In visserij zeker niet revolutie ondenkbaar Irak dreigt tweede Korea te worden IS Atoomscliepen, helikopters en onderzeeboten utopieën Dalai Lama vernietigde eenheid van Tibet Bezinning op fundering christelijk onderwijs mbSS^sssssssssssêê* DOVEN en televisie: een goed Engels voorbeeld Wijkverpleegster lioudt voor Hof onschuld vol 7 WOENSDAG 8 APRIL 1959 Fantastische plannen in Rome (Van onze visserij-redacteur) DOOR ATOOMKRACHT voortgedreven vissersvaartuigen, helikopters, die uitgerust met echolood, de oceanen afspeuren naar scholen vis en onderzeeboten, die diep onder het wateroppervlak hun vangsten scheep halen. Zal dit het toekomstbeeld worden van het visserijbedrijf? Velen beschouwen het voorlopig nog als een utopie hoewel vooruitstrevende scheepsbouwers al bezig zijn met de uitwerking van deze fantastische plannen. Hoe het ook zij: zeker is wel, dat op het gebied van de scheeps bouw in de visserij binnen afzienbare tijd veel zal veranderen. Dit is wel gebleken uit de discussies op het tweede congres van de voedselorganisatie van de Verenigde Naties, dat deze week in Rome wordt gehouden en waar scheepsontwerpers en -bouwers, reders en vissers uit 34 landen nieuwe ideeën voor het bouwen van vissersschepen naar voren brengen. Jan de Wit, inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden, kwam er met een plan voor de dag, dat wanneer het verwezenlijkt zal worden, zeker in Neder land een revolutionaire omwenteling voor het visserijbedrijf zal betekenen. Volgens hem is de enige mogelijkheid om de Nederlandse visserij voor een zekere ondergang te beschermen, het bouwen van een nieuw type vissersvaar tuig, dat zowel voor de trawl als voor de drijfnetvisserij kan worden gebruikt, iiitgerust is met twee motoren, een glij baan achter op het schip, waarover het trawlnet wordt binnengehaald en op het voorschip twee hydraulisch gedreven rollen, door middel waarvan de drijfnet ten kunnen worden geschoten en binnen boord kunnen worden gehaald. Het voorstel van Jan de Wit is uiter aard nog maar een idee. Weliswaar zijn de tekeningen al gereed, maar voordat met de uitwerking kan worden begon nen zullen nog heel wat woorden ge sproken moeten worden. Het zal immers een radicale en kostbare revolutie bete kenen. De ontwerper heeft zich een zogenaamd dubbeldekschip voorgesteld, waardoor de bemanning aanzienlijk com fortabeler en meer beschermd tegen het weer zal kunnen werken. Achter op het schip is een lange glijbaan geprojecteerd. Deze zal dienen om het trawlnet uit het water op het schip te trekken, ongeveer volgens het systeem, dat op de Willem Earentsz wordt toegepast. Door deze lange glijbaan zal de brug verder naar voren komen te staan dan op .de huidige loggers en trawlers. Op het voorschip zal aan weerszijden van de voorplecht een hydraulisch aan gedreven roller worden aangebracht. Deze zullen worden gebruikt voor de drijfnetvisserij. Dit betekent, dat de plaats waar de netten worden geschoten en ingehaald zal veranderen. Bij de Log gers, die thans in de vaart zijn bevinden de rollers zich namelijk ongeveer mid scheeps. De verplaatsing heeft dit voor- deel, dat men aanzienlijk minder gevaar loopt dat de netten bij het halen worden beschadigd. Bij het binnenhalen en schieten van de netten is de bemanning beschermd door een shelter, dat doorloopt van de ach- teropbouw tot de brug, die voor op het schip is geplaatst. Ook bij het verwer ken van de vis ondervindt de bemanning dus geen hinder van het weer. Boven deze shelter is op het voorschip een Zonder turbines Elektriciteit uit kernenergie Amerikaanse geleerden zijn er in ge slaagd, een methode te vinden om elek triciteit direct uit kernenergie te produ ceren, zonder de ketels, turbines, gas- aanpassers en generators die in de hui dige