Evenementen op de komende technische jaarbeurs 15 BB I 16 rit 17 7*1 18 I mJ 19 f 1 20 B 3 21111 221 lJ 23 24 TECHNISCHE GOEDEREN Belangstelling - ook uit het buitenland - is groot rfff MAPRO Psalmberijming uit de 16e eeuw bestudeerd Adam Riese, de Duitse Bartjens op een zegel geëerd 3 VITELLA Japans bruidspaar over 3 weken op huwelijksreis 11 ZATERDAG 11 APRIL 1959 WOENSDAG DONDHDAG MÊ^WÊ/ VKIJDAG 'S ZATMDAG ZpNDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDUDAOVRIJDAG APBH J AP"n f APm r f Afm M LS APRIL 3 ^^3 APKIL S_ J APRIL g 1 1 APRIL APRIL woensdag 15 t/m vrijdag 24 april-Terrein Croeselaan Geopend van 9-5 uur. Toegangsprijs f 2.50. Catalogus f 2.50, verkrijgbaar op het terrein. INDUSTRIE: Algemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kern energie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektromotoren, transformatoren, gelijk, richters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en halffabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de hout industrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: CascobouwIJzer, staal, non.ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatleapparatuurStuur- machlnes, nautische instrumenten, radar, radio enz. Beveiliging: Brandbeveiligings materiaal, reddingsmateriaal enz. Laadgerel: Dekwerktuigen, lieren, kaapstanders e.d., laadbomen. Technische voorzieningen: Hulpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Grootkeukenin stallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen e.a. conserverings-en cor- rosie-werende middelen. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten: Diversen. VOORAL SCHEEPSBOUW TREKT AANDACHT Nu de eerste Utrechtse Voorjaarsbeurs goed en wel achter de rug is, komt van 15 tot 24 april de tweede voorjaarsmanifestatie, de beurs voor technische goederen aan de beurt. Deze zal geheel op het terrein aan de Croeselaan, in en om de grote hallen en de oude gebouwen worden onder- gebracht. Er is zowel van Nederlandse als van buitenlandse zijde grote belang stelling voor deze gespecialiseerde beurs, want er worden 1375 inzendin' gen, waaronder 462 Nederlandse, verwacht. Grote aandacht valt bij deze beurs op de afdeling Scheepsbouw, die drie jaar geleden voor het eerst met dertig deelnemers aanwezig was er 300 deelnemende firma's uit 14 landen telt. I In het najaar, van 12 t/m 20 oktober zal op het Croeselaan-terrein onder aus piciën van de Kon. Ned. Jaarbeurs dr vakbeurs die tot nu toe „Vochoma" heette, worden gehouden. Deze wordt nu, in overleg met zusterinstellingen in het buitenland, „Machevo" genoemd. Het is een grote gespecialiseerde beurs voor machines en apparaten voor de chemische en farmaceutische industrie, de voedings- en genotmiddelen- en de zuivelindustrie. Er bestaat zowel in binnen- als in buitenland reeds grote belangstelling vóór deze manifestatie. Mr. H. A. R. Schuit, di: Kon. Ned. Jaarbeurs, zei ons daarovei het volgende: Drie jaar geleden namen wij het ini tiatief om aan scheepsbouw speciale aandacht te gaan wijden. Wanneer weet, dat in de laatste tien jaren de Nederlandse scheepswerven 11 pet de wereldbehoefte aan schepen bouwde, dan mag het ons zeker verheugen dat wij op deze Voorjaarsbeurs in deze se t6r een expositiegroep hebben, die nati naai en internationaal representatief i interessant kan worden genoemd Het samengaan van deze afdeling m de sectie machinebouw blijkt zeer g lukkig te zijn, vooral omdat vier de jtundigen op het gebied van kernenergie en de toepassing daarvan op ons ver zoek tiidens