PLAN VOOR GEHELE ZUID-WESTEN VAN LEIDEN GEREED 5 Nog bouwen: 1200 woningwet- en 1800 premiewoningen, 39 scholen, 3 bejaardenhuizen, 3 kerken, sporthal, zwembad, rioolinstallatie en wijkzaal IBsier NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 APRIL 1959 Voor de tweede luchtfoto van Aero-photo „Nederland" van het zuid-westen van Leiden verwijzen wij naar pagina 4 plaats zijn verbonden, wilden de an dere Kerken niet voldoen. Men ver- gete hierbij niet, dat de r.k. Kerk nu haar eerste kerk na de bevrijding in Leiden gaat bouwen, terwijl de Her vormde Gemeente al een kerk aan de Lage Morsweg heeft gezet en plannen koestert voor kerkbouw in zuid-west, zuid en noord en de Geref. Kerk plannen klaar heeft voor een kerk in zuid-west en een in noord de Haagweg. de provinciale weg naar Voorschoten, de Korte Vliet (echter de Leidseweg van Voorschoten) en he) Rijn en Schiekanaal komen in totaal 25.000 mensen te wonen. Dat is een zo groot deel van de Lcidse bevolking, dat hier als het ware een „satellietstad" moet gaan groei en met een eigen verzorgingsfunctie, een min of meer zelfstandig bestaan, dat in vele opzichten niet meer afhankelijk is van de „oude stad". Tientallen scholen Berekeningen hebben aangetoond, dat in deze sector van Leiden 39 scholen nodig zullen zijn, de bestaande meege rekend. Met alle levensbeschouwelijke richtingen is uiteraard rekening gehou den. Dit respeobabele scholenaamtal is naar de soort van onderwijs als volgt ver deeld: 12 kleuterscholen, 14 voor lager onderwijs, 5 voor uitgebreid lager onder wijs, 3 voor buitengewoon lager onderwijs, 2 vakscholen, 1 nijverheidsschool, 1 schooi voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en 1 voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Dq meeste scholen hebben wel een plaats gekregen, maar aangezien enige Wijziging niet is uitgesloten, kiwam het de wethouder beter voor, dit niet nader aan te duiden. Voor enkele kan dit wel. Zo komt bij de christelijke huishoudschool top de ma quette nummer 23, rechts), die men in september van dit jaar nog wil openen, een r.-k. vakschool (24, aan de Haagweg dus). Op nr. 26 (bovenaan) is de christe lijke technische school geprojecteerd, in de hoek, die de Vijf-meilaan maakt met de Korte Vliet (bij de bebouwing aan de Leidseweg Voorschoten). Nr. 27 stelt een Geref. u.l.o.-school voor; in het verlengde van de Telderskadc (Cornelis Schnytlaan), bij het glasdistrict aan de Haagweg. Er is een sporthal gedacht op de hoek van de Tel derskade en de Boshiuizenlaain (nr. 30). Twee u.l.o.-soholen hebben een plaats gekregen achter de vijver aan het Bcvrijdingspledn, aan de Voorschotense kant van de Ohurdhill-daan (nr. 34). Ze staan bij heit grote kruispunt Ohiu retail - laanVijf-meilaan. Ten slotte is op nr. 42 plaats voor een uitbreiding van het christelijk lyceum, aan de weg naar Voor schoten dus. Het plan vermeldt drie kerken, niet veel voor zo'n bevolkingscumu latie. De grootste kerk wordt de r.k. Antoniuskerk bij het voornaamste kruispunt in deze wijk: Churchill- laanVijf-meilaan (nr. 29). Nr. 37 stelt de Geref. kerk voor; zij komt aan de Fortuinsloot (nr 21) en de doortrekking van de Montgomery- straat, ongeveer op de plaats waar nu nog een molen staat. Aan deze Fortuinsloot is, in de richting van Voorschoten (op de maquette naar boven), ook de Hervormde kerk ge projecteerd (nr. 36). Zij staat aan de andere kant (Vijf-meilaan-kant) van de sloot. In overleg met de verschillende Kerken zijn deze plaatsen vastge steld. De r.k. Kerk wilde de centrale plaats in deze wijk wel voor haar rekening nemen. Daar verrijst dan ook een kerk van meer dan een mil joen (900 zitplaatsen). Aan de stede- bouwkundige eisen, die aan deze Woningbouw Met betrekking tot de woningbouw bon de heer Jongeleen meedelen, dat in Zuid- West nu nog plaats is voor 1200 woning wetwoningen en ruim 1800 woningen in de premiesector, zowel eengezinswonin gen en flatbouw (4 woonlagen) als hoog bouw (van 4 tot 10 woonlagen). Het is de bedoeling, heit Bevrijdings- plein af te sluiten met een torenflat (nr. 19), ook met