Dr. Abeln in Leiden over economische integratie Mytylschool Leiden door de gemeente overgenomen „gezondheid MfcUWL LE1DSCHE COURANT Agenda voor Leiden Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Ned Comedie „De 12 gezworenen", voor K. en O. Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood". Doelenkazerne, 8 uur: operetteconcert Antonius-clubhuis, tot 5 uur: bier tapwedstrijd. De Lakenhal, 8 uur: slotavond kamer muziek gemeentelijke cursus. Korte Mare 28a, 7 uur: ruilbeurs De Verzamelaar. Gulden Vlies, 9 uur: ledenvergadering Leidse buitenschool. Het Gulden Vlies, 8.15 uur: filmavond Leidse assurantieclub. Antonius-clubhuis, 8 uur: gymnastiek- uitvoenng Rondom de Maredijk. Stadsgehoorzaal, 7 uur: Prot-christe lijke bond van handelaren in melk- zuivelprodukten, begroetingsavond gelegenheid van congres. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn, 8 i hulpvereniging Leiden Geref. Zendings- bond, spr.ds. Rootselaar te Delft. Woensdag Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood". Kerkzaal hcademisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De gezworenen", voor K. en O. Museum Volkenkunde, 8 uur: dr. J Keuning over „Si Singa Mangaradja, de Toba-Batakse god op aarde". Gebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Lei den C. B. P. B., mevrouw Van Tongerei Binnendijk over „New York". Clubhuis Zuiderkwartier, Anjelierstr. 8 uur: ledenvergadering van speeltuin vereniging. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: congres Prot.-christelijke bond van handelaren melk- en zuivelprodukten. Prytaneum, 12.25 tot 13 uur: tiende pauzeconcert op de zolder van het LAK, werken van Bach, Hindemith en Stra in den vergulden Turk, 8 uur: Austra- lië-avond van de afdeling Leiden Kon. Ned. Mij voor tuinbouw- en plantkunde. Donderdag Turk, 10.30 tot 12 uur: afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, koffieuurtje. Het Gulden Vlies, 2,30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, excui Aalsmeer en Enkhuizen. Rapenburg 22, 8 uur auditie-avond d'Oprechte Amateur. Museum voor natuurlijke historie, Raamsteeg 2, 8 uur: afd. Leiden Kon Ned. Natuurhist. Vereniging, spr.: de heer E E. van der Voo over „Historie en plantengroei van oude landschaps- Schouwburg, 8 uur: toneelavond-chr. mandoline- en toneelgezelschap Sempre OEGSTGEEST: Endegeest, 7.30 uui Wonderbloem", jubileumoperette Kon. Julianaschool. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk 8 uur: jaarvergadering a.r. kiesvereni ging, spr.de heer T. M. Gilhuis te Kat wijk. OEGSTGEESTIngenieursbureau Bouwnijverheid, 4 uur: algemene dering van aandeelhouders. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Smalfilmliga met films van Herman Wuyts, Antwerpen Gebouw speeltuinvereniging Wester kwartier, ingang Ten Katestraat, 8 uur: afdeling Lei den-zuid-west N.C.V.B.; mej. B. Hagen draagt voor. Vrijdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afd. Lel den Ned. Ver. Huisvrouwen, filmmiddag Lissone Lindeman. Gebouw Rehoboth, 8 uur: Ned. chris ten-vrouwenbond afdeling Leiden, me vrouw J. Wesselink Lengbeek decla- Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumcon cert mannenkoor „Kunst na Arbeid". De Doelen, 8 uur: ledenvergadering ge nootschap Kennis is Macht. Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van K. en O.-cur- Schouwburg, 8 uur: toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer Stadhuis, Kamer 204, 8 uur: discussie avond Euromarkt van de Leidse Poli tieke jongeren Contactraad. Leiderdorp, gebouw Eikenlaan, 8 uur: Christen-vrouwenbond, ds. J. P. Hon- nef over het gelaat van Christus. Zaterdag Geref. jeugdhuis, 2 uur: ruilbeurs De Verzamelaar. Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van K. en O. cur- Den Burcht, 8 uur: toneelavond Ons Grunnegerlaand. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De vrouwen krijgen hun zin" en „De brief van Don Juan". Apotheken De avond- en nachtdienst wordit waar genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807. De apotheek Wilhelmina- pank 8 te Oegstgeest, telef. 26274, is door lopend geopend. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek fotografiek en fotopeinture van Livinus geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en feestdagen. De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot BoerhaavezalenSchilderen en tekenen als vrije-tijdsbestedinggeopend tot en met 26 april, op werkdagen van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur); Over moord wordt ndet gesproken (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Madeleine. telefoonnummer 13.62 11 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9 15 uur): Vrije liefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ketenen van de haat (18 jaar). Trianon (2.15 en 7.30 uur): In tachtig da- jen de wereld rond (alle leeftijden). Maatschappij voor Nijverheid en Handel Nederland zou het zwaarst door harcle handelspolitiek worden getroffen "l^ANMIDDAG heeft dr. G. H. J. Abeln, directeur van handel van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid van het ministerie van economische zaken in de Turk te Leiden voor het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel gesproken over „Europese economische integratie op de tweesprong". Eén van de conclusies Abeln was, dat er geen oplossing mogelijk is, als niet eerst in het politieke vlak de moeilijkheden zijn opgelost, met andere woorden: als niet eerst bij alle landen de bereidheid aanwezig is om tot een West-Europese politieke associatie te komen. Daarna kan men gaan studeren op de moeilijkheden in het economische vlak, die om een oplossing vragen. Men moet, als men de ontwikkeling van de Westeuropese economische Integratie in de huidige fase wil analyseren, in d eerste plaats zien naar de politieke ach tergrond. Hoewel vrijwel alle economen van naam er steeds op hebben gewezen, welke schade de handelsbelemmeringen tussen de staten hebben berokkend aan de wereldeconomie als totaal, moeten we erkennen dat het eerder politieke dan omische drijfveren zijn geweest, die de economische integratie der zes Europese landen hebben geleid. Men kan zelfs stellen dat de economische doelstel lingen door het EEG-verdrag hier en daar in de verdrukking zijn gekomen. een dergelijke analyse ziet men ook internationale politiek een spanning :n twee polen. Enerzijds de wil tot samengaan, anderzijds het behc eigen zelfstandigheid, verzet tegen het opgaan in een groter geheel en tegen de daarmede gepaard gaande aanvaarding van zeggenschap door de partners. In dit conflict ligt de kern van het Westeuro pese probleem van deze dagen. De span ningen zijn hier bijzonder groot omdat op geografisch betrekkelijk kleine afstanden een grote variëteit van cultuur, traditie wordt gevonden. t is bepaald niet alleen in Engeland of Zwitserland dat de gedachte der soe vereiniteitsoverdracht grote bezwaren ontmoet. Niet steeds gehepl parallel met de tionale overwegingen gaan de politieke. In het socialistische kamp is de bereid- Ds. J. Sierat gaat naar Westervoort Naar wij vernemen, heeft ds. J. Sierat, voorheen predikant te Hollamdia en thans wonende te Leiden, het beroep va: Hervormde gemeente te Westervoort (Gel derland) aangenomen. Hij bedankte vooi de beroepen van