de beurs over dit onder werp komen spreken. Deze geleerden, drie buitenlanders en een Nederlander, zullen o.m. aantonen, dat voor de evolu tie van de nieuwe energiebron het mengaan van scheepsbouw en machi-i bouw noodzakelijk is. Hierbij denken ook, aldus mr. Schuit, aan de bouw v MAPRO-jpirool is sterk c.. •n overal in huis te gebruiken, Voor Uw gordijnen, de was, Uw garderobe enz. proclisch, eenvoudig ta be te verwijderen. miir mogelijkheden mol GORDIJNSPIRAAL eed. octrooi 74341 let op de gele bus I Jaarlijkse controle op tuberculose bij voortgezet onderwijs Aan de minister van sociale zaken er volksgezondheid is een plan voorgelegd om de leerlingen van scholen voor voort gezet onderwijs ieder jaar op t.b.c. te controleren. Per jaar zouden daardoor zeshonderdduizend kinderen gecontro leerd worden en het zou het rijk evenveel gulden kosten: een tiende deel van hel bedrag dat nu voor t.b.c.-bestrljding op de rijksbegroting staat. Het plan dateert al van voor de „t.b.c.-explosies", die zich de laatste maanden in Neede, Millingen, Ter Apelkanaal en Alkmaar onder jon gelui tussen dertien en twintig jaar heb ben voorgedaan, maar er is een goede kans dat deze ertoe zullen bijdragen de uitvoèring ervan te versnellen. HOE KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden een atoomcentrale in ons land. Men hoopt immers, dat 50 tot 70 pot va uitrustingsstukken voor deze centrale door de Nederlandse industrie zal wor den vervaardigd? De vier atoomgeleerden, die op 22 april a.s. inleidingen zullen houden, zijn prof. dr. ir. K. Illies, docent aan de Techn. Hogeschool te Hannover, dr. H W. Bow- ker van het Instituut voor atoomonder zoek in Harwell, dr. Emil Jansen het Noors-Nederlands instituut voor cleair onderzoek in -Kjeller en dr Bogaerdt v&n het Reactiecentrum Neder land. Met het oog op de industriële toepas sing wordt epn demonstratiecentrum „Isotopen en Industrie" ingericht. Men zal daar o.m. kunnen zien hoe een bai germaatschappij door middel van ee isotoop kan controleren of de juiste ve houding tussen zand en water in d 7uigleiding steeds wordt gehandhaafd. Panorama Het gigantische panorama dat de kunstschilder Jan van Fugt heeft ge maakt van het enorme Hoogovencom plex in Velsen en dat 95 m lang en 5 m hoog is, zal op de Jaarbeurs te zien zijn. Het wordt geplaatst in hal Q. De be zoekers komen binnen door een lange, donkere gang waarin verlichte dia's van bedrijfsopnamen zijn aangebracht en betreden dan een platform dat in het midden van het in cirkelvorm opgestel de panorama staat, zodat een bijzonder mooi en duidelijk overzicht van het ge bouwen- en terreinencomplex is verzi kerd. Ook de Ned. Spoorwegen zullen vei tegenwoordigd zijn en wel met vie nieuwe wagentypen voor gnederenvei voer. Tegenover de Margriethal worden voor dit doel drie sporen aangelegd, dat er dagelijks demonstraties kunnen worden gegeven. O.m. is er een nï< dubbeldeks-wagen voor autovervoer bij en ook hiermee wordt gedemonstreerd, In hal C. zal een grote tentoonstelling worden ingericht door het Instituut v Industriële Vormgeving. Ontwerper de architect Emile Truyen uit Voorburg er het doel is, aan te tonen dat betere afzet van goede i ndust riep rod ukten een juiste wijze van vervaardiging, vooraf gegaan door een doelbewust ontwerp vooronderstelt. De expositie laat hoe ontwerpers worden opgeleid en zij. werken. De industrie toont vervol gens de resultaten van verantwoorde vormgeving. De Economische Voorlichtingsdienst zal aanwezig zijn met een export-infor matiestand in de Julianahal. Officiële vertegenwoordigers van Nederland het buitenland zullen zitting houden voor het verstrekken van inlichtingen over handelsmogelijkheden in het land waar zij werken. O.m. zijn vertegen woordigd de Ver. Staten, Canada, Oos tenrijk. Spanje, Zuid-Amerika en Frank rijk. Ook verschillende Kamers van Koophandel zullen vertegenwoordigd 'n, evenals de Centrale Dienst voor en uitvoer. 