Toekomst van visserij in moederschepen D: Welke gevolgen van Adenauers besluit Wetenschap strijdt doelbewust tegen uitputting van visstand DUITSE SCHEEPSONTWERPER MEENT: Ook zg. jagersysteem kan goede resultaten opleveren ligt n' Clochards POLITIE SPEURDE NAAR HOLBEWONER Voorlopig staat liij nog aan het roer Meer overheidssteun voor de visserij dringend nodig ZATERDAG 11 APRIL 1959 (Van onze visserij-redacteur) ROME, 10 april ge- gevoel :ig hel ïe uit- e pa*. liet visrnim zal de 550 kubieke meter (K500 kisten) niet mogen overschrijden. Voorts zal het brutotonnage niet meer dan 850 mogen bedragen en het aantal pk's niet meer dan 2000. Wanneer men hiermee niet tevreden is. en dat is te verwachten, zal de sprong moeten worden gemaakt naar het schip, waarop ten minste een deel van de vangst aan boord verwerkt kan worden. Dit fabriekssehip zal ten hoogste 4700 fcrt. kunnen meten en een laadcapaciteit van niet meer dan 1900 ton kunnen heb ben. Dit is de uiterste grens. Grotere fabrieksschepen zullen niet meer ren dabel zijn. Daarom ziet men op het con gres het zelfvissende fabriekssehip be ken in het bouwen van enorme vangstfabrieksschepen van 2500 ton en meer, zoals de Russen die hebben. Beter zal zijn moederschepen in de vaart te brengen, die de vangsten van de kleinere trawlers aan boord opnemen. Grote vangstfabrieksschepen, schepen dus, die zelf vissen en de vangst aan boord verwerken, hebben het nadeel, dat zij naar verhouding minder vangen dan de kleinere eenheden omdat er ergens een grens is aan de optimale vangstcapaciteit. Dit is de mening van de Duitse scheepsontwer per, C. Birkhoff, een van de deelnemers aan het visserij congres, dat thans in Rome wordt gehouden. Het invoeren van moederschepen brengt uiteraard de nodige problemen met zich. In de eerste plaats zijn er de kosten. Voor een modern moeder schip met installaties voor verwer king van de vangst zal men zeker vijf tot acht miljoen gulden moeten neertellen. Bovendien is er de moei lijkheid van het overgeven van vis in volle zee. In Duitsland heeft men reeds van al les geprobeerd om dit vraagstuk op te lossen. Er werden elevatoren gebouwd, maar op een wat wilde zee bleek men deze nauwelijks te kunnen gebruiken. Thans is men op een andere methode overgestapt. Een systeem, dat zo is uit proefnemingen gebleken meer levensvatbaarheid heeft. Zodra de traw ler aan het eind van zijn trek is, wordt de kuil ('het net) gekapt en blijft met behulp van boeien in zee hangen. Op een van deze markeringsboeien is een radiozendinstallatie aangebracht en een radarreflector. Deze apparatuur maakt het moederschip mogelijk de plaats van dc volle netten in zee te bepalen en deze terwijl de vangsttrawler inmiddels al naar andere visgronden is vertrokken op te pikken. De Duitse rederij GHG uit Bremerhaven past dit systeem nu al sinds enkele maanden met succes toe. In het geval dat men niet over moe derschepen beschikt geeft de heer Birk hoff de voorkeur aan het zgn. jager- systeem, dat vooral bij de verre visserij goede resultaten kan opleveren. Tot nu toe is gebleken, dat de trawlers met slechts voor 70 pet. gevulde ruimen naar huis keren, terwijl dertig pet onbenut blijft. Het jagersysteem, dat nu door enkele Duitse rederijen op de visgron den bij Labrador wordt toegepast, ga randeert tot aan de rand gevulde rui men, zegt de heer Birkhoff. De schepen kiezen in ploegen zee. Zo dra de tweede ploeg op de visgronden is aangekomen assisteert deze de sche pen van de eerste ploeg, die inmiddels al een gedeelte van de vangsten binnen