Jlieume £tihsrt|e ÖTourant - Nehroesympathie gaat uit naar Tibetanen Oppasser bijna door leeuwen verslonden India wenst echter ook vriendschap met Peking i Eenheid beste garantie voor succesrijk gesprek Voor de ogen van liet publiek C.N.V. geeft zaken over opening van loonbeleid DRIE SLACHTOFFERS OP ONBEWAAKTE OVERWEG Drie branden op een dag MAANDAG 6 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastfcfj is gfjebleuea myn hert ia tegjjenspott" Veertigste jaargang no. 11531 ZENDING in Afrika Zie pagina 3 Dalai Lama rust uit in klooster pREMIER NEHROE van India heeft toegegeven, dat zijn land in eei moeilijke positie is geraakt. Ook heeft hij gezegd, dat de sympathie van zijn landgenoten onbetwistbaar uitgaat naar de Tibetanen. In de eerste plaats, aldus tekende premier Nehroe de politieke toestand, moeten wij aan onze eigen veiligheid denken. Maar aan de andere kant stellen we toch prjjs op vriendschappelijke betrekkingen met communistisch China. Even later echter veroordeelde Nehroe de anti-nationale houding van de communistische partij in India. Montgomery naar de Sow jetunie Om te helpen, toestand te verbeteren De 71-jarige veldmaarschalk Mont gomery heeft premier Chroesjtsjef gevraagd of hij een bezoek aan Mos kou zou kunnen brengen. Hij kreeg onmiddellijk te horen dat hij zeer welkom zou zijn en dit heeft de Britse veldmaarschalk doen besluiten, 28 april naar de Sowjetunie te vertrek ken en daar tot 1 mei te blijven. Montgomery verklaarde zaterdag dat hij naar de Russische hoofdstad gaat om het zijne bij te dragen tot de ontspan ning tussen Oost en West. Als chef van de Britse imperiale staf heeft hij in 1947 een officieel bezoek aan de Sowjet unie gebracht. Hij was bij de Russen en bij Stalin zeer populair. Ze gaven hem een met sabelbont gevoerde zware jas en een muts van lamswol, zoals wordt gedragen door Russische generaals. In de Britse bladen van vandaag heeft het voorgenomen bezoek veel stof doen opwaaien. Alleen de Daily Herald schrijft dat de reis misschien iets goeds kan opleveren. Zij voegt daar aan toe: „Het is echter een kans van één op een miljoen De liberale News Chronicle meent dat de reis is uitgewerkt met medewerking van Macmillan en dat ook de oppositie leider Gaitskell ermee instemt In een hoofdartikel verklaart het blad echter dat de reis een „vergissing" is. „Hij stort zich hals over kop in een kwestie waaraan de officiële westelijke leiders binnenkort gaan beginnen. Montgomery heeft een slechte reputatie wegens zijn „publieke flaters". Hij zal Washington en Bonn ergeren op een ogenblik dat de betrekkingen al pijnlijk genoeg zijn." Tien mille voor Madagascar De Nederlandse regering heeft tiendui zend gulden beschikbaar gesteld ter leni ging van de nood van de slachtoffers van de overstromingen in Madagascar. Zoals men weet heeft het Nederlandsche Roode Kruis reeds vijfduizend gulden geschon- Al deze factoren, aldus premier Nehroe op een persconferentie, spre ken elkaar hier en daar tegen. Maar wij moeten proberen tot een even wicht te komen. Wij staan voor heel moeilijke beslissingen. Nehroe beloofde voor honderd procent in te staan voor de veiligheid van de Dalai Lama, nu hij zich op Indisch grond gebied beviindt. Heeft premier Nehroe nog gepoogd iin of meer neutrale houding aan amen Ln het Tibetaanse conflict, in z land gaan steeds meer stemmen op v< 2n krachtiger houding. De leiders van alle politieke partijen India, met uitzondering van de comir ten, hebben de Chinese onderdrukking Tibet scherp veroordeeld. .Alleen de amunisten keurden het optreden Tibet goed. De voorzitter van' de Indiase socialis tische partij, Acharia Kripalani, zei: „Ik vrees, dat de wereld thans zal ge loven, dat wij wel steeds gereed staan een westerse aanvalsdaad te ve delen, maar dat wij een veel schuch tere houding aannemen, wanneet om communistische agressie gaat. Wij hebben indertijd het nationale karak ter van de Hongaarse opstand zo laat erkend, dat onze veroordeling daar door alle waarde had