llicutuc gtihsdf t ÖTouronl Na c.h. weigering Landbouw naar de liberalen NOLENS Ontstemming over manier van formeren Ook dit betekent: lente Dierenpark wil f38.000 van gemeente Tiel Nieuw bewind zal sociaal niet te kort schieten Visserij en techniek op de voorjaarsbeurs Muitende geven gevangenen niet toe Ontmoeting met de Dalai Lama ZATERDAG 18 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN- f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'lleberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11542 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ShMtuasUcfi is Qb^bleoea myn bert in teghenspoct" 25 jaar geleden GRANIETEN Zie pagina 9 Geen moeilijkheden meer van K.V.P. n (Van onze parlementaire redacteur) T7"AN DE K.V.P. zal formateur De Quay geen moeilijkheden meer onder- vinden. Prof. Van der Grinten is onder de zware druk die op hem is uitgeoefend, bezweken en hij heeft zich bereid verklaard het departement van justitie te beheren. Ongetwijfeld is dat een versterking van het ko mende kabinet. Prof. De Quay moet echter nog steeds een oplossing vin den voor het grote probleem: de bezetting van het departement van land bouw. De formateur hoopte vandaag nog een onderhoud met prof. Van der Grinten te hebben. Ir. Staf heeft gisteren opnieuw geweigerd op dit departement zitting te gaan nemen. afgevaardigde mr. Toxopeüs. De forma- is wel bereid deze kandidaat-mi- te laten vallen, maar hij moet afwachten of dat bij de V.V.D. m goede aarde zal vallen. Als dit plannetje eventueel lukt dan zal aan de C.H. bin nenlandse zaken (Beerman) en volkshuis vesting worden aangeboden. Deze twee departementen zijn voor de C.H. volledig aanvaardbaar. De V.V.D. krijgt dan ver keer en waterstaat (Korthals), defensie (Van den Bergh) en landbouw. Dat zijn weinig geliefde departementen! mischien wil de V.V.D. zo graag meedoen, dat zij desnoods bereid is dit offer aan de drie christelijke partijen te brengen. Prof. De Quay zal weer het weekend in zijn woonplaats doorbrengen. Verontrusting bij Zeeuwse leden der C.H.U. T^ERONTRUST door de huidige gang van zaken rondom de ka binetsformatie, heeft een aantal Zeeuwse leden der C.H.U., zoal: schrijven, mede gesterkt door ge sprekken met geestverwanten, het volgende onder de aandacht gebracht van de Christelijk-Historische Ka merfracties: Het beeld is dus sinds donderdag vrij wel onveranderd: de C.H.U. weigert «eer beslist dit weinig begeerde ministe rie te aanvaarden. In deze kring is nog al wat ontstemming over de werkwijze van de formateur. Men heeft daar de indruk dat de twee C.H.-zetels de sluit post voor zijn formatiepoging moeten zijn. Daar bedankt de C.H. voor. Te meer, daar geen enkele partij er bijzon der op gebrand is dit departement te aanvaarden. Dit heeft natuurlijk tot ge volg dat men in niet-C.H .-kring zich enigszins onbehagelijk voelt over de houding van de Unie. Maar het is be kend dat de C.H.-fractie van meet af aan weinig voor het extra-parlementaire rechts-liberale kabinet heeft gevoeld. En als men niet enthousiast is, kan men eisen De vraag is nu maar hoe de formateur deze knoop zal doorhakken. Zal tenslotte de V.V.D. genoegen nemen met het de partement van landbouw? Dat zou dan ten koste moeten gaan van de liberale Sibajak nog clit jaar gesloopt Het lot van de Sibajak is bezegeld. Nog dit jaar levert de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd het dertig jaar oude passa giersschip over aan de slopers. Het vaartuig, dat nu via het Panama kanaal naar Rotterdam vaart, zal 23 juni zijn laatste retourreis naar Nieuw Zee land en Australië beginnen. Na deze tocht komt het einde. Kustvaarder Marjan vannacht in nood Het 298 ton metende Nederlandse kust vaartuig Marjan is vannacht bij St. Ives (Cornwall) in moeilijkheden geraakt. Het schip dreef met een lek in de machine kamer in de richting van de kust, tot een der te hulp gesnelde schepen, het Britse fregat Leopard, er kort voor het licht werd in