HUISVROUW TENTZEIL HOE? armeuse- ZO WORDT DAT ALLEMAAL GEMAAKT tegen alles bestand Verveling ZATERDAG 11 APRIL 1959 ONDER HET Goede spullen: onmisbaar voor wie gaat kamperen Heeft u er enig idee van hoeveel Nederlanders hun vakantie kamperend doorbrengen? Het zijn er een miljoen, zo hebben de laatste cijfers aangetoond. Daarbij zijn de „ouwe getrouwen", de mensen, die al van jongs af doelbewust de primi tiviteit, de vrijheid, de hartelijke vriendschappen van het kamp zoeken en dit allemaal niet met het duurste luxueuze hotel zouden willen ruilen. Bij de duizenden zijn er ook, voor wie het kamperen nog iets nieuws is. Misschien droomden zij wel van een hotel- of pensionvakantie, maar bleek die droom te duur.te zijn. Deze mensen zoeken hun geluk meestal niet in het kleine tentje en de primitiviteit, zij zullen meestal wel een kamp kiezen en zoveel mogelijk proberen het zich toch wat geriefelijk te maken. Dan zijn er nog de gelukkige be zitters van auto's, die zich een caravan aanschaffen en op zo'n manier het eigen ..hotel" mee op reis nemen. Maar: of men nu in een klein tentje kruipt, dan wel een caravan meeneemt, het in drukwekkende cijfer van één mil joen zegt toch wel iets. Behoort u tot dit miljoen? Hebt u het plan dit jaar te gaan kamperen? Wel licht hebt u dan iets aan de tips, die wij voor u verzamelden. Overstag hand gemaakt. Ze gaan, mits van goede kwaliteit, vijftien tot twintig jaar mee. Er zijn fabrieksten- ten waaronder veel Franse die een lagere prijs heb ben. maar waarop u dan ook niet voor zo'n lange reeks van jaren staat kunt ma ken. In het alge meen moet u diè geïmporteerde ten ten van fabrieks- makelij met meer grondigheid bekij ken en keuren. Ze behoeven daar om helemaal niet slecht te zijn. Een van de vele nieuwe produkten, dat vooral na de oorlog in tal van winkels de aandacht trqk, is zeker for mica. We zijn nu pas tot de ontdekking gekomen, dat we het met zijn allen eigenlijk verkeerd uitspreken. Als we het goed zouden willen zeggen, moesten we het: „voor mica" noemen en dat duidt min of meer gelijk aan wat er in een naam kan zitten. Voor mica betekent in dit verband namelijk: een vervanging van het natuurprodukt mica, waarnaar overigens wel veertig jaar voor de oorlog in Amerika al werd gezocht. Omdat het echte mica een delfstof is, kan men natuurlijk nooit borg staan voor een geregelde levering. Want hoe groot zijn de stukken, die de natuur ons geeft en raakt het nu nooit eens op een eind met het vinden van mica. Een synthetische vervanging was dus de oplossing. We willen evenwel direct vertellen, dat men in het vinden hiervan nooit is geslaagd. Maar wel kwam uit al die proeven iets anders te voorschijn, dat al spoedig onder het begrip hard papier zijn intrede deed. In vakkringen weet men wel. Edel hout werd byvoor- dat dit hard papier in de verste beeld gefotografeerd, verte niet op papier lijkt. Het is waardoor een geraffi- een stevige plaat, bestaande uit neerd hout-effect ont- een bepaald soort papier, dat In stond. Voor fleurige fenisol-harsen is gedrenkt en met doeleinden volgden pla- een katoenen weefsel onder hoge ten met grappig druk wordt geperst. Hoe sterk het ster-patroontje, waar- wel is bewijst het feit, dat het ™°r ,»,U de {"richting bijvoorbeeld voor tandwielen, in schepen en voor de rad.o-.ndns. trie wordt gebruikt. Koken Eén ding: hoe u ook doet, neem ln ieder geval goede spullen mee. Als bij een fikse windstoot uw tent overstag gaat of bij de eerste regenbui het ook van binnen be