E|9j-b Minister Zijlstra wijst de ontwikkelingskernen aan Kievon Bejaarde geleerde effende de weg voor Akihito's keuze Vandaag werd Mitsjiko Sjoda Japans prinses PeekgCIoppenburg Nog dit jaar zal worden begonnen Menado omsingeld door opstandelingen Groot en klein VRIJDAG 10 APRIL 1959 „DE PRINS EN DE MOLENAARSDOCHTER" NU KROONPRINS AKIHITO van Japan in het huwelijk is getreden, zak niemand in Japan verheugder zijn dan een gezette geleerde m$,t een door de oorlog geschonden gezicht, de 70-jarige dr. Sjinzo Koizoemi, die voor de prins en de „molenaarsdochter" de vader, van Mitsjiko Sjoda is meelfabrikant de rol van Cupido heeft gespeeld. Want het is Koizoemi (voormalig rector magnificus van een universiteit en tien jaar lang gouverneur van Akïhito), die de weg heeft geëffend voor de keuze van een niet-vorstelijke bruid tot toekomstige keizerin van Japan. Voor de alle tradities doorbrekende loving van de kroonprins in november van het vorige jaar wist de gemiddelde Japanner weinig of niets van dr. Koi zoemi en de bezoeken die hij tweemaal per week aan de residentie van de prins bracht om hem te leren wat een vors' moet weten en hoe hij zich heeft te ge dragen alsmede om hem als vriend er vertrouweling terzijde te staan. Deze geleerde en auteur, die bekend is als een ruim denkend mens, heeft meei invloed op de opvoeding van Akihito gehad dan wie anders ook en het 1 beeld, da<t door Akihito aan Japan zal worden gegeven, als hij keizer wordt, zal een schepping zijn van Koizoem: LEERMEESTER Koizoemi verklaart, dat hij heeft getracht Akihito te leren zelfstandig te denk pasklaar gemaakte zienswijzen te v werpen, de waarheid te putten uit alle bronnen, moedig en bovenal menselijk De soeverein is het staatshoofd, maa regeert niet. Dat heb ik de prins willen doen begrijpen, zegt hij. De keizerlijke familie moet een bron van warmte zijn. Zij moet boven de politiek staan en een fontein van humaniteit zijn. Het straffen van de slechten moet worden overgela ten aan de regering en de keizerlijke familie moet zich slechts bezig houden met het belonen van de goeden. In het vooroorlogse Japan werd de keizei uit de verte geëerd als een god- In tegen stelling hiermee zegt Koizoemi: „Van af is het belangrijker, waarlijk bevriend te worden met het volk dan een majes teitelijke waardigheid hoog te houden. Waardigheid wordt geboren uit karakter en vloeit daar natuurlijk uit voort. Ik hoop oprecht, dat de kroonprins de moed zal hebben, de poorten van het keizerlijk Het is onjuist te menen, dat sedert de lonen van boven af, door het college van rijksbemiddelaars, zijn gedicteerd. In 1955 waren er reeds 200 landelijke of, regionale c.a.o.'s voor afzonderlijke be drijfstakken en ongeveer 6000 specifieke regelingen van werkgevers en werk nemers tot stand gekomen, die slechts de goedkeuring van het college behoef den. Bovendien heeft dit zeer veel gedaan om een betere loontechniek tot stand t( brengen door de moderne wetenschappe lijke middelen van werkclassificatie er, merit rating. Wat er dus thans nog ver anderd zou kunnen worden betreft slecht! een grotere vrijheid van de onderneming tot beloning van gekwalificeerde arbeid Want ook aan werkclassificatie en andere meet- en vergelijkingsmethoden kleven praktische bezwaren, evenals aan maatstaf van gemiddelde produktivit stijging. De c.a.o. zou hiertoe vrijheid moeten laten. Toch blijft op dit ogenblik een zekere supervisie noodzakelijk. Di tegenwoordige conjunctuur-politiek leidt in de praktijk steeds tot inflationistischi spanningen. Het streven naar zo groot mogelijke werkgelegenheid gaat tegen natuurlijk evenwicht op de arbeidsmarkt in. Hierdoor ontstaat het gevaar van een aanhoudende vraag naar arbeidskrachten, die