Een woord voor vandaag Onderwijzers maakten een slechte beurt Pleidooi voor completere en concretere prediking Hoe kan men de eenzaamheid van de mens doorbreken? Ontsnapt l langs Krakatau Ondanks de striemende wind van de laatste dagen en de snijdende kou, die door een al wat krachtiger wordende zon niet werd verdreven, hotten de bomen snel uit. De hele natuur getuigt van nieuw leven en dat terwijl geen filosoof u kan vertellen, wat nu eigenlijk „leven" is. Het is een wonderlijk iets, waarvan de diepte misschien pas het sterkste gevoeld wordt, als een man en vrouw samen vader en moeder zijn geworden en de liefde gestalte heeft aangenomen in een nieuw leven. Christus maakt het ons niet gemakkelijker als Hij zegt dat Hij niet slechts dé weg naar de hemel, en de waarheid de open haring van God), maar ook „het leven" is. Johannes doet er nog een schepje op. Christus is geen nieuwe lente, maar het eeuwige leven, schrijft hij in zijn eerste brief (1 :2). We zouden kunnen zeggen dat de liefde van God in Christus gestalte heeft aangenomen, maar dan zijn we er nog niet. Leven is meer dan zichtbaar geworden liefde. Leven is hier schieten mijn woorden tekort en kan ik alleen herhalen: „leven is Christus". Maar dat wil ook zeggen dat buiten Hem geen leven is. Christus is het leven dat nimmer meer door de dood verslagen zal worden. Buiten Hem heerst de dood. Staan wij buiten Hem dan hebben wij geen toekomst. Alleen als Hij ons met Zijn leven heeft omhuld en doorstroomd, hebben we het eeuwige leven. Dat krijgen we niet straks, dat geeft Hij nu reeds aan ieder die Hem heeft aangenomen. Lees Johannes 316 en 36 maar. De aansluiting bij het C.N.V. Van samenwerking wèl geprofiteerd Wat i nu he»l duidelijk we- dat er bij het overgrote deel der onderwijzers zeer on voldoende begrip is voor de noodzakelijkheid, dat allen, die uit het christelijk geloof leven en de christelijk-sociale strijd hebben te voeren, samen moe ten optrekken in de strijd voor de reformatie van de maat schappij en voor verhoudingen in de samenleving, die meer beantwoorden aan de eisen van Gods Woord en Wet en van het Evangelie. Met deze woorden formuleert de heer P. Kapinga, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel in het jongste nummer van Het Orgaan van de bond, zijn oordeel over de beslissing van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging om zich niet aan té sluiten bij het C.N.V. De heer Kapinga noemt deze beslissing een slechte beurt vöor de onderwijzers. Wie oog heeft voor de geestelijke strijd en voor dé principiële achter gronden van de sociale arbeid, waarbij alle mankracht nodig is, zal moeten erkennen, dat de onderwijzers geen toeschouwers mogen zijn, die het werk aan anderen overlaten, aldus de heer Kapinga. In de tweede plaats voert de schrijver aan, dat dé onderwij zers elke dag profiteren van hetgeen door het C-N.V. en door de aangesloten organisaties in nauwe samenwerking op het so ciale terrein wordt gedaan. Dit alleen zou al een motief tot aansluiting moeten zijn. De heer Kapinga noemt de motie ven, die bij de onderwijzers ge leid hebben tot afwijzing van het hoofdbestuursvoorstel geen van alle steekhoudend. De leden van de N.C.B.O. en van alle C.N.V.-organisaties wordt aangeraden de onderwij zers voor zover nodig duidelijk te maken, dat zij fout gehan deld hebben. Hun moet in ernst voorgehouden worden, waarom ook zij in de christelijke vak beweging mee moeten optrek ken voor het grote doel, soli dair met allen die hun christe- Iijk-sociale roeping in de wereld willen vervullen. Mogelijk dat dan spoedig het tijdstip aan breekt, zo schrijft de heer Ka pinga, waarop de onderwijzers spontaan tot de goede keus ko men. Plaats van de S.E.R De laatste tijd zijn van ver schillende zijden artikelen ge publiceerd over de positie van de Sociaal-Economische Raad. Zo zijn artikelen verschenen van dr. Drees Jr., directeur van het Planbureau, van prof. P. J. Oud en van drs. De Pous. Om te grote politieke invloed van de S.E.R. te voorkomen zou prof. Oud de Eerste Kamer wil len hervormen tot een verte genwoordiging van het bedrijfs- en beroepsleven. De oud-voor zitter van de S.E.R., prof. mr. F. de Vries, merkte hierover indertijd al op, dat bij de