Mgr. dr. W. H. NOLENS Herdenking van In juni wordt "5 jaar Eurovisiegevierd „Ik neem de zaken zoals ze nu eenmaal zijn, e wat mijns inziens thans op de voorgrond staat" bepaal mij tot de bespreking van Mgr. dr. W. H. NOLENS. In zyn maidenspeech in de Tweede Kamer op 1 december 1897. „De toestand toch ivas toen zo, dat geen enkel kabinet in Nederland meer denkbaar wasdat het zonder de steun van Nolens kon redden. Hij hield de sleutel van elke positie „Maar ivat de toekomst ons ook brenge, hiermee mogen we besluiten, dat het vaderland reden heeft tol grote dankbaarheid voor wat Nolens deed en voor de wijze waarop hij van zijn invloedrijke positie in het be lang des lands gebruik heeft gemaakt." „De Standaard" van vrijdag 28 au gustus 1931 by het overlijden van mgr. dr. W. H. Nolens. MOET U HOREN... Zit u stevig en bent u goed in uw humeur? Anders moet u bepaald dit stukje niet lezen. Want het zal u wel eventjes een schok geven. Moet u horenU weet wel, Perry Como? Ja, die Italiaanse Ame rikaan, die oorspronkelijk kapper was en toen aan het zingen sloeg en er nu al sinds jaren een reclame- televisieshow op nu houdt, de AVRO de niet-commerciële delen af en toe uitzendt. En die via de radio en de gram mofoonplaat in opgewekte program ma's van alle omroepverenigingen liedjes kweelt in uw huiskamer wan neer u zich staat te scheren of brood snijdt of even de krant wilt lezen. Die Perry wordt kloek betaald voor zijn wekelijkse show, waarin hij met artisten van microfoon en camera het eerste lustrum. Al babbelt en liedjes van her en der zingt. Zijn salaris kunt u met maar liefst zes nullen schrijven: meer dan een miljoen dollar per jaar. Maar er is nog altijd baas boven baas: een Amerikaanse kaasfabrikant -importeur heeft deze Perry JidSlilSIB!«lilisiillllaiBi eihergolven «'IgSïllBMI De tijd gaat snel: in de eerste week van juni viert de Eurovisie alweer eerste lustrum. Al is dit nu niet zo'n grote gebeurtenis, toch zullen twee speciale Eurovisie-uitzendingen aan gewijd worden. Twaalf lan den nemen aan dit televisie-evenement deel. Deze uitzendingen gaan op zaterdag 6 en zondag 7 juni a.s. de ether in. Op zaterdag 6 juni wordt 's avonds •n gezamenlijk amusementsprogram- a uitgezonden, waaraan de NTS een bijdrage zal leveren die een VARA- aanbod gedaan om twee jaar lang f^gelegenheid wordt. Onze represen- spectaal voor zijn firma een weke- taüe 'n het lijkse show te presenteren voor de televisie. Het honorarium? Vijfen twintig miljoen dollar! Programma voor zondag Perry heeft gezegd, „er over te zullen denken". Zit 8.15 Gr ar Nws. en VAN KERKEN TUSSEN twee figuren van formaat in staat de granieten Nolens! Schaepman, aanvankelijk de miskende binnen eigen kring, later de volkomen erkende door heel de natie, was zijn voorganger; Ruys de Beerenbrouck, de beminnelijke edelman uit het zuiden, de geeste lijke leerling van Ariens, meer devoot, dan gericht op macht, eer en invloed, staat aan het einde van Nolens' levensbaan als de meest bekende rooms-kathóliék in den lande. Aan Schaepman, de machtige en ge- slotzin aldus tot het i trouwe bondgenoot van Abraham Kuy- kabinet icht: per, ontdekt ons volk ook vandaag nog landse volk de meeste kleur en verve: Ruys is wel licht van veraf even moeilijk te ver staan als van nabij: hém te verstaan ten, wil zeggen zijn Innerlijk peilen, de v ijs- getuigen heid' waarmee hij met de J ging, de rust