Jlieutuc £dJisrl)c QTmirant Kabinetsformatie nadert de climax KROONPRINS AKIHIT0 GETROUWD Landbouw en Oorlog weinig in trek Overleg iii bedrijfsleven over korter werken Verkoold lichaam jonge vrouw in greppel Verschil van mening over rechten van president Huwelijk met Mitsjiko Sjoda: eind van lange traditie VRIJDAG 10 APRIL 1959 BUREAUS- Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; 12.35 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam'Uiebertchten f0 18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11535 Dr. E. DIEMER CHRISTEL!JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is gbebltoen thyn bert in tcgOenspoet" Winter echo weerklonk Zie pagina 3 Financiën en Sociale Zaken waarschijnlijk voor A.R.P. De havens zijn de glorie van Rotterdam. Op de voorgrond de Leuvenhavensluis met brug in aanbouw. In het midden de vaargeul naar de Leuvehaven, die dicht gaat. Voorts de vroe gere Boompjes met links een nieuw kantoorgebouw en een bank. Rechts het koopvaardij- monument „De Boeg". Op de achtergrond de Willemsbrug en de spoorbrug. En daarach ter komen nieuwe tunnels voor de Rotterdamse metro te liggen. Speciale expositie i EFFEN HOOGPOOL TAPIJTEN de nieuwste kleuren in div. afmetingen Wij zenden U graag een vrijblijvende ZICHTZENDING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Minister Beel beveelt aan: (Van onze parlementsredactie) TAE MINISTER van sociale zaken en volksgezondheid a.i., prof. Beel, zou graag zien, dat door het georganiseerde bedrijfsleven alvast overleg wordt gevoerd over de wijze, waarop de gevolgen van een verkorting van de 48-urige arbeidsweek tot gemiddeld 47 uur per week zouden kunnen worden ondervangen. Dit overleg zou naar de mening van de minister centraal en per in aanmerking komende bedrijfstak eventueel ook per enderneming kunnen plaats hebben. Prof. Beel schrijft dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van sociale zaken voor 1959. De regering erkent, aldus de minister, dat verkorting van de arbeidsduur in de lijn van de ontwikkeling ligt opgesloten. Getracht kan worden de gevolgen voor de nationale economie te verzachten door de verkortihg slechts toe te staan ir etappes, die voorts niet voor het bedrijfs- Vijf kilometer buiten Axel TN de Catharinapolder, vijf kilome- ter buiten de gemeente Axel, i: gistermorgen vroeg het stoffelijk overschot van een naar schatting 20- jarige vrouw gevonden. Het lichaam was op een klein gedeelte der benen na geheel verbrand. Het vermoeden van de politie gaat uit naar een moord. De moordenaar zou zich van het lichaam hebben willen ontdoen door het met benzine te overgieten en in brand te steken. Het was een landbouwer die de gruwe lijke vondst deed. Het stoffelijk overschot lag in een ondiepe greppel. De vrouw is waarschijnlijk daar verbrand, gezien de brandsporen in de sloot. Een arts die een voorlopig onderzoek heeft ingesteld, kon uit de resten alleen opmaken, dat het hier een vrouw van on geveer 20 jaar betreft. Alle kleding was verbrand met uitzondering van een stuk nylonkous. Het is zo goed als zeker, dat het slacht offer een Belgisch meisje is. Er zijn in België tenminste bij de politie enkele mel dingen binnengekomen van vermissingen, terwijl voorzover bekend in Nederland geen persoon die ongeveer aan de iden titeit van het slachtoffer beantwoordt, verdwenen is. De gruwelijke wijze, waarop de dader te werk is gegaan, werd van politiezijde een unicum in de Nederlandse geschiede nis van de misdaad genoemd. De moorde naar moet het meisje onder valse voor wendsels hebben meegelokt, haar daarna van het leven beroofd en met opzettelijk meegebrachte benzine hebben overgoten en in brand gestoken. Het korps van Nederlandse speurders is