kan leiden tot loonsverhogingen, die niet te handhaven zijn op den duur zonder nieuwe inflatie. Pa3 wanneer men deze euvelen van het moderne economische beleid afdoende onder de knie heeft, zal men met een gerust hart de loonvorming zo vrij mogelijk kunnen laten. (Alg. Handelsblad Kolen Worden de kolen goedkoper? Aan die vraag zit heel wat vast. Het winnen van kolen is in vele mijnen een dure zaak geworden. Wanneer er nog nieuwe lagen worden aangeboord, liggen zij vaak diev en zijn weinig rendabel. Een groot aantal mijnen in West-Europa is eigenlijk niet meer rendabel te maken. Nu kan men de werktijd wel verkorten met behoud van ilt> thans geldende lonen, zodat er voor het zelfde geld minder kolen worden gedolven, maar dat geeft maar tijdelijke uitkomst Dat betekent alleen dat men door de enorme voorraden wat gemakkelijker heenkomt. Er komt nog iets bij. De Amerikanen beschikken over steenkolen die in enorme hoeveelheden in dagbouw kunnen worden weggegraven, op dezelfde manier als waarop men in ons land hier en daar op machinale iwijze zand weggraaft en in vrachtauto's laadt. Wanneer de vrachtprijzen niet te hoog zijn. dan kun nen kolen, die op zo'n goedkope wijze worden gewonnen, overal in de wereld concurreren. Sommigen noemen nog een derde gegeven en zeggen: de wereld concerns. die in olie doen, verkopen de olie momenteel extra goedkoop ten einde de kolenmijnen voorgoed de das om te doen. Die laatste bewering is evenwel niet uit de feiten gebleken Eerder kan men zeggen, dat de oliemaatschappijen ook momenteel behoorlijke prijzen maken Maar zg hebben de wind mee. Wie zich deze situatie realiseert, die begrijpt wel. dat het moeilijk wordt voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Want daar pleiten belanghebbende staten en onder- neminaen allemaal voor maatregelen, die dan één feit voorbijgaan, n.l. dat deze crisis structureel is. Voor lapmaatregelen, die de kwestie zelf niet raken. En die op den duur de crisis nog ernstiger zi maken. Ook in internationaal verband kan Je kortzichtigheid zelfs voor een leek «tin op te merken. Frietcü Dagblad) paleis te openen voor het gehele volk- Koizoemi zegt, dat hij de laatste vijf jaar herhaaldelijk het huwelijksvraagstuk met de erfgenaam van de troon heeft besproken. De besprekingen bewogen de oudste particuliere universiteit Japan, met politieke en bestuurlijke tenschappen als hoofdvakken. Later studeerde hij nog in Engeland en Duits land- Zijn schitterend intellect deed hem reeds vroeg in academische kringen opvallen en op 45-jarige leeftijd werd hij de jongste rectormagnificus van de Keio- universitelt. Hij schreef o.a- Vijftig jaar na Marx en Theorie van het socialisme. Koizoemi is beslist anti-marxist en anti communist. Toen Japan in de tweede wereldoorlog werd betrokken, steunde hij zijn land, maar later verklaarde hij: „Ik ben tegen de oorlog. Wanneer echter iemands land ten oorlog trekt, is het plicht van burger zijn taak te vervullen." 2 enige zoon sneuvelde bij de marine hij zelf liep bij een luchtaanval zw. brandwonden op aan gezicht, armen Nadat Koizoemi ontslag had genomen als rectormagnificus van de Keio-unrv teit werd hij tien jaar geleden benoemd zich rond prinsessen uit het buitenland en zelfs filmsterren, opdat Akihito zich een denkbeeld zou kunnen vormen hij soort vrouw, dat de kroonprins ogen zweefde. CUPIDO Toen Akihito belangstelling 'toonde mejuffrouw Sjoda, die hij in augustus 1957 op het tennisveld leerde kennen, trad Koizoemi op als tussenpersoon on haar weerstrevende ouders ertoe te be' wegen, hun toestemming tot een huwe lijk te geven. Hij bezocht de Sjoda'; hun te vragen, de beslissing over zoeken om de hand van hun 24-jarige dochter uit te stellen. Nadat het