Meuuie ftiisdft GTtrorant Partijgenoten rijden de formateur in de wielen Zwaar weer boven midden-Nederland Prof. De Quay zou heden zijn standpunt bepalen Nixon naar Rusland GROTE OVERSTROMINGEN TREFFEN ZUID-AMERIKA Indonesië op zoek naar nieuw slachtoffer Herter werd lichamelijk geschikt bevonden S® VRIJDAG 17 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen* en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936, Veertigste jaargang no. 11541 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stantsasticfi Is gebleven triyn fwrt in tcgbenspotf „RODE HAND" in West-Duitsland Zie pagina 5 Enkele kandidaten willen dezelfde post (Van onze parlementaire redacteur) VANNACHT heeft de kabinetsformateur bekendgemaakt dat hij op enige moeilijkheden is gestuit en dat hij na de bestudering van de situatie j vandaag zijn standpunt zou bepalen „om in verband daarmee verdere stappen te doen". De moeilijkheden liggen voor de hand. Daar is in de eerste plaats de bezetting van Landbouw, dat door geen enkele fractie wordt begeerd. Bovendiij hebben enige kandidaten te kennen gegeven voor hetzelfde departement in aanmerking te willen komen. En ten slotte blijkt dat niet gemakkelijk te zijn prof. Van der Grinten te overreden om het departement van justitie te gaan beheren. Het scepticisme in de KVP-kring (de weigeringen komen alleen uit deze hoek) 1 baart de formateur zorgen. Hij moet niet al te lang meer door zijn partijgenoten in de wielen worden gereden. Dat heeft men in Den Haag wel begrepen en daar om wordt er nog steeds zware druk op prof. Van der Grinten uitgeoefend. Prof. De Quay wil in ieder geval op justitie De Amerikaanse vice-president Richard Nixon, zal in juli Moskou bezoeken. Sinds de reis van president Roosevelt naar Jalta in 1945 is het niet meer voorgekomen dat een zo hoge Amerikaanse functionaris een reis naar Rusland maakt. Nixon zal in Moskou een Amerikaan- Ise tentoonstelling openen, die in de Rus sische hoofdstad wordt gehouden vol gens het akkoord betreffende uitwisse ling van tentoonstellingen op wetenschap- pelijk, technisch en cultureel gebied tus sen Rusland en de V.S. Dit akkoord is in december getekend. In New York zal deze zomer een Rus sische tentoonstelling worden gehouden. Nixon vertrekt 25 juli per vliegtuig naar de Russische hoofdstad. Hij zal drie of vier dagen in Moskou blijven. Het bezoek van de vice-president aan Moskou is gisteren door president Eisen hower in zijn zomerverblijf bekendge maakt. De President heeft Nixon voor deze opdracht aangewezen na overleg met oud-minister Dulles, de plaatsver vangend minister van buitenlandse za ken Herter en de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou. een bekwaam jurist. Het is niet eenvou dig deze in KVP-kring te vinden. De heer Beerman (c.h.) heeft te ken nen gegeven wel een portefeuille te wil len aanvaarden, maar in ieder geval niet die van wederopbouw. Hij gaat akkoord met binnenlandse zaken. Volgens het aanvankelijk schema van de formateur zou hij dat ook kunnen krijgen, maar nu is gebleken dat het liberale Tweede- Kamerlid Toxopeüs ook grote belang stelling voor dit departement heeft. Het landbouwprobleem is tot nu toe onopgelost. Dit probleem lijkt ons het moeilijkst. Want een oplossing voor de bezetting van binnenlandse zaken, justitie en wederopbouw moet te vin den zijn. Vanmorgen heeft prof. De Quay een onderhoud gehad met mr. Ph. van Cam- pen, die voor economische zaken bestemd is. Vanmiddag zal de formateur nog enkele gesprekken voeren. Na zijn onderhoud met de formateur verklaarde mr. Van Campen, dat hij zeer binnenkort een gesprek hoopt te hebben met de demissionaire minister van eco nomische zaken. prof. Zijlstra. Ik zal van hem vernemen, wat het ministerschap van economische zaken allemaal omvat, aldus de heer Van Campen. Graanmaalderij door vuur vernietigd Vermoedelijk tengevolge van