sa menstelling van een dergelijke kamer de maatschappelijke or ganisaties het gevaar zullén lo pen politieke aspiraties tê krij gen. Dr. Drees Jr. zou de in vloed van de S.E.R. willen te rug dringen tot de zaken die het bedrijfsleven raken, dus geen sociaal-economische kwes ties. Weer een andere weg wijst drs. De Pous. De heer De Pous beveelt de volgende pro cedure aan, zo schrijft mr. G. C. van Dam, algemeen secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, in De Werkgever, het orgaan van het verbond. De S.E.R. zou zich in de maanden augustus en septem ber aan de hand van het door het Centraal Planbureau opge stelde Centraal Economisch Plan dienen te beraden over de grondslagen van het in het ko mende jaar te Voeren beleid. De begroting van dê volkshuis houding zoals neergelegd in het Centraal Economisch Plan en het Sociaal Economisch Rapport met de visie van het bedrijfsleven op de algemene economische situatie zou dan samen met de rijksbegroting aan de volksvertegenwoordiging aangeboden moeten worden. In overleg met het parlement wordt vervolgens het in de ko mende periode te voeren beleid vastgesteld. Op déze wijze zou de Sociaal-Economische Raad (en het Centraal Planbureau) op zinvolle wijze bij de beleids voering zijn ingeschakeld. Met vóllèdige erkenning van de aan de S.E.R. toekomende positie zou zo een uitholling van de in vloed der volksvertegenwoordi ging op het sociaal-economisch terrein worden tegengegaan. De heer Van Dam is van me ning, dat het voorstel van de hoer De Pous ernstige overwe ging verdient. Op deze wijze zou kunnen worden voorkomen, dat de beleidsvorming wordt vertraagd, omdat de visie van de S.E.R. niet tijdig was ge vraagd of verkregen. Ook wordt dan de schijn voorkomen dat de regering met de voorbereiding van haar beleid wacht op het oordeel van de S.E.R. en haar beleid in feite door de S.E.R. laat bepalen. Prof. Van der Linde sprak voor Voetius Op de jaarlijkse reünistenstu- worden Gods kinderen voorgelicht - - verder geholpèn. Gemis hiervan leidt tot sectarisme. De preek moet christocen- triseh zijn (Christus- en christcnpredi- king zijn geen tegenstellingen; de chris ten is immers beeld Gods) en pneumato- logisch van karakter wezen. Men zegt wel eens. dat de H. Geest zc moeilijk te plaatsen is. Doch dat te wil len doen is hybris (overmoed). De Geest is zelf de plaatsaanwijzer; hij maakt le vend, Wie de Geest wil gaan „plaatsen", gaat preken over mogelijkheden en waar schijnlijkheden, doch komt niet toe aan de praktijk van het gelóóf! Het wordt dan een spookachtige Geest! Geen tussenzang; Wat de vorm van de preek betreft, prof. van der Linde pleit voor een synthe tische opbouw- Niet eerst de exegese (uitleg) en na een tussenzang de toepas sing. De gedachte, dat de Géést komt na de tussenzang ts dopers, De tussenzang dient te vervallen. Laat de morgendienst 5 kwartier duren en de avonddienst één uur. Een bijbel lezing in de week is aan te bevelen. Ge ijkte kanseltaai en „zalving" zijn af té keuren. Spreek géwöne taal op de man af. Wie geen natuurlijke kanseltaai bezit, mete zich die niet aan door geliefde pre dikers te imiteren. van de Geref. Theol. Stu denten Vereniging Voetius' heeft prof. dr. S. van der Linde gepleit voor een prediking die zo wel voorwerpelijk als onderwer- pelijk is. Er moet zowel betuigd als getuigd worden. De Utrechtse kerkelijke hoogleraar sprak voor de vereniging die dit jaar 60 jaar bestaat, over het onderwerp: ,,De gereformeerde prediking". Het opzien tegen de prediking acht de hoogleraar veelal een gevolg van inner lijke onzekerheid. En het gevaar dreigt, dat men na critiek op de prediking tegen hart en geweten in zich aanpast aan de wénsen der gemeentè. De eerste preek (de z.g. voorstel- of proefpreek) moet een hoogtepunt zijn: men wete zich een geroepene en sta in het geloof. Noodzakelijk, is een terdege thuis zijn in do gehele Bijbel, opdat het Woord in zijn-volheid worde bediend, en de tekst voor de preek niet uit het vér band van de context wordt gehaald om louter als kapstok te dienen voor enige •lievelingsdenkbeelden. Een eerste noodzaak voor de prediker is dan ook een gedurig cursorisch bijbel lezen (zonder commentaar). Vervolgens is dogmatisch georiëntéerd-zijn