verloren. Wan neer wij nu het nationale karakter van de Tibetaanse opstand niet erkennen en ons hier terwille van onze vriend schapsbanden met communistisch Chi na niet openlijk uitspreken, zullen wij in onze plicht te kort schieten en in de ogen van de wereld zullen wij partij gangers van de Chinese volksrepubliek worden. Vroeg of laat zal onze vriend schap met de Chinese communisten toch breken". Dalai Lama De Dalai'Lama, die vorige week veilig India bereikte, is zaterdag met leden var ijm familie en ministers van de afge zette regering in het Boeddhistische klooster Tawang, 80 km ten zuiden van de Tibetaanse grens, aangekomen. De Dalai Lama zal enkele dagen in het klooster blijven om uit te rusten na de zwaï oeide vlucht uit Lhasa, de hoofdstad Tibet. Het klooster wordt streng bi waakt door een sterke troepenmacht, die de Indiase regering speciaal voor de vei ligheid van de Dalai Lama heeft uiige- Pantsjen Lama is inmiddels t« a aangekomen om de leiding var ieuwe Tibetaanse regering op zich emen. Volgens radio-Peking zal de Pantsjen 't communistisch-Chineae volks congres bijwonen, dat 17 april ir, Peking begint. strijd in Tibet duurt nog onvermin derd voort. De communisten zouden Slotconclusie NAV O-ministers 1\TET HET OOG op de komende onderhandelingen met de Russen is het slotcommuniqué van de N.A.V.O.-ministers, die in Washington vergaderden, vrij vaag gehouden en in zeer 'voorzichtige bewoordingen gesteld. De meest opvallende zin uit het communiqué is wel, dat de een heid van het Atlantische Verbond de beste garantie voor succesvolle onderhandelingen met Rusland is geschillen tussen Oost en West. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr.' Luns, heeft de confe rentie zeer geslaagd genoemd. Er is veel gesproken over de te volgen tactiek bij het gesprek met Rusland. Dit gesprek, moest de Nederlandse minister toegeven, zullen we vooral aan de Grote Drie moe ten overlaten. Het is nodig, dat wij ze vertrouwen. Maar Nederland heeft er op de conferentie wel op aangedrongen, dat toch zo veel mogelijk overleg vooraf plaats heeft. De Verenigde Staten hebben dit Nederlandse voorstel gesteund. Met nadruk herhaalde minister Luns, dat er geen verschil van mening bestaat over de beginselen bij het komend over leg en dat ook wat de tactiek betreft de standpunten dichter bij elkaar zijn ge komen. Hij noemde de volgende minimale stemming bestaat; 1. de geallieerde strijdkrachten blijven op het vasteland van Europa; 2. aan de rechten van het westen in Berlijn is niet te tornen; 3. pas na vrije verkiezingen hereniging van Duitsland; 4. geen neutralisatie van Duitsland. Voor Nederland is het vooral belang rijk, dat de N.A.V.O.-raad niets voelde I voor een eventueel voorstel tot militaire uitdunning van Centraal-Europa. Wel is het westen bereid te praten over een mili- een waarlijke oplossing t i de taire zone met een gecontroleerde bewa pening. Maar in dit geval wordt het wes ten militair niet zwakker en blijven de geallieerde troepen in Europa. De N.A.V.O.-ministers hebben de af gelopen "dagen ook de politieke toestand in andere delen van de wereld besproken Het communiqué gewaagt van vastbeslo tenheid, de gemeenschappelijke verdedi ging voort te zetten. De ministers zijn het erover eens, dat het beginsel van onder linge afhankelijkheid verder moet wor den ontwikkeld. Alleen dan kan een zo goed mogelijk gebruik worden gemaakt van de beschikbare middelen voor de defensie. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., Spaak, heeft na de confe rentie wat deining veroorzaakt door te verklaren, dat het denkbeeld van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland verouderd is. De hangende kwesties tussen de westelijke geal lieerden en Duitsland kunnen ook op een andere wijze dan door het sluiten van een vredesverdrag geregeld worden. Later is er in Washington de nadruk op gelegd, dat Spaak bedoelde dat het sluiten van een vredesverdrag alleen maar een formaliteit is. Canada heeft op de N.A.V.O.