gint te regenen, is uw vakantie geen plezier meer maar een reeks kleine en grotere panieken. Wie er voor het eerst op deze manier op uittrekt, zal een com plete uitrusting van een goede kwaliteit wel aan de dure kant vinden. Tóch wilt u met verant woord materiaal op stap én dat Huren De tent bijvoorbeeld kunt u zo'n eerste keer best huren. Er zijn bondstcntenverhuurders, wier na men u bij de A.N.W.B. kunt krij gen. Een goede gehuurde tent is immers altijd beter dan een slech te (té goedkope) tent aan te schaf fen. De slaapzakken moet u wel kopen, doch kies dan een model dat ook als deken te gebruiken is, dan hebt u er nog plezier van als er van kamperen nooit meer spra ke zou zijn. Een volledige keu keninventaris is voor zo'n eerste keer ook niet nodig; een set pan netjes hoeft beslist niet in de pa pieren te lopen. De A.N.W.B. Dat de A.N.W.B. veel doet om ons tot goede kampeerders te ma ken. bewijzen wel de volgende servicemogelijkheden. In de eer ste plaats wordt in alle bijkanto ren tussen 25 maart en 17 juli elke woensdagavond het kampeer- technische spreekuur gehouden. Men kan er inlichtingen krijgen over alles wat met kamperen te maken heeft. Daarnaast zal men dit jaar voor het eerst kennis kunnen maken met speciale kam- peer-wegwijsdagen, die op vijf plaatsen in ons land worden ge geven. Voor deze dagen behoeft - men geen lid van de A.N.W.B. te zijn. En tenslotte kunnen leden van deze bond naar een van de twaalfdaagse kampen aan de Vecht bij Ommen, waar men met de eisen en de sfeer van een kamp (zonder luxe" grondig vertrouwd wordt gemaakt. Tot zover de grote lijnen. Combinotie Een niet te verwaarlozen détail bij dit type vakantie is de juiste combinatie met het soort vervoer middel, waarop u van huis' ver trekt. Moet u een scooter, een fiets of zelfs alleen uw eigen rug bepakken, dan begrijpt u, dat een gewichtsbesparing van een half pond zelfs van waarde kan zijn. Wie een auto heeft met een flin ke bagageruimte hoeft zich daar over niet het hoofd te breken. Maakt u een trektocht, dan is het zaak een tent aan te schaffen, welke zich in weinig minuten laat opzetten en weer inpakken, zoals een enkeldaks dwarsslapertje bij voorbeeld. Kiest u één vaste plaats uit voor uw kampement, 'dan kunt u tegen de voordelen van een dubbeldakstent (tempera tuur. ruimte) het nadeel van een iets langere opzettijd verwaarlo- Letten op Bij de aanschaf van een tent zijn de volgende punten wel van belang. De tent moet van echt tentdoek zijn gemaakt, omdat dit doek waterafstotend en toch po reus is. Dan moet Jrij op band gestikt, zijn: die banden dragen de spanning, welke op uw verblijf komt te staan. De nokgaten die nen versterkt en gefestoneerd te ziin. Ook de punten waar de scneerlijnen zijn bevestigd, moe ten zijn versterkt. Denk ook aan de inslag onder het grondzeil, die u op minstens 20 cm. breed moet stellen. Een en ander geldt zo wel voor de enkel- als dubbeldaks tent. Héél belangrijk is het grondzeil. Vergeet niet dat de meeste kou van onderen komt! Een goed grondzeil is dat van plastic met Slaapzakken In slaapzakken wordt de keus steeds groter. Er is de van ouds bekende dons, waarvoor u, wilt u deze ook in het voor- en najaar gebruiken, wel zo'n tachtig gulden kwijt bent. Licht zijn deze slaap zakken wel, want wij zagen al donzen van maar 600 gram. De met kunstvezel gevulde zak ken zijn goedkoper voor vijftig gulden hebt u wel een goede en ook beter wasbaar Over hun levensduur is niet veel bekend; ze zijn bovendien zwaarder dan