nodig voor het zien van de waarheid in haar samen hang. Dogmatiek toch is bezinning op de consequenties van het geloof (zijn in houd en achtergrond) en dient de predi king voor de complete mens. Er mag niet al te gemakkelijk „stichtelijk" worden gepreekt. Is er niet veel quasi-mystiek in onze prediking, die voorbijgaat aan de concrete aardse werkelijkheid? Wij zijn gesteld in onze wereld, die Gods wereld De prediking moet completer en con creter zijn dan zij veelal is. Ook wijsge rige oriëntering is niet overbodig, opdat er contact zal zijn mét de problemen van degemeenteleden. Het ethisch as pect'mag evenmin verwaarloosd hetgeen iets anders is dan een pleit voor moraalprediking. Beluigen of getuigen De gèmèènte dient als „gemeente des Heren" te worden aangesproken. Het wel gebeurd, dat men (omdat de verf derde gemeente een gemengde schare dit aanvulde met ,,en gij, die met haar vergaderd zijt", en de vraag werd ge steld: moet er voorwerpelijk of onder- werpèlijk worden gepreekt, Voorwerpe lijk d.l. het heil wordt aangeboden beschreven. Doch dan is het meer betuigen dan een getuigen en is de predi- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen: J. Vos te GoU- driaan. Aangenomen naar 's-Graveland, A. D. Wumkes te Zutphen. Bedankt voor Ellecom en De Steeg; Joh. L. Verbeek Wolthuys te Hellen» doorn, Ov.; voor Baflo: W. F. van c Staat te Bierum. Gron. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Holwerd: W. ten Kate kand. te Utrecht; te Nicuwe-Pekela: F. J, van der Wal te Erica. Beroepbaarstelling: Ds, L. W. Kórvi- nus, laatstelijk pred. te Medan, Suma tra, thans hulpprediker te Hilversum de wijk van ds. J. Goumare, die als serve-legerpred. in mil. dienst is, zal zijn werk aldaar binnenkort afloopt eventueel beroep gaarne terstond in overweging nemen. Zijn adres is Van Kretschmar van Veenjaan 82, Hilversum, tel. 02950—11219. GËREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Examens: Aan dé Theologische Hoge school (Broéderweg) té Kampen Slaag de voor het kandidaatsexamen de heer H. Krabbendam te Haarlem. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Öud-Beijerland: S. van Zwoll te Kampen, voor St. Jans klooster: Kampman te Rijsburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt vóór Wageningen: C. Hege- .an te Génemuiden. Van Nelle bestellen 1 Adv Congres Jeugd en Evangelie Van Nelle bestellen J Adv Geen rondschrij ven van Prov. kerkvergadering. Het Persbureau der Ned. Herv. Kerk deelt ons het volgende mede: In ver scheidene dagbladen is een bericht ver schenen over een rondzendbrief, die zou zijn uitgegaan van de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland en waar in er de aandacht op zou zijn gevestigd dat het optreden van predikanten in niet-offlcieel ingestelde evangelisaties door tuchtrechtelijke handelingen zal worden gevolgd. Deze kwestie houdt ver band met het feit dat buiten de kerke- raad van de hervormde gemeente te Barendrecht om. in deze plaats zondags godsdienstoefeningen werden gehouden, waarin zes hervormde predikanten uit Zuid-Holland, die een niet door de ker- keraad aangehangen richting zijn toe gedaan, voorgingen. De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft evenwel de laatste tijd geen enkel rondschrijven over deze kwestie doen uitgaan. In 1054 en 1055 deed zij een tweetal herderlijke brieven uitgaan over hot minderhedenvraagstuk, waarin inderdaad tegen het onverant woord voorgaan voor minderheidsgroe pen werd gewaarschuwd, doch van een recent rondschrijven is geen sprake. Tegen de zes predikanten was door de kerkerBad van Barendrecht een Prof.'