-conferen tie voorgesteld, de Verenigde Naties in reeds 10.000 Tibetanen hebben gedood. Vele verzetsstrijders sterven van honger of bezwijken aan hun verwondingen. Op het ogenblik proberen de comn nisten een grote tangbeweging uit voeren om de grote strijdmacht de opstandelingen te splitsen. Vooral de leden van de Khampa-stam bieden verbeten tegenstand. Om snel aan verzet een eind te maken voeren communisten steeds versterkingen Meer dan 100.000 Chinezen zijn al i Tibet gevoerd om het verzet Khampa's te breken. De Amerikaanse atoomonder zeeër Skate is voor de tweede maal onder de ijskap van de Noordpool doorgevaren. Op enkele plaatsen was het moge lijk door het ijs heen te bre ken. Uiterst nauwkeurige in strumenten gaven aan waar dat kon. Zodra de Skate was „bovengedoken", konden de bemanningsleden de onder zeeër verlaten om op het ijs onderzoekingen te verrichten. F.S. verwerpen protest Geen hoogtelimiet in luchtcorridor De Verenigde Staten hebben giste ren officieel een Russische protest nota verworpen, waarin werd gezegd dat Amerika de Berlijnse luchtcorri dor had geschonden, door toe te laten dat een transportvliegtuig op een hoogte van 10.000 voet een vlucht naar Berlijn had gemaakt. Het Rus sische protest werd zaterdag in Mos kou aan de Amerikaanse autoriteiten overhandigd. Op scherpe wijze werd Washington en- van beschuldigd, de aanstaande Oost- West-besprekingen schipbreuk te willen doen lijden. Een dag later liet Amerika in eenvou dige, zakelijke bewoordingen weten, dat men zich niets van een hoogte-limiet in de luchtcorridor wenst aan te trekken. Aanleiding tot het Russische protest was een incident dat 27 maart plaats had. Zoals bekend, werd toen een Amerikaans transportvliegtuig op een hoogte van 10.000 voet op weg naar Berlijn gevaar lijk dicht door Russisohe jagers gena derd. Desondanks werd de terugreis op dezelfde hoogte ondernomen. DE 23-jarige roofdierenverzorger in Ouwehand's dierenpark op de Grebbeberg, Rudi Sitters, heeft zaterdagmiddag door zijn moedige optreden het leven gered van zijn 27-jariige collega Frits Verbrugge. Deze werd namelijk voor de ogen van het publiek in de leeuwenkooi door drie roofdieren besprongen. Een van de leeuwen had het hoofd van de man al in zijn bek toen Sit ters er in slaagde zijn collega te bevrijden. Het incident speelde zich af voo ogen van het publiek. Verbrugge ;wee dagen in dienst van Ouwehand. Niettemin ging hij een van de grote kooien binnen. De leeuwen, die kennelijk niet aan hun verzorger gewend gingen onmiddellijk tot de aanval Op het gegil van het publiek stormde Sitters toe. Hij zag hoe Ver brugge, wanhopig worstelend onder de n lag. Een van hen wilde zich juist het hoofd van zijn prooi te goed doen, maar werd Ln zijn maaltijd gestoord door Sitters die, hoewel hij on gewapend was, zijn collega wist te be- Verbrugge werd met wonden overdekt aar het ziekenhuis in Wagendngen ge bracht. Zijn toestand is ernstig, maai gelukkig niet levensgevaarlijk. aanval moet voor het slachtoffer wel heel onverwaohts zijn gekomen, hij had behalve voer voor de leeuwen, ook nog een alarmpistool, een zweep Veel plezier beleeft ons Ko ninklijk gezin in Cervinia in de Italiaanse Alpen, waar het een korteskivakantie door brengt. Een hele dag trekt het gezelschap erop uit om te ge nieten van zon en sneeuw. Op de onderste foto van links naar rechts: prinses Marijke, prins Bernhard, de dochter van prins Aschwin, Irene, prinses Beatrix ningin Juliana. Daarboven een opname uit Cervinia van prins Bernhard. schakelen bij het oplo: voorstel ingegaan. „Inschakeling van de Verenigde Naties 3or dit doel zou niet alleen onjuis ondoenlijk zijn, maar bovendien ongunstig voor het westen", luidde hel aar van minister Luns op dit stel. Wei kan men zich voorstellen dat indien ^enmaal een akkoord met Rusland bereikt,.de Ver. Naties het toezicht op it naleven van het akkoord zou worden ingeboden," zo meende de Nederlandse Uit Washington wordt gemeld, dat de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijd krachten in Europa, generaal Norstad, heeft gezegd dat de N.A.V.O gebruik zal m van atoomwapens om het hoofd Leden aan een ernstige toestand in Europa. Kaderdagen in de (Van i provincies TN EEN besloten vergadering heb- ben de besturen van de bonden aangesloten bij het Christelijk Na tionaal Vakverbond zich vorige week beraden op het standpunt van het C.N.V. bij de vaststelling van het S.E.R.