Zieke woekerde met tijd die hem 1102: restte ll°g Wordt de detaillist in toekomst zetbaas? de Prinses Margriet op de jaarbeurs Ernstige kwaal bleek niet te stuiten op NAVO heeft economisch ook belangr ijke taak s DONDERDAG 16 APRIL 1959 Na Dulles' opmerkelijk herstel in 1957 (Van een onzer redacteuren) "TkROEVIG zijn de omstandigheden, waaronder John Foster Dulles zich U gedwongen heeft gezien, de leiding van het state department uit handen te geven. Slepende ziekte, die zich enkele jaren geleden al open baarde, heeft naar de mens gesproken een voortijdig einde gemaakt aan de carrière van deze veelbesproken figuur. Voortijdig, omdat het nog ruim anderhalf jaar duurt, voordat nieuwe presidentsverkiezingen ge houden zullen worden en er mogelijk een „aflossing van de wacht" zal plaatshebben. Voortijdig ook, omdat de vrije wereld aan de vooravond staat van uiterst gewichtige besprekingen waar een figuur als Dulles node zal worden gemist. Maar ook hier is het de mens geweest die wikte en God die beschikte. Het herstel, waarvan ongeveer twee jaar geleden nog sprake was, bleef in de afgelopen maanden uit. De ernstige ziekte, die de krachten van Dulles sloopte, bleek niet meer te stuiten. 3den-Oosten was de Amerikaanse tenlandse politiek als een kaarten- s ingestort. Nadat Dulles aanvan- ijk een tegemoetkomende houding enover de Egyptische president =ser had aangenomen, maakte hi. 1 grote fouf, door plotseling de be De eerste maal dat er sprake was van een mogelijk aftreden van Dulles, was in het najaar van 1956, kort voordat de ernstige crisis in de Suezkanaalzone zich voordeed en Hongarije door de Russen onder de voet werd gelopen. Toen de Verenigde Staten de presidents verkiezingen achter de rug hadden en Eisenhower was herkozen, werd alge meen verwacht, dat Dulles niet op het state department zou terugkeren. Hij had al enige tijd in een ziekenhuis doorgebracht om geopereerd te worden aan een kankergezwel, dat niet kwaad aardig leek te zijn. Voor zijn politieke tegenstanders, die over een kleine meerderheid in het Congres beschikten was zijn ziekte echter een reden te meer om te ver onderstellen, dat de minister van het internationale politieke toneel zou ver dwijnen. De wilskrachtige Dulles her stelde echter (naar het scheen volko men) en Christian Herter, die enkele maanden tevoren geweigerd had het tegen Nixon als kandidaat voor het vice-presidentschap op te nemen, moest genoegen nemen met de functie van onderminister. De post van Dulles, die hem tijdens de verkiezingscampagne van 1956 half en half was beloofd, werd niet door Herter ingenomen om de een voudige reden, dat dié post niét vrij TERUGKEER Aan deze opmerkelijke „terugkeer" van Dulles is destijds weinig aandacht ge schonken. omdat het als vanzelfsprekend werd beschouwd, dal Eisenhower deze bouwmeester van de Amerikaanse bui tenlandse politiek in het bijzonder 'sedert november 1956 niet wilde mis sen. Nu, na meer dan twee jaar, weten we meer en kunnen we meer begrip opbrengen voor de grote moeilijkheden, waarvoor Dulles zich in die donkere dagen van 1956 geplaatst zag. Het was een bovenmenselijke kracht, die Dulles er in die tijd boven op heeft ge holpen. Was het slechts de vurige wens. de fouten te herstellen, welke mede door'zijn eigen tekortkomingen waren veroorzaakt? Of was het de overtuiging dat hij zijn werk nog niet had voltooid, die deze stoere calvinist van de daad zoveel wilskracht gaf,,dat hij vriend en vijand beschaa'md deed staan? gemeten hard Hij toe om het maar eens huiselijk uit te drukken. Zijn lichaam was aangetast door een ongeneeslijke ziekte, die hem in feite physiek ongeschikt maakte vóór een zware