waa de samenwerking derende, zowel binnen eigen tholieke kring als binnen de gehele na tie, die hij bijna twintig jaar aaneen gediend heeft als minister-president en als voorzitter van de Tweede Kamer. Nolens staat tussen beiden in. als zinnebeeld van nuchteie zakelijkheid en bijna harde stoerheid. Van binnen een enkele maal vuur, naar buiten toe altoos ijs. voltooide hij de laatste fase van de rooms-katholie- ke staatkundige emancipatie op af doende wijze, want sinds zijn optreden is, -oals ,,De Standaard" b:" heengaan terecht opmerkte, de ming van kabinetten zonder rooms-Ka- tholieken onmogelijk gebleken! Hoe zou Colijn het tegen het einde van de ja ren dertig ondervinden! Wat zijn persoonlijkheid aangaat, de vraag zou moeilijk te beantwoorden zijn. wie hij met zijn torenhoog gezag, gepaard aan zijn geslotenheid en soms bijna norse bejegening, méér op een afstand hield: eigen partijgenoten of de is-katholieken. Maar één ding heeft hij. een beeld gegeven rooms-katholiek staatsman zoals Neder land nog niet gekend had. en zoals Nederland tot op heden ook niet meer gekend heeft. Daarin steekt de histori sche betekenis van deze priester-staats man, waa.over ..De Standaard" bij zijn heengaan schreef: „met hem ging een man van ons heen, die eigenlijk niet te vervangen is." opgetreden ,Laat aan het Neder- dat gij de woorden. waartoe ook gij u tot heden grotendeels bepaald hebt. in daden weet om te zet- rgt, dat men van u kunne -.iet alleen, dat verwacht werd~dat gij zóudt zijn, maar ook, dat hij leiding gaf. gU gewéést zijt-een ministerie van so- hij kon bevor- ciale rechtvaardigheid". Moge Schaepman naast Kuyper de so ciale kwestie hebben rangevat. Nolens en Talma hebber, de verwerkelijking daarvan doorgezet. Vandaar misschien dat de foto van ds. Talma tot aan de dood van Nolens een ereplaats innam in zijn werkkamer: tussen de portret ten van zijn ouders in. Want moge de sociale kwestie voor Schaepman een nimmer te verwaarlo zen punt zij -. geweest," voor Nolens heeft deze het centrum van zijn gehe- le politiek uitgemaakt, getuige ook het bij" zijn feit dat hij meer dan een kwart eeuw voorzitter van de Mijnraad is geweest, waarbij zijn arbeid vooral op het welzijn van de arbeiders is gericht geweest, naast de ontwikkeling van het mijnwe- Eens opende hij één zijner colleges te Rolduc met de versregels van Schaepman- ,.Uit der menschheid drukke scharen Suizende als korenaren, Zwellende als de woeste baren Uit der oceanen schoot, Komt de smeekbede opwaarts jagen, Om t a gen Opkomst Wie stoerheid en nuchterheid bij een Calvinist zou verwachten, valt het misschien op dat de grootvader van Nolens, Johan Arnold Nolens, protestant was, cn tc Venlo op het protestantse kerkhof begraven ligt. Maar verder is alles rooms aan No- lens, vanaf zijn doop tot aan zijn begrafenis! 't Daaglijksch Brood." Die regels kunnen Nolens, die weinig dichterlijk was, moeilijk als poëzie ge grepen hebben, maar de gedachte, het ideaal, dat er in vertolkt lag, heeft de inzet gevormd van heel Nolens' pu blieke optreden, vanaf zijn colleges te Rolduc tot in de vergaderzalen van de internationale arbeidsconferenties te Genève, Zürich, Bazel, Brussel, Pa- kei rijs en Washington. Tussen zijn hoogleraarschap te Rol duc en zijn verblijf in Genève in ligt zijn vijfendirtigjarig Tweede-Kamerlid maatschap, van 1897 t.m. 1931, een pe riode, waarin hij slechts