i Leids Kunstcentrum animeert vrij e-tij dsbested i n g Aan het Maredijk je stond de houtmolen De Hooiberg Agenda voor Leiden SCHILDEREN EN TEKENEN fl'N.'IU Christelijk lyceum van het draaiboek ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 11 APRIL 1959 Zc'erdag De Lakenhal, 3 uur: Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, bij zondere vergadering ter herdenking van de heer T. M. H. van Waveren. Het gulden Vlies, 5 tot 7 uur: receptie t.g.v. dertiende lustrum mannenkoor Kunst na Arbeid. OEGSTGEEST, Irene, 3 tot 5 uur: re ceptie t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool OEGSTGEEST, recreatiezaal Endegeest, 8 uur: feestavond t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool. Zondag Maranathakerk, 7 uur: bijzondere dienst, voorganger ds. H. C. Touw: „Oud worden of jong blijven". Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood", spr.: J. Litthooy te Almelo. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood". Royal Doezastraat, 3 tot 5 uur: recep tie melkhandelaar W. Pelt t.g.v. 40-jarig jubileum. De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfo tografen, bomencompetitie. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De 12 gezworenen", voor K. en O. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De 12 gezworenen", voor K. en O. Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood". Turk, 12.30 uur: departement Leiden Ned. Mij Nijverheid en Handel, spr.: dr. G. H. J. Abeln, directeur van handel ken, over de Europese economische in- Doelenkazerne, 8 uur: operettecóncert. Antonius-clubhuis, 2 tot 5 uur: bier tapwedstrijd. De Lakenhal, 8 uur: slotavond kamer muziek gemeentelijke cursus. Korte Mare 28a, 7 uur: ruilbeurs De Verzamelaar. Gulden Vlies, 9 uur: ledenvergadering Leidse buitenschool. Het Gulden Vlies, 8.15 uur: filmavond Leidse assurantieclub. Antonius-clubhuis, 8 uur: gymnastiek- uitvoering Rondom de Maredijk. Stadsgehoorzaal, 7 uur: Prot.-christe- lijke bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten, begroetingsavond ter gelegenheid van congres. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn, 8 uur: hulp vereniging" Leiden Geref. Zendings- bond, spr.ds. Rootselaar te Delft. Woensdag Baptisten kerk, 8 uur: conferentie „Ge broken atomen of gebroken brood". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De gezworenen", voor K. en O. Museum Volkenkunde, 8 uur: dr. J. Keuning over „Si Singa Mangaradja, de Toba-Batakse god op aarde". Gebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Lei den C. B. P. B., mevrouw Van Tongeren Binnendijk over „New York". Clubhuis Zuiderkwartier, Anjelierstr., 8 uur: ledenvergadering van speeltuin vereniging. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: congres Prot.-christelijke bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten. Prytaneum, 12.25 tot 13 uur: tiende pauzeconcert op de zolder van het LAK, werken van Bach, HLndertiïth en Stra- wknski. Donderdag Turk, 10.30 tot 12 uur: afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, koffieuurtje. Het Gulden Vlies, 2,30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvroutven, excursie naar Aalsmeer en Enkhuizen. Rapenburg 22, 8 uur auditie-avond d'Oprechte Amateur. Museum voor natuurlijke historie, Raamsteeg 2, 8 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhlst. Vereniging, spr.: de heer E. E. van der Voo over „Historie en plantengroei van oude landschaps- Schouwburg, 8 uur: toneelavond-chr. mandoline- en toneelgezelschap Sempre OEGSTGEEST: Endegeest, 7.30 uur: „De Wonderbloem", jubileumoperette van Kon. Julianaschool. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk 8 uur: jaarvergadering a.r. kiesvereni ging, spr.: de heer T M. Gilhuis te Kat wijk. OEGSTGEEST: Ingenieursbureau Bouwnijverheid, 4 uur: algemene verga dering van aandeelhouders. Vrijdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afd. Lei den Ned. Ver. Huisvrouwen, filmmiddag Lissone Lindeman. Gebouw Rehoboth, 8 uur: Ned. chris ten-vrouwenbond afdeling Leiden, me vrouw J. Wesselink Lengbeek decla meert. Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileumcon cert mannenkoor „Kunst na Arbeid". De Doelen, 8 uur: ledenvergadering ge nootschap Kennis is Macht. Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van K. en O.-cur- Schouwburg, 8 uur: toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer in textiel". Zaterdag Geref.'jeugdhuis, 2 uur: ruilbeurs De Verzamelaar. Gebouw Steenschuur, 8 tot 10 uur: tentoonstelling werk van K. en O. cur- Den Burcht, 8 uur: toneelavond Ons Grunnegerlaand. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De vrouwen krijgen hun zin" en „De brief van Don Juan". Het bericht van gisteren op pagina 3 onder de kop .Tentoonsteling geopend" had onder Sassenheim moeten worden geplaatst. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek fotografiek en fotopeinture van Livinus. geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon feestdagen. Vijftig inzenders tonen wat studie en toewijding doen TNE VRIJE TIJD wordt in onze snel evoluerende maatschappij een pro- ±-J bleem; niemand zal het ontkennen. Denken we alleen maar aan de nozems, de „Halbstarken", de „Teddyboys" en hoe zij verder ook mogen heten. Het schijnt uiterst moeilijk te zijn om zijn vrije tijd zinvol te be steden. En het schijnt soms waar te zijn, dat wij, ieder persoonlijk, te weinig cultuur bezitten om het deel van ons leven, dat niet noodzakelijk moet worden besteed aan het verdienen van een boterham, een betekenis te geven en inhoud. Vaak lijkt dat zo. Maar dan komt tentoonstelling als die, welke het Leids Kunstcentrum heeft georganiseerd „Schilderen en tekenen als vrije tijdsbe steding". En dat geeft een mens dan wee: moed. Een goede vijftig inzenders hebber er aan meegewerkt, die samen ongeveei 260 werken hebben aangeboden. De ten toonstelling werd hedenmiddag in Boerhaavezalen geopend. Het feit alleen al, dat er tussen de 250 en 260 werken werden aangedragen. Uit eindelijk zijn er 125 van uitgekozen om op te hangen. Natuurlijk. Niet alles kon worden aanvaard. Honderdvijfentwintig nummers zijn voor een expositie al i de hoge kant. Veelheid werkt verw rend en het ging erom een beeld te ge' ije-tijds-schilder bezielt. En dan dat de i ije-tijds-schilder wordt gere- cruteerd uit alle lagen van de bevolking Bij de exposanten is een meester in de rechten, een redacteur van een Leids blad kapelaan van één van de Leidse parochies, een vrouw van een fabrikant ;ewone mej. X. en mijnhee: ook niet? Het probleem ligt ieder van hen gelijk. istateren we, dat de een heeft gezien", en we bedoelen dan, dat hij of zij wel „tentoonstelling-minded" is; de ander houdt zich aan foto's, platen, repro ducties van meesterwerken enz. om te ko- En laten we nu dit laatste niet onder schatten. Natuurlijk is zo'n kopie geen meesterwerk. Maar menige meester uit oude tijden heeft geleerd van het kopië- an de meesterwerken van anderen menige schilderschool denken aan bijvoorbeeld Rubens en 1 Dijck werd dit kopiëren beschouwd als onderdeel van het beroep en een uit stekende onderwijsmethode. Wanneer wij het woordje „beroeps schilder" in ons betoog betrekken wij weten het worden er diverse gespitst en ogen waakzaam. Want altijd nog een heftige strijd gaande tussen de „beroeps-kunstenaar" en de „amateur", hoewel menig beroeps kunstenaar naast zijn kunstbeoefening een „gewoon" beroep heeft moeten aan vaarden om te kunnen blijven leven er lenig amateur zich tot een waar kunste naar heeft ontwikkeld. het zwijgen Doen wij daar dus bewu ie en constateren wij alli deze tentoonstelling weer eens blijkt, dat menigeen alleen de scholing ontbreekt om „iets te worden". Een enkele exposant hééft die scholing ook gehad. Wij denken n C. W. Wurfbain, die bij Paul Citroen de