Nederlandse vissersvloot is middelmatig li fe? 1 %jr 55 Grootste aandacht nodig voor verbetering van de schepen Proef met vrieskamers op verre-visserijtrawlers KI Ei ...AWiyv, ftvw. ^SL. Qswü. AA ONTSLAGEN VLIEGER VRAAGT NEGEN JAAR SALARIS (280.000 GULDEN) Ruimteplanneii Burgemeester veroordeeld VOORZITTER VETERAJVEN ACHT ZICH BELEDIGD Twee Zwitsers ontsnapt en weer gegrepen DONDERDAG 9 APRIL 19S9 345.000 dollar voor Instituut Sociale Geschiedenis Het Internationale Instituut voor Si cïale Geschiedenis in Amsterdam heeft van de Fordstichiting m Amerika 345.000 dollar gekregen. Dit bedrag zal i tweederden worden besteed aan het taloigiseren van de gedrukte werken, taal ongeveer 225.000 delen, en het o men en inventariseren van de archieven van het Instituut. Een derde deel va gift is bestemd om de verzameling a« vullen en meer toegankelijk te maken voor wetenschappelijk gebruik. De 1 dien bestaande catalogus is in de oorlog verloren gegaan. Het hoofdstedelijk Instituut, dat subsi dies ontvangt van rijk, gemeente en de Centrale Levensverzekeringbank, is met het Instituut voor Marxisme en Leninis me te Moskou de grootste gespeciali seerde verzamelplaats voor sociaal-histo rische gegevens ter wereld. Het bevat bij voorbeeld het complete Marx-Engels ar chief, waarvan in Moskou alleen een co- pie aanwezig is. Ook zijn er de brieven van Kautsky en een archief van de so ciaal-historische geschiedenis van Frank rijk sedert 1789. Gedurende de oorlog werden een deel van het archief naar Polen en alle boe ken naar Duitsland getransporteerd. Drie jaar geleden is dit archief, een totaal 23 ton aan papieren, uit Polen naar Am sterdam teruggestuurd. Het Instituut heeft op het ogenblik 25 sociaal-histori sche uitgaven in voorbereiding. Spionage. De Zwitserse regering heeft gisteren een Poolse diplomaat uitgewezen op beschuldiging van spionage. .55 SCHEEPSONTWERPER JAN OLOF TRAUNG: (Van onze visserij-redacteur) ROME, 8 april „De Nederlandse vissersvloot kan in vele opzichten nog verbeterd worden. In vergelijking met Engeland en West-Duitsland heeft Nederland zeker een achterstand. Ik zou de Nederlandse schepen middelmatig willen noemen." Dit is de mening van Jan Olof Traung, scheepsontwerper van de Food and Agricultural Organization (voedselorganisatie) van de Ver enigde Naties te Rome. „De Duitse en Engelse vissersvloten zijn meer verfijnd en wil Nederland zijn positie tussen de Westeuropese visserij- landen handhaven, dan zal men de grootste aandacht moeten besteden aan de verbetering van zijn schepen." hoe belang- wisselen. Hij Jan Olof Trailing baseert deze mening op een langdurig en diepgaande studie, die hij van het Nederlandse vissersvaar tuig en van de vissersschepen in het al gemeen heeft gemaakt. Geruime tijd heeft hij dn Nederland doorgebracht om ir scheepswerven te bezoeken. „Het is nij opgevallen", zo vertelde ons de rij- :iige 40-jarige Zweed in zijn kamer in het mposamte hoofdkwartier i de FAO i Grotere lading, betere kwaliteit VERRE VISSERIJ is een begrip, dat in steeds meer landen weerklank vindt. Nu de traditionele visgronden, met name de Noordzee, een veront rustende achteruitgang van de vang sten te zien geven, richt men het oog op andere verder gelegen gronden, die aanzienlijk meer opleveren. En geland, West-Duitsland en Rusland hebben reeds trawlers in de vaart, die deze verre visserij beoefenen en zij maken goede reizen. Een probleem is echter het in goede staat houden van de sterk aan bederf onderhevige vis, omdat de reizen doorgaans enkele maanden duren. In Amerika en En geland is men thans (in navolging van Rusland) aan een