CRRISTFUJK LADY ISABELLA Kerk in de maalstroom van het communisme Calvijn is de grote wegbereider van de Oecumene geweest Gereformeerde belijders zijn vrij van elke belijdeniskramp Eert woord voor vandaag Kanttekening Wel of geen subsidie voor godsdienstonderwij s East Lynne BERLIJNScharnier van de vrijheid (Van een onzer redacteuren) Duitsland is minder groot dan men wel verwachten zou. Op waarlijk drastische wijze heeft de regering alle tegenstrijdige visies uitgeschakeld. Alle jeugd verenigingen zijn opgeheven, alle kerkelijk jeugdwerk in ver enigingsverband is vermoord. Het communisme heeft beslag weten te leggen op alle vrije tijd en alle vacanties van de jongeren. Op de scholen wordt de jeugd al vanaf de kleuter klassen volgestampt met communistische leuzen, theo rieën en ideeën. Maar toch ontsnapt een groot gedeelte der jongeren aan de rode ideologie. Het is een merkwaardig feit dat juist de jongeren 40 pet. uitmaken van het totaal aantal vluchtelingen. Op de lagere school kunnen de kinderen nog de feiten op dreunen, die er met alle macht zijn ingestampt. Een meisje van elf jaar moet voor de school commissie een rede houden waarin zij moet aantonendat Stalin altijd een vriend van Duitsland is geweest. Een jon gen van twaalf jaar komt opdreunen dat de Russische machthebbers altijd pioniers van de vrede zijn geweest en dat het reactionaire en kapitalis tische westen altijd de koude oorlog heeft voortgezet. Maar als de jongeren vijftien en _jstien jaar oud zijn en de puber teit hen tot critische schepselen ombouwt, keren velen de leer de rug toe en komen vaak weer te recht bij de boodschap van het evangelie. Gesprek in O.-Berlijn TWEE uur lang hebben we, er gens achter het ijzeren gor dijn, gesproken met een van de leidende figuren van de Duitse kerk in de Oostzone. Het was een, nog betrekkelijk jonge da me, wier haar al helemaal grijs geworden was. Ze had in het westen een gemakkelijk leven kunnen hebben, maar was reeds kort na de jongste wereldoorlog- uit vrije wil naar de Oostzone ge gaan om daar het contact met de kerkelijke jeugd te behouden. Het grijze haar omkransde een bleek gezicht met twee spreken de blauwe ogen, die getuigden van geestkracht. Zolang de kerk nog zulke vu rige, overtuigde gelovigen bezit is zij een gevaar voor de commu nistische staat. Daarom heeft de regering haar uiterste best ge daan om de kerk helemaal te verdringen. De cathechisatie was de regering een doorn in het oog. Zo had de kerk nog steeds de greep op de jongeren. Zij wilde die greep zelf hebben. In de Lutherse kerken wor den de jonge mensen reeds jong als ze 14 a 15 jaar oud zijn aangenomen. De staat besloot zelf zo'n belijdenis een Jugendweïhe in te stel len en in de afgelopen maanden heeft hij ook plaats ingeruimd voor een communistische op- drachtdienst als surrogaatdoop, een huwelijksplechtigheid en een begrafenisdienst. Het gevolg is inderdaad dat de vele duizen den die uit traditie aan deze kerkelijke plechtigheden deel namen inderdaad voor de kerk verloren gingen. Zolang de „Jugendweihe" vrij willig was, onttrokken de meeste jongeren er zich aan. De rege ring zorgde echter voor een stok achter de deur. Wie niet aan de „Jugendweihe" deelnam werd vaak de toegang tot de middel bare school of universiteit ont zegd. Druk werd er uitgeoefend op de ouders door te zeggen dat vader ontslagen zou worden als de kinderen niet deelnamen aan deze heidense rite. Menige vader dwong zijn kind om deel te nemen uit angst voor broodverlies. De kerk zei „neen" VAN meet af aan zei de kerk „neen" tegen deze surrogaat godsdienstige handeling. Wie aan de Jugendweihe deelnam, mocht geen belijdenis doen. Voor de kinderen die door de ouders gedwongen werden tegen hun wil. is het kerkelijk standpunt nu verzacht, zodat zij toch na enige tijd volgens sommige predi kanten zes weken volgens andere een paar jaar belijdenis van hun geloof kunnen afleggen. De communisten zijn er ondanks de tegenstribbelende houding in ge