3ij al deze bijzonderheden zal natuur- c een groot aantal firma's uit binnen- buitenland aanwezig zijn met allerlei ichinerieen, apparaten, instrumenten, grondstoffen en halffabrikaten, elektri-| sche installaties enz. Meubelhandelaar krijgt 21/2 jaar Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek heeft het Haags gerechts hof opgelegd aan de 31-j. Zwijndrecht- se meubelhandelaar, die op 30 januari door de Dortse rechtbank tot drie jaar ge- vangenisstrag was veroordeeld wegens een reeks opzienbarende oplichtingen en bedrage van vele honderdduizenden gul dens en wegens valsheid in geschrifte. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevorderd. Scherp of niet? De Rotterdamse kantonrechter heeft uitgemaakt, dat het ornament op de Mor ris Minor geen scherp uitsteeksel in da zin der wet is. Hij heeft de bedrijfsleider van het Amersfoortse assemblagebedrijf, dat de auto's maakt, namelijk vrijgespro ken. De officier van justitie had een gul den boete of een dag hechtenis geëist. Waarschijnlijk gaat hij in hoger beroep. S. J. Lenselink gepromoveerd (Van een onzer redacteuren) \AN de rijksuniversiteit te Utrecht is gistermiddag cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd, de heer S. J. Lenselink, leraar Nederlands aan het christelijk lyceum te Dordrecht. De heer Lense- link promoveerde op een proefschrift getiteld: De Nederlandse psalmbe rijmingen in de 16de eeuw van de Souterliedekens tot Datheen, met hun voorgangers in Duitsland en Frankrijk. De promtor, prof. dr. W. A. P. Smit, spra kmet zeer veel lof over het proef schrift. Bij zijn kritiek op enkele detail punten. vroeg prof. Smit zich af, ol Datheen zijn psalmberijming inderdaad slechts In V,ó jaar heeft volbracht, de promovendus bij de beantwoording van de vragen met bewijzen staafde. VOOR ONZE FILATELISTEN VIER HONDERD JAAR geleden, precies te zijn 30 maart 1559 stierf in het Ertsgebergte Adam Riese, dc Duitse rekenmeester, die nog spreekwoi HJk voortleeft bij onze oosterburen. Zo als wij zeggen, by een optelsom: d volgens Bartjens zoveel, zegt men daar, „das macht nach Riese so and soviet!1' Deze Riese gaf in 1518 zyn eerste re kenboek uit, dat 60 maal herdrukt e meer dan honderd jaar lang gebruikt werd! Hg was onze Bartjens, die zgi beroemde rekenboek „Cgfferinghe" ii 1604 uitgaf dus bijna 90 jaar vóór Hy opende met zyn voor die tgd rc door G. J. Peelen volutionaire rekensysteem een reken- school in Erfurt, en werd later, wat nu zouden noemen, hoofdboekhouder van een mynonderneming. Blijkbaar re kende hy ook voor eigen zak niet slecht, want in 1539 had hg al een vorsteiyk landgoed aangekocht. De Duitse bondspost eert deze merkwaar dige man, met zijn patriarchale baard op afb 1. Naast zijn kop het symbool 2x2 4. dat tot familiewapen der Rieses werd. De kop is ontleend aan een houtsnede op het titelblad van zijn „Rechenung" lijke kwftal. Gelukkig be staat er nu een product dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op, 3) vermindért de hinder lijke opzwëlling. Neem de proef mét Dalet Balsem, haar uitwèrking is ver- MMend. Bg apothekers c Afb. 2 verscheen in België ter gelegen heid