte Huis. 7.45 uur afd Rijnland Ned. Rode Kruis, leden vergadering. LEIDERDORP: dorpshuis. 8 uur: jaar vergadering zwemvereniging De Does. Prediker, 8 uur: jaarfeest Christelijke Metaalbedrijfsbond, afdeling Leiden, to neel van het chr. mandoline- en toneel gezelschap Sempre Avanti. Vrijdag Foyer, gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-film „Vliegende Hollanders boven het land van de Leeuw en de Mau-Mau". Koor Pieterskerk, 7.157.50 uur: avond gebed. Leidse Volkshuis, 8 uur: afdeling Lei den Stichting anti-atoombomactie, spre kers G. A. de Bock en pater S. Jelsma. Prediker, 8 uur: jaarfeest Christelijke Metaalbedrijfsbonds, afdeling Leiden, to neel van het chr. mandoline- en toneel gezelschap Sempre Avanti. Speeltuin Om de Doorbraak, Heren gracht, 7 tot 12 uur: tuinfeest. Zaterdag Schouwburg. 8 uur: toneelavond Litte ris Sacrum. Halte Rijnsburgerweg, 1.56 uur: Kon. Natuurhist. Vereniging, vertrek excursie naar Clingendaal. Stadsgehoorzaal. 2.30 uur: vereniging van leraren en onderwijzers in de licha. melijke opvoeding, demonstratiemiddag ter gelegenheid van 2de lustrum. Antoniusclubhuis, 8 uur: Ons Toneel brengt „Kapitein Venijn". Station, 1.30 uur: N.C.Reis-V., vertrek naar bloemencorso. Speeltuin Om de Doorbraak, Heren gracht, 2 tot 6 en 7 tot 12 uur: tuinfeest. LEIDERDORP: gebouw Irene, 8 uur: chr. gemengde zangvereniging Excelsior, propaganda-avond met zang en toneel. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: jaar feest Geref. j. v. „Eben H< Eén-en-een-kwart eeuw aan de spits T|E MAATSCHAPPIJ voor Toonkunst te Leiden, gevestigd aan het Rapenburg, bestaat volgende maand honderd-vijfentwintig jaar. Ge durende één-en-een-kwart eeuw heeft deze culturele instelling in het muziekleven in onze stad een toonaangevende plaats ingenomen en er is dan ook alle reden even bij haar ontstaan en enkele flitsen uit haar geschiedenis stil te staan. Vele honderden Leidenaars en muziekminnaars uit de omgeving hebben hier hun vorming gekregen. Er zijn er ook, die hier de grondslag vonden voor een loopbaan in dienst van de muziek. In dit courantenverslag vond de gouverneur der provincie aanleiding om in een officiële missive bij het gemeentebestuur nadere berichten omtrent de oprichting der school en het plaats gehad hebbende examen ian te vragen, teneinde hiervan ge bruik te maken en het algemene ver- dag aan de Staten van Holland. Deze officiële belangstelling was voor de inrichting van niet weinig betekenis, zodat zij zich weldra in een bloeiende welstand mocht verheugen. Het aantal leerlingen vermeerderde en het onderwijs werd uitgebreid. Behalve op de reeds genoemde instrumenten werd ook het onderricht op gitaar, violoncel, fagot en hoorn ter hand genomen. Kinderen, bij wie men bijzondere aan leg bespeurde en kinderen uit gestichten liefdadigheid of uit de minder ge- Het muziekleven in onze stad leidde het begin van de 18e eeuw een bloedarm bestaan. Muziekuitvoeringen behoorden tot de zeldzaamheden en al werd daanr door de oprichting van de muziekver enigingen „Musis Sacrum" en „Sempre Crescendo" wel enige verbetering ge bracht voor wat betreft r'e uitbreiding de gelegenheid om op geregelde tij den goede concerten te horen, het bleef gemis dat aan het opkomend geslacht eigenlijk geen behoorlijke opleiding de toonkunst kon worden verschaft. Bij de „onbeperkte vrijheid", die het n kale onderwijs in ons land genoot, het vooral ook zeer moeilijk, op de zi-kale beschaving der „mindere klas- n" nuttig en met resultaat te reageren. Daartoe was gezag nodig, gezag van een instelling, bestaande uit nen, die door maatschappelijke positie, praktische kennis of uitge breide invloed zich