de Hervormde gemeen ten Zundert en Oudenbosch. Ds. Sierat studeerde aan de zendings hogeschool te Oegstgeest. Hij was hulp prediker van de Hervormde gemeenten Hummelo en Steenderen, en vertrok op 7 maart 1953 naar Nieuw-Guinea, waar hij geestelijk verzorger is geweest va Nederlands sprekende Protestantse ge meente in Hollamdia. Vorig jaar keerde act verlof in Nederland terug. Be paalde omstandigheden hebben ertoe ge leid, dat ds. Sierat zijn werk in Hollan- dia niet zal hervatten. Hij kon zich be roepbaar stellen in de Hervormde kerk heeft dus nu het beroep uit Wester voort aanvaard. Over enkele maanden hoopt hij daar zijn intrede te doen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Leidse melkhandelaar D. Pelt jubileerde De Leidse melkhandelaar D. Pelt, Marnixstraat 29, vierde zoals we vorige week al berichtten zijn veertigjarig jubileum in de melkhan del. Na 30 jaar in loondienst te heb ben gewerkt, werd hij 10 jaar geleden zelfstandig. Zijn bezorgwijk, de Hoge Rijndijk met omliggende straten, bleef hij echter trouw. Gisteren hield hij met zijn vrouw en ndere familieleden een bijzonder druk bezochte receptie in restaurant Royal. Te midden van een keur van bloemen en planten stuk voor stuk bewijzen van de ipathie, die de heer Pelt in de afgelo- veertig jaar in Leiden heeft verwor- kon hij hier ongeveer honderd af gevaardigden, klanten, leveranciers en andere kennissen de hand schudden. Onder anderen waren aanwezig zijn oud-patroon, de heer J. H. van der Kloot, de ouderlingen Roorda en Bergman de Geref. Kerk, de heer W. de Geus :ns de saneringscommissie), voorzitter, de Geus van de afdeling Leiden van de Chr. bond van melkhandelaren, de heer J. P. van der Holst van de R.K bond, de heer H. F. A. Vorsters van de Vereniging voor zuivel- en melkhygiëne Den Haag en de heer G. Goerres, chef i j a ji dezr Gevonden voorwerpen Gevonden zijn: Fototoestel, kinder jas je, regenjas, damestas, boeken, damespols horloge, handschoenen, sjaal, fietspompje, baret, brik, vulpen, wieldop, bankbiljet, muntbiljet, regenbroek, -portemonnaie, bouwtekening, sleutels, stoffilter. kruiwa gen, autostep, hanglamp, wanten, rol zeil, kinderarmband, rijwielkoplamp, voetbal schoenen. speelgoedauto, herenpolshor loge, aktentas. zadeldekje, rieten mandje, schuifladder, kaasboor, ketting, ring (goud), étui inh. schrijfgereedschap, loon zakje. boodschappentas, hoofddoek, col lier, ceintuur, portefeuille, kinderhand- tasje, badhanddoek, zwembroek, sleepka bel, turnpakje, gymschoenen, broche, overall, contactsleutel, röntgenfoto's, kin- derrmute, vetepuit, jekker, rozenkrans, rubber laarsje, kindersohoentje, vest, kanarie, pakje gereedschap. Terug te ontvangen en inlichtingen te erkrijgen aan het bureau van gevonden •oorwerpen, Nieuw6teeg 8, ingang poort, op woensdag en zaterdagmiddag tussen 2 hcid tot internationaal samengaan huis uit steeds groot geweest. In het rooms-katholieke milieu is de bereidheid tot het samengaan, met name met de Latijnse landen, uiteraard ook groter dan in het protestantse. Bij de industriële on dernemers is de reserve ten aanzien van een integratie in groter verband sterker dan in handelskringen. De belangentegenstellingen komen me de tot uiting in de onderhandelingen ove: een vorm van economische integratie di< geheel West-Europa zal omvatten. Voor dat de Zes hun verdrag ondertekenden, realiseerde men zich dat het creëren van een gemeenschappelijke markt niet alleen bestaat in het opruimen van handelsbe lemmeringen tussen de samenwerkende staten. Ieder der afzonderlijke economi-i sche systemen vormt een geheel met eigen samenhangen en zeer eigen beïnvloeding