de donzen. Als onderlaag doet een plaat schuimplastic van minstens 2 cm. het goed. Neemt u een luchtbed, pomp het dan nooit te hard op. En tenslotte geeft een veldbed met een afhangende de ken goede bescherming tegen grond-kou. De huisvrouw zal meestal wel moeten Het koken zal in de meeste ge- vallen wel op de schouders vail tekend Wat u evenwel ook lan de meetrekkende huisvrouw neer- schalti iaat het iets goeds lijn. •Tt vi s, U °p een,S™elim" En nogmaals, is iets gted te duur. stel kookt (ongeveer 22.50) dan begi„ sdan lie'ver met%en gehuur- krijgt u misschien vuile handen, de tent waar tegenover staat, dat petro- leum goedkoop is en bijna overal VOOrllChtlPg Ook de effen tinten werden in de collectie opgenomen. Het nieuwste op dit Hard papier gebied ziet er nogal abstract uit. Op een rode of grijze ondergrond zijn Ditzelfde hard papier is de ba- wonderlijke koppen, flessen en - geweest voor het produkt, dat andere figuren aangebracht, spe- kennen als formica. Op de "aal voor byzonder decoratieve iaafHpc Wpr/I moer ppo doeleinden. aange- bestaande laagjes werd nieuwe gekleurde laag bracht, welke met melamine kunsthars werd afgedekt. Alleen het katoenen weefsel ontbrak, daar dit aanwezig was om de trekvastheid van het industriële Dat dit produkt niet lang als bekeken maar al spoedig zijn weg vond in vele huizen, scholen, sche- wel te krijgen. Butaangas dig, maar duurder. Steeds mee landen kunnen het de kampeerde; leveren, doch wie de grens ove: wil, zal zich toch eerst wel ever van tevoren op dit gebied moeter oriënteren. Anders heeft u niets aan het kooktoestel. Droogte Zou u tenslotte een „nieuwe ling" zijn onder de één miljoen, vergeet dan niet u te laten voor lichten over de plaatsen, waar u de tent wel of niet mag opslaan én over de maatregelen, die u te gen wind en buien kunt treffen. De A.N.W.B. doet dit allemaal haarfijn uit de doeken, terwijl bond tevens leert, dat Een speciale behandeling van de- tingen, komt voornamelijk door ze grondstoffen zet de bovenste het praktische ervan. Men kan er laag in een soort plastic om, 0p morsen, zijn sigaret op laten waardoor het materiaal zijn oor- vallen, een warme melkkoker op- spronkelijk karakter verloor. Toen zetten, in laboratoria hoeft men was het eindprodukt gevonden. njet bang te zijn voor uitbijtende chemische middelen, kortom, 't is Engels gemakkelijk. Wie een matte plaat gebruikt, inplaats van een hoog- In Nederland zelf. wordt het niet glanzende, zal er praktisch geen bij gemaakt. Al het formica, dat wij krasje opzien, terwijl het kamperen zeker niet minder thans gebruiken komt dan in hotel of pension sprake is gelse fabriek, waar het volgi van goede stijl. Dit tot gerief van bet Amerikaanse recept de kampeerder zelf, tot gerief ook tie wordt vervaardigd. Begon van de vele duizenden, die er met platen in de handel te C eveneens op uit zijn getrokken en gen, dat een linnenweefsel als mot wie u de vrije natuur gaat tief had, delen. kleuren De droogte van een tent is ook al iets om niet te vergeten. Hang natte kleren altijd buiten de tent te luchten. En probeer een plastic regenjas mee te nemen; die kunt u desnoods ook buiten laten als de bui maar niet over wil drij ven. Gaat u met uw gehele ge zin kamperen, dan adviseren we u de kinderen een eigen tent te geven. Dat heeft vele voordelen: de ouders zijn vrijer, de kinderen nemen aktiever aan het kamp deel (zelf de eigen tent schoon houden) en als de kinderen groot zijn, zitten de ouders niet opge scheept met een