slaagd 95 pet. van de kinderen voor hun „Jugendweihe" te win- B gemeente tegi over dertig burgerlijke gemeenten. In de kerkelijke provincie Sach- sen zijn er van de 1740 gemeen ten 647 vakant. terwijl het aantal theologische studenten nog altijd terugloopt. Dit komt omdat de communisten voor jongeren uit academisch ge vormde gezinnen alle mogelijke hinderpalen opwerpen om het studeren onmogelijk te maken, en- ook omdat de theologische studie aan de onder communistisch toe zicht staande faculteiten van Hal le en de Humbold-universiteit in Oost-Berlijn niet erg in trek is In het geheel tellen beide facul teiten samen slechts 160 theologi sche studenten. Het kerkbezoek is echter helt- maal niet achteruit gegaan, ter wijl het aantal regelmatige a vond- maalsgangers voortdurend stijgt. Geen gebouwen noeilijkheid geschikte gebou wr-i. Alleen in Sachsen moesten reeds 50 kerken wegens bouwval ligheid gesloten worden. Meestal is er wel geld aanwezig om de kerken te herstellen, maar wor den bouwvergunningen stelselma tig geweigerd. Een opleidings school voor predikantsassistenten probeert al drie jaar om twee verwoeste verdiepingen te mo gen herstellen. Het antwoord is nu dat ze niet langer moeten zeu ren, want ze krijgen geen ver gunning Ook dit is een manier om de kerk het leven moeilijk te maken. En toch blijft de kerk bestaan Toen het christelijk jeugdwerk de nek werd omgedraaidwas er voor de jongelui nog slechts een mogelijkheid nl. om als Jonge Gemeente in de kerk bij elkaar te komen voor zingen en bijbelstudie. Maar dit werk gaat door, ondanks het feit dat de jongeren op geen enkele manier naar buiten uit kunnen treden en sinds twee jaar ook niet meer m ringverband bijeen kun nen komen. Juist in deze „Jonge Ge meente" wordt de werfkracht van het evangelie openbaar. Van de leerlingen aan een soort „Horst"- of „Nyenburg"- instituut waar meisjes tot pre dikantsassistenten worden op geleid komt 75 procent uit com munistische gezinnen. Ze heb ben geen christelijke opvoeding gehad en een groot gedeelte komt tegen de wil van de ouders. Ieder jaar levert deze school 25 meisjes af voor de Oostzone en de school heeft geen enkele moeilijkheid met het werven van de leerlingen. In ons contact met de dame met het grijze haar en de spre kende ogen zijn we iets gaan beseffen van de strijd van de kerk. Ze stelt echter met nadruk dat de Oostduitse christenen en in het bijzonder de predikanten niet mogen vluchten. Het Oosten mag niet aan de communistische ideologie worden overgegeven. Iedere christen heeft daar de taak het evangelie voor te leven. Toen we enkele uren later weer onder de Brandenburger Tor West-Berlijn binnenreden wisten we dat in het vrije westen de taak van de christen niet anders is dar in de Oost zone. In beide werelden moet de christen een beelddrager Gods zijn. Hervormde predik antenvergadering (Van een onzer verslaggevers) OP DE laatste dag van de vergadering der hervormde predi kantenvereniging heeft dr. W. Nijenhuis van Loosduinen gesproken over de plaats van de gereformeerde kerken in de oecu mene. Dit onderwerp diende ter vervanging van het referaat, dat ds. A. Hijmans van Amsterdam zou houden over gebedsgenezing, doch waarin hij verhinderd was. schreef over Calvijn als oecumenische der ambten." Niet wat van oudsher geloofd traditie, mocht bepalend zijn, maai getuigenis van de heilige schrift. GEREFORMEERDE ERFENIS Van Nelle bestellen Adv Beroepingswerk NED. HERV. KERK figuur. De predikantenvereniging meende, dat het zin had om in het Cal- vijnjaar de uiteenzetting van dr. Nijen-1 huis over dit onderwerp te horen. Onder „gereformeerde kerken" wil de dr. Nijenhuis de kerken verstaan, die men rekent tot de ,Issu de Calvin". Calvijn is een wegbereider van de oecumene geweest, en de kerken die hem als geestelijk leidsman hebben aanvaard, zochten de oecumene ook. Deze dingen zijn niet erg bekend. Ve len weten van Calvijn niet meer dan dat hij de voorbeschikking leerde en dat hij Servet