heeft. Wanneer de schepen van de eer ste ploeg op deze manier vol zijn, keren zij huiswaarts. De tweede ploeg wordt op haar beurt weer geholpen door de derde, enz. slist niet als het optimale visserijschip. Men zoekt het meer in de richting van het fabrieksmoederschip (dat dus zelf niet vist) met afzonderlijke vangstsche- Voordelen van een dergelijk sohip zijn onder meer: een langere produktieve vistijd, een gelijkmatige aanvoer van vis door het regelmatig overnemen van vang- houdingen. i betere arbeidsvi Samenwerking De heer Birkhoff ziet als enige mo gelijkheid voor het in de vaart brengen van een moederschip (dat zeer kostbaar is) samenwerking tussen de rederijen. Op het schip zouden eventueel vliegtuigen kunnen worden gestationeerd om de vis op te Sporen. Voorts drong de heer Birfchoff aan op verbouwing van de gewone trawler tot hektrawler; vrachtschepen kunnen wor den verbouwd tot moederschepen. De hektrawlers hebben 't voordeel, dat men met een kleinere bemanning kan werken; aan dek heeft men maar zes man nodig, terwijl de totale bemanning op 15 man gesteld kan worden. Dit houdt in dat voor een betere huisvesting kan worden gezorgd. Als voorbeeld noemde de heer Birk hoff de verbouwing van een Duitse 400- tons trawler, die thans als hektrawler in de vaart is. Het schip heeft vier-per- soons hutten en kan 45 tot 50 dagen op zee blijven. Wanneer het bunkert bij een moederschip kan het zelfs reizen 90 dagen maken. Deze verbouwing is in korte tijd tot stand te brengen en kost in Duitsland ongeveer 250.000 DM, aldus de heer Birk hoff. Optimistisch Over de vangstmogelijkheden is de heer Birkhoff optimistisch. Internatio nale onderzoekingen hebben bewezen, zo zegt hij, dat er nog voldoende vis is. Bet komt alleen aan op het type schip, dat men gebruikt, de uitrusting en uiteraard ook op de bemanning. De trawler neemt in de lange rij van sche pen een vooraanstaande positie in. Overal is men thans bezig dit type te verbeteren. Men wil grotere schepen, schepen die sneller varen en trekken. Maar de vraag is of deze snelheidsver- meerdering economisch is. Zo heeft men bijvoorbeeld, aldus de heer Birkhoff, voor een mijl méér snelheid, van 14 op 15 mijl, 50 procent meer kracht nodig Misschien dat gasturbine-aandrijving de rentabiliteit zal verhogen. Volgens dc heer Birkhoff ligt de leng- tegrens voor een normale trawler op 75 meter, voor een hcktrawler (een traw ler, die de vangst via een glijbaan op het achterschip binnen boord haalt) op Dit is een model van een een voudige hektrawler. Zoals men ziet is dit schip niet uitgerust met een glijbaan, maar wél wordt ook hier de vangst op het achterschip binnenboord ge haald. De West niet tegen opheffing ministerie zaken overzee De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, heeft im Willemstad meegedeeld, dat de Antillen zeker geen bezwaar zullen hebben tegen opheffing het ministerie van zaken overzee. De premier van Suriname, mr. Emauels, verklaarde te Paramaribo, dat over de opheffing van het departement thans de gevoelens van de volksvertegenwoordi ging worden gepeild. De heer Emauels wees er echter op. dat v.oor zover hem bekend. Suriname niet is afgeweken van i 1954 ingenomen standpunt, nl. dat de nieuwe rechtsorde geen plaats zou zijn voor het ministerie van De gevolmachtigde ministers van Suri- ame en de Antillen in Nederland de heren Po6 en Lampe, lieten zich niet over de wenselijkheid van het al of niet voort bestaan van het departement uit. Prof. Daels. Koning Boudewijn van België heeft het doodvonnis van