slaagde een lijn over te brengen en de Marjan op sleeptouw te nemen Het slepen werd later overgenomen door de Britse sleepboot Englishman. De zeven bemanningsleden van de Marjan zijn aan boord gebleven. Het schip maakt zware slagzij en het achter schip ligt dieD in het water. De sleep vordert met een snelheid van 3 knopen. (Advertentie.) N.V. Algem. Verzekering Hij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kremme Nieuwe Gracht 8-10 Ulrecht Het vierde in één week Dodelijk ongeluk te Delft Gisteravond is te Delft het vierde do delijke ongeval van deze week gebeurd, waarvan de 53-jarige heer W. Aarssen het slachtoffer is geworden. De heer Aarssen kwam uit zijn woning op de Oranje Plan tage en wilde aan de linkerkant van de rijweg op zijn fiets stappen. Hij werd aan gereden door de motorrijder Van Leeu wen uit Delft, die geheel rechts van de weg reed. Beiden kwamen te vallen en werden gewond naar het Gasthuis over gebracht. De heer Aarssen overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De heer Van Leeuwen is met een hersenschudding en schaafwonden opgenomen. Maximaal 70 km op rijksweg 13 "yANAF ZONDAG geldt op de be- ruchte rijksweg nr. 13 een maxi mumsnelheid van 70 km per uur althans op die gedeelten van de weg. waar het verkeer in twee richtingen gebruik moet maken van één rijbaan. Verder geldt de 70 km-limiet voor die gedeelten van de weg waar verkeer in één richting over een rij baan gaat, maar waar in verhand met de uitvoering van werkzaanihe den een inhaalverbod geldt. Ten slotte is de nieuwe bepaling van kracht op het viaduct dat ligt tussen km 17.371 en km 18 055 in de gemeente Rotterdam. Y Het streven naar een regering op „brede basis" is in overeenstemming mat de C.H. beginselen en zal door de C.H.U. tot het uiterste verdedigd moeten worden. 2 Gezien de moeilijke problemen rondom het subsidiebeleid en het huurbeleid zal de C.H.U. alleen mede mo gen werken aan een regering, welke zich gesteund weet door de drie grote vak centrales. Met name dient er tegen te worden gewaakt, dat alleen het C.N.V. In rechtstreeksè relatie staat tot een i ring. welke wellicht in strijd verhouding komt te staan tot de andere vakcentrales Gezien de noodzaak tot een doelge richt beleid in bepaalde seotoren de overheidstaak .Deltaplan, Zuiderzee- erken, regionale ontwikkeling, werkvar- liming, landbouw en volkshuisvesting) dient gewaakt te worden togen een sterke liberale invloed, welke zou uitgaan van dominerende V.V.D.-K.V.P. com binatie. 4, Gezien de voortgaande machtsontwik keling van r.-k. zijde, welke door zijn combinatie van kerkelijke, politieke en economische machtsmiddelen als bijzon der krachtig beschouwd moet worden, dient de C.H.U. als protestantse volkspar tij te streven naar oen evenwicht van krachten. Dit evenwicht is niet aanwezig in een regering met een sterice K.V.P.- V.V.D. dominant. cj Gezien hot bovenstaande zien onder getekenden met grote verontrusting de vorming van een regering tegemoet, irin een sterke K.V.P.-V.V.D. domi nant aanwezig is. Zij vragen zich af of een zodanige situatie ondanks het gou- srnementele karakter van do C.H.U. in land belang een loyale oppositie niet are te verkiezen. Deze brief is getekend door M. L. Al- mekinders, directeur inrichtingen gezond heidszorg; L. Everaars, bureau-chef; W Jacobse, timmerman; A. J. Kaland, wet houderJ. Ph. L. Petri, bouwk. ing.; A H. S. Stemerding, burgemeester. Bollenstreek nu op haar mooist De „broeikastentemperatuur", die zich in de afgelopen dagen in de bollenstreek deed gelden, heeft een verrassend snelle bloei van de bolgewassen teweeggebracht Deze uitzonderlijke gebeurtenis heeft onze „nationale trots" in een bont tapijt van kleurige vooraarsbloemen omgeto verd. Op vele plaatsen in de bollenstreek bloeien nu, behalve de narcissen, hyacin ten en vroege tulpen, ook de langstelige tulpen. Zaterdag 25 april zal, zoals men weet, het grote bloemencorso „Bloemenpara- dijs 1959" door de