Leiden is goed af met het muziekensemble Concordia Secretaris Van Stralen tot erelid benoemd W. J. Brakel (leraar) verliet de Leidse vakavondschool Diploma voor leerlingen van vakavondschool van Leidse ambachtsschool Natu-raLax Protest buurtbewoners tegen walm en lawaai van machines NTEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 APRIL 1959 Agenda voor Leiden ntaclcörrimissie ir. J. Zwanen- Donderdag De Lakenhal, 8 uur; Vereniging Oud- Leiden, spr.: mr, H. E. Phaff over "het Haarlemse stadhuis. Het gulden Vlies, 8 uur: spreekconeourg van de Vereniging tot bevordering- der Welsprekendheid. Wijkgebouw Rehoboth, 8,uur: afdeling Leiden Vereniging voor experimenteel Radio-onderzoek, demonstratie vossen- jaohtzenders. Stadsgehoorzaal, 8 uur: abonnements concert Het Residentie-orkest; solist Edu- ardo del Pueyo, piano. OEGSTGEEST: Rijnlands lyceum, 8 uur: opening gymnastiekzaal, met feestavond voor de leerlingen. Vrijdag Gehoorzaal, 8 uur: concert K. en O., Rott. Philh. Orkest o.l.v. E. Flipse, solist: Gabor Radnai, viool. Prytaneum, 8 uur: kinderbescherming, sp burg, kinderrechter t •;,De ondertoeziohtstelli Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: Leiden- Oegstgeest VIRO, spr.: dr. Wiegersma over ,,Het vluchtelingenprobleem". OEGSTGEEST, Pauluskerk, 7.30: her denkingssamenkomst gouden jubileum Koningin Julianaschool. Zr'erdag Garenmarkt, 1.15 uur: veren' ing Oud- Leiden, vertrek excursie naar Haarlem. De Lakenhal, 3 uur: Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, bij zondere vergadering ter herdenking van de heer T. M. H. van Waveren. Het gulden Vlies, 5 tot 7 uur: receptie t.g.v. dertiende lustrum mannenkoor -Kunst na Arbeid. OEGSTGEEST. Irene, 3 tot 5 uur: re ceptie t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool - OEGSTGEEST, recreatiezaal Endegeest, 8 uur: feestavond t.g.v. gouden jubileum Koningin Julianaschool. Zondag Maranathakerk, 7 uur: bijzondere dienst, voorganger ds. H. C. Touw„Oud worden of jong blijven". Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, telef 21313, en de Havenapo theek, Haven 18, telef. 20085. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegstgeest, telef 26274, is doorlopend geopend. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek fotografiek en fotopeinture van Livinus geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en De Lakenhal: Hedendaagse keramiek, werkdagen geopend van 10 tot 4 uur; tot en mat 27 april. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Hans Chris tian Andersen (alle leeftijden); donderdag: De parel van de Stile Zuidzee. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Helden van de woestijn (14 jaar); 's middags voor de jeugd; Warenhuis op stelten. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): In liefde en oorlog (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De genade loze wreker (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De fa milie Trapp in Amerika (alle leeftijden). Musea. Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot Jialf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. In cle armoede van de groei T^E CHR. MUZIEKVERENIGING CONCORDIA (Leiden) gaf in de grotendeels bezette Gehoorzaal haar elfde winteruitvoering. Nadat de openingsmars was verklonken, trad dé voorzitter naar de microfoon om zijn inleidende speech uit te spreken. De heer J. Brouwer (als korps- lid bedient hij mede het slagwerk) verstaat het, met weinig woorden veel te zeggen. Onze vereniging mag wel gezien worden, aldus de voorzitter, maar voldaan zijn we nog lang niet. Concordia ondervindt de armoede van haar groei. Deze wat paradoxaal klinkende volzin schoot ons als vanzelf te binnen, toen wij hoorden, dat de drumband kortelings met zes bazuinen is uitgebreid en er voor het korps heel wat leerlingen klaar staan (gelukkig!), maar tevens, dat er hierdoor een