CHRISTELIJK VefVoudVievd? LADY ISABELLA Middelbare ambtenaren moeten nog wachten Praeses kerkvergadering Z.-Holland met emeritaat Jubileum Nationale Federatie Geestelijke Volksgezondheid Een woord voor vandaag Kanttekening Minister nam geen beslissing Actuele, sociale problemen al geruime tijd geleden aan de orde is gesteld, Medt nog steeds geen uitzicht op verwerkelijking. Weinig hoopvolle woorden wor den aan deze kwestie gewijd in Het Orgaan, vakblad van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Vorig jaar hebben de drie sa menwerkende Centrales van Over- dspersoneel een brief gezonden de voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg over de positie van de middelbare ambtenaren. Naar de mening van de centrales zijn de middelbare ambtenaren met de salarisverhogingen van 1 april 1958 achtergebleven, omdat deze groep niet direct profiteerde van de verlenging van de salaris schaal. (De extra-periodieke ver hoging wordt pas toegekend, wan neer de betrokken ambtenaren een iaar op hun maximum staan). Over deze zaak is in de Cen trale Commissie met minister Struycken pei'soonlijk het woord gevoerd. De minister heeft toen nadere studie toegezegd, rna het overleg zou worden voortgezet. Ondanks herhaalde aanmanin gen van de zijde van de centrales ;n een verzoek om een bespreking tan de thans inmiddels reeds af getreden minister, aldus het Or gaan. is er door de regering in deze zaak geen beslissing gëno- i. Aan de centrales is meege deeld, dat het nieuwe kabinet de zaak zal moeten afhandelen. Deze gang van zaken stelt in hoge mate teleur. Zodra de nieu we minister van binnenlandse za ken is opgetreden, zullen de cen trales ongetwijfeld er bij hem met klem op aan dringen, haar wensen in te willigen, zo verklaart de N.C.B.O. Spaarregelingen rijksambtenaren bijzonder be trokken zijn, is de gepremieerde spaarregeling voor deze categorie van overheidsdienaren. De glo bale inhoud van deze regeling is bekend. De streefdatum voor de invoering was 1 april j.l.; deze datum heeft men echter niet kun- ,1 handhaven. Allerlei besprekin gen op het departement en het overleg o.m. met spaarbanken over de lijst van bestedingsobjec ten, de maatregelen die bij de invoering genomen moeten wor den etc.. vragen veel meer tijd dan verwacht werd. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg moet ook over enkele punten nog advies uitbrengen. De datum van invoering van de ge premieerde spaarregeling voor rijksambtenaren zal nu nog enke le maanden op zich laten wach ten. Wat betreft de gemeenten, schrijft het orgaan van de N.C.B.O., mag aangenomen wor den, dat het Centraal Orgaan zich zeer binnenkort over de invoering zal wenden tot de gemeentebestu ren. waarna met de invoering een begin gemaakt zal kunnen wor- Sociale verzekering zich terecht tot de grote lijne van het maatschappijbelcid. Een dergelijk program moet niet uit groeien tot een waslijst van prak tische vraagstukken. Toch is de redactie van Ons Platteland, or gaan van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, van mening, dat speciaal in het hoofdstuk van de sociale verzekeringen te veel de tailuitspraken worden gedaan- De maatregelen, die op dit ter rein wenselijk worden geacht, be tekenen meer voorzieningen, ho gere uitkeringen en meer mensen, die onder de werking van de so ciale wetten moeten vallen. Het C.B.T B.