overbodig gewor den grote familietent, waarin het bepaald met Nu ook'n keurmerk voor daarnaast slechts een vochtig, hooguit een zeepsop-doekje over liven- hoeft te halen, om het weer vlek keloos te krijgen. Een produkt ius, dat de huisvrouw werk be spaart. Ook daarom hebben we a in dit rubriekje iets over dit ,voor mica" willen vertellen. BESCHERMING VAN DE KWAUTEIT Prijzen a „Ten prooi aan een onvoorstelbare verveling organiseerde een aantal jonge nietsnutten uit Chelsea een fuif, waarvan heel Londen schande spreekt. Zij hielden een flessenfeest op wielen." Dit las ik in de afgelopen week in één onzer geïllustreerde weekbladen. Het gaat hier over het sjieke nozem dom, de jeugdige nietsnutten van Chelsea, die geen raad weten van verveling, zich te buiten gaan aan partijtjes in pyama en andere extreme festiviteiten. gezicht: „Eerst „neen" zeggen en we hoefden maar even schreeuwenden jullie zeiden „j, om jullie zwakke zenuwen sparen. En dat noemden jullie Ditmaal hadden zij in een on dergrondse trein, waarin zich dus ook normalé anderé reizi gers bevonden, die zich groen en geel ergerden aan de twee honderd whisky en ouwe klare „Liefde „zuipende" feestgangers, die Hier staat de no; steeds wildere kreten uitstoot- kant van de bijbel, ten, een flessenfeest georgani- tucht herhaaldelijk aangeprezen seerd. Al gauw geurde de trein wordt en die zegt dat een va- naar een Londense kroeg. der zijn zoon uit liefde kastijdt. Enfin, de politie is eraan Er ligt hier voor ouders er te pas gekomen en de heel of voeders van jonge kinderen half dronken jongelui zijn sue- diep-ernstige waarschuwing, cessievelijk verwijderd. Laat van heel klein af. in de op- Nu moeten wij, volwassenen voeding uw „Ja" zijn Ja j.-i goed op ons jaten MNeen Neen" inwerken: Het gaat hier jonge mensen van goeden hui ze. die oppervlakkig bezien, al les hebben wat jongens en meis jes maar kunnen begeren: tele visie, radio, pick-up met platen, filmtoestel, zeiljacht enz. enz. Pa betaalt wel. Vorige genera- houding ties zouden stomverbaasd staan ste tijd me ser de ontelbaar vele ontspan- w.o. enkelen, die hun dienst- ingsrnogelijkheden, die de te- plicht vervulden, horen klagen •olwassenen, die zij Laat u niet intimideren door geblèr en een grote mond. U ziet het uit bovenstaande klacht, hoe zij u dit later zélf voor de voeten gooien. Ook heb ben onze grotere kinderen be hoefte aan een positieve levens- is. Ik heb de laat- malen jongeren. Een enkeldaks tentje voor twee personen moet u het liefst niet kopen beneden de 75, een vier- persoons komt wel op 125. On geveer 300 bent u kwijt combinatietent met luifel plaats. Veel duurder luxueuze bungalowtenten voor van 500 tot Cijfers Charmeuse: vooral voor de men, dat dit ragfijne en zo oorlog oen uitermate bekend materiaal voor dameslingerie, behoudt, zal men in de winkels het kook- Van alles werd er van ge- keurmerk aan de artikelen kun- ^"waar- maa*t* en voora' de pastèltin- nen tegenkomen. dt ge- ten in charmeuse bekoorden ve- Crtnfrnïe» Ier oog. Het was echter ook in V-Ontroie die jaren, dat door een bijna Dit keurmerk wordt niet afge- moordende concurrent* d, geneer werd afgeleverd. k,„ men rich kwaliteit van charmeuse zoda- keurd en in de tweede plaats zal voorstellen, dat de opgerichte nig achteruitging, dat men bij- d°°r controleurs steek- Stichting zeker van belang kar. oefsgewyze in de detailhandel worden genoemd. Temeer, daar na „erwten kon zeven door WOrden nagegaan of men zich aan men niet alleen de bonafide fa- UÉ| deze