Huiden zijn schaars, schoenen worden aanmerkelijk duurder POLAROID FRANSE ORGANISATIE ..RODE HAND' WERKT IN WEST-DUITSLAND Dagboek van Anne Frank vol piëteit verfilmd Gevangenen in opstand herenmode-tip PeekuCloppenburg Prij jzen in acht maanden verdubbeld Lagere bouwsubsidies bij algemene huurverhoging VRIJDAG 17 APRIL 1959 (Van onze correspondent) BONN, vrijdagmorgen. "P^E goede verstandhouding tussen de Westduitse Bondsrepubliek en Frankrijk is gisteren ernstig op de proef gesteld door een onthulling van de justitie in Frankfort aan de Main, dat op Westduits grondgebied een Franse ondergrondse werkzaam is. Deze organisatie heeft de laatste twee en een half jaar een serie bom aanslagen en andere terreurdaden gepleegd, waarvan Duitse staatsbur gers het slachtoffer zijn geworden. Deze ondergrondse, die de schilder achtige naam „De rode hand" draagt, wordt geleid door de vroegere Fran se commissaris van politie in Casa blanca, Jean Viari, bijgenaamd „De Doder". Het is haar, zichzelf opgelegde, taak, om de. levering van wapens aan Alge rijnse rebellen te verhinderen. Dat daar mede de Algerijnse oorlog naar West duitse bodem werd overgebracht, scheen .•De rode Hand" minder te deren. Het laatste Duitse slachtoffer van ..De rode Hand" was de in Tanger woonach tige wapenhandelaar Georg Puchert- Zorg voor moreel officiei >rg gc Deze cursus zal. met onderbreking een maand, een half jaar duren. Men kan het een sociologische leergang noe waar een tiental vooraanstaande figuren college geven over de verschillende pro blemen van de menselijke verhoudingen. Het geheel staat onder leiding van majoor veldprediker ds. RJ. van Pagée, terwijl de docenten zowel kerkelijke als bui kerkelijke personen omvatten. Men hier het probleem benaderen hoe. ir eerste plaats bij officieren en onderoffi ren.- de gewenste mentaliteit kan woi geschapen. Als zodanig kan men het cursus in leiderschap noemen. Doch de doelstelling ligt verder. Zij wil reiken tot het leger in al zijn geledingen e deswege als volgt geformuleerd: „Er i bereidwilligheid zijn tot het verstaan meerderen, gelijken en minderen en een principiële geneigdheid tot voorlich ting". Deze 17 cursisten worden na afloop van hun sociologische vorming voor enige jaren de kern van een groep instructeurs, die hun kennis als een olievlek verder in de parate troepen moeten verbreiden, totdat deze vorming het gehele leger zal hebben doortrokken. Ook de luchtmacht deelt in deze nieuwe methode mee, want ook van dit krijgsmachtonderdeel zal een officier de cursus volgen. Dit begin van een nieuwe, moderne richting in het leger juichen wij van harte toe. Wij achten het een gelukkig initiatief van de huidige chef-staf, die hiervan de geestelijke vader zou zijn. De zorg voor het moreel is van de stiefkinderlijke positie bevrijd, waarin zij zo lang heeft verkeerd. Geen gemeentetaak tak Is i dc bnr- Een staatsopvoeding van de jeuad hoort in Nederland niet thuis. Gemeente lijke ambtenaren zijn niet de geschikte mensen om m opdracht van de staat dit werk ter hand te nemen. Niet vanwege hun gebrek aan bekwaamheid, maar om dat zij een verkeerde lastbrief hebben En het kan dan ook onmogelijk onze in werkt aan het verkrijgen van geschikte om het ambtelijk en statelijk karakter van haar activiteit te versluieren, het toezicht en de coördinatie van dit werk commissies, die door het gemeentebestuur werden samengesteld Wij moeten het op dit terrein hebben van het volksinitiatief. Niet van de overheidsactiviteiten. Het is aanvaardbaar, wanneer de overheid mee werk aan het verkrijgen van geschikte lokalen. Maar het werk zelf is ?iie( haar zaak. Vooral niet. omdat zij in Nederland, door een slechte traditie uit de vorige 1 geleid, nog altijd meent, dat