NOVIB gaat zich meer op voorlichting toeleggen NIEUWS utdeSLEUTELSTAO Leid se Timdelerclub Egyptische sfeer in Sportieve successen van christelijk lyceum Gemeentebelang Oegstgeest op reis met de Van Goglis T. M. H. van Wave ren 60 jaar, overleden Voorzitter van De Keukenhof en Leiclse Kamer van Koophandel Komt er nu eindelijk schot in het plan voor de Soedan NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 8 APRIL 193! VVesusoóz vcuv Een merel streek neer r hij al zijn i Tahoetma. JN EEN buitenwijk van Kairo staat de villa van Sir Clive Dawson, Egyptoloog. Hij heeft maar één ding. dat hem bevredigt en waa liefde aan geeft, zijn grootste kostbaarheid: de mummie van koningii Zijn secretaresse is al een even verwoed archeologe en opgraafster. Zij lijmt en plakt alle scherven aan elkaar en produceert zo kostbare museumstukken. Met dit gegeven alleen kon Peter Blackmore geen toneelstuk schrijven. Hjj heeft er de hedendaagse romantiek bij nodig en dat is vanzelfsprekend de liefde. Er komt nog een leeghoofdige en daardoor zeer met zichzelf ingenomen juffrouw Diana Hartland bij te pas, verder de zoon van Clive, John geheten, die in Engeland studeert, en zijn meisje, Madeleine Somerset. Bij dezen komt nog een journalist Rod Kennedy, die een reportage wil maken in de geest van „Sir Clive Dawson een dag thuis". Dit alles wordt gecompleteerd door twee bedienden Nu en dan laat de schrijver eerst ieder op de verkeerde verliefd worden, althans zij denken dat zij verliefd zijn. Er komt zelfs nog plastische chirurgie bij te pas. Tot slot zegt Blackmore: allemaal lek ker mis geraden en ieder krijgt een and toegewezen. De reden is niet altijd ev duidelijk, maar dat is blijkbaar niet nod Als iedereen, zowel op het toneel als de zaal, op deze manier aan zijn trek gekomen, gaat het doek dicht en is het u Het is wel een grappig verhaal met k mische momenten, maar buitengewoon het ook weer niet. De schrijver heeft sommige personen, wat de typering be treft, 'nogal vaag gehouden voor amateurs niet leuk. Het best speelt men goed uit de verf gekomen typen. Nu was het wat rommelig en onduidelijk. En ofschoon de leden de „Timdelerclub"' te Leiden gisteren het Anitoniusclubhuis onder regie Herman Kres er een behoorlijk goede opvoering van gaven, toch bleven som mige figuren onduidelijk. Het best von den wij Kees Schutte als de zoon. Hij wist zijn tekst bijna steeds goed en raak te zeggen en ook zijn uitbeelding was goed Eugène de Geus wist met de rol van Sir Clive niet goed welke kant hij uit moest. Wij menen dat deze man geen droogstoppel is, maar afwezig. Hij heeft zijn gedachten altijd bij één of andei tekst of mummie. Het heden dringt p: tot hem door als het goed en wel ve leden is geworden. Door absentie va deze afwezigheid in het spel werd het een wonderlijke man. Riet Krispijn-de Wolf typeerde Diana Hartland goed, maar zij moet proberen haar stem wat lager te krijgen. Agnes Ouwerkerk-van der Blij speelde de rol van de secretaresse met gevoel en goed gevarieerd. Wim Ouwórkerk was een te Neder landse Amerikaan. Hij speelde de rol wel aardig, maar te stijf en te traag van be- Traag Dat laatste was met vele speelsters en spelers het geval, vooral in het eerste bedrijf. Het lopen en gebaren gebeurde Corso Rijjisburg-Leiden De vrouw in het middelpunt (Vervolg van pagina 3) alle: wijst 1) H.M. de Vrouw corso), een ontwerp gekroonde infiguur; 2) Carmen n decor; 3) Madame Butterfly, onzes in ziens het meest geslaagde ontwerp met een sterke compositie en een decoratieve omlijsting; 4) La dame aux camélias in