één keer Hoe moeilijk van leiders, w; schillende generatie behoren, kere zin elkanders opvolger zijn: Kuy per heeft conflicten gekend kerk, Heemskerk met Gerbrandy. Ook Nolens heeft tegen het einde ge zagsconflicten gekend met de zacht moedige Ruys de Beerenbrouck breuk in eigen fractie beleefde, bij de jaar nadat de invloedrijki werping van de Vlootwet Maar afgezien daarvan was hij meer de zakelijke, koele leider s-katholieke Staatspartij 1923. jonge landedelman had eds voor de hoogste functie des land- do kreeg de tot Hagenaar gev het Limburger voor de derde •ingen, maar eenvoudig zijn aan de roomse Kamerleden hun gedrag voorschreef, en aan de rest van "Nederlands de Kamer bamerkm, dat lo. bezocht hij daar eerst de lagert school, in 1870 de driejarige H B S die onder leiding stond van een directeur, die wel Duits, ma? sprak, terwijl het Duits en het Engels gedoceerd werden door een Fransman, dip evenmin Nederlands kende. Maar. in t i vaak bij heldere koppen. Nolens Nolens het land konden ,Ik heb elke regering gesteund" tegen het einde van ar steekt waarheid gewon uit dit nadeel enkel voordeel; ieven Cli l reeds jong beheerste hij zijn moderne want of de talen, en zijn vaderlandsliefde heeft ten tijde van Nolens deelm door dit onderwijs niet geleden. neen ze v In 1874 ging hij voor zijn vorming pariement, het college te Weert, naar Roldu te gaan, wa; rooms kind van eenvoudige ouders werd omgevormd tot een rooms cul- „ctcll tuurdrager met een vast gemoed. Van Schip de Koningin direct (ditmaal extra-parlemer en om alle hindernissen lijk te nemen, vormde Ruys zijn derde kabinet buiten de fractieleiders om. ook buiten Nolens o Natuurlijk waren e en politieke redenen Beerenbrouck zo handelde, kabinet kwam ook een verschil in karakter tussen de aimabele edel- trenge geestelijke, die niet dat enige rooms-katholiek mden een kwart van het man en n dienden dus bij de gang gewend ken betrokken te worden. Nolern iéts buiten hem menig dje djt zeer goed doorzag, maakte lie- met grote verontwaardiging de verhouding heeft alle steun geboden aan de forma- tot een ver- ties van Nolens en Ruys in 1918, hielp in 1923 Ruys en Nolens uit de brand toen het ging om een minister van fi nanciën, terwijl Nolens in 1925 er. 1926 Colijn. Colijn volkomen achter Colijn gestaan heeft. In de dagen dat Colijns stoffelijk overschot naar Nederland werd ge voerd, heeft „De Maasbode" van 7 ju- Elf ni "947 in een uitnemend artikel ..Co- priester de lijn en de Coalitie". Colijn hulde ge- nbevolen bracht en tevens nog eens herinnerd „aan de periode waarin hij, ridderlijk den Zuid- als hij was, van ganser harte samen- naai de werkte met de katholieken, met name Na een met Nolens en Ruys." Ruy; Wat Nolens en Colijn vooral in el tweede kaar waardeerden? Ongetwijfeld het opdracht, realisme dat in beider karakter geen iel moge- speculatie duldde! Typerend is wat dat aangaat het ant woord dat Nolens eens aan de priester- Bondskanselier van Oostenrijk, mgr. staatsrechtelijke dr. I. Seipel, gaf. toen deze hem toe- Ruys de voegde: ..Ik heb mij u altijd ten voor aar pr beeld gesteld, monseigneur!" Het kernachtige antwoord van Nolens aan Oostenrijks grootste staatsman van dip jaren luidde: ..Was dat maar waar geweest, dan waart ge nooit minister geworden." tot 1884 studeerde hij te Leider., terwijl men hem op het Groot-Semina rium te Roermond op zijn priesterwij