Op kantongerecht Leiden weerklonk de wintereeho SCHUDEL'* CITROEN Woordenwatervallen klaterden in het Leidse Gulden Vlies PeeksCIoppenburg Autowrak gevonden op de Rijnsburgerweg NUiUWE LE1DSCHE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1959 Agenda voor Leiden Vrijdag Gehoorzaal, 8 uur: concert K. en O., Rott. Philh. Orkest o.l.v. E Flipse, soliet: Gabor Radnai. viool. Prytaneum, 8 uur: contactcommissie kinderbescherming, spr.: mr J. Zwanen burg, kinderrechter te Den Haag, over „De ondertoezichtstelling in de prak', c". Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: Leiden- Oegstgeest VIRO. spr.: dr Wiegerema over „Het vluchtelingenprobleem". OEGSTGEEST, Pauluskerk, 7.30: her- denkingssamenkomst gouden jubileum Koningin Julianaschool. Garenmarkt, 1.15 uur. verer 'ng Oud- Leiden, vertrek excursie naar Haarlem. De Lakenhal, 3 uur: Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, bij zondere vergadering ter herdenking van de heer T. M H. van Waveren. Het gulden Vlies, 5 tot 7 uur: receptie t.g.v. dertiende lustrum mannenkoor Kunst na Arbeid. OEGSTGEEST, Irene. 3 tot 5 uur: re ceptie t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool OEGSTGEEST, recreatiezaal Endegeest, 8 uur: feestavond t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool. Zondag Maranathakerk, 7 uur: bijzondere dienst, voorganger ds. H. C. Touw: „Oud worden of jong blijven". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, telef. 21313, en de Havenapo theek, Haven 18, telef. 20085. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegstgeest, telef- 26274, is doorlopend geopend. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek, fotografiek en fotopeinture van Livious. geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en feestdagen. De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en met 27 april. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uuir); Over moord wordt niet gesproken (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Madeleine, telefoonnummer 13.62.11 (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrije liefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Ketenen van de haat (13 jaar). Trianon (2.15 en 7.30 uur): In tachtig da gen de wereld rond (alle leeftijden). Puzzelprominenten 1. P. Loekenbach, Rijnkade lb, Leiden; 2. mevrouw J. W. Dreef. Boonrak 21, Valkenburg; 3. mejuf frouw M. van Dolder. Kerkweg 2. Ter Aar. Tentoonstelling geopend Als voorzitter van de WV opende de burgemeester de tentoonstelling „Oud- Sassenheim", die in de burgerzaal is ingericht. De plaatselijke afdeling, van de VVV had deze tentoonstelling, betrekking hebbende op de toren van de Hervormde kerk en de ruïne van Teylingen, georgani seerd naar aanleiding van het gereed komen van de restauratie van de oude toren. In zijn openingswoord deelde de burgemeester mee, dat deze expositie was georganiseerd op initiatief van de heer Vlaming en mogelijk was geworden door de medewerking van verschillende musea. Uit de tentoonstelling blijkt, aldus de burgemeester, dat de glorie van v ger dagen mede de oorsprong is va; huidige welvaart. Leids Hervormd Kerkkoor De centrale kerkeraad van de Hervorm de Gemeente heeft besloten om via de wijkgemeente Staalwijk (predikant: ds. P. Kloek) een nauwer contact te leggen met het Hervormd kerkkoor. Het bestuur van het kerkkoor meent, dat uit deze be slissing blijkt, dat de koorzang in de ere dienst zeker geen liefhebberij is van en kele muziekminnende leden der Gemeen te, maar de aandacht van de gehele Ge meente verdient. Men verzocht ons, mee te delen, dat de repetitie wordt gehouden op vrijdagavond kwart over 8 in de aula van de Hervorm de u.l.o.