pasteltinten; 5) Sheherezade. koningin uit 1001 nacht in sprookjesachtige om geving; 6) Miss Holland, met folkloris tische inslag; 7) Mona Lisa, met raad selachtige glimlach gevat in schilderijen- omlijsting; 8) Kenau Simons Hasselaar op de wallen van Haarlem; 9) Flora, de bloemenkoningin10) De drie gene raties, enig ontwerp waarop meer dan één vrouwenfiguur is geprojecteerd; 11) Rose-Mary, met uitsluitend rozen- toeven, heenwijzend naar de ontwikke ling der glascultuur in Rijnsburg; 12) Pax, godin van de vrede, belichtend de verbroedering der mensheid door bloe men; 13) De bruid; 14) Pygmalion, het Engelse bloemenverkoopstertje dat door middel van haar bloemen werd gecivi liseerd 15) Anna Pavlona, tijdens de uitvoering van haar beroemde dans Stervende Zwaan; 16) Mademoiselle de Paris, tegen de achtergrond van een métro-kaart van Parijs en met de typisch Franse reclamezuilen op de hoeken. Opvallend bij vrijwel alle ontwerpen is, dat de praalwagens gescheiden zijn in twee gelijkwaardige delen met in het centrum de vrouwenfiguur. Hierbij is dus consequent gebroken met de tradi tionele naar de achterzijde oplopende opbouw. Naar wij vernemen zal mevr. Kiersch de toiletten ontwerpen. talftal tekeningen (een hoog ntal i eerste ond) werd reeds dadelijk besproken door de volgend' verenigingen (ontwerpen genummerd als boven): 11) Gezamenlijke kwekers van Valkenburg en Katwijk; 9) Personeels vereniging Flora; 16) Gezamenlijke kwe kers Rijnsburg; 6) Coop, boerenleenbank Rijnsburg; 2) Buurtvereniging Het Cen trum; 11) Buurtvereniging Sandtlaan; 7) Gezamenlijke kwekers Noordwijker- hout en Voorhout; 1) Buurtvereniging Kanaalstraat; 4) Buurtvereniging Beste- vaer; 3) Gezamenlijke kwekers Oegst geest, Voorschoten en Warmond; 12) Buurtvereniging Langevaart; 15) Buurt- vereniging Smidstraat. Over een aantal andere ontwerpen worden onderhandelingen gevoerd. Zangersavond van ring Leiden in Herv. kerk te Zoeterwoude Op woensdag 15 april om half 8 wordt in de Hervormde kerk te Zoeterwoude, uitgaande van de ring Leiden van christe lijke koren en zangverenigingen, een zan gersavond gehouden, die mede is ge organiseerd door de chr. zangvereniging „Zingt de Heer" te Zoeterwoude. Mede werking aan deze avond verlenen het meisjeskoor Hosanna te Benthuizen, het meisjeskoor Con Brio te Rijnsburg, het meisjeskoor Juliana te Rijnsburg. het meisjeskoor De Lofstem te Woubrugge, het kinderkoor Looft den Heer te Hazers- woude, het meisjeskoor De Lenteklokjes te Katwijk, de gemengde zangvereniging Excelsior te Leiderdorp, het koor Jubi late Deo te Alphen aan den Rijn. De Lofstem te Woubrugge, De Lofstem te Aarlanderveen, De Lofstem te Rijnsburg, Zang en Vriendschap te Hazerswoude, Hosanna te Benthuizen. Concordia te Noordwiikerhout en Die Rhijnsangers te Oegstgeest. veel ongemotiveerd en niet logisch. Vaak omdat men geen raad weet met de handen, die men of in de zakken wegstopt of er maar wat mee staat te gesticuleren. Hier ligt voor de regie nog heel wat werk. Aparte oefeningen zijn in dit opzicht zeer aan te bevelen, die men dan kan afwisselen met spreekoefeningen, want o, die articulatie 1 De voorzitter, de heer A. van den Berg, die de avond was begonnen met allen te rwelkomen, bood bot slot de speelsters bloemen aan. Als wij een boeket hadden, gaven wij deze aan Herman Kres voor het aardige décor, waarbij hij op knappe manier met de ruimte zó heeft ge woekerd, dat het vele mogelijkheden tot spelen bood, al was de speel ruimte zelf niet groot voor „Een merel streek neer". A. C. Bouwman Het gaf een hele consternatie toen op bergweg 133, tien kilo meter van het Italiaanse dorpje San Benedetto del Tronto, plotseling met een enorme dreun een groot rotsblok neer- smakte. Het gevaarte viel vlak bij enkele huizen, maar won-' der boven wonder bleven alle bewoners ongedeerd. Het zal een week hard werken vergen om de weg geheel vrij te maken. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM VU, 7 april Geslaagd oor semiarts: H R Kriek. Amsterdam )oct. rechten: .T H Jonker. Amsterdam Beker weer naar Leiden Het Leidse christelijk lyceum, dat maandag deelnam aan het massale sporttoernooi in Delft, is thans de definitieve eigenaar geworden van de wisselbeker door de D.H.B.S.V. (Delftse H.B.S.-vereniging) voor dit jaar lijks terugkerende sportevenement beschikbaar gesteld. De Leidse lyceïs- ten, die deze beker reeds in 1957 en 1958 wonnen, werden ook dit jaar verdiend eerste in het „algemeen klassement". Want niet alleen werden de dames bij volleybal kampioen, ook het voetbalelftal behaalde in de finale een ruime 5O-zege op het toch heus niet zwak spelende Universa uit Vlaardingen. Terwijl de beide atletiektitels, zowel die van de dames als van de heren, in Leidse handen kwamen. Lezing van dr. Pott Bij de overige takken van sport, dooi de leden van de schoolvereniging A.A.J. van het christelijk lyceum beoefend, ging het echter niet zo best. De hockeyers be haalden een vierde plaats; de tafeltennis- Arie Baalbergen en Bert Steketer ten met een laatste plaats genoegen :n. Nico de Vreugd en Jan Spi burg, die de eer van A.A.J. op de 64 isten hooghouden, werden in hun kke poule tweede. Bij het volleybal het spel van de heren niet te ver gelijken met het peil dat hen indertijd Stadsgehoorzaal bracht. Piet Hei Admiraal c.s. konden het niet verder brengen dan tot een derde plaats. Het itelijk lyceum uit Delft werd hier op tuigende wijze eerste. Dames De dames deden het schil gens veel nun vier wedstrijden en werden zodoende ging eerste. De volley den in dit toernooi op minuten. zonder enige bed: balwedstrijden we Middags kon men ongeveer tien ly- ceïsten op de atletiekbaan vinden. Ook hier waren de Leidenaars de sterkste. Op 0 meter werden de eerste twee plaat- jezet door H. Terburg en Jos Swart A.A.J. Terwijl Joke van Tongeren bij de meisjes zegevierde. De 1500 meter erd door de A.A.J.'er Wout Anker ge- onnenhij had een voorsprong van lim een halve baan op nummer twee. Henk Terburg werd, behalve op de 100 eter, ook nog eerste bij het vèrspnngen (5.12 meter) en hoogspringen. Bij de ove- ïge atletieknummers waren bij de eerste altijd e i of t A.A.J.'e Met 7 punten uit vier wedstrijden en een doelgcmiddclde van 141 wer den de voetballers, zoals reeds ge meld, eerste. De finalewedstrijd had bij de rust nog een 0—0 stand. Maar reeds na twee minuten in de tweede helft kon Gerard van der Kwaak met een hard schot zijn ploeg de leiding geven: 10. Dick de Bruyn zorgde weldra voor 20 en de andere drie waren voor Gerard van der Kwaak. Dat de achterhoede maar één doelpunt toeliet was vooral te danken aan het uit stekende spel van Wim van Biezen en Jan van Vreedendaal; ook de vier ande ren waren goed op dreef. Wedstrijd bromfietsers De drie topteams in de opdrachten wed- rijd voor bromfietsers beleefden giste- n een enerverende avond. Het Van Zijp- ai i werd door pech achtervolgd. De in gelaste inhaaldag (woensdag) stelt hen de gelegenheid de opdracht alsnog uit voeren. Ze hebben een goede kans irtrij een deel van de achterstand in te lopen. Het Leiderdorp-team zit voorlopig Het Hoge Rijndijk-team had de op dracht niet geheel begrepen. Zij kozen