bezwaarlijk op te heffen instrumenten- en uniformentekort is, of althans dreigt te ontstaan. De heer Brouwer riep de donateurs op, hun Harmonie niet in de steek te laten en, als het kan, de bijdragen te verdubbelen. CONCORDIA'S SECRETARIS, de heer J. van Stralen, reeds langer dan een kwart eeuw als zodanig aan de vereniging verbonden, moest ver volgens, met zijn echtgenote, voor het voetlicht komen. De voorzitter sprak hem, nu hij gaat afscheid nemen, op zeer sympathieke en waarderende wijze toe. Secretaris Van Stralen verlaat de vereniging niet graag, maar zijn gezondheidstoestand dwingt hem ertoe, het drukke en verantwoorde lijke werk, aan het secretariaat verbonden, in jongere handen over tt dragen. Hij maakte in de afgelopen periode voor- en tegenspoed mee, ondervond ple zierige en onplezierige dingen, de laat ste soms van allerminst te verwachten zijde. Hij-ging altijd recht door zee, was een stille werker, die een zeer belangrijk aandeel in Concordia's vooruitgang had. Mevrouw Van Stralen was hem daarbij tot grote steun. Met de wens, dat de af tredende zilveren secretaris nog vele jaren zijn korps zou mogen zien groeien en bloeien, overhandigde de voorzitter hem een geschenk. Mevrouw Van Stralen kreeg mooie bloemen. Bovendien werd hij voor het front van collega's en donateurs geëerd met het op de borst spelden van de erelidmaat schapspenning. Het concert Concordia's spel is, .naar onze mening, in groei. Dit moet onder meer worden toegeschreven aan het ruime aandeel, dat de jonge blazers in de klankproduk- Zij bezetten vooral de klarinettisten lessenaars. Het is natuurlijk een geluk kig verschijnsel, dat de open plaatsen uit een jeugdige reserve kunnen worden aangevuld. Maar door deze vervanging, en uitbreiding blijft het ensemble-als-ge heel in beweging, in een overgangspe riode dus. Het is te hopen, dat het korps, ondanks deze omstandigheid, spoedig tot een stabilisatie, een meerdere homogeni teit in de klank zal kunnen komen. Thans is het niet zelden nog zó, dat gërouti: neerdheid en bescheidenheid of zelfs aarzeling naast elkaar voorkomen. De heer Warnars geeft zich bij zijn directie veel moeite, een ongedwongen, gesloten samenspel te bereiken. Wij moe bovendien prijzen om zijn pro- Enkele werkelijk interessante compo- bij deze bevredigden de speltechniek en de voordracht het meest. Het is aan te nemen, dat de muzikanten hier het best, begrepen, en dus, spontaan, het sterkste elan konden opbrengen. Het inleidende koraal (uit Bachs 147- ste cantate, in de bewerking van Jos. Moerenhout) leent zich niet zo goed voor harmonie-orkest. In elk geval behoren de klarinetten, de öbligaat-stem vertol kend, als één instrument te spelen. Dat was hier, door onderlinge verschillen en aarzelingen, niet het geval. Het koraal zelf werd door de trompetten-sectie vaardig en vrijwel ongerept geblazen-. De Nabucco-ouverture (Verdi) ver liep reeds vloeiender en meer beheerst van klank. Maar het meeste genoegen beleefden we aan de Klein blaasnrches- ter-suite van Eugen Fiilling en de eer ste Cassazione van Gerard Boedijn. De suite is een opvolging van drie vroege barok-dansvormen, met een „air" er Eenvoudige, maar goed typerende en zeer prettig aan te horen muziekjes, die door het korps verdienstelijk werden vertolkt. Boedijns driedelige Cassazione is echt geen maakwerk, zoals men dat van deze gemakkelijk schrijvende com ponist nog wel eens ontmoet. Het werk zit vol geestigheid, in luchtige kleurige klank, met vervoerende melodietjes, op gediend. Eigenlijk een verzameling „qua- si's": quasi sierlijk, quasie serieus, enzo- Maar aan het eind schijnt het wel. dat de componist tegen zijn al te ernstig gestemde toehoorders een lange neus maakt.. Wij vonden, dat Concordia dit alles veelbelovend en in elk geval ple zierig heeft getypeerd. Een behoorlijk peil bereikte het spel in de (wat lange) Show Boat- potpourri