bliksem inslag is vannacht brand uitgebroken in de graanmaalderij van de landbouw coöperatie te Houten. Het vuur zette in korte tijd het hele, oude gebouw, in lich terlaaie. Een deel van het nieuwe ge bouw, waarin kunstmest lag opgeslagen, werd eveneens door het vuur vernietigd. Noodtoestand in drie landen GROTE OVERSTROMINGEN hebben in de Zuidamerikaanse landen Uruguay, Argentinië en Brazilië ernstige schade aangericht en een groot deel van het economische leven ontwricht. Gisteravond werd uit Montevideo gemeld, dat de toestand van uur tot uur ernstiger wordt. I Tienruizenden zijn door het stijgende water uit hun huizen verdreven, j Gevreesd wordt, dat velen zijn verdronken. Uruguay In Montevideo is de regering in een ;poedzitting bijeen gekomen om plannen e maken voor reddingsacties. Uit alle delen van het land komen noodmeldingen en. In Colon, Paysandu is het water de Uruguay-rivier sterk gestegen en zijn ongeveer 20.000 mensen dakloos, m Salot is geen drinkwater, vlees, melk en benzine. Pogingen om de bevolking te bevoorraden mislukten, omdat de spoor- in was weggespoeld. Brazilië Ook in Brazilië is ernstige schade aan gericht. In de provincie Rio Grande do Sul, grenzend aan Uruguay is zestig pro- n de oogst vernield. Vliegtuigen Rio de Janeiro opgestegen om de daklozen te bevoorraden. Intussen neemt de storm niet af en blijft het maar regenen in de Zuidame rikaanse staten. De weerkundigen durven voor de komende dagen nog geen betering te voorspellen. 1 De oorzaak van de overstromingen zijn de steeds voortdurende regens. In Rio de la Plata in Argentinië giet het al meer dan een week achtereen. Tienduizenden stuks vee zijn hier verdronken. Het spoor- en wegverkeer ligt geheel J stil. De bruggen van de belangrijkste we gen zijn door de woeste rivieren vernield Op verscheidene geïsoleerde plaatsen in I het binnenland is gebrek aan levensmid- I delen en drinkwater ontstaan. I De haven van Buenos Aires is geheel afgesloten door het hoge water. Negentien schepen kunnen niet vertrekken. Het ergst is de plaats Concordia, 420 km van Buenos Aires er aan toe. De stad is geheel door het water ingesloten. 20.000 inwoners zijn reeds naar elders overgebracht, maar 5000 wachten nog op evacuatie. Drie marinevaartuigen en eenheden van het leger zijn naar de std onderweg om de cadavers van de 25.000 verdronken dieren op te ruimen. I Vliegtuigen van de luchtmacht zijn op- I gestegen om voedsel te droppen. Het ge- i'hele ondergelopen land is tot militair ge bied verklaard. Er kan streng tegen dief stal en plundering gestraft worden. De gouverneur van de provincie Entre Rios die zich met de 5000 overgebleven bewoners van Concordia op een heuvel top bevindt heeft dringend om genees- j middelen verzocht, die per ihelikopter l moeten worden aangevoerd. De Argentijnse radio vroeg gisteravond om dekens en kleren voor de- vluchtelin- „Amco" wasmachines ƒ149,- „Amco" centrifuges 198,- Henry Denny nog niet gered Over het lot van de Nederlandse kust vaarder Henry Denny, die woensdag ten zuiden van IJsland in nood kwam, is nog weinig positiefs te zeggen. Gisteren is er Engelse en IJslandse hulp uitgevaren. Aan boord van het schip bevinden zich twaalf mannen, de vrouw en de drie kin deren van kapitein G. Pepping en een zoontje van kok Stierenberg. De kapitein heeft via de radio medegedeeld, dat er geen direct gevaar voor zinken bestond. „Batistanen" per lijnvliegtuig ontsnapt Vier gewapende aanhangers van de voormalige Cubaanse president Bati6ta hebben zich gisteren meester gemaakt van een Cubaans lijnvliegtuig. Zij dwon gen de piloot meer dan vijfhonderd kilo meter uit de koers te wijken en te landen in de Amerikaanse staat Florida. Aan boord van het toestel bevonden zich zeventien Amerikaanse en Cubaanse pas sagiers. De vier Cubanen, die naar verluidt be hoorden tot Batista's geheime politie, kre gen het vliegtuig