el de gunstigste route, maar faalden op het kritieke moment. Leiderdorp be haalde deze avond 116 punten, Rijndijk Afwachten wat de Van Zijp-mensen vanavond doen. TN HET witte Huls te Oegstgeest sprak 1 gisteravond dr. P. H. Pott. Leidi voor de vereniging Gemeentebelang o\ „Met de Van Goghs naar het land v de rijzende zon". Na een welkomstwoord van dr. K. Simon Thomas tot de onge veer veertig belangstellenden, begon di Pott van zijn ervaringen te vertellen. N; onderhandelingen van Japan met Neder land, die ongeveer zeven jaren hebbel geduurd. Is er ten slotte toch door de Nederlandse regering in toegestemd de schilderijcollectie van Van Gogh gedeel telijk naar Japan te zenden voor de ex positie. Het ging om zestig schilderijen en zeventig tekeningen. De schilderijen kwa men uit het Kröller-Müllermuseum Bij het transport werd geen enkel risico genomen. Men reisde in vier groepen. Dr. Pott begeleidde de laatste zending via de Noordpool naar Japan. De exposities wa ren in de tegenwoordige hoofdstad Tokio en de voormalige hoofdstad Kioto. In Tokio kwamen 450.000 bezoekers en Kioto was dit aantal in één maand 220. Gelijktijdig met deze expositie in land van de rijzende zon, werd in Nee land een tentoonstelling gehouden Geen verkeer Ook Japan nam geen enkel transpi risico. Er was veel bewaking, zo ze dat iemand, die buiten het transport stond, de auto's niet mocht naderen. Tus sen Tokio en Kioto werd voor d« Van Goghs alle verkeer stilgelegd- Voor, ach- ■r en opzij, overal was de politie. De Japanner kan moeilijk improviseren a daarom is er heel wat geconfereerd, voordat ieder van hoog tot laag het met bepaalde regeling eens was. Maar de expositie was een groot Nederlands en Japans succes. Er was veel reclame voor gemaakt. Op de scholen werden tail van illustraties uitgedeeld. Ook werd een to neelstuk gespeeld over het leven van de grote schilder, waarin de hoofdrolspeler zich zo intens in zijn uitbeelding inleefde, dat hij evenals destijds Van Gogh zich een oorlel afsneed. Zoals bij vrijwel alle exposities in Japan verschaften de dagbladconcerns de hiervoor benodigde De lezing werd toegelioht met een groot aantal fraaie dia's. Er werden beelden ge toond van de keizerlijke verblijven, de tempels, de stenen en houten huizen en de prachtige natuur van Japan. I.B.B. te Oegstgeest beschikt over goede orderportefeuille Verschenen is het jaarverslag 1958 van de N.V. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest. Ofschoon in de eerste vier maanden van het jaar het aantal aanvragen zowel voor bouwwerken als voor de timmerfabriek ten gevolge van de bestedingsbeperking aanzienlijk terugliep, was de N.V. in 1958 door vroe ger verkregen opdrachten en in verband met het herstel in het tweede halfjaar toch bevredigend van orders voorzien. Het totaal verwerkte bedrag van het eigen bedrijf met inbegrip van de tim merfabriek bedroeg nagenoeg f 12.000.000 tegenover ruim f 10.000.000 in 1957 f 8.700.000 in 1956. Het bruto resultaat sbedrijf, timmerfabriek en deel- 2.350.088. Het totaal der per 31 december 1958 lopende opdrachten van bouw- en ge wapend-betonwerken, benevens die van orders van derden aan de timmerfabriek, was aan het eind van het boekjaar circa f 24.306.000 tegenover f 15.034.000 in 1957. Ook in het nu lopende boekjaar zijn al enkele belangrijke orders ontvangen, zo dat men over een bevredigende order portefeuille beschikt. In totaal heeft het I.B.B. momenteel een 20-tal bouwwerken in uitvoering. De directie stelt voor. over 1958 een dividend van 14 procent over de oude aandelen uit te