ding voorb reidde, welke op 27 maart 1887 plaats vond. In 1888 treedt hij te Rolduc op als hoogleraar. Op 12 fe bruari 1890 promoveert hij te Utrecht onder De .jouicr tot doctor in de rech ten en wel cum laudi schrift: „De leer vai Thomas van Aquino over het Recht Op 11 oktober 1909 vond een bijzonde re bekroning plaats van zijn weten- schappelijke vorming, toen hij optrad Nolens wel als hoogleraar te Amsterdam in he* arbeidsrecht, welk ambt hij lot 192 bleef vervullen. Reeds op 13 november 1896 haddei conflicten, liet te allen tijde dat hij er was. en laveerde het van staat zoveel mogelijk in zijn richting. Gedenksteen 1918 Er zijn enkele kabinetsformaties die ..jen nooit zal kunnen bestuderen zon- op een Proef- der zjcj, rekenschap te geven van de 1" n u.6" centrale rol ('t zij direct dan wel itholiek kabi mateur ditmaal eenvoudig zijn was voorbij gelopen. Nolens was des duivels op zijn vroegere pupil, maar Ruys. die er voor bedankte altijd aan Nu voor vijfentwintig jaar werd, op de leiband van Nolens te lopen, terwijl 15 april 1934 een eenvoudige gedenk- hij voor de derde maal premier was steen va.i groer aanvaardde de tegenstelling, al heeft de Prinsegracht het hem gesmart. De wandelingën met Nolens langs du Scheveningse Boulevard met Ruys Nolens vele jaren woonde. Op de steen sine mond". Maar wie hem liefst in zijn eigen kamer sprak, vond iets anders dan een zwijgzame, terughoudende man, die zich nooit scheen te geven. Dan kon hij spre ken met scherpe openhartigheid over personen en zaken. Wel schuchterheid, maar vrees heeft Nolens nooit gekend. Tot de regering geroepen, zou hij onge twijfeld een zeer krachtige hand hebben gehad, en voor zijn amb tenaren zou hij zeker niet gemak kelijk geweest zijn; hij zou veel en preciesaf werk geëist hebben. Maar dit geloof ik ook vast: na -enkele jaren zouden ze van hem gehouden hebben, en voor hem door het vuur gegaan zijn. Zijn karakter vond waardering, zijn studie en kennis en diep inzicht en vooruitzien werden erkend. Daarom werd zijn leiding vaak aan vaard. Men vreesde hem een wei nig, maar men vertrouwde hem geheel. Voor de achtereenvolgende kabinetten, van welke richting zij ook waren, was hij altijd een steun. Hij gaf wenken, en wie ze opvolg de, bevond er zich goed bij. Een machtig redenaar is hij nooit ge weest. Dit had hij gemeen met De Savornin Lohman. Maar ook dit: dat toch steeds iedereen naar hem luisterde. Hij zei altijd veel meer dan hij sprak. Een redevoering van hem was in de regel een slechts weinig uitgewerkt schema, maar waarvan hij vooraf woord na woord had overdacht. Weken lang werkte hij aan de rede, die hij zou houden bij de algemene begrotingsbeschou wingen. Om dezelfde redenen was ook zijn invloed in de katholieke Ka merfractie groot. Inderdaad, de positie van dr. Nolens in de katholieke Kamer fractie is altijd een geheel andere geweest, dan buitenstaanders veelal plachten te geloven. Steeds was, is en wordt in de katholieke Kamer fractie de meest volledige vrijheid van de leden gehuldigd en ge ëerbiedigd. Ook onder en door Nolens. Wanneer dan herhaaldelijk waarlijk niet steeds bleek, dat bij moeilijke beslissingen de katholieke Kamerfractie eenstem mig optrad, dan was die eenstem migheid ook werkelijk aanwezig en niet door dwang, hetzij van de voorzitter hetzij door een meer derheid verkregen. Nolens liet de jongeren gaarne aan het woord en