atoomkrachtstations gebruikt wor den. De methode wordt op het ogenblik beproefd in de laboratoria van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie te Los Alamos in Nieuw Mexico. Prof. Robert W. Pidd van de univer siteit van Michigan, die dit gisteren be kendmaakte, verklaarde dat de elektrici teit wordt verkregen door middel van uranium-carbid dat is omgeven door plas ma of geëlektrificeerd gas, gemaakt van cesium-metaal. Verdere bijzonderheden gaf prof. Pidd niet. Hij deelde ook niet mede hoever men met de proefnemingen was gevorderd. Wel voorspelde hij, dat deze vinding zou bijdragen aan de ruimtevaart, aan gezien men hiermee energie voor kunst manen kan opwekken. Een woordvoerder van de laboratoria te Los Alamos ver klaarde later, dat een „plasma-thermo koppel" voldoende licht had opgewekt om een lamp twaalf uur te laten bran den, vóór het apparaat voor nader onder zoek was gedemonteerd. Hij legde dat een thermokoppel elektriciteit produ ceert door twee verschillende metalen met elkaar in contact te brengen, waarbij het ene metaal wordt verhit terwijl het andere wordt gekoeld. Het plasma-ther mokoppel was voor het produceren van licht geplaatst in de kern van een hete rogene onderzoek-reactor. De woordvoerder zei dat het plasma- thermokoppel zo groot is als een klein blikje voor vruchtensap. Aan de vinding is drie jaar door een groep van tien deskundigen gewerkt. Viering Koninginnedag in Soestdijk Ter gelegenheid van de 50ste verjaar dag van de Koningin op 30 april «ai in de tuin van paleis Soestdijk 's avonds tussen 9 en 10 uur een militaire taptoe worden gehouden, waaraan wordt deel genomen door muziekkorpsen van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten. De paleistuin zal voor deze gelegenheid feestelijk verlicht zijn. 's Morgens zal het traditionele défilé voor de jarige Vorstin worden gehouden. Na afloop hiervan zullen jeugdgroepen uit de pro- vinoie Utrecht in de paleistuin een spel opvoeren, dat onder leiding staat van Johan Bodegraven, Arie Kleiboer en de heer J. Roosendaal, hoofdkwartier- commissaris van de Nederlandse pad vinders. Tot slot van deze dag wordt op het K.P.S -terrein aan de Utrechtse be tonweg een groot vuurwerk afgestoken. de dek geprojecterd, waarop de brug is gebouwd. De bemanningsverblij- heeft Jan de Wit zich voorgesteld onder in het voorschip, alleen de motor- drijvers zullen hun hutten krijgen ach ter op het schip bij de machinekamer. Voor de voortstuwing wordt gezorgd door twee motoren; één van ongeveer 600 pk en een hulpmotor van 200 pk. Deze motoren zullen tezamen worden in geschakeld als het schip trawlt, terwijl wanneer de vleet uitstaat alleen de hulpmotor zal draaien om het schip op zijn plaats te houden. Deze laatste krachtbron dient tevens oor het aandrijven van de winch. Het systeem van twee motoren is ove rigens niet nieuw. In Duitsland bijvoor beeld zijn verschillende schepen er al mee uitgerust en ook de Scheveningse rederij Jac den Duik heeft, zoals men weet, een order geplaatst voor de bouw van een trawllogger, dat twee kracht bronnen zal krijgen. Op de scheepswerf Boot te Leiderdorp wordt hieraan thans gewerkt. Jan de Wit is ervan overtuigd dat het nieuwe ontwerp een oplossing zal be tekenen voor de moeilijkheden, waarmee het Nederlandse visserijbedrijf sinds ja ren te kampen heeft. Meer dan vijf jaar achtereen is er een gestadige achteruit gang van de haringvangsten te constate ren. De zuivere vleetloggers behalen slechts van mei tot en met december in oorzaakï wordt door het feit dat zij slechts va nmei tot en met december in de vaart kunnen worden gehouden. Bui ten dit seizoen kan geen redelijke hoe veelheid haring meer worden gevangen. Dit schept sociale (de opvarenden moe ten maar zien dat zij in de overige maan den een baantje