keren. Voor de nieuwe aandelen, die voor één-vierde in de resultaten van het boekjaar 1958 delen, bedraagt het dividend 3% procent. Lezing in Oudheden over Utica Over een bezoek aan Utica .Tunesië hield dr. J. W Salomonson gisteravon een lezing in het Rijksmuseum van Oud heden. Het Museum van Oudheden be; een niet onaanzienlijke verzameling meinse sculpturen, inscripties en bouw- fragmenten, afkomstig uit Utica. een an tieke stad in Noord-Afrika. waarvan de overblijfselen zich op 34 km ten N W van Tunis bevinden. Van deze verzameling die reeds in 1823 werd verworven, is dank zij zekere documenten welke in het ar chief van het Museum van Oudheden be rusten, niet slechts met zekerheid bekend dat zij uit Utica afkomstig is. maar het is tevens mogelijk de belangrijkste vind plaatsen van de betrokken monumenten met vrij grote nauwkeurigheid in het ter- Het een en ander vormde in verband hiermede aanleiding tot een nader on zoek ter plaatse in Tunesië, teneindi achtergrond van een zo belangrijk onder deel der Leidse archeologische verzame ling beter te leren kennen. Een bijzon dere aansporing tot deze. door de Neder landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek gesteunde onder neming vormde de omstandigheid dat se dert kort in Utica voor het eerst syste matische opgravingen werden onderno men door een Franse instelling, de Mis sion Archéologique Frangaise en Tunisie Onder de titel „Een bezoek aan Utica" werd nu enerzijds aan de hand van een oplettende rondgang door het terrein een overzicht gegeven van de topografie dei antieke stad. Anderzijds' werden de re sultaten samengevat waarop de Franse opgravingen na de eerste campagnes kun nen terugzien De voornaamste punten van het betoog werden met behulp van een reeks lichtbeelden geïllustreerd. Ivapdemonstratie in Leiden In een echte, onder-ons-stemming heb ben de rooms-katholieke kapperspatroons gisteravond een voorjaarsdemonstratn volgd. verzorgd door de Haagse Roe Katholieke Kappersacademie en voorbe reid door de afdeling Leiden van Fransiscus van Assisië. Kappers en sters uit Den Haag en twee uit de bol lenstreek toverden onder kam en schaa: artistieke kapsels te voorschijn. Het re sultaat was verrassend Onder de dames coiffures vielen in het bijzonder op de kunstige kapsels, die kennelijk alleen ge schikt zijn voor een avondje-uit. Maar ook heren stellen tegenwoordig eisen aan hun coiffure. Er werd ook een demonstratie gegeven in het snijden van het haar. De heer J. van Leeuwen gaf een toelichting op de kapmodellen. De demonstraties hadden plaats in de zaal Maria Gijzen^teeg. In de ouderdom van zestig jaar is daag overleden de heer Tom Marie Hen drik van Waveren, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland te Leiden en voorzitter van de lationale bloemententoonstelling De Keu- Nu het dc NOVIB niet mogelijk is dit Jaar een landelijke collecte te houden omdi In het kader van de buitenlandse hulpverlening de Federatie voor Vluchtelingen aan de beurt is om een financiële inzameling te houden, gaat zij zich sterker leggen op propaganda en voorlichting om zodoende „de akker te bewerken opdat later goede vruchten kunnen worden geplukt". Van de onderhanden zijnde projecten voor hulp aan onderontwikkelde gebieden is het kleinste gerealiseerd. De schoolbouw in Griekenland wacht nog op Griekse overheidsgoedkeuring en het Soedan-plan, dat een beetje achterop was geraakt, is weer in behandeling. Het ziet er naar uit dat er nu wel schot in komt. Enkele weken geleden bestond de NOVIB (Ned. Organisatie voor Interna tionale Bijstand) drie