het oogmerk het winkel centrum Vijf-meipleinBevrijdingsplein een zekere intimiteit te verlenen., Deze intimiteit wordt verder bevorderd door in totaal zes dagwinkels op deze pleinen, aan de Vijf-meilaan. waarvan de bouw, om ongewenste concurrentie tegen te gaan, naar een vrij var verschiet is ver sohoven. Dan komt er ook hoogbouw aan de Voorschoterweg (nr. 45). Op verscheidene plaatsen In het nog te bebouwen deel van Zuid-West zijn buurt- winkels gedacht, zoals op nr. 40. Het is duidelijk, dat deze wijk wel wat winkels mag hebben. Het gemeentebestuur wil echter voorzichtig hiermee handelen; het winkelcentrum V ijfnmeiple inB evrij- dingsplein heeft een zodanige capaciteit, dat er nog heel wat woningen gebouwd moeten worden, wil er van „overbelas ting" sprake zijn. De winkeliers hier zien vanzelfsprekend uit naar een snelle ont wikkeling van de wijk. De voortekenen schijnen niet te bedriegen. Verwacht kan worden, dat volgende maand wordt begonnen met de uitvoering van het plan der 220 woningen tussen de Wiardi Beckmanstraat (bij de Fortuin sloot, nr. 21) en de Voorschoterweg. In dit gebied is ook de Geref. kerk opgeno men (nr. 37). Het gemeentebestuur heeft aan twee architectenbureaus, te weten Jonkman en Van Dorp te Leiden en Groosman te Rotterdam, opdracht gege ven een plan te maken voor 550 woningen. Dat is het complex tusSen de Hervormde kerk (nr. 36) en de Churchill-laan (nr. 17) en de sportvelden aan de Montgomery- straat (nr. 15); het strekt zich uit langs de Fortuinsloot (nr. 21). Aan heit aspect „culbuur" is men niet voorbijgegaan, ofschoon er alleen van (Voor vervolg zie pagina 4) Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 7 Bejaarden (Van onze sbadsredacteur.) DE LEIDSE PLANNENONTWERPERS zijn op een interessant punt aan gekomen, namelijk het volmaken en „volmaken" van het zuidweste lijke stadsdeel. Het eerste betekent, dat er, nu nog op papier, globaal 25.000 mensen kunnen wonen; het tweede, dat een organisch geheel is ontstaan. De wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, vonden onze stadscollega van de Leidse Courant en wij bereid, het doek even weg te trekken en ons de gelegenheid te geven iets van dit boeiende resultaat van planologisch denken en werken de ongetwijfeld vele geïnteresseerde lezers voor te zetten. Wij fotografeerden zelf de maquette van de gemeente Leiden en Aero-photo Nederland ging exclusief voor dit verhaal de lucht in om Leiden-zuid-west op twee foto's in beeld te brengen, de grote foto van het gehele zuid-westen (tussen Haagweg en Vliet), de kleinere van het gebied in zuid-west, dat nog moet worden bebouwd, tussen Vijf-meilaan en Voorschoterweg. Voorbereidende studie De moderne woningbouw demonstreert heit streven naar opvoering van de woon- culituur. Met oude dogma's wordit afge rekend en de woning wordt, met (door financiële factoren) veelal beperkte mid delen, aangepast aan de eisen van het mo.dierne, dynamische leven. Dat geldt niet alleen voor de flatwoning, die, afge zien van minder prettige eigenschap pen, zoals hoogte en gehorigheid, over het algemeen toch wel als een voorbeeld van gemak wordt gezien, maar ook voor de grote-gezinswoning en de bejaarden huizen, Als er naar een volgens de nieu we eisen aanvaardbaar patroon Is en wordit gebouwd, biedit een nieuwe wijk verrassende aspecten. Dait ligt echter niet alleen aan de af zonderlijke huizen en blokken, maar evenzeer aan de harmonie van het geheel. Oude buurten ontlenen hun slechte naam behalve aan de krotten aan hun onover zichtelijkheid en disharmonie. Een gemeentebestuur doet er dan ook goed aan, een nieuw stadsdeel éérst op verschillende normen te la ten situeren, alvorens het gebied op tekeningen en maquettes vol te n ken met lijnen, blokjes, strookjes vlakjes. Wat verwacht men van zo'n nieuwe wijk, welke factoren hebben tot zijn vorming geleid en is er duidelijke bestemming? Hoe moet de samenhang met het bestaande wor den gerealiseerd? Hoe komen alle behoeften van de gehele bevolking tot hun recht? Welke resultaten heeft een studie van de te verwach ten sociologische