stof, met als gevolg, dat de voorschriften heeft gehouden. ,>:ikant tegt.n minder juiste prak- - Deze controle strekt zich niet al- tijken beschermt, maar de consu- vele dames na de oorlog wei- ,een QVer hel ver„,erkte doak mmli ons vr„u„en dus. een goe- urmeuse zelf dus, maar ook de waarborg geeft bij het kopen de afwerking, de fournituren van haar charmeuse lingerie. Als men weet, dat in het af gelopen jaar niet minder dan 3.99 000 charmeuse artikelen op de markt zijn gebracht en dat er daarnaast nog 313.000 kg charmeu- de confectiebedrijven ten hebben, omdat zij zich die slechte kwaliteiten maar al te goed herinnerden. Nylon Het mede om deze reden, dat zeer onlangs een Stichting Keurmerk Charmeuse is opge richt met het doel de goede kwa liteiten van dit materiaal te be schermen. Nu moet daar direkt bij worden verteld, dat op het ogenblik de nyloncharmeuse de vroegere rayongarens hebben de vakantiedagen, hetzij in ogenblik^'charmeuse "koop"" dïz'è lajld. hetzij daarbuiten HET IS NOG WEL GEEN ZOMER MAAR I Bij zon en zee hoort badstof Het is nog wel geen zomer, meer dan druk bezig met het maar wie nu al plannen maakt samenstellen van een heel kleu- kan vergelijken het strand door te brengen, zal renfestijn. Nieuwe technieken en ei ve mode hebben deze WIST U DIT AL? Haarby óf steeds de vingers bram óf altijd mei doeken zit te moddert om .de gloeiend hete blikken eru Ie krijgen, moet men «eten, dat ONS PATROON Kwaliteit VLOT ZOMERTOILETJE Druipende kleding in uw kamers Nylonwasje. probleem voor hotelhouders De hotelhouders zitten met een probleem, het probleem van liet nylonwasje. Wie vroeger op reis ging was altijd verplicht een kof fer schone spulletjes mee te ne men, maar wie nu zijn koffer pakt, stopt er vaak heel wat ny lon in, omdat het zo gewassen en zo droog is. En daar zit nu dc moeilijkheid, want dit „zelf even het nylon-wasje doen" en maar met een paar overhemden of een paar sokken op stap gaan, be zorgt de hotelhouders heel wal last. Dit blijkt uit een bericht ii „Hotel-Revue", het Horecafweek blad, waarin dit probleem nadei wordt belicht. Het drogen van n> lonkledingstukken in de hotelka mers, betekent vaak „uitdruipen", wat op zichzelf niet zo erg zou zijn, als het maar in de badka mer gebeurde. Maar niet iedereen doet dit en daarom gaat in heel wat hotelkamers de vloerbedek king steeds meer lelijke plekken Het blad geeft zelfs een oplos sing voor deze zaak. Het raadt de ïotelhouders aan om speciale plastichaken met een rubber zuig- napje boven wastafel of bad te be vestigen, zodat de vloerbedekking in de kamers geen waterschade meer zal krijgen. Zulke haken zijn niet duur en daarom zouden wij aan deze tip willen toevoegen: koop zélf een paar van die haak jes. Ze komen in de huishouding altijd te pas en gaat u op reis, dan nemen die apparaatjes wei nig plaats in de koffer in. zodat u ze zonder bezwaar kunt meene men naar de woning of het ho tel, waar u gastvrijheid gaat ge- Ditmaal is de keus gevallen op een vlot zomertoiletje voor ons nieuwe patroon. Het is verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 en maat 40 kan op speciale bestelling ook geleverd worden De taille van deze japon is bijzonder charmant, omdat de couperuimte soepel is gehouden Ook de kleine plooivaüing bij de hals is heel flatteus De rok is wijd met losvallende ofomen Een brede ceintuur voltooit het fijne geheel, waardoor i veer vier i meter breedte nodig i Onder vermelding 290 is het patroon aan onze bu- reaus verkrijgbaar voor