van de dag van de postzegel: Een hdstorlsdh gegeven, dat ook onze schiedenis raakt: de eedsaflegging de postmeester der keizerlijke rijkspóst in de Nederlanden. Jan Baptiste de Tas- sis, in handen van Karei V, als deze in 1520 zijn geboortestad Gent bezoekt. Naast Karei V gezeten zgn tante Mar gate tha van Oostenrijk, die hij in 1511 aangesteld had tot landvoogdes ovei onze gewesten. Vóór de Keizer ge knield, twee vingers der rechterhand omhoog geheven, de keizerlijke post meester, en op de aohitergrond de bis schop van Gent- Op afb. 3 weer een vorstin, van een lang zaam afbrokkelend en slinkend rijk: Een van de twee zegels voor Nigeria, ter gelegenheid van de proclamatie van zelfbestuur voor het noordelijk deel, op 15 maart j.l. Behalve het portret van Elizabeth, een afbeelding van de Kano moskee. Zo brokkelt het eertijds zo trotse Britse imperium steeds verder af. Gelijk met Nigeria kreeg ook Aden zelfbestuur, en werden de Britse post- rechten in Kuwait in de Perzische Golf, aan de inlandse sultans overgedragen Op afb. 6 viert de eertijds Britse kolo nie Ghana de tweede verjaardag van zgn zelfstandigheid Een stip op de grote kaart van Afrika. vroeger Goudkust de vlag van da jonge neger- republiek, en een cocospalm. De satellietstaten van Rusland steken de een na de ander de loftrompet over het Loenik-Solnik succes der Sovjets. Nu weer B u 1 g a r Ij e op afb. 4, een aar dige voorstelling van de Loenik tussen maan en aarde, en op afb. 5 Honga rije. al stemt het tot voldoening dat daar voor het eerst ook waardering tot uiting komt voor de Amerikaanse prestaties op dit gebied. We ziet deze afbeelding de hele ruimte bevolkt met: kunstmanen Russische Spoetniks en Amerikaanse Vanguards, met op de achtergrond de aarde. Een onderwerp dat blijkbaar lot de verbeelding va zegelontwerpers spreekt. Griekenland komt altgd bijzonder kunstzinnig voor de dag in zijn zegel uitgaven. Er verscheen nu een geheel nieuwe frankeerserie, met afbeeldingen van oud Griekse munten, uit de tijd van 5 en 4 eeuwen vóór Christus, zegt toch wel wat voor de nationale trots van een land dat op een zo oude cultuur kan bogen Het zijn allemaal zil veren munten, voor en achterzgde af gebeeld. waarvan we een tweetal voor beelden willen geven. Afb 7, een munt uit de 4e eeuw vóór Christus, gevonden In Olympia, voorzijde de kop van Ju piter, achterzijde een adelaar. Afb. 8: 5a eeuw vóór Chr. een Atheense munt, met de kop van Pallas Athene aan de voorzyde en een uil aan de achterzijde. De hele serie van 10 waarden Is een lust voor het oog, en bijzonder interes sant voor ieder die geen vreemdeling ls in de Griekse mythologie. ■Ve sluiten met een triest jubileum: 40 jaar geleden begon in Hongarije de ter reur van de Raden republiek onder Bela Kun, afb. 9: rebel met rode vlag. L Een kleuterklasje in Rome, dat op een gemoedelijk moment naar een sprookje luistert oftewel: de Kleine Wereld, achteraanzicht Lustrum chr. ger. koren Z.-Holland In de Rehobothkerk te Rotterdam is het vijfjarig bestaan gevierd van de af deling Zuid-Holland van de Bond Chr. Geref. Zangverenigingen. Aan het concert namen acht koren deel, benevens een koperkwartet, sa gesteld uit leden van de Koninklijke Mi litaire Kapel, terwijl de heer W. Rui saard uit Den Haag als organist fun geerde. Er is deze avond met overgave en wijding gezongen, als valt er in de toe komst aan de zang nog veel te verbe- De neer W. H. v. d. Kaaij dirigeerde de gecombineerde koren uit Den Haag en Rotterdam in een werk van eigen hand: Luctor et Emergo, waarvan de iteit dubieus en de lengte respec tabel was. Goede prestaties vielen er te noteren in Jeugd en Zang uit Den Haag, dat onder leiding van de heer N. den Heger stond en de koren van Dordt, Zwijn- drecht en 's-Gravendeel onder leiding an de heer I. L. v. Wuyckhuyse. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van Jeugd en Zang, de heer K. v. d. Toorn. Sir Winston Churchill zal van 5 tot en et 7 mei de gast zijn van president Eisenhower m Washington, aldus heeft de persdienst van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Abdel Salem Aref, de vroegere Iraakse ice-premier, is zwaar gewond bij ,een anval die in zijn cel op hem werd gedaan Als paranimfen traden op dra. S. F. Witstein en prof. dr. C. C. de Bruin te Lelden. Prof. Smit was van mening, dat het werk van dr. Lenselink een lacune op vult, die nog bestond in de literatuur historie. De promotor betreude het, dat de studie van de Souterliedekens op bepaalde punten onvoltooid is ge bleven. Een verwijt achtte hij hier ech ter dwaas en onbillijk, omdat het werk al zeer omvangrijk is. Bij zijn beant woording zegde de heer Lenselink toe, aan de Souterliedekens nog een afzon derlijke studie te zullen wijden. Het proefschrift bevat een uitvoerige Inleiding, gevolgd door twee delen, waarir respectievelijk de reformatorische psalm berijmingen in West-Europa en die in dt Nederlanden behandeld worden. In het eerste hoofdstuk van de inleiding houdt dr. Lenselink zich bezig met de psalmen in Israël; in de daarop volgende capita met de psalmen in de christelijke kerk tot aan de Reformatie, en het kerklied en de kerkmuziek tot aan de Hervorming. Hij schenkt hierbij uitvoerig aandacht aan het kerkelijk lied in do volkstaal. De centrale vraag, die in de betreffende hoofdstukken wordt gesteld, kan als volgt worden geformuleerd: Bestonden er in de middeleeuwen in West-Europa psalmbe rijmingen, d.w.z. weergaven van de oud testamentische psalmen in de vorm van strofische liederen, bedoeld om op volks aardige melodien te worden gezongen en bestemd voor liturgisch gebruik Dr. Lenselink komt tot de conclusie, dat van dergelijke psalmberijmingen in die tijd geen sprake was. In het eerste deel van het proefschrift wordt eerst de Wittembergse Reforma tie besproken. Ofschoon het Luther's principe was een psalmberijming te ge ven, die zich zo dicht mogelijk bij de bijbelse tekst aansloot, is de praktijk in Lutherse kringen over het algemeen een andere geweest. Wel is een aantal psal men op dit beginsel gebaseerd, maar de door Luther en de zijnen bewerkte psal men bevatten een tamelijk sterk op de voorgrond tredend christologisch element. Tot 1542 zijn niet minder dan zes volledige berijmingen van het boek der psalmen op Duitse bodem verschenen. Toen de Hervorming in Straatsburg was doorge drongen begon men daar in 1524 psalmen te berijmen. In Straatsburg gold het prin cipe, dat in een van Bucer's geschriften terug te vinden is. dat de Kerk niets an ders mag zingen dan wat uit de Schrift is geput Vandaar dat in Straatsburg de psalmen op de voorgrond kwamen te staan, in tegenstelling tot Wittemberg. waar het vrije geestelijke lied een hoge vlucht nam. Marot begon met een dertigtal psalmen te berijmen en vulde deze later met ne gentien andere aan. Hij maakte gebruik van de nieuwste commentaren en legde daarbij een sterke voorkeur voor de re formatorische aan de dag. Dr. Lenselink bespreekt in dit verband de invloed Calvijn op Marot tijdens diens verblijf in Genève. De wijze van psalmberijmen door Theodore de Bèze, die