-school aan de Asserstraat. Officier berispte officier Snelheid zwaarste overtreding TN TEGENSTELLING tot het zonnige lenteweer buiten, werd de zaal van het Leidse kantongerecht gisteren doortrokken van mist, regen en koude; ijsschotsen dreven af en aan, zo nu en dan onderbroken door een aanrijdinkje, dat niet mede aan de winter te wijten was geweest. Vrouwe Justitia had op maandag tweede paasdag vakanie genomen en omdat het recht gehandhaafd dient te blijven, moest deze dag worden ingehaald. Hegeen gisteren gebeurde. De zitting kwam nogal traag op gang, alsof ook de beschuldigden het maar een zonderlinge dag vonden om zich te verantwoorden. Om tien uur was de rechtszaal nog praktisch leeg en deed de deurwaarder krampachtige pogingen om de spaarzaam aanwezige verdachten en getuigen tot één zaak samen te voegen. Bij de meeste mist-en-gladheid zaken werd de botsing-veroorzakende wegge bruikers verweten, dat zij met te hoge snelheden hadden geredenals het zicht slechts enkele tientallen meters is, kan zelfs dertig kilometer nog te hoog zijn. Bijzonder vergramd was de officier op een 44-jarige beroepsofficier uit Rot terdam. die met nauwelijks honderd meter zicht op de provinciale weg bij Roelofarendsveen een achttien meter lange trailer had willen inhalen, toen ïn tegenligger naderde. De beroeps- fficier sprak nogal luchtig over het aval en waagde zich zelfs aan een rapje: „Ik zag tot mijn verbazing de lij tegemoet rijdende vrachtauto de oot in huppelen". De officier van justitie legde hem echter uit, dat waarschijnlijk zijn leven gered was door het deskundig manoeuvreren van .de trailer-chauf feur en door het feit dat de hem tegemoet rijdende vrachtautobestuur der liever zijn wagen de sloot in had gestuurd dan een frontale botsing te Omdat de officier van justitie meende, dat de beroepsmilitair de juiste menta liteit voor autobestuurder miste, eiste hij, behalve f200 boete, de intrekking het rijbewijs voor de tijd van één De rechter wilde er rekening mee houden, dat de militair nog nooit een geluk had gehad; hij halveerde de de boete en maakte de intrekking voor- aardelijk met twee jaar proeftijd. Te snel Ook een 38-jarige chauffeur uit IJmui- den dreigde zijn rijbewijs voor één jaar kwijt te raken. Twintig januari had hij sen spiegelgladde Rijksweg 4 ge reden met een vaart van 35 kilometer ijl het zicht nauwelijks 5 meter was. hij plotseling voor zich een per sonenauto zag, die heel langzaam door list reed, was hij boven op zijn rem staan. 'De vracht%vagen was echter glijden en boven op de personen auto terecht gekomen. De officier eiste dit roekeloos rijden f 100 plus een intrekking rijbevoegdheid. De rech ter handhaafde de boete doch maakte de intrekking voorwaardelijk met één ar proeftijd. Een ingewikkelde botsing vond plaats 22 januari 's morgens negen uur op de Papelaan te Voorschoten. Het wegdek was spiegelglad en een 22-jarige vertegenwoordiger uil W senaar was met een vaart van 50 kilometer komen aanrijden. Toen hij plotseling moest stoppen voor een slippende vrachtwagen, vloog hij van de weg af tegen een boom. Een P.T.T.-wagen, die de snelle tegenwoordiger met een matig va achterop kwam, werd voorzichtig achter de vrachtwagen stilgezet, omdat de chauffeur de situatie eerst wilde nemen. Hij kreeg daartoe weinig ge legenheid, want achter hem kw een autobus gereden, waarmedi jarige monteur uit Leiden een proefrit maakte. De vaart van de bus danig, dat deze onmogelijk tot stilstand kon worden gebracht op het gladde weg dek. De bus klapte boven op de P.T.T.- wagen, die tussen bus en vrachtwagen werd gekraakt. De officier ver\ tegenwoordiger en monteur hun snelheid en eiste tegen beiden f 50. De rechter achtte de monteur schul diger dan de vertegenwoordiger, omdal de laatste op een onverwachte manoeu vre had moeten reageren en alleen zich' zelf schade had bezorgd. De boete van de vertegenwoordiger werd f35; die van de monteur bleef f 50. Een sportleraar gaf blijk slecht af standen te kunnen schatten. Hij ver telde, dat hij op een spiegelgladde Zee- te Katwijk 70 meter was doorge gleden ,toen hij voor een stoppende auto wilde remmen. Hij was tegen deze tot stilstand gebrachte auto opgevlogen De officier nam de 70 meter niet ernstig. 