ter dood heeft gebracht. Het cal- kerken 'Voor hem vinisme ziet men als dog1 leertucht en ketterjagerij. Dr. Nijenhuis stemde toe, dat sommige calvinisten voedsel geven aan deze op vattingen Zij zijn dan zeer eenzijdig Want gelijk Noordmans het heeft uitge drukt, is het calvinisme reeds krachtens zijn oorsprong oecumenisch. Naar bewijzen hoeft men niet lang te zoeken. Wat onder leiding van Calvijn door de kerk van Genève op het gebied van vluchtelingenhulp gepresteerd is, komt overeen met wat wij tegenwoordig „interchurch aid" noemen. Krachtig steunde Genève de vluchtelingenkerken in Duitsland en Engeland en de kerken in de verstrooiing. Deze hulpverlening niet alleen financieel maar ook bij de geestelijke opbouw der gemeenten heeft bijgedragen tot de wereldwijde ver. breiding van het calvinisme. Genève dacht minder provinciaal en nationalistisch dan andere reformatori sche centra, zeide dr. Nijenhuis. Het ls Calvijn nimmer te doen ge weest om een calvinistische Kerk stichten; hij wilde de oude Kerk nieuwen. Vóórop diende dan te staan de gehoorzaamheid leer. Zaken van kerkorde en liturgie komen pas op de tweede plaats en mo gen ook geen oorzaken zijn om de kerk te scheuren. Typerend is hiervoor de correspon dentie tussen de Frans-gereformeerde vluchtelingengemeente van Wezel en de predikanten van Genève in 1553. Wanneer de Franse gemeente gedwon gen wordt om het avondmaal volgens Lutherse ritus te vieren en zij daardoor de neiging voelt om zich uit het kerk verband los te maken, krijgt zij uit Ge nève ten antwoord, dat men niet om kaarsen of misgewaden zich van de kerk mag afscheiden. Ook het episco paat was voor Calvijn geen belemme ring en immers zelfs het pausdom niet, maar wel kantte hij zich tegen de me chanische wijze waarop Rome dit in stituut aanvaardde en functioneren liet. Het valt niet te loochenen, dat de kerk van Genève werd gekenmerkt door een strenge dogmatische lijn en leertucht. Maar laat men niet verge- ia» »c B„n„ ten- dat deze tucht door Genève werd 'het Woord!I uitgeoefend in gemeenschap met de Er zijn bepaalde dingen die het heidendom, ook het moderne culturele van een technische eeuw, niet aanvaarden kan van het geloof. Zo zien we dan ook in Daniël 1, dat zelfs de namen, die herinneren aan bepaalde goddelijke waarheden, moeten verdwijnen. De derde naam die veranderd moet wor den is „Misaël" „Wie is als God is". Nooit wil de mens binten God erkennen, dat God werkelijk boven alles van schepping en mensheid verheven is. Vanaf het ogenblik dat de mens de raad van de slang opvolgde en at, heeft hij altijd willen bereiken wat hij door het eten van de vrucht dacht te winnen: Gode gelijk te zijn. Waar dit niet lukt, schept hij goden naar eigen beeld en ge lijkenis. En waar hem die goden te klein, te lelijk en te on waarachtig voorkomen, begint hij weer een perwoede mars naar boven. De mens blijft torens van Babel bouwen, wordt telkens weer terug gestoten en begint onherroepelijk opnieuw. Het opmerkelijke nu is dat juist God de mens ivïl maken, wat hij zelf zoekt te zijn. God wil van ons een nieuwe schepping maken, en van deze nieuwe schepping wordt gezegd: „Wij weten, dat, als Hij zal geopenbaard zijn, wij Hem gelijk zullen wezen". Wat de mens in de vrucht, in de toren van Babel, in de kunst en nu in de techniek zoekt, wordt ons door God in Christus aangeboden. NAAR HET NIEUWE KABINET Toch hebben allerlei tradities en ge bruiken in andere kerken Calvijn niet gehinderd bij de benadering van die I kerken. Voor hem wa> slechts beheer- harde send de waarheidsvraag, en deze is door de gereformeerde kerken ook _.1T..