-advies aan de regering over de actuele sociaal-economische pro blematiek. Dit betekent, dat hier zo wel het huur- als het loonvraagstuk aan de orde zijn geweest, evenals de kwestie van de komende nieuwe so ciale verzekeringen, de belastinghoog te, de consumentensubsidie op melk en de maatregelen ter bestrijding van de structurele werkloosheid in het noorden en zuiden van ons land. Op 17 april a..s zal de wikkeling Nationale Economie van de So ciaal-Economische Raad haar ontwerp advies vaststellen, waarna de S.E.R. in zijn zitting van 24 april het definitieve advies aan de regering zal uitbrengen. Het bestuur van het C.N.V. heeft thans besloten na het uitbrengen van het ad vies haar leden in het gehele land tijdens een groot aantal regionale vergaderingen uitvoerig op de hoogte te stellen over de stand van zaken. Hiervoor zijn uitgekozen de zaterdagen 2 en 9 mei. Elk van deze negen provin ciale kaderdagen zal bezocht worden door twee bestuurders van het C.N.V., die daar opening van zaken zullen geven. Op 2 med zullen vergaderingen gehou den worden in Groningen, Leeuwarden, Utrecht, Amsterdam en Breda en op 9 mei in Rotterdam, Den Haag, Zwolle en Arnhem. Het N.V.V. zal na het verschijnen van het S.E.R.-advies een buitengewoon con gres beleggen op 9 mei in Den Haag Op deze datum wordt dus ook in Den Haag de C.N.V .-kaderdag gehouden. De mogelijkheid bestaat echter nog, dat het! N.V.V. dit congres nog veertien dagen j zal uitstellen. een vork bij zich. Hij heeft echter geen kans gezien een van deze dingen te ge bruiken. De heer Ouwehand zei later, dat Ver brugge alleen gered is door het dappere optreden van zijn collega. Regeringsprogram in concept bij fractieleiders (Van onze parlementsredactie) De kabinetsformateur prof. dr. J. E. de Quay heeft zaterdag de vijf fractie- leiders een ontwerp voor een regerings- program toegezonden. Hij hoopt uiterlijk woensdag het persoonlijk antwoord van de fractievoorzitters in zijn bus te vin den, waarna het overleg kan worden voortgezet. Het weekend heeft de for mateur in zijn woonplaats 's-Hertogen- bosch doorgebracht. De partijraad van de Partij van de Arbeid, di ezaterdag in Utrecht bijeen was, heeft zijn onverdeelde instemming betuigd met de houding van de P.v.d.A.- fractie bij de kabinetsformatie. De par tijraad onderstreepte de door mr. Bur ger op 1 april gegeven verklaring over het tot dan toe niet betrekken van de P.v.d.A. in enig wezenlijk overleg bij de formatie. Dit blijkt uit het na de ver gadering verstrekte c Veldslag om meisje in Amsterdam Op het Amsterdamse Frederiksplein Is zaterdagavond een soort veldslag geleverd tussen uit Indonesië gerepatrieerde en Surinaamse jongelui. Het begin van de vechtpartij was een ruzie over een meisje. Toen de politie met gummistokken schoon schip had gemaakt, bleek dat de 23-jarige Indonesische R. C. van C. be halve een paar klappen, ook nog mes steken had opgelopen. Hij is opgenomen in het Weesparpleinziekenhuis. De politie heeft drie jongens mee naar het bureau genomen, maar in de loop van de zondag werden twee Indonesiërs weer vrijgelaben. Alleen de 20-jarige Surinamer F. J. W. B. is nog in hechtenis. Na de vechtpartij heeft de politie het café Paleisterras, dat druk door de Suri- namers en Indonesiërs werd bezocht, ge sloten om meer moeilijkheden te voor komen. Het is namelijk al eens eerder voorgekomen dat men elkaar met het blanke staal te lijf ging, terwijl veldsla gen als deze bepaald geen uitzondeling Twee Sassenheimers en Hagenaar T)RIE JONGELUI zijn zaterdagmid dag om een uur of twaalf om het leven gekomen toen de