aan de wal vinden!) en economische problemen. Men heèft dit vraagstuk proberen op te lossen door zgn. trawlloggers in de vaart te bren gen, schepen dus, die zodra de vleet- visserij niet meer voldoende oplevert, kunnen overschakelen op de trawl. In de praktijk bleken echter ook deze sche pen niet de gewenste resultaten op te De vraag drong zich op: welk schip zal men moeten gaan gebruiken om de Nederlandse visserij niet naar een zekere ondergang te voeren? En het is tot nu toe een vraag gebleven. Nie mand heeft nog een afdoend antwoord kunnen geven. Er wordt veel gepraat, maar tot resultaten heeft dat niet geleid. Maar duidelijk is in ieder geval, dat er verandering moet ko men. Misschien dat het plan van Jan de Wit deze kering teweeg zal kun nen brengen. Het zal in ieder geval grondig bestudeerd worden! Nou moet ik toch heus weg. voor het eten zorgen. En ik moet naar het postkantoorom te spar HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK 1^-h \..U tntet et tinZ Verklaring van Pants jen Lama: sjen Lama heeft gisteren op de eerste bijeenkomst van de „voorbe reidende staatscommissie" een soort regeringsverklaring afgelegd. „Ik zal er naar streven de revolutie op gron dige wijze neer te slaan. Ik hoop de Tibetanen nog meer te verenigen" zo moet hij volgens het communis tische persbureau Nieuw-China heb ben meegedeeld De Pantsjen Lama had woorden van lof voor de Chinese communisten die „Tibet hebben bevrijd en ons land in elk opzicht hebben vooruit geholpen. Het Ti betaanse volk heeft hun werk met geest drift gesteund". Fel trok de nieuwe leider van leer te gen de „meeste leden van de ontbonden Tibetaanse regering en over de reactio naire kliek, die had gehandeld tegen de wil van het Tibetaanse volk". „Zij heb ben onze nationale belangen verkocht en de eenheid van ons volk vernietigd", zo zei hij. Radio-Peking gaf in een op de regeringsverklaring" ni wie er eigenlijk aan het hoofd marionettenregering staat. Ovei menstelling werden geen bijzonderheden gegeven. De radio was er wel van over tuigd dat „de rebellen tot een roemloos einde zijn gekomen, ondanks het feit, dat de reactionaire propaganda van het Westen over hun mislukte strijd kroko dillentranen had gestort". De Dalai Lama is inmiddels nog niet, zoals eerder werd gemeld, uit Tawa-ng vertrokken. De god-koning rust kennelijk nog uit van zijn vermoeiende drieweekse vlucht dwars door 't Himalaya-gebergte. Waarschijnlijk vertrekt hij morgen naar Bomdila. Indische militairen staan klaar om de Boeddhisten-leider op zijn tocht naar de grote verkeersweg te bege leiden. Zó zou het nieuwe scheepstype van de heer Jan de Wit er gaan uitzien. De cijfers betekenen: 1. achterplecht, 2. machinekam.e.r, 3. ruimte voor 700 vatën, 4. koelruimte, 5. nettenkamer, 6. kabelruimte, 7. kwartieren be manning, 8. drinkwater, 9. voor plecht, 10. hydraulische stuur inrichting, 13. kaak- en zout- ruimte, 14. ruimte voor vullen en sluiten vaten, 17. hydrau lisch boegroer, 18. kettingver grendeling, 19. kombuis en eet kamer, 20. provisiekamer, 21. stuurboord: kapitein; bakboord: stuurman, 22. kaartenkamer, 23. stuurhut, 24. netoproller, 27. machinekast, 30. stookolie. Uit Mosoel gevlucht officier: bliek komt de anti-Iraakse en dus anti-communistische stemming lang zamerhand op een hoogtepunt. De verscheping van de bewapende Iraakse Koerden heeft in de Ara bische nationalistische kringen felle kritiek doen oplaaien. Radio-Kairo verklaarde dat het zenden Conferentie voor a.s. leraren De Calvinistische studentenbewe ging heeft dit jaar haar traditionele voorjaarsconferentie in de sociëteit van de S.S.R. te Utrecht gehouden De conferentie was speciaal belegd voor a.s. leraren bij het chr. middelbaar onderwijs. Prof. C. Veerhof, te Kam pen, hield een referaat over de „Prin cipiële fundering van het christelijk onderwijs" en dr. T. J. Poppema, te Groningen, ging in op de praktische kanten van de opvoeding op chr v.h.m.o.