1 vond wel, dat 45 kilometer snel heid op een gladde weg veel te hoog is; hij eiste f35 boete De rechter toonde verlovingsringen mandersloot donkersteen 14 Oud-Leiden bijeen Stadhuis van Haarlem heeft een rijke geschiedenis Mr. H. E. Phaff sprak gisteravond in De Lakenhal voor de vereniging Oud-Leiden over „Het Haarlemse stadhuis in verleden, heden en toe komst". Vóór de pauze gaf hij aan de hand van Lichtbeelden een schets van de ontwikkeling en de groei van het stadhuis, daarna behandelde hij op dezelfde wijze het verval en de achteruitgang van dit historische gebouwencomplex. Hoofdelementen hierin zijn de in plm. 1250 door graaf Willem II gestichte zaal en het on geveer 40 jaar daarna gebouwde klooster der Predikheren. De grafe lijke zaal had aanvankelijk de func tie van jachthuis. Ongeveer 100 jaar na de stichting van dit gebouw veranderde de bestemming •rvan. De graven van Holland hadden koen hun residentie naar het Binnenhof im 's-Gravenhage verlegd. Na de plunde ring van het klooster in 1579 werd dit complex tezamen met het voormalige jachthuis tot het eigenlijke stadhuis ge transformeerd. Er werd een kleine en grote vierschaar bijgebouwd het stadhuis was toen immers voor alles de plaats waar de schepenen recht spraken en het geheel werd bekroond met een irdige stadhuistoren, waarvan de klok nog bij het begin van iedere raads vergadering wordt geluid. In 1622 bouw de Lieven de Key de bekende, lange Re- naissancevleugel aan het stadhuis. Over de plaats van de voormalige kloosterkerk heeft eeuwenlang misver stand bestaan. Pas onlangs is de juiste plaats definitief komen vast te staan. Mr. Phaff ging in het kort ook in op het al gemene restauratieplan, dat thans is ont worpen. Een groot probleem daarin is de voormalige kloosterbinnenplaats, die in de loop der eeuwen grondig is ver waarloosd en vooral door een verkeerde bovenbouw onherstelbaar is verminkt. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Bicker Caarten, die her innerde aan de excursie, die de vereni ging zaterdag naar het Haarlemse stad huis zal maken. enig begrip voor man, dat hij zich volkomen machteloos had gevoeld, toen zijn wagen was gaan slippen en bracht de boete terug tot f20. Vrijspraken Doch enkele mistrijders wisten het rechtscollege duidelijk te maken, dat zij de omstandigheden te veel tegen hadden gehad, en werden vrijgesproken. Een 29-jarige vrachtautochauffeur reed in dichte mist met een vaart van gelijks twintig kilometer achter de vrachtauto van zijn broer. De broer it plotseling remmen voor een uit mist opdoemende stilstaande bus De 29-jarige chauffeur, had de keuze de agen van zijn broer een tik te geven t naar links uit te wijken en mogelijk =n ernstig ongeluk met een tegenligger i veroorzaken. Hij koos het eerste, zijn roers auto tikte tegen de bus aan en r onstond geringe materiële schade. De officier had weinig verwijten voor de keuze van de chauffeur, doch meende, dat deze toch had dienen te zorgen, dat hij eerder had kunnen stoppenhij eiste f 15. De rechter meende, dat de chauffeur de juiste keuze had gemaakt verklaarde hem schuldig zonder strafoplegging. Bij de zaak tegen de 22-jarige vertegenwoordiger uit Voorburg wa ren zowel officier als rechter van mening, dat van schuld geen sprake was. De man reed 9 februari op de Leidse Lorentzkade, toen hij plotse ling even naar links moest uitwijken voor enkele fietsers en een brom mer. Op dat moment naderde een tegen- •figger, doch toen de vertegenwoordiger op zijn rem ging staan, stond zijn auto juist op een van de ijsplakken, die spreid over de Lorentzkade lagen idat hij uiterst langzaam had ge reden en het wegdek niet in zijn geheel glad was geweest, was het rechtscollege van mening, dat men hier met een sj ling van de natuur te maken had ontsloeg de vertegenwoordiger v rechtsvervolging. Af is af Een 54-jarige scheikundige, die bij een onoverzichtelijke wegomlegging op de provinciale weg bij Zoetermeer in de knoei was geraakt