-orgaan heeft ech- :er een duidelijke uitspraak over de richting, die men hierbij moet inslaan, gemist. Het gaat immers i de vraag, waar de grens ligt tussen sociale zekerheid en per soonlijke verantwoordelijkheid. Die grens is er, dat staat vast. Het is jammer, dat deze in het program niet aangegeven wordt. Het orgaan vervolgt, dat dit vraagstuk nog aan actualiteit zal winnen, naarmate de sociale voor zieningen zich verder uitbreiden. „Vele burgers in Nederland heb ben reeds het gevoel, dat hun persoonlijke verantwoordelijkheid onnodig wordt beknot. In dit op zicht mag ook de uitslag van de laatst gehouden verkiezingen als een teken aan de wand worden be schouwd. Het C.B.T B-orgaan spreekt tenslotte de wens uit. dat de kwestie van de sociale verze keringen binnen niet al te lange Terkoop van boeken TANIGE DAGEN voor de afkondi- -Lj ging van de vestigingsbeschik king voor het boekverkopersbe- drijf, waardoor de verkoop van pocketbooks in het kruideniersbe- drijf tegengehouden moest wor den. was het reeds bekend dat deze beschikking afgekondigd zou worden. Een aantal kruideniers heeft zodoende nog voor de datum van afkondiging de verkoop van pocketbooks bedrijfsmatig ter hand kunnen nemen. Naar de voortijdige bekendheid van de be schikking zal een onderzoek wor den ingesteld. Verondersteld wordt dat leden van de adviserende S.E.R.-commissie het geheim heb ben „verraden" Leidinggevende figuren uit het kruideniersbedrijf zijn door de rijksrecherche al aan de tand gevoeld, zo wordt in het kruideniersvakblad medegedeeld. Het blad noemt het onderzoek dwaas. Het was van tevoren In boekverkopers- en uitgeverskrin gen bekend, dat de Ned. Boek verkopersbond een vestigingsbe- sluit had aangevraagd- Dat er daarna een vestigingsbeschikking kon komen was duidelijk. Of èr uit de commissie-vergadering al of niet gepraat is. doet weinig terzake. Voor de vergadering van de commissie waren er al duide lijke aanwijzingen, dat er iets gebeuren ging. Hier wordt naar de bekende weg gevraagd, resp. HOE KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden Knobbels of zwellingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinder lijke kwaal. Gelukkig be staat er nu een product dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) verjaagt de pijn: 2) heft de aandoening op; 3) vermindert de hinder lijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is ver rassend. Bij apothekers en drogisten. Calvijnherdenking te Utrecht Rector en senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht zullen op woensdag 29 april in het groot auditorium van het univer siteitsgebouw te Utrecht, een plechtige samenkomst beleggen ter herdenking van Johannes Calvijn. Tijdens deze bijeenkomst zal, na een korte inleió'ing van de rector magnificus, het woord gevoerd worden door: pater dr. Luchesius Smits over Calvijn en de oude kerk, prof. dr. S. van der Linde over Calvijn: de mens. d'e christen, de geleerde, en prof. dr. A. A. van Ruler over Calvijns betekenis voor West- Europa. Dr. Houders verlaat Wassenaar Na ruim 26 jaar in de hervorm de dorpspastorie aan de School straat in Wassenaar te hebben gewoond, maken dr. H. J. Hon- ders en zijn echtgenote thans aan stalten het grote huis te verlaten om in Sassenheim een kleine woning te gaan betrekken. Deze hervormde predikant van Was senaar-dorp heeft de emeritaats- Leeftijd bereikt en zal op 26 april des morgens om 10 uur afscheid van zijn gemeente nemen. Op 15 januari 1933 was dr. Honders uit Sneek naar Wassenaar gekomen, zo dat hij het vorige jaar zijn zilveren ju bileum in zijn huidige gemeente heeft gevierd. Voordien stond hij van 1921 tot 1925 in Zoeterwoude, van 1925 tot 1928 in Herveld (Betuwe) en van 1928 tot 1933 in' Sneek. Op 1 juli 1930 is dr. Honders aan de Leidse universiteit gepromoveerd op een proefschrift „Andreas Rivetus. als invloedrijk gereformeerd theoloog in Hollands bloeitijd". Als gepromoveerd predikant is dr. Honders dus in Was senaar begonnen en dat begin was niet zo prettig. Er was onenigheid in de ge meente. voornamelijk als gevolg van de vele import in de zuidelijke wijk .'