JUicutuc £cihsrt)e (fouraitl Verdeling portefeuilles niet gemakkelijk Beide Queens over een paar jaar naar de sloper Welke fractie levert de beste uren? Plan van Amerika voor veiligheidsverdrag FUNCTIE VAN PRESIDENT WORDT ONDERSCHAT Voorlopige regering van Tibetaanse rebellen Bil®1 3 DONDERDAG 9 APRIL 1939 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58938. Veertigste jaargang no. 11534 F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasHcft is gbebleuen tnyn bert in tegfjenspocf Dr. E. DIEMER „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin" luidt: 640.000, Amsterdam. Maar ook bij de Ned. Handel Mij. te Amsterdam, en bij alle bankkantoren, inclusief boeren leenbanken en spaarbanken, kunt u uw bijdrage storten voor het geschenk, dat het volk van Nederland zijn Koningin gaat aanbieden bij Haar vijftigste ver jaardag. Naar een kabinet zonder socialisten fig (Van onze parlementaire redacteur) DE KABINETSFORMATEUR prof. De Quay heeft gisteravond officieel bevestigd, dat hij streeft naar de vorming van een vier-partijen- kabinet, zonder socialisten. Tevens liet hij weten dat hij begonnen is met het polsen van kandidaat-ministers. Gistermiddag heeft hij een onderhoud gehad met de ministers Zijlstra en Klompé. Algemeen neemt men aan dat deze bewindslieden aangezocht zijn voor resp. het departement van finan ciën en het departement van maatschappelijk werk. Vandaag zou hij een gesprek voeren met de demissionaire ministers Cals, Hel ders, Struycken, Staf en Van Aartsen. Deze gesprekken zullen voor de bewinds lieden waarschijnlijk voor een belangrijk deel een oriënterend karakter hebben. Het is nl. niet zeker of zij allemaal in het eventueel te vormen kabinet kunnen worden opgenomen. Dit is voor een belangrijk deel afhankelijk van de ver deling der portefeuilles. De departemen ten van justitie, binnenlandse zaken, wederopbouw, oorlog en landbouw, kun nen over verschillende fracties worden verdeeld. De vraag welke fractie de beste mensen kan leveren kan daarvoor wel eens beslissend zijn. Ook is er in Haagse polntieke kringen eni-g optimisme over de kansen van slagen van formateur De Quay, men is zich er wel van bewust dait een verdeling van de zetels onoverkomen- lijke moeilijkheden kan opleveren. Zo heeft het de aandacht getrokken dat ook de heer Blaisse (kath. v.) waarschijn lijk vandaag door de formateur zou wor den ontvangen. In politieke kringen oppert mn de mogelijkheid dat de heer Blaisse liever een departement van Europese zaken en buitenlandse handel zou be heren, dan het departement van econo mische zaken. Het is echter maar de vraag of deze „lievere koekjes" gebakken zullen worden. Dat zou neerkomen op een vergroting van het aantal K.V.P.-zete's Op zichzelf zou dat de A.R. niet onwen selijk zijn. Haar kansen op drie ministers zetels stijgen dan. Maar essentieel is of departement ook nodig is. Minister Luns zal daar wel enige bezwaren tegen hebben. Trouwens het is maar de vraag of er iemand te vinden is om een depar tement van economische zaken te beheren, dat dan in wezen alleen nog maar zal zijn departement voor de industrie. Dat lijkt ons in hoge mate twijfelachtig. Vaststaat dat de formatie nu in een teressanit stadium is gekomen. Het is er op of er onder. Prof. De Quay heeft de voor zitter van de socialistische Tweede Ka merfractie, mr. Burger, per brief laten weten, dat hij zonder socialisten doorgaat. Het officiële communiqué luidt als volgt: „De kabinetsformateur, prof. De Quay, heeft gisteren de antwoorden de vijf fractievoorzitters op zijn brief zaterdag j.l. ontvangen. Ten aanzien de antwoorden van de