inmiddels aangevuld met autoriteiten van de Belgische politie. Sectie De sectie heeft uitgewezen, dat het meisje inderdaad een gewelddadige dood is gestorven. In het hoofd is namelijk een- kogel aangetroffen. Op het vrijwel ver koolde lichaam zijn voorts nog enkele belangrijke aanwijzingen aangetroffen. Zo werd bij het opnemen van het lichaam een wekkerklokje ontdekt, dat stilstond op tien minuten voor half elf. De justitie heeft hierin waarschijnlijk een aanwij zing inzake het tijdstip van de moord of de verbranding. Een deel van de ver- kooide kleren kon nog geïndentificeerd worden als een deel van een spijkerbroek van een lichte kleur en in de omgeving van het lijk werd een damesschoen ge vonden die een Hollands merk droeg. Bij de greppel, waarin het slachtoffer was verstopt en vervolgens in brand gesto ken, heeft men voorts een tweetal voet afdrukken gevonden, die eveneens van belang kunnen zijn voor het onderzoek. leven in zijn geheel worden verwe; lijkt, maar gedifferentieerd, naarmate kansen aanwezig lijken om door hoogde produktiviteit compensatie te den voor produktieverlies en stijging de kostprijs. Een waarborg, dat deson danks geen beslag wordt gelegd op n; nale middelen kan de regering echter geven. De verantwoordelijkheid daarvoor moet blijven voor degenen, die de gelei delijke verkorting in toepassing denken brengen. Prof. Beel deelt de bezorgdheid van sommige Eerste-Kamerleden. dat, wan- :er eenmaal met de verkorting van de •beidsduur een begin wordt gemaakt, dit kan leiden tot een niet tegen te houden repassing ook daar, waar de kosten op de gemeenschap moeten worden afge wenteld. Over de procedure voor de toe passing van een kortere arbeidsduur dient daarom niet slechts per bedrijfstak, maar ook centraal overleg plaats te vinden in het georganiseerde bedrijfsleven. Bij dit centraal overleg behoren de gevolgen voor de boer en de kleine ondernemer in ogen- ichouw te worden genomen. Loonbeleid Minister Beel schrijft in zjjn memorie voorts, dat de keuze voor een vrijere loonvorming niet afhankelijk behoeft Ic worden gesteld van het beschikbaar zijn van een algemene wet inzake de bevoegd- beid tot loonregulering. Het ambtelijk overleg over de totstandkoming van een dergelijke wet zal nog geruime t(jd in beslag nemen. Ook met het huidige stelsel kan echter de vrijheid in de loonvorming Zie vervoly oayina (Van onze parlementaire redacteur) LANGZAAM MAAR ZEKER nadert de formatiepoging van prof. De Quay haar climax. De vice-voorzitter van het Europese parlement, het a.r. Tweede-Kamerlid C. P. Hazenbosch, kreeg gisteren in Straatsburg het verzoek naar Den Haag terug te keren. Hij zou vanmiddag door de formateur worden gepolst voor de portefeuille van sociale zaken, zodat de a.r. dus twee zware zetels krijgen: financiën (Zijlstra) en sociale zaken. Vanmorgen zijn ook het liberale Tweede-Kamerlid H. A. Korthals (die naar alle waarschijnlkheid verkeer en waterstaat krijgt) en het K.V.P.- Tweede-Kamerlid mr. P. A. Blaisse door de formateur ontvangen. Vanmiddag om vier uur zou prof. De Quay een onderhoud hebben met de 58-jarige prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Aan prof. Van Berkum zou de porte feuille van economische zaken worden aangeboden. Bij vorige formaties is hij hier ook al voor gepolst, maar heeft toen steeds geweigerd. In verschillende liberale kringen kan men reeds de ontstemming horen over het feit dat aan de a.r. in ieder geval twee uiterst belangrijke de partementen worden aangeboden. En men oefent in de liberale kring dan ook wel kritiek uit op de fractieleider, prof. Oud, die zó graag aan dit kabinet schijnt te willen meedoen, dat hij geen behoefte heeft „trammelant" te maken over zetelverdeling. Prof. Oud