functie op het state department. Dat Dulles niettemin nog onmetelijk zwaar werk voor zijn land en de rest van de vrije wereld- heeft verzet, dwingt thans meer dan ooit de diepste bewondering af. zelfs van degenen, die het niet altijd of vrijwel nooit eens zijn geweest met zijn poli tieke denkbeelden. GEWOEKERD Dulles heeft in de afgelopen jaren ge woekerd met de tijd. die hem nog restte. Het is wel eens beschamend, tot de ontdekking te moeten komen, dat men geen of onvoldoende begrip heeft kunnen opbrengen voor de ijver, waarmee deze diepgelovige christen zich toen opnieuw heeft ingezet om de vrije wereld te behoeden voor een valse vrede met het goddeloze com munisme en haar te leiden op een weliswaar moeilijke en gevaarvolle maar naar een werkelijke vrede lei dende weg. Nooit is hij daarbij uit de weg gegaan voor de enorme verant woordelijkheid, welke hij op zijn schou ders had genomen. Als we op dc jaren die achter de vele i i alle delen hü r geei tijd I ns liggen n we onwillekeurig welke Dulles naar i de 1 verlie ireld maakte Terwijl woekerde met de tijd, maakti hem van alle kanten verwijten, dat hij niets aan anderen kon overlaten cn van het optreden van het state department een „één-mans-vertoning" maakte. Dulles liet al deze kritiek langs zich heengaan, omdat alleen hij maar wist wat de drijfveer achter deze koorts achtige activiteit was. Een van de wei nigen. die hem in die moeilijke tijd heeft begrepen is Eisenhower geweest, die de diepste bewondering heeft voor Dulles als mens en diplomaat. Wel licht heeft de geestelijke crisis, welke de president na zijn ernstige ziekten zelf heeft doorgemaakt, bijgedragen deze ■rbondenheid ntegere figure hoop het hoeden voor een catastrofe, of die nu het gevolg van een allesvernietigende oorlog of van een dodelijk compromis met het goddeloze communisme zou zijn. TEGENSLAG De laatste maanden van 1956 waren voor Dulles wel zeer somber. Hongarije was verpletterd door het niets en nie- mand ontziende geweld van de Rus tanks. De hoop op bevrijding de Oost olker door Dulles en anderen geproclameerd scheen geheel vervlogen. De her eniging van Duitsland leek verder wijderd te zijn dan ooit na de oc het geval was geweest. Dat wat echter nog niet alles. In het r de bouw. trekken.' i lasser nationaliseerde daarop prompt in blinde woede het Suezkanaal, met het gevolg dat Engeland en Frankrijk zich na de Israëlische aanval op Egyp te lieten verleiden tot het doen van een laatste poging, de verloren macht in hel Midden-Oosten en Noord-Afrika terug te winnen. [ct valt niet te loochenen, dat deze feiten grote invloed hebben gehad op de inter nationale politieke verhoudingen. Dc mislukte opstand van het Hongaarse volk had de onmacht van dc westelijke mogendheden gedemonstreerd en tevens aangetoond, dat de Sowjetunie niet van plan was, waar ook ter wereld een duimbreed te wjjkcn cn zonodig een derde wereldoorlog zou riskeren. Een gevolg daarvan was. dat de volken in de landen achter het IJzeren Gor dijn meer dan ooit de neiging kregen, zich bij een aantal voldongen f< leggen' nunistischg heerschappij i onder •alt. DUITSE KWESTIE Aan deze zijde van het IJzeren Gordijn viel een zelfde gelatenheid waar te nemen. De Duitse hereniging werd niet van het internationale verlang lijstje geschrapt, maar iedereen ver meed angstvallig dit begrip te gebrui ken Kanselier Adenauer raadde zelfs de Oostduitsers aan, niet opnieuw tegen het communistische regime in lijk niet alleer kom er eel leed mdat dit i kunne ïzelf, de vyereld. 