het Franse psalmboek completeerde, onderwerpt hij aan een nader onderzoek. In het tweede deel wijst hij er op, dat de oudste zuiver-reformatorische berijmin gen te vinden zijn in het „Deuoot ende 'pröfitelyck boeexken" van 1539. Hoewel prof. Van Mierlo dit liedboek als zuiver rooms-katholiek aanduidt, komt dr. Len selink op grond van zijn bronnenonder zoek tot de slotsom, dat de daarin berijm de psalmen aan de censuur zijn ontsnapt. Ook de stelling, dat de „Souterliedekens" 1540 rooms zouden zijn bestrijdt hij. Discussiegroepen ter verbetering van tie verkeersmentaliteit (Van onze parlementsredactie) Minister Van Aarteen (verkeer en wa terstaat) voelt wel wat voor het denk beeld van prof. Lievegoed om door het organiseren van discussiegroepen de men taliteit van de normale weggebruiker te beïnvloeden. Naar het oordeel van de mi nister heeft dit denkbeeld „aantrekkelijke facetten". Ook de goedwillende wegge bruiker met langdurige ervaring maakt zich nog schuldig aan fouten in het ver keer, die tot ongevallen kunnen leiden. Een discussie op dit gebied kan er stellig toe bgdragen de weggebruikers hun tekortkomingen en onoplettendheid ten opzichte van andere deelnemers aan het verkeer bewust te maken en hun gedrag in het verkeer te verbeteren. Minister Van Aartsen schrijft dit in de memorie van antwoord aan de Eerete Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat voor 1959. De lichte stijging van het aantal ern stige verkeersongevallen in de grote ste den, na de aanvankelijke zeer 6terke da ling daarvan kort na de invoering van de maximumsnelheid, heeft niet alleen vele Eerste-Kamerleden, maar ook minis ter Van Aartsen getroffen. Hij wil wel als vaststaand aannemen, dat het groot6te gedeelte van de bestuurders van motor rijtuigen zioh nauwgezet houdt aan de voorgeschreven maximumsnelheid en be reid is ertoe mee te werken, dat het daar door verkregen rustiger veriteersbgeeld in de bebouwde kommen gehandhaafd blijft. Daar echter andere autobestuurders zich deze mentaliteit nog niet eigen heb ben gemaakt en van overschrijding van de maximumshnelheid slechts worden weer houden door de vrees geverbaliseerd te worden, dreigt het gevaar, dat ook bij de eerste categorie de neiging tot nauwge zette naleving van het voorschrift weer verslapt. Daarom heeft de minister dan ook de aandacht van zyn ambtgenoot van justitie gevraagd voor de wenselijkheid van strenge handhaving van de voorgeschre ven maximumsnelheid. Aan de minister van justitie is daarom verzocht te over wegen of niet op ruimere schaal gebruik kan worden gemaakt van apparaten, zoals die by de Wassenaarse politie in gebruik zgn. daar gebleken is, dat deze stammen uit; de kringen der oudste Doopsgezinden of der Sacramentisten. De opvatting, dat Willém van Zuylen van Nijevelt de be rijmer, althans de eindredacteur geweest, is, stèunt zijns inziens op goede gronden. Vervolgens behandelt dr. Lenselink de psalmberijmingen van Jan Utenhove, een ouderling van de Londense vluchtelingen gemeente (15511566). In 1565 berijmde de Gentse schilder dichter Lucas de Heere 37 psalmen, zich' baserend op het Franse psalter. Uit het ■nnenonderzoek bleek dr. Lenselink, De Heere die als de Vlaamse Marot wilde poseren reeds in 1564 sterk re formatorische neigingen had. Zijn berij- n kerkelijk gebruik ge- ■in 1565 kwam, vermoe delijk in Antwerpen, een Nederlandse vertaling van het Bonner Gesangbuch de pers. De psalmberijming hierin evenwel geen enkele literaire waar de. Een jaar later verscheen in Heidel- berg de eerste