spoorde hen her haaldelijk aan, zij het dan wel steeds met de aanmaning tot voor zichtigheid. Maar nerveus zat hij met zijn potlood of zijn doctors- ring te tikken, als één der zijnen, al sprekende een weg insloeg, waarop toy hem liever niet zag ingaan. Schaenman en Nolens 5 gespet 29. Da; koeling ronder neemt echter het jaar 1918 ten aanzien van ?ns wel een heel bijzondere plaats in: op 13 juli 1918 kreeg mgr. Nolens zelf de opdracht tot kabinetsformatie, en men kan wel zeggen dat Nolens vanaf dat moment een nationaal be- eigen roomse geestverwanten Nolens kende figuur is geweest. ,De Stan- plaats bezorgd^ in het parlement^ daard" heeft het bij zijn heengaai i in koningin Wilhelmina ge dat deze aan Nolens de op erkennen door hem dracht gaf, als in Nolens dat hij zo wijs schenken. daar. was als priester voor het minister-presi dentschap te danken. Kuyper en De Sa vornin Lohman zagen met zorg toe wat zij konden invloed uitoefenende op te lezen: „Hier woonde van 1910 tot aan zijn dood in mgr. dr. W. H. Nolens". 's Middags vond de onthulling de gedenksteen plaats dooi s~ machtig leiderschap van Nolens, dat Ruys niet van „Übermenschen hield, vooral niet als ze bij conflicten M. Feber, waarbij tevens^ in „ijskelders" en „ijsblokken" aardden. Wat Ruys in Nolens was de persoonlijke band met staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien en de voorzitter van het Par tijbestuur vrn de R K.S.P., mr. C. M. liste had hem zijn ..oogleraarsbenoeming, zou hem blij groot vertreu waar slechts enkele groten als Colijn Wibaut en Van Karnebeek het recht kregen de natie te vertegenwoordigen: in de stad waar de natiën bijeen kwa men om met elkaar te spreken, met elkaar te beslissen en elkaar de weg te wijzen, te Genève, thaii! ondei de oudere ambtenar Volkenbond „Monse et vergeten is! Ruys de Beerenbrouck! Nolens en Colijn In het Parlement Colijn en Idenburg, die echter beiden bij testament het premierschap beslist afwezen, er D"— J- T5~- zo geschiedde wat Kuyper en Lohmar, vreesden: een rooms-katholieke pre mier trad op, al zou het dan geen priester zijn! Nadat ook Van Nisper tot Sevenaer bedankt had, evenals Co lijn, Idenburg en De Savornin Lohmar. en Heemskerk gepasseerd werd. trad plots op de jonge gouverneur van Zuid- Limburg. Ruys de Beerenbrouck. heeft Ruys ernstig naar verbeteri van verhouding getracht. In die dagen spral< hr eens tot iemand: „Ik ga van daag naar Nolens toe om de zaak eens uit te spreken. Ik hoop. dat het in or de komt en za; voor die intentie onder weg maar nijn rozenkrans bidden.' vermaakte Nolens Aaïberse schilderij van Nolens, prof mr. P. J. M. Aaïber se een hert enkingsrede, waarin hij wees op de invloed van Nolens, dank bem. zij diens persoon, karakter. verstand en grote arbeidzaamheid. Wij menen er goed aan te doen met enkele fragmenten uit deze rede van Nolens te eindigen. Aalberse herdenkt Nolens Op 1 december 1879 hield de rige Nolens zijn maidenspeech in het ming parlement, aanvangende met die voor J- D- hem typerende woorden: „Mijnheer dc voorzitter! Ik meen geheel in overeen stemming te handelen met de beschei denheid die mij als jong lid dezer Ka mer past. wanneer ik niet in beschou wingen treed over de samenstelling dc regering". Maa In zijn dissertatie „De Totstandko .mg van het Eerste Ministerie Ruys de Beerenbrouck" (1952) heeft dr. J. A H. Verhagen gepleit voor het inzicht dat Ruys