van het economische leven door de over heid. Deze beïnvloeding leidt tot ver schillen van concurrentievoorwaarden, verschillen die tot onjuiste concurrentie verhoudingen aanleiding kunnen geven. Harmonisatie Een zekere mate van harmonisatie van economische politiek leek dus nodig. Door het afbreken van de ta riefmuren en het opheffen van kwan titatieve restricties geven de regerin gen instrumenten van economische politiek uit handen, waardoor zij on der bepaalde omstandigheden niet meer geheel de haar opgelegde ver antwoordelijkheid kunnen dragen en een gemeenschapsverantwoordelijk heid ontstaat. Tot de taak der rege ringen behoort volgens moderne op- Alle Twaalf Gezworenen op één plaat: v.l.n.r. op voorste rij Philippe la Chapelle, Jan Ver koren, Han Bentz van den Berg, Louis Borel, Johan Fiolet, Paul Huf; op de tweede rij staande: Jurg Molenaar, Frans 't Hoen, Joan Remmelts, Eli Blom, Bert van der Linden en André van den Heuvel. vattingen het voeren van een zekere conjunctuurpolitiek; deze is in gemeenschappelijke markt niet denk baar zonder onderling te zijn afge stemd. Het is moeilijk de schade te taxeren die een economische verdeling van West- Europa kan aanrichten. Het is zeer wel mogelijk dat in de expansieve periode, waarin wij ons bevinden, de „deviation of trade" wordt geneutraliseerd door de „creation of trade". Het is ook zeer wel mogelijk dat de expansie binnen de Zes. die een gevolg moet zijn van de creatie der gemeenschappelijke markt ongedaan wordt gemaakt door de schade die kan voortvloeien uit een handelsoorlog tussen de Zes en de Elf van West-Europa. Zeker is dat als er geen oplossing wordt ge vonden, we een periode van „harde han delspolitiek" tegemoet gaan. Zeker is ook dat Nederland het land is, dat het zwaarst door zulk een harde handelspo litiek zal worden getroffen. Ons econo mische leven is veel meer dan dat van de andere op de economische relaties met derde landen gericht. In het licht van deze situatie heeft de raad van ministers van de Zes aan de Europese commissie opdracht gegeven te onderzoeken op welke wijze het gesprek om te geraken tot een Westeuropese eco nomische associatie kan worden voort gezet en hoe deze associatie eruit zou moeten zien, om zowel de belangen van de Zes als van de andere OEES-landen te sauveren. Spreker meende, dat de com missie moeilijk een ander rapport had kunnen maken dan zij heeft gemaakt, ge zien haar positie als bewaker van het EEG-verdrag. Zij wil eerst de gemeen schappelijke markt van de Zes veilig ge steld zien vóór zij aan andere experimen ten begint; voorlopig wil zij slechts een begin van associatie, .met de anderen. överdrach t Het is duidelijk, dat er geen oplossing mogelijk is als niet eerst in liet politieke vlak de moeilijkheden zijn opgelost, m.a.w. als niet eerst bij alle Janden dc bereidheid aanwezig is om tot een West europese associatie te komen. Daarna kan men gaan studeren op dc moeilijkhedi in het economische vlak welke om ei oplossing-vragen. Tot nu-toe is men hier in feite niet aan toegekomen, omdat wer kelijke of veronderstelde economische moeilijkheden hebben gediend om de po litieke tegenstellingen te maskeren. Deze studies kunnen het beste sectorsgewijze worden verrichtalleen door deskundigen van iedere bedrijfstak is het mogelijk 'deze vraagstukken tot het eind toe uit te praten. Intussen blijft.dan de.oplossing van het institutionele probleem, waarschijnlijk het allermoeilijkste. Het gaat er hier om, de oplossing te vinden tussen behoud van autonomie enerzijds en anderzijds de mi lle gezagsoverdracht welke nodig is lan het geheel de noodzakelijke sta biliteit, continuïteit en rechtszekerheid te geven. Wanneer iedere partner vol ledige vrijheid behoudt, heeft men geen zekerheid omtrent het voortbestaan van de gemeenschappelijke markt, hetgeen funest zou zijn voor d het algemeen op lange termijr NATUURZUIVER OPWEKKEND - VERKWIKKEND Waardig serieslot van K. en O. Voortreffelijke uitvoering van Twaalf gezworenen TAE FILM heeft ons al bekend ge- maakt met het stuk „Twelve Angry men" (Twaalf gezworenen), geschreven door Reginald Rose als t.v.