jaar, maar de re- i voor dit bestaan zijn nog geens- verminderd. De wereld heeft nog geen oplossing gevonden voor de kwade zijde van de welvaartsverschillen tussen de volkeren en het gaat er voor een mil jard mensen in onderontwikkelde gebie den nog steeds om, een menswaardig be- irom moet de NOVIB er zijn en beeft zij recht op groei, ook al kon de Nederlandse bijdrage in het zoeken naar len om dc solidariteit van de wereld volkeren tot uiting te brengen tot nu toe slechts klein zijn. Dit zeide de voorzitter van de NOVIB, prof. dr. ir. E. de Vries, in de achtste algemene bestuursvergadering van de organisatie, gisteren in Den Haag gehou den. Voor deze vergadering bestond slechts weinig belangstelling en ook van de 17 bestuursleden moesten door omstandigheden verstek laten gaan. Prins Bernbard, in zijn functie va gemeen voorzitter, heeft prof. De Vries medegedeeld, dat hij vol echte belang stelling de werkzaamheden van de orga nisatie volgt cn haar zijn beste wi meegeeft. De voorzitter deelde mee, dat het Kard. Van Rossumfonds en de Stichting voor de Arbeid zich als leden hebben teruggetrokken, de laatste omdat de cei trale organisaties van werkgevers- e nemers al in het bestuur vertegenwoo: digd zijn. Volgens het jaarverslag heeft de NOVIB in 1958 ernstige repercussies on dervonden van de gebeurtenissen in 1957: erscheidene comité's zijn kopschuw ge- vorden en wilden niet meer optreden of durfden geen collecte meer aan. Geluk kig vormden zich ook nieuwe comité's en zo kon het boekjaar worden besloten met een batig, zij he.t in verhouding tot de grote problemen waarmee de NOVIB zicb bezighoudt zeer bescheiden saldo rond f214.000. Aan ca. 12.000 bedrijven im het land werd een financiële bijdrage gevraagd maar deze actie leverde niet meer dan f 10.000 op. Grote groei ondervond de actie „Daadwerkelijke Gerechtigheid", welke van zijn leden 1 pet. van het bruto inkomen vordert. Het aantal leden met 1100 tot 3000 toe. In totaal is op deze wijze f 149.056.000 bijeengebracht. Voorts telt de NOVIB nog 271 contribuanten. Aan het eind van 1958 beschikte de or ganisatie over zes provinciale en 141 plaatselijke comité's en 69 contactpunten Met 51 gemeenten zijn eerste contacten gelegd. In de najaarsactie hebben 112 van deze organisatiekernen gecollecteerd. De projecten Met de bouw van de technische school in Chrysoupolis (Griekenland) is nog niet begonnen: het wachten is op goedkeuring van het Griekse ministerie van binnen landse zaken. Nog altijd hoopt men in september a.s. met het onderwijs te kun nen beginnen. Er hebben zich al 328 leer lingen aangemeld voor verschillende vak- en aangezien de school op 100 leer lingen is berekend, zou zij al voor drie jaar vol zijn. Gedacht wordt daarom aan uitbreiding van de bouw met een leslo kaal. want de tekcnzaal zal nu al te klein Zo gauw met de bouw kan worden begonnen wil men een Griekse directeur emen, deze im Nederland aan tech nische scholen wegwijs maken en hem dan voor het eerste jaar nog een Neder landse adviseur meegeven. De buisleiding voor watertoevoer aan het bergdorpje Elafochori boven Chry soupolis is gelegd. Hiermee heeft de NOVIB het eerste project gerealiseerd De kosten bedroegen f 6.878.003. Er wordt nu overwogen ook een dorpje aan de Albanese grens van waterleiding te voor zien. De kosten hiervoor zullen tien tot twintigduizend gulden bedragen. Het project in de Soedan, dc bouw van een vccverbeteringsstation in Khartoum, was een beetje achterop geraakt, maar prof. De Vries is er nu zelf geweest om te kijken en het bleek dat men al heel