de colla borateur prof. Daels (77) veranderd in vijftien jaar gevangenisstraf. PARIJSE afgevaardigde Frédéric Dupont. zo hebben we gelezen, wil een poging ondernemen de clochards, de daklozen die in de Franse hoofdstad op banken en onder de bruggen langs de Seine de nacht doorbrengen, uit het stadsbeeld te doen verdwijnen. Er is op het ogen blik geen enkele wettelijke bepa ling, die iemand verbiedt 's nachts in de open lucht te vertoeven, maar Dupont wil nu de omschrijving van het begrip ..zwerver" in het wetboek van strafrecht zodanig wijzigen, dat het ook op de Parijse clochards van toepassing zal zijn. Volgens de hui iemand zonder domicilie en zon der middelen van levensonderhoud en beroep. Dupont wil de omschrij ving doen uitbreiden tot allen, die er een gewoonte van maken op de openbare weg te verblijven, ook al beschikken zij over geld en werk Het schijnt namelijk nog al eens voor te komen dat een clochard een behoorlijk bedrag aan geld hij zich draagt. En zij zouden, als Duponts poging succes heeft, onderdak in een logement moeten gaan zoeken. KOSTELOOS STORTEN VOOR GESCHENK AAN DE KONINGIN Tot en met 18 april kan ieder die dit venst bij alle bankkantoren, spaarbanken, boerenleenbanken en hoofd- en bijkan toren kosteloos een bedrag storten voor verjaarsgeschenk van koningin Juliana- Elke bijdrage, hoe klein ook, welkom. Stortingen moeten gedaan w den op giro 460.000 in Amsterdam. Negen mijnwerkers zijn om het leven .gekomen, toen in de nacht van donderdag op vrijdag methaangas ontplofte in Poolse kolenmijn. Een groepje parachutisten heeft gisteren enige sprongen ge maakt uit de F 27 „Friendship" boven het vliegveld Beek in Limburg. De „Friendship" was speciaal voor deze gelegenheid ingericht voor het „droppen" i parachutisten. Op de foto zien we de parachutisten bij het verlaten van de machine tijdens de tweede vlucht. Lager dividendvoorstel bij Van der Heem Directie en commissarissen van Van der Heem N.V. zullen aan de aandeelhouders voorstellen 8 (v.j. 10) procent dividend in contanten uit de keren. (Van een onzer verslaggevers) "PEN surveillerende poli- tieagent heeft gisteren in Rotterdam-Zuidwijk een merkwaardige ontdekk'ng gedaan. Toen hij langs de Okiegaarde fietste, viel zijn oog op een houten luik in een braak liggend stuk grond langs de weg. Het luiiik was stevig gesloten met een zwaar hangslot en daarom riep de agent de assistentie in van collega's op het bureau Sandelingen- plein. Maar ook zij hadden geen geschikt gereedschap bij zloh om het slot te for ceren en daarom werd be sloten werklieden van de plantsoenendienst te waar schuwen. TYTADAT deze het slot had- -1- den open gebroken en het luik naar boven geklapt, werd een onderaardse ruimte zichtbaar met een oppervlakte van vijf bij zes meter en ongeveer twee meter diep. De keet zag er vrij solide uit. Het plafond bestond uit stevige palen en golfijzeren platen. Daar tussen waren stukken zeil en kleden neergelegd. Aan de wanden hingen tapijten en op de vloer lagen c Verder troffen de agenten in de ruimte enkele stoelen, een tafel en een bed aa een zinken teil TTET onderzoek, dat de AJ- politie heeft ingesteld naar de eventuele bewo- ner(s) van de „onderaardse woning" heeft nog niets op geleverd. Het is niet onmo gelijk, dat de jeugd de hut heeft gegraven en ingericht de Paasvakantie. De po litie heeft nu de ruimte vol (Van onze correspondent in Bonn.) DE KANDIDATUUR van bonds kanselier Adenauer voor Westduitse presidentschap zal zovele consequenties hebben, dat uw cor respondent niet weet waarmee