'an deze geestesgesteldheid heeft dë Russische premier Chroesjtsjef vorig jaar tenslotte handig gebruik gemaakt. Wel sloeg hij de plank mis, toen hij het verdrag van Potsdam in stukken scheurde (waarin voornamelijk de grenzen van Polen werden vastge legd). Via een reuzenzwaai presteerde hij het echter, zijn figuur te redden, de scherpe kanten van zijn dreige menten af te vijlen en de westelijke mogendheden plus West-Duitsland in eerlijkheid, hier onmid- e te voegen dat het on- de verantwoordelijkheid >ste ontwikkelingen in juist zou zijn, Europa zonder meer in de schoenen van Dulles te schuiven Kon men het een rechtschapen man als Dulles kwa lijk nemen dat hij telkens weer te leurgesteld door de trouweloosheid van de machthebbers in het Kremlin niet bereid was, de positie van de vrije wereld te verkwanselen om een goedkoop akkoordje met deze lieden te sluiten? Men kan hem het verwijt maken, dat hij niet „soepel" genoeg geweest is. Maar kan men dat tegen de achtergrond van de gigantische strijd, welke na de Tweede Wereld oorlog in het kader van de koude oor- log werd gevoerd werkelijk blijven volhouden? VERDIENSTE Het mag als een grote verdienste worden gerekend, dat men in Moskou zovec moeite heeft gedaan om de positie va: Dulles als minister van buitenlands zaken le ondermijnen Hij stond de com munistische heersers in de weg. omdat hij zich als een rots in de brandi plaatste waartegen dc golven van de'| rode veroveringsdrang te pletter liepen. Diepe bewondering moet men hebben voor de moed en de zelfopoffering, die Dulles enkele maanden geleden op zijn laatste Europese reis heeft weten op te brengen. Wat toen in Londen, Parijs en Bonn besproken werd, is niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Maar het is zeker, dat Dulles een laat ste poging heeft willen doen om de eenheid onder de landen van de vrije wereld, die toen reeds als gevolg van de Russische dreigementen verloren dreigde te gaan, te herstellen Dulles heeft de Amerikaanse buitenland se politiek gebaseerd op de volgende hoofdlijnen: hoop op lange termijn, dat tenslotte de zege aan het westen zal zijn; voordurende waakzaamheid om zich niet te laten verlokken tot ■een overeenkomst die nuttig effect mist en tenslotte de wil en de wapens om te vechten als de Russische uit daging zo ver mocht gaan dat dit no- Ade nauer De radiorede waarin Adenauer zijn be sluit om de kandidatuur voor het bonds presidentschap te aanvaarden toelichtte, was voor een deel ook gewijd aan de afbrekende kritiek die de Britse pers de laatste tijd op hem richt. Het lijkt erop. aldus de oude kanselier, dat mensen achter de schermen aan de touwtjes trek ken om de publieke opinie in Engeland systematisch tegen Duitsland op te zet ten. Adenauer vergist zich niet als hij meent dat de Britse pers, of een belang rijk deel daarvan, stelselmatig kritiek op hem uitoefent. Hij vergist zich wel als hij denkt, dat hier een sinister komplot aan de gang is. Wie de Britse bladen de afgelopen maanden heeft gevolgd, moet hebben bemerkt, dat deze stelselmatige afbraak niet tot de persoon van Adenauer beperkt is gebleven. De Amerikaanse minister Dulles en de Franse president De Gaulle delen er evenzeer in. De waar heid is dat de Britse bladen, speculerend op het naoorlogse minderwaardigheids gevoel van het Britse volk, dat zoveel klappen te ijxeasseren kreeg, er behoefte aan hebben premier Macmillan tot De Grote Staatsman van onze dagen te ver heffen. Iedereen die de initiatieven van Macmillan niet onmiddellijk als opperste wijsheid aanvaardt, wordt stelselmatig als saboteur van de internationale ontspan ning afgeschilderd. Een komplot ts het niet en er zijn geen duistere figuren die achter de schermen aan de touwtjes trek ken. Maar bevorderlijk voor de goede samenwerking in westelijke kring is