fraotievoorzii de K.V.P., de V.V.D.. de A.R. er C.H. kan worden medegedeeld, dat deze in het algemeen in positieve zin v gesteld. In het antwoord van de fractie- litter van de P.v.d.A. werd voorop gesteld, dat voor hem essentieel was U eten, of van de zijde van de formaterv. in redelijke mate van zekerheid zou wor zn geschapen, dat een geaccepteerd pro- ram ook wordt geëffectueerd. De formateur is van oordeel, dat dit be tekent: bindende afspraken tussen kabinet fracties en tussen fracties onderling enigerlei vorm terzake van het pro gram. Daar hiertegen bij de formateur overwegende bezwaren bestaan heeft hi geconstateerd, dat de P.v.d.A. nie door hem te vormen kabinet zal deel .en. De formateur heeft in de gevoerde correspondentie aanleiding gevonden zijn pogingen tot het vormen van een kabim Het staat nu wel vast dat er geen ove >g meer met de fractievoorzitters zi worden gevoerd. De kandidaat-ministers zullen alleen nog aan hen een definitief Militairen oefenen „Infiltranten" bedreigen Walcheren ran de Marinevoorlichtingsdienst is in de afgelopen dagen in de ge legenheid geweest veel te doen wat in normale omstandigheden verboden is. Zij hadden tot taak het eiland Walcheren, dat bewaakt wordt door ruim 600 man van de Marine, Rijks politie, Marechaussee en Gemeente politie. binnen te dringen en op alle mogelijke manieren spionage, irifil- tatie en sabotage te bedrijven. Het gold hier een militaire oefening, die er op was gericht te bewijzen, dat Walcheren een goed verdedigd eiland De commandant maritieme middelen vond dat dit bewijs redelijk geleverd is. Over het geheel is de oefening be vredigend verlopen al waren hier en daar wel gaatjes in het verdedigings systeem. Zo heeft een infiltrant kans gezien door te dringen tot de zolder van het gebouw Rijkspolitie in Middelburg. In alle rust kon hij de telefoonkabels af takken en de gegevens die hij door zijn meeluisteren kreeg, doorseinen naar de andere infiltranten. Hij was juist bezig de mobilofooninstallatie onklaar te ma ken toen hij in zijn kraag werd gegrepen. Vijf andere indringers pleegden een geslaagde „kraak" op de bunker van de Marine bij Dishoek. Twee als M P. ver klede infiltranten brachten een arres tant op, die onmiddellijk in de bunker werd toegelaten. Binnen belden de M.P.'s even om versterking en toen even later twee „M.P." in burger verschenen w« de zaak gauw bekeken. Het vijftai nai zonder veel tegenstand de bunker ove Een als kikvorsman uitgeruste indrii ger had pech. Hij werd door de kou onwel en moest door een collega bij Groede aan land worden gebracht, waar hij werd overgelaten aan de zorg van een ijlings ontboden arts. De van alle kanten belaagde verdedi gers lieten zich niet gemakkelijk om de tuin leiden. Dat ondervonden twee jour nalisten die zich ophielden op het opera tieterrein. Zij werden gearresteerd en aan boord van een van de oorlogsbodems gebracht. Het duurde twintig minuten voor de bemanning er van hadden kuni overtuigen, dat ze werkelijk van de pers waren. Pas toen werd het tweetal gelaten. De geruchten houden aan dat ex-keizerin Soraya binnenkort in het huwelijk zal treden met de Romeinse prins Orsini. De foto werd gemaakt tijdens een van de luandelingen die de twee maakten in de buurt van Rome. Ingrijpend voorstel in Genève? Adenauer over zijn besluit „Mijn besluit om me kandidaat te stellen voor het presidentschap is wel snel genomen. Maar de beslissing is juist", zei bondskanselier Adenauer gisteravond voor de Westduitse radio. Met klem betoogde dr. Adenauer in zijn radiotoespraak, dat de regering noch in de komende periode van onderhandelingen