en niet minder in de frisse, oubollige Van Heutz-mars (A. van Veluwen). Het concert werd besloten met nog twee marsen en, als toegift, The bridge on the river Kwai, Te vermelden en te loven was in de Mars van de 4e divisie de kranige mede werking, resp. boven en beneden het to neel van de hoornisten en tamboers. Na de pauze showden de sierlijke Ma jorettes (onder leiding van de heer Van Egmond) en zorgde Het Rolé's Cabaret voor beschaafd amusement. Joli. van Wolfswinkel. Biertapwedstrijd in Leiden Ook dit j aar wordt een bier tap wedstrijd in Leiden gehouden, en wel op dinsdag 14 april tussen 2 en 5 uur in het Anto- nius-clubhuis aan de Mare. De VVV Lei den heeft ook nu voor de eerste-pnjs- winnaars een fraaie medaille beschikbaar gesteld De wedstrijd is georganiseerd door de Nederlandse brouwerijen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: George Johannes Jozef, z v H A van Klink en J M A van der Weield; Maria Joanna Elisabeth, d v A G C de Frankrijker en J M M Straathof; Marianne Cornelia, d v J P Smit en A H Meijer; Maria Jannet je Catharina, d v K. Tisseur en W H Klepke; Matheus Martinus Hendri- kus, z v M H van Doornen en M C A T Jonkers; Alida, d v H van Vliet en M de Vries; Martina Christina Maria, d v J P Murre en E C Knobbput; Jan z v H de Nooijen D Kraan; Maria Cle mentina, d v R M M van Vliet en P C van Meurs. OVERLEDEN: A. Schouten. 84 j, man De heer J. Brouwer, voorzitter van Concordia, onderscheidt hier de heer J. van Stralen, die vele jaren het secretariaat heeft verzorgd, met het erelidmaat schap. Er werd ook een ge schenk aangeboden. Mevrouw Van Stralen kijkt toe. Foto N. van der Horst DE DIPLOMA-UITREIKING is gisteravond in de Leidse ambachtsschool afscheid genomen van de leraar stofferen aan de avondschool, de heer W. J. Brakel, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Ir. J. J. G. v. Hoek. school, zei dankbaar de heer Brakel voor school heeft gedaan. Het afscheid T~WT GEBIED wordt doorsneden door de Vliet. Links ziet men de Korte Vliet bij Allemansgeest in de Vliet uitmonden. Het is een serieuze suggestie, de Korte Vliet, die aan de andere kant ver binding geeft met de Rijn naar Katwijk, te verbreden en de vaar route door de stad Leiden op te heffen. Maar daarover is het laatste woord voorlopig nog niet geschreven en gesproken. De weilanden beneden de Vliet behoren tot het grondgebied van Zoeterwoude. De gemeente Leiden wil aan deze kant van de Vliet graag volkstuinen laten aanleggen; zij heeft er al een aantal hec taren gekocht. De rechte lijn in het midden van de foto is de provinciale weg naar Voorschoten. Tussen deze weg en de Vliet is eën weidestrook, waar van links naar rechts komen: een rioolwater-zuiveringsinstal- latie, sportvelden en een zwembad. De zonbeschenen woningen rechts boven zijn de blokken in de omgeving van de Vijf-meilaan. Het laatste blok is dat van de Wiardi Beckmanstraat. Links van deze bebouwing bovenaanis de buurt rond de Geref. school aan de Obrechtstraat (aan het verlengde van de Telderskade) in wording. Bij de Wiardi Beckmanstraat ziet men links een sportveld liggen. Op de punt van dit veld links onder is nog net het af te breken mo lentje aan het eind van de Montgomerystraat te ontwaren. Op deze plaats komt de Geref. kerk. Volgt men deze lijn naar links, in de richting van de Korte Vliet dus, dan is even voorbij het midden van de foto de plaats voor de Hervormde kerk. Foto Aero-photo „Nederland", exclusief voor N.L.C. en L.C. een lange periode (sinds 1925). Hij de leerlingen te boeien en in enkele nam hun aantal sterk toe door de die uitging van zijn lessen. Ook heeft de heer Brakel een tijd les ge geven aan de dagschool. Hij had zitting verschillende examencommissies. Het geschenk was een radiotafel, die leerlin gen hadden gemaakt. De directeur, de heer D. Hartog, merk te op, dat er van een sterke band tus sen