leer ging. De meeste aanhang vinden de scholen in de impressionisten en de romantici het ligt in de lijn. Er is maar een enkel ibstract werkstuk op deze tentoonstel ing, een heel enkel abstraherend ook. Het surrealisme en Vincent van Gogh hebben óók hun invloed; enkele inzendin gen getuigen ervan. Het is ondoenlijk ieders werk op deze plaats afzonderlijk te bespreken. Wij noemen slechts enkele opvallen de hoogtepunten. Mevr. V. de With Schulte zond een olieverf in pointil listische trant in, f el-zonnig, „De drie bomen", het beste uit een serie van drie. Ch. Groothoff toont met zijn aquarel „Kust van Portugal", dat hij niet voor de eerste keer met water verf werkte. Van mevr. Marianne FridicarBarchat kan hetzelfde ge worden. De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot i met 27 april. Boerhaavezalen: Schilderen en tekenen als vrije-tijdsbestedinggeopend tot en met 26 april, op werkdagen van 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur); Over moord wordit niet gesproken (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Madeleine, telefoonnummer 13.62.11 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrije liefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ketenen van de haat (18 jaar). Trianon (2.15 en 7.30 uur): In tachtig da gen de wereld rond (alle leeftijden). Het mozaïek „Wijsbegeerte" van ka pelaan C. W. Thomas op de tentoon stelling van het LKC „Schilderen en tekenen als vrije-tijdsbesteding". (Foto N. van der Horst) Trouwens: de aquarel-techniek behoort niet tot de gemakkelijkste. Haar „Bloe mentuin" in vingertechniek verraadt een sterk gevoel voor kleurencompositie. Mevrouw Nijpels brengt óók al goede aquarellende nummers 69 en 70. bloem- stillevens. Mevr. Tutein Nolthenius treedt eveneens in de rij der goede aquarellisten met haar aquarel „Stille vreugde". No. 23, een kinderportret van W. J. Groenendijk lijkt goed getroffen; een aquarel van H W. de Bruijn, „Scheme ring" is vol sfeer. Op de grens van de ro mantische school en het impressionisme staat A. M. v. d. Plas met zijn „Bospad bij Emmerich", een goed schilderij. De D. LADAN off. dealer Inlichtingen en toonkamer MOLENSTEEC 27 Leiden telefoon 21375 naaktstudies van P. Schouti ernst en kunde. Terwijl me: vergeten het kleine, langw verfje van S. de Niet te gaan „Endegeest"; als het ware van de achtergrondschilderi laat-Middeleeuwse Madonna. irpige olie- en gedeelte Vele goede dingen moeten wij helaas overslaan; temeer jammer, omdat aansporing om verder te gaan van zou komen. Vanwege de bijzonderheid van de techniek maken wij hier nc slechts melding van de aanwezige moz ieken. Inzenders: mevr. Neuwahl-Sande: en kapelaan C W. Thomas. Zij gebruikten serviesscherven. Petronella Verhoef een mozaïek in dat van glasstukjes stand kwam. Interessant om te zien. De opening werd verricht door wethou der Van Schaik. De tentoonstelling is in de Boerhaavezalen te zien van 11 tot 26 april, alle werkdagen van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Wij hopen van harte, dat zij voor velen een aansporing zal blijken te zijn om zich in hun vrije tijd op de zelfexpressie door middel van de beel dende kunsten toe te leggen En voor de exposanten om zich verder te laten ont wikkelen. C. Th. Wilbert-Reisbcrman Leidse zwemsuccessen in Gouda Voor de kring Gouwe-Rijnstreek wer den in de Goudse overdekte zweminrich tingen wedstrijden gehouden voor adspi- ranten en C-klassers, waaraan ook door een grote groep Leidenaars werd deelge- 50 m schoolslag meisjes-adspiranten1 R. v. d. Water (De Zijl) 42,9; 2/3 M. Brou wer (G.Z.C.) en A. Slingerland (G.Z.C.). 50 m schoolslag jongens-adspirantcn: 1 G. Beekman (G.Z.C.) 39,3; 2 P. Verschut (G.Z.C.) 40,7; 3 H. Janssen (L.W V.) 41,9. 100 m rugslag dames C-klasse: 1 R. Duf fels (Sleutelstad) 1.23; 2 I. van Oosten (De Zijl) 1.25.3; 3 G. Jonker (L.W.V.) 1.26.1 100 m rugslag heren C-klasse: 1 Th. van Noort (De Zijl) 1.20.3; 2 W. Derksen (G.Z.C.) 1.22,5; 3 J Kanter (Sleutelstad) 1.27,5. 