en er oorzaak van was geworden, dat een andere auto tegen zijn wagen opreed, wilde de kwestie meteen helemaal de wereld uit helpen De officier vond. dat de scheikundige in een moeilijke situatie had verkeerd en mogelijk even té impulsief had gehan deld hij eiste f 25. De rechter toonde meer begrip en verlaagde de boete tot f 12. Tevens informeerde hij of de schei kundige bezwaar had tegen de civiele vordering van» f 48. die de als getuige opgeroepen gedupeerde automobilist in diende. Dat had de scheikundige niet en hij greep meteen zijn portemonnaie „Kan ik alles meteen voldoen?", infor meerde hij. Dat kon. als de officier niet in beroep wilde. De officier schudde het hoofd en vertelde alleen, dat voor het voldoen van de civiele vordering een zegel nodig was. De scheikundige had echter op alles gerekend, haalde de zegel te voorschijn en stapte even later naar de griffie om de boete te voldoen. Toen hij op het Rapenburg stond was het avontuur met f 60 voor hem beëindigd. Nieuwe vorm voor Herv. Kerkewerk te Leiden In de bijeekomsten op zondagmorgen in het Luxortheater heeft de commissie voor bijzonder kerkewerk van de Her vormde gemeente opzettelijk veel ruimte gelaten voor een gesprek. Ter afwisseling wordt echter aanstaande zondagmorgen een bijeenkomst in andere vorm gehou den. Nieuw is bijvoorbeeld, dat de bijeen komst hoogstens één uur zal duren. De aanvang is half elf en halft twaaxf zal de sluiting zijn. Nieuw is ook de medewerking van de Spaanse guitarist Carl Mell. Hij zal gui- taarsolo spelen. Bovendien begeleidt hij de zang van zijn vrouw, Mariëtta Mell. Hoofdzaak van de bijeenkomst is. zoals steeds, het Evangelie, dit blijft nieuw. Het Evangelie geeft felle kritiek en geeft nieuwe kansen, ook voor deze tijd en voor onze wereld, algemeen en persoon lijk. Hiervan wil dr P L. Schoonheim in een kort en persoonlijk appèl getuigen Deze vorm is voor de Luxorbijeenkom- Om zo duidelijk mogelijk te maken dat de vernieuwende kracht van het Evan gelie vooral uitgedeeld en verder moet worden gedragen, zullen de bloemen, die zondagmorgen het podium van Luxor vers:eren, aan de bezoekers worden mee gegeven. met de opdracht deze bloemen bij zieken te brengen. NV DE CONDOR DISIIILEERDERI) LEIDEN Teraardebestelling van de heer Tieleman Gisteren is de heer H. H. Tieleman, die in de week op 73-jarige leeftijd c leed, onder zeer grote belangstelling op Rihijnhof ter aarde besteld. Onder leiding dr. F. A. Nolle werd een bijeenkomst in de aula van de begraafplaats gehouden. Namens de familie dankte hij de verzorg- van de heer Tieleman voor haar toe wijding. Gelezen werd psalm 23. Aan het graf werd het Onze Vader gebeden. Onder de aanwezigen waren vertegen woordigers van de Leidse IJsclub, het be- van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het bestuur van de sociëteit Ami- en het bestuur van de harmoniekapel Trouw en Durf. dier cn ik" 353, J. Meijers „Automation" 343, H. F. Barg „Ruimtevaart" 324. P. Koren „Lente"'264. De heer M. van Remundt, die de gehele avond op strakke wijze had geleid, waar door de woordenwatervallen binnen hun bedding bleven, vertrouwde, nadat hij de uitslag bekend had gemaakt, het 6luiten van deze geslaagde concoursavond toe aan de voorzitter van het nationaal instituut, de heer F. G. A. M. Boot, die op welspre kende wijze de betoonde welsprekendheid van Het gulden Vlies, waar de Leidse vereniging tot bevordering van de Welsprekendheid in samenwerking met het nationaal instituut voor welsprekendheid „Sint Chrysostomus" een concours in welsprekendheid had georganiseerd. Voor een groot gezelschap belangstellenden traden om beurten elf redenaars en een spreekster achter de lessenaar om daar de meest uiteenlopende onderwerpen te behandelen. De thema's liepen van „Lente" via „Automation" naar „Een schoonheid" en „de Navo". De spreekster en sprekers was ieder acht minuten spreektijd toegestaan hoewel sommigen deze tijd geheel nodig hadden of door de