experiment met schepen, die uitgerust zijn met vries- ruimen, waarin de vangst zonder van tevoren behandeld te zijn wordt gestort. Men heeft goede hoop hiermee een oplossing te hebben ge vonden van het vraagstuk. Twee schepen met een dergelijke vries- Telegrafisten radiol Icgrafistcn by De schijn is gewekt, alsof de vliegers door te weigeren de taak van de telegra fisten op zich te nemen zolang ze niet méér verdienen, opkomen voor de be langen van de verdwijnende groep. Zo is het in feite niet. Zodra de vliegers hun verhoging in de wacht hebben gesleept, kunnen de radiotelegrafisten gaan. Hel is het wat trieste aspect in het overleg van het ogenblik, dat de telegrafisten willoos heen en weer gegooid worden tussen partijen. Er zijn reeds de nodige telegrafisten naar andere betrekkingen afgevloeid. Gelukkig, want de K.L.M kan hun geen perspectief meer bieden. Het is onjuist, dat de maatschappij het pech noemt, dat er reeds zóvelen elders een baan hebben gevonden, dat er nu een beroep moet worden gedaan op die telegrafisten, die op non-actief zijn ge plaatst. Deze uitspraak zou de illusie kunnen wekken, dat er toch nog perspec tief is. 'Ze zou opnieuw de onzekerheid over een toekomst kunnen doen groeien bij een groep, die al te lang in onzeker heid leeft. Het is, menen we, plicht van de K.L.M. ten opzichte van deze werk nemers, die moeten omschakelen op ge heel ander werk en geheel andere levens omstandigheden, duidelijk te zijn ten aanzien van de toekomst, te streven naar een soepele regeling van de noodzake lijke afvloeiing en daarbij rekening te houden met de vele menselijke proble men, die een dergelijke regeling voor deze werknemers met veelal jonge ge zinnen oproept. installatie aan boord, zijn in de vaart: de Delaware (V.S.) en de Northern Wave (Engeland). Over de ervaringen, dde Amerika met zijn fabriekstrawler heeft, vertelde de heer Joseph W. Slavin, di recteur van het visserij onderzoekings- instiituut Je Boston, op het visserijcon- 'gres, dat zoals men weet deze week in Rome wordt gehouden. Diit schip (45 meter lang, 7.60 m. breed, 57 m. diep cn een actie-radius van 100 zeemijlen) heeft nu enkele reizen achter de rug en voerde ruim 50 ton nn, voornamelijk schelvis. Zodra de vis aan boord -is wordt hij a van de ingewanden te zijn ontdaan i gewassen te zijn, in metalen bakken gestort, die mechanisch met pekel den bestrooid. Zo blijven de bakken één tot vier uur staan. Daarna worden via een glijbaan in de vriestank gestort, waar een temperatuur heerst graden C. Capaciteit: 450 kg vis Eerst aan de wal wordt de vis gefileerd en gepakt, wat op de normale fabrieks- trawlens aan wal gebeurt. Deze methode heeft het voordeel, al dus de heer Slavin, dat een betere kwa liteit aan wal wordt gebracht. Immers: het koelen in ijs garandeert slechts uiter lijk twintig dagen wering van bederf, terwijl men de vis in het vriesi langer „fris" kan houden. Zo heeft men onlangs op de Northern (die groter is dan de Delaware) de proef genomen door vis acht maan den lang in de vrieskamer 29 graden C.) te bewaren. Na deze tijd was er nog geen spoor van bederf te constateren! de vraag of vriestrawlers als de vare en de Northern Wave econo misch te exploiterenzijn, heeft men in de korte tijd dat men experimenteert geen antwoord kunnen geven. Dat hangt van vele factoren af. Bovendien zullen vriestrawlers in de toekomst ver beterd kunnen worden, want een ge zonde exploitatie ten goede komt. De beide thans in de vaart zijnde schepen namelijk omgebouwde vrachtvaar ders en worden alleen nog maar gebruikt n te experimenteren. Wat wél al gebleken is, is dat het in