de leerkrachten door de frequentie van de mutaties geen sprake kan zijn; daarom is het prettig, dat er een vaste kern is, enige „steunpilaren", onder wie de heer Brakel er een was. Hij hoopte, de heer Brakel nog enige jaren aan de cursus vestigingswet te kunnen handha ven, Aangeboden werd een aktetas. Namens de afdeling Leiden van de Ned. bond van leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs voerde de heer R Overvliet het woord. De heer Brakel blijft lid van deze bond. Een kist siga ren was het bewijs van de sympathie De scheidende leraar zelf sprak nog een dankwoord, Dank voor prettige menwerking, medewerking, hartelijke woorden en waardevolle geschenken, de vereniging ,,De Ambachtsschool" heeft gisteravond aan 145 leerlingen van akavondschool een diploma uitge reikt. Van hen hadden er 93 de volledige -ijfjarige cursus met succes gevolgd. De mderen hebben er nu drie jaren opzitten, [r. Van Hoek bond deze laa-tsten op het hart hun opleiding nog niet voltooid te Hij had bewondering voor het door zettingsvermogen van de jongelui. Juist deze tijd is het nodig, de vakkenni op t i hij. het departement Lei-' de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, mr. W. de Clercq, reikte een me daille en een oorkonde uit aan de leer ling, die onder de moeilijkste-omstandig heden toch een goed resultaat had weten bereiken. De onderscheiding kw-am te- :cht - bij de heer W. A. Hogervorst, die Regelmaat van de klok! Nieuwe onldekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. IVatu-raLax herstelt de natuurlüke regelmaat...dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. p ISTERMIDDAG heeft op het Leidse stadhuis onder lëiding van wethouder A. J. Jongeleen een bijeenkomst plaats gehad van een aantal bewoners van de Schelpen kade, Jan van Goyenkade en Rijn en Schiekade enerzijds en de heer Struys, als onderdirecteur van de Rijnlandse Metaalbescherming Mij. aan de andere kant van de tafel. Met als juridisch adviseur mr. Tj. D. Schaper zijn vele bewoners van bovengenoemde straten in verzet ge komen tegen de hinder, die zij van de fabriek ondervinden. Behalve het zeer vele lawaai, dat de in de open lucht staande machines voor het schoonspuiten van metaal maken, ondervindt men ook veel last van de walm, die uit de fabrieksschoorsteen komt. Plan Zuid-West is gereed (Vervolg van pagina 3) kan worden gezegd, dat nr. 33 (achter de torenflat op hei Bevrijdingspleineen gebouw voor allerlei culturele activiteiten telt. De „recreatie" is over het gehele gebied verspreid, Er komen heel wat bomen te Staan, nr, 43 (links boven) aan dc Voor- schoterweg vermeldt een park, de oevers van de Korte Vliet (nr. 3) zullen veel groen dragen, er komt daar ook een grote speeltuin (3000 vierkante meter) en tussen de bebouwing is hier en daar ruimte uit gespaard voor een kleine speelgelegen- Tuinbouw blijft De glasdistricten (tuinbouw) aan de Haagweg cn in de hoek van de Vliet en de Voorsohoterweig (respectievelijk nrs. 5 en 14) worden onaangeroerd gelaten. Deze bedrijven zijn te kostbaar bevonden. De lange weidestrook tussen de Voor- sohoterweg en de Vliet verdwijnt: nr. 11 is de toekomstige rioolwater-zuiverings installatie, nr. 12 sportvelden en nr. 13 een zweminrichting. Aan de overkant van de Vliet (nr. 44) heeft de gemeente Leiden grond gekocht, waaraan zij de bestem ming van „volkstuinpark' denkt te geven. Inbraak in Prinses-Ireneschool In de nacht va ingebroken in ..Prinses Irene" kade. Door het c de achterzijde ij dinsdag op woensdag is de Hervormde school ian de Van Volienhoven- itsnijden van een ruit aan men binnengekomen. Bij M'soh ill en-de doosjej Da ai Mij to gunning had ingevolge de hinderwet enige tijd geleden een aanvrage tot de gemeente is gericht deze vergunning te effectueren, hebben de buurtbewoners gebruik gemaakt van het recht tot pro test, dat hun via de hinderwet wordt gé- geven; zij .hebben zich in een rekest tot B. en W, gewend, welk geschrift gister middag officieel is overhandigd. Via mr. Schaper stellen de buurtbewoners voor de bovengenoemde machines, die met carborundum het metaal schoonsRudten, aparte fabrieksgebouwen te doen op trekken, zodat het lawaai wordt gedempt de hinder van de walm zou kunnen wor den weggenomen door het verhogen van de fabrieksschoorsteen. nir. Schaper ons mededeelde, be perkte de heer Struys zich gistermiddag tot het beluisteren van de klachten. Het door de buurtbewoners ingezonden rekest zal door B. en W in behandeling worden genomen; van een eventuele be slissing van B. en W. kunnen beide tijen ter zijner tijd in beroep gaan bij de Wethouder Jongeleen kon dedelen, wanneer B. en W. hun beslissing zullen bekendmakei ondanks een gebroken heup vorig jaar zijn studie had voortgezet. De directeur, de heer D. Hartog, wenste de leerlingen eveneens geluk met het geboekte resultaat. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij zo'n sfeer, zo'n orde en zo'n werklust in de school had aangetroffen. Namens de Vola Lèiden voerde de heer C. van Vliet het woord. Namens de gediplomeerden sprak de heer D. K. van der Bent een woord van dank tot leraren en bestuur. Hier volgen de lijsten van de ge- Diploma B (5 jaar) Bouwkundig tekenen: D. K. v. d. Bent, J. Th. G. Boezaard, P. Braam, P. M. Juf fermans, J. van Leeuwen, Th. I. G. v. d Meer, R. v. d. Pol, J. M. van Rossum, A. J. Rijnsburger, J. C. van Seggelen, P. W Vink. Algemene metaalbewerking: D. S. An- holts, Joh.- Beekman, J. Benning, J. J. van Biemen, J. Dernee, G. J. M. v. d. Geest, W. F. He-ruer, W. A. Hogervorst, E. de Jonge, N. Kluivers, W, v. d. Lin den, G P. van Meizen, A. v. d. Nagel, J. A. Olivier, W. Oudshoorn, L. v. d. Plas, W. K. J. Regeer, J. Singeling, M. Tette-roo, J. Veilbrief, R. A. Verwoerdt, D. F. B. de Wit, P. J. v. d. Zeeuw, A. Nuis, A. Vijlbrief. Meubeltekenen: M. L. Cremers, J. Del fos, Th. H. Does, A. A. v. d. Geest. Schilderen: G. Bol, J. C. Gans, C. Har- teveld, F, Ottenhof, J. Suurland, J. Wijs man, F. Wijling, N. Broekhuizen. Stofferen: T. Barnhoorn, E. A. M. Spaas. Auto- en motorberstellenP. van Bers, H. van Duyn, T. D. Griffioen, L. v. d. Heden, J. J. v. d. Pol, H. A.„Pooyer, J. J. v. d. Reyden, J. F. Spierenburg, C. J. H. Vogelaar, J. J. Vooys. Elektrisch lassen: D. den Hollander, Joh. Pardon, O. J. Spierenburg, J. v. d. Voort, M. Meyer, E. Scholten, D. H. Bak ker, Jac. Beider, E. J. M. v. d. Berg, H. Burggraaff, W. J. Ginjaar, C. Westhoek, Joh. Korteland, J. H. v. d. Meer, A. H. Autogenisch lassen: C. H. M. van Dam, J. van Duivenbode, A. den Hollander, S. Sitokkel, Th. J. Roest, J. Verboom, C. A. Valentij-n, H. J. Schouten, P. F. Sloot. Elektriciëns: D. van Barneveld, W. J. J. de Boer, Joh. Kiel, Jac. Korbee, Joh. Philippo, N. M. Rietkerk, K. Sneyders, D. J. C. Verhaar, H. A. van Heuzen. Diploma A (3 jaar) Bouwkundig tekenen: H. J. v. d. Zee, 'A. Beekman, L. P. den Hoed, Chr. Hols- wilder, A. Houweling, D. Kooien, G. de Roode, D. Sloos, G. van Tol, P. van Tol, L. Vlieland, L. C. J. A. Volkers, F. Web bers, E. A. J. van Weerlee, Th. G. A. Algemene metaalbewerking: R. Hol- Verda, J. Molenaar, J. den Os, K. A. Re geer, P. H. J. Siere, C. H. W Bekooy, A. v. d. Burg, Th. W. F. N. Collé, W. van Fruchten, J. W. Griekspoor, J. van Tol, H. v. d. Waals, J. S. Eisenga, A. Glas bergen. Elektrotechniek: J. J. Adema, W. Cas- pers, A. J. H. Flaman, J. Ph. C. Janssen, J- v. d. Mey, A. Schaap, H. M. R. Vogt. Auto- cn motorherstellen: H. Boeff, N. Dorst, H. J. de Mooy, W. J. Onderwater, P. Oudshoorn, A. Serdijn, A. L. van Vliet, J. C. Zaneveld, J. N. ter Borg, W. van den Linden. Meubeltekenen: F. J. M. van Hal. Schilderen: W. W. van Aken. Stofferen: P. J. van Gerven, D. Hus, N. Noordermeer. TextielcursusJ. P. van 't Hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4