wil drie tels. En die zullen hem ongetwijfeld worden aangeboden, ook al behoren de; waarschijnlijk niet tot het zwaarste k liber. Maar voor de liberale oppositi leider schijnt dat geen overwegend be- De formateur heeft gisteren ook nog een gesprek gehad met de demissio naire ministers Cals, Helders, Struycki Van Aartsen en Staf. Ongetwijfeld de heer Cals weer de portefeuille v onderwijs, kunsten en wetenschappen aangeboden. Op de heer Staf is waar schijnlijk nog enige Aandrang uitge oefend om het departement van land bouw, visserij en voedselvoorziening te gaan beheren, maar de demissionaire minister van oorlog en marine, heeft daar weinig zin in. Met het niet terug- KUNT U MORGEN f 124- MISSEN? Dan kunt u morgen al gekleed gaan in een feilloos passend costuum dat alle positieve kanten van uw persoon lijkheid naar voren brengt: een Brixon-costuum! Voor 124,lpgt u al beslag op het geheim van zelfbe wust, mannelijk optreden. En u weet hoeveel gewicht een dominerend uiter lijk in de maatschappelijke weegschaal kan leggen! Kies dus morgen nog een Brixon-costuum en zet die 124,— gul den iu voor méér distinctie, mcór mannelijk allure. Voorjaarsmode 1959! Alleen Brixon geeft u de garan tie van herenmode op niveau: blijven de pasvorm, blijvende distinctie! HOOGSTRAAT keren van de ministers Struycken, Van Aartsen en Staf houdt men in politieke kringen dan ook terdege rekening. Ze kerheid daaromtrent is natuurlijk niet te geven. Het formatieballetje kan nu eenmaal vreemd rollen. Bij een ver groting van het aantal ministerszetels (om welke reden dan ook) is het nog altijd mogelijk dat minister Van Aartsen terugkeert. Of minister Helders zal te rugkeren is nog een vraagsteken. Ook al zou men het departement van zaken overzee opheffen, dan zullen de „zaken overzee" toch op de een of andere manier behartigd moeten worden en men acht het in politieke kringen dan ook niet uitgesloten dat toch nog een beroep op de heer Helders zal worden gedaan. Minister Luns zal zaterdag a.s. weer in ons land terugkeren. Hij heeft, waarschijnlijk ook al op verzoek van de formateur, zijn terugreis uit de Ver. Staten, waar hij de Navo-vergadering heeft gepresideerd, vervroegd. Hem zal weer het departement van buitenlandse zaken worden aangeboden. De contou ren van het kabinet-De Quay worden dus zichtbaar. Maar de verdeling van c overblijvende departementen kan no wel eens moeilijk zijn. Daar zijn biji landbouw en oorlog, twee departemen ten waar geen enkele fractie om zit te springen. Zomeractie Goed voorbeeld in 't verkeer Het Verbond voor veilig verkeer gaat deze zomer een grote zomeractie voeren, die geheel in het teken zal staan van het goede voorbeeld in het verkeer. Gedurende een drietal weken zullen achtereenvolgens aan de voet gangers, de fietsers en bromfietsers en 'tenslotte aan de motorrijders en automobilisten de gulden regels" van het verkeer in herinnering worden gebracht op een wijze die tegelijker tijd educatief en instructief is. Het centraal bureau te Utrecht is momen teel bezig deze actie, waarbij ook de radio zal worden ingeschakeld, voor te bereiden. Kopenhagen vermaakt zich met het speelse gedoe van twee jonge ijsbeertjes die onlangs zijn geboren en hun moeder handen vol werk geven. Motto van deze plaatjes kan zijn: een moeder heeft nooit rust Straaljagers in botsing: piloten ongedeerd Zoon Alphense secretaris kon zich redden Twee straaljagers van de Nederlandse luchtmacht zijn gisteren bij Las Vegas (New Mexico, V.S.) op een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen, doch de beide piloten, eerste luitenant-vlieger R. M. Veenhuysen uit Alphen aan den Rijn en kapitein-vlieger P. van der Meulen Kunee uit Amsterdam, bleven ongedeerd. De 26-jarige