de meeste gevallen economisch niet ver antwoord is bestaande trawlers uit te listen niet een vrieskamer, omdat daar- oor een zeer ingrijpende en kostbare ombouwing noodzakelijk is. Overigens zal het in de vaart bren- ;en en houden van een geheel nieuwe mestrawler aanzienlijk duurder zijn dan ;en normale trawler. Er is extra per soneel nodig voor de vrieskamer (die zélf ook het nodige kost) en voorts zal de behandeling van de vis aan wal een flinke kostenpost in het kasboek van reder betekenen. Daartegenover staat echter een grotere hoeveelheid betaalde lading en een betere kwaliteit. Of deze voordelen tegen de nadelen zullen kunnen opwegen zal de toekomst an de buitenwijken van Rome, „dat in Nederland op het gebied van de bouw van vissersschepen zeer individueel werk gaat. Iedere werf ontwerpt en bouwt maar. zegt dat zijn ontwerp het beste is. maar coördinatie is weinig sprake. Vol gens mij zal het noodzakelijk zijn dat de regering de helpende hand biedt menwerking en uitwisseling vai ringen te stimuleren en zo tot een beter scheepsty.pe te komen". Onderling oorataot tussen scheepsbou- •ers, dat is het wat Traung in de eerste plaats wil. Hijzelf, als hoofd van de af deling vissersschepen van de FAO, doet alles om deze uitwisseling van ideeën internationaal verband te realiseren. „Wij moeten efficiënt leren werken en niet de hokjesgeest blijven denken. Laten beseffen, dat wij elkaar kunnen helpen internationale uitwisseling ons allen goede kan komen". Dit is trouwen< ook de doelstelling van het congres, dal thans in Rome wordt gehouden en vooi belangrijk deel is georganiseerd dooi Jan Olof Traung. Visserijdeskundigen uk alle delen van de wereld zijn daar bijeen congres gehouden en de jonge Traung ging rijk het is ervaringen sprak er vele vooraanstaande scheeps bouwers uit alle delen van de wereld, Engelse ontwerper A. C. Hardy, die wel wat in de enthousiaste Traung zag. Enkele jaren later in 1950 troduceerde hij hem bij de FAO. Hij kreeg een baan op de afdeling Vissers schepen en wist er na enkele jaren op klimmen tot hoofd. fraung werd internationaal bekend. Amerikaanse regering vroeg hem ar New Foundland te komen om daar visserij te reorganiseren. Hij ging deed er veel goed werk, gaf advie de scheepsbouwers, kortom: moe niseerde de gehele vissersvloot. Zo vrijwel alle landen van de 1 geweest en zijn adviezen worden 'aardeerd. Voor mijzelf zijn deze trips •aardevol, zegt Jan Olof Traung. Je krijgt een dieper inzicht in de problemt men heeft te kampen en je doet veel ervaringen en nieuwe ideeën op, die je later weer kunt gebruiken bij het erpen van nieuwe schepen. Over het ontwerp van de Nederlander Jan de Wit wil hij zich nog niet uitlaten. „Het zal eerst nog moeten worden be studeerd", zegt hij, „maar op het eerste gezicht lijkt het mij niet slecht. Het wijst ieder geval op, dat men in Neder land begrijpt, dat men een andere weg moet inslaan. En dat is een stap goede richting". i te spreken de vismethodes die >ereld PRIMEUR. 20 ct PROMINENT 22 Kantonrechter besluit 6 mei VOOR de Haagse kantonrechter zijn gisteren de laatste pleidooien gehouden in de zaak, die de 41-jarige Griekse vlieger B. Kourdis tegen de K.L.M. aanhangig heeft gemaakt, daar hij zich ten onrechte ontslagen achtte. Voor de heer Kourdis trad op mr. L. K. E. van Eyck uit Rotterdam en voor de K.L.M. mr. W. L. Haardt uit Den Haag. Mr. Van Eyck kwam tot de conclusie, dat het gegeven o-ntslag kennelijk o-nrede- is. Hij wees er ook op, dat het de Kourdis praktisch niet mogelijk is elders aan de slag te komen. De Griekse luchtmacht, waarbij hij heeft gediend, neemt niemand