jonge paar zich officieel had verloofd, deelde de directeur-generaal van de keizerlijke huishouding, Takesj: Oesami, aan het parlement mede, da' het een verloving was, waarover mer het eens was geworden, zo één, waarbij Misjiko de goedkeuring van hofdignita' rissen had kunnen wegdragen. Deze verklaring heeft echter tal vat Japanners van de jonge generatie niet kunnen afbrengen van hun overtuiging, dat hier sprake zou zijn van een huwe- Tegenstander van keizerschap Kcnsetsu Nakayama, een negen tienjarige werkloze Japanner, wierp een steen naar kroonprir; Akihito, toen deze met zfln jonge bruid door de volgepakte straten van Tokio naar zjjn residentie /eed. Vervol gens trachtte hij in het rijtuig te klimmen om dc prinselijke bruide- c gom eruit te trekken, maar de po litie wist hem weg te sleuren, voor dat hjj erin was gesprongen. Nakayama werd naar een politie bureau gebracht en ingesloten in afwachting van een nader onder zoek. Volgens een bekendmaking van de politic heeft hij na zjjn arrestatie verklaard, van zijr jongst» jaren af een fel tegenstander van het keizerschap te zijn geweest, maar hjj had niet dc bedoeling gehad, kroonprins Akihito tc vermoorden. lijk uit liefde. In brede kring nam men aan, dat Oesami als hoofd van de „keuzecommissic" voor het uitzoeken van een keizerlijke bruid een schijn moest bewaren en een traditie moest handhaven. Mitsjiko was uit de aard der zaak ver geleken met duizenden andere jonge dames op de lijst van de commissie en door deze in het algemeen geschikt be vonden, maar zeer weinigen achtten het waarschijnlijk dat de verloving zo vlot tot stand zou zijn gekomen zonder de overredingskracht van Koizoemi. CARRIERE 'oizoemi is in 1888 in Tokio geboren als zoon van een vazal van de heer van Kisjoe, hoofd van een der machtigste families in het destijds feodale Japan Hij studeerde aan de Keio-universiteit, De twee jonge mensen die van daag in het. brandpunt van de wereldbelangstelling staan: kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda, gekleed in de bij de plechtigheid horende gewaden. De foto werd in Tokio genomen door Associated Press en lag een half uur later in Amsterdam gereed voor ver zending naar de Nederlandse kran ten. langs radiografische weg over gebracht via Montreal in Canada en Londen. tot gouverneur van de kroonprins in de toekomst zal de Japanse monarchie het stempel van Koizoemi's persoonlijk heid dragen. De koers van de toekom stige Japanse monarchie zal duidelijker worden uitgestippeld, nadat Akihito zijn vader, keizer Hirohito op de t zal zijn opgevolgd. Te oordelen naar Akihito's populariteit en het luide gejuich, waarmee het land zjjn verloving met een knap, niet uit een vorstelijk geslacht stammend meisje heeft begroet, zal de nieuwe keizerlijke familie het volk veel nader staan dai ooit tevoren het geval is geweest. En di geschiedschrijvers zullen zich, als zij deze verandering te boek stellen, de leidinggevende hand van Koizoemi herinneren. Goed nieuws voor ROKERS Eindelijk kunt u worden. Dank zij Teelak: Tpelak a speciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden een beschermend laagje geeft. Snel. doelmatig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tanden borstel. Na'enkele dagen is de aanslag weg. uw tanden zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. f 1.95 per tube. TEELAK - PARIS DISPEC nv - D.n HAAG Emigratie-prognose te optimistisch (Van c i parlementsredactie) t is niet waarschijnlijk, dat dit jaar omstreeks 30.000 Nederlanders zullen emi greren. Gedurende de laatste maanden et name het aantal aanmeldingen emigratie naar Canada aanmerke lijk ten achter gebleven bij de destijds gekoesterde verwachtingen. De vorig jaar door de regering