hij moet beginnen. Het is alsof er in Bonn een dam is gebroken en het opgestuwde politieke water zich kolkend naar beneden stort. Nu de sensatie er af is, begint men zich in Bonn te bezinnen op de gevolgen van Adenauers besluit. Laat ik beginnen met te bevestigen, dat de geruchten omtrent een ingrijpende wijziging in de Westduitse buitenlandse politiek evenzovele gevaarlijke specula ties zijn. Een man die tien jaren lang zc diep zijn stempel op deze politiek heeft gedrukt, laat zijn invloed daarop zo maai Zeker is wed, dat dr. Adenauers pre sidentschap dat bij zijn leven en wel zijn vijf jaren zal duren zich van dal van prof. Theodor Heuss vooral daarin onderscheiden, dat het nieuwe staats hoofd een veelVuldiger gebruik zal ma ken met een adviserende 6tem deel te ne- Kabinet t het Tegen de achtergrond van de ontwikke ling der laatste jaren komt het voorlopige sluitstuk van de kabinetsformatie niet meer als een verrassing. Over de eisen welke mr. Burger informatief aan prof. Beel heeft gesteld in de informaliefase van deze kabinetscrisis is officieel niets bekend, maar er zijn aanwijzingen vol doende om aan te nemen, dat de socialis tische fractieleider zijn fakkeldragersvuur niet getemperd heeft. Van iemand, die de oppositie in zijn hart verlangt, is dat vreemd, al wil hij ook het tegendeel het publiek suggereren. Dit laatste past in de rol van politieke verschoppelingen, welke de P.v.d-A. zich met heel haar goed geleide propaganda-apparaat hqeft aange meten en die zij nu wel met nog meei kracht zal gaan spelen. In het contact mei prof. De Quay heeft mr. Burger echtei niet van het regeringsprogramma, maai van de wijze van kabinetsformatie eer halszaak gemaakt. De monistische trek ii de P.v.d.A.-opvattingen is zodanig ver absoluteerd, dat zij officieel als reder wordt aangevoerd om regeringsverant woordelijkheid te weigeren, ondanks het regeringsprogram. Daarmee is van reala- bele kwesties een nevel gemaakt, welke de feitelijke tegenstellingen aan het ge zicht moet onttrekken. Over de ken de zaak heeft de heer Burger op deze wijze de discussie ontlopen. Men kan daaruit afleiden, hoe weinig ernstig dt socialisten in deze dagen hun ver delijkheid voor hun deelname regering nemen. (D e T ij d-M a a ZETHAMETAN.V. OUD UZER VLAARDINGEN Gehuld in Dierenhuiden varen baardige figuren die 2060 jaar geleden weer, wind en stroomversneMln- lingen trotserend de Rijn afzakten om ln deze lage landen bij de zee de basis voor huidige samenleving te leggen, n 1959. stapt U aan boord van het drijvende hotel ..REGINA". Dit gloed- ve schip bevat letterlijk alle com fort dat men tijdens een 7-daagse Rijnreis verlangen kan. Zeven dagen op en aan de Rijn. Düsseldorf, Könlgswinter, Ober- winter Koblenz, Rüdesheim Bonn, Keu- ;nz. Een onvergetelijke vakantie vol gezelligheid. In mei en juni reeds vanaf 125. p.p.. alle maaltijden, koffie en thee inbegrepen. Vraag het interessante reis programma 1959 bij Uw reisbureau of N.V. RIJNLAND. Molenstraat 61, Den Haag. Telefoon 11.71.13. Het kapitaal der zee (Van een onzer verslaggevers) AP DE NOORDZEE kruist een kleine, gele boot, het motorschip „Willem N-J Beukelsz". Het net gaat overboord er wordt een trek gemaakt, diep over de bodem. De vangst is niet rijk: wat platvis, zeesterren en een paar knorhanen, drie schelvisjes en een enkele wijting. De maatse platvis gaat in een ben: die is voor de kok in de kombuis. De rest van het zoodje wordt weer overboord geschept, maar de wijting wordt met zorg apart gehouden. Waarom juist wijting, die in Nederland