luitenant Veenhuysen (zoon van de Alphense gemeentesecretaris) kon zich met zijn parachute in veiligheid bren gen. Het toestel stortte neer en werd ver nield. Kapitein Van der Meulen Kunee (30 j.), slaagde erin zijn beschadigde toestel op de luchtbasis aan de grond te zetten. De beide vliegers maakten een oefenvlucht voor de vhegdemonstratie die op 12 april in Las Vegas zal worden gehouden ter gelegenheid van het „World congress of flight" dat ook door prins Bernhard zal worden bijgewoond. Wit-Rusland. Tichon Kiselef is gekozen tot premier van de Sowjetrepuibliek Wit- Rusland. Zijn voorganger werd wegens ernstige tekortkomingen ontslagen. Liberalen steunen Adenauer (Van onze correspondent) BONN, vrijdagochtend Ofschoon de c.d.u. en de c.s.u. tezamen met hun coa litiegenoten (Duitse Partij) in het kiescollege, dat op 1 juli te Berlijn de nieuwe Westduitse president moet kiezen, de absolute meerder heid hebben, hebben zij voor kandi daat Adenauer gisteren een wel kome steun gekregen. De vice-voorzitter en fractieleider van de liberale Vrije Democratische Partij, Mende, heeft laten doorschemeren., dat ook zijn partij (die overigens naast de Westduitse socialisten in de oppositii is) de kandidatuur-Adenauer zal steu- De verklaring, die Bondsdagpresi dent, dr. Gerstcnmaier, dezer dagen in Bonn heeft afgelegd, dat de presi dent het recht heeft om de kabincts- zittingen b(j te wonen, heeft in rege ringskringen een scherpe controverse uitgelokt. Dit recht is namelijk in de voorlopige Westduitse grondwet gens vermeld. De ene groep redeneert, dat de kers van de grondwet tot wie prof. Heuss behoorde het recht de president om de kabinetszittingen bij Het geschenk dat het bruids paar ontving van de leerlingen van een middelbare school in Tokio, bestond uit een enorme brasem, vervaardigd uit zijde en verf. Volgens Japans bijge loof brengt een brasem geluk in het huwelijk. te wonen en zich op deze wijze met het regeringsbeleid te bemoeien, wel in de Grondwet hadden geschreven, wanneer zij van mening waren geweest dat het wesenlijk zou zijn indien het staats hoofd, zij het adviserende, toch in ieder geval een actieve rol zou spelen. Het feit, dat zij dit recht uit de grondwet lieten, betekent volgens deze groep, dat de president zich afzijdig moet houden. De andere groep wijst erop, dat de voorlopige grondwet deel neming van de president aan de kabi netszittingen niet uitdrukkelijk verbiedt en dat, ook wanneer prof. Heuss in tien jaren presidentschap nog nooit een ver gadering van de regering bijwoonde, dit geenszins betekent, dat president Adenauer eenzelfde houding zou moeten Naar men weet heeft dr. Adenauer reeds meegedeeld, dat hij als president van West-Duitsland de tot dusverre ge voerde politiek wil continueren. Dit is algemeen uitgelegd als een teken, dat hij zich actief met het regeringsbeleid gaat bemoeien. Waarschijnlijk is dit zelfs een van de belangrijkste overwegingen geweest, die hem deden besluiten de kandidatuur te aanvaarden. HET Japanse eilandenrijk ver keert in een geweldige feest stemming. Mitsjiko Sjoda, dochter van een rijke meelfabrikant is in het huwelijk getreden met kroon prins Akihito. De 24-jarige bruid is door haar huwelijk de eerste Japanse vrouw van niet koninklijke bloede die de 2600 jaar oude troon der Chrysanthemums kan bestijgen. Het huwelijk, dat een traditie van dui zenden jaren doorbreekt, wordt be schouwd als een symbool van een nieuw en democratisch Japan. Een golf van vreugde sloeg over het keizerrijk toen bekend werd gemaakt dat het jonge paar door het drinken van drie maal drie slokjes rijstwijn in de echt was verbonden. De huwelijksplechtigheid zelf duurde maar heel kort, niet langer dan een kwartier. Bruid en