auto waar in zij zaten op de onbewaakte spoor wegovergang tussen Amersfoort en Terschuur door een trein werden aan gereden De slachtoffers waren bezig een oriën- teringsrit van een jeugdautomobielclub uit te zetten. De trein, die om 11.41 uur uit Amersfoort was vertrokken, scheur de de personenwagen middendoor. De verongelukten zijn: P. A. J. Zwet sloot, 24 jaar, uit Sassenheim, M. M. Eldring, 16 jaar, ook uit Sassenheim en O. Klein, 19 jaar, uit Den Haag. Het treinverkeer was deels gestag neerd en werd deels omgelegd over Voor de vijfde maal in een week heeft zaterdagnacht een brand gewoed in Apel doorn. Er viel in de vinkei van de heer Versluys een olielamp om, waardoor dia winkel in brand vloog. De heer Ver sluys, die tegen de lamp was gevallen, kreeg een hoofdwond. Hij werd naar het ziekenhuis gebraohit. In Nijkerk raakten twee gezinnen dak loos toen er zaterdag brand ontstond in de woning van de familie Werkhoven aan de Koetsendijk, als gevolg van overver hitting van de kachel. Voorbijgangers ont dekten de brand, maar het was niet moge lijk te voorkomen, dat de woning geheel uitbrandde. Ook de buren, de familie Tudnsma, zagen hun huis in vlammei In de Jordaan in Amsterdam brandden zaterdag eveneens twee woningen uit. De 67-jarige mevrouw Van Weesenberg haar negenjarige kleindochter Mary Beek moesten uit het raam van de tweede verdieping springen. Buren vingen hen op een deken op. Zowel het beneden- als het bovenhuis werden onbewoonbaar. Bus reed in op groep militairen Vanmorgen omstreeks half negen is o. de HeijendaalseWeg onder Brakkenstein bij Nijmegen een militair het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Ui de richting Brakkenstein reed met grot vaart een autobusje op een groep mili tairen in, die op weg was naar Heumens- oord, het militaire oefenterrein van het Garnizoen Nijmegen. Een militair kwam om het leven, name lijk de 41-jarige sergeant T. M. G. Merkx uit Nijmegen. Een andere militair werd gewond. Jongen onder vallende hijsbok verongelukt ip een bouwterrein aan de Jacob Geel- sbraat in Amsterdam is zaterdag de zes jarige Lucas Zuur om het leven gekomen, doordat een twintig meter lange balk van een vallend hijsblok op zijn hoofd terecht kwam. De jongen was, toen hij op een paar riendjes wachtte om te gaan voetballen, met twee hijsblokken gaan spelen. Hij maakte de haak van de ene vast aan de andere bok en begon toen te hijsen. Het gevaarte kantelde. Zondagmiddag om half drie werd tus sen Winterswijk en Aalten een auto op een onbewaakte overweg aangereden. Twee van de vier inzittenden kregen lichte verwondingen. De anderen kwamen de schrik vrij. De trein had veertig vertraging. Aprilweer met kachel (Van onze weerkundige medewerker) JijAAR ZELDEN dat er in het voor- -* jaar geen koudeperioden met gure n voorkomen. De beruchte maartse n hebben wij de vorige maand niet -.en gmis gevoeld, maar toch ontbra ken zij op het programma van de lente-, aand. In de komende dagen zal het eer wel een guur karakter hebben et buien, nu de depressies via Schot land en de Noordzee naar Denemarken Duitsland trekken. Zondagmorgen passeerde al een koufront echter vrijwel zonder regen, maar wel gevolgd door koudere lucht. Vandaag bereikte ons 'ront, waarachter behalve op- ofe buien voorkomen en een temperatuur die ook overdag tussen 8 en 10 graden schommelt. Dit is enkele graden te koud voor april. De hogedruk- gebieden hebben ons weer in de steek gelaten, waardoor de barometer flink gaan dalen en er in deze week qe- akkelijk nieuwe depressies met buien v vrij veel wind tot onze omgeving unnen doordringen. Veel wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt met en kele buien. Krachtige en af en toe harde wind tussen west en noordwest. Vrij koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). DINSDAG 7 APRIL Zon op 6.04, onder 19.22, maan op 5-48, onder 18.52. 8 April nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur w. bew. I windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1