niet beminde vis? Omdat de Willem Beukelsz niet om den brode vist, maar voor weten schappelijk onderzoek: het is een vaartuig van de directie der visserijen. Goed overleg nu toe heeft men, zoals bekend is, de soorten kunnen identificeren door jon ge vissen te merken. Leveren de vissers deze merken in. dan kan men de bewe gingen van de scholen bepalen. Dit is allemaal heel veel werk en daar- n is een biologe van het IJmuidense la boratorium begonnen met onderzoekingen of het ook mogelijk is vissen naar bloed groepen te onderscheiden. In Amerika is men hiermee op grotere schaal bezig en over enige tijd zal de Nederlandse biologe naar de V.S. trekken om met haar collega's van i ervaringen uit te wisselen. Mogelijk opent zich door dit onderzoek een geheel w perspectief. YV7E ZIJN aan boord en kijken met een wijs gezicht toe hoe de vis sers met hun klompen rondtoetelen in de magere vangst. Niet veel wij ting.... en daarom gaat het juist op deze reis. Biologen van het Rijks instituut Visserij-onderzoek in IJmui- den zijn sinds twee jaar bezig zich op de hoogte te stellen van de wij tingstand op de Noordzee. Daarvoor wordt op verschillende plaatsen ge vist opdat men kan vaststellen of zich bepaalde groeperingen van deze vis soort voordoen. Hierover kan dan de visserij worden voorgelicht. Dit alles houdt verband met het grote probleem van het visbeleid dat de over heid moet voeren. Immers baart de over- bevissurvg op de Noordzee grote zorgen, niet vanwege het medelijden met de ar me vissen, maar met het oog op de toe komst.. Roofbouw op zee stelt de toe komst van de visserij im de waagschaal Dr P. Korringa, directeur van het In stituut, vertelt ons daarover im het nieu we Visserij Laboratorium. Het instituut, een overheidsinstelling die in het einde van de vorige eeuw al is opgericht, doet wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de visserij, maar ook ter voorlich ting van de overheid. Bij het visserijbeleid aangaande de Noordzee is goed overleg op im nale basis absoluut noodzakelijk en daar om is de in 1902 opgerichte Internatio nale Raad voor het onderzoek van onschatbare waarde. Bij de daterende en op 1 januari j.l. vernieuwde Visserijconventie hebben de verschillen de landen die de Noordzee bevissen, zich vrijwillig beperkingen opgelegd, elk land is overtuigd van de noodzaak, overbevissing te voorkomen: het kapi taal, dat de natuur im de visstand biedt, dient goed beheerd en niet uitgeput Niet alleen de visserij neemt vis weg uit de zee, maar ook sterven er veel vis- door gebrek aan voedsel, optreden i parasieten, afsluiting van wateren verontreiniging van het water. Door nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek kan hiervan veel worden voorkomen. Ook het rassenonderzoek van de v schillende vissoorten is onontbeerlijk ge worden en heeft veel geopenbaard Men nu bijv dat er verscheidene haring- soorten zijn en waar deze leven zij zich vermenigvuldigen: bij elke groep weer anders. Het belang Het belang van de visserij van de zeevisserij is voor ons land nog altijd groot. Dat zal ook uitkomen tij dens de a.s. Technische Voorjaarsbeurs in Utrecht, waarvan het bestuur uitgenodigd voor deze tocht naai ten IJmuiden. Uiteraard zijn de uitkomsten visserij aan schommelingen onderhevig, maar die van 1957 kunnen als goed ge middelde gelden. In dat jaar bedroeg de totale produktie van de visserij ru" miljoen kg, met een waarde van miljoen gulden. De grote zeevisserij wordt in on uitgevoerd met ca 250 trawlei's c gers, die ten dele het gehele jaar en ten