„T. telkens als belangrijkste element naari bewaard. wVnt "deze "gereformeerde voren geschoven in de oecumenische! erfenis was vrij van belijdcniskramp beweging. I en vrij van belydenisvrees. Nog altijd leggen deze kerken in het 1 oecumenisch verkeer de nadruk op de I Van Nelle bestellen Adv de'hele evangelische christenheid. Vol- het gens Calvijn kan de tuchtoefening niet uitgaan van één belijdende kerk zodanig, maar slechts van de kerk het algemeen. Daarom heeft hij voor het geval-Servet ook overleg gepleegd met andere kerken. De vraag, die dr. Nfjenhuis aan het slot van zfjn betoog stelde, was of de gereformeerde kerken nog precies zo in de oecumene staan als in de 16e eeuw. Is dat niet het geval, dan hebben zij de erfenis van Calvijn en de Geneefse reformatie niet goed Raad van State bezint zich Aangenomen naar Ulfchuizermeden, E. M. Pannekoek te Ochten. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Elden, A. Kooistra, em. pred. aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN TUSSENPOSITIE De spreker vestigde ook de aandacht van de verzamelde dominees op de eigenaardige strategische positie der Geneefse reformatie tussen de andere reformaties, uitkomend bijv. in de avondmaalsleer; daarin plaatst Calvijn zich later tussen Luther en Zwingli. Hij achtte de avondmaalsleer van Luther Beroepen te Taber en Vauxhall, Al- te realistisch en de leer van Zwingli berta, Canada (Christ. Ref. Church). H. te profaan. Bade te Valthermond; te Zwaagwest-Volgens Barth (blijkens zijn rede op einde, M. J. van Reenen, kand. te Wou-de assemblée van de Wereldraad van brugge. Kerken in 1948 te Amsterdam) nemen de gereformeerden nog steeds De Raad van State heeft zich gisteren onder presidium van mr. P. W. J. H. Cort van der Linden geruime tijd bezig gehou den met de subsidieverlening aan hervormde kerkeraden voor het geven van godsdienstonder wijs aan leerlingen van openbare lagere scholen. Deze aangele genheid speelt momenteel in di verse Nederlandse gemeenten. Staatsraad prof. mr. A. L. de Van Nelle bestellen I Adv GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Examens: Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het kand'. Theol., J. M. Smelik te Groningen W. Wieringa te Helpman. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Giessendam, B. Toes te Kinderdijk. VRIJE HERV. GEMEENTE Beroepen te IJsselmuiden, C. de Jonge te Delft. Van Nelle bestellen l Adv sitie in tussen aan de ene zijde de kerken met katholieke inslag en aan idere kant de vrije kerken of groe- j jhr. BENOEMINGEN Ds. H. J. H. Steenmeyer overleden Op 64-jarige leeftijd is te Boertange (Gr.) overleden ds. H. J. H. Steenmeyer, predikant bij de hervormde gemeente aldaar. Ds. Steenmeyer is te Baarderadeel !Tr.) geboren. Hij was aanvankelijk werkzaam als leraar geschiedenis en ging eerst op gevorderde leeftijd theo logie studeren. In 1950 werd hij kandi daat in Zuid-Holland en 4 februari 1951 aanvaardde hij zijn ambt te Boertange, zijn eerste en enige gemeente. Nu behoeft zo'n tussenpositie op uuver zichzelf geen oecumenische betekenis wijk; te hebbenzij zou een strook nie-1 mandsland tussen links en rechts kun nen zijn Maar de gereformeerde ker ken hebben juist steeds grote bereid heid getoond om bruggen te bouwen naar de'eiie en naar de andere zijde. Zo wordt een tussenpositie zeer waar- Een ve-der bewijs voor de oecume-j aan de Herv. school te Heerlerheide nische betekenis van de calvinistische mej. A. Damstra te Amstenrade. kerken zag dr. Nijenhuis in de veel- Benoemd tot onderwijzer: Benoemd tot onderwijzeres: ,.ir. mr. P. J. E. van Soeterwoude Ulo te Utrecht mej. J. Folkertsma te Leeu warden; aan de chr. nat. school Schoon- A. H. Haverkamp te Koot- de chr. school te Noordwijk Zee mej. C. C. van Vliet te Zeist; aan de Wilhelminaschool (chr. nat.) te Doetinchem mej. E. van Strien te Eind hoven; aan de chr. school te Heems kerk mej. C. van Gemeren te Best; aar de Willem van Oranjeschool te Zutphen (tijd.) mej. D. J. de Boer te Deventer; aan de Tweede Paasbergschool te Oos terbeek mej. L. E. Donk te Varsseveld; omvattendheid van deze kerken. Zy hechten grote waarde aan de continuï teit van kerk en ambt, maar houden tegelijkertijd vast aan de vrijheid van Woord en Geest. Zo heeft de apostolische success ie, de opvolging der ambten, bij Calvijn nooit als een verhindering