geheel onaf hankelijk konden stellen van de me ning van het grote publiek en die zich met het toezicht van een ge regeld onderwijs en de moeilijk heden van het oprichten en besturen van een dergelijke instelling wilden belasten. Zo moesten ook een goede keu: geschikte onderwijzers en een billijke tariefsbepaling ervoor zorgen de nade lige invloed van zovele onbevoegde „1< (lesgevers) te keren en ouders c opvoeders voor 1 der zulke dat [arden en bepalingen, geen andere keus overbleef dan zo spoedig mogelijk naar andere lokaliteiten uit te zien. Voorlopig werd de school toen naar de Papegracht overgebracht en enige maan den later, in april 1843, naar een betere gelegenheid, n.l. op de Langebrug. In 1850 werden enkele lokalen gehuurd in het Nutsgebouw aan het Steenschuur. De gewijzigde omstandigheden noopten ertoe het schoolgeld voor de muziekles sen te verhogen, maar daarnaast ver kreeg de Maatschappij een meer onaf hankelijke positie, zodat wat aanvanke lijk voor het bestaan der inrichting een i onherstelbare tegenslag bleek, toch bij-1 droeg tot grotere bloei. Dit bleek wel uit het feit, dat na het tienjarig bestaan de Maatschappij niet minder dan 200 leden telde. Behalve de directeur gaven toen twee eerste en vier tweede onderwijzers de school, terwijl het aantal leerlingen 122 bedroeg en het zangkoor 68 leden telde. Het. is niet onze bedoeling geweest, ie lange en zeer gevarieerde ge schiedenis. van dit Leidse muziek- zentrum gedetailleerd te beschrij ven. Wij hebben slechts de achter grond van de Maatschappij getoond, haar wording en iets van haar ont wikkeling en volharding. Drie Leidse knapen in arrest gesteld Bij een hotelcontrole in Amsterdam zijn 3 Leidse jongelui gearresteerd: een achttienjarige drukker, een vijf tienjarige kantoorbediende en een ze ventienjarige bijrijder. Zij werden al enige tijd door de Leidse recherche gezocht, verdacht van inbraken in scholen, de afgelopen weken gepleegd. De knapen bekenden te hebben in gebroken in scholen aan de Van Vol- lenhovekade, Timorstraat, Willem de Zwijgerlaan, Plesmanlaan, Franchi- montlaan en in Oegstgeest. De buit bedroeg ongeveer f250 en allerlei schoolbenodigdheden. De jeugdige Leidenaars zijn voor de officier van justitie geleid. Jubileum bij Groen Morgen hoopt de heer P. van der Vel den, Pieter de la Courtstraat 12a, de dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. boek-, c rant- en handelsdrukkerij J. J. Groen Zoon te Leiden. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apotheek Herddngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. De apotheek Wilhalminapark 8 te Oegstgeest, te-lef. 26274, is doorlopend ge- Tentoonstellingen De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en met 27 april. BoerhaavezalenSchilderen en tekenen als vrije-tijdsbestedinggeopend tot en met 26 april, op werkdagen van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur Films Casino (2.30, 7 en 9 15 u-): The wind cannot read (14 jaar). Lido ,2-30, 7 en 9.15 u.): De boom der gehangenen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 u.): Leila (14 jaar) Rex (230, 7 en 9.15 u.): Met de dood op de hielen (14 jaar). Trianon (2.15 en 7.30 uJ: In tachtig dagen de wereld rond (alle leeftijden). Musea instituten. leeszalcD e.a Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke Circulaire Deze omstandigheden gaven de stoot 't de oprichting der muziekschool. Het plan voor zulk een school werd ir circulaire in de maand maart var 1834 aan de ingezetenen van de stad bekendgemaakt. Het resultaat daarvan zeer bevredigend, want een nie izienlijk aantal inwoners verbond zich de op te richten muziekschool dooi het lidmaatschap of