-v. d. Linde, die niet blind is vóór het onderscheidin de gemeente, meent, dat een onderscheidelijke prediking het oog op-de gehele gemeente moet houden; hij acht de onderscheiding „vóorwer lijk" óf „onderwerpelijk" ongoddelijk oleit voor een volle prediking van het iVoord, van het heil in Christus, niet naar betogend doch persoonlijk-getui gend, waarin het voorwcrpelijke en het onderwerpelijke verenigd zijn. Separatie brengt het gevaar van farizeïsme mee, doch een complete prediking van het complete Woord zal zelfs de buitenkerke lijke en de nieuweling aanspreken. Bevinding Van Nelle bestellen I Inauguratie te Utrecht Maandagmiddag heeft prof. dr. P. G. Gerlings, die benoemd werd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de keel-, neus- en oorheelkunde, met een oratie over de veranderingen, aie zich op zijn gebied hebben voltrokken in de afgelopen 30 jaar, zijn nieuwe ambt aanvaard. Prof. Gerlings is de opvol ger van prof. dr. A. A. J. van Egmond. Van Nelle bestellen 1 Adv de orde in het leven en werken der ge meente te Barendrecht. Deze klacht is terecht, (aldus het persbureau) want de kerkeraad van Barendrecht groep gemeenteleden, die tot een afde ling van de Gereformeerde Bond beho ren. Na een samenspreking met de commissie voor het Opzicht beloofden iredikanten zich van preekbeurten _e minderheidsgroep te onthouden. Waarschijnlijk is een persoonlijk tot hen gerichte brief voor het bedoelde klacht ingediend wegens verstoring van rondschrijven aangezien. Het persoonlijk christen-zijn is een eerste voorwaarde om een ware geloofsgemeenschap te vor men. De nïóèüijkheid van déze tijd is de eenzaamheid van de enkele mens. Hoe kunnen christenjonge ren déze eenzaamheid doorbreken? Deze vraag stelde Harm Schelhaas het afgelopen weekend tijdens een conferentie van de landelijke werkgemeenschap Jeugd Evangelie te Rhederoord te De Steeg. Een kleine attentie, een belangstel lende vraag, een onverwacht bezoek op' éen eenzaam uur," de werkèlijke'belang- stelling voor je naasteen dat be hoeft niet alleen een mede-christen te zijn zijn geboden. De jonge eerste christengemeente onderscheidde zich ii: het leven van toen door de ware ge meenschap, aldus de heer Schelhaas, landelijk penningmeester van J. en E. Het is een trieste zaak wanneer de kerk met lege handen bij de wereld zou aan komen en slechts zou volstaan met de verkondiging van het Woord en een ver wijzing naar de hemel. De zending heeft dit goed gezien en zond niet alleen zen delingen uit. maar ook art9en, verpleeg sters en onderwijzeressen. V raagstukken Het thema van dit congres, dat door 140 hervormde, christelijke-gereformeer- de en gereformeerde jongeren werd be zocht, was „De grote trek". De a leiding daartoe vormde een artikel Ds. B. Wentsel met emeritaat Ds. B. Wentsel, predikant bij de gere formeerde kerk van Ridderkerk, heeft met ingang van 1 okt. a.s. emeritaat ge vraagd. Ds. Wentsel werd 3 juni 1888 Amsterdam geboren. Na enkele jaren een bankinstelling in de hoofdstad werkzaam te zijn geweest, ging ds. Wentsel aan de Theologische Hogeschool te Kampen studeren. In 1919 werd hij kandidaat en door de classis Zwolle be roepbaar verklaard. Op 16 juni 1919 be vestigde prof. dr. J. Ridderbos hem te Nieuwenclam in het ambt, 12 maart 1922 vertrok ds. Wentsel naar zijn tegen woordige gemeente, die hij thans 37 .ar dient. Van de hand van ds. Wentsel onder pseudoniem Jac. van Rooij, verscheen een roman „Huig baas". Met ds. Went sel verlaat de oudste dienstdoende predi kant in de gereformeerde kerken de actieve dienst. Van Nelle bestellen het J. en E.-kernblad. Dit jeugdevange- ÜSatiewerk ként vele problemen, daar men in gesprèkskringèn en vooral doör persoonlijk vriendschappelijk contact an deren wil vertellen van zijn geloof. Nel Koen, landelijk voorzitster van J. en E., herinnerde aan Abraham, die ook werd geroepen. Hij wist de weg niet, maar die werd pas duidelijk toen hij bereid, was de weg te gaan. De christen kriigt vandaag de dag ook de opdracht om die weg te gaan en dan zal ..God hem tot een zegen zijn". Het bevel „Gaat hèeh en onderwijst alle volkeren" geldt Ook Óver het Christen-zijn, het medé-bur- ger-zijn van het Koninkrijk, het laten doorwerken van dé Geest in het eigen leven, sprak zondagmiddag mejuffrouw C. C. Ie Clercq. Zij 'wees op de nood zaak van het trouw zijn in het zich openstellen voor God door middel gebed en het bijbellezen. De vruchten daarvan kan men lezen in Galaten 5: drie manden met drie vruchten: 1. lief de, blijdschap, vrede; 2. lankmoedigheid, vriendelijkheid, goedheid, de houding tot de naaste; 3. trouw, zachtmoedigheid, .zelfbeheersing! de uitwerking van Gods Geest "in het eigen leven. Tien discussiegroepen kregen ieder twee van de andere groepen verschil lende vragen, die grondig besproken werden. Aan het slot van het congres sprak ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, een op wekkend Woord. Benoeming aan de V.U. Dr. Janse de Jonge gewoon hoogleraar Directeuren der Vrije Universiteit heb ben dr. A. L. Janse de Jonge te Amster dam benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de klinische psychologie en piopaedeutlsche psychiatrie. Dr, A. Ij. Janse de Jonge, reeds sinds 1954 als lector aan de Vrije Universiteit verbonden, werd in 1917 te Middelburg geboren. Hij studeèrde van 1935 tot 1942 medicijnen aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam. Zijp opleiding tot specialist ontving hij in de Valeriuskli- niek te Amsterdam onder prof. dr. Van der Horst. In 1948 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde aan de univer siteit van Amsterdam op het proefschrift „De i'k-gij verhouding en de ik-zelf ver houding in de neurotische zijnswijze". In 1952 legde hij het kandidaatsexamen in de psychologie aan deze universiteit af. Dr. Janse de Jonge is sinds 1942 in ver schillende functies in de Valeriusklinlék werkzaam geweest, voorts was hij 1946 tot 1954 als sociaal psychiater bonden aan de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst van Am sterdam. Als docent voor het vak psychologie werkt dr. Janse de Jonge mede aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding Amsterdam en aan het Centraal In stituut voor Christelijk Sociale Arbeid Amsterdam. Behalve de genoemde dissertatie 1 sinds 1947 van de hand van dr. Jansé dé Adv. 1 Jonge véle publlkaties verschenen. INSCHIKKELIJKHEID GEVRAAGD J-JOE OOK opgezet, blijft in Neder- tig Karakter. Moesten deze bezet woi land een kabinetsformatie een uen door mannen uit de C.H.U.? He lastige aangelegenheid. Dat is zij »eeK erop, omdat juist uit deze poli voor wie in de politiek gepokt en tieke groepering nog ministers ge gemazeld zijn, zij is liet zeker niet «vorveii dieiluen ie worden. Maar mei minder voor wie wel een grote po- Kan er begrip voor hebben, dat vtui litieke belangstelling hebben, doch uit de C.H.LJ. tegen deze laatste ai minder in de politieke activiteit werking van de formatie enige be staan. De heer De Quay als forma- aenkingen moesten rijzen, teur ondervindt het, en hij ervaart Onze indruk is, dat men binnen d| dat zelfs een bekwaam Informateur c.H.U. met wat groter wantrouwe! het pad niet heeft kunnen effenen. [jan bijvoorbeeld bij de A.R.P. hej Men kan dan wel een formatie na- geval is tegen de komende samei streven zonder binding aan de frac- werking met de liberalen aanzie\ ties, dit betekent niet, dat er vanuit j)aar zjjn er, voor wie de wenselijk de partijen nu minder aandacht zou hejd tot samenwerking met de social zijn voor wat er op het niveau van listen nog niet tot een voorshand: de kabinetsformatie gebeurt. Inte- afgesloten tijdperk behoort. Dan ii gendeel zal de waakzaamheid er het te meer begrijpelijk, dat men me groter om worden. Want wat straks dewerking aan een nieuwe formatie de ministers gaan doen, slaat toch van zekere, op zichzelf trouwens nie op de een of andere manier op de onredelijke voorwaarden afhankelijl partijen waaruit zij gekomen zijn te- stelt. rug. Wij schrijven dit in de prille ochtenj Prof. De Quay heeft getracht zo zelf- van de dinsdag. Een nieuwe dag geefj standig mogelijk tot een formatie tc ajtijd weer nieuwe hoop, en wat komen. Hij heeft niet met fracties hopen is. dat op enigerlei wijze gesproken, doch uitsluitend met per- nog een oplossing kan worden g< sonen die weliswaar tevens fractie- vonden. Voorzitters zijn, doch met hen is ge- n0e? Door nadere verschuiving? H< sproken minder ln déze hoedanig- aanzoeken van kandidaten heid dan wel in een juist begeren toekennen van portefeuilles om ook zonder de veelomstreden - tot dusver steeds een werk gewees fractiebinding te peilen, hóe de ge- van de formateur. Men kan nauwi voélens lagen. üjks stellen, dat er partijen zijn gej Het streven is juist, maar de forma- weest die te veel gevraagd hebben tie wordt er te sterker een persoon- gr is namelijk door partijen niets ge lijke aangelegenheid van de forma- vraagd, er is slechts door de forma teur om. en het gevaar is er niet min- teur gevraagd en aangeboden. Dai der denkbeeldig om, dat hij in de uit- maakt het