onder controle na eer korte worsteling met een militair, die zich onder de passagiers bevond. In de Ver enigde Staten aangekomen, vertelden de vier mannen dat zij uit een gevangenis waren, ontsnapt, waar zij op terechtstel ling door Fidel Castro's vuurpeloton wachtten. Zij hebben politiek asiel in de V.S. gevraagd. (Advertentie) Sensationeel debat om kind Amsterdam, 17 april '59. Naar wij uit welingelichte bron ver nemen is na langdurige debatten de be slissing gevallen inzake het onderzoek naar de beste kinderschoen. De Hollandia CEMA PATENT schoen, die al direkt bij het passen in de winkel zo buigzaam is als de voet zélf, blijkt voor elke groeiende voet het gezondst. Gelukkig is deze schoen niet duur: van af f 15,90, terwijl wij bovendien van de directie van de Hollandia schoenfabrie ken vernamen dat op elk van de 12 modellen 6 maanden garantie op de zolen gegeven wordt! In het belang van alle kinderen her halen wij nog even: HOLLANDIA CEMA PATENT Uitreisvisum van Nederlandse ambtenaar ingetrokken DE INDONESISCHE REGERING heeft volgens Reuter het uitreis visum van de heer Scheele, een Nederlands administratief ambte naar bij de diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta, ingetrokken. Volgens het persbureau Antara heeft het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat de regering van Djakarta inlichtingen van de heer Scheele nodig heeft over de vrijlating van de heer H. C. J. G. Schmidt. De heer Scheele zou gisteren naar Nederland reizen. kl&ring van het Indonesische an buitenlandse zaken word: de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger, de heer A. H. Hasselman, be schuldigd van „gebrek aan medewerking". Het ministerie verzocht namelijk de heer Hasselman te komen, aangezien het m' terie inlichtingen wenste van de heer Scheele over de vrijlating van de hei Schmidt, doch de heer Hasselman w: niet bereid zijn medewerking te verlenen en bleek zelfs geprikkeld te zijn door het verzoek van het ministerie, hetwelk daar door „gedwongen" was het uitreisv van de heer Scheele in te trekken, nadat het vernomen had, dat deze Nederlander geen diplomatieke onschendbaarheid had. Volgens de Nederlandse diplomatieke mis sie echter had hij wèl daarop recht. Naar aanleiding van de maatregelen tegen de heer M. J. Scheele, verklaarde de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken 's-Gravenhage, dat de Nederlandse re ring deze maatregel beschouwt als ongeoorloofde aantasting van de diploma tieke onschendbaarheid van de betrok ken ambtenaar. De Nederlandse regering Vrolijk lachend betrad prinses Irene gisteravond de trappen van de Koninklijke militaire academie te Breda, begeleid door de gouverneur der K.M.A., de kolonel der cavalerie W. Klop penburg. Een blijde avond lag in het vooruitzicht: het galabal der cadetten. De Prinses droeg een blauw fluwelen mantel, af gezet met wit bont, een groen avondtoilet en witte schoentjes met naaldhakken. Ze was ver gezeld door haar studiegenote freule G. Laman-Trip. De eerste dans maakte de Prinses met ser geant-cadet Turpeyn, voorzitter van de senaat van het Cadetten- korps. Cabine geland bij Spitsbergen De cabine die is uitgeworpen door de kunstmaan Ontdekker II is zeer vermoe delijk bij het eiland Spitsbergen in het Noordpoolgebied terechtgekomen, aldus is van goedingelichte zijde op het wereld- luchtvaartcongres te Las Vegas verno- Luchtmachtautoriteiten weigerden op dit bericht commentaar te leveren. Vol gens de zegslieden was uit de gegevens de cabine zelf opgemaakt dat deze hoogte van het Noorse eiland Nu eerst drie dagen rust CHRISTIAN HERTER heeft zich gisteren op voorstel van Ame rikaanse regeringsfunctionarissen medisch laten onderzoeken, om vast te laten stellen of hij lichamelijk staat is, het ministerschap op zich te nemen. Uit betrouwbare bron is nomen, dat zijn gezondheidstoestand zodanig is, dat