noch in de toekomst haar buitenlandse politiek zal wijzigen. En de Bondskanselier liet duidelijk uitkomen, dat de functie van President veel belangrijker is dan men over het al- Een groo-t deel van de rede van Adenauer was gewijd aan de betrekkin gen met Engeland. Hij weet de koele verhouding hoofdzakelijk aan de anti- Duitse gevoelens, die nog in Engeland bestaan als gevolg van de Tweede Wereldoorlog. Sprekend over deze kwestie zei de Bondskanselier „Ik ben van mening, dat dergelijke overbodige en storende factoren uit de politieke discussie moeten worden ge weerd, nu wij allen lotsverbonden zijn. Vaak heb ik mij afgevraagd of er er gens intriganten zijn, die de betrek kingen tussen het Engelse en Duitse volk proberen te bederven' Adenauer verklaarde, dat van Duitse kant alles zal worden vermeden anti-Duitse gevoelens in Engeland kan aanwakkeren. Ten slotte bestreed de Bondskanselier, dat het resultaat besprekingen in Washington een gevolg was geweest van de starre houding West-Duitsland. Nee, de overeenkomst Voor een onafhankelijke staat op standelingen hebben in Tibet een voorlopige regering gevormd, die de plannen van de Pantsjen Lama zoveel mogelijk zal dwars bomen. In een manifest, dat tot de Indische grensplaats Kalimpong is doorgedrongen, wordt gezegd, dat de strijd tegen de Chinezen zal voort duren totdat Tibet weer geheel on afhankelijk is. De voorlopige regering zal de Dalai Lama-erkennen als geestelijke en wereld lijke leider. Het doel dat de nieuwe „mi nisterraad" nastreeft komt op de volgen de punten neer: 1. Vorming van een soeverein en onaf hankelijk Tibet, geleid door de Dalai 2. Opstelling van een grondwet waarin Aanslag in Vatikaan Commandant van Zwitserse Garde neergeschoten Het Vatikaan is gisteren opgeschrikt1 door een revolveraanslag van een vroe ger lid der Zwitserse garde op de be velhebber van de pauselijke lijfwacht, kolonel Robert Nünlist. De 48-jarige ko lonel is door twee schoten gewond. De dader, Adolf Rückers, die na de aanslag het pistool op zichzelf richtte, is even eens gewond. Zij zijn in het ziekenhuis Santa Spirito opgenomen. Men vermoedt dat de kolo nel over twee weken hersteld kan zijn, als er zich geen complicaties voordoen Rückers kan reeds eerder hersteld zijn. Rückers was vorig jaar, kort voor het conclaaf voor de pauskeuze bijeen kwam, ontslagen omdat hij aan vallende ziekte leed. Hij ging toen naar Zwitser land terug, doch reisde enige dagen ge leden weer naar Rome. Hij wilde weei in de lijfwacht worden opgenomen. Nu wordt hij in het ziekenhuis bewaakt doe een officier en zei garde. Dit is de eerste keer sedert het Vati kaan in 1929 een soevereine staat werd. dat er een aanslag op een de Vatikaanse burgers is gepleegd. Paus Joannes was diep geschokt toen men hem het nieuws meedeelde. de individuele rechten van alle bur gers worden gewaarborgd. Handhaving van alle vriendschappe lijke betrekkingen, zowel met China, als Nepal, als ook met India. elk politiek In het manifest werd India opgeroepen n de voorlopige regering te erkennen als bemiddelaars op te treden in een poging om een „staakt het vuren" te verkrijgen. In Frankfort heeft de 46-jarige Oosten rijkse ontdekkingsreiziger Heinrich Har- interessante mededelingen gedaan r de persoon van de Dalai Lama en streven. Harrer, die vele jaren lang de onmiddellijke omgeving god-koning is geweest en zeer met hem '/riend is geworden, voorspelde dal ieilijkheden voor de Chinezen ono melijk zijn, nu de Dalai Lama kans sien heeft te ..ontsnappen. .Zolang de Daila Lama in het land s, durfden de Tibetanen niets men, omdat zij altijd moesten oppassen