.De In prettige samenwerking met ds. W. A. B. ten Kate, die even eer der als eerste predikant voor de tweede predikantsplaats in Wasse naar was gekomen, kon den rust wor den hersteld en, zoals dr. Honders thans zegt: „Ik heb nooit het gevoel gehad voor straf in Wassenaar te hebben gestaan" Toch verheelt dr. Honders niet. dat het werk in Wassenaar niet altijd ge makkelijk is. In de dorpswijk zijn alle rangen en standen vertegenwoordigd er het is moeilijk deze te combineren. Restauratie Een werk. waarvoor dr. Honders zich in Wassenaar kort na zijn komst a met zijn volle persoonlijkheid heeft in gezet, was de restauratie van de dorps kerk. werkje „Uit de historie van d( dorpskerk te Wassenaar" verscheen var hand en begin 1940 smaakte hij het genoegen de gerestaureerde dorpskerk opnieuw in gebruik te mogen nemen. Ook over het kerkrecht heeft hij diver- artikelen het licht doen zien en dus kon het niet anders of bij de reorgani satie in de Ned. Herv. Kerk moest dr. Honders ook in breder verband zijn ca paciteiten aanwenden. In 1940 was hij al lid en in 1943 president van het provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland geworden. Hij ook lid van de algemene synodale vergadering, die op 24 april 1944 be sloot het ontwerp tot reorganisatie van de Ned. Herv Kerk te accepteren. Na de bestuursperiode van 18161945 trad laatstgenoemd jaar zoals bekend werksynode in de Ned. Herv. Kerk om het ontwerp van een nieuwe kerk orde op te stellen en in deze werksy node heeft dr. Honders een groot werk- im aandeel gehad. In 1951 is de Hervormde Kerk een belijdende kerk geworden, die de gelijkheid heeft als kerk te spreken. Ik voel mij rijk, dat ik deze ontwikkeling heb mogen meemaken", aldus dr. Hon ders, die vanaf 1951 praeses is van de irovinciale kerkvergadering van Zuid- lolland. „Bisschop van Zuid-Holland' au men kunnen zeggen en als zoda nig komt dr. Honders in aanraking met vele problemen in deze provincie, waar eer.-derde deel van alle hervormden in Nederland wonen. Hoe moeten, zo vraagt hij zich af, bijvoorbeeld gemeenten als Hoog vliet. Spijkenisse en Leidschendam kerkelijk worden geleid, wanneer pal naast deze gemeenten een nieu we stad ontstaat Over de gewijzigde verhoudingen weet dr. Honders ook veel te verhalen. Thans is in de grote steden vaak op J predikant, doch elke 12.000 leden DR. H. J. HONDERS: Stond niet voor straf in Wassenaar dat is in feite veel te weinig. De eigen gemeenteleden kunnen de problemen niet meer overzien, en gaan onrecht vaardige kritiek uiten, die kerkontbin- dend werkt. In Wassenaar is dr. Honders voorzit ter van het bejaardencentrum Sophie- kehuis, waarvoor dank zij de grootste gift die dr. Honders in zijn loopbaan heeft mogen ontvangen, 150.000. thans een nieuw tehuis in aanbouw is. Voorts is hij voorzitter van de Chr. Nat. Schoolvereniging, die vier scholen in Wassenaar exploiteert. Ook is hij vice-voorzitter van het hoofdbestuur van Chr. Nat. Onderwijs. Vele spreekbeurten heeft dr. Honders voorts voor de Ned. Chr. Radio-Vereni ging vervuld. Ook zijn echtgenote heeft een grote plaats in de gemeente inge nomen, zodat het beiden zeker niet aan belangstelling zal ontbreken, wanneeri het afscheid aan het eind van dezej Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Gouda, J. Hengeveld te Wateringen. Bedankt voor Eindhoven (6e pred. pl.), S. van Bekkum te Menster. Beroepbaarstelling: Het adi'es van kan didaat W. ten Kate te Utrecht is: Wilhel- minapark 41. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk, C. Molenaar te Leiden, te St. Catharines. Ontario, Canada, A. Vergunst te Rotterdam. maand i feit wordt. Diaconale conferentie Christ. Geref. Kerken Ook dit jaar hopen de Christelijke Ge reformeerde kerken weer hun diaconale conferentie te houden en wel op don derdag 23 april in a'e Christ, geref. kerk te Amersfoort. De referaten zullen gehou den worden door de heer M. W. Wielen- ga te Groningen: „Betrek geheel de kerk in het diaconale werk", en de heer M. D. Stafleu te 's-Gravenhage: „Ar beid geeft meer bevrediging". Gereformeerde Gemeente Kerkelijke goederen van Gouda naar uitgetreden groep Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van de strijd om de kerkelijke goederen te Gouda. Voor de Gerefor meerde Gemeente aldaar trad' als pleit bezorger op mr dr. M. Bouwman van Amsterdam en voor de uitgetreden groep (dr. C. Steenblok) mr. A. C. G. van Proosdij, eveneens te Amsterdam. Het gerechtshof heeft nu het vonnis van de rechtbank te Rotterdam bekrachtigd'. Dit betekent dat de kerkelijke goederen toekomen aan de groep dr. Steenblok. Momenteel vergadert in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente de andere groep van ds. A. Verhagen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nationale federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid zal op 14 april a.s. in het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amster dam een jubileumbijeenkomst wor den gehouden. Tevens worden voor bereidingen getroffen voor het „inter nationaal jaar 1960 voor de geestelijke volksgezondheid" zoals is gepropageerd door de „World Fede ration for Mental Health". De jubilerende federatie overkoepelt 46 organisaties, zoals medisch opvoed kundige bureaus, bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden en consultatie bureaus voor alcoholisme. Zij houdt zich bezig met de wetenschappelijke be studering van de ontplooiingsmogelijkhe den-der aangesloten instituten en zoekt wegen om in, verwante gebieden i het maatschappelijk bestel de aandacht te richten op de geestelijke hygiëne in het algemeen. De jubileumbijeenkomst zal worden geopend door de voorzitter van de na tionale federatie, prof. dr. A. Querido, ïrna de minister van sociale zaken volksgezondheid a.i., prof. L. J. M. Beel, een rede zal uitspreken. De federatie heeft ter gelegenheid van 182 „Ik weet het niet. Hij kwam aan de deur, maar ik stuurde hem weg: ik liet hem niet binnen. Ik geloof, dat hij wat in. het bos rondliep." „Liet hij een geweer bij u achter?" „Ja. hij had mijn vader beloofd, dat hij het hem zou lenen. Ik zette het om de hoek van de deur; hij zei dat het geladen was." „Hoe lang duurde het daarna dat uw vader u verraste?" „Hij verraste ons helemaal niet", antwoordde Afy. „Ik heb mijn vader niet meer gezien voordat hij ,.U was niet de gehele tijd binnen?" „Nee, wij gingen wat wandelen aan de achterkant van het huis. Kapitein Thorn nam daarna afscheid van mij en ik bleef nóg een tijdje buiten." „Hoorde u het geweer afgaan?" „Ik hoorde een schot, toen ik op een boomstronk zat te prakkizeren. Maar ik besteedde er geen aan dacht aan, ik had geen idee. dat het binnen was." „Maar wat had kapitein Thorn dan later nog in het huis te maken, nadat hij toch al afscheid van u genomen had? Wat had hijdaar vergeten?" Die laatste vraag was zomaar lukraak. Advokaat Ball, een scherpzinnig man, die alle punten van Ri chards verhaal en ook de verhalen van de anderen terdege had overwogen, had zijn eigen conclusies getrokken en sprak in. i ook dienovereenkomstig. Afy „Hij waszijn hoed kwijt, anders niet Het was tamelijk warm. zodoende was hij zonder hoed naar buiten gegaan." „Hij vertelde u voldoende, denk ik. om u te over tuigen -van de schuld van Richard Hare?" Weer een lukrake vraag. „Hij hoefde mij niet te overtuigen. Ik wist het zó wei. Iedereen wist het!" „Pardon" liet advocaat Ball zich ontvallen. ,,U zei, dat kapitein Thorn zag dat hij het deed?" „Hij had zijn hoed gepakt en was al een eind hel bos in toen hij twee mannen opgewonden hoorde praten in het huis. Een daarvan was mijn vader Het schot volgde toen al heel gauw en hij vermoed de dat er iets niet in de haak was." Nadat Afy verklaard had. dat zij in Francis Levi- son