terugkomen door de foï óeféning van zijrt hoge werkzaam- mateur op zijn vragen en aanbiedci heid enkele fouten maakt, bepaalde eensdeels gemakkelijker, aan de an gevoeligheden raakt en ergens de (iere kant moeilijker, voet zet waar zich juist de teen van Zai het mogelijk zijn om tussen d een ander blijkt te bevinden. In het beide protestantse partijeh, uit wiei politieke jargon van de kabinetsfor- niiclden mannen zijn en nog wordei maties pleegt men dan te zeggen, dat gezocht, de nodige inschikkelijkheid hij de formule nog niet helemaal ge- te betrachten? Toegegeven zij, da vonden heeft. Landbouw en Volkshuisvesting moei In zulk een situatie hebben we ons lijke portefeuilles zijn. Maar ook Fi de laatste dagen bevonden. Een sa- nanciën en Sociale Zaken zijn menloop van omstandigheden heeft gemakkelijk. Over Financiën zwijger met zich gebracht, dat voor enke- we maar, en voor wat betreft Socia le van wat men noemt de minder aan- ie Zaken behoeft men alleen te den.1 trekkelijke portefeuilles nog geen be- ken aan de socialistische kritiek die windsman was gevonden. Aanvanke- zich niet in de laatste plaats op dit lijk gold dit ook de portefeuille van departement zal gaan ontladen, defensie, inderdaad een bij uitstek Dit zijn nuchtere feiten, maar mis- zware post, en om ae post zelf èn schien zijn zij daarom in staat om ds omdat daarop zozeer het licht van de inschikkelijkheid te bevorderen. Po kritiek pleegt te vallen. Het is alles- litiek kan onder omstandigheden, al zins begrijpelijk, dat de heer Staf, die klinkt het misschien vreemd, ook een hier het hoge ambt gedurende zulk kwestie zijn van offers brengen. Dt| een lAnge reeks van jaren met zo beloning van het gebrachte offer mag! grote bekwaamheid bekleed heeft, er men dan tevens zien ln een toegeno- prijs op heeft gesteld, het nu eens te men nationale waardering, laten afweten, en vanuit de C.H.U. Want-het kabinet moet er nu komen heeft men daarop laten volgen, dat Reeds zijn er te veel hindernissen] het billijk zou zijn. indien thans eens geweest. Reeds hebben er te velen; vanuit een andere nontiekc groene- bedankt voor het hoge aanzoekJ ring naar vervulling voor deze vaca- Reeds wordt de spot van de sodalis] ture werd gezocht. Hetgeen is ge- ten met de dag groter. Reeds is schied. j3nd te lane zonder kabinet geweest Bleven toen nog de portefeuilles van Reeds wachten er te vele onderwer» landbouw en van volkshuisvesting, pen om te worden aangepakt, ook twee portefeuilles van nogal las- JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE BANK Van Nelle bestellen 1 „Dat weet ik ook wel. Maar toch moet ik hem spreken." Farnholme zweeg even tot het krankzin nig harde geratel van een zwaar machinegeweer, ergens vlak in de buurt, had opgehouden. Toen ver volgde hij heel rustig, maar diep ernstig: „Kapitein Bryccland, u kunt in de verste verte niet vermoe den, hoe ontzaglijk belangrijk het is, dat ik uw kolo nel te spreken krijg. Singapore is niets, althans niet vergeleken met wat ik op het hart heb." Hij stak zijn hand onder zijn overhemd en haalde een zware automatische revolver te voorschijn eèn Colt 45. „Wanneer ik hem zelf moet gaan 20eken, zal ik hier wel gebruik van maken. Maar ik hoop niet, dat het nodig zal zijn. Zeg maar aan uw kolonel dat brigadegeneraal Farnholme er is. Dan komt hij vast en zeker." Bryceland keek hem geruime tijd aan. aarzelde, knikte vervolgens en verdween weer zonder iets te zeggen. Binnen de drie minuten kwam hij alweer opdagen en maakte plaats om de man. die achter hem aan kwam, het eerst binnen te laten. .De kolonel, Farnholme vermoedde althans, dat die het was, moest een goede veertiger zijn: op zijn hoogst was hij vijftig. Maar hij zag er uit als iemand van zeventig, en liep met de zwaaiende gang van een man, die óf half boven zijn bier is, óf het veel te lang, dood op, zonder slaap heeft moeten stellen. Het kostte hem grote moeite de ogen open te hou den, maar hij slaagde erin te glimlachen toen hij langzaam dwars door het vertrek liep en beleefd >n hand uitstak. „Goedenavond, waar ter wereld komt u opeens vandaan?" ,,'n Avond, kolonel." Farnholme, die was opgestaan, negeerde de vraag. „U kent me dus?" „Ik heb van u gehoord." „Goed zo"!, knikte