zulk irk dan tral zijn. Vooral zonder gebed Algemeen noem; men dat tegenwoordig Wij menen, dat het maatschapelijk werk op allerlei gebied, ook onder de jeugd, een zaak moet zijn van het volksinitiatief en dat het niet mag gebeuren zonder de erkenning, dat het behoort te gaan met de Bijbel als gids. Op een afstand gaat het misschien nog wel... maar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. De enige manier om u werkelijk goed te scheren en u heerlijk fris en schoon te voelen. Executeur van de Sureté? Toen hij op 3 maart In het centrum van Frankfort zijn Mercedes startte, ontplof te een onder de motor gemonteerde bom Puchert kwam om het leven. Het schijnt vast te staan, dat Viari zich er persoon lijk van vergewiste, dat Puchert dood was. Hij werd enkele seconden na de ex plosie bij de totaal verwoeste auto ge- Dit bevestigde een vermoeden, dat de Westduitse justie al had sinds de aanslag op de als diplomaat niet geaccrediteerde F.L.N.-vertegenwoordiger in Bonn. Ait Ahcene. Men herinnert zich. dat deze jongeman in november van het vorige jaar vlak voor de Tunesische ambassade in Bad Godesberg werd gewond, toen er uit een passerende auto, die later bleek in Frankfort te zijn gehuurd, op hem werd geschoten. Toen viel er ook enige ver denking op de Süreté-overste Mercier, die in Zwitserland onder andere betrok ken was bij de raadselachtige zelfmoord van procureur-generaal Dubois. Mercier, hoewel vermoedelijk geen lid van .De rode Hand", kent ongetwijfeld de activiteiten van deze geheime orga- Aan Mercier is het waarschijnlijk te wijten, dat de Westduitse recherche bij haar pogingen om de aanslag op Ait Ah- cence op te helderen, in Frankrijk over al haar neus stootte en van de Franse Süreté zo goed als geen medewerking on dervond. Het ligt voor de hand, dat de Franse geheime dienst, de Süreté, op de hoogte moet zijn van het bestaan en de daden van „De rode Hand". Hel is niet onwaar schijnlijk, dat zij een oog heeft toege knepen en dat „De rode Hand" is opge treden als executeur van vonnissen, die de Süreté velde over degenen, die de Al- rijnse rebellen van wapens voorzien. Overigens is dit een volkomen legale be zigheid, ook wanneer dc Fransen daar- niet bijzonder gesticht Kinderwagen bracht redding i bij- Een kinderwagen v ia drie maanden oude baby van Ie familie Steen te Appingedam rustig lag te slapen, is het behoud geweest voor de moeder, mevrouw A. Steen-Bolt. Mevrouw Steen was op de bovenverdieping van haar woning bezig met de voorjaars schoonmaak in de nabijheid van een geopend raam. Terwijl zij op een stoel stond, begon dit meubel tc wankelen. Voordat mevrouw Steen besefte wat er gebeurde, viel ze uit het raam van een hoog te van ruim vijf meter. Ze kwam boven op de kinderwagen terecht. Doordat de kinderwagen de val brak, kwam mevrouw Steen er met enkele lichte verwondingen af. De baby bleek geen enkel letsel te hebben. De kinderwagen werd be schadigd. Koninklijke Shell. Investeringsplan modernisering en uitbreiding in Argen tinië f80 miljoen. TN bijzijn ningin Juliana en prinses Beatrix heeft dan gister avond in het City theater te Amster dam de Europese première plaats ge- de lang verbeide verfil ming van het Dag boek van Anne Frank. De voor stelling droeg ge- stemming met de ernstige film een sober karakter. Het uitgenodigde pu bliek was verzocht donkere kleding te verschijnen; er werd geen voor programma ge draaid; slechts werden ter inlei ding enkele woor den gesproken. Allereerst door e burgemeester an Amsterdam, de stad, waar An- Prank was school gegaan en gedurende twee bittere oorlogsjaren in het achterhuis met haar ouders en zusjes en de familie Van Daan was ondergedoken geweest. In deze stad was het ook, dat zij haar beroemd