50 m vlinderslag meisjes-adspiranten: 1 A. Slingerland (G.Z.C.) 41,6; 2 A. Bakker (Donk) 43,3; 3 T. Belt (Donk) 44.3. 50 m vlinderslag jongens-adspiranten: 1 G. Beekman (G.Z.C.) 40,4; 2 A. v. Tilburg (Sleutelstad) 41.-; 3 D. Kuil (Sleutelstad) 42,6. 100 m vrije slag dames C-klasse: 1 W. Teyn (De Zijl) 1.16,4, 2 R. van Zunderen (Donk) 1.16.5; 3 A. Bakker (Donk) 1.19,2. 100 m vrije slag heren-adspiranten1 S. Ouwerkerk (L.Z.C.) 1.06.1; 2 H. den Hoed (L.W V 1.11.1; 3 J. Blom (A.Z.C.) 1.11.3. 50 m rugslag meisjes-adspiranten: 1 I. van Oosten (De Zijl) 40,2, 2 R. Anker (G.Z.C.) 41,1; 3 I. Flaman (L.W.V.) 42.8. 100 m vlinderslag dames C-klasse: 1. H. v. d. Vet (L.W.V 1.35,9: 2 A. Mewijn (De Zijl) 1.50.-. 100 m vlinderslag jongens C-klasse: 1. E. Koper (LZ.C.) 1.23.2; 2 W. Bergman (De Zijl) 1.26.-; 3 H v. d. Moolen (De Zijl) 1.32.6 50 m vrije slag meisjes-adspiranten: 1 A. Slingerland (G.Z.C) 32.8; 2. A. v. d Veer (G.Z.C.) 34.5. vrije slag jongens-adspiranten1 mus (G.Z.C.) 32.-; 2 G. Leenheer (L.Z.C.) 32.1; 3 W. v. Tilburg (Sleutel stad) 32.7. Drumshow in Leiden Er zijn onderhandelingen gaande tus sen het bestuur van het Eerste Leidse Jeugdorkest en de drumband De Burcht de op tournee zijnde Amsterdamse Show-drumband BVD (Bond Vrijwillige Dienstbaarheid) om deze band op zater dag 18 april naar Leiden te krijgen. Gaat het door, dan maken de Amsterdammers door de stad met een show op e bepalen plaats. Advertentie Uw adres voor W schrijfmachines L KOFFERSCHRIJFMACHINES met en zonder koffer. KOLIBRI f 265.— TIPPA f 275.— TRIUMPH, vanaf f309.— Reeds van f 15.af per maand. Haarlemmerstr. 184 Als aanvulling op de opgaven betref fende eindexamendata van de middelbare scholen in Leiden en omstreken, welke wij gisteren hebben gemeld, kunnen wij mededelen dat de eindexamens der afde lingen gymnasium A en B van het Chris telijk lyceum aan de Kagerstraat te Lei den zullen worden gehouden op 9, 10, 11 Gecommitteerden zijn prof. dr. P. A. van Stempvoort, Groningen, dr. A. J. Veenendaal, Den Haag, dr. J. Houtgast, Utrecht en dr. W. F. de Jong, Utrecht. Ds. Molenaar beroepen Ds. C. Molenaar, predikant van de Geref. Gemeente te Leiden, heeft een be roep ontvangen van de Geref. Gemeente te Ridderkerk. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhn Snethlage te Leiden. Huis en erf te Leiderdorp, Kom van Aaiweg 27, in bod f 6900, koper P. Moer man te Leiden, q.q. voor f 6900. Huis en erf Willemstraat 37, in bod f 2275, is uit de hand verkocht. Tussen de bladzijden Laatste film van Todd werd indrukwekkend testament DE LAATSTE FILM, die de onlangs verongelukte regisseur Michael Todd heeft vervaardigd, De reis om de wereld in tachtig dagen, getuigt van de toomloze fantasie en de genialiteit, die deze filmman heeft bezeten. Op alle mogelijke manieren heeft hij in deze film het kijkerspubliek uit gedaagd; hij heeft zich grapjes en vondsten veroorloofd, waarvoor velen van zijn collega's zouden zijn teruggedeinsd. En het resultaat is een lange, maar uiterst boeiende film, die een saluut is geworden aan de nagedachte nis van een kundig man. Wie meent de geschiedenis van Jules Verne getrouw verfilmd te zien, komt bedrogen uit. Maar deze teleurstelling wordt spoedig vergoed, wanneer men ziet, welke mogelijkheden Todd in dit klassieke verhaal heeft gezien. Hij heeft er een persiflage van gemaakt, een persiflage, die zo rijk is aan goede humor en tot het laatste toe verras sende vondsten, dat men geen kans krijgt zijn glimlach tot een grijns te voelen verstijven. David'Niven is de onverstoorbare 1 die de zonderlinge weddenschap gaat. Jules Verne wist voor deze laco nieke Engelsman uiterst penibele ties te scheppen, maar Todd doet ei een indrukwekkend schepje op. En toch blijft David Niven op een onnatuurlijke wijze zijn kalmte bewaren, zodat hi een tintelend