Farnholme tevreden. „Dat be spaart me heel wat tekst en uitleg en daar heb Adv ik hoegenaamd geen tijd voor. Ik kan dus meteen mét de deur in huis vallen." Hij draaide zich half om, toen een vlakbij inslaande granaat het vertrek door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) wendde hij zich vliegtuig nodig c lonel, het doet e kan me ook nie tot de kolonel. „Ik heb n uit Singapore weg te komen, ko niet toe van welk model. En het ok niet schelen, wie u laat uitvallen om r me te maken. Evenmin komt het er op aan, waar het toestel heen gaat naar Birma. In dia, Ceylon of Australië; dat kan me geen steek ik onmiddellijk uit Singapore kan vertrek- ,,U verlangt trekken?" echo laconiek als de uitdrukking op Toen glimlachte hij opeens, vermoeid, alsof het hem hevige inspanning kostte. „Doen we dat niet alle maal, generaal?" „U begrijpt het nog niet!" Langzaam, met een uitdrukking van eindeloos, beheerst geduld, wreef Farnholme zijn sigaar uit op een asbakje, „ik weet, dat er honderden zieken en gewonden, vrouwen en kinderen zijn.." „Het laatste vliegtuig is reeds lang vertrokken!", viel de kolonel hem plompweg in de rede. Met de rug van zijn blote arm wreef hij over de vermoeide ogen. „Gisteren, eergisteren.ik weet het niet pre- vlogen." „Juist!", herinnerde de kolonel zich nu ook. „E Hurricanes. Zij zijn ln vliegende haast vertrokken. „Het laatste vliegtuig." Farnholmes stem verried niet de geringste emotie. „Het laatste vliegtuig. Maar. er waren toch nog andere toestellen, voor zover ik weet. Brewster-jachtvliegtulgen, Wildobees- ten. „Allemaal weg of kapotgeschoten. De kolonel keek Farnholme nu aan met eèn vage nieuwsgierig heid in zijn ogen. „En zelfs al was dat niet het geval, dan kwamen we daar nóg geen steek verder mee. Seletar, Simbawang, Tengah al die vlieg velden zijn door. de Jappen bezet. Hoe het met het vliegveld van Kalang staat, weet ik niet, maar wel, dat we daar toch niets aan zouden hebben." „Ik begrijp u. Inderdaad, ik begrijp het." Farn holme staarde naar het valies, dat aan ziin voeten stond. „En de vliegboten, kolonel? De Catalina's?" De kolonel schudde met langzame beslistheid het hoofd. Farnholme staarde hem enkele lange secon den aan, zonder met de ogen te knippen, knikte in aanvaardend begrijpen en keek toen op zijn horloge. „Kan ik u even onder vier ogen spreken, kolonel?" „Natuurlijk!" De kolonel aarzelde geen ogenblik. Hij wachtte tot de. deur bijna onhoorbaar was dicht gegaan achter Bryceland en de sergeant. Vervol gens glimlachte hij zwakjes tegen Farnholme. „Ik ben' toch bang, dat het laatste vliegtuig nog altijd weg ls," „Daaraan héb ik geen ogenblik getwijfeld." Farnholme, die druk bezig was zijn overhemd open te knopen, hield daar een ogenblik mee op en keek de kolonel aan. „U weet, wie ik ben, kolonel ik bedoel niet alleen hoe ik heet?" „Sinds drie dagen. In het diepste geheim en met het nodige voorbehoud werd er gefluisterd, dat u in de buurt was." Voor het eerst keek de kolonel zijn bezoeker met ongeveinsde nieuwsgierigheid aan. „Zeventien jaar lang chef van de contraspionage in Zuidoost-Azië. Spreekt meer Aziatische talen dan anders ook.." VEN hoogtepunt in alle besohouwin- en de totale hoeveelheid gold ander gen over de stand van zaken in zijds als eind 1955. ons economische leven is elk jaar Bijzonder interessant wordt de pri weer het jaarverslag van de presi- sident als hij het loonvraagstuk aan- dent van de Nederlandsche Bank. snijdt. De kern van zijn betoog is Hij kan door zijn positie als het wa- dat de loon- en salaristrekkenden re in de keuken kijken van ons eco- recht hebben op een verbetering van momisoh leven. de arbeidsvoorwaarden als door een; Zo op het oog is het allemaal niet verbetering van techniek en organi ze erg moeilijk. Als er maar voldoen- satie bij gelijkblijvende arbeids- de werk voor ons allen is en als de tijd de gemiddelde arbeidsproduk- produktie in alle takken van bedrijf tiviteit per hoofd van de beroepsbe- maar voortdurend wat groter wordt, volking stijgt. Deze verbetering van! dan wordt er geleidelijk aan meer de arbeidsvoorwaarden moet echter voortgebracht en dan kan ons inko- regelmatig en geleidelijk plaats men groter worden en dus ook onze vinden. welvaart. Er