geworden dagboek schreef, waarin zij op uiterst fijnzinnige wijze haar ge dachten neerlegde over de grote dingen het leven. Het was daar, dat zij rijpte kind tot jonge vrouw en juist deze leeftijd der puberteit, die zo uiterst ge voelig is voor indrukken, wordt in haar dagboek zo subtiel geschetst. Ook werd oord gevoerd door de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van den Burg, door ds. J. R Wolfensberger. als praeses van de Centrale Kerkeraad der Hervormde gemeente aldaar en dooi dr. A Schuster, de opperrabijn van Am- iterdam. Elk der sprekers wees op de grote betekenis van de geestelijke waarden, die dit jonge meisje ons in haar dagboek heeft nagelaten. Zij heeft onder woorden gebracht, wat ongetwijfeld in duizenden Joodse harten in de wrede bezettingstiid ioet hebben geleefd. De film. die ruim drie uur duurt, is door George Stevens geregisseerd naar het to- ieelstuk dat Francis Goodrich en Albert Hackert naar dit dagboek geschreven heb- dat indertijd ten onzent door To neelgroep Theater op zo'n uitnemende, ontroerende wijze is opgevoerd en toen uitvoerig in ons blad is besproken. Uiteraard gaan de gedachten bij het en van deze film voortdurend naar de neelopvoering terug en het pleit onge twijfeld voor de prestaties van Neder- andse acteurs, dat de vergelijking dik- vvijls in het voordeel van de toneelvoor stelling uitvalt. Nu is dit ook niet ver onderlijk, want de kracht van het toneel :uk ligt juist in de mediterende weer gave van het dagboek en deze sfeer is op het toneel wel te bereiken, maar bij de moeilijk- De dialogen maakben dan ook een zeer trage indruk. Anderzijds kan men regisseur Stevens begrijpen, dat hij in eerbied voor het verk, deze meditaties, en peinzende ge sprekken onverkort gelaten heeft. Wal uiteraard de film voor heeft op het toneel dat de sfeer der omgeving beter tot haar recht kan komen. Hierin ligt dan ook de kracht van deze film. Men voelt zich werkelijk opgenomen in het lijdende Am- Milly Perkins en Joseph Schild- kraut als Anne en Otto Frank, dochter en vader, in de film „Het dagboek van Anne Frank". sterdam van de oorlogsjaren '42 tot en '44. Toch heeft de regisseur een spaar zaam gebruik gemaakt van het Amster damse stadsbeeld als achtergrond. Ner gens is hij vervallen ln een pitoresque weergave van oud Amsterdam, maar voortdurend is hij erop bedacht geweest het functionele karakter van het stads beeld te behouden. Dit heeft hij ook ten aanzien van het geluidsdecor weten vol ♦e houden; met name de sirene van de overvalauto der Duitsers, of het gebrom van de nachtelijke vliegtuigen wisten de sfeer der omgeving aangrijpend te sug- Loffelijk spel Ten i de mag men loffelijk spreken: het meisje Milly Per kins is inderdaad een ontroerende Anne Frank en Joseph Schildkraut als de do minerende heer Otto Frank. Anne's va der, wist zeer te overtuigen. Hetzelfde moge gelden van Dick Beymer als de zoon van de familie Van Daan, en vooral van Ed. Wynn als het merkwaardige, fijnge voelige mannetje Dussel, de tandarts, die later ook bij de familie onderduikt. Ook de overige rolbezetting was in goede han- Toch, en dit is de indruk, die over blijft, zou het geen kwaad gekund heb ben. als deze film een derde korter geweest, dan zij r een piëteitvol werk e ook waarderen. Het ongetwijfeld moet men het inder realisme en korte symbolische aanduiding de uitwerking ten goede zijn gekomen Ondanks deze bezwaren een werk, waar voor men groot respect moet hebben. Het premièrepubliek. dat na het spelen van het Wilhelmus de enorme zaal van het City-theater in grote zwijgzaamheid ver liet, heeft dit respect weten op te bren gen. Men voelde zich in de geest verbon den met het meisje Anne Frank en allen die op zo'n onmenselijk wrede