karikatuur wordt. (Advertentie) voor EIERKOLEN en COKES NU GOEDKOOP!! Oude Herengracht 19, Leiden. Tel. 20587. Mr. Zwanenburg in Leiden Men doet veel om een kind in het goede spoor te brengen "yOOR DE CONTAKT-COMMISSIE kinderbescherming van Leiden er omstreken hield mr. J. Zwanenburg, kinderrechter in het arrondisse ment 's-Gravenhage, gisteravond in het Prytaneum een inleiding over de ondertoezichtstelling in de praktijk, gezien van het standpunt uit van de kinderrechter. Alvorens tot het onderwerp van zijn inleiding te komen, vertelde mr. Zwanenburg het één en ander over de historie en het ont staan van de kinderwetten. De kinderrechter kan ondertoezichtstellen op verzoek van de raad van kinderbescherming en van de officier van justitie, maar ook de ouders kunnen een verzoek hiertoe indienen. Veel over deze materie kan men in het B.W. vinden. Het huidige systeem van een ondertoe zichtstelling wijkt sterk af van het vroe gere. Bij het oude systeem was de „amb tenaar kinderwetten" ook gezinsvoogd. Dit had als voordeel, dat het zoeken naar een geschikte gezinsvoogd(es) over bodig was en dat de zaak meteen een aanvang kon nemen. Een nadeel was, dat de „ambtenaar" zich niet slechts met eén pupil moest bemoeien, maar soms wel 40 ondertoezichtstellingen had. Op het ogenblik komt een geval eerst in de commissie van de raad van kin derbescherming. Na onderzoek gaan de gezinsvoogdijvereni- tracht land •men- 1 via'de gezin i hierna ga. ogd(es) ti de stukken derbescherming naar de kinderrechter. De lange tijd, die dit alles vergt, is een groot nadeel van dit systeem. Een kinderrechter komt dan ook wel eens voor een situatie te staan, die hemels breed verschilt met die van het tijdstip waarop het verzoek tot ondertoezicht stelling dateert. Verbeteren Het doel van de ondertoezichtstelling is het verbeteren en herstellen van de natuurlijke verhouding tussen ouders en kinderen. De meest ideale oplossing is die, waarbij het gezinsverband kan be- TAE HEER W. J. Outshoorn, Oude Singel 216 Lelden, kwam ons enige weken geleden vertellen, dat Leiden vroeger niet alleen een respectabel aantal walmolens heeft gehad, maar ook méér houtzaagmolens dan tep woordig het gevolg is. In statighe> doelmatigheid hebben z(j voor gemetselde broers beslist niet oi. gedaan en het is dan ook wel gc kig te noemen, dat b(j al het betreu renswaardige molenverlies van tegen woordig Leiden mag blijven beschik ken over enkele bezienswaardige spe cimina van „houtmolenpracht", te weten de in fonkelnieuwe staat ver nieuwde „molen van Mulder" en de molen aan de Haagweg. ten aanzien waarvan de voornaamste restauratie- besluiten al zijn genomen. Om zijn woorden te staven bood de heer Outshoorn ons een lijstje aan. waaruit wjj een foto van de molen „De Hooiberg" mochten halen. Hij had er ook wat bij geschreven. „Deze molen heeft gestaan aan het eind van de Maredijk, komende van de sfad aan de rechterkant, dichtbij het Maredjjkpoortje onder de spoor baan. Naar ik meen ik was toen niet in de stad is hij in de eerste wereldoorlog afgebroken. Geheel links de houtloods, waarop de naam van J. J. van Hoeken stond. De weg is het Maredjjkje. Daar naast een sloot of het „balkengat". Bij de molen dc bijzagerij, die door een gasmotor werd gedreven. De mo len zelf werd in 1754 gebouwd. Geheel rechts is een houtloods te zien die nog bestaat en in gebruik is bij een bouw bedrijf'. Dc heer Outshoorn had bij deze mo len omstreeks 1900 zijn eerste werk plaats. Naar de tegenwoordige toe stand beoordeeld was het beginloon bedroevend laag: 1 per week. Maar een zekere vergoeding was, dat men er wat leerde. Zo wisten de jongens na verloop van tijd, wat het vijlen van een molenzaag, het sorteren van de balken en het stapelen van hout was. En als je zestien jaar was, kon de natuur nog af en toe voor een finan cieel opfrissertje zorgen ook: was er voldoende wind, dan mocht je over werken en