deze overcompensatie van een minderwaardig heidsgevoel allerminst. Het V r ij e Volk). Deze beginselen zullen de komende ja ren blijven gelden, wie ook de leiding krijgt van de Amerikaanse buitenland se politiek. Maar ook voortaan zal het de vraag zijn, of de aan deze begin selen ontleende politiek toereikend zal zijn om het hoofd le bieden aan de groeiende Sowjetmacht en om de ge allieerden bijeen te houden. Met dit grote probleem zal het westen nu zonder Dulles vooral in de komen de maanden worden geconfronteerd. Drogisten vragen zich af: Fabrikant en grossier versterken hun greep op de kleinhandel (Van c nische redactie) DE jaarvergadering vai Christelijke drogistenbond, die gisteren te Amersfoort werd gehou den, is de vraag, aan de orde gesteld, of de greep van fabrikanten en gros siers op de detaillist in het algemeen en op de drogist in het bijzonder in de toekomst niet zo sterk zal worden, dat de detaillist zal worden gedegra deerd tot zetbaas of filiaaalhouder van groothandelaar en fabrikant. Op het ogenblik valt reeds een duide lijke ontwikkeling in deze richting te ontdekken, en stellig niet alleen in drogisterijbedrijf. In de jaarvergadering van de drogisten werden er gisteren voorbeelden van gegeven, dat groothan delaren en fabrikanten er op uit zijn het vrijwillig filiaalbedrijf te stimuleren bijv. via definanciering van de koop en de in richting van detailhandelszaken. Ook worden detaillisten gedwongen tot be paalde gecombineerde inkopen. Onder de druk van reclamecampagnes kon mer hieraan dikwijls niet ontkomen. Het hoofdbedrijfschap voor de detail handel stelt op het ogenblik op verzoek van staatssecretaris Veldkamp een onder zoek in naar de economische concentratie en de distributievorm in de detailhandel. Op voorstel van de voorzitter, de heer W. H. Neefjes, werd besloten een i Prins Bernhard in Las Vegas Orgaan voor bemiddeling in geschillen "pLKE NAVO-partner beseft heel goed dat de eenwording van Europa een politieke noodzakelijkheid is. Maar het is niet voldoende dat het Westen zich alleen maar militair in spant om deze eenheid te bereiken. Ook economisch moet het uitlopen op een volledige integratie. Deze econo mische eenwording, die bijna een feit geworden was, als niet de vrijhandels zone op het laatste ogenblik was af geketst, kan in sterke mate bevorderd worden door de NAVO bij het oplos sen van meningverschillen in te scha- Dit zei prins Bernhard gisteravond in I.as Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, waar dezer dagen het lucht vaartcongres wordt gehouden. De Prins hield een rede aan het NAVO-banket dat als onderdeel van het congres was aangericht. Hij sprak ook het economisch offensief van de Sowjetunie dat een ern stige bedreiging vormt voor de onaf hankelijkheid van de onderontwikkelde landen en voor de flanken van het NAVO-bondgenootschap. Dc Prins pleitte voor een sterk door gevoerde integratie van de nationale luchtmachten der aangesloten landen. Een verrassingsaanval uit het oosten Uouit altijd door de lucht, zo zei de Prins, en de enige mogelijkheid tot ver gelding is een tegenaanval, eveneens door luchtstrijdkrachten. De NAVO heeft op het ogenblik veertig typen vliegtuigen in gebruik, terwijl de Russen voor de zelfde doeleinden met vijftien kan vol- Prins Bernhard betreurde het dat de wil om de strijdkrachten te coördineren niet bij alle partners aanwezig is. „Ik hoop van harte dat enige heiging een grotere mate van nationale controle over nationale strijdkrachten te gaan uit oefenen niet zover gedreven zal worden dat zij de doelmatigheid van het bond genootschap zelf zou aantasten. Ik wil hier niet op speciale gevallen