terug, die eenmaal is ontslagen. Zijn werkloosheid in Neder land zal als gevolg hebben, dat hij het land wordt uitgewezen. Mr. Van Eyck verzocht de KLM te oordelen tot handhaving van het dienst verband, dat afgekocht kan worden met som waarmee de heer Kourdis zich lijfrente zou kunnen kopen, die hem jaarlijks een inkomen verzekert, gelijk zijn laatste salaris. Mocht de kanton rechter daarvoor niet voelen, dan zou Van Eyck de KLM veroordeeld w tot de uitbetaling van negen jaar salaris en een pensioenbedrag van elfdui zend Canadese dollars, wat in totaal neer komt op f280.000 gulden. Adenauer De C.D.U. heeft dan nu de beslissende greep gedaan. Zij heeft als staatshoofd uitverkoren de man die meer persoonlijke aanhangers dan wie ook in zijn land te Zijn steeds schitterender overwinningt in diverse verkiezingscampagnes hebbi dit wel bewezen al hebben de vrouw lijke kiezers, die ook in West-Duitsland in de meerderheid zijn daarbij ipellicht het beslissende woord gesproken. Met dit al is Adenauer nog niet gekozen, al staan zijn kansen natuurlijk gunstig. Men vergete echter niet, dat over de nieuwe Bondspresident de Bondsvergadering heeft te beslissen en dit college bestaat uit a" leden van de Bondsdag en een gelijk ai tal gedelegeerden die door de parlementen van de Westduitse deelstaten volgens het systeem van de evenredige vertegenwooi diging worden aangewezen. Dit betekei dus dat 519 leden van de Bondsdag e 519 kiesmannen van de deelstaten op de lste juli de opvolger van prof. Heuss zul len hebben te kiezen en nu weet me: hoe die Bondsdag in elkaar zit, maa is al heel wat moeilijker een juiste op de verhoudingen in die tweede groep van 519 te verkrijgen, vooral omdat de 19de april a.s. verkiezingen voor landdagen van de deelstaten Rijnland- Palts en Nedersaksen worden gehouden, hetgeen tot verschuivingen kan leiden. En daarbij komt en dit is een factor van beslist niet te onderschatten beteke- is dat de verkiezing van de Bonds president geheim is. (N.R.C.)- Jan Qlof Traung. zij in hun land toepassetj en welk» resultaten daarmee worden geboekt. Uit onderlinge discussies kunnen vruchtbare ideeën naar veren komen, zo is de a overtuiging van de heer Traung. Belangstelling De belangstelling van Jan Olof Traung oor de scheepsbouw dateert al vai kele tientallen jaren terug. Als jongen 15 jaar, toen hij neg in een klein dorpje ergens aan de Zweedse kust de, ontwierp hij pleziervaartuigjes, kleine jollen, waarmee hij met zijn vrienden de zee opging. In de oorlog, toen hij zich al scheepsbouwkundige kon noemen, maak te hij tekeningen voor mijnenvegers. Eerst na 1945 is hij zich eigenlijk gaan specialiseren in het ontwerpen van *vis- •sboten. Aan goede scheepsbouwers be stend toen in Zweden een groot tekort, Maar Traung bleef niét in Zweden. En kele jaren later vertrok hij naar Dene marken om daar studie te maken van de scheepsbouw. In 1947 werd in Gotenburg een visserij- Pliilippijnse order gaat Yerolrae's neus voorbij De Philippijnen hebben volgens A.P. als. nog besloten de twaalf zeeschepen, waar over onderhandeld werd. in Japan te ko pen en niet bij een Nederlands-Franse combinatie van scheepsbouwers, waartoe Verolme behoorde. Elpidio Isip, vice-pre sident van de Philippines Overseas Lines, had tevergeefs betoogd, dat de aanbieding van Verolme en de Fransen voordeliger Drieduizend huizen van aluminium In de loop van deze zomer zal in Hee: len een begin worden gemaakt met d bouw van 3000 woningen. Het complex zal onder meer bestaan uit flats van tien etages en mi wordt gebouwd volgens het z.g. Vasco- systeem. Dit bouwsysteem, dat enkele jaren