editie van de psalsberij- e van Petrus Dathenus, die het werk Utenhove wilde verdringen en daarin vel slaagde. Daar Datheen het Franse psalter heeft vertaald heeft dr. Lenselink nagegaan op welke wijze dit is geschied. Waardevol in dit hoofdstuk is de poging om de tien drukken van 1566 en 1567 chro nologisch te rangschikken Ofschoon de schrijver allereerst aan dacht aan het bronnenonderzoek heeft besteed, heeft hij toch de specifiek lite raire kanten geenszins verwaarloosd. Ook de kerkhistorische en liturgische achter gronden, alsmede de muzikale problema tiek, heeft hij belicht. Uitgebreide biblio grafische registers besluiten zijn bijzon der interessante boek. Er zijn zeventien stellingen aan de dissertatie toegevoegd. Het proefschrift van dr. Lenselink is uitgegeven door Van Gorcum en Comp. te Assen en ontving een subsidie van de Ned. Organisatie voor Z.W.O. 38 cf voordeel! de betere instant pudding vanTLAct voor 76 cent TLTET zal zeker nog drie weken duren voor kroonprins Akihito en zijn bruid Mitsjiko Sjoda aan een huwelijksreis kun- ;n beginnen. Het paar moet eerst tgebreid programma van officiële plich- n afwerken voor het zich kan terug trekken in de keizerlijke villa aan dt Sagami-baai, tachtig kilometer ten zul- van Tokio. Daar wacht de Prins er de Prinses een ongestoord verblgf var ongeveer tien dagen. Inmiddels hebben zij hun vreugde en dankbaarheid geuit over de prachtige huwelgksvoltrekking en hun triomftocht door de Japanse hoofdstad. „Wg zijn diep onder de Indruk van de machtige ovaties de talrijke gelukwensen die ons door hel volk in de straten werden gegeven. Wij zullen deze gelukkige herinnering nooit •geten", zo luidde een officiële bekend making. Over het incident met de negentien jarige student Nakayama die een steen naar het rijtuig had gegooid, is in de ver klaring met geen woord gerept. Radio- Peking heetf de gebeurtenis in een zending uitvoerig uit de doeken gedaan en er een politiek bintje aan gegeven Men zei, dat de daad van de student een uitdaging was tegen het plan va Japanse heersende kaste om het aai de keizer te verhogen. Het vorstelijk huwelijk en de grote ophef die Japan an maakte hadden geen ander doel. Nakayama had zich hiertegen verzet door een 9teen naar het vorstelijk rijtuig te gooien, het politiekordon te verbreken en achter de koets aan te rennen om te proberen het jonge paar naar buiten te slepen, aldus radio-Peking. Volgens de commentator hadden demo cratische krachten zich verzet tegen ge bruikmaking van het huwelijk om het prestige van het keizerlijk hof te. verho gen en het militairisme te doen herleven. Verdeelde meningen over de ontwikkeling van Friesland In Friesland zijn de meningen nogal verdeeld over de ontwikkelingsplannen van minister Zglstra. In de als industrie kernen aangewezen gemeenten is men uiteraard zeer tevreden, maar in andere centra is men teleurgesteld. Gedeputeerde Staten achten het beschikbare bedrag 7.500.000) te klein. Zij zullen spoedig orgen voor concrete plannen. Gehoopt wordt, dat de extra overheidszorg niet beperkt zal worden tot de industriekernen. De gehele structuur van het Friese platte land heeft extra zorg nodig, zo meent Lijkje gevonden Vier jongens, die aan het vissen waren hebben gisteren een lijkje gevonden van' pasgeboren kind, nabij de Lonneker- J over het Twentekanaal te Enschede. De jongens haalden het lijkje (van een jongetje) naar de kant en waarschuwden omwpnenden, die de politie van de vondst op de hoogte stelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11