ingaan, maar ik hoop dat iedereen zal begrijpen wat ik bedoel", zo zei de Prins. Hij beschouwde iedere stap terug van een reeds bereikte militaire integratie als een vergrijp tegen een gezonde en dringend noodzakelijke ontwikkeling van de samenwerking in NAVO-verband. missie uit de leden van de bond te be noemen, in welke commissie ook de heer H. Damper uit Den Haag gevraagd zal worden zitting te nemen als bedrijfseco nomisch deskundige. Deze de commerciële zelfstandigheid drogist nader onder de loep zien en rap port uitbrengen op het twee-daags gress van de bond, dat in september gehouden zal worden. Dit rapport zal een van de belangrijkste agenda-punten van het congres vormen. i Parallellisatie De parallellisatie (het verkopen tikelen die aanvankelijk in een andere branie thuishoorden) blijkt in de gele deren van de drogisten nog steeds onrust te veroorzaken. Het socialistische Ned. verbond van middenstandverenigingen heeft stemming gemaakt tegen het ad vies van het hoofdbedrijfschap voor de tailhandel aan da S.E.R.-commissie vooi vestigingsvraagstukken. In dit advies wordt het juist geoordeeld dat de verkoop van artikelen als gyserine en anijs-spiritm niet beperkt blijven tot de drogist. Met nadruk stelde de heer Neefjes vast, dat zger duidelijk er aan vastgehouden dat de geneesmiddelen als het specifieke kernassortiment van de drogisten uitslui tend voor deze branche zijn opgeëist. Naar de maningen van de heer Neefjes is de grote S.E.R.-tieanng van enkele ken geleden over de parallellisatie niet helemaal tot haar recht gekomen, omdat daar de voorzitter, prof. Thurlings, danks zijn voortreffelijke leiding te sterk een persoonlijke visie, zij het op tactische wijze, naar voren heeft gescho ven. Naar de mening van da voorzitter ontkomt ook de drogisterij structuurwijziging in de detailhandel, waartoe de parallellisatie behoort. Ver geleken bij 40 jaar geleden is ook het drogisterij-assortiment reeds aanzienliik uitgebreid. Deze structuurwijziging tegen te houden. De drogisterij zal echter de geneesmiddelenverkoop, die zij altijd heeft gehad, als behorend tot haar kern assortiment voor zich op moeten eisen. D<= drogist heeft hier geen bijzondere advise rende functie tegenover het publiek Bedrijfschap Ernstig wordt op het ogenblik gewerkt aan de totstandkoming van een bedrijf schap voor de drogisterij. Een bedrijf schap zal, zo deelde de voorzitter mede, de functie over kunnen nemen van het huidige kartel voor de geneesmiddelen- verkoop, het zogenaamde pharcacon, dat waarschijnlijk de langste tijd Ijeeft be staan. Een bedrijfschap heeft lx>vendi een totale greep op de bedrijfssector kan via medebewind een belangrijke rol spelen bij de uitvoering van de vesti gingswat. Een grote moeilijkheid bij de voorbereiding van het bedrijfschap de vraag, of in het bedrijfschap v< drogisterij ook de detaillisten opgenomen moeten worden. Ook voor het lidmaat schap van de privaatrechtelijke organi saties kan deze vraag in de toekomst be langrijk wonden. Voor de drogisterij is thans ook eer branche-waarborgfonds tot stand geko men. Er is een beoordelingsci vormd voor het beoordelen van t vragen voor overnamekrediet en al voor f 60.000 gelden verstrekt. Ei kapitaal van f 560.000In dc toekomst zal het mogelijk zijn dat het bedrijfschap Wat denk Dc Christelijke drogistenbond heeft het afgelopen anderhalf jaar vele leden ge wonnen. Het ledental is gestegen van 250 tot 450 en men verwacht dit Jaar nog de 500 leden vol te maken. Belangrijk heb ben hiertoe bijgedragen de secretaris, drs. G. van Westrienén en da propagandist, de heer F. Ton te Utrecht. Da r.k. bond telt 600 leden en de al gemene drogistenbond 