ge leden voor het eerst werd toegepast Kerkrade, wijkt geheel af van de besta de bouwmethoden. Het systeem houdt dat eerst een betonskelet wordt opgetrok ken en overkapt, waarna het geheel wordt omhangen met een aluminium mantel, welke de buitenmuren In Heerlen is momenteél een fabriek in aanbouw, waarin de onderdelen deze systeembouw vervaardigd zullen worden. Statendam heeft vertraging Het s.s. Statendam van de Holland- Amerika Lijn, thans op een reis rond de wereld, heeft met zwaar weer te kampen gehad, zodat mede in verband met het herstellen van een lichte machineschade, het vertrek uit Honolulu een dag later zal zijn dan het schema aangeeft. De aankomst in de volgende aanloophavens, San Francisco, Acapulco, Balboa en Christobal zal daarom ook telkens een dag later geschieden, omdat besloten is de resterende lainduitstapjes voor de volle honderd procent te handhaven. De af- vaartdatum van New York naar Rotter dam op 29 april blijft ongewijzigd. (waarin vier vliegers itting hebben), die bij de KLM de be oordelingsrapporten nagaat, van mening dat de beer Kourdis zich na vlucht onder toezicht van gezagvoerder Metz, niet gerehabiliteerd was. De com- die indertijd zes vliegers had te beoordelen, droeg er drie voor ontslag uitspraak Mr. Haardt ging uitvoerig de heer Kourdis ontslagen was. Meerm; .vas zijns inziens gebleken, dat zijn bekwaamheid te gering was om gehand haafd te blijven. Onder meer zou het maal zijn voorgekomen, dat de vlie- >p een verkeersweg in plaats var vliegveld had willen landen. Uit beoordelingsrapport oiteerde hij: „H:_ vol goede wil, hij werkt hard, hij werkt efficiënt, hij is niet vrij van zi •schatting, hij komt niet boven i isld niveau uit, hij concentreert z teveel op bepaalde zaken, daarbij het ■erliezend voor andere, hij heeft een kort aan gezond verstand, hij praat veel en luistert te weinig". Mr. Haardt voerde ook nog aan, dat de VAN DIT BERICHT Zijn we stil geworden. Vijftien des kundigen op het gebied van ruimte-onderzoek hebben voor een subcommissie van de Amerikaanse senaat hun plan nen uiteengezet. Men wil radiosta tions en telescopen op de maan plaatsen en binnen tien jaar een man naar de maan sturen. Verder wil men fotosatellieten rondom de aarde laten draaien om de oppervlakte in kaart te brengen. Ook de naaste om geving van de aarde en de ver ver wijderde planeten wil men onder zoeken. Het wordt alle maal gemeld uit Washington: in 1959 zullen acht aardsatellieten en twee ruimtera ketten worden gelanceerd en in 1960 zes satellieten vier ruimte raketten. De deskundigen achten het niet uitgesloten, dat er in de loop van de komende tien jaar 100 of 150 satellieten gelijktijdig rondom de aarde en andere planeten zullen draaien. Zij voorspellen, dat er bin nen tien jaar een stelsel van satel lieten zal bestaan voor weerkundige waarnemingen, ten behoeve van het verkeer en als tussenstations voor draadloze verbindingen. De rechtbank te Middelburg heeft de burgemeester van Domburg, mr. W. J. E. C. conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 1000, subsidiair drie maanden hechtenis. Mr. C. had eind november van het vorig jaar onder Vrouwenpolder een verkeersongeval veroorzaakt, waarbij de 28-jarige baronesse Taets van Ameron- gen om het leven kwam. De wagen van mr. Crommelin was in de berm van de weg terecht ge komen en gekanteld, waarbij de ba ronesse, die als passagier meereed onder de auto terecht kwam. De rechtbank overwoog in haar von nis dat de burgemeester met een, ge zien de toestand van de weg, te hoge snelheid (60 km) had gereden. Orcler regelt liet kerkbezoek van militairen Militairen