structuur en hoe komen die tot gelding in de verschil lende woningtypen? Kerk, onder wijs, cultuur, recreatie, handel ei industrie hebben alle verwachtingen en belangen; hoe is hun verhouding en op welke reserveringen mogen zij aanspraak maken? Vooral de antwoorden op deze exacte vragen maken een nieuw en groot stads deel ais het zuid-westen van Leiden tot een wijk, die in de concrete behoeften voorziet. is een duidelijke esthetische factor bij het ontwerpen van een nieuwe wijk (een wijk met veel bewoners vraag! royale ruimtelijke voorzieningen en k) wikkende vormen), maar de factor .doelmatigheid" eist niet minder zijn deed op. En in Leiden, dat nu eenmaal binnen zijn tegenwoordige grenzen min •er aan het kromgroeien is, moet de doelmatigheid wel eens domineren. Vandaar het besluit om het volkstuin- gebied in Zuid-West maar te laten kel deren. Waar broodnodig honderden wo ningen moeten staan, kunnen zonder in ernstig conflict te komen met eisen van de eerste orde (huisvesting voor alle wo- ingbehoevenden!) geen dahlia's bloeien. Totaal: 25.000 mensen SPAANSE WIJN ƒ2.00 per fles Wij geven hier een verklaring van de cijfers op deze maquette van de ge meente Leiden van het gehele zuid westen van de stad. 1. Rijn- en Schiekanaal. 2. Vliet. 3- Korte Vliet (bij Leidseweg Voor schoten. 4. Rijn (bij Haagweg). 5. Tuinbouw aan Haagweg. 6. Sportvelden Boshuizerkade. 7. Idem. 8. Terrein voor Royal McBee. 9. Industrieterrein. 10 Industrieterrein N.E.M. en R.M.M. 11. Rioolwaterzuiveringsinstallatie. 12. Sportvelden. 13. Zweminrichting. 14. Tuinbouw (bestaat al). 15. Sportveld Montgomerystraat. 16. Vijf-meilaan. 17. Kruispunt Vüf-mcilaanChurchill- laan. 18. Rooseveltstraat. 19. Bevrijdingsplein met torenflat. 20 Voorschoterweg. 21. Fortuinsloot. 22. Kruispunt Haagweg-Churohill-laan. 23. Chr. huishoudschool. 24. R.k. vakschool 25. Studcnten-sterflat. 26. Chr. technische school. 27. Geref. u.l.o.-school. 28. Algemeen bejaardencentrum. 29. R.k kerk. 30. Sporthal. 31. Lagere school. 32. Herv. b.l.o.-school. 33. Wijkcentrum. 34. U.l.o -scholcn. 35. Scholen. 36. Hervormde kerk. 37. Geref. kerk. 38. Scholen. 39. Hervormd bejaardencentrum. 40. Buurtwinkels. 41. R.k, bejaardencentrum. 42. Chr. lyceum. 43. Park 44. Volkstuinencomplex. 45. Hoogbouw Voorschoterweg. AERO-PHOTO „NEDERLAND" maakte EXCLUSIEF voor de NIEUWE LEIDSCHE COURANT en de LEIDSE COURANT deze bijzondere opname van geheel LEIDEN-ZUID-WEST. Beneden loopt de Rijn, van de Rijnzichtbrug tot aan de Vink, en de dunne streep geheel bovenaan is de nieuwe rijksweg 4a op het grondgebied van Zoeterwoude. Links beneden het midden het goe derenemplacement van de Nederlandse Spoorwegen aan de Haag weg en omhoog de afbuiging van de spoorlijn naar de brug over het Rijn- en Schiekanaal. Rechts onderaan is nog een stukje te zien van de spoorbaan Den HaagAmsterdam, met het viaduct Lage Mors weg. Waar rechts op de foto de Rijn ophoudt, begint het smalle water van de Korte Vliet, die ter hoogte van Allemansgeest in de Vliet uitmondt. De vaarroute door Leiden wil men, als alle bezwaren zijn opgeruimd, naar een verbrede Korte Vliet verleggen. Duidelijk zijn de oude bebouwing van het Haagwegkwartier en daarachter de nieuwbouw tot achter de Vijf-meilaan te onderscheiden. In het mid den van de foto liggen de sportvelden aan de Boshuizerkade. De hoek tussen de Rijn en de Korte Vliet wordt bezet door het tuin- bouw-glasdistrict, dat behouden blijft. Links daarvan, aan de Haag weg, ziet men de studenten-sterflat in aanbouw. Het gedeelte boven het midden, waar een wolkenpartij schaduwen op laat vallen, is nog geheel onbebouwd. Er is in het zuid-westen van Leiden nog plaats voor 1200 woningwetwoningen en 1800 pre miewoningen. Boven de donkere schaduwvlek loopt een dunne lijn. Dat is de Voorschoterweg. Daarachter, met de bomen, ligt het Vlietje, tussen Allemansgeest en de trambrug. De langgerekte strook tussen Voorschoterweg en Vlietje zal worden bezet door een riool water-zuiveringsinrichting, sportvelden en een zwembad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3