kapitein Thorn als zodanig herkende, vroeg ad- van Easi Lynne door ANN LUDLOW vokaat Ball plotseling: „En hoe lang bleef u bij kapitein Thorn in Lon den? Bij die kleine visite, weet u wel?" Afy keek alsof ze haar verstand plotseling verlo ren had. „Toen u hier van het toneel verdween, zal ik maar zeggen, ging u naar kapitein Thorn in Londen, nietwaar. Hoe lang bleef u daar bij hem, vraag ik u." Ook al weer een vraag op goed geluk „Wie zegt. dat ik bij hem was. Wie zegt, dat ik naar hem toeging?" Ze bloosde diep bij die woorden. „Ik", antwoordde advokaat Ball, haar verwarring bemerkende. „Kom, het is nu immers toch voorbij, het geeft nu niets meer het te ontkennen. Wij zoe ten allemaal onze vrienden wel eens op „Zo zout heb ik het nog nooit gegeten!" riep Afy uit. „Waarheen gaat u nog meer vertellen dat ik naar toeging?" „U staat onder ede. dame!" onderbrak rechter Ha- -e opnieuw, ditmaal ondanks zijn gestrenge ernst met een kleine siddering in zijn stem. „Was u bij de beklaagde, of was u bij Richard Hare?" „Ik bij Richard Hare! Hoe durft u die gemenerik nog noemen! Ik heb hem nooit meer gezien na de moord. Ik zweer het! Naar hèm toegaan! Ik ging nog liever naar het schavot!" Het getuigenis dat Afy bij Thorn was geweest werd even later bevestigd door Ebenezer James, die zich maar niet kon begrijpen hoe de rechtbank daar achter gekomen was. Tenslotte kwam mijnheer Dill getuigen dat hij een hooglopende ruzie had gehoord op het land tegenover het huis van mijnheer Hare, tussen Francis Levison en Otway Bethel, waaruit bleek, dat Francis Otway geld had gegeven om hem te laten zwijgen. Dat laatste maakte zichtbaar indruk op de ver dachte. Tot die tijd had hij alles aangehoord met hooghartig gezicht, maar nu werd hij doods- de zitting hoorde dat bleek. Toen Afy aan het einde Levison en Otway Bethel beiden ten. onder verdenking van opzettelijke moord waren al onderweg naar Lynneborough viel flauw. Voor de tweede maal op die dag. Bij de zitting van het Assisenhof, die te Lynnebo rough plaats vond in de grote zaal. was de belang stelling overweldigend. Het was bekend geworden, dat Richard Hare terug was en dat hij er zou ver schijnen. Hij had zijn oude schroomvalligheid afge legd en zei duidelijk verstaanbaar dat hij hoewel bij verstek veroordeeld.— op alle vragen zoi Na een nader verhoor van Afy. dat niet veel opleverde, kwam Ötway Bethel voor Ook hij deelde in de algemene belangstelling, hoewel niet zozeer als de getuige voor hem. Hij verklaarde als volgt: „Op de avond dat Hallijohn werd vermoord, was ik in het Abdijbos en ik zag Richard Hare het pad afkomen met een geweer. Het leek mij dat hij van „Zag Richard Hare u?" „Nee. hij kon mij niet zien: ik stond midden tus sen het dichte struikgewas. Hij ging naar de deur van het huisje en wilde naar binnen gaan. toen Afy, Hallijohn haastig naar buiten kwam. de deur achter zich dichttrok en de kruk vast hield alsof ze bang was dat hij toch naar binnen wilde. Er werden enige woorden gewisseld, maar ik was te ver af om het te kunnen verstaan. Toen nam ze het geweer van hem aan en ging het huis weer binnen. Enige tijd later zag ik Richard Hare tussen de bomen, verder van het huis verwijderd dan ik: hij hield blijkbaar de wacht bij het pad. Ik stond me af te vragen wat hij daar uitspookte of wat .hij van plan was toen ik een schot hoorde. Dat is bij het huis dacht ik en (Wordt vervolgd) het internationale jaa aanbeveling gevormd, Juliana beschermvrouwe missie ad hoe heeft een aantal studi bijeenkomsten op haar programma, die bestemd zijn voor o.m. personen van onderwijs, de justitie, de politie, bej; denzorg, maatschappelijk werk enz, direct of indirect met de geestelijke ge zondheidszorg in aanraking komen. Er zal ook een prijsvraag worden uitgeschreven als middel om belang stelling