een jaarlijkse bij drage als donateur te steunen. Burgemeester en webhouders van Lei- ?n, van welk college een der wethou ders, de heer J. Cunaeus, bereid werd gevonden het voorzitterschap van d« school te aanvaarden, stonden kosteloos >or het onderwijs nodige lokalen ir het gebouw der Stadsgehoorzaal af, het geen een grote verlichting voor de nieu we school betekende. Reeds op de tweede augustus 1834 kon met het onderwijs een begin worden ge maakt met een aantal van 42 leerlingen voor zang, piano, viool, fluit en kla: Tot eerste directeur der muziekschool en der zangvereniging werd benoemd de heer A. Ie Lièvre. Hij was teven eerste onderwijzer belast met het doce ren van de eerste beginselen var toonkunst, koor- en solozang en piano-onderwijs. Naast hem gaven enkele heren als tweede leraar les. Openbare les Nog was de scbool geen vol jaar in werking of zij mocht reeds op een alge mene vergadering van leden en dona teurs, gehouden op 13 juni 1835, door de proeven van de bekwaamheden van eni ge harer leerlingen, een krachtig blijk geven van haar nuttige strekking. De eerste „openbare les" kreeg een zeei gunstige pers in „De LeydSche Courant' van 15 juni 1835, die een voor die tijd zeer uitvoerig verslag aan de gebeurtenis wijdde. Het slot van dit verslag luidde als volgt: „Ongetwijfeld was deze muzikale avond een genot voor allen, die tegen woordig waren, niet om het kunstige var het spel, of het schitterende der uitge voerde stukken, ofschoon de zuivere har monie van het koorgezang en de helder heid der kinderlijke stemmen aangenaam strelend voor het oor waren, maar omdat men zich tevens overtuigen kon dat gestadig en methodiek onderwijs veel vooruit heeft boven een al te dikwijls afgebroken opleiding, die de beoefening der kunst als een blote tijdkorting leert beschouwen, en, bij gebrek aan wedstrijd inmoediging, niet zelden de smaak doet verloren gaan". dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 it 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur fljehalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen - afdeling geopend van half 10 tot half 6 i zaterdag tot 5 uur Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Rijksmuse Instituut voor culturele anthropologic i sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur. behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op :aterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag 10 tot 5.30 uur. HP goede klassen werden door de onderwij- der sohool kosteloos of door de do- ars voor hun rekening of door de nissarissen der maatschappij rekening der kas als leerling aangenomen en zelfs tot het geven van onderricht op geleid. De belangstelling der ingezetenen bleek door een aanhoudende toeneming het ledental der inrichting, die, onder de n van Muziekschool tot stand ge en, later de naam van Maatschappij bevordering der Toonkunst en om varring te voorkomen met de afde lingen van de Algemene Maatschappij ter bevordering der Toonkunst, die Maatschappij voor Toonkunst te Leiden had aangenomen. Zangvereniging ezen er reeds op dat de oprich ting der muziekschool voorzag ir behoefte aan behoorlijk en minder kost baar muziekonderricht. Er kwam echter ook behoefte aan een zangvereniging, die de leerlingen der zangklassen, na het ver laten van de school, de gelegenheid bleef bieden zich verder in de zang te be- vereniging met meer ge vorderde liefhebbers, op vastgestelde tij den, onder bekwame leiding en onder toezicht van commissarissen grotere wer- ;n in studie te nemen en uit te voeren In oktober 1840 werden daartoe de eer ste definitieve stappen ondernomen er weldra hadden zich zoveel leden opge geven, dat een