vei was gevorderd met de opbouw van een nieuw landbouwstadje voor 5000 inwo ners. Met een bijdrage van f 45.000 van de NOVIB zou men helemaal klaar komen. Maar eerst zullen met vertegenwoordi gers van Khartoum in Nederland binnen kort nog gesprekken worden gevoerd. Wel wil de NOVïB spoedig geld zenden voor de bouw van woningen voor een Nederlandse adviseur en Soedanees per soneel. Ook zal er f 130.000 voor het .Griekse project worden verzonden. De NOVIB onderzoekt ook, of zij met hulp van de Kruisverenigingen en de Ned. Vereniging voor t.b.c.-bestrijding zal helpen bij het Surinaamse probleem om genezen t.b.c.-patiënten weer aan het werk te brengen. Ter vergadering werden de aftredende bestuursleden herkozen en de plannen tot intensieve voorlichting en propaganda besproken. Men wil door woord en ge schrift voorlichting geven en vooral meer comité's en contactkernen stichten om te komen tot goede ledenwerving voor .Daadwerkelijke Gerechtigheid" en ver hoging van het aantal contribuanten. kenhof te Lisse. De heer Van Waveren is geruime tijd ernstig ziek geweest. Hij werd op 16 januari 1899 geboren en was een telg van een oud en befaamd bollenkwekersgeslacht. De heer Van Wa veren vervulde vele functies. Hij was mede-oprichter en voorzitter van het Pensioenfonds in de Bloembollenbedrij ven, commissaris van de NZHVM en voorzitter van de Bond van Bloembollen- handelaren in de jaren 1932 tot 1934, 1939 tot 1941 en 1948 tot 1951. Als zodanig heeft hij voor het bollenbedrijf grote ver diensten gehad. De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde benoemde hem tot erelid, de Bond van werkgevers in het Bloembollenbedrijf had hem als voor zitter in zijn midden en vele malen trad hij op als vertegenwoordiger van de Hol landse Mij voor Landbouw. Van 21 juni 1945 af maakte hij onaf gebroken deel uit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. Hij was lid van de raad van bijstand bij het kantoor Leiden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid-Holland. Na het herstel van de onafhankelijkheid van de Kamers bij de inwerkingtreding op 1 januari 1951 van de wet op de Ka mers van Koophandel en Fabrieken 1950 was hij werkzaam als lid van de Kamer voor Rijnland. De Kamer koos na het aftreden van de heer J. G. J. Verhey van Wijk hem tot voorzitter. Deze functie heeft de heer Van Waveren van 6 jan. 1953 af tot nu bekleed. Ongetwijfeld is hij het meest bekend geworden als voor zitter van De Keukenhof. Bij vele ten toonstellingen ondersoheidde hij zich door zijn organisatievermogen en stimu lerende kracht. Voorjaarsvergaderin| Leidse veiling In Den Burcht heeft de coöperatiei groenten-, fruit- en bloemenveilingverej ging Leiden en omstreken haar voo jaarsvergadering gehouden. Voorzitter! van Vliet noemde de resultaten van h> afgelopen jaar enigszins teleurstellen! De sterke concurrentie van Italië op 4 Duitse markten en de steeds in omvau toenemende groenteteelt in het buitei land hebben ertoe geleid, dat de prijze van verschillende produkten nauwelijt lonend waren, waardoor de omzet in 19; ongeveer f 500.000 achterbleef bij het voo: gaande jaar. Voor 1959 was de voorzitter evenm; optimistisch. De handel met België bas- veel zorgen, daar dit land de bepalingt van het handelsprotocol steeds in eigi voordeel uitlegt. Frankrijk en Duitslar. houden zich redelijk aan de spelregel, Alleen door het leveren van de allerbes! kwaliteit zal Nederland zijn plaats op 4 buitenlandse markten kunnen hahdhavei! De heer Cebol bracht het jaarverslai uit. Een voorstel tot verhoging van co: tributie aan