or represaillemaatregelen van de C' zen tegen hun idool. Nu behoeven ontdekkingsreiziger op. larrer verwachte, dat de opstand, die Tibet vrijwel algemeen, maa geregeld is, ook zal overslaan Chinese grensprovincies, waar de gene genheid van de Tibetanen voor de Dalai Lama mogelijk nog groter is. Een gue rilla zou volgens Harrer, eindeloos voort duren. „Alleen scherpschutters en lawi nes tellen in de woeste Himalaya-bergen", zo zei hij. Harrer wil zo gauw mogelijk naar India gaan om zijn vriend op te zoeken. De Dalai Lama is inmiddels de reis Tawang naar Bomdilo begonnen. De tocht van honderd kilometer maakt de god-koning op een ponny. De reis zal vijf dagen duren. Overal langs de route maken de Boeddhisten zich gereed hun leider een hartelijk welkom toe te gelimg aen weerspiegel schappelijke inzicht van de westelijke Onze correspondent in Bonn meldt, dat s vier fracties van de Bondsdag gisle- ;n hebben besloten, dat de nieuwe pre sident 15 september zal worden ge- .stalleerd. De president zal dan v ondsdag zijn ambtseed afleggen. Bij die gelegenheid neemt de Bondsdag ook afscheid van prof. Theodor Heuss, ambtsperiode 12 september afloopt, ieuwe president wordt 1 juli a.s. in Berlijn gekozen door een kiescollege van ongeveer duizend parlementariërs. Directrice van rusthuis was niet strafbaar De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen het vonnis van de kantonrechter be- estigd, waarbij de 45-jarige directrice •air een rusthuis, mevrouw H. E. B.H. wegens het zonder vergunning exploite- ran een rusthuis voor bejaarden liet aanvragen van een vergunning ingevolge een gemeentelijke verordening, ontslagen was van rechtsvervolging De s was twee boetes van een gulden, sul diair tweemaal een dag hechtenis. Suprapto berust niet in on De ontslagen Indonesische procureur- generaal Suprapto heeft gisteren bij pre- ir. Djuanda geprotesteerd t ontslag in verband met de vrijla- van de heer H. C. J. G. Schmidt. „De opdracht tot uitwijzing van Schmidt gegeven omdat deze uit veiligheids- oogpunt een ongewenst persoon was." De Amsterdamse Sloterplas is sedert gisteren vijftig, uit Schie dam afkomstige zwanen rijk. In tegenwoordigheid van een der Amsterdamse wethouders zijn ze gisteren te water gelaten en al spoedig voelden de dieren zich thuis op de woelige golven van de grote plas. Hun aanwezigheid dient niet alleen als versiering: men hoopt dat de dieren de algen-vegetatie, die het water groen kleurt, zullen opruimen. Dierenvoedsel in slagerijen De voorzitter van de landelijke orga nisatie voor dierenvoeders en -beno digdheden, de heer M. J. van Dijk, heeft op de gisteren te Utrecht gehouden al gemene vergadering van de sectie dé taillisten van de Dibevo, kritiek uitge oefend op de slagers en vishandelaren "ie er toe over zijn gegaan, dierenvoed- De heer Van Dijk noemde het onbe grijpelijk, dat het Nederlandse publiek anders reageert, wanneer het tus- ie voor menselijke consumptie be stemde vleeswaren bij de slagers, van slachtafval gemaakt honden- en katten voer zit liggen. Volgens hem hebben de slagers meestal geen tijd om hun han den te wassen of hun mes schoon te ma ken als zij dierenvoedsel hebben ver kocht. Het is een raadsel, zo zei de heer Van Dijk, dat de keuringsdienst van waren niet meer op dergelijke situaties wordt geattendeerd. China. Volgens radio-Belgrado hebben e Chinese communisten premier Tsjoe En-Lai kandidaat gesteld voor het presi dentschap. een ingrijpend plan opgesteld voor een veiligheidsverdrag tussen Oost en West, aldus het Ameri kaanse persbureau A.P. De Ameri kaanse politici stellen zich een pact voor, waarbij