dele voor de seizoenvisserij op haring worden gebruikt. Ongeveer 150 haringdrijfnetloggers zijn tussen mei december in de vaart. Voor de kleine zeevisserij bezitten Nederland ruim 400 kotters, die v amelijk schol en tong aanvoeren 2e. Ruim 70 pet van de aangebrachte is wordt tot visserijprodukten verwerkt; pet daarvan komtuit zee. De haring blijft nog altijd Nederlands troef: in 1957 kwam 100 miljoen kg verse gezouten haring aan de wal met eer totale waarde van 37 miljoen gulden, en 60 miljoen kg verse zeevis met een waar- "e van 36 miljoen gulden. Naast de zeevisserij bestaat de kust- isserij binnen de territoriale wateren de wadden, in de zeegaten en op de Zeeuwse stromen. Deze leverde zelfde jaar ruim 55 miljoen kg mosselen 4 miljoen kg garnalen en 2 miljoen jesters, alles tezamen tegen een waar de van 23 miljoen gulden. Ten slotte dan nog de IJsselmeer- en binnenvisserij, waarvan het hoofdpro- dukt bestaat uit paling. Het IJsselmeer produceert per jaar plm. 13 miljoen kg vis met een waarde van bijna 8 miljoen gulden. Ruim 60 pet van de Nederlandse produktie gaat naar het buitenland, de aarde daarvan bedraagt plm. 120 mil joen gulden. Ook hierbij ligt het zwaarte punt op de haring, die vers, gezouten, ge- iokt of ingeblikt wordt geëxporteerd. Veel vis gaat naar de EEG-landen en daarvan weer de helft naar België, dat wel voor 25 miljoen gulden per jaar af- Wil Nederland straks in EEG-verband kunnen blijven concurreren op de buiten landse markt, dan zullen wij over per fecte vloten moeten beschikken. Daaraan ontbreekt nu nog wel een en ander: met name de haringloggers en de garnalen- schepen zijn dikwijls al te oud. Het bedrijfsleven is daarom ning, dat de Nederlandse regering, in na volging van buitenlandse regeringen, meer steun en faciliteiten aan de visserij zal moeten geven, wil Nederland zijn con currentiepositie in het buitenland houden. Uitgeput (Ferd'uand of hel saldo Van allerlei De verduurzaming van vis brengt grote activiteit in ons land. Was het vroeger alleen zouten en roken, nu kennen allang het inblikken in oliën en sai sinds kortere tijd ook het diepvriezen. De diepvriesvis begint zich me< eer een plaats te veroveren in de ge zinnen. We hebben in een IJmuidens drijf weer eens gezien hoe hygiënisch keurig deze vis wordt behandeld tijdens het reinigen, het fileren en inpakken. Diepvriesvis is vrijwel onbeperkt houd baar. wanneer zij onder een temperatuur in 20 graden vorst wordt gehouden. Maar niet alleen de noviteiten op het gebied van verduurzaming worden in het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek be proefd en verbeterd waar dat mogelijk is. ook de oude vormen worden in nieuwe n geleid. Zo zagen we het nieuwste op het gebied van rokerij, waarbij gas- hangen worden gebruikt en moderne ap paratuur het rokingsproces precies volgt. Elke belangstellende visverwerker mag hier komen kijken en zelf de methoden ter plaatse beproeven. Hij krijgt dan ruime voorlichting en dat is van grootste belang. Intussen vaart dan de Willem Beukelsz. rer de Noordzee. Niet altijd voo wijting, ook voor onderzoek van andere orten. Het zijn telkens reizen v; dagen en er zijn altijd biologen en andere tenschapsmensen aan boord. de zittingen van het Westduitse kabinet. Langs deze weg zal hij dus, zij het niet langer met de beslissende stem nog ja renlang een sterke invloed kunnen uit oefenen. Hoe groot die invloed is. zal na tuurlijk mede afhangen van de statuur zijn opvolger als bondskanselier, die alléén verantwoordelijk is voor het rege ringsbeleid en