-scholen. „Het westers humanisme ls gericht op de verheerlijking van de mens, die zich zelf tot norm stelt. Dit humanisme loopt uit de existentialistische levensfilosofie, die wanhoopt aan de verlossende kracht van de menselijke rede. Sartre's theorie dat de mens niet is, die hij is, maar dat hij wordt, leidt tot radicale onzekerheid en de zekerheid van het geloof ls voor de existentialist een absurditeit." Aldus prof Veen-hof. die vervolgens gewaagde van de Barthiaanse invloeden op het christelijk onderwijs. Volgens Barth kan van een school met de bijbel geen sprake zijn. om dat de school behoort tot een zondige scheppingsorde en op de grens daarvan ligt. Sleohts door prediking van het Woord kan de school inoiden-teel Kerk worden. Nekslag aan pessimisme Dat de mens verdorven ls, geeft de nekslag aan alle optimisme, maar het feit, dat de kinderen worden gedoopt en Christus' eigendom z\jn, geeft de nekslag aan alle pessimisme in de opvoeding. De kinderen zijn Zijn kinderen van het Koninkrijk van de Here Jezus Christus Dat is de nekslag voor de autonomie van de mens Wil de christelijke opvoeder zijn taak verstaan, dan moet hij zich de bij belse visie, ei-gen maken, zei prof. Veenhof „De opvoeder", aldus de tweede refe rent, dr. Poppema, „ontleent zijn gezag niiet aan d-e- perfectie van de levensstijl, maar rechtstreeks aan het goddelijk scheppingsbes tel. In het sooiaal aspect kan de school cultiverend werken ten a; zien van een juist gedrag. Schoolclub schoolkamp vormen daartoe een uits kende bijdrage. Het doel van de opvoeding op de chr. sohool is in de eerste plaats .religieus bepaald. Wij kunne- geen schei ding maken tussen intellectuele en reli gieuze vorming. Naarmate het peil van ons onderwijs verhaft, des te grotar wordt het terrein, dat de ouders met ver trouwen aan de school moeten overlaten De plaats, dde Christus in het gezin moet hebben, komt Hem ook op school toe. De leraren zullen, óók in hun vakwerk, chis- tenen moeten zijn. Moeilijkheden blij' er overigens genoeg, maar voortdurende bezinning op de grondslag van het chris telijk onderwijs blijft noodzakelijk, ze Poppema. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn te meten. Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. Chefariae-4 ^WHnJWTTÏïTTTTFÏITJTfTW fcJBBOSESISB* van de Koerden een „klinklare bui' landse bezetting" is. „Net zoals het c munisme probeert van Tibet- eert spi punt te maken, die op het hart van Azië is gericht, gebruikt het Irak als brugge- hoofd tegen het Arabische Oosten en Afrika", zo deelde de radio mee. Mahmoed Darra, een Iraakse officier, die ternauwernood aan het bloedbad in Mosoel is ontkomen, waarschuwde in Kairo, dat Irak op weg is een tweede Korea te worden. Door de bewapening van de Koerden wordt Irak een „gewa pende bedreiging van de veiligheid van alle landen in het Midden-Oosten", zo zei hij. De berichten over een nieuwe op stand tegen het regiem-Kassem hou den nog steeds aan. Radio-Kairo meld de. dat er in de oliestad Kirkoek in Noord-Irak zou zijn gevochten. Vliëg- tuigen van Kassem zouden een rebel- lendorp onder vuur hebben genomen. Ten noord-oosten van Bagdad zou den 25 mensen zijn gedood bij een ge wapend treffen tussen regeringstroe pen en opstandelingen. Lunsneutralistische landen dienen belang van NAVO in te zien Minister Luns heeft gisteravond in een rede bot de Amerikaanse raad voor de NAVO te Washington een beroep gedaan op de neutralistische landen, toch in te zien dat de NAVO de beste garantie voor hun eigen voortbestaan en hun eigen on- aflhanikeJijikheid is. omdat als het Atlan tisch gebied onder d-e voet wordt gelopen