gewerkt om contact te zoeken met Rome. „Laat de paus gerust opvolger van Petrus zijn", schreef hij, „maar laat Van Nelle bestellen Adv Tweede Paasbergschool K. Lok te Kampen; aan de aavornin Lohmanschool te Katwijk aan Zee L. Tuinstra te Zuidlaren (Dr.); aan de Kon. Wilhelminaschool te Baarn K. vari der Laan te Woudsend (Fr.); aan de Bijz. lagere school te Den Andel A. J. van Bloois te Rotterdam; aar. de Geref. Muloschool te Meppel W. Dijkstra te Rinsumageest; aan de Chr. uloschool te Emmeloord W. L. van Kooten te Soest; aan de Herv. school te Utrecht (C. var Maasdijkstr.) J. Fillekers te Utrecht. Benoemd tot hoofd: aan de Chr. nat. school tt Veenhuizen de heer J Mees ter te Den Haag. Block rapporteerde over deze zaak, ten aanzien waarvan de ge meente Deventer bij de kroon in beroep was gekomen. Het gemeentebestuur van Deventer had namelijk besloten aan de hervorm- i de gemeente ter plaatse een subsidie I het geven van godsdienstonderricht' te verlenen. Gedeputeerde Staten van Overijssel hadden hun goedkeuring aan dit raadsbesluit evenwel onthouden op I grond van het gestelde in artikel 26 n de lager onderwijswet 1920 waarin bepaald, dat voor het geven van gods dienstonderwijs verwarmde en verlichte schoollokalen kosteloos door de gemeen te beschikbaar moeten worden gesteld. Volgens Gedeputeerde Staten behandelt dit artikel de materie uitputtend, zodat gemeentebesturen daarboven geen sub sidie meer mogen verlenen. Burgemeester voor Mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester in Deventer was het met deze opvat ting niet eens. De gemeente ging dus In beroep en zo heeft de burgemeester Deventer een warm pleidooi voor het verlenen van subsidie aan de her vormde kerkeraden gehouden. Volgens hem is het gestelde in artikel i slechts de minimum-eis, waarboven wel subsidie mag worden verleend. „Slechts subsidie", aldus de burgemees ter. die met nadruk in het midden wil de laten of het subsidiebedrag wel toe reikend is voor de werkelijke kosten, die voor het geven van godsdienstonderwijs zouden moeten worden berekend. Bovendien wees de burgemeester erop, dat diverse gemeenten in Nederland reeds subsidie hebben verleend e desbetreffende colleges van Gedeputeer de Staten hun goedkeuring daaraan heb ben gehecht, waardoor, indien het ge meentebestuur van Deventer in het onge lijk wordt gesteld, in Overijssel niet mag geschieden wat in andere provlndies wel De Raad van State zal later e« vies aan de kroon uitbrengen. Van Nelle bestellen Adv In het primitieve plaatsje primitief wat betreft ie rechtzaal en de rechters werden de zaken niet de bij de wet behorende nauwkeurigheid afge wikkeld. De wet was hier dikwijls slechts die gingen naar Lynneborough; een maand tredmolen. week gevangenisstraf, een pak ransel met de zweep voor jeugdige delinquenten, dat waren wel zo ongeveer de zwaarste vonnissen die hier werden uit gesproken. Zoals wel vaker het geval was. kwam ook bij dit onderzoek bewijsmateriaal naar voren, dat als zodanig ontoelaatbaar was althans voor een meer naar de voorschriften der wet handelend gerecht zou het dat geweest zijn: verklaringen die op horen zeggen berustten en dergelijke onregelma tigheden Mijnheer Rubiny volgde de zaak als ver dediger van de belangen van sir Francis Levison Mijnheer Ball sneed de zaak aan, door het ver haal weer te geven, dat hem door Richard Hare meegedeeld was, zonder echter Richard als zijn zegs man te vermelden. Hij werd ondervraagd over de kwestie, waarvandaan hij zijn mededelingen gekre gen had, maar hij antwoordde, dat dit nog niet het geschikte moment was om zijn bron te openbaren Het eigenlijke struikelblok voor de rechters bleek te zijn het vereenzelvigen van Levison met Thom Ebe- nezer James werd voorgeroepen om dat te bewijzen „Wat is u bekend omtrent beklaagde, sir Francis Levison1" ondervroeg rechter Herbert „Niet veel", antwoordde Ebenezer. als kapitein Thorn „Kapitein Thorn1" „Afy Hallijohn noemde hem kapitein, hoorde, dat hij