de adviezen van de presi dent derhalve naast zich kan neerleggen. Om die reden zal dr. Adenauer wel zeer zorgvuldig te werk gaan bij de aanwij- 'ng van zijn opvolger. De recente affaire Erhard toen de Bondsdagfractie der C.D.U. en de C.S.U. formeel rebelleerde tegen Adenauers de vice-kanselier presidents kandidaat te maken heeft echter be wegen. dat hij daarbij toch wel ernstig rekening zal moeten houden met de in- ichten Van de partij en de parlements- fracties. GEEN AFSCHEID Degenen echter, die verkondigen dat met zijn aftreden als bondskanselier het Adenauer-era eindigt, dat er nu een wen ding in de Westduitse buitenlandse po litiek zal komen, dat de Bondsrepubliek voortaan jegens de Sowjetunie en de Oostduitse „Democratische Republie soepeler zal worden en dat feitelijk zun starre buitenlands-politieke houding hem zijn bondskanselierlijke nek heeft gekost. mijns inziens voorbarig. Ook degenen, die voorspellen dat Adenauer afwachting van zijn presidentschap misschien nu al de belangstelling voor het actieve regeren zou verliezen en de teugels vieren, lopen gevaarlijk ver op de zaak vooruit. Ten slotte duurt het nog vijf maanden, oor dr. Adenauer het presidentschap zal aanvaarden. In die periode valt nog de conferentie van de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier in Genève tn misschien zelf nog de eventuele top conferentie. Voor wat West-Dultsland betreft, ge schiedt de bondsrepublikeinse participa tie daaraan nog volledig onder verant- oordel(jkheid van dr. Adenauer als bondskanselier en leider der regering. Als er in de Westduits e politiek iets zou gaan veranderen en dat kan op dit ogenblik niemand met zekerheid zeggen zal dat toch niet eerder geschieden dan in bet laatste kwartaal van dit jaar. Reeds daags na dr. Adenauers presi dente-kandidatuur, begon Bonn te zoeken naar de adspirant-kanselier. Er zijn drie kandidaten, die het veelvuldigst worden genoemd: vice-kanselier en minister van economische zaken prof. Erhard. minister financiën Franz Etzel en de Bondsdagpresident dr. Eugen Gersten- maier. Wat helemaal niet wil zeggen, dat er ook in de kanselier-kandidatuur niet een of andere verrassing komt. Na het geweddige vertrouwensvatum, dat prof. Erhard onlang6 ter gelegenheid van zijn mislukte presidents-kandidatuur van partij en volk kreeg ligt het voor de hand, dat hij als de officiële C.D.U.- „kroonprins" de beste kansen maakt dr. Adenauer als bondskanselier op te vol gen. In die functie zal hij dan een wa kend oog op de economische politiek van het land kunnen houden. WIT VOETJE Minister Etzel maakt vooral kans, om dat het denkbaar is. dat men prof. Erhard zaken wil laten en omdat Etzel bij dr. Adenauer wel het witste voetje heeft. Dr. Gerstenmaier maakt de minste kans. om dat hij geldt als de man der tolerantie, die desnoods bereid zou zijn om een re geringscoalitie met de socialisten aan te gaan. By de formatie der eerste niet-Ade- nauer regering bestaat de mogelijkheid van enkele wijzigingen in de samenstel ling van hpt kabinet. Voor het minister schap is in West-Duitsland het vertrou wen van de bondskanselier voldc-ende. Men spreekt in dit veband over de moge lijkheid van een nieuwe minister van buitenlands zaken, gezien dc stijgende impopulariteit van dr. von Brentano. 't eerste grijze haartje waarschuwt Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo "t hóórt hij uto make-up! Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube 1.95 l*p. LAHNEMANN Laren NU. Postbm 1BL

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5