is echter een maar aan dit allesj Op zich zelf is dit juist maar het is verbonden. De kosten van levenson-; slechts één kant van de zaak. Goe- derhoud moeten stabiel blijven, deren kunnen alleen gekocht worden Langzaam stijgende inkomens zullen en loon kan alleen betaald worden, echter op de duur de prijzen van als er geld is. Om de Stroom van persoonlijke diensten opvoeren, maar goederen in beweging te brengen en ook die van goederen welke met een ze van de fabrikant en de landbou- te geringe arbeidsproduktiviteit wor- w'er naar ons huis te voeren, moet den gemaakt. Daarom behoren de er een even grote stroom geld zijn. goederen, die met een grote arbeids- In de praktijk van het economische produktiviteit gemaakt kunnen wor- leven blijkt nu, dat de stroom goede- den, in prijs te zakken. Blijft zulk ren de ene keer groter is dan de een prijsdaling uit, dan behoeven wij i stroom geld (en dan spreken we van niet op een stabiel prijsniveau te deflatie) en dat de andere keer de rekenen. rollen zijn omgedraaid (wij noemen De zeer belangrijke conclusie is dan dat inflatie). ook, dat een stijgende arbeidsproduk- Zo hadden wij in 1957 een tijd van tiviteit in stijgende arbeidsvoorwaar- inflatie en in 1958 een periode van den tot uiting mag komen. Als echter deflatie, een periode waarin er in ons tie lonen sterker stijgen dan de ge land minder besteed werd (vooral middelde stijging van de arbeidspro- door de ondernemers) dan op grond duktiviteit, gaan onherroepelijk de van de middelen mogelijk zou zijn prijzen en dus de kosten van levens- geweest. onderhoud naar boven en zijn wij Een huisvader die minder geld uit- weer even ver als voorheen, geeft, kan op de duur wat overhou- *n de komende strijd over de loons- den. Dit kunnen wij ook van ons verhogingen zullen de woorden van land zeggen. Wij kochten minder in de president van de Nederlandsche het buitenland, verkochten echter Bank ongetwijfeld vaak herhaald en meer, met het resultaat dat wij een "beklemtoond worden, mooi overschot kweekten, dat onder To* sI°* n°S even de uitverkoop van meer tot uiting komt in de sterke Nederlandse aandelen aan het bui- groei van onze goud- en deviezen- Onland. In 1958 ging er voor 1200 voorraden. miljoen de grens over en in de afge- Hct herstel ln ons economische le- ,.opcn zevcn iaar v00r f 2900 miljoen, ven begon voor de produktie reeds Voor deze aa"delen ontving Nedér- heel voorzichtig in de zomer van het 'a.nd eohter buitenlands geld. vorige jaar maar de werkloosheid l,ier staat te£e"over dat Nederlan- kwam pas in het begin van dit jaar onder het peil van vorig jaar. Dit is heel eenvoudig weerge geven het beeld dat dr. Holtrop, president van de Nederlandsche ders geld in het buitenland beleg den. kredieten verstrekten en hun schulden aan het buitenland ver kleinden. Het resultaat ls dan ook de afgelopen zeven jaar „cuïiiaiiusiHB - Bank, schetst. Zijn betoog wordt ulleinde,1Jk toch nog 200 miljoen echter extra interessant als hij een het buitenland overbrachten, uitspraak gaat doen over 'l mogen daarom niet alleen l-;;. uitspraak gaat doen over zeer actuele feiten, waarover in ons land nogal eens discussie is geweest. Zo zal de minister van financiën wel met veel genoegen lezen, dat de rijks overheid zeer wel geslaagd is ln haar streven om de uitgaven te dekken door belastingen en door leningen. Er kan die overheid dus geen verwijt treffen, dat zij geld in onze economie heeft gepompt. Even verder wordt gezegd dat de huidige goud- en devle- ,o zenvoorraad geenszins buitensporig groot is. Eind 1958 was dezelfde mogen daarom niet alleen kij ken naar die verkoop van aandelen maar moeten de totale kapitaalbe weging in het oog houden. En bovendien, de toestroming van o'iifenlands geld in ruil voor de aan delen heeft de deflatie in 1958 'hel- oen overwinnen, een daling Van de '■«nfestnnd (o.m, heiangri.fk voor de woningbouw) in do Iiand gewerkt en *e overheid u|t een moelüikheid ge- •"•olnen: *ii kon nu gemakkelijk ge'd behoefde daarom haar nood- uitgaven niet Inflatoir houding bereikt tussen de totale 'nrR^«fliging bevorderend) (Wordt vervólgd) gbud- en deviezenvoorraad enerzijds nanc'eren- te ff-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2