bollenstreek trekken. Vijf jaar geëist tegen moordenaar van Wim de la Parra Voor de Utrechtse rechtbank is gister morgen onder grote belangstelling de zaak tegen de 29-jarige schoonmaker R G. begonnen, die wordt beschuldigd van doodslag subs, opzettelijke wurging van de achtjarige Wim de la Parra. Hij zou het kind een veter stijf om de hals hebben gebonden. G. heeft het jongetje mee het bos in genomen bij Driebergen en toen het niet naar zijn plannen handelde, er zodanig op los geranseld dat hij meende zijn slachtoffer te hebben gedood. Toen hij de jongen in een kuil wilde begraven, sloeg deze de ogen op, waarop G hem een veter stijf om de hals bond. De volgende dag groef hij het lijkje op, ontkleedde het en verstopte de kle ren ergens anders. Er bleef echter een knoop liggen. De officier van justitie, die doodslag bewezen achtte, eiste vijf jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. Krachtig protest in Djakarta Scheele rustig aan het werk Een schending van de diplo- matieke gebruiken, noemde de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, de intrekking van 't uit reisvisum van de Nederlander N. J. Scheele. Hij heeft krachtig geprotes teerd. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie noemde de heer Scheele een niet-diplomatieke functionaris, zo dat de intrekking van het visum volko men gerechtvaardigd zou zijn. De heer Hasselman ontkende dit laat ste echter ten stelligste. Hij zei dat de heer Scheele m de Uen jaai dat hij in Djakarta heeft gewoond alle voorrechten genoot die voor diplomaten gebruikelijk zijn De juiste handelwijze van Indonesië zou, volgens de heer Hasselman geweest zijn, de heer Scheele tot ongewenst per soon te verklaren en dan in Den Haag zijn terugroeping te eisen. De heer Scheele verricht inmiddels zijn gewone werkzaamheden. Irak wil pijpleiding naar Perzische Golf Generaal Kassem, premier van Irak, heeft de Iraq Petroleum Company zocht een buisleiding aan te leggen Kirkuk naar de Perzische Golf omdat hij de olie niet meer via Syrië wil af in. De kosten komen op drie miljard gulden en hij biedt aan dat Irak deze tl dragen mits de Iraq Petroleum Comp ize maar voorschiet. De afbetaling zal dan uit de olie-inkomsten moeten schieden, aldus meldt het Egyptische blad Al Ahram. Sierra Leone. De leider der oppositie, Rojere Wright, wil begin mei naar Zwe- en België gaan om diamant maatschappijen te interesseren vooi ploitatie van diamantmijnen in zijn land, monopolie van De Beers' mijnen te Zagreb. Sowjetunie en rood China wei geren clt jaar deel te nemen aan de in ternationale jaarbeurs; beide landen heb ben daar enorme vaste paviljoens. Tijgerpaar door besmet vlees vergiftigd civiele zaak tussen Ouwehands Die renpark Rhenen en de gemeente Tiel Het dierenpark eiste een bedrag van 38.000 als schadevergoeding voor het verlies van een kostbaar tijger- paar, vijf leeuwen en een panter, die vorig jaar september omgekomen wa ren door het eten van besmet rund vlees, dat de gemeentelijke keurings dienst van Tiel verzuimd had te keu ren. Genoemd geldbedrag zou ook de kosten moeten goedmaken van de ge neeskundige behandeling en derge lijke en in laatste instantie de schade die het dierenpark had geleden door dat de mestvaalt, die evenals de tij gers met bacillen van miltvuur was besmet, onverkoopbaar bleek. rechtbank concludeerde dat het istotelijk vaststaat dat het Dieren park schade heeft geleden door het ver- Ti van de gemeente Tiel De gemeen Tiel geeft trouwens volmondig toe zij een onrechtmatige daad heeft ge pleegd. Over net bedrag van de te vergoeden :hade, waarover beide partijen van me ning verschillen, meent de rechtbank :cnder deskundige voorlichting geen oor deel te kunnen vellen. Zij gelastte daar om eiseres en gedaagde op 16 mei voor dc rechter-commissaris te verschijnen, waar de ene partij moet bewijzen dat inderdaad de gereclameerde schade ge leden is en de andere partij gelegenheid krijgt aan te tonen op welke gronden