wijze heb ben moeten lijden. In de hal van het Amsterdam se City-theater stonden de ge nodigden opgesteld om voorge steld te worden aan H.M. de Koningin. Geheel links de deken van Amsterdam mgr. G. P. J. van der Burg. Naast de voorzitter van de Anne Frank stichting mr. H. Heldring (die op de foto de Koningin begroet) de heer Ton Koot en mevrouw Wijsmüller-Meijer. Achter Hare Majesteit de burgemees ter van Amsterdam mr. G. van Hall. Op de achtergrond ziet men H.K.H. prinses Beatrix, prof. dr. J. Zijlstra en (geheel feclits) de commissaris der Ko ningin in Noordholland dr. M. J. Prinsen. De bewoners van de gevangenis te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Mon tana zijn gisteren in opstand gekomen. Zij hadden zich meester weten te ma ken van messen en pistolen. De onder directeur van de gevangenis werd doodgeschoten en negentien man van het bewakingspersoneel, onder wie de directeur, als gijzelaars gevangengeno- De gevangenen, niet te spreken over de toestand waarin zij verkeren, wensten de gouverneur van de staat te spreken. Deze arriveerde onmiddellijk, echter vergezeld door een honderdtal gewa pende gardisten, die zich in de buurt van de gevangenis opstelden. De gouverneur stelde als voorwaarde voor een onderhoud, dat de gijzelaars zouden worden vrijgelaten. De enige die op vrije voeten werd gesteld was ech ter de directeur. De anderen bleven in hun macht, terwijl zij bovendien wei gerden naar hun cellen terug te keren Volgens de laatste berichten is er daarna niets meer gebeurd. De gardisten staan gereed om grijpen, de gijzelaars blijven geen de gouverneur is niet van r "Ier deze omstandighe den te onderhandelen. Nedalo. Openbare verkoop van fa brieksgebouwen en terreinen, door M. Pasman te Wassenaar ingezet op 423.000. volgende week geschiedt afslag; enkele afzonderlijke terreinen en gebouwen in gezet voor 37.000. mM 2 Paren-Verkoop stretch nylon ankiets ee„ unieke 9^9®"^ om zeer voordehg een paar extra te kopen, ijzersterk, zo gewassen - zo droog, nieuwe voorjaarsgeuren, moderne streepdessins per 2 poor Alarm op Internationale schoenenbeurs de internationale huidenmarkt zijn de prijzen sterk stijgende door trage aanvoer en daardoor zullen in het komende najaar de schoenen aanmerkelijk duurder worden. Hierdoor bevindt de Internationale Schoe nenbeurs, die voor de tweede maal in ons land wordt gehouden en wel in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg van maandag 20 t.m. woensdag 22 april a.s., zich in een moeilijke situatie. Dit deelde de voor zitter van de federatie van Ned. Schoenfabrikanten gisteren tijdens een in Utrecht gehouden persconferentie mee. Reddingboot die altijd drijft Op de scheepswerf De Hoop en Zonen te Krimpen aan de Lek, zijn proeven genomen met een door deze onderneming geconstruerde reddingboot, vervaardigd uit kunststoffen. Onder de naam Air-Ex Sandwich-reddingboot is uit de sarr werking bussen chemische industrie scheep6bouwdeskundigen. een spantloze reddingboot ontstaan, vervaardigd uit het zogenaamde Air-Ex-PVC-hardschuim. Ook de banken, zullen in de toekomst an dit materiaal worden gemaakt; ze aren in deze researchboot van hout. Bijzondere eigenschappen zijn. grote vormvastheid bij normale belasting, enorme schokbelasting en een soortelijk gewicht minder dan 1, zodat de boot bij lekkage blijft drijven. De boot werd geconstrueerd door de heer L. Taal. kunststofconstructeur te Amersfoort. Het gewicht van de boot bedraagt 800 kg. Er kunnen 34 personen in terwijl het gewicht slechts een derde bedraagt van dat van een normale reddingboot. De lengte is 7.32 meter, de breedte 2 38 me- n de holte 95 cm. De vraag naar huiden en vellen (die feite een nevenprodukt van de veeteelt zijn) heeft enige