te wekken voor deze materie. De deelneming aan deze prijsvraag staat voor iedereen open. Men rekent op inzendingen van hoogleraren, medi ci, journalisten, zielzorgers, functiona rissen uit het bedrijfsleven, advocaten, studenten en anderen, die zich op hun eigen wijze kunnen uiten over een facet van de geestelijke volksgezond heid. Het beste artikel zal worden ge honoreerd met f 250. Het doel van het internationale jaar voor de geestelijke volksgezondheid is mede artsen, op voeders, individuelen en groepen te helpen daadwerkelijk bij te dragen aan de oplossing van problemen in hun eigen land. Studieconferentie voor predikanten Onder auspiciën van de Hervormde Stichting voor Evangelisatie in het Zui den zal in de maanden april en mei even als vorige jaren een predikantencursus worden gehouó'en. De oursus omvat drie' referaten. Ze worden gehouden te Bre da en Roermond Dr. J. Sperna Weiland zal refereren over Berkhof en Bultman over de ge schiedenis. Hierbij zullen in het bijzon- sprake komen de boeken Chris tus de zin a'er geschiedenis van dr. H. Berkhof en Geschichte und Eschatolo gie van R. Bultman. Ds. Jan Wit te Ede zal spreken over De nieuwe psalm berijming en verdere perspectieven van de kerkzang, teneinde de predikanten eigen inzicht te geven in de 110 psalmen die opnieuw berijmd zijn. Ook zal a'e spreker door middel van een tape-recorder, nocturnen. Mahalia Jack son en experimenten van ds. Julius te Rotterdam laten horen nieuwe perspectieven zang in de kerkdienst. Dr H Berkhof en zullen het probleem va kernwapens ieder vai uit toelichten. Deze laatste bespreking zal in Eindhoven word'en gehouden. de cursisten dr. C. L. Patijn in De kerk hun standpunt (Advertentie) ALVORENS TE BESLISSEN R ES A - HILVERSUM Als ge sommige theologiserende Nederlanders zoudt willen geloven is de mens niet meer dan een willoos werktuig in de handen van de duivel of de Heilige Geest. In deze visie past een fatalismewaarin de mens zich alleen maar drijven laat op de stroom, die hem op een gegeven ogenblik gegrepen heeft. Zo theologiseert de bijbel nooit. Daar is de mens wel een ge- grepene, maar gelijktijdig ook een grijpende. De christen is geen willoos werktuig in de oneindige zee van de wil van God maar moet een gewillig mens zijn, overgegeven aan Gods wil. Lees het eerste hoofdstuk van Daniël maar na. De kern van dat hoofdstuk is de uitspraak: Daniël nu nam zich voor, zich niet te verontreinigen met de koninklijke spijze". Het is alsof God gewacht heeft op dit besluit, want nauwelijks een zin verder lezen we: „Toen schonk God aan Daniël gunst en barmhartigheid bij de overste". Hier bindt God zich aan de beslissing van de mens. Dit wil helemaal niet zeggen dat Gods zegen niet werkte in het hart van Daniël of pas ging werken toen hij deze beslis~ sing nam. Wat God in de hemel heeft gedaan blijft hier ver borgen. Het gaat er echter om dat God van ons een beslissing vraagt om ons volledig aan Hem over te geven. Pas dan wordt Gods genade openbaar in ons leven. Op ons „Ja" volgt Gods „Amen", omdat Gods „Ja" geklonken heeft voor ons „Amen". OM EUROPA'S TOEKOMST IJET communisme is vooral na de nis niet mag worden onderschat. Maar tweede wereldoorlog een macht wie voor de werkelijkheid het oog niet geworden, die de vrijheid der volke- sluit, kan toch niet ontkennen, dat ren bedreigt. zelfs deze defensie veel van haar Ruslands bevolking overschrijdt de kracht dreigt te verliezen. Aan het 200 miljoen. China telt meer dan 600 christelijk geloof zijn miljoenen ont- miljoen inwoners. Daarbij komen .le zonken. Hel materialisme viert hoog- sedert 1945 door Rusland tot satellie- tij. Van grote betekenis is nog de ten gemaakte landen: de drie vroe- christelijke traditie. Maar een tradi- gere randstaten van het Tsarenrijk, tie, die niet voortdurend