in afgelegen legerplaatsen kunnen voortaan door gebruik te maken van vervoermiddelen, beschikbaar gesteld door het leegr, 's zondags naar de kerk gaan- Wanneer het leger geen vervoers middelen beschikbaar stelt, moet op een redelijke afstand van de legerplaats ge legenheid gegeven worden tot het houden van een kerkdienst. Een landmaohtorder, die deze zaken regelt, is gisteren verschenen. Feitelijk verandert de order aan de bestaande toe stand niet veel, omöait de militairen over het algemeen altijd in de gelegenheid wor den ge-steld naar de kerk te gaan voor zover de dienst dit toelaat. De nieuwe regeling is voornamelijk van belang voor kleinere eenheden. Aanklacht ivegens smaad ELTINK introduceert AFTER SALE SERVICE i Nederland! ELTINK meubelen zorgen! Laat ,U nader inlichten op deze unieke meubclshow. Geopend van 4 t/m 19 april van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. 1 1 TOEGANG GRATIS yOOR DE politierechter te Utrecht v diencle gisteren' de aanklacht van mr. J. W. Spanjaard uit Amsterdam, hoofdbestuurslid, van het veteranen- legioen Nederland, tegen de 29-jarige directeur J. N. A. K. uit Zeist we gens smaadschrift. Op 5 november van het vorig jaar had de heer K„ destijds voorzitter van de Zeister afdeling van het legioen, aan een aantal leden van deze organisatie een cir culaire gericht, waarin hij waarschuwde tegen het beleid van het hoofdbestuur en meer in het bijzonder tegen de voorzitter van het legioen, mr. S., die volgens hem de hand zou hebben gehad in een in no vember 1957 voorbereide bomaanslag op de Indonesische ambassade te 's-Gró hage. De verdachte verklaarde tot de ve: ding van de bewuste circulaire te zijn ge komen door de overweging, dat hij de plannen van het hoofdbestuur schadelijk achtte voor de nog in Indonesië vertoe vende Nederlanders. Tegelijkertijd had hij door een en ander een bijdrage willen leveren tot de zijns inziens hoog nodige zuivering in de gelederen van het legioen. De rechter was van mening, dat dit laatste motief wel de voornaamste be weegreden tot het opstellen van de ge wraakte circulaire was geweest, derhalve verwierp hij het beroep van de verdachte en van diens raadsman, mr. G. ter Laan te Utrecht, op het algemeen belang. Overigens weigerde de rechter stellig in te gaan op de achtergronden van deze zaak, omdat deze een politieke tint heeft, waarvoor deze rechterlijke instantie niet de aangewezen plaats voor behandeling is. Hij wenste zich uitsluitend te beper ken tot de aanklacht. Hetzelfde standpunt werd ook ingenomen door de officier V3n justitie, mr. J. Kolkert. Gevraagd naar de bronnen van zijn be schuldigingen aan het adres van mr. S, 'antwoordde de verdachte, dat hij van enige personen uit de organisatie de door hem aangevoerde bezwaren had v - - Copyriohl P, 1. B. Box 6 Copenhagen men, o.a. van een zekere heer C. uit Am sterdam, destijds geroyeerd uit de bewe ging, omdat hij de aanslagplannen aan de politie zou hebben kenbaar gemaakt, waardoor de uitvoering tenslotte zou zijn verijdeld. Verdachte had echter nagelaten van de juistheid van de beschuldi gingen aan het adres van mr. S. te gewissen. Als getuige werd gehoord mr. Span jaard, die verklaarde, zich inderdaad dooi de geuite beschuldiging in zijn eer en goede naam beledigd te hebben gevoeld, omdat hem een dergelijk misdrijf was aangewreven. De heer C. bevestigde aan srdachte mededelingen te hebben ge daan omtrent de bemoeiingen van mr. Spanjaard met de voorgenomen aanslag te 's-Gravenhage. De heer H. B. erkende, destijds te hebben verklaard, dat hij het verijdelen van de aanslag had betreurd en dat hij er niet