bel moesten worden onderbroken, waren er enkelen, die bin nen de toegestane tijd bleven. En deze waren niet de slechtsten. Een enkele spreker maakte de indruk, dat zij met wat brokkelig encyclopedisch feitenmateriaal een breder inzicht dan aanwezig poogde te suggereren; deze hadden nu niet direct een goed voorbeeld aan de inleiding, die het bestuurelid het nationale instituut aan het begin de avond hield; zijn uitweidingen w; lang, overbodig en doorspekt met „weet- De deelnemers toonden tijdens het cours echter, dat zij over het algemeen juist begrip hadden over wat var spreker wordt verwacht; dit begrip vooral merkbaar bij hen, die hun termi nologie eenvoudig en de opbouw betoog 6trak hadden gehouden. Wij den ken hierbij bijvoorbeeld aan de speech de heer J. Meijer over het zeer tech nische onderwerp „automation", welke op ■erzichtelijke wijze met een vleugje goede humor werd gebracht. De foehoorders(6ters) waren tegelijk de leden van de jury en de puntenlijsten brachten aan het slot van de avond de volgende resultaten: mevrouw H. G. M. BunckGransjan, die gesproken had over het bijenleven, kreeg 447 van de 490 te behalen punten; daarmede werd zij eerste, kreeg de enige prijs een bokaal en werd door de Leidse voorzitter, de heer Remundt in de bloemetjes gezet, kreeg zij voor haar bijzonder levendige toespraak de gouden erespeld )r welsprekendheid. De heren kwamen volgorde van puntenaantal op de vol gende plaatsen: W. M. Schouten, die had gesproken over „de Navo" kreeg 411 pun- de Graaf, „Succe6 en geluk" 407, Ballegoy „Het fooienstel6el in het Horecabedrijf" 391, A. van der Lecq ,Ziet 383. C. Heere „Angst" 375. P. A. der Kwaak „Solliciteren" 372, H. Wol-terbeek „Wachten" 360, C. Lau „Het kwaliteit prijzen Regenkleding PAHKA-COATS dit seizoen favoriet! Dubbele sluiting, extra bescherming in weer en wind; in grijze, beige en marine ribcord, met con trasterende poplin gevoerd. Modern, spor tief, ideaal voor scooter, bromfiets enz. 4275 AUTO-COATS Grote collectie in de nieuwste Italiaanse modellen, prachtige kwaliteiten katoenen gabardine, in moderne lichte kleuren 3975 - 497S - 597S NIAGARA PLASTIC De onmisbare jas die overal r gaat, geen plaats inneemt en e 590 Ufel&Üj™odGcA£>aii&} - 7>t(? (qqcAeJtaii&S Duistere tocht door Leids bedrijf gaf geen resultaat In de afgelopen nacht is ingebroken ii een expeditiebedrijf aan de Middelste gracht te Leiden. De daders de politie neemt op goede gronden aan, dat er meer dan één is geweest verschaften zich door verbreking van een slot toegang tot het gebouw. Zij zagen kans op de dieping boven de garage en het kantoor te komen, maakten daar een gat in de vloer, lieten eeri ladder zakken en kwa men door middel daarvan in de garage ruimte. Daar verbraken de inbrekers het slot van een loket, waardoor zij toegang kregen tot het kantoor. Eindelijk warei ze dan op de plaats, waar ze wilden zijn bij de brandkast. Hun moeite zagen zij echter niet gehonoreerd, want alle pogin gen in de brandkast te komen, mislukten, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan, z v K Brugman en H de Lange; Jan, z v J Hoppenbrou wer en H S J Stuijvenberg; Anne Eli sabeth. d v H H L Roos van Raads- hooven en J C Monfils; Marcel Geor ge, z v F Krau en C A Kuiter; Marij - ke. d v C Peeman en M van de Bent; Ronald Johannes Maria, z v H J van der Pluijm en B M Lambregts; Wou ter, z v G van der Linden en A G Pieneman; Cecilia Wilhelmina. d v J M Muller en T H M den Doop; Jo hannes Comeli6. z v J de Wolf en A Bakker; Johanna Maria Carolina, d v N P A van Maarle en J Dreef. GETROUWD: J N de l'Ecluse en H Bodenstaff; J W Schneider en E Vijl- brief; W van der Linden en C Waas dorp'; M. Knol en M C H van Putten; W C Lardé en C G van Dissel; I Boom en J Filippo; J P M Piket en J G Oosterveer; B E Parera en C M Griffioen; J S F Koek en M C Ouwendijk; D M Neuteboom en M C de Vrind; W J Wilkens en M A de Roo. Ook de kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente Marewijk (predikant: dr. M. Ottevanger) begint volgende week met een bejaardensociëteit, die mede is voor bereid door de Hervormde Vrouwen dienst aldaar. Dinsdagmiddag half drie is de opening. Zolang er nog geen wijk centrum is. komen de bejaarden bijeen in het gebouw Gasstraat 40. De bijeen komsten duren van half 3 tot half 5. Vannacht vonden enkele weggebruikers op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Houtlaan een verkreukelde auto. Het merkwaardige was, dat in noch bij de personenwagen iemand was te bekennen. De politie werd gewaarschuwd, die het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk onmiddellijk ter hand nam. Het gelukte haar, de bestuurder van de auto op te sporen. Dat was enige uren na het ongeluk, dat omstreeks 2 uur moet zijn gebeurd. De bestuurder bleek een garagehouder uit Oegstgeest te zijn. Hij had met de grijze wagen, die in prima staat verkeerde, een ritje gemaakt, maar was op de Rijnsburgerweg bij de Houtlaan in de bochtgeslipt, vermoedelijk door te snel rijden. De wagen reed tegen een boom, sloeg over de kop en schoof op de kop nog enige meters door. De vernieling was radicaal. De bestuurder had slechts een schram opgelopen. Hij verliet zijn auto en vervolgde zijn weg te voet, het wrak achterlatend. De politie wist echter vrij spoedig achter de naam van de bestuurder te komen. De auto is naar de binnenplaats van het politiebureau aan de Zonneveldstraat gesleept, waar hij vanmorgen omstreeks 11 uur door een kraanwagen weer is weggehaald. Vanmorgen om kwart over elf fotograjeerden wij de vernielde auto op de Steenschuur. Eduardo del Pueyo speelde Residentie Orkest sloot in Leiden seizoen af Residentie-Orkest te Leiden in dit seizoen gaf, en het was zeker niet het minst belangrijke. Willem van Otterloo dirigeerde dit concert met bijzonder veel overgave en de orkestleden lieten zich met grote toewijding door hem leiden. Haydns zgn. Kloksymfonie, in D no. 101, stond als eerste nummer op het programma. Wij zien in dit werk Hay dn in de volle ont plooiing van zijn scheppingskracht, het gaat hier immers om de elfde pan de twaalf voor Engeland geschreven symfonieën. We werden al dadelijk zeer geboeid, want Van Otterloo slaagde er in de tegenwoordig zo vaak voorkomende logheid in 18de-eeuwse symfonie-uitvoeringen te vermijden. De duidelijke lijnen van de compositie, vooral van het prachtige andante met de climax in het midden, werden naar voren gehaald, alles bleef ritmisch en melodisch levendig en veerkrachtig. gevoel is dit werk dan ook min of meer topzwaar, reeds de Nocturno doet zwaar wichtig aan ondanks prachtige fragmen ten; het scherzo beantwoordt wat beter aan zijn titel, doch de finale is alweer Natuurlijk treft men voortdurend zeer knappe bijzonderheden aan, mooie melo dische lijnen en boeiende klankeffecten, maar het geheel vermoeit op den duur. Dit laatste lag volstrekt niet aan de uit voering, want die stond op een zeer hoog peil. Van Otterloo had blijkbaar zeer degelijk aan de uitvoering gewerkt, want er werden door alle groepen van het orkest, met name door de blazers, prachtige prestaties verricht. Daardoor werddeze uitvoering tot een waardig slot van dit seizoen, dat grote verwach tingen voor de volgende serie doet koes teren. Het applaus na afloop was zeer geestdriftig. A. van der Veen—Wiersma. D. Pelt, Leiden, 40 jaar in melkhandel De reeds in deze vertolking zo sterk aanwezige discipline werd ook kestpartij van Beethovens derde piano concert voortreffelijk volgehouden. Wat ons in dit werk uiteraard het meest in spanning hield, was het optreden van de beroemde pianist Eduardo del Pucyo. Zijn opvatting van dit concert zal wel licht menigeen hebben verrast, want zij week sterk af van wat we in dit concert gewend zijn. De meeste pianisten het concert in c nogal klassiek op, strak van lijn, evenwichtig van tempo vloeiend in de solopassages. Del Pueyo echter had een veel temperamentvollere visie: hij