-stuk, later bewerkt voor de film; met de film als basis is het toneel stuk gemaakt. Gemeenteraad vergaderde 1ITEVROUW Glastra van Loon-Boon, die in de raad van Leiden zitting -l*-"- had voor de V.V.D., heeft moeten bedanken als raadslid, omdat zij is verhuisd naar Oegstgeest. In de vergadering van gistermiddag, die niet veel tijd in beslag nam, werd alleen gesproken over de overneming van de Mytylschool te Leiden door de gemeente. En nog slechts door de heren Van Dijk (r.k.) en (ter beantwoording) wethouder Van Schaik. De heer Van Dijk bleek niet enthousiast voor deze overneming te zijn. Eens heeft de school naar volle tevredenheid ge draaid. Maar in april 1955 beschikte zij iver slechts één lokaal. Eindelijk kon een lokaal beschikbaar worden steld. Nergens was echter grond te /oor een nieuw gebouw. Veel w dering kon de heer Van Dijk opbrengen het bestuur van de school, maa kon niet met het bestuur meegaan bij het besluit om het gemeentebestuur te bewe- tot overneming van de school. Als het openbare school wordt, worden dan wèl alle wenselijkheden vervuld? Door de overneming doet het bestuur afstand van alle rechten op invloed op het onderwijs. De Mytylsohool is een school voor alle gezindten en de heer Van Dijk vond het dan ook nodig, dat in het bestuur alle levensbeschouwelijke richtingen zijn tegenwoordigd en dat dit bestuur ook ^genschap heeft. Hij vroe- ..et college of dit bereid 16, het voorstel aan te hou den, contact op te nemen met de besturen van de bijzondere scholen voor de stich ting van een compromisschool en in 6a menwerking met deze besturen de bouw van een nieuwe school te bevorderen. Geen invloed Wethouder Van Schaik stelde met druk, dat er van de gemeente geen enkele invloed is uitgeoefend op het bestuur van de 6chool om de school door de gemeente te doen overnemen. Het overleg tussen het gemeentebestuur en de Mytylstichting altijd prettig geweest. Van gebrek aan belangstelling voor deze gehandicapte kinderen aan de kant van de gemeente is geen sprake. Het was onmogelijk, over meer ruimte te beschikken. Er onstond contact met de Annakliniek en uit deze besprekingen is gedachte voortgekomen om de toekom stige school in de onmiddellijke nabijheid an deze kliniek te bouwen, op het terrein an Pomona. Er kon nog geen plaats worden aange wezen omdat het uitbreidingsplan nog enkele wijzigingen moet ondergaan. Na de rijkserkenning is het schoolbestuur pas in moeilijkheden gekomen, aangezien het de gemeente bij de wet verboden was, de helpende hand te bieden. Vóór die tijd beeft de gemeente re gelmatig steun verleend. De wethouder zegde toe. dat de invloed van de ver schillende geestesstromingen bU de toe komstige status van de school niet min der zal worden dan hij nu is. B. en W voelden er niets voor, dit voorstel aan te houden. Het voorstel werd aangeno men met de stem van dc heer Van Dtfk tegen. Tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het gymnasium werd de heer W. Pabst, tijdelijk leraar in de natuurkunde aan het Rembrandt-lyceum ir. M. C. van Damme, hoofd van de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs in het noorden van Leiden de heer G. L. Schotel, onder wijzeres bij het openbaar lager onderwijs mej. W. M. Mourik, mej. M. S. A. W. vat der Velden en mej. A. van Li enen eT leraar houtbewerking en technisch teke nen aan de gemeentelijke bedrijfstechni- sche school de heer D. J. Peterusma. De overige voorstellen werden ook aan genomen. De fractie van de C.P.N. ver klaarde zich tegen de stichting van eei centrum voor opleiding, oefening ei binding van noodwachters. 