de Beerenbrouck zélf zijn ka- juist aangordde binet heeft gevormd, zij het gebruik ma cende van al het voorwerk van ande ren. In ieder geval staat wel vast. er ook daar heeft dr. Verhagen op gewe dat Ruys de Beerenbrouck Het is wellicht van grote betekenis voor Colijn geweest dat hij in Nolens een tegenspeler vrn formaat tegenover zich geplaatst zag Ruys was van ge heel andere allure dan Colijn en No- lens beiden. Toen Nolens en Ruys in het midden der dertiger jaren gestor ven waren, miste Colijn zijn tegenvoet kamp, dat zich toen om met Colijn de itrijd om de leiding in de Nederland- e (.oliti'.-k uit te vechten. Misschien liepen ze tè ver uit elkaar als karakter, de prelaat en de empire- builder om elkaar niet hoog te respec teren, maar men kan wel zeggen dat de verhouding tussen Colijn en Nolens veelal voortreffelijk geweest is. Colijn Het is een zegen voor de Katholie ke Staatspartij geweest, dat zij, met >nige tussenruimte, na Schaepman No- lens aan haar hoofd heeft gezien. Wa ren beiden priester en beiden staatslie den. groter tegenstelling dan tussen de ze twee is moeilijk denkbaar. Van de redenaar de dichter, die Schaepman was, had Nolens niets. Bezieling, die •erkte de scharen verwarmen kon en tot laai- 1931 ende geestdrift opvoeren, ging van hem n\et uit. En toch, mogen wij het van niet een gunstige beschikking noemen J. van de Voorzienigheid, dat Zij ons in ezig de dagen van het leggen der fundamen- van het uitstippelen der grote lij- va het opkomen en uitvechten aa. van grote principiële vraagstukken, in de dagen van de zware, vaak ontmoe- end digende pioniersarbeid, de grote doctor vlammend woord heeft ge- i, toen "!e ar- -- opbouw noest den volbracht, Nolens, de uits eken- de jurist, door zijn opleiding en voor bereiding als voorbestemd juist voor dit moeilijke werk? Schaepman en Nolens zijn niet met elkaar te vergelijken, maar beiden wa ren ze grote staatslieden, en beiden juist van zodanige kracht en geschikt heid, als wij nodig hadden in het tijd perk waarin hun levenswerk viel. T. n Nolens doodziek uit Genève was teruggekeerd, werd ik opgebeld door ?en met-katholieke staatsman, die :elfs niet tot één der drie rechtse par tijen behoorde. Hij vroeg mij, of he'. vaar was. dat Nolens' toestand be zorgdheid inboezemde. Ik antwoordde schonken, Daar was niemand die hem nie\ vertrouwde. Men kon het met hem oneens zijn. maar aan zijn eerlijke oprechtheid viel nooit te twijfelen Toch is Nolens als mens door velen niet gekend, zoals hij in wer- kelijkheid was. Nolens was anders, hem. dat de dokters hem nog hoog- beter, dan hij scheen Tot aan zijn dood bleef deze grote man schuchter en verlegen. Steeds meer zag hij er tegen op, in eer groot gezelschap binnen te komen. Zwijgzaam was hij, en voorzichtig bovenal. Zeker, met de Middel- eeuwse dichter was hij het roerend tpxr«enin eens, dat „die vroede heeft taller stond, sine tonge bedwonghen in stens drie maanden te leven gaven. Toen kwam van de andere zijde der telefoon een ontroerde stem: „Weet gij vat ik het tragische vind in de fi guur var Nolens? Dat ons land zo ont zaglijk veel aan hem te danken neeft. an dat ons volk dat niet seft" Weinig staatslieden b len tege- tol r gen pries terroeping én aan het rmatorisch karakter van het Nede.. ..dse volk: zijn leven lang bleef Nolens verstoken Boekbespr. 14. België. IKOR Het Geladen 23.15-2.400 Gra gel. 19.30 Het js KRO: 19 45 iefde Heilige. 