f 0,50 pei stuk De patronen kunnen ook pet post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0,60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze zegels naast de ge wone frankeerzegel. Wilt u uw be stelling vóór 18 april a.s. doen? Na die datum kunnen geen op drachten meer worden aanvaard. Om te voorko- er zeker g.oed aan doen eens te badstoffen thans geschikt gemaakt letten op hét materiaal i ze hopenlijk zonnige vrije da gen. Of men nu naar de Riviè- ra of Scheveningen gaat: over al zal men alle mogelijke bad jassen en -jasjes tegenkomen, die van badstof zijn gemaakt. Dit materiaal is namelijk zo'n beetje „her"-ontdekt en de fa brikanten zijn op het ogenblik het hele gezin. Ook de Ne derlandse markt komt goed voor de dag met tal van modellen, zo- vader, moeder als de kinderen. Tinten en dessins zijn ineindige variëteit. Smaakvol kan men zeker de vele jacquardmotieven noemen, terwijl Chinese motieven als vogels, bloe men en ranken het ook aardig in. De pittige streep biedt even- is tal van mogelijkheden, zeker ook voor hen, die zelf naaien, om dat deze badstoffen tevens per meter te koop zijn. Crêpebindingen zijn in de bad stoffen het veelvuldigst toegepast. Men ziet ze met een korrelig ef fect, doordat de verhouding van Gaat u de vakantie doorbrengen aantal lussen aan weerszijden L'SSttStt&S! S° - - de ruimte zult u wel eens moeten éénzijdige geluste badstof, waar- woekeren. Daarom zijn de nieuwe 0ij de lussen niet uit de stof ge vankelijk respecteerden (domi nee* leraren enz en van wie zij een positief antwoord op hun vragen verwachtten, dat zij dit antwoord niet ontvingen. ,,'t Was geen vriezen en geen dooien. Zó kan je nóg alle kanten uit. Wat hèlpt je dat nou? Laat dominee ronduit zeggen: Dié kant uit, jongeman, want die andere weg loopt dood". En dan die verveling! radio, film, tele- genwoordige jeugd geboden den. En tóch ten prooi aan grenzeloze verveling. Het alar merende is, dat zulke nozems (sjieken en niet-sjieken) niet al leen in Engeland, maar ook in Frankrijk, Duitsland, Zweden enz. zogoed als in ons land rondlopen. Met grote steden halen wij ze er zó uit: die lui en onver schillig lopende jongens en meis jes. Platgekamde, naar voren lig gende haren, slor dige kleding en dat slentert dan maar, de verve- vervelen de ling duimdik op de gezichten, sen (jongeren èn ouderen) zich door de straten. Wat óók van die nóg! Er zijn legio echtparen, die gezichten te lezen is? Een sublie- de éne avond in de bioscoop zit- me minachting voor de normen, ten en de andere avond het én€ die de levens van de „nette bur- glaasje na het andere in een café- gers" beheersen. Ze hebben er restaurant gebruiken, totdat de tabak van. Wat vaders en moe- man zwaaiend aan de ders zeggen raakt hun kouwe zijn om hem lachende kleren niet meer. naar buiten en huistoe gaat. Wéér Enkele dagen geleden liepen een avond de tijd gedood^. An- vijf moeders op een rijtje door ders vervélen de Kalverstraat, waar zij natuur- we^ lijk een stelletje nozems tegen kwamen. „Wat zou jij doen, als je doch ter met zo'n slungel thuis kwam?", vroeg er één. „Ik zou zeggen: „je bent er vóór ingekomen, je kunt er ach ter weer uitgaan. Alsjeblieft, ruk maar in. Zónder die niets nut kan je weer thuis komen." En als al televisie hebben, zullen wc ons nooit meer vervelen. Jawel, maar ga na enkele jaren eens kijken! Het is allemaal één grote de monstratie van innerlijke leeg te, van de bitterste armoe. O Moeders. Moeders, u voedt toch geen holle vaten op? Wijst