tijd geleden een impuls gekregen door het sterk in de markt ko- de Oost-Europese landen, waar de produktie van schoenen en lederwaren ïn hoge vlucht nam. Niet alleen kopen deze landen veel huiden op, maar ook is de aanvoer sterk verminderd doordat een der belangrijk ste lederproducerende landen, Argenti nië, de slachtingen drastisch remt om de veestapel, waarop roofbouw was ge pleegd, te saneren. Ook Amerika slacht tijdelijk minder omdat het wegens de lage veevoeder- prijzen lucratiever is, het jonge vee w langer in leven te laten. neming van vraag enerzijds en ïg van aanvoer anderzijds hebben prijsbeweging veroorzaakt, die zich orte tijd over de gehele wereld heeft erbreid. In het laatste kwartaal )58 begonnen de prijzen te stijgen eze stijging zet zich nog voortdurend Globaal kan worden gezegd, dat in acht maanden de prijzen verdubbeld zijn. Nu de fabrikanten door de oude voorraden heenraken, is het hun niet meer mogelijk, de tot nu toe vastgehouden prijzen voor schoeisel te handhaven. Op de komende beurs zullen zij daarom komen met schoenen, die aanmerkelijk duurder zijn dan voorheen, al is er bij de samenstelling van de collecties ook rekening gehouden met smalle beurzen. De schoenfabrikanten zijn zich bewust van het nadelig effect van prijsstijgingen op de afzetmogelijkheden en bovendien speelt de concurrentie in deze bedrijfs tak zulk een rol, dat de prijzen heus niet hoger zullen worden dan noodzakelijk Niettemin zullen er ter beurze toch eelsoortige en goede Nederlandse schoe ien naast de buitenlandse worden aan geboden. Met enige bezorgdheid zien de Nederlandse fabrikanten de toeneming van de invoer van zeer goedkoop textiel- schocisel en rubberschoeisel uit het v Oosten aan. Zij achten het van belang, in EEG-verband aandacht wordt be steed aan de noodzaak van een gecoördi neerde handelspolitiek met betrekking ZU1 VER-ZIEN LICHT - 1007„ KIJKGENOT VOORTAAN GOEDGEKLEDE OGEN fes, er een elegante collectie van de schoon ste monturen. Alle met Polaroid lenzen, buigzaam, vrjjwel onbreekbaar, splin- tervrij en... licht-als-een-veer. Uw zon nebril weegt nog geen 11, uw clip- Polaroid sunglas- over maar 4,6 gr. Zie het ver- dress well! They schil met Polaroid sunglas- protect against dazz- -,n. ses - morgen reeds. Po ling glare and brighten laroid zonnebrillen, elk gezicht Zon, strand - pen met ge- de wonder- kleuren. Geniet méér van zonlicht met Polaroid glasses. Verzeker u van 100% kjjkge- your hours in kind not, Hinderlijke stra- sunshine. Polaroid ling wordt afgekapt: al- sungl; leen 'zuiver-zien'-licht be reikt uw kostbare ogen. Dat de opzienbarende vinding U.S.A. waarvan nu zoveel duizenden óók in Nederland-profiteren. Koninklijke kleuren, helder licht ve rassen het oog dat gekleed gaat Polaroid sunglasses. Voor uw bril is e de lichtste clip-over denkbaar. Verder i -es with stop- guarantee. Enjoy colour - be smart with Polaroid sunglasses. dragers - flatteus montuur f 19.- tot £25.-. Clip-overs, de veder lichte uit- bril- Polai elke model - f 14.-. d sunglasses uitsluitend by de n, de vakman voor bet beter zien. GD and P0LAR0I0, regist arks of Polaroid Corpor in. Cambridge, Mass.. U.S.A tot de invoer uit landen, waar de pro duktie voorwaarden, met name de lonen en sociale lasten, op een geheel ander plan liggen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat dit goedkope schoeisel anders voor prijzen die spotten met de hier geldende concur rentieverhoudingen in grote partijen een der EEG-landen wordt binnengelaten en dan, volgens de bepalingen van het ver drag, vrij kan circuleren binnen het EEG-gebied. Vijf jaar geëist wegens doodslag Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank geëist tegen een 61- jarige Russische olieman, die