zij bezwaar maakt. Het geschil gaat o.a. over de prijs van het tijgerpaar Tiel is bereid ƒ10.000 neer te tellen, maar Ouwehand meent dat de prijs 26.000 is, gezien het feit dat de tijgerin een worp van drie jongen zelf kon voeden en in leven houden, iets wat als een hoge zeldzaam heid wordt besohouwd. LENTE IN HOLLAND: dat is niet alleen de pracht van bollenvelden en boomgaarden het is ook dit: de dieren zijn weer buiten. Energieconferentie De Economische en Sociale Raad det Verenigde Naties heeft te stad-Mexico be sloten in 1961 of op zijn laatst in 1962 eer internationale conferentie over zonne wind- en geothermische energie bijeen te roepen. Prof. Oud is enthousiast (Van onze parlementsredactie) ALS DE POGING van de heer De Quay zal vermogen te slagen, dan zullen in onze politiek nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik acht dit van zo uitnemend belang, dat wij ons uiterste best zullen moe ten doen om de nieuwe samenwerking, als zij komt, tot een succes te ma ken. Vooral ook, omdat ik overtuigd ben, dat dan in de praktijk zal blij ken, dat er voor de vrees, dat het nieuwe bewind in sociale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat". Dit zei gisteravond de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, in een rede, die hij te Vüssingen hield ter opening van de Algemene Vergadering van zijn partij Wij zullen onze uiterste best doen Prof. Oud verklaarde, dat de VVD. de verantwoordelijkheid niet 6Chuwt. Zij wenst alleen, dat in redel;'ke mate reke ning zal worden gehouden met de wen sen. die zij ten aanzien van het rege ringsbeleid in haar verkiezingsmanifest heeft neergelegd. Verder wenst de V.V.D. dat in het te vormen kabinet de liberale invloed in redelijke overeenstemming zal zijn met de positie, die zij thans in de Kamer inneemt. „Maar zij moet daarbij naar mijn mening zeker niet met mili- meters gaan werken", aldus de V.V.D.- Hy wees er voorts met nadruk op, dat de gedachte, dat een V.V.D -lid van eni gerlei party instantie toestemming sou behoeven om een ministerschap te aan vaarden, de V.V.D. te enenmale vreemd is. Wil iemand uit V.V.D.-kringen, alvo rens te beslissen, het oordeel inwinnen van zUn geestverwanten in het parlement, dan zal dit zeer op prils worden gesteld, maar de beslissing zélf is aan hem. „Daarentegen", zo vervolgde prof. Oud, „is het de verantwoordelijkheid van on ze Kamerfractie te beslissen of zif aan het kabinet al dan niet hun vertrouwen menen te kunnen geven. Het is echter de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat dit vertrouwen te ge makkelijker zal worden geschonken, naarmate er een hechtere persoonlijke band is tussen de ministers en de leden dr fracties, die hun geestverwanten zijn. Het is deze vertrouwensband, die hon- dermaal hechter is dan de band der bin dende afspraak. Het is mijn vurige wens dat zo'n band van vertrouwen tussen het te vormen kabinet en de fracties, waar op het zal kunnen hopen te steunen, zal worden gelegd", zo zei prof. Oud. Kabinetsformatiie, zo zette hij vervol gens uiteen, moet niet 1 n maar n a overleg met de fractieleiders geschieden Het opstellen van het regeringsprogram moet de zaak blijven van het kabinet. Tot prof Oude voldoening is dit ook de zienswijze van prof. De Quay gebleken Deze heeft niet willen voldoen aan het verlangen van de P.v.d.A.-fractieleider mr. Burger naar terugkeer tot het sy steem der bindende afspraken. Daarmee was de P.v.d.A. uitgeschakeld. Prof. Oud meende, dat er in de P.v.d.A. ook stroming is, die het vorouitzicht. niet langer deel te hebben aan de rege minder toelacht. Deze stroming wil In de P.v.d.A.-kring thans gaarne duide- lij kmaken, dat het toch werkelijk niet de P.v.d.A. is. die de schuld draagt, dat zij buiten spel i6 komen te staan. Van daar de voortdurende klachten over de behandeling, die de socialisten bij de kabinetsformatie hebben ondergaan. Voor dit geweeklaag kon de V.V.D.