sloegen de wieken tot mid dernacht piepend en zoevend door de jagende lucht. Voor een beloning van 15 cent per uur liet je dat niet lopen. Als de opdrachten tot een stapel wa ren uitgegroeid en men moest „be- stckzagen", dan werd zelfs de nacht erby getrokken en wisselden ploegen elkaar af. De elektriciteit, die de ar beid vcrgemakkeiykte en het lempo versnelde, maakte daar een eind aan. houden worden. De grootste moeilijkhe den ondervindt men in die milieus, waar het gezinsverband door bijv. echtschei ding is verbroken. De taak van de ge zinsvoogd is het dan, de verhouding tussen kinderen en vader of moeder in goede banen te leiden en het bezoekrecht op een goede manier te regelen. Ons land kent geen wettelijk ge regeld bezoekrecht zoals andere Europese landen. Het hangt van de soepelheid en de tact van de gezins voogd af of hij op dit gebied iets kan bereiken. Ook geeft de gezins voogd aanwijzingen aan de ouders over de opvoeding van hun kind. Op aanraden van de gezinsvoogd kan een kind buitenshuis worden De laatste tijd komen er steeds moei lijker kinderen met de kinderrechter in aanraking. Volgens mr. Zwanenburg moet de oorzaak zoeken in het 'ontstaan verscheidene hulpinstanties, zoals bureaus voor jeugdpsychiatrie en me disch opvoedkundige bureaus. De plaat sing buiten het gezinsverband, die door deze instanties wordt bewerkstelligd, ge schiedt altijd op basis van vrijwillig heid. Wanneer de ouders de kinderen dan naar huis halen, gaat men pas werk maken van ondertoezichtstelling. De kin derrechter oordeelt dan naar het belang van het kind. Maatregelen In dit verband besprak mr. Zwanen berg de mogelijkheden tot plaatsing bui ten gezinsverband. Het kind kan voor ten hoogste zes maanden naar een ob servatie-inrichting worden gestuurd. Ook overgaan tot plaatsing in een opvoedingsin richting voor de tijd van kinderrechter kan deze plaat sing op medisch advies of om de oplei ding te voltooien verlengen. Als laatste middel kent men nog de tuchtscholen, i tegenstelling met voor de oorlog ordt hier geen druk gebruik meer van emaakt, want na de straftijd voelen de opvoedingsinrichtingen er niet veel voor om kinderen uit tuchtscholen aan te De ondertoezichtstelling is, besloot mr. Zwanenburg, een zaak waar veel men sen bij betrokken zijn. De kinderrechter is bijzonder gesteld op belangstelling van igingen, op de samenwerking i dc activiteit van de gezinsvoog- Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. poeders, cachets! Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 De film is mede beroemd geworden om zijn bezetting. Alle „groten" van het witte doek zijn gezellig bijeen gebracht, maar zij hebben zich meestal tevreden gesteld met een zeer onbelangrijk bij rolletje. Wanneer de geschiedenis nog maar net is begonnen, ontdekt men in eens Fernandel als aapjeskoetsier; grijns lachend rijdt deze beroemde Franse ko miek een halve minuut door de film om dan voorgoed uit te verdwijnen. Mar- ne Dietrich heeft een rolletje, dat het ikele minuten langer uithoudt en een- •lfde opdracht vervult Charles Boyer. Al deze filmsterren van naam hebben n meewerken aam deze grandioze klucht, die in zijn vorm en uitwerking -lhaast uniek is. Jen van de meest indrukwekkende uit dagingen, die Todd tot het publiek heeft gericht, is het plaatsen van de filmver- __itwoording aan het slot. Normaal heeft het bioscooppubliek weinig belangstel- voor de eindeloze rijen namen, die het begin van een film worden ge geven. Maar Todd geeft deze rijen aan het ;lot, als de film is afgelopen. En hij heeft lit op een zodanige wijze gedaan, dat men geboeid blijft kijken, tot het aller laatste „einde" op het doek is ver schenen. In verband met de grote lengte van de film, worden er dagelijks slechts twee voorstellingen gegeven, die twee uur en half acht beginnen. Groots.) Ketenen van de haat REX. (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Ketenen