speelde dit concert zoals vaak het vijfde in Es horen, taal, sterk dramatisch met grote cli maxen en contrasten, groot van klank in de forti, mysterieus en romantisch in de lyrische passages. Hoewel deze opvatting misschien niet helemaal aan de juiste stijlinzichten beantwoordt moeten we erkennen dat we zeer geboeid en met stijgende geest drift hebben geluisterd. Wat bij andere vertolkers waarschijnlijk opgeschroefd of gemaniëreerd had geleken, werd volkomen natuurlijk door de sterke persoonlijkheid van deze pianist. Technische problemen schenen ni bestaantrouwens alles was zo op de beleving van de inhoud gericht, dat van de technische zijde van het spel ook niet meer sterk bewust w tragisch eerste deel volgde dichterlijk adagio, de finale bracht ster ke ontladingen en tenslotte een opwin dende vreugde in de coda. Terecht was de geestdrift der toehoorders groot, want pianist behoort zeker tot de uitzon derlijk begaafden. Verpozing Na de pauze stond Regers Romantische Suite op het programma. Reger heeft hier een bijdrage willen leveren tot de opleving van de orkestsuite, zoals die in de 19e eeuw valt waar te nemen. De sui- oorspronkelijk een niet al te zwaar wichtig, eerder op verpozing afgestemd Zo hebben ook Grieg, Dvorak, Tsjaikofsky, Massenet en anderen het opgevat. Reger probeert dat ook wel, doch het gelukt hem niet erg, zijn nei ging tot ingewikkelde harmonie orkestratie te 1 Bloemencorso rijdt niet door Dortmund Lang heeft het corso-comité nagedacht of het aan het eind van de corsodag op zaterdag 25 april de praalwagens op de 4 zou laten zetten om naar Dortmund ïizen, waar de Nederlandse bolbloe-. zondag 26 april verrukking hadden kunnen brengen. De Duitse stad heeft korte tijd geleden verzocht om het corso te zenden. Het corso-comité heeft echter overwogen, dat men technische maatre gelen bij de voorbereidende opbouw had moeten treffen om het corso gaaf de lange reis te laten maken. Daarom heeft het Dortmund teleur moeten stellen. Overigens zou Dortmund een bijzonder kleurrijk corso hebben gezien, want door het koele en zonloze weer van de laatste tijd is de bloei van hyacinthen zo ver traagd. dat men verwacht zaterdag 25 april alle kleuren voorradig te hebben. (Advertentie) RIJWIELEN JUNCKER - UNION - PHOENIX A. de Wit-'s Handelshuis Oude Vest 111 Tel. 25328 De heer D. Pelt (61 jaar), Marnixstraat 29 te Leiden, viert maandag zjjn veertig jarig jubileum in de melkhandel. Het is iondag namelijk 40 jaar geleden, dat h(J in dienst trad bjj de melkhandel P. van der Kloot, Hoge Rijndijk 34, om zijn eerste opdracht uit te voeren: het bezorgen van een half pakje roomboter, netjes in een mandje verpakt en toegedekt met een theedoek. Tien jaar geleden werd de heer Pelt zelfstandig, maar hij bleef zijn oude bezorgwijk, de Hoge Rijndijk met omlig gende straten, trouw, zodat hij daar nu al veertig jaar lang melk cn andere zuivel- produkten bezorgt. De jubilerende melkbezorger heeft in die tijd heel wat zien veranderen in zijn vak. De eertijds befaamde yoghurtplant- jes -hebben hun plaat6 moeten inruimen de hygiënisch in flessen verpakte yoghurt, die nu in de handel is. De smalle klembeugels voorziene flessen met gepasteuriseerde melk werden vervangen door de breedhalzige Voltanafles6en. Bij na 37 jaar trok de heer Pelt door weer en wind met zijn zwaar beladen handkar langs de klanten. Een bijzondere herinne ring bewaart hij aan de koude winter van toen hij op één dag maar liefst 38 kopjes koffie, soep en thee kreeg aange boden van medelijdende mensen. De overgang van loondienst naar het zelfstandig zijn is de heer Pelt beter be vallen dan hij eigenlijk had verwacht. Met de sanering was hij ook best content. Drie jaar geleden kon hij zijn handwagen af schaffen om deze te vervangen door een moderne gemechaniseerde bestelwagen. Maandagmiddag van 3 tot 5 uur houdt de heer Pelt een receptie in restaurant Royal aan de Doezastraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3