er geen barrière over zou zijn om de aan val van de tirannie tegen te houden. Terwijl het voornaamste do al van ons verbond blijft zo vervolgde de minister het handhaven van de veiligheid in cms eigen gebied, ddenen wij ons toch bewust te blijven van het feit dat. indien de vrije wereld elders grond verliest, ook de posi tie van de NAVO daardoor wordt ver- Ik bedoel hiermee niet. aldus mr. Luns. dat de NAVO tot een soort werelddirec toraat moet worden gemaakt of dat wij moeten trachten de gehele wereld één enkele NAVO-politiek op te leggen, maar wat ik bedoel is dbt wij nu meer dan ooit bij onze besprekingen rekening moeten houden met de afmetingen van de bedrei gingen en mat hun uiteenlopende aard. Scheepje gezonken In het Amsterdamse IJ ls gistermid dag het 74 ton metende binnenvaartuig Leendert van schipper W. J. van Bek- kum, nadat het ter hoogte van de Hout haven in aanvaring was gekomen met een kleine particuliere sleepboot De Hoop gezonken. De Leendert was geladen met 70 ton meel ln balen. De schipper en «ijn knecht konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. Uit New Delhi is inmiddels Meno-n ver trokken, de voormalige Indische consul- generaal in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Hij heeft een brief bij zich van premier Nehroe, Algemeen neemt men dat Nehroe zelf met de Dalai Lama onderhoud wil hebben om meer te n te komen over de plannen van de vluchteling. Men verwacht, dat Nehroe zal proberen de Dalai Lama te overreden naar Lhasa terug te keren wanneer de Chinezen be loven hem niet lastig te vallen. Het is echter bijna zeker, dat de Dalai Lama daar niet in zal toestemmen. Men wijst er op noeveel moeite het Nehroe in 1956 heeft gekost de Boeddhis tenleider te bewegen na-ar Lhasa terug te gaan. In ieder geval zal Nehroe wel geen toestemming geven aan de Dalai Lama om een rebellenregermg in India te vor men Dit zou de breuk tussen India en Rood-China, die in feite reeds bestaat, onherstelbaar maken. Om dezelfde reden zal Nehroe de Dalai Lama op het hart binden, geen politieke propaganda in India te bedrijven. Betrouwbare bronnen in New Delhi melden, dat de communisten alle radio toestellen in Lhasa in beslag hebben ge nomen. Men zou een „democratischer" regeling willen treffen door alle Tibe tanen in openbare gelegenheden in staat te stellen en bloc radio-uitzendingen te beluisteren. Loonsverhoging veehouderij (Van onze sociaal-economische redactie) De lonen voor de werknemers in de veehouderijsector zullen per 1 mei met 2Va a 3 cent per uur worden verhoogd. Deze loonsverhoging ls een gevolg van de invoering van de tweede helft van de werkclassificatie. Vorig jaar mei werd door de regering besloten tot een ge halveerde invoering, omdat de totale kos ten van f 18 miljoen moeilijk ineens ver werkt konden worden. Oud-minister Vondeling heeft In de cember reeds toestemming gegeven voor de Invoering van de tweede helft per 1 mei. De zaak heeft thans ook nog weer de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap gepasseerd en het college van rijksbemiddelaars heeft er zijn fiat aan gegeven. Daar deze loons verhoging doorberekend mag worden, zal bij de berekening van de garantie prijzen na 1 med ook rekening gehouden worden met deze verhoging. De werk classificatie voor de veehouderij is thans volledig in de c.a.o.'s opgenomen. Vorig jaar mei kpegen de werknemers in de veehouderij een cent per uur meer plus een extra vergoeding voor zondags- arbeid en een verkorting van de werk tijd per jaar met 100 uur, wat tezamen ook op ongeveer 2% cent per uur neer kwam. In de akkerbouwsector is de werkclassificatie al volledig ingevoerd en met de tuinbouw (groenten en fruit) is men- dit voorjaar begonnen. Zenuwarts vraagt een ereraad Da Arnheim; Erp Taalman Kip heeft de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst verzocht een ereraad in te stellen, die moet beoordelen of hij zijn beroepsethiek heeft geschonden. Dok ter '.