van de haat, is een boeiend verhaal op goede wijze in beeld gebracht. Een auto met gevangenen stort van de weg, waar bij twee gevangenen weten te ontsnap pen: een blanke oplichter en een neger, die in drift een sheriff heeft neergesla gen. Blank en zwart aan één keten De gevangenen trotseren met elkaar de grootste gevaren. Onderling zijn zij vaak vijanden. De blanke voelt zich superieur aan de zwarte. De neger is lichtgeraakt en voelt zich telkens in zijm ras beledigd. Toch, als op het eind de blanke de gelegenheid krijgt te ontsnappen, terwijl de neger een gevaarlijk moeras wordt ingestuurd, blijkt, dat de gedeelde ellen de hen hechter aaneen heeft gesmeed, dan de ketenen dit eerder vermochten te doen. De blanke gaat de neger achterna om hem voor de gevaren van het moeras te waarschuwen en zo komen zij er bei den doorheen. De neger ziet dan kans op een goede rentrein te springen. Als de blanke hier toe de kracht niet meer kan opbrengen, springt de neger weer van de wagen. Zij blijven bij elkaar tot de politie hen inrekent. Geen van hen wilde vrijheid ten koste van de ander. (Boeiend) Les Fanatiques CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur) Les Fana- tiques in de Nederlandse vertaling: Over moord wordt niet gesproken is een Franse film, die teleurstelt. Niet alleen duurt het eindeloos, voordat het verhaal goed op gang komt, maar tevens mist de afloop het verrassend element, dat de Fransen doorgaans aan hun films Men heeft een poging gedaan de sfeer te beschrijven van een samenzwering tegen een Zuidamerikaanse president, <Le tijdens zijn vakantie buitenslands door een opstand wordt verrast. De samen zweerders willen hem uit de weg rui men, voordat hij zijm land weer kan be reiken, maar over de wijze waarop heeft men principieel verschillende inzichten. Eerst als een der samenzweerders met de tijdbom aan boord van het vliegtuig is gegaan, komt er enige vaart in de film, al blijft ook dan het verhaal vlak verliest men zich vrij veel in cliché's. Het einde is toneel-achtig. (Teleurstellend Frans produkt) Madeleine LIDO (2 30, 7 en 9 15 uur). Made leine, telefoon 13.62.11, is opnieuw een film over de prostitutie in de Duitse bondsrepubliek Na Rosemarie heeft Ma ne ons echter niet veel nieuws te zeggen. Wij weten nu zo zachtjes aan, hoe het met de zwijnerij in de grote Duitse steden is gesteld. Trouwens, die versohilt niet van de zwijnerij waar dan ook. Is wellicht alleen wat luxueuzer. Op Rosemarie heeft deze film dit voor, dat hij ook iets laat zien van de bestrij ding der prostitutie. Maar nog al te veel wordt hier gespeeld op de sensatie. En met een ernstige zaak, waarmee mensenlevens zij-n gemoeid. (Ongezonde sensatie) Vrije liefde LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). Als de Franse filmindustrie de rolprent Vrije Liefde niet had vervaardigd, zou zij Zieh en de filmliefhebbers een dienst heb ben bewezen. Men ziet een vrij vervelend •haal over een reeks vrijages van een jonge vrouw, nadat zij door haar man is bedrogen. In nachtclubs maakt men ken- net verscheidene cabaretgezelschap- maar die bereiken evenmin een redelijk peil. Ten slotte draait het hierop uit, dat juist op het ogenblik, dat de vrouw in de zoveelste man de „ware" ontdekt, haar eohtgenoot tot de conclusie omt; dat hij haar niet kan missen (Vervelend) Leidse Reddingsbrigade In de Leidse Overdekte werden gister avond door de Kon. Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen examens af genomen van jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade. Voor het jeugdbrevet I slaagden de dames C. H. Kuijpers. A. Galjaard en E. Kloots en de heer C. S. iman; voor het jeugdbrevet II de dames J. Chaudron, J. Mollevanger en M. der Velden; voor het jeugdbrevet III de dames T. Buma. I. Wijling en C. Kloots en de heren R Moolenbeek. H. de Nadort en D. J. Bavelaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3