hij Dulles' werk kan overnemen. Na het onderzoek ver klaarde een vooraanstaand republi keins parlementslid: „Het is nu wel zeker dat Herter de volgende minis- ir van buitenlandse zaken is". Inmiddels is Herter gisteren met zijn echtgenote naar Charleston in de staat South Carolina vertrokken, om drie da gen t te i 17 EN zwaar onweer, dat U ging met heftige regenval, heeft gisteravond boven midden Ne derland gewoed. Het noodweer, dat reeds vroeg in de avond begon, liet zich vooral in het Gooi gelden. Zo veroorzaakte de regen in Bussum veel overlast, waar studio drie van de NTS onder liep. In dit voormalig wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente, borrelde het water door de talrijke roostertjes in de vloer van de studio omhoog, opgestuwd vanuit de riolen die de watervloed niet konden verwerken. Televisiekijkend Nederland kreeg het I nieuws via een directe „reportage" van VPRO-omroepster Vertie Dixon uit de eerste hand, terwijl de technici de ca mera's op de ondergelopen vloer richt- In Hilversum kon het publiek een tijd lang niet „over het spoor" komen, om dat de Beatrix-tunnel door de hevige slagregens in een zwembassin herschapen Verder liepen veel weilanden onder, vooral daar waar de snel wassende beek jes uit hun beddingen kwamen. Het onweer trok via het IJsselmeer van het Gooi weg naar het westen het land. Daar kreeg Amsterdam nog eens de volle laag. De brandweer kreeg een veertigtal teletoontjes met aanvra gen om assistentie voor verstopte af- De televisiekijkers in heel Ne derland hebben gisteren meege leefd met de wolkbreuk die mid den-Nederland teisterde: de nieuwe studio 3 van de N.T.S. kwam namelijk blank te staan terwijl de V.P.R.O. bezig was met de uitzending. De opnamen werden niet gestaakt, maar wel werd de kijkers een blik gegund in de blankstaande ruimten voergoten, ondergelopen sousterrains e.d. In acht gevallen bleken de vuurbestrij- ders ook raad te weten met waterover schotten. Brand werd maar in één plaats ge meld, en het is nog de vraag of de oor zaak wel blikseminslag was. Alleen staa' vast dat juist tijdens het noodweer brand uitbrak in een zusterbarak achter he' militaire hospitaal in Amersfoort. Alleen het interieur liep nogal wat brand- waterschade op. Het gebouw zelf bleef gespaard. Gisteren heeft het Witte Huis d< tekst gepubliceerd van de brief, waarir John Foster Dulles zijn ontslag aan biedt als minister van buitenlandse za ken. Hij schreef president Eisenhower: „Het is mij duidelijk dat ik niet spoedig voldoende gezond zal zijn om als minister van buitenlandse zaken te blijven optreden. Daarom bied ik mijn ontslag aan met ingang van de datum die u schikt. Ik ben zeer er kentelijk voor de kansen en de ver antwoordelijkheden die u mij hebt gegeven. Ik ben opgevoed in het ge loof dat onze natie niet louter een zichzelf dienende gemeenschap is, maar dat zij is gesticht met de op dracht om een wereld op te bouwen waar vrijheid en rechtvaardigheid heersen. Thans staat tegenover dit begrip een geweldige en meedogenlo. ze uitdaging van de zijde van het imperialistische communisme. Dit heeft het duidelijk moeilijk gemaakt om onwrikbaar aan ons nationale idealisme en onze missie vast te hou den en tegelijk de afschuwelijke ramp van een oorlog te voorkomen." Iraakse ruiters overvallen een Syrische post Vijftig Iraakse ruiters hebben, volgens >n bericht van Syrische zijde, gisteren ;n aanval gedaan op een Syrische grens post. De aanval zou zijn afgeslagen, waar bij vijf ruiters sneuvelden. Aan Syrische zijde vielen geen doden en gewonden, al dus het bericht. ruiters behoorden tot de Yazidistam, logal geïsoleerd op de berg Jabal Sin- /oont. Een gedeelte van de stam heeft zich achter het regime van de pro-com munistische Kassem geschaard en de oor log verklaard aan de opstandige Sjam- marstam in Noord-Irak. In Londen heeft gisteren een organisa tie van