gemaakte prognose omtrent de emigratie in 1959 is dan ook te optimistisch geweest. Mochten echter erwachtingen juist blijken, die de regering heeft ten opzichte van het aan- it Indonesië gerepatrieerden. dat in de loop van dit jaar naar de V S hoopt emigreren, dan zal toch voor 1959 kun- n worden gerekend met een emigratie- zeau van omstreeks 25.000 personen. Overleg inzake korter werken (Vervolg van pagina 1) het huurpeil in de verschillende gemeen ten. De minister laat er zich niet over uit of het aantal gemeenteklassen zal worden verminderd. Hij deelt voorts mee, dat - naar hij hoopt op korte termijn een be slissing kan worden genomen inzake ee: vernoging van de Ionen voor G.S.W. arbeiders. Het is echter niet mogelijk hierover nu reeds mededelingen te doen. daar het overleg nog gaande is. Een wetsontwerp voor een nieuwe in validiteitsverzekering is volgens de minis ter in voorbereiding. Het vraagstuk van de likwidatie van de huidige Invaliditeits wet is thans nog bij de S-E.R. in studie. Over de financiële resultaten bij de uit voering van de Algemene Ouderdomswet wordt in de memorie meegedeeld, dat over 1958 het totaal der uitkeringen inclusief administratiekosten ca. f miljoen heeft bedragen, terwijl de premie opbrengst in 1958 rond f 1070 mil Werkloosheid Gezien de berichten uit het bedrijfs leven over een verbetering van de order positie in verschillende bedrijfstakken, het afnemen van de te hoog opgelopen voorraden eindprodukt en het toenemend vertrouwen In de naaste toekomst, ligt. aldus de minister, een voortzetting van de gunstige ontwikkeling der werkloosheids cijfers in 1959 in de lijn der verwachtin gen. Deze gunstige ontwikkeling is voor de regering echter allerminst aanleiding om haar waakzaamheid te laten verslappen Het streven van de regering is er dan ook o.m. op gericht om te komen tot een zo snel en zo adequaat mogelijke struc tuurverbetering in de probleemgebieden. Over de hiervoor te treffen bijzondere maatregelen hoopt de reegring binnenkort mededelingen te kunnen doen. Een dienstplicht voor meisjes, waarop door een aantal Eerste-Kamerleden min ef meer was aangedrongen, wijst de be windsman van de hand. Het denkbeeld om „meisjes, die willen gaan studeren, een stage in een gezin te laten doormaken", acht hij niet voor verwezenlijking vatbaar worden beperkt of verruimd. Dit geldt evenzeer ten opzichte van dc beperking van dc normale arbeidsduur. Een herziening van de gemeenteklasse- indeling op basis van de huidige indeling in 5 klassen is, naar de minister meedeelt, binnen afzienbare tijd te verwachten. Bij deze herziening wordt in de eerste plaats rekening gfehouden met verschillen in Duitse evangelische jeugd komt helpen In Ouddorp is gisteren een groep jon gemannen en vrouwen uit Duitsland ge arriveerd. Op een oproep van dr. Lothar Kreisig van de Evangelische Kirche heb ben ze zich aangemeld voor een werk kamp. Omdat de groep zich bewust is van hetgeen Nederland in de oorlogs jaren heeft geleden, wil zij ter verzoe ning gedurende drie jaar aan verschil lende projecten in Nederland meewerken. Dank zij de bemiddeling van de sectie Internationale hulpverlening van de Al gemene diaconale raad te Utrecht, een de raden van de Nederlands Her vormde kerk, zullen zij hun werk in Ouddorp beginnen. Hier is een nieuw re- ':ie- en vormingscentrum in voorbe reiding op het landgoed Toppershoedje. kwaliteit prijzen Junior sportcombinaties - P&C topprestaties SFORTCOLBERTS Zuiver wollen tweed in moderne Italiaanse streepjesvlot juniormodet met rugceintuur 3675 TERLENKA PANTALONS 2375 NIAGARA PLASTIC Extra sterke junior kwaliteit, gelaste naden 695 Alle artikelen met kleine stijging per maat UéleHmode&eatzaJ - 7>i(? toppAeJtatiaS zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft, het nieuwe beleid ter bevordering van de industrialisatie in die ge bieden, waar de werkgelegenheid zorgen baart, ingeluid. Hij heeft gis teren de provinciale besturen van Groningen, Friesland, Drenthe, Zee land. Noord-Brabant en Limburg meegedeeld welke plaatsen in deze provincies voor de tijd van vijf jaar ontwikkelingskern zullen zijn. Bo vendien heeft minister Zijlstra, om zoveel, mogelijk aan de wensen van de proviAciale besturen 'tegemoet te MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Twintig regeringsbataljons extra nodig in de Minahasa TNE INDONESISCHE OPSTANDELINGEN verklaren in hun maart- bulletin, dat zij de omgeving van Menado nu ten volle beheersen. De reden, waarom zij de stad niet bezetten, is dat hun granaatvuur te veel slachtoffers zou maken onder de burgerbevolking, die dan bovendien ge troffen zou worden door de bommen van de luchtmacht der regering. Nog steeds hebben zij het vliegveld Mapanget en alle wegen naar Menado stevig in handen, zodat de regering de stad slechts over zee kan bereiken. Ook Amoerang is in handen van de opstandelingen. Het hoofdkwartier der opstandelingen meldt, da* acht bataljons uit Djakarta in Menado zijn geland, doch kolonel Sumual mening, dat zelfs twintig bataljons nauwelijks, voldoende zullen zijn regeringstroepen te doen standhouden in de Minahasa. In Noord-Sumatra hebben de op standelingen drie uren lang gevochten Padang Sidempoean.. doch zij trokken zich terug toen de regeringstroepen sterking kregen. Het dorp Sipirok is overd In Midden-Sumatra is een aanval gedaan op Pajakoemhoeh en de kazerne werd geteisterd door mortiervuur van de opstandelingen. Op 22 en 23 maart hebben twee van de Nederlanders overgenomen regerings- korhvetten en twee van Italië gekochte fregatten Amoerang. T ana wang ko en Li- koepang gebombardeerd. Bij de protestants-christelijke partij aangesloten opstandelingen uiten hun verontwaardiging over het feit dat re geringsbommenwerpers op Kerstfeest en Nieuwjaar bombardementen hebben uitgevoerd op kerkgangers in de Mina hasa. er dat de bezettingstroepen der regering het leven van de christenbe volking van het bezette gebied ondra gelijk maken Voorts verklaart het bulletin, dat de Sowietunie en de Verenigde Staten een ligd front vormen, waardoor het mo gelijk wordt, dat Amerikaanse bommen worden uitgeworpen door Mig_straal-i jagers en dat Amerikaanse machinege weren gemonteerd zijn op Tsjechische jeeps der regeringstroepen. Gegarandeerd mesglad sneller en comfortabeler olectrisch scheren doet U zich met de Braun shaver. Dank zij het gepatenteerde flin terdunne scheerbiad en de half ronde kop. Neem de vergelijkende scheer- proef. Overtuigender dan iedere bewering. Nieuw type St, doos f. 37.50 komen, nog een groot aantal plaat sen in aanmerking laten komen vooi het stimuleringsbeleid. De doelstelling van het nieuwe beleid van de minister is de spreiding va industriële werkgelegenheid. Hoewel in principe het gehele land hierbij betrokken is, zo schrijft de nister aan de provinciale besturen, gen de gebieden, waar een ernstig werk gelegenheidsvraagstuk bestaat, de bij zondere aandacht van de regering. Het is de bedoeling in deze probleem gebieden krachtig de industrialisatie te bevorderen. Hierdoor kan een tegenwicht worden geschapen tegen de zuigkracht van industriële agglomeratie elders in het land. Dit nieuwe beleid brengt met zich, dat sterker dan in het verleden concentratie van de ontwikkeling in beperkt aantal plaatsen zal worden geleefd. Knelpunten Het is de uitdrukkelijke bedoeling van de minister te bevorderen, dat als eerste et voor de ontwikkeling van de aan gewezen kernen voor het lopende begro tingsjaar 