alle Europese landen en ook de landen van het Noord- amerikaanse continent zich kunnen aansluiten. De ledenstaten zijn ver plicht elke verdragspartner, die on schuldig slachtoffer wordt van gressie, te helpen. Theoretisch zou het dan mogelijk zijn dat de Verenigde Staten Rusland te hulp komt bij een aanval van bij voorbeeld een verenigd Duitsland of Rood-China. Deskundigen van Engeland, Frankrijk West-Duitsland, die maandag in Lon en vergaderen, zullen het Amerikaanse lan bestuderen. Wordt het plan door de eallieerden aanvaard dan zal het op de Geneefse ministersconferentie op tafel orden gebracht. Een voorwaarde voor het sluiten van et verdrag is, dat overeenstemming is bereikt over een hereniging van Duits land in verschillende fasen. In het Ame rikaanse plan komen de volgende punten 1. Definitieve ontwapeningsmaatregelen onder toezicht van de Verenigde N; Als eerste maatregelen komen in merking: inkrimping van de nationale strijdkrachten van Duitsland (Oo; West), Polen, Tsjechoslowaki.ie en licht nog andere landen. Dit zou volgd kunnen worden door terugtrek king in etappen van de strijdkrachten van de grote mogendheden in Europa. 2. Voorzieningen voor grotere politieke vrijheid in de Oosteuropese satellietlan- den in de stijl van de liberale demo cratie en het neutralisme van Finland. 3. Veiligheidsclausule (naar voorbeeld van het Pact van Locarno van 1925) waarbij de aangesloten landen garanties geven voor de vrede in West-Europa. NEUSKËGËL WERD NU GEVONDEN Voor. het eerst hebben de Amerikanen de neuskegel van een gelanceerde raket in de Atlantische Oceaan teruggevonden. Twee uur nadat gisteren een Thor-Able- raket werd gelanceerd, vond men de neus met de daarin aangebrachte i: Delfts blauw voor Japans bruidspaar Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de Japanse kroonprins en zijn bruid ter gelegenheid van hun huwelijk dat vrijdag wordt voltrokken een antiek Delfts blauw wandbord geschon ken, waarop Oostindiëvaarders op de rede van Nagasaki zijn afgebeeld. Het bord heeft een middellijn van 36 Uit alle delen van de wereld koi de cadeaus Tokio binnen. Overal in Ja pan treft men voorbereidingen grote feesten. De regering heeft amn afgekondigd voor ongeveer 210.000 per sonen die de kieswet hebben overtreden of andere kleine misdrijven hebben ge pleegd. 't Gaat goed met de bollen! Ondanks het gure weer in het be gin van deze week vordert de bloei op de bollenvelden gestadig. Be halve de narcissen komen nu over al de hyacinten in bloei en als het weer een beetje meewerkt zullen de vroege tulpen spoedig volgen. De Keukenhof is nog nooit in de eerste weken van april zo mooi ge weest. Rond de waterpartijen en onder de bomen schitteren overal op het terrein narcissen, hyacin ten en tulipa's in hun veelsoortige kleurenpracht. In de verwarmde lias bloeien nu honderden tulpen in allerlei tinten en vormen. BURGEMEESTER KAN NIET WEGGAAN T~vE BURGERS van de gemeente Oud-Vossemeer hebben pech. Burgemeester Versluijs viert na melijk zaterdag zijn zilveren ambts jubileum. Het feest-comité, dat alle mogelijke moeite doet het feest zo luisterrijk mogelijk te maken, had een poosje geleden gevraagd of de burgemeester een paar dagen zijn gemeente wilde verlaten, opdat alle voorbereidingen in afwezigheid van het feestvarken plaats konden hebben. Laat nu zijn eigen hulp in de huishouding vandaag trouwen! De burgervader zal dus zijn plich ten als ambtenaar van de burger lijke stand na moeten komen. De jeugd van Oud-Vossemeer zal nu na afloop van de huwelijksvoltrek king de burgervader met water pistolen het dopr uitjagen. Generaal Naguib