-an Erp heeft enige tijd geleden een verklaring afgegeven op grond waarvan het artsenechtpaar Meulenbelt ter zake van krankzinnigheid was opgesloten. Hiertegen is in een ochtendblad fel ge reageerd door mr. R. P. Kokosky uit Am sterdam, die als raadsman optreedt de heer en mevrouw Meulenbelt. De BBC heeft een uitstekend en wélgeslaagd experiment gehouden met het uitgeven van uittreksels van televisiespelen ten behoeve van doven en hardhorenden. De wereld van de televisie is voor degenen die niet kunnen horen bijna even gesloten als die van de radio. Eenzeer beeldende documentaire of reportage kunnen doven nog wel volgen, maar alle gesprekken, muzikale programma's enz. gaan aan hen voorbij. Zelfs een toneelstuk of een film is niet te volgen, wanneer elk geluid wegvalt. U kunt dat zelf ervaren, wanneer u eens de geluidsknop omdraait. r gelukkige ge- meld, is de BBC dit experiment begon- het publiceren van uittreksels van televisiespelen voor kinderen en dit werd zo'n succes, dat men een proef heeft genomen met het aanbieden van een uittreksel van het toneelstuk „A sleeping clergyman". Op het scherm werd gemeld, dat deze het t horen tevoren een ruime beschrijving van een televisiespel toe te zenden. Weet men de inhoud, dan kan het spel toch boeien Men zou dit kunnen vergelijken met het kijken bijv. naar een Italiaanse opera, waarvan men de tekst niet verstaat, maar na korte toelichting voorda' bet uittreksels verkrijgbaar werden gesteld spel begint toch bet verloop kan volgen v;a het Instituut voor hardhorenden en Natuurlijk blijft het een feit, dat er jn enkele dagen tijds werden er 5000 voor de dove zeer veel verloren gaat bij verzoeken van particulieren en groepen het kijken alleen naar een televisiespel, ontvangen om toezending. Vrijwel allen maar anderszijds behoeft hij zich dan vroegen om op een lijst te worden in- niet zo geheel buitengesloten te voelen, geschreven voor het ontvangen van ver- Zoals wij al eens eerder hebben ge- ,jere uittreksels. De BBC wil daar graag aan meewer- i en stelt zich voor te komen tot een andelijkse uitgave op dit gebied, arbij de voorkeur natuurlijk zal uit- tn naar nieuwe stukken. Televisie voor volgende week gai Wij achten dit Britse initiatief van groot belang en zeker waard, nagevolgd te worden. Waarom is het voor de NTS Onder voorbehoud van wijzigingen njet mogelijk, eens een proef te nemen laten we hieronder de televisiepro- ,n ,jeze richting? De Nederlandse uit- gramma's voor de volgende week vol- zendingen zijn veel beperkter dan de gen. Engelse en in samenwerking met orga- ZONDAG: 8 uur KRO met „Piste" een nisaties die de belangen van slecht- bont programma, een documentaire, horenden en doven behartigen moet toch een concert door het Kunstmaand- zeker iets kunnen worden ondernomen, orkest o.l-v. Anton Kersjes met de Hopelijk zullen ook in Nederland ini- violist Theo Olof, solist, en tot slot tiatiefnemers opstaan „Merkwaardig tussenspel' met Joekie van der Valk. Om 9.45 'uur: NTS met sportjournaal. DINSDAG: om 8 uur NTS met journaal en weerbericht, daarna de tweede af levering van de Borneo-film en om 8.50 uur de hoofdfilm „Cardboard Cavalier'". WOENSDAG: Na het journaal om 8.20 ,j(eni Daarom zinit heit de uur NCRV met het televisiespel „De reis van meneer Périohon" en dag sluiting. DONDERDAG: 8 uur journaal, 8.20 uur VPRO-programma met een televisie- comedie van Christine Meyling „Dat ken en komit tot de conclust had U gedapht", een reportage over de overrompelend als de technische Denen kijken te veel naar Duitsland De Deense televisie staat nog maar tan het begin en doet ale