maar luitenant was." „Van wie hoorde „Van Afy. Zij w hem sprak." „Ik kende hem de enige die tegen mijt over 7,'ÉrTu"zegt, dat u hem geregeld zag? Op de ge noemde plaats Abbey Wood?" „Ik heb hem daar herhaaldelijk gezien; ook In het huisie van Hallijohn „Sprak u wel eens met hem als Thom. „Twee- of driemaal Ik sprak hem aan als Thorp en hij ging daar normaal op in Tk dacht nie» ander> dan dat hij zo heette Otway Bethel" en hij wierp een blik op Otway, die daar in zijn haveloze van door ANN LUDLOW plunje stond „kende hem ook onder de naam Thorn, en. daar twijfel ik niet aan, ook Locksley, want die was altijd in het bos te vinden." „Verder nog iemand?" „De arme Hallijohn zelf kende hem ook als Thorn. Hij zei een keer in mijn bijzijn tegen Afy, dat hij die ellendige fat, die Thorn, niet meer. over de vloei wilde hebben." „Waren dat zijn eigen woorden?" „Ja." „Die ellendige fat, die Thorn." Ik herinner me Afy's antwoord: het was nogal bru taal. Zij zei dat Thorn evenveel recht had te komen als ieder ander en er zou haar niets overkomen, alsof zij niet op zichzelf kon passen." „Dat doet niets ter zake. Kenden nog anderen de- „De oudste zuster, Joyce, stel ik me voor. En de gene die hem het best van allen kende is de jonge Richard Hare." De oude Richard Hare, gezeten in zijn rechterstoel trok een dreigend gezicht tegen een denkbeeldige Ri- „Wat deed Thom zo dikwijls in het bos?" Hij maakte Afy het hof." „Met de bedoeling om te trouwen?" „Neen. dat niet" riep Ebenezer uit, terwijl zijn mond even trok. „ik zou met denken dat hij bedoelin gen in die richting had Hij kwam gewoonlijk van Swainson of daar uit de buurt en reed op een prach tig paard." T~)E kabinetsformatie voltrekt zich onenigheid in socialistische kring, dus zonder de socialisten. De be- toch al een aangelegenheid van ze- slissing schijnt ten slotte gevallen op kede proporties, heeft ook betrek een voor het oog formeel punt, het king op de vraag, of men daar aan punt namelijk van de binding. Het een in de oppositie gaan de voorkeur punt zelf is intussen meer dan for- diende te geven boven een bereidver- meel, omdat zich juist hier een be- klaring om ook in de komende tijd langrijk onderscheid in de staatsbe- mee te blijven doen. schouwing openbaart tussen de socia- Mee in dit licht moet men zekere ge- listen en de anderen. dragingen van de socialistische par- De kwestie van de binding houdt tijleiding uit de laatste weken beoor- rechtstreeks verband met de vraag delen. Er vielen uitlatingen van te- naar de eigen verantwoordelijkheid leurstelling te noteren omdat de so- der ministers. Hebben de ministers cialisten niet in besprekingen betrok- zulk een eigen verantwoordelijkheid, ken zouden zijn geweest. Er kwam of zijn zij met handen en voeten ge- verweer tegen de beschuldiging, als- bonden aan hun fracties? Wij ken- of zij onhandelbaar zouden zijn. Ver- nen te onzent gelukkig nog de eigen scheidene van deze vertogen hadden verantwoordelijkheid der ministers, iets van een sollicitatie. Ook ten hetgeen onder meer hieruit blijkt dat overstaan toch van diegenen onder een kabinet geen motie van vertrou- de partijaanhangers die tegen een wen vanuit de volksvertegenwoordi- gaan in de oppositie bezwaar had- ging behoeft, wil het zijn arbeid kun- den moest de partijleiding immers nen aanvangen. verantwoord zijn. Tegenover hen Ook in ons land was sinds geruime moest de indruk worden gewekt, dat tijd meer dan velen lief kon zijn de partij in de oppositie werd ge- gekoerst in de richting van de bin- drongen. Wij moeten verwachten, ding. De moeilijke aangelegenheid die dat soortgelijke vertogen vanuit so- te onzent een kabinetsformatie nu cialistische hoek ook in de komende eenmaal is scheen zulks te moeten weken gehoord zullen worden, bevorderen. De vraag kan intussen wij weten niet in bijzonderheden wat gesteld, of men nu en dan de moei- er in de laatste weken zoal verhan- Iijkheden rondom de formaties, toch deld is. Onze indruk, die ook