de proeftuin te Naarde- werd aangenomen. De voorzitter deeli mee. dat de bouw van de nieuwe neerze hal door de vorstperiode enigszins is vei traagd. Alles wordt echter in het wen gesteld om de hal begin mei in gebrui) te kunnen nemen. Burgerlijke stand van loeiden Geboren: Yvonne Johanna Maria, dr van H. Schrijer en J. G. M. Riet broek; Maria, dr van W. van der Kraan en S. M. A. van Vliet; Ingrid Maria, dr van M. Holl en C. J. van Veen; Sylvia Maria, dr van S. L. Klaassen en C. M. van den Elshout; Cor-nèlis Josephus Maria, zn van W. H. Zaat en A. A. C. van der Ham; Maartje, dr van G. Kuijpers en M. Sepers: Yvonne, dr van P. C. Loge maan en C. Keijzer; Stephanus An- tonius Maria, zn van L. W. A. van Es en H. Kuipers; Johannes Wilhel- mus Nicolaas, zn van N. J. den Hoed en J. W. Hanekamp; Coenraad Jan, zn van D. J. van Leeuwen en H. de Leeuw; Maria Christina Adriana, dr van P. P. J. van Zijp en M. A. Juf- fermans; Clara Wil helmin a, dr van j C. F de Roo en J. M. Duivenvoorde; Margot, dr van A. Jager en D. M. Parlevliet; Peter Pancras, zn van C. M. van Gent en J. H. Keeken. Overleden: A. C. A. van Teijlingen, 3 maanden, dochter; A. C. de Kok, 80 jr. weduwe van P. J. de Wekker; J. Hillebrand, 56 jr, man; H. H. Tie- leman, 73 jr. man: W. C. Loog, 81 jr, man; J. Spies, 76 jr, weduwe van L. van der MeijP. C. Goosen, 63 jr, man; M. van Tol, 50 jr. man; T. van Rossum, 82 jr, weduwe van A. van den Eiikel. Tien jaar wegens doodslag op taxichauffeur Conform de eis van de officier van justitie heeft dinsdag de rechtbank te Roermond een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van preventieve hechte nis opgelegd aan de uit Bayreuth af komstige automonteur H. N., die op 19 november van het vorige jaar onder Swalmen de Venlose taxichauffeur H. Emons, 41 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, met een sóhot uit zijn pistool om het leven heeft gebracht. Reisbeperkingen voor Russen verlicht De Amerikaanse regering heeft de reis beperkingen die op 1 april aan de Russen de V.S. waren opgelegd als repressadlle or soortgelijke beperkingen voor Amerikanen in Rusland, verzacht. Dit is het gevolg van de Russische toestemming Amerikaanse diplomaten om Moskou erlaten en zich met name naar de Kaukasus te begeven. V ALKENBURG Christenvrouwenbond De afdeling Valkenburg van de Chris tenvrouwenbond komt hedenavond kwart acht bijeen im de zaal bij de herv. kerk. Mevrouw A. van der Kooij-Kranen- burg uit Katwijk aan Zee hoopt een in- I leiding te houden over: Mijn indrukken an het Zendingswerk. Spreekbeurt Morgenavond acht uur hoopt in zaal De Vries de heer Van Woerden uit Stol wijk voor te gaan voor de hervormde /angelisatie. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Valkenburg is de afgelopen maand aan spaargelden in gelegd f 4474,70, terwijl f 5507 werd terug betaald. Nieuive school in Valkenburg Het zal morgen voor het christelijk onderwijs in Valkenburg een blijde dag zijn. Het nieuwe schoolgebouw aan de Broekweg wordt dan enigs zins feestelijk geopend, 's Middags om drie uur is er in de zaal bij de hervormde kerk een samenkomst voor genodigden, waarna er 's avonds van zeven uur tot half tien voor een ieder gelegenheid bestaat het ge bouw te bezichtigen. De volgende dag zullen de kinderen de nieuws lokalen betrekken. Dat hierbij ook de traktatie niet zal worden ver geten spreekt haast vanzelf. Op de foto de nieuwe school. Voor het eerst na lange tijd zijn alle leerlingen weer in één gebouw onder gebracht. Foto N. van der 0era|

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4