moeite, goede aantrekkelijke programma's te bie- Daarom zinit het de organisatie niet, dat in het zuiden van het land het icces niet groot is: daar kijkt iedereen sar de Duitse programma's. Het Kopenhaagse blad „Politlken" heeft daarover ook misnoegen uitgespro- behandeling van dove kinderen „De oude draaidoos" met fil-m van Shirley Temple. VRIJDAG: NTS-programma met om 8 uur weekoverzicht van de journaal- dienst en daarna waarschijnlijk een buitenlandse tel-erecording. ZATERDAG: Na het NTS-journaal KRO-programma met de sportrubriek, oude journaals uit 1911 en 1912, de muzikale show „Capriolen" en een nieuwe Hitchcockfilm. Ten slobte epi loog door pater Leopold Verhagen. Ned. schoolradio met oude bekenden Omdat we weten, dat vooral de huis vrouwen graag meeluisteren naar schoolradiolessen, vertellen we u, welk programma de Ned. Schoolradio heeft samengesteld voor de weken tussen de Paasvakantie en de zomervakantie. Vandaag is dr. A. F. J. Portielje ge start met de eerste van tien lessen over „Omgang met dieren". Dat blijft dus dinsdags van 2.40 tot 3 uur. Woehsdags van 10-10.20 uur komt er weer een oude bekende aan bod: de serie „Het liedje van de week", waarin de heer Chr. Rabbé telkens met een klas ergens in het land een liedje instudeert. Op vrijdag van 9.40-10 uur een andere oude bekende: de serie „Ritme en rijm" waarin mevrouw Wanda Reumer, voor drachtskunstenares, inleiding tot de poëzie geeft en in de laatste lessen kin deren van diverse scholen weer gedich ten die zij zelf mogen kiezen, voordra- wikkeling zelf de Duitse televisie de Deense over t hoofd loopt en totaal be slag legt op de aandacht van de kijkers in het zuiden van 't land". U ziet, dat de kwestie niet onderschat wordt 1 Ring om wortel Toen de tuinder J. Peeters aan de Heimansstraat te Blerick-Boekend een partij opgekuilde wortelen uitgroef en ging wassen, ontdekte hij, dat een der wortelen door een gouden trouwring was gegroeid. De ring sloot om de wortel als om een opgezwollen vinger en kon eerst na breuk van de wortel verwijderd wor den. Aan de binnenzijde van de ring waren de letters L. P. - H. W. gegraveerd. De eigenaar is nog niet gevonden. BEVESTIGING VONNIS GEVRAAGD r)E PROCUREUR-GENERAAL bij het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren tegen de 37-jarige wijk verpleegster T. H. D.M. uit Ouder kerk aan de Amstel bevestiging van het Rechtbankvonnis geëist. Zij was op 30 december veroordeeld wegens diefstal van f 1035.ten nadele van een oud echtpaar in Ouderkerk aan de Amstel. De rechtbank had een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk opge legd. Mevrouw D.M. bevindt zich sedert augustus in preventieve hech- Ook voor het gerechtshof ontkende de verdachte alle schuld. Zij werd weer ver dedigd door mr. P. M. Wttteman. Hij be toogde, dat rechters, die duizend veroor delingen hebben uitgesproken, ook wel enkele onschuldige hebben gestraft. „Rechterlijke dwalingen zijn meer voor gekomen", zo zei hij, en in dit geval acht te hij de bewijzen zo zwak, dat er wel vrijspraak moest volgen. „Niemand an ders dan deze verdaohte kan de diefstal hebben gepleegd", was de mening van de procureur-generaal. „Het geld is verdwe- iit een blikje dat de oude man in zijn bedstee bewaarde. Het zijn geïsoleerd mende oude mensen, die vreemden uit n woning weren en met bijzondere zorg hun spaarcentjes bewaken. Dat ver dachte blijft ontkennen", zo zei de proc. generaal, „is begrijpelijk. In haar positie is het bijna onmogelijk te bekennen". De raadsman betwijfelde het of er wel geld gestolen was. Hij betoogde, dat de bejaarde niet eens kon vertellen hoeveel geld er in het blikje zat. hoewel hij het dagelijks als een soort hobby telde. Mr. Witteman hield rekening met de moge lijkheid, dat het echtpaar zich heeft ver beeld, iets