samen- i\ groot genoeg, niet nog eens extra hangt met het korte tijdsverloop dat heeft verhevigd. Vooral bij de kabi- benut kan worden, is, dat alle bespre- netten op brede basis was deze kans kingen een tamelijk summier karakter aanwezig. Daarbij moesten immers gedragen hebben. Dat kón ook, gezien meer „partijen" bevredigd worden mede het gemeenschappelijk stand- naarmate men er ook meer bij het punt ten aanzien van de eigen ver- regeerbeleid wilde betrekken. Een te- antwoordelijkheid van het kabinet, rugkeer van deze weg heeft onmis- Het kon ook daarom, omdat buiten kenbare voordelen. de socialisten het gevoel gemeen- De binding van weleer is dus bij de schappelijk was, dat men politiek in kabinetsformatie van thans achter- een ander klimaat was terecht ge- wege gebleven. De formateur heeft komen, een klimaat waarvan het wel zich beperkt tot een voeling nemen vast moest staan dat de socialisten cr met de voorzitters van de fracties, minder in zouden kunnen aarden. In- en dit is nader beperkt gebleven tot fljen men niettemin lange verhande- een kennis nemen van hun persoonlijk lingen had gewild, zo hadden ook deze oordeel. Voor de socialisten was dit aan dit in feite simpele gegeven niets kennelijk niet voldoende. Met het ge- kunnen veranderen, volg, dat zij thans buiten spel staan. jren kabinet zonder socialisten dus. Nu mag al dadelijk worden gesteld, wij hopen, dat de formateur snel sla- dat heel de ontwikkeling tendeerde gcn mag in het aantrekken van een naar een buiten spel geraken van de vereist aantal sterke figuren. Het af- socialisten. Men denke terug aan de getreden kabinet mocht daartoe reeds oorzaak die tot de kabinetscrisis heeft geiden als een het moge niet on geleid. Die oorzaak was het onbe- eerbiedig klinken nuttig reservoir, hagen in de socialistische kring, om- Moge de „aanvulling" uit hetzelfde dat de socialistische invloed op het |10Ut gesneden zijn. regeerbeleid belangrijk was inge- Want juist een kabinet als dit, dat schrompeld. En die inschrompeling zjjn eigen verantwoordelijkheid wel was niet het minst het gevolg van markeert, doch deze ook weer steeds het feit, dat heel de politieke en eco- te toetsen heeft aan de gevoelens in nomische situatie allengs een ander de volksvertegenwoordiging, moet er beeld was gaan vertonen. De staats- een zjjn sterk van samenstelling. Het bemoeiing kon kleiner worden, voor zai hrt vertrouwen dat het behoeft de socialisten een andere zaak dan njet kunnen ontlenen aan de binding voor de overigen. Het liet zich aan- met de fracties als immers door zien, dat de socialisten deze nadere de socialisten bedoeld maar aan ontwikkeling niet con amore konden eigen kunnen en eigen doen. meemaken. Zij waren, ook naar ge- sterk zal het ook moeten zijn met het zindheid, meer de mensen van 'n tijd- oog op de socialistische oppositie, die perk dat gelukkig geacht mocht wor- te wachten is. Sterk zal het niet min den tot het verleden te behoren. der moeten zijn wegens de veelheid Vandaar het socialistische onbehagen, van ingewikkelde problemen, waar- vandaar de kabinetscrisis, en vandaar voor wij ook als land en volk in deze ook thans ccn kabinetsformatie zon- tijd nog staan. Ingrijpende beslissin- der socialisten. 01' binnen de socialis- gen moeten er worden genomen, tische kring de hier geschetste ont- Sterk zal het bovenal moeten zijn, wikkeling ook met dezelfde vanzelf- omdat land en volk behoefte hebben sprekendheid aanvaard zal worden? aan een gezonde politiek. Wij moeten het betwijfelen. Want de INTERESSANT PLAN „Voor wat voor iemand zag u hem aan?' „Ik zag hem aan voor iemand, die zich in de ho gere lagen der samenleving bewoog. Zijn kleding, zijn manieren, zijn toon van spreken, alles wees er op Het scheen dat hij liever niet in de gaten liep en het was zeer duidelijk, dat hij niet gezien wilde worden: hij kwam zelden vóór schemerdonker." „Hebt u hem daar gezien op de avond va moord op Hallijohn?" „Neen. Ik was er die avond zelf niet. dus