gevoed Oost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowa- wordt door het Woord Gods, door de kije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, ban aan de levende Christus, houdt Albanië. Ook Joegoslavië behoort, al- op den duur geen stand, thans tot op zekere hoogte, tot de Ook in het Europa vóór het ijzeren communistische wereld, al tracht het gordijn laat zich het communisme tegenover Moskou nog enige zelfstan- gevoelen. Men denke hier vooral aan digheid te bewaren. Frankrijk en Italië, al zit het ook el- Nu zijn de bevolkingen van de satel- ders niet stil. Er is in meer dan één lietlanden rond 100 miljoen in to- land, in Engeland met name, een taal voor Moskou geen volkomen stroming, die meent, dat men een betrouwbare bondgenoten. Het is huiveringwekkend conflict kan voor- waarschijnlijk, dat bij een conflict komen door enige concessies te doen met het Westen niet weinigen een aan Rusland, vooral op het gebied partisanenrol zouden gaan vervullen, der bewapening. Men wil een zone Maar zouden zij wel tot veel in staat scheppen zonder atoomwapens tus- zijn? Te verwachten is, dat de macht- sen Rusland en Duitsland en ook hebbers alles in het werk zouden overigens de militaire kracht van stellen om eventuele opstanden op Amerika in deze zone verminderd bloedige wijze te onderdrukken. Hon- zien. Rusland zal dan ook zelf enkele garije heeft ons doen zien, dat de Rus. concessies doen. sen voor niets terugdeinzen. China Als men maar de zekerheid had, dat volgt in Tibet het door Rusland ge- Rusland verdragen nauwgezet zou geven voorbeeld. 'nakomen! Maar reeds op grond van Men mag ook niet het feit van gerin- de ervaring na de tweede wereldoor- ge betekenis achten, dat in Azië en log achten wij die zekerheid niet aan- Afrika, in de minder ontwikkelde ge- wezig. Principieel gevoelt het Bolsje- bieden, er velen zijn, die met het com- wisme zich niet aan overeenkomsten munisme sympathiseren. Zij kennen gebonden, wanneer de verbreking de ware aard van het comunisme niet, daarvan voordeel kan opleveren voor maar zij zijn zeer vatbaar voor Rus- de verwerkelijking van de commu- sischè beloften van hulp om hen op nfstische gedachte, te heffen uit de vaak ellendige toe- Het is wel zeer mogelijk, dat Rusland standen, waaronder zij leven. Voor thans geen oorlog wenst, dat het tijd het Westen hebben velen nog een ze- nodig heeft om zich vooral econo- kere afkeer, ontstaan uit een kolo- misch nog sterker te maken. Maar niaal verleden. Dikwijls is, zakelijk het doel, dat het communisme na gezien, die afkeer niet gerechtvaar- streeft, is en blijft de wereldheer- digd, ook al is het Westen hier stel- schappij. lig niet zonder schuld. Maar de voor- Wat staat het vrije Europa te doen. uitgang, die hier en daar bereikt Het is een rijke troost, dat God re- werd, is aan het Westen te danken, geert en dat niets buiten Hem om- En die vooruitgang zou in meer dan Saat- Maar wij behoren onze verant- één land groter zijn, indien de heer- woordelijkheid te gevoelen en in ver- sers minder aan zichzelf en meer aan trouwen op God te doen wat wij kun de volksbelangen dachten. Hier kan nen- vooral gewezen worden op het Mid- 'n dc e®rste plaats moeten wij biddend den-Oosten. en werkend de geestelijke kracht van Wanneer wij met de machtspositie ons volk pogen te versterken. De van de communistische landen de po- kerken, de gelovigen persoonlijk, sitie van West-Europa vergelijken, moeten zelf moedig stand houden en dan kan vrees voor de toekomst ons a"deren door woord en daad trekken, bekruipen. Vooral ook omdat het Militair mag de Navo, die tien jaar vrije Europa nog altijd verdeeld is Sleden in het leven werd geroepen, en noch politiek noch economisch °P &een enkele manier verzwakt steeds één lijn trekt. worden. Zij draagt een