Iraakse anti-communistische stu denten zich tegen de militaire leiders in Irak verklaard, in verband met dreige menten over het intrekken van studie beurzen, waardoor de studenten zonder geld in Engeland zouden komen te z (Advertentie.) DEVENTER BOUCLÉ TAPIJT 100 cm breed 13.50 extra zware kwaliteit AA CA 120 cm breed ZZ.jU BULTHUIS BOTERMARKT 23 In zijn antwoord schreef president Eisenhower onder meer: „U bent als een hecht bolwerk van onze natie tegen de machinaties van het imperialistische communisme geweest. Tallozen hebt u aan de zijde van de vrije wereld ge bracht en nieuwe moed en vastberaden heid gegeven om voor vrijheid en begin selen te strijden .Als staatsman van we reldformaat hebt u ervoor gezorgd dat uw prestaties als leider van onze buiten landse betrekkingen zich helder en scherp voor allen aftekenen." Morgen in ons ERGENS in Brabant staat een merkwaardige boerderij. In de loop van zeer vele jaren hebben honderden zwervers daar een gast vrij onderdak gevonden bij Mieke de Held en haar broers. Een onzer redacteuren vertelt morgen in ons Zondagsblad dit merkwaardige verhaal. t Op Blad Zij is een reportage opgenomen over Valkenburg en wel speciaal over de functie van burgemeestersvrouw, die in deze toeristenplaats geen sinecure is. 6 In het Cultureel Venster wordt geschreven over het nieuwe boek, dat onze medewerker C. Rijnsdorp schreef en voorts over de beteke nis van de pas overleden bouw meester Frank Lloyd Wright voor de architectuur in de gehele wereld. Q zakdoeken Om nooit tc vergeten neemt aan. aldus de woordvoerder, dat de Indonesische regering deze maatregel ten spoedigste ongedaan zal maken. Na het verbod van vele dagbladen ver schijnen er in Djakarta nog slechts één avond- en één ochtendblad. De Indonesi sche journalistenvereniging heeft gepro testeerd tegen het verbod van kranten te Djakarta door het leger. De vereniging verklaart, dat heit leger als het tegen kranten of journalisten wenst op te tre den dit door bemiddeling van een speciaal contactbureau voor pers en jour nalistiek moet doen, doch dat het ver bieden van dagbladen schadelijk is voor maatschappij en staat. In Rotterdam zal in het kader der vakantiebesteding weer een Jeugdland worden ingericht en wel van 11 juli tot 13 augustus. De jeugd, die vorig jaar 88.000 man sterk kwam opdagen, zal dit jaar op alle mogelijke manieren gelegen heid krijgen sport en 6pel te beoefenen. Bovendien wordt er voor veel leerzaams gezorgd. Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond: Vanavond In het zuiden van het land nog kans op enkele buien, morgen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind nit noordelijke richtingen. Vooral in het bin nenland lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 18 APRIL Zon op 5.39 uur. onder 19.41 uur; Maan op 13.50 uur, onder 3.15 uur. Eerste Kwar tier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort MUnchen ZUrich Genéve Locarno Wenen Innsbruck geh bew 24 10 23 0.1 18 3 12 10 Voorwaardelijk akkoord over vergoeding nazislachtoffers W^EST-DUITSLAND en Nederland hebben een basis-overeenkomst be- reikt over de Duitse schadeloosstelling aan Nederlandse slachtoffers van 't naziregiem. De Duitsers hebben echter als voorwaarde gesteld, dat deze overeenkomst afhankelijk is van overeenstemming over de nog tussen Ne derland en Duitsland hangende kwesties. Tot deze kwesties moeten de wen- n van Bonn met betrekking tot de grenscorrecties worden gerekend. De Westduitser Lahr. die van Duitse zijde de onderhandelingen leidt, heeft onlangs de grensgebieden bezocht en met de plaatselijke autoriteiten besprekingen gevoerd. Maandag zal weer een Nederlandse delegatie naar Bonn vertrekken om de onderhandelingen voort te zetten. In Bonn ver wacht men, dat deze zomer een volledig akkoord met Nederland zal worden gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1