1959 het grootste deel van de in de vijfjaren-opzet beschikbare f7.5 min, n behoeve van bijzondere voorzieningen x beschikking komt. Op deze wijze kan reeds dit jaai begin worden gemaakt met het aanpak- van enkele opvallende knelpunten de industriële ontwikkeling va: betrokken gebieden. Woonklimaat Bij zijn nieuwe beleid is de minister uitgegaan van de overweging, dat de agglomererende werking van een in dustrieel centrum zowel gedragen wordt door de aantrekkingskracht, die uitgaat concentratie van industriële deraemmgen ~sTs van het woonklimaat, dergelijk centrum tot ontwik keling is gekomen. Daarom zijn de stimulerende maatre gelen in de eerste plaats van toepassing op die plaatsen, die in het verleden reeds krachtige industriële ontwikkelii hebben doorgemaakt en waar een coi binatie van maatschappelijke, culturele sociaal-hygiënische voorziening wezig is of met betrekkelijk geringe den gebracht. middelen tot stand kan i Wijzigingen Hoewel bij de aanwijzing van kernen gedacht is aan een periode van vijf jaar, behoudt de minister zich het recht voor als de ontwikkeling daartoe aanlei ding geeft, tussentijds de nodige wijzi gingen aan te brengen. Deze wijzigingen ten bestaan uit het aanwijzen Are kernen of het afvoeren van waar de industrialisatie niet blijkt te slaan nieuwe premieregeling zal vooi ieuwe vestigingen betreft uitsluitend toepassing zijn op de in ove stemming met de minister aangewezen gemeentelijke industrieterreinen. Boven dien is de nieuwe premieregeling toepassing op uitbreidingen van bestaan de bedrijven, ook als deze niet op ee meentelijk industrieterrein liggen. Met de provinciale besturen van Over- ijssel en Noordholland zal nog nader overleg worden gepleegd over de in de: provincies aan te wijzen kernen. heeft de volgende ontwik- kelmgskernen aangewezen Groningen: Delfzijl, Groningen, Winschoten. In Stadskanaal, Veendam Friesland: Drachten, Harlingen, Heere veen, Leeuwarden en Sneek, In Drente: Assen, Emmen en Hoogeveen. In Zeeland: Goes en Terneuzen. In Limburg: Weert. Verder zijn nog de volgende plaatsen aangewezen, die voor bijzondere maat regelen in aanmerking komen. In Groningen: Hoogezand, Leek en Ter Apel. In Friesland: Bergum, Dokkum, Kootstertille, Lemmer, Oosterwolde en Wolvega. In Drente: Coevorden, Klazma- veen en Roden. In Zeeland: St. Maar tensdijk en Zierikzee. In Noordbrabant: Bladel, Cuyk, Etten, Oss en Uden. In Limburg: Penningen en Venray. R. Vogels. Op de in Londen gehouden jaarvergadering van de International pu blic relations association is de heer R K. Vogels, hoofd van de public relations dienst der KLM, gekozen tot voorzitter van de council. IN AFRIKA ligt een merkwaar dig meer, hebben we gelezen. Aan de ene kant woont een stam, waarvan de leden niet kleiner zijn dan 2.10 a 2.30 me ter, aan de andere kant verblijft een stam, waarvan de leden nooit groter worden dan 1.20 meter. Over dit verschil van lengte maakt men zich in wetenschappelijke krin-i gen in Amerika ongerust, wordt ons meegedeeld uit Cambridge, Massa chusetts. En daarom is er in allerijl een geleerde naar Afrika vertrok ken om een onderzoek in te stellen. Deze geleerde heet dr. Frede- rich J. Stare en hij is hoogleraar in de voedings leer. Het schijnt namelijk niet uit gesloten te zijn, dat lengte en voeding verband met elkander houden. Het instituut voor wetenschappe lijk onderzoek in de Belgische Kon go, waarvan koning Leopold van België president is. heeft zich al eer der met het vraagstuk bezig ge houden en gegevens verzameld, waarvan dr. Stare gebruik kan ma ken. Binnenkort zullen we dus weten hoe het mogelijk is. dat reuzen en pygmeeën slechts door een meer worden gescheiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5