op 29 okto ber zijn vriend Klaas Glas met een aard appelmesje had doodgestoken. De Rus mocht op de bewuste avond niet binnen ;en vriendin van hem, die haar gun- schonk aan Glas. Hij had toen ste- door de ruiten gegooid en was naar en gestormd. Hier wachtte Glas hem met een stoelpoot, waarna hij een mesje greep en Glas dodelijk verwondde. Uitspraak over veertien dagen. WIJZIGING VAKANTIES BOUWVAKKEN De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft een geringe verandering aange bracht in de grenslijn tussen de voor de bouwvakvakanties gemaakte indeling Noord-Nederland en Zuid-Nederland". Tengevolge van deze wijziging behoort het gehele Botlekgebied en de Weiplaat tot het gebied, waarvoor als vakantieneriode 18 juli—27 juli geldt Voort is de zaterdag 2 januari 1960 als verplichte verlofdag aangewezen Th. Mooren, burgemeester van de binnenkort door Roermond te annexeren gemeente Maasniel, is per 1 mei benoemd tot burgemeester van Beesel. Hij i6 lid van de K.V.P. en 57 jaar oud. ÜU de toezegging van woningbouwsubsidies zal voor aanvragen die na gisteren zijn ingediend, het voorbehoud worden gemaakt dat het toe gezegde subsidiebedrag zal worden verlaagd, indien binnen een jaar en drie maanden na de toezegging een algemene huurverhoging tot stand mocht komen. Aldus deelt het ministerie van volkshnisvesting en bouw nijverheid mede. Dit voorbehoud omtrent een eventuele verlaging van de toegezegde subsidiebedragen zal zowel voor de woningwetbij dragen als voor de premies worden gemaakt. De eventuele verlaging zal voor beide categorieën een zelfde percentage bedra gen Dit zal het percentage zijn waar mede de woningwetbijdrage in verband met een eventuele algemene huurverho ging door een wijziging van de bijdrage regeling zal worden verminderd. Vooi aanvragen die op 16 april 1959 voor hei sluiten van de dienst zijn ingekomen bij de kantoren van de directies van volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincies zal bij de subsidietoe zegging geen voorbehoud omtrent even tuele verlaging worden gemaakt. In deze gevallen zullen de toegezegde bedragen dus niet worden verminderd. Deze maatregel vindt haar oorzaak in dc omstandigheid, dat de woningbouw subsidies na het gereedkomen van de woningen worden uitgekeerd, dat wil zeggen geruime tijd na de datum \3n toezegging. Het tijdsverschil kan gemid deld op 15 maanden worden gesteld. Zon der de thans getroffen maatregel zou dit ertoe leiden, dat na een eventuele huur- rhoging en een daarmede gepaard gaan de subsidieverlaging hogere subsidies worden gegeven dan met het oog op het gestegen buurpeil gerechtvaardigd is. De regering heeft gemeend een derge lijke ongewenste situatie te moeten voor komen. Aangezien echter nog geen beslis sing is genomen over de mate en tijdstip van een eventuele huurverhoging en van een daarmede verbonden subsidie verlaging heeft zij tot een voorlopige maatregel besloten. De regering meent deze maatregel niet te mogen uitstellen nu geruchten als zou een verlaging van de woningbouwsubsi dies spoedig te verwachten zijn het aan tal aanvragen om subsidies aanmerke lijk hebben doen toenemen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende 6chepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: S6 Alberto Dodero 22 april; Australië: t.s. Düsseldorf 21 april; s.s. Strathaird 23 april; Brazilië: m.s. West- land 20 april; Canada: s.s. Groote Beer 25 april; Chili: via New York; Indonesië: m.6. Oranje 20 april; m.s. Sumatra 23 april; Ned Antillen: m.6. Artemi6 20 april; Suri- m.s. Oranjestad 22 april; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: s.s. Zuiderkruis 22 april; Brits Oost-Afrika: 6.6. Africa 23 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5