- leider weinig respect opbrengen. Zijns inziens wordt het in de P.v.d.A. veel te veel gewoonte de rol van het slachtoffer te spelen. De rede, die dr. Drees direct na zijn aftreden voor de radio hield, was één klaagzang. „Hier was een man aan het woord", aludus prof. Oud. „die door dat hij zo lang met regeringsgezag is be kleed geweest door en door verwend is geraakt. Hij voelde normale kritiek als iets zeer onbehoorlijks aan". Minder warm weekeinde (Van c e weerkundige medewerker) D\ ONWEERSSTORING die donder dagavond in het grootste deel van Zuid-Holland 15 tot 20 mm. regen bracht, werd gisteren weer door aanvoer van droge en vrij warme lucht gevolgd. De temperatuur steeg tot 18 a 20 gr. Cel- cius, in het oosten tot 22 gr. Tijdens het weekend zal het echter minder warm worden, als gevolg van de noordelijke luchtstroming. Deze wordt veroorzaakt door een gebied van hogeluchtdruk dat boven Schotland en omgeving ontstond. Het water van de Noordzee heeft een temperatuur van ruim 8 gr. C. zodat de hierover aangevoerde lucht sterk af koelt. De middagtemperatuur zal daar om niet veel hoger dan tot 14 a 16 gr. C. kunnen stijgen. Er drijven ook enkele wolkenvelden binnen, maar neerslag van enige betekenis verwachten wij de eerst komende dagen niet, zodat april vooral tijdens opklaringen zich nog van een goede kant zal laten zien. Rederijen moeten instituut stichten voor onderzoek rentabiliteit schepen De veiling als onderdeel van het Neder landse visserijbedrijf is noodzakelijk onmisbaar. Ze is wel een oude instelling, maar geenszins verouderd, omdat nog geen beter prijsvormingsinstituut vonden. Dit verklaarde de heer C. Koster J.zn uit IJmuiden tijdens het zaterdag op de Utrechtse voorjaarsbeurs gehouden con gres over visserij en techniek. erop, dat in de huidige situa- ns visserijbedrijf de verschil lende op elkander inwerkende factoren door de individule aanvoerder door een collectieve aanvoerdersgroep maar weinig zijn te beïnvloeden. Eer redelijke zekerheid dat de aanvoerde: de hoogst mogelijke prijs gekregen heeft, ■olgens hem, slechts aanwezig zijn indien er een algemeen prijsvormings- instituut bestaat, waarin de grootst gelijke concentratie van de vraag tot drukking komt. De heer Koster verklaar de, dat het de typische functie van de openbare veiling of afslag is, deze con- entratie van de vraag te bewerkstelli gen tegenover een overzichtelijk aanbod Ir. J. C; Koning van het Nederlandsch scheepsbouwkundig proefstation te Wa- geningen hield een inleiding over het etenschappelijk onderzoek op het ge bied van visserijschepen. Hij verklaarde, dat het in feite de rede: die, wanneer hij een nieuw schip wil laten bouwen, behoort te bepalen \i welk type dit moet zijn. Ir. Koning wees er echter op, dat Gardisten kunnen niet ingrijpen "PiE muitende gevangenen in de staatsgevangenis van Montana, hebben vanmorgen vroeg twee van hun 23 gijzelaars vrijgelaten. De een is een bewaker die aan suikerziekte lijdt en een instorting nabij was, ander is de sociale ambtenaar van de gevangenis, die als contactman tus sen de gevangenen en het hoofdkwar tier van de belegeraars buiten het gebouw was opgetreden. De laatste was al enkele keren eerder vrijgelaten om te gaan onderhandelen, naar moe9t onder dwang van de muiters leeds terugkeren. Zij dreigden anders enkele gijzelaars te zulen vermoorden „Hun dreigementen zijn gemeend. zij bluffen niet", verklaarde de ambtenaar, die nu werd vrijgelaten onder de belofte dat hij niet behoefde terug te keren. De opstand brak zoals gemeld donder dag uit, nadat gevangenen erin waren ge slaagd geweren van de bewakers te be machtigen. 