kwijt te zijn. Maar zelfs als er werkelijk gestolen is, waarom zou iemand anders het dan niet gedaan kunnen hebben? De dochter, die aangifte had gedaan van de diefstal, komt volgens de raadsman niet in aan merking als verdachte. Wel betoogde hij, dat er ook andere mensen aan de deur kwamen, terwijl hét voorkwam, dat beide oudjes tegelijk in de tuin waren. Het enige wettelijke bewijs dat er is, word» gevormd door de verklaring van het echtpaar, dat zich kan vergissen. Na nog andere mogelijkheden te hebben opge somd, zei de verdediger: „Men mag deze verdachte onder deze omstandigheden toch pas veroordelen als wiskundig vast- at, dat er geen andere mogelijkheid Nu niet eens onomstotelijk vaststaat, er geld i® verdwenen, mag het. Hof zich toch niet laten leiden door de weten schap dat de verdachte al eens eerder egens diefstal veroordeeld is". Het Hof zal op 21 april arrest wijzen. vanavond Na het journaal ziet U in een AVRO- programma om 8.20 uur een afleve ring van de Perry Como-show en om 9 uur het televisiespel „Meeuwen bo ven Sorrento". I Om 8 uur speelt Cor de Groot wei nig bekende Noorse en Russische wal sen in het NCRV-programma. Om 8.15 uur dirigeert Bernard Haitink het Concertgebouworkest dat werken van Bizet en Haydin uitvoert, om 9.20 uur de eerste Calvijnherdenking met een voordracht van prof. dr. D. Nauta en aansluitend om 9-40 uur geestelijke liederen oJ.v. Kees Deenik. De VARA begint om 8.15 uur met romantische muziek, o.m. door Ma- lando's strijkorkest, zendt om 9 uur weer een programma „Mijn naam is hond" uit en biedt tussen 9.20 en 10.45 uur een uitvoering van gedeelten uit Verdi's opera „La Traviata" aan. U hoort een Italiaanse uitvoering van het eerste en het derde bedrijf; diri gent is Carlo Maria Giulini en Renate Tebaldi zingt de Violetta. Tips uil bel buitenland I „Een goed alibi" is de titel van een door Philip Levenc geschreven hoor spel, dat Brussel Vlaams op 324 m. tussen 8 en 10 uur uitzendt. I Om 10 uur kunt U in het BBC-pro- gramma op 464 m. luisteren naar ka mermuziek uit de barok-periode. Het London Cantata Ensemble voert wer ken uit van Duitse meesters: Zachau, Schütz, Bach en Buxtehude. Om 10 uurl Programma voor morden DONDERDAG 9 APRIL 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 00 Nws 7.15 Gram 7 30 V d jeugd 7 40 kam 7.45 Morgengebed en lit kal 8 00 Jws 8 15 Gram 8 50 V d hulsvrouw 9.35 Vaterst 9 40 V d jeugd NCRV: 10 00 ïram 10 30 Morgendienst KRO: 1100 V d ieken 11.45 Gewijde mui 12.00 Middag- :lok-noodklok 12 03 Gram 12.25 V d boe- en 12.35 Land- en tuinbouwméded 12.38 ïram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonne wijzer 13 20 Lichte muz 13.40 Gram. NCRV 4 00 Metropole ork 14 45 Gram 15 00 Radio ihilharm ork en solist 16 00 Bijbelover- 18 15 Sportrubriek 18 30 Instr septet 18. ïoeiaal perspectief, caus 19.00 Nws veerber 19.10 Op de 9.30 Pol igr 22.00 Periodiek! 22.10 Orgelconc 22.40 Gram 22.45 Avond overdenking 23 00 Nws 23.15 Zaalsportuitsl 23 20—24 00 Gram Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO 7.00 Nws 7 20 Gram VPRO: 7.50 Dagopf ^.ng AVRO: Nws 815 Gram 9<K uw 9 10 V d vrouw 9.15 Grair wijding 10 00 Gram 10.50 V c 00 Kookpraatje 11.15 Graii hei bedrijfsleven, caus 13 00 Nws 13.IE Metled en gram 13 25 Ork conc 13.5! Beursber 14.00 Sopraan en piano 14.25 Al les op één kaart 15.20 Gram 15.45 Voor dracht 16 05 Gram 16 35 Idem 17.00 V c jeugd 17 30 Pianospel 17.46 V d Jeugd 19.05 Ga even voor zitten 20.00 Nws 20 05 Concert- gebouwork en solist (In de pauze: ±20.3< —20 45 Verhaal van twee steden, caus! 21 35 De volmaakte misdaad, hoorspè 22 20 Lichte muz 22.40 Act 22-50 Sportael 23.00 Nws 23.15 Koersen van New York 23.25—24.00 Gram levlsleprogr. NTS: 20 OO Journ en

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7