1200 leden. Door zijn grote activiteit staat de christelijke bond bovenaan in groei van het ledental. Brand. In het gehucht Olte bij Onst- wedde is gisteren een kleine boerderij, bewoond door de familie Hilverts, in vlammen opgegaan. Een er naast staande grote schuur bleef gespaard. Bollenpracht nu op hoogtepunt De bijna zomerse temperatuur in de af gelopen dagen heeft op de bloei van de bolgewassen in de velden een verrassende invloed gehad. Tegen het weekeinde zal men narcissen, hyacinten en vroege tul pen in volile bloei aantreffen. De Keukenhof is nu een wondermooie lenbetuin. Onder en tussen het groen van de heesters geuren overal de gele narcis sen, de hyacinten in hun tere 'pasteltin ten en de vroege tulpen. De grote ver warmde kas heeft haar hoogtepunt be reikt. Zij biedt de bezoeker een bont pa let aan veelkleurige voorjaarsbloemen. Minister Staf over debiele militairen (Van parlementsredactie) Minister Staf (defensie) vindt het over bodig bijzondere maatregelen te nemen, om te voorkomen dat neurotici, debielen en anderen met lichamelijke of geestelij ke tekorten en afwijkingen, voor de mili taire dienst worden goedgekeurd. Hij voelt ook niet voor een herziening van de keuringsnormen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Borst (comm.) schrijft hij, dat mi litairen. die op grond van psychische en (of) intellectuele afwijkingen beperkt ge schikt worden geacht voor de militaire dienst, onder bepaalde omstandigheden aanpassingstoornissen kunnen gaan ver tonen. Dit zal meestal een reden zijn om hen voor verdere militaire dienst af te keuren. Het overgrote deel van deze militairen past zich echter uitstekend aan de militaire dienstverhoudingen aan. Debielen, d w.z. personen met een intel ligentiequotiënt onder de 70. worden ove rigens (evenals nerotici) niet goedge keurd. Dat op een jaarlijkse keuring van omstreeks 80.000 man een „grensgeval" weieens wordt goedgekeurd, is uit de aard der zaak mogelijk, aldus minister Staf. Drie jaar geëist tegen inbreker De officier bij de Amsterdamse recht bank, heeft wegens diefstal met braak meermalen gepleegd, drie jaar gevange nisstraf mat aftrek geëist tegen de 25-ja- rige winkelbediende R. J. W. uit Am sterdam. De winkelbediende bekende twee Inbra ken. Onder meer had hij in de nacht van 17 op 18 januari van 1958 in een juweliers zaak ingebroken. Hij was verdwenen met een grote hoeveelheid gouden en zilveren horloges met een waarde van f 35.000. De buit had hij voor f 7.000 van de hand ge daan. Uitspraak op 29 april. Met schoolklas op bezoek HET WAS geen officiële gebeurtenis maar een ongedwongen gezellig heid, toen prinses Margriet gistermiddag met haar schoolklasse van het Baarns Lyceum gevormd door 8 meisjes en 5 jongens een bezoek bracht aan de Technische Voorjaarsbeurs te Utrecht, die gisterochtend was geopend. De beurs staat ditmaal voornamelijk in het teken van scheepsbouw en scheepvaart en aangezien prinses Margriet petekind van de Ned. Koopvaardij is, vond zij het prettig, een kijkje te nemen in de ver schillende hallen van het met een rijkdom aan voorjaarsbloemen getooide Croeselaanterrein. Al droeg het bet bezoek dan geen officieel karakter, toch had het Jaarbeursbestuur voor allerlei dige attracties gezorgd. Om te begin nen stapten de prinses en haar klas genoten, die begeleid werden door de lerares, mejuffrouw H. M. Rochat, bij aankomst bij de Aluminiumfa- briek aan boord van de nic sleepboot ..Assistent", waar de direc teur van de Jaarbeurs, mr. H. A Schuit, ter verwelkoming aanwezig Via het AmsterdamRijnkanaal, het Merwedekanaal werd een half uur gevaren naar het terrein, waa\ de boot meerde bij de Paul