tegenop zou zien, indien hij de kans kreeg, zo iets nog een: Op een vraag van de verdediger, G. ter Laan, aan getuige C„ of het juist was, dat deze met liquidatie bedreigd was, indien hij nog verdere onthullingen over de plannen van het legioen zou doen, antwoórdde de heer C. bevestigend. Bij ontstentenis van een der gedagvaar de getuigen, de heer De W., werd de dere behandeling van de zaak voor bepaalde tijd aangehouden. Uamea-Celei (S3 Charme voor Uw handen Anne Frank-dorp in Duitsland Pater Pire, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede 1958, heeft gisteren be kendgemaakt dat Otto Frank, de vader van Anne Frank, op 31 mei bij Düssel- dorf de eerste steen zal leggen voor een vluchtelingendorp dat genoemd wordt naar Anne Frank. Dit is het zesde Europese vluchtelingendorp, gesticht op initiatief van de Belgische geestelijke. Hij maakte gisteren tevens bekend, reeds besprekingen te voeren voor de bouw van het zevende vluchtelingendorp, bij Salzburg. CHAUFFEUR SCHULDIG AAN BUSONGEVAL De chauffeur aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat op 20 decem ber te IJsselmonde ruim vijftig mensen bij een botsing tussen twee autobussen werden gewond, heeft gisteren voor de verkeerskamer van de rechtbank te Rot terdam terechtgestaan. Het was de 26-ja- rige J. T. uit Rotterdam. Tegen hem werd zeven dagen hechtenis en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Uitspraak over veertien dagen. Nieuwe ontslagen bij Hispano Suiza Bij de Hispano Suiza-fabrieken te Breda zullen met ingang van 17 april geleidelijk aan opnieuw 140 personeelsleden ontslag krijgen. Oorspronkelijk was het de bedoe ling 200 man te ontslaan, doch men heeft dit getal met 60 kunnen verminderen. Enige maanden geleden werd aan 300 werknemers ontslag aangezegd, zodat er in het geheel 440 man ontslagen worden. Er blijven nog 300 arbeiders in het bedrijf. TECHNICUS WEER VRIJ De politie van Brugge heeft de Neder- lanse technicus J. A. weer vrijgelaten, omdat hem geen misdrijf ten laste kan worden gelegd en de Nederlandse noch Belgische justitie hem in staat van be schuldiging hebben gesteld. A. werd vrij gelaten met een driedaagse verblijfsver gunning. Daarna zal hij België moeten verlaten. Zijn in Nederland gepleegde misdrijven zijn inmiddels verjaard. 'T'WEE ZWITSERS hebben gisteren kans gezien uit het huis van be waring II aan de Amstelveenseweg in Amsterdam te ontsnappen. Lang duurde hun vrijheid niet, want om tien over half drie had de politie de laatste weer onder haar hoede. Het tweetal ontsnapte door een tralie hek, waaruit met een ijzerzaag een spijl verwijderd was. De mannen wrongen zich door het gat en belandden via een muur van drie meter hoogte in de tuin van de directeur van het huis van be waring. Op dat ogenblik werden -zij ont dekt door een bewaker, die onmiddellijk n sloeg. overige publiek weg. Zij hadden namelijk geen gevangeniskleren aan, omdat zij over een poosje worden uitgeleverd aan de Zwitserse justitie die hun aanhou ding had verzocht in verband met door hen gepleegde misdrijven. Inmiddels had de recherche de invals wegen naar de stad afgezet en hield zij de twee contactpunten van de uitbrekers in de hoofdstad in het oog. Inderdaad verscheen het tweetal in de buurt van een der adressen bij de Haarlemmer straat. De politie greep een van de vreemdelingen in de kraag. De andere wist met behulp van het publiek te ont snappen. Maar later op de dag werd hij toch gegrepen en wel in het Baltimore- hotel op het Damrak. Het is bijna zeker, dat er hulp vaa buitenaf in het spel is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5