'leden, samengebracht om te oordelen het schuldig of niet schuldig var. jongen, die er van verdacht wordt zijn vader te hebben vermoord. Bijna alles ge tuigt tegen hem en wanneer de jury haai vergadering begint is er maar één die twijfelt, een architect, een gevoelig mens die hoewel niet overtuigd van de on schuld van de verdachte, toch te veel twijfelt om het schuldig uit te spreken. Het gaat om een mensenleven. Slechts met eenparigheid van stemmen is veroordeling mogelijk. Voor de anderen is de zaak bekeken. De meesten zijn vrij oppervlakkig en hebben haast en gunnen zich geen tijd om dit naar hun gevoelen zo duidelijk geval goed te bekijken. Er is er bij de elf maar één, die ore andere reden het schuldig uitspreekt Dat is de zakenman, die heftig tegen de dachte gekant is. Door zijn despotisch optreden tegen zijn zoon heeft hij deze verloren. De jongen is weggegaan en de vader heeft hem in geen jaren gezien. Daarom haat hij de jeugd. Doch niet deze man is het als met zo velen die zich fel tegen iets of iemand kanten, in hun hart is meestal een tere plek; die fel heid en haat komen vaak voort uit een tegendeel, genegenheid en liefde. De architect treedt niet op als een detective, die nuchter en zakelijk geval gaat analyseren, de gegevens combineert en dan zijn conclusie trekt. Hij weet twijfel te wekken, en wanneer een jurylid twijfelt, mag hij niet schuldig verklaren. Telkens krijgt hij er meer aan zijn kant. Soms om even oppervlakkige redenen als waarom ze eerst in de schuld geloofden. Het is de schrijver echter begonnen om de strijd tussen de architect en de zaken man. Deze beide figuren zijn ook het meest gedetailleerd getekend. Tot slot gaat ook de zakenman door de knieen de macht van de twijfel. De v heid is het misschien niet, maar zolang recht spreken over mensen falen altijd mogelijk zijn en is het beter schuldige vrij wordt gesproken, i onschuldige ter dood wordt ge bracht. De Nederlandse Comedie heeft een uitzonderlijk goede opvoering van dit stuk gegeven, 't Is wonderlijk, alle regels en wetten, waar in theorie een toneelstuk aan moet voldoen, worden met voeten getreden. Zo bekeken is het stuk niet best, en wanneer men niet zulke goede spelers had ingezet, was er misschien niet veel van te recht gekomen. Film en televisie hebben mogelijkheden n de aandacht op een bepaalde concentreren, die het toneel aal mist. We hebben dan ook g: ondering voor Henk Rigters, die het uk voortreffelijk regisseerde. Het stille spel en de mise-en ren soms welsprekender dan gesproken tekst. Er was een prima wisselwerking tussen toneel en zaal, een meeleven, ook al reageerde men niet altijd even juist. Over het algemeen waren spelers en pu bliek één. Een bewijs, dat het niet af hangt van de plaats waar men het toneel bouwt, maar alleen van de speelsters spelers, of zij in staat zijn het publiek grijpen. We zouden alle spelers moeten noemen, maar willen slechts de men noemen van Han Bentz van den Berg als architect en van Johan Fio let, zijn tegenspeler, de zakenman. Bewonderenswaardig en aangrijpend was de manier waarop laatstgenoemde het stuk deed eindigen. En in deze twee brengen we hulde aan alle spelers, voor deze avond van prachtig