overleden Generaal Mohammed Naguib, leider van de groep revolutionaire Egyptische officieren, die in 1952 koming Faroek ont troonde, is volgens berichten in de Iraak- se pers drie maanden geleden overleden. Naguib was het eerste regeringshoofd ,van de toenmalige Egyptische republiek. Hij werd later vervangen door kolonel Nasser, die nu de leiding heeft van de Verenigde Arabische Republiek. Zo zal het kapsel van de bruid van de Japanse kroonprins zijn: de Partj.se haarkunstenaar Mas- tey is dezer dagen naar Tokio vertrokken, want hij is de man die belast is met de delicate opdracht het haar te verzorgen van Misjiko Sjoda. Voor zijn vertrek heeft hij laten zien hoe het worden zal. Model was de Japanse, in Parijs wonende actrice Keiki Kisji. 's Werelds grootste passagiersschepen worden, zonder dat dit staat worden gefinancierd. De beide Queens behoren trouwens al tot de oudere garde. De Queen Mary maakte in 1936 haar mai- den-trip op de route South- 's Werelds grootste pas- maakt. Met de Britse rege- sagiersschepen, de trots van ring, die een van de groot- ten koste gaat van passa- de Engelse passagiersvloot, ste aandeelhouders is van gierscapaciteit. Meer ge- de Queen Mary en de Queen de maatschappij, worden gevens wilde de Cunard- Elizabeth, hebben de lang- besprekingen gevoerd om Line niet verstrekken, ste tijd gevaren. De beide de beste mogelijkheid voor In ieder geval zal de ver Koninginnen van de Atlan- een vervanging van de vanging nog wel een tijdje amptonNew York. Haar tische Oceaan zullen nog Occaanreuzen te vinden. op zich laten wachten. Het zuster kwam in '38 in de een paar jaar dienst doen. Men denkt, aldus wordt besluit van de maatschap- vaart, maar kwam pas in maar dan komt onherroe- in scheepvaartkringen mee- pij is in hoge mate beïn- de oorlog gereed. De Queen pelijk het einde. Slopers- gedeeld, aan twee vaartui- vloed door de verzwakte Mary en de Queen Eliza- hamers zullen de schepen gen van een lichter type, concurrentiepositie van de beth, respectievelijk 81.237 met zulk een fantastische die evenwel dezelfde capa- Cunard-Line. Het werd staat van dienst eenvoudig citeit hebben. hoog tijd, om te z\ stukken breken. Door gebruik te maken schepen die kunnen Het besluit om de beide van lichtere Queens int de vaart te ne- scheepsmotoren gisteren door de zware metalen z moderne minder Amerikaanse schepen die. ui*:» io ytöi-efeii uuui uc ci.ku.ie uteiumsi* cuu het tOn- I eigenaar, de maatschappij nage van de schepen met Cunard-Line, bekend ge- 30.000 ton verminderd kun- i 83.673 ton, werden i naar oorlog gebruikt als troe- mcur- pentransportschepen. Na tegen de moderne die tijd hebben zij in dienst de Cunard-Line her- grote mate door de maakt LEIDEN BOUWT nieuwe stad Zie pagina 3 en 4 Al ger Hiss naar Nederland Alger Hiss, een vam Roosevelts raads lieden op de conferentie van Jalta en negen jaar geleden veroordeeld wegens meineed omdat hij ontkende en nog steeds ontkent geheime regeringsdocu menten aan communistische spionnen te hebben gegeven, krijgt zijn paspoort te rug. Hij heeft een paspoort gevraagd om naar Nederland, Engeland en Frankrijk te kunnen reizen. Minder wind De Bilt verwacht tot morgen- m avond: Opklaringen en plaatselijk enkele buien. Vannacht hier en daar nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 10 april: zon op 5.57, onder 19.27 uur, maan op 7.05, onder 21.59 uur. 23 april volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Brussel^ Frankfort Münehen Zürich half bew licht bew ono ZZW J windstil zzw zzw wzw windstil zzo wnw ono wzw windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1