Kruger- brug en een „terreintreintje" klaar stond om de groep naar de Juliana- hal te brengen. Het nieuwe carillon, afkomstig van de Expotoren, liet vrolijke volksliedjes ho ren; het werd voor het eerst bespeeld en wel door Utrechts burgemeester jhr. mr C. J. A. de Ranitz, die aan het in de Ju- lianahal opgestelde klavier zat. De con- :erterende burgemeester kreeg bezoek ran de jeugdige gasten, die veel belang- telling voor het carrillon toonden. Daarna ging het naar de Margriethal, vaar nu het wapen van de prinses in brons is aangebracht. Dit werd natuurlijk ;ven bekeken en prinses Margriet zei ;rg mooi te vinden. In de hal werd de scheepssirene itemd voor het s.s. „Rotterdam", ev< tot groot genoegen van de jongelui, ge probeerd. Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, zitter.van de Nederlandse Visserij, bood prinses Margriet een origineel ge schenk voor de school aan: een enorm blok doorzichtig plastic, waarin vele zee- n zijn verduurzaamd. Een geschenk, dat best insloeg en met veel belangstel ling werd bekeken. ;t was bijzonder aardig, de prinses te temidden van haar klassegenoten als meisje tussen de anderen, allemaal :n gewoon een klas die een uitstapje maakte. Zo was het ook de bedoeling, al zal niet elke schoolklas die de Jaar- ;urs bezoekt begeleid worden door voor tter en directeur van deze instelling. De voorzitter, dr. G. van der Wal, bood de prinses een klem model van de „Rot terdam" aan en dc andere leerlingen kre- en foto van het schip. Nog meer ge schenken waren er, want tijdens een rond gang door verschillende stands o m. die van de Ned. Spoorwegen waar gedemon streerd werd met een wagon voor auto vervoer kwam er nog een bijzonder leuk moment: in een plastic zwembassin, een nieuw model zowel voor privégebruik als voor scholen bestemd, gaven enkele meisjes van een Amsterdamse zwemschool een demonstratie figuurzwemmen cn do ken van de bodem blokjes plastic met in gebedde visjes op. De prinses en haar klasgenoten kregen er ieder een en toon den zich er verrukt mee. Na ruim een uur werd in het restaurant van de Bernhardhal de thee gebruikt en daarna vertrok de goep met hofauto's naar Soestdijk. Een nieuwtje Het plastic-panorama dat werd aange boden voor de dependance van het Baarns Lyceum, het Incrementum, waar prinses Margriet haar opleiding krijgt, is een nieuwtje op het gebied van technisch kunnen en uitgevoerd door een jonge Voorschotense industrie. Deskundigen op het gebied van kunststoffen deelden ons mede. dat een blok plastic van dergelijke afmetingen (1.20 m. breed, 90 cm hoog en 13 cm dik), opgebouwd uit polyester hars met biologische insluitingen (zee vissen) en afgedekt met persplaten, totnu- toe in geen enkel land is vervaardigd en groot respect afdwingt. Ander hoog bezoek Gisterochtend om tien uur maakte Willy Brand, de burgemeester van Berlijn, zijn :e op de Beurs. Hij werd vergezeld de Duitse ambassadeur in Neder land dr. J. Löns en later voegde prof. J. Zijlstra. minister van economische zaken, zich bij het gezelschap. Geleid dooi dr. an der Wal, voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, maakten de heren een rondgang over de beurs, waarbij de bur gemeester van Berlijn vooral belangstel ling toonde voor de inzendingen van twaalf West-Berlijnse industrieën, voor de Nederlandse stand voor industriële igeving en voor de demonstraties van de Ned. Spoorwegen met laadwagons. ar wij al eerder vermeldden nemen 1400 firma's uit 21 landen deel aan de beurs. Nederland telt 426 inzendingen, West-Duitsland 392 en Engeland 185. De ste buitenlandse bezoekers kwamen Wefct-Duitsland en Belgie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5