23 mannen van het bewakings personeel namen zij gevangen en eisten een onderhoud met de gouverneur vi staat over de medische en hygiënische wantoestand waarin zij zouden leven. Een groep soldaten van de nationale garde van Montana belegerde de gevan genis, doch heeft nog steeds niet kunnen ingrijpen omdat de muiters hebben ge dreigd hun gijzelaars te zullen vermoor den zo gauw zij In moeilijkheden komen. Niet alle gevangenen nemen aan de op stand deel. De rebellen zijn echter ge wapend en hebben de overige gevangenen in hun macht. Donderdag begonnen zij hun actie met het doodschieten van bewaker. Nederland vele kleine visserijrederijen zijn, die meestal niet voldoende tijd, des kundig personeel en schepen hebben om de zaken haarfijn te kunnen uitpluizen. Ir. Koning vroeg zich af, of de reders dit werk niet gezamenlijk zouden kun nen doen, wanneer zij zich ieder afzon derlijk niet de hiervoor benodigde ca pabele staf kunnen permitteren. Hij ves tigde in dit verband de aandacht op het Nederlandsch scheepsbouwkundig proef station, gesticht door de staat en de be langrijkste reders, dat werkt voor re ders. scheepswerven en ontwerpbureaus. Ir. Koning verklaarde, dat de visserij- rederijen op soortgelijke wijze een stich ting in het leven zouden kunnen roepen, die rentabiliteit van alle schepen onder zoekt en op grond hiervan advies uit brengt inzake de gunstigste scheepsty- pen voor de Nederlandse visserij. Wanneer een bepaald type eenmaal is vastgesteld, komt het erop aan, dit type de gunstigste vorm. de gunstigste voort stuwing en de gunstigste zee-eigenschap- pen te geven. Ir. Koning zei, dat het scheepsbouwkundig proefstation in sa menwerking met de ontwerper van het ;chip de reder in dit opzicht van dienst kan zijn. Ir. E. C. Keur, die een causerie hield over het hydroconic bouwsysteem, ver klaarde. dat de bouwkosten der hydro conic schepen altijd lager liggen dan die •an rondspantschepen, omdat in het ge hele schip geen platen met dubbele ron ding aanwezig zijn, waardoor bij de werkzaamheden een besparing van 15 tot '0 Drocent op de loonpost mogelijk wordt. Ten slotte wees hij erop, dat de exploi tatiekosten van de hydroconic schepen lager zijn dan die van de rondspantsche pen door de lagere bouwkosten, de kor- tere^ bouwtijd, het lagere brandstofver- jj| de geringere onderhoudskosten. 1 gestemd in e maar op voo laars wordei naar zün ce zal duren vc op ingaan, is hel", aldus zeiaars. ur van de staat beeft toe- i gesprek met de muiters, i-aarde dat eerst de gyze- vrijgelaten en een ieder teruggaat. Hoe lang het dat de gevangenen hier- schattcn. „Zij zUn is daarbinnen een de vrijgelaten gij niet aan het hoofd vijftien jeep6, ts de Dalad Lama vanmorgen een mili tair kamp bij de Indiase plaats Tezpoer binnen gereden, waar de pers voor eeret de gelegenheid kreeg met de Tibe taanse leider kennis te maken. De Dalai Lama poseerde lange tijd vooi de fotografen. Hy was gekleed in eer kastanjebruin gewaad, evenals zijn vol gelingen die staande in hun jeeps het kamp binnenreden. De meesten droegen vilthoeden of Tibetaanse bontmutsen. Een woordvoerder van de Dalai Lama had reeds voor de komst van zijn leider de pers te woord gestaan. Hij was vooruit gezonden naar Tezpoer met een verkla ring. waarin de Dalai Lama met nadruk zei, uit vrijé wil naar India te zijn ge komen. (Volgens de officiële corr nistische versie is hij door Tibetaanse opstandelingen ontvoerd). Hij beschuldigde de Chinezen van menging in de Tibetaanse binnenlandse aangelegenheden, hoewel Tibet volgens een overeenkomst uit 1951 autonomie zou genieten. Hij betuigde zijn dank aan premier Nehroe en de Indiase regering voor het verlenen van asiel Wat de Dalai Lama zal gaan doen is nog niet bekend. HU zal beginnen met rust te nemen en over alle gebeurteniseen na te denken. Noordelijke ivind De Bilt verwacht tot mor genavond Vrij koud, maar droog weer met plaatselijke opklaringen. Matige tot krachtige noor delijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 19 april: zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur; maan op 15.04 uur, onder 3.45 u. Maandag 20 aprilzon op 5.35 uur, onder "1.44 uur; maan op 16.21 uur, onder 4.13 u. 23 april volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ONO zw WZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1