bruidegom ontmoet ten elkaar in een kamer, vlak bij het ommuurde „allerheiligste". Vandaar ging de Prins gevolgd door zijn hof- dignitarissen voorop het vertrek bin nen. Achter deze stoet kwam Mitsjiko met haar begeleiders. Zij droeg twaalf roodpurperen gewaden over elkaar. Haar kleren hadden een totaal gewicht van 25 kg Op het hoofd droeg zij een pruik van mensenhaar met een vlecht van twee meter. In het „aliertieiugste ooog het bruids paar zich vier maal naar een gordijn waarachter zich de doodkist Van de den de ouders van de bruidegom op het televisiescherm de ceremonie. Vol gens de ijzeren wet der traditie moch ten zij niet aanwezig zijn in het hei lige vertrek. De cameramannen had den streng consigne om niet de ge zichten van de aanwezigen te verfilmen De eerste daad die de getrouwde kroon- uur vannacht waren haar helpsters al begonnen met het aankleden. Alles moest op de plooi nauwkeurig worden aangebracht, juist zoals haar honderden voorgangsters in de 26 voorafgaande eeuwen het bruidstoilet hadden gedra gen. s Avonds om negen uur had ze via een particuliere lijn van haar huis zonnegodin bevindt. Zij is de stichtster van het Japanse keizerrijk. Akihito ias daarop een bul voor, waarin hij zijn voorouders mededeling deed zijn voorgenomen huwelijk en de ge lofte aflegde om voor eeuwig zijn vrouw trouw te blijven. Het drinker van de rijstwijn voltooide de plechtig heid. In hét paleis op 200 meter afstand volg- prins verrichte was zijn ouders offi cieel in kennis stellen van zijn huwe lijk. Met strak gelaat, vechtend tegen haar tranen, schreed de diep ontroerde Mitsjiko naast haar man door de paleis tuin het kasteel binnen. Haar hofdarhes volgden en droegen de sleep van hpt huwelijkskleed. De Prinses was kennelijk doodop van vermoeidheid en zenuwen. Sinds drie naar het paleis een laatste telefoonge sprek met Akihito gehad. Wat er ge sproken is tussen de twee is onbekend, maar de Prins zal zijn uitverkorene wel moed hebben ingesproken voor de komende dag. Ook haar vader, die de Prinses 's mor gens uit zijn huis zag vertrekken, had haar bemoedigd. „Je moet goed op je gezondheid letten en je plichten vol brengen", waren zijn laatste woorden „Ik dank u voor alles", was het korte maar veelzeggende antwoord van Ontdekking Toen het huwelijk voltrokken was, maak te Tokio zich gereed, om het jonge paar een welkom toe te roepen zoals wellicht deze eeuw nergens is voorge komen. Enthousiaste Japanners veeg den met bezems de straten schoon, ter wijl honderdduizenden opeengepakte aantocht Langs de route hadden de Japanners maar één onderwerp van gesprek: had Akihito zijn bruid zelf uitgekozen of was zij voor hem uitgezocht? Een hoog geplaatste paleisfunctionaris deed de zaak uit de doeken en zijn verklaring lijkt vrij aannemelijk. Volgens hem was Mitsjiko door de Keizerlijke Raad „ontdekt", maar de jongelui hadden na de eerste ontmoeting de zaak zelf in handen genomen. De Kroonprins vex- telde dat hij op Mitsjiko verliefd werd en dat zij hem eerst had afgewezen. Later kwam zij tot het besef dat hij voor haar de „ideale man" was. Zonnige zomer? Weerkundigen hebben voor het gebied an de Noordzee tot Sicilië een warme onnige zomer van juli tot september voorspeld. Aldus meldt het. Westduitse pershureau D.P.A. Volgens hen zal mei koel zijn met onweersbuien, waarna ook juni hoofdzakelijk koel en regenachtig Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid west cn west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 11 april: zon op 5.55. onder 19.29, maan op 7.36, onder 22.57; 23 april HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Madrid Mallorca Algiers half bew niet ontv onbew. ONO windstil ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1