kan ik hem ook niet gezien hebben." „Is de verdenking ooit bij u opgekomen, dat hij schuldig aan de moord zou kunnen zijn?" „Nooit, Richard Hare werd ervan beschuldigd, het kwam nooit bij me op, te veronderstellen dat hij het niet gedaan had." ..Pardon, hoeveel jaar is dit geleden?" kwam mijn heer Rubiny fel tussenbeiden, daar hij bemerkte, dat de getuige als afgehandeld beschouwd werd. „Laat eens kijken", antwoordde Ebenezer „Ik kan het niet op een jaar nauwkeurig zeggen, zonder het uit te rekenen. Een dozijn op zijn minst." „En bedoelt u te zeggen, dat u kunt zweren dat sir Francis Levison die man is na al die tussen liggende jaren?" „Ik zweer dat hij dezelfde is. Ik ben even zeker van zijn identiteit als van mijn eigen „Zonder dat u hem tussen toen en nu ontmoet hebt!" luidde het spottende antwoord van de advo- kaat. „Onzin getuige!" ..Dat heb ik niet gezegd", antwoordde Ebenezer. Het hof spitste de oren. „Hebt u hem ontmoet tus sen toen en nu?" vroeg een der heren. „Eenmaal." „Waar en wanneer?" „Dat was in Londen Ongeveer anderhalf jaar na het tijdstip van de moord." „Wat is er bij die ontmoeting voorgevallen?" „Geen enkele. Ik zag hem toevallig." „En wie dacht u toen dat hij was. Thorn, Of Le vison?" .Thorn. Ik had niet kunnen dromen dat hij Levi son heette, ik merkte het pas. toen hij hier kwam als teeenkandldaat van mijnheer Carlyle." Sir Francis versmoorde een krachtige vloek toen hij dat hoorde Wat heeft hem bezield, zijn hoofd in een slangennest te steken! (Wordt vervolgd) LIET Amerikaanse plan voor een wakije, Hongarije, Roemenië, Bulga- n veiligheidsverdrag tussen Oost rije en Albanië. en West, dat volgende week door Zou het vertrek van de geallieerde Britse, Franse en Westduitse des- troepen op deze wijze reeds volko- kundigen zal worden besproken, be- men zijn gecompenseerd, het over- vat wanneer de informaties juist koepelende veiligheidspact, dat de zijn enkele interessante punten. basis van het Amerikaanse plan Van overwegend belang is het uit- vormt, opent de mogelijkheid, dat gangspunt: eerst moet overeenstem- het herenigde Duitsland geen deel ming zijn bereikt over de hereniging behoeft uit te maken van een ver van Duitsland in verschillende fasen, dedigingsstelsel, maar toch in een Pas dan kan er sprake zijn van ge- groot geheel voor eigen verdediging dceltelijke ontwapening in West- kan zorg dragen. Duitsland, welke gepaard zou moeten Het is evenwel de vraag, of de Rus gaan met soortgelijke maatregelen in sen er iets voor zullen voelen, een Oost-Duitsland. Polen en Tsjecho- dergelijk voorstel op de ministers- slowakije. conferentie van de volgende maand Ook de bepaling, dat na de hereni- in overweging te nemen. Zij willen ging van Duitsland de troepen van slechts praten over de Berlijnse de grote mogendheden in Europa kwestie en een Duits vredesverdrag, teruggetrokken moeten worden, is De hereniging en het probleem der minder alarmerend, dan zij lijkt. Zij Europese veiligheid kunnen blijkbaar kan nl. niet los worden gezien van wachten. de eis. dat grotere politieke vrijheid Hierdoor moet het Westen zich niet zal worden gegeven aan de Oost- laten ontmoedigen. Het Amerikaan- europese volken (naar het voorbeeld se plan getuigt van zin voor de wer- van Finland). kelijkheid, niet alleen omdat het zich De ontruiming van West-Duitsland aanpast aan de gewijzigde omstan- door de Amerikaanse. Franse en digheden. maar vooral omdat het de Britse troepen zou gepaard gaan met veiligheid van de vrije wereld geen het vertrek van het Rode leger uit ogenblik in gevaar brengt. Oost-Duitsland, Polen, Tsjechoslo- Ongcveer 10.000 Zweden weigeren wapens te dragen. Twee percent w gert op godsdienstige gronden, overigen hebben ethische bezwaren gen de militaire dienst. I In alle hotelkamers iu Zwitserland zul len bijbels in vier talen worden neer gelegd. Het Zwitserse bijbelgenoot- I schap zal ook bijbels uitgeven voor 1 landen buiten Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2