zangvereniging, als af zonderlijke afdelin" der Maatschappij naast de muziekschool, kon worden gc- E venals de muziekschool pakte de zangvereniging haar taak dadelijk goed aan, want slechts zes maanden later, op 20 april 1841, kon de eerste uitvoering worden gegeven, waarvoor met begelei ding van vol orkest op het programma stond de 103e Psalm van Fesca en Spohrs Oratorium „Die lctzten Dinge". Deze uitvoering slaagde voortreffelijk en van die eerste keer af werd de jaarlijkse uit voering het hoogtepunt van het zang koor. Tegenslag De eerste tegenslag ondervond de Maatschappij in 1842 en deze was zo groot, dat zij zoal niet ten val dan toch in ieder geval tot wankelen scheen ge bracht. De Maatschappij had van het gemeen tebestuur bij de oprichting der school het kosteloze gebruik der lokalen van de Stadsgehoorzaal gekregen. Op 17 decem- 1842 trokken B. en W„ op verlangen de raad, het vrije gebruik dezer lo- n in met een opzeggingstermijn van lts twee weken. De lokalen waren alleen te huur en dan nog on- Het gebouw van Toonkunst aan het Rapenburg, waar honderden leerlin gen regelmatig muzikale vorming genieten. Zo heeft de muziekschool 125 jaar lang aan de spits gestaan van het muziekle ven in onze stad. Zeer vele beroemdheden op muzikaal gebied hebben zich onder auspiciën van de Maatschappij voor Toonkunst la-ten horen. De Maatschappij heeft een zeer belangrijk stuk Leidse ge schiedenis gemaakt en maakt die nog. Met ups en downs is zij bot deze mijlpaal gekomen. Moge zij nog vele jaren wer ken aan de opleiding van naar muziek verlangende jeugd en in het algemeen aan de verheffing van het culturele le ven in onze stad. Boomplanting in Katwijk In Katwijk heeft binnenkort een boomplanting plaats. Het is niet waarschijnlijk, dat het een „plechtige boomplanting" wordt, maar dat er geplant wordt, is zeker, want de ge meente Katwijk heeft daar voor gistermiddag bij de Leidse kantonrechter laten pleiten. Een 47-jarige werkmeester te Katwijk verleende geen voor rang met zijn auto en een an dere auto vloog tegen een van Katwijks boompjes; de weg versiering werd geknakt en (later) omgehakt. De gemeente eiste nu gistermiddag een nieuwe boom; met achttien gulden namen B. en W., zo ver klaarde de gevolmachtigde, ook genoegen; dan zouden ze zelf de boom wel kopen. De vorde ring werd toegewezen, zodat men over tien dagen, als het vonnis wordt uitgevoerd en de vordering kan worden geïnd, B. en W. van Katwijk naar de boommarkit kan zien stappen om daar de voorbereidselen voor een planting te maken. en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak Merkwaardige vraag aan Leids kantonrechter ISTERMIDDAG WAS het een zitting met ernstige gevallen voor het kantongerecht te Leiden; honderden, soms duizenden guldens boete werden geëist. Daarnaast werd voorwaardelijke en onvoorwaardelijke in trekking van rijbevoegdheid opgelegd en in één geval werd zelfs meer dan een maand onvoorwaardelijke hechtenis gevraagd. Even dreigde bij een zaak een arrestatie wegens meineed. Hoewel de boetes hoog bleven uitzonderlijk hoog gistermiddag werd de intrekking van de rijbevoegd heid slechts één keer onvoorwaardelijk opgelegd; met hechtenisstraf werd in het geheel niet gevonnist, al sprak de kantonrechter wel dikwijls zeer ernstige woorden tot de mensen, die zich soms met een wonderlijk gebrek aan inzicht in justitie-aangelegenheden poogden te verontschuldigen. Zo was de kantonrechter werkelijk I een nauwgezet onderzoek onderwierp, ■en moment sprakeloos toen een 17- bleek de chauffeur 37 veranderingen te ge Leidenaar, die zonder licht had hebben aangebracht. Voor de politie had -_ man ver|.]aard (jat zjjn patroon tegen hem had