15.20 Het Joder VPRO: 18.31 sportuitsl. 20 Meded. ei 21.45 Klankb. rn. 22.30 Gr; 23.20-24.00 Met de Hoorsp. De Maan- jram. 21.30 Spaan- .00 Hawaiian muz Programma voor maandag 402. NCRV: 7.00 Ni uitoptreden van Tom Manders. Laten we hopen, dat het iets beters wordt dan de gebruikelijke Dorustoe- standen. die de VARA 's zaterdags avonds opdist. Gijs Stappershoef heeft de regie en de produktie is die avond, evenals de volgende middag trouwens, in handen van het hoofd van de VA- RA-sectie Piet te Nuyl jr. Op zondagmiddag zullen de Europese kijkers als het ware een tocht door twaalf landen kunnen maken, want in een schakelprogramma worden dan di recte reportages uit elk de raangesloten landen doorgegeven. De NTS-camera's zullen dan het vertier op en om het Braassemermeer in beeld brengen onder regie van Eimert Kruidhof. De Roosjenkrans Zolang prof. Kors als voorzitter van de KRO ook voorzitter van de Ned. Radio Unie was, placht men in radio kringen het NRU-bestuur als „hoogste gezag" de „Korsikanen" te noemen. Een benaming, die tenslotte in alle ernst werd gebruikt en waar niemand meer iets geestigs in Jjoorde. Maar prof. Kors trad af en mr. Roosjen. voorzitter van de NCRV, volgde hem op als NRU-voorzitter. Daarmee viel plotseling de benaming „Korsikanen" in het niet. Een voor barige grappenmaker voorspelde al gauw, dat er nu wel van „de Kloris sen van Roosjen" zou worden gespro ken, maar dat ging niet door. Toch is er een nieuwe naam voor het NRU-bestuur gevonden: waar die vandaan komt weet niemand, maar in radiokringen heet het bestuur nu ,,De Roosjenkrans". Of die benaming een blijvertje zal zijn? Wie weet? vanavond André Rieu dirigeert het Limburgs Symfonieorkest dat tussen 7.40 en 8.35 concerteert in het KRO-pro- gramma. Uitgevoerd worden wer ken van Bach, Webern en Mendels sohn (vioolconcert in e, soliste Syl via Rosenberg). Daarna amuse mentsprogramma en vrolijke mu ziek, tot om 10.35 de voorbereiding op de zondag begint. Met „Plein 8.13 uur" biedt de VARA amusement tot half tien. Om 9.45 het spel „Het hangt aan de muur en het tikt" en om 10.35 de eenakter ..Het spel en de toeschouwer" van Ursula Tighe Hopkins. Een vliegtuig van de Tigres Ziladores gisteren bij Puerto Kino aan de Golf m Californië neergestort. Men moet dat alle zesentwintig inzitten den om het leven zijn gekomen. Onder hen bevindt zich de eigenaar van het toestel. Jose Lopez Henriquez. Het toestel was op weg van Mexicali Mexico City en had een bemanning vijf koppen aan boord. MOCTARDE KORTE DIJON FRANCE n- AMORA het ministerschap. Daarom was h« even nobel als wijs dat men hem i de twintiger jaren desondanks het m nisterschap van Staat schonk. Ook Nolens wacht nog zijn blo- graaf, maar of deze een rooms- kathollck dan wel een protestant of ongelovige zal zijn, men zal hem geenszins de eer onthouden dat zijn optreden, evenals dat van Ruys de Beerenbrouck. Ariens en Poels van nationale betekenis is geweest! MOSTERD CUISINE FRANQAISE De Belgische minister van binnenlandse zaken heeft bfj de Kamer van Volks vertegenwoordigers een wetsontwerp in gediend tot instelling van een werkweek van vijf dagen in de meeste sectoren van de nationale economie. In een tweede wetsontwerp wordt erin voorzien, dat de ambtenaren van de staat niet meer dan twee zaterdagen per maand werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9