toneelspel. Een uitstekende afsluiting van deze K. en O. toneelsene. A. C. Bouwman, Nieuwe straten in Leiden Zuid-West Burgemeester en wethouders van Lei den hebben besloten, aan een aantal ont worpen straten tussen de Rooseveltstraat en de Churchilllaan nabij de Voorscho- terweg de volgende namen te geven: Van der Helmstraat, naar Willem Leen. dertsz van der Helm (16251675), stads architect van Leiden, bouwer van de Wittepoort, Koepoort, Marepoort, Zijl poort, Morspoort en Hogewoerdspoort Lieven de Keystraat, naar Lieven de Key (15601627), architect en beeldhou wer, bouwer van de Vleeshal te Haar- lem en ontwerper van de voorgevel van het voormalige Leidse stadhuis en het Gemeenlandshuis Pieter Antoniszstraat, naar Pictcr An* toniszoon (eind 16e eeuw), stadstimmer man te Leiden, ontwerper van de boven bouw van de voormalige stadhuistoren en de toren van de tegenwoordige Lo- dewijkskerk; Aerent Bruunstraat, naar Aerent Bruun (plm. 1400) of Aerent van den Doem. bouwmeester van de Dom van Utrecht en na 1409 van de Pieterskerk te Leiden; Zocherstraat, naar Jan David Zochej (17911870), architect en tuinarchitect, bouwer van het voormalige Amsterdam se beursgebouw en ontwerper van het slotpark te Soestdijk; De Bazelstraat, naar Karei Petrus Cor nells de Bazel (18691923), architect en sierkunstenaar, ontwerper van het ge bouw van de Ned. Heide Mij. te Arn hem en de Ned. Handel-Mij. te Amster- Van 's-Gravesandestraat, naar A remt Arentsz van 's-Gravesande (plm. 1600— 1662), stadsarchitect van Leiden van 1638- 1654, bouwer van De Lakenhal en de Marekerk; in Banchemhof, naar Jan Jacobsz. Banchem (17e eeuw), stadsarchitect Leiden, bouwer van de Rijnsburgse poort (1631): Stalpaerthof, naar Daniël Stalpaert (16151676), stadsarchitect van Amster- 'am, leider van de bouw van het Pa- ■is op de Dam; Vingboonshof, naar Philips Vingboons (16071678), bouwmeester, bouwer van :htenhuizen te Amsterdam en o.a. het stadhuis te Deventer; Berlagestraat, naar dr. Hendrik Petrus Berlage f18561934), architect, ontwerper de Beurs te Amsterdam, het Jacht slot St. Hubertus. Gemeentemuseum te -Gravenhage, brug te Amsterdam Jacob Romansstraat, naar Jacob Ro- lans of Romanus (17e eeuw), beeldhou- er en architect, ontwerper van het slot Het Loo (1690) en het raadhuis van Den Bosch (1681); Jan Keldermansstraat, naar Jan Kei ermans (overleden 1445), Vlaams bouw- leester, o.a. werkzaam in Mechelen, Leiden en Leuven; Jacob van Campenlaan, naar Jacob van Campen (15951657), bouwmeester, schil- beeldhouwer. ontwerper van het Mauritshuis en het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage en van de Nieuwe Kerk en he<t Koninklijk Pa leis te Amsterdam. Leidse amateurfotografen boomden over bomen Dat er heel wat manieren zijn om bo men te fotograferen, bleek gisteravond in De Doelen, waar de Leidse Amateur- fotografenvereniging haar maandelijkse vergadering hield onder leiding van de heer J. G. Gompelman. De vierde ronde van de competitie, waarvan de resul taten werden besproken, betrof namelijk het onderwerp „Bomen". Ir. Terwen en dr. Versteeg gaven een niet alleen geestig maar ook leerzaam commentaar op de inzendingen. Het bleek, dat er ook nu in de beginners- klasse weer enkele uitblinkers waren, namelij kmej. J. Schep en de heer J. Wondergem. Een van de inzenders was >rigineel geweest het onderwerp in •drachtclijke zin uit te beelden door mooie opname te maken van een die zijn zolderschuit voortboomde door het water van het Rapenburg. /oorzitter deelde nog mede. dat W. B. Wajong en de heer J. G. Gompelman de Leidse kleuren hoog hou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3