gezegd: „Je moet maar zorgen, dat je rijtijden kloppen". Doch gistermid dag voor het kantongerecht trok de chauffeur, al6 beëdigd getuige deze klaring in. Pas toen de officier dreigde ihem onmiddellijk in arrest te zullen nemen, wanneer hij niet de waarheid wil de spreken, bevestigde hij zijn verklaring. De officier eiste tegen de zuivelhandelaar 3700 boete plus 37 dagen delijke hechtenisstraf. Op het verwei de man. dat hij in zijn bedrijf grote lijkheden had gehad en dat hij mi tekort aan personeel kampte, wees de reohter op het grote gevaar, dat er schuilt in het oververmoeid besturen va motoriseerd vervoermiddel. Hij legde de man ƒ1850 boete op en nodigde hem in de rechtzaal te blijven teneinde bij van de volgende zaken te kunnen horen hoe gevaarlijk, het is, wanneer een ohauf- feur door 6laap wordt overmand. ja bij de bekeuring een valse naam op had gegeven, hem de vraag stel de, wat hij gedaan zou hebben. De offi cier vond het een belediging en meende, dat 'n flink pak slaag de jeugdige Leide naar geen kwaad zou doen. De rechter wilde de jongen de belediging niet aai t ƒ8.voc het rijden zonder licht en met f25.- oor het opgeven van een valse naav Van ern6biger aard was de zaak tegen ;n 26-jarige zuivelhandelaar te Oegst geest, die een van zijn chauffeurs had iangezet om in zijn rijtijdenboekje knoeien. Toen de politie het boekje H er denkin gsavond Het bestuur van de Maat schappij voor Toonkunst te Lei den heeft een officiële herden kingsavond belegd, en wel op dinsdag 12 mei om 8 uur in het stedelijk museum De La kenhal. Op deze avond zal het ensemble Sonata da Camera, bestaande uit Willem Noske, viool, Piet Nijland, viool, Carel van Leeuwen Boomkamp, vio la da gamba, en Hans Schouw man, cembalo, concerterén. Na de opening door de voorzitter van Toonkunst, jhr. ir. A. C. von Weiier, zal het ensemble werken uitvoeren van Willem de Fesch en Georg Fr. Handel. In de pauze recipieert het be stuur. Na de pauze wordt nog een werk van Michael Haydn ten gehore gebracht. Het Leids Onderling Ziekenfonds gaf gisteravond in Den Burcht onder leiding van de heer J. J. van Stralen een voor lichtingsbijeenkomst. De heer H. J. An- beek. bestuurder van de „Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen", hield een korte causerie over de finan ciering van de ziekenfondsverzekering de daarbij te overwinnen moeilijkhe den. Hij wees onder meer op het verschil tussen de zes miljoen verplicht verze kerden, die een vaste premie betalen, en de vrijwillig verzekerden, voor wie de premie steeds stijgt omdat deze afhanke lijk is van het aantal vrijwillig verzeker de personen. Het gesprokene werd omlijst met films, aarvan enige beschikbaar waren ge steld door de Amerikaanse voorlichtings dienst. Deze gaven een beeld van de bio logische en medische toepassingen van de atoomenergie en van de atoomenergie Is zodanig. Na de pauze werd de film Een man keert terug" vertoond. Hierin ordt verhaald van een uit de oorlog terugkerende man, die zijn gezin ontred derd terug vindt. De avond was druk bezocht. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Na veertig jaar Voordat echter deze zaak tegen de 35- jarige Haarlemse advertentie-acquisiteur diende, moest zich eerst een 65-jarige Leidse stempelmaker verantwoorden. Deze had vóór de eerste wereldoorlog bewijs gehaald cn hoewel hij na de Vrede Versailles nooit meer een bestuurd, had hij wel steeds zijn rijbewijs laten verlengen. Toen zijn zoon enkele maanden geleden een auto kocht, wilde hij de kunst nog wel eens beoefenen en ging een ritje buiten Leiden maken. Bij Zoeterwoude, op rijksweg 4A, was het al fout gegaan; hij verlooi de macht over het stuur, zwenkte