defensief ka- Militair is het vrije Europa, althans rakter. Maar zij moet in staat zijn, voor wat de conventionele bewape- weerstand te bieden aan agressie, ning betreft, niet tegen de Russische Steeds zoveel mogelijk paraat. Dat macht opgewassen. Weliswaar heeft vraaSt offers, maar wij moeten tot de aanvaller veel meer troepen nodig het brengen ervan bereid zijn. dan de verdediger, maar niet ge- 0p economisch-politiek terrein be rekend met atoomwapens schijnen hoort met kracht te worden aange- de verhoudingen toch ten nadele van stuurd °P nauwe samenwerking tus- het Westen te zijn. Indien de Ver- sc° de verschillende landen van het enigde Staten, Canada en Australië vrÜe Europa. Er moet komen een geen hulp boden, zouden, menselijker- ^ropese markt. Nog zijn vele moei- wijze gesproken, West- en Midden- Hikheden te overwinnen, maar niet Europa binnen een betrekkelijk kor- aI te aarzelend trede men op. Allengs te tijd door de overmacht der Sowjets zu,Ien trouwens de voordelen verre onder de voet worden gelopen. Het oude Europa beschikt nog harmonisch geheel tot grote schatten. Schatten van cultuur, s^and, dat niet door nationaal egoïs- van wetenschap, ook van techniek. verscheurd kan worden. Dat na- Het heeft, ook economisch, veel ge- *'0T]aa' egoïsme is in striid met de presteerd. Amerika heeft er veel te danken. Nog kan „de oude wereld" veel tot stand brengen. Maar slechts deze voorwaarde, dat de landen ehristeJiike beginselen. De droeve gevnleen der egoïstische praktiiken hehben wii met name in de laren tus- beide wereldoorlogen onder komen tot samenwerking, tot inte- vonden- gratie. Er staat veel op het spel. Onze lan- Het christelijke Europa heeft eeuwen- den mogen nooit als gevolg i leidendp nnsitie Ineei r danken voor een m o- i de beteke- traagheid, van eenzijdige belangen behartiging, hun cultuurkracht al- meer zien verminderen. Leden Persraad Bij K.B zijn gere 959 voor een periode loemd in de persra; irof. mr. A J P T; tot lid-ondervoorzitter venhage. tot lid: W l mr F J H Ba Kolli C.P.S.-conferen tie over B.L.O. In samenwerking met cfe vereniging Christelijk Bijzonder Onderwijs wordt <rot pn mpf ia kan -• door de contactcommissie „Bijzonder Mt10 J"n, "f ®e User Onderwijs" vsn het Christelijk b" bankkantoren, Paedagogjsch Studiecentrum een conle- ^Paarbankenboerenleenbanken rentie georganiseerd voor de hoofden en hoofd- en bijkantoren kosteloos een bestuursleden van christelijke B.L.O.- bedrag storten voor het verjaarsge- scholen en wel van 2325 april op de schenk van koningin Juliana. Elke „Vanenburg" te Putten. Het onderwerp bijdrage, hoe klein ook, is welkom, luidt: „Het leiding geven door het hoofd Stortingen moeten gedaan worden op der school". 'giro 460.000 in Amsterdam. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr. School te Hoogeveen, de heer E. Grem- mer te Assen; aan de 3e Chr. Ulo-school te Ede, de heren P. J. de Wolf te Hil versum en K. de Jager te Barneveld aan de Groen van Prinstererschool te Emmen (Dr.), a'e heer J. Kamphuis te Jutphaas; aan de school met de Bijbel te Veenwouden, de heer T. Boorsma te Oudega (W); aan de Oranje-Nassau- school te Haarlem de heer J. A. F. An- driessen te Steen wijk; aan de Kon. Wil- helminaschool voor Chr. Ulo te Apel doorn de heer M. de Roo, te Schevenïn- gen: aan de Wilhelminaschool te Aalten, de heer Z. van Halteren te Spakenburg; de Chr. Ulo-school te Loosduinen de heer C. Elzinga te 's-Gravenhage; aan de Ger. school te Gorredijk de heer H. Smit te Ter Apel; aan de Bijzondere Lag. School te Thesinge, de heer H. Meyer te Wierdenaan de Herv. Ulo school te Veenendaal de heren A. Ma- gré te Doornspijk en T. van der Kamp te Gouderak; aan de Eben Haëzerschool te Huizen de heer G. van Doleweer<f te Beekbergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2