kinderen toch van heel jong af op dié dingen in het lev werkelijk waarde hebben c.. &m- Er werd geapplaudisseerd op vol zijn. Breng hen bij de Here dit antwoord. Een zei nog: „Ja Jezus. Leer hen voor anderen HAid ®tel je vóór zeg, onze iets te zijn. Laten zij het dochters zullen heus niet met zo'n doeniet thuiskomen." En zó lopen wij aan de no zems voorbij. In Duitsland is onlangs een boek verschenen: ..Die Skeptische Generation." In dit boek gaat het dan Bestekzak voor de vakantie bestekzakken, die wij in een groot warenhuis zagen, wel erg handig omdat ze fleurig en praktisch aan dit ruimtebezwaar tegemoet ko- okken kunnen worden. Het heeft enigszins het cachet van velours en is vooral geschikt voor felle en rnen- smalle streepdessins. De echte ve'- Het is een gewone, rechthoeki- [0urs bestaat uit een zware bad stof, aan de bovenkant enige ma len geschoren, waardoor een flu welig oppervlak wordt bereikt. Wie een auto heeft is vooral ge diend met zo'n badstoffenjas, om- b lap met daarop drie zakken der elkaar, alle drie over de hele breedte. Dig zakken zijn weer on derverdeeld in kleine vakken. De hele lap hangt men tegen de wand en men bergt er alle lepels, vor- eierlepeltji nigheden, die gauw wegraken, in dat ze de hoezen van autobanken op, zonder dat het ruimte kost. dilsteke„d beschermt tegen vlek- Als u een aardige lap over hebt, is zo'n bestekzak zonder veel ken van zonnebrandolie en een moeite best ook zelf te maken overdaad aan resten zand roeg ondervinden, hoeveel blij er het van binnen maakt, iets te géven, dan te ontvangen. Laat hen goede, eerlijke lectuur lezen. En sta nooit toe. dat één van uw kinderen tijdenlang 'er niets doet. 't Is een vloek Duitsland, de deze tijd, dat de jongens zgn halbstarken. Het laatste meisjes dikwijls tot hun t hoofdstuk is een gedicht van tigste jaar op school zitten. Als Hoewel een aantal ze er een paar jaar met de pet blad naar gegooid hebben, zijn coupletten hiervan 17 januari 1.1. gepubliceerd gauw twintig, toe zijn. Er is niets heilzaam voor de jonge mi ems" overnemen: als werken. Kinderen, die i „Omdat gij zwak zijt hebt gij jongs af mee hebben moeten halfsterken genoemd; aai.rmee verdoemt gij een ge neratie tegen wie gij gezondigd hebt, omdat gij zwak zijt. Wij gaven jullie twintig jaar de tijd om ons sterk te maken, sterk in de liefde, sterk in goede wil maar gij hebt ons halfsterk ge maakt, omdat gij zwak zijt. Uw voze „Neen" stond scheef gezakt voor de verboden din gen En we hoefden maar even te schreeuwen, dan namen jul lie dat „Neen" weg en zeiden jullie zwakke aanpakken in het bedTijf van vader, of bij moeder thuis zul len geen verveling kénnen, en nooit tot nozems uitgroeien. Moeders, vaders, onderwijzers en onderwijzeressen laat de aan u_ toevertrouwde kinderen de zégen van te mógen werken zien, door zélf uw taak met blijdschap te verrichten. En steek, als u ?en helpende hand nozems, probeer hen op te van gen, inplaats van u in minach- ontmoet, wen te sparen. En dat noemden ting van hen af te wenden. Dit ■ullie „Liefde". laatste riekt immers naar de Voelen wij het gerechtvaar- priester en de leviet uit de ge- digde van deze aanklacht, wij iKkaanic van h» c- volwassenen, netjes en ordelijk ll]ke"ls v,a" de barmharige Sa- levende burgers? mantaan. Zijn deze zich on- Waar komt deze hele nozem- voorstelbaar vervelende jonge- en soms geen mensen-in-nood? De nozem slingert ons zijn aanklacht in 't- MARGARITHA .J

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 17