scherp naar links en dwong zo een tegenligger de berm in te rijden, waar de tegemoetrijdende automobi list over de kop sloeg. Toen de politie de stempelmaker vroeg zijn auto aan de kant te zetten, had hij ver keerd geschakeld en was achteruit schietend tegen een lichtmast aan gereden. De officier nam het de man kwalijk, dat hij verstek liet gaan. Om hem geen kans meer te geven verdere ongelukken te maken, vroeg de officier onvoorwaar delijke intrekking van het ten onrechte verlengde rijbewijs voor de tijd van twee plus 500 boete. De rechter vond ook, dat de stempelmaker beter niet meer met een auto op de weg kon komen en hanhaafde de intrekkingseis; de boete verlaagde hij tot 300. Daarna moest de acquisiteur zich ver antwoorden, die achter het stuur van zijn auto in slaap wa6 gevallen, in de weg berm wa6 gereden en daar verscheidene malen over de kop was geslagen. De offi cier meende, dat door de mogelijke ge volgen het rijden in oververmoeide toe stand te vergelijken is met het rijden on der invloed van sterke dranik. Hij eiste 500 boete plus een onvoorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De rechter maakte de intrekking voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en verlaagde de boete tot ƒ400. Grossier In de morgenuren moest de kantonrech ter zich onmachtig bot oordelen verklaren en dit geeft ons gelegenheid een fout te herstellen. Veertien dagen geleden schre ven wij over een 44-jarige „beroepsoffi cier", die op uiterst roekeloze wijze zou hebben gereden. Opmerkzaam gemaakt, dat dit onmogelijk was. daar een burger- rechtbank niet over militairen kan oor delen, hebben wij navraag gedaan en hoorden, dat het geen officier doch een grossier was geweest. Gistermorgen ver scheen een militair voor de rechtbank, die. toen hij al in dienst was, een aan rijding had veroorzaakt. De rechter nam de zaak niet in behandeling, omdat de militair zich voor een krijgsraad moet erantwoorden. Groot was het aantal automobilisten, at zich moest verantwoorden, omdat men ij zware mist zonder of met onvoldoende verlichting had gereden. De boetes varieerden van ƒ10 tot 40 en een heel enkele maal kwam er schuldigverklaring zonder strafoplegging, wanneer het rechtscollege de overtuiging kreeg, dat overmacht de oorzaak van geweest. Zonnig oordeel automobilist, die werd beschul digd door het rode licht aan de Haagse Schouw te zijn gereden, verliet zonder af de rechtszaal. ReecLs verscheidene ertredere op dat kruispunt hebben voor de kantonrechter verklaard, dat men on mogelijk op de Haagse Schouw kan zien welke kleur licht op de verkeerspaaltjes brandt, wanneer de zon laag aan de hemel staat. De politieman, die dc be keuring had gemaakt, deelde al6 getuige de rechter mede. dat men inderdaad dit licht tot voor kort moeilijk kon zien; er echter thans sterkere lampen achter de gekleurde glazen geplaatst. Zowel officier als rechter kwamen tot de conclusie, dat hier schuldigverklaring zon der strafoplegging diende te volgen, daar de overtreding juridisch wel was ge pleegd, doch moeilijk of niet door de overtreder kan kunnen worden voor komen. Hond En geen rechtszitting in Leiden zonder minstens één loslopende hond. Gisteren betrof het een zwervershond, die liefde rijk door een monteur te Voorschoten opgenomen. Toen de kolenboer echter de kolen kwam brengen, liet deze de schuurdeur openstaan en de hond rende de vrijheid in om daar enkele schapen de stuipen op het lijf te jagen. „Ook wat s" bromde de monteur, toen de offi- ƒ20 boete had geëist, „ben je goed beesten en moet je nog boete betalen De rechter overwoog wellicht, dat 6mart i6 en jegd9

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3