Standplaatswisseling moet geregeld worden Straaljager stortte in IJsselmeer Gepleit werd voor aantrekkelijk kerkelijk catechisatieboek Radioactiviteit bij Politie- Brabantrit New York herdenkt op grootse wijze tocht van Henry Hudson Unileverconcern verhoogt omzet en winst Autopersen DONDERDAG 2 APRIL 1939 Gereformeerde predikanten vergaderden (Van een onzer verslaggevers) T*\E VERENIGING van Predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft besloten een commissie te benoemen, die zal nagaan in hoeverre er behoefte bestaat aan een instantie, welke zich bezighoudl met de mogelijkheden van standplaatsverandering van predikanten. Hel kostte de vereniging kennelijk geen moeite om dit besluit te nemen; wahl nadat de voorzitter, ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, in zijn openings woord de vraag had gesteld, of men een dergelijke commissie nodig acht te, klaterde er een daverend applaus op. Ds. Kuiper had zijn openingswoord na melijk gewijd aan de positie van de pre dikanten voor wie verandering van ge meente nuttig of nodig zou zijn. Hij zet te uiteen, dat het hier in de meeste ge vallen om de oudere dominees gaat. Op veel plaatsen is de noodzaak niet aanwe zig, dat de band tussen gemeente en pre dikant in vredelievende zin wordt losgemaakt. Maar er zijn genoeg geval len, waarin dat wel gewenst is, al behoeft er van onenigheid niet steeds sprake te Ds. Kuiper vond dit niet verontrustend. Tengevolge van de verbeterde communi catiemiddelen radio en televisie is het haast onmogelijk, dat een predikant lan ge jaren achtereen in zijn gemeente staat, tot bevrediging van het grootste deel van die gemeente,, uitzonderingen daargela- Dat de behoefte aan verandering reëel aanwezig is, blijkt wanneer er een va- kature voor predikant in algemene dienst ontstaat. („Bij het openvallen van de functie van gevangenispredikant schijnen de dominees bij bosjes op de stoep te zijn om geestelijk verzorger van Gerrit de Stotteraar te worden"). Preek centraal Waaraan is in het algemeen de ver moeidheid van predikanten om zeei lang in dezelfde gemeente te staan te wijten? Ds. Kuiper wilde van de vële oorzaken alleen deze ene noemen: de prediking. Ken predikant wordt doorgaans geme ten naar zijn preken. Daarom spitst het vraagstuk zich toe op dit deel van zijn arbeid. In dit opzicht hebben de predi kanten een moeilijk ambt. Elke zondag wordt van hen iets verwacht, dat creatief moet zijn. Wie presteert dat? Nu kan men wel zeggen, dat de dominee toch op een bepaalde plaats door God gesteld is en dat hij daarmee tevreden moet zijn, maar dat argument maakte op ds. Kuiper wei nig indruk. Hij kon niet inzien, dat het streven om aan bepaalde bezwaren tege moet te komen, daarmee in strijd |[\i Veertien clagen Wel zijn de scheidingslijnen tussen de socialisten en hun voormalige partners in de regering de laatste weken tot bi? der dikke strepen uitgedijd trammelant als we gehad hebben over het voorzi schap van de Tweede Kamer bevordert ook al niet het krimpen dier lijnen i een lijn, hoe fors ook, is nog lang geen heining. Er is toch kennelijk in de KVP een zekere beduchtheid om die heinii helpen opzetten. En dat is dus weer heel nieuwe ontwikkeling die er mede toe leidt, dat, ondanks het geduldige, minutieuze voorbereidende informatie werk van prof. Beel, de formateur niet in een opgeschud bedje stapt. Want alleen al het opnieuw bezien van de vraag, of er nog wel iets in herleving van de brede basis 2it, kost tijd. En mocht de brede basis geen haalbare trek zijn, dan is he' nog niet eenvoudig, gezien ook dezi stroming in de KVP, tot een andere com binafie komen. Waarmede maar gezegd wil zijn: veertien dagen lijken lang, toani' het land heeft werkelijk dirngend be hoefte aan een snel optredend kabinet met doelbewust programma, maar prof De Quay kan het ook niet helpen dat de uitslag van de verkiezingen was zoals zij was. En daarom mag men niet zeggen dat deze veertien dagen een exorbitant lang professoraal kwartiertje vorme (Alg. Dagblad) Aziatisch Hongarije Het Aziatische Hongarije wordt Tibt genoemd. Verrassend snel en intensief breidt zich het misnoegen der volkeren van Zuid-Azië tegen dit blijk van Chit communistische coëxistentie met een i loos volk uit. Kwader dagen dan ooit heeft thans Nehroe, die opmerkelijk laat ongaarne 't feit van de opstand erkende en verklaringen aflegde, die Peking gaarne bereid is als „vriendelijk" te aanvaardei Dat Nehroe niet bereid en in staat is h< militair voor Tibet op te nemen, is ee ieder wel duidelijk en wordt ook aar vaard. Hoe zou het anders, waar heel het Westen in het geval Hongarije het ijzeren gord\jn onverlet liet? Maar de klacht ir India is, dat Nehroe ook in zijn land zich al te zeer gevangen legt aan Peking: scherp toeziend oog, en al te weinig (dil is in het geheel niet) mededogen met de onderdrukte en afkeer van onderdrukking onder woorden waagt te brengen. Nog een flink eind verder gaat een Tibet- expert als prins Peter van Griekenland, die Nehroe beticht daadwerkelijk met de bezetting van Tibet te hebben geholpen, voor eigen gemakkelijker coëxistentie. Het gemor over Peking zet zich voort naar Malakka en zelfs tot in Indonesië Het is van uitermate grote betekenis, nu in Zuid-Azië de toestand zich nog zetten moet, dat thans een zo sterke onwil tegen en ongerustheid over communistische overheersing zich openbaren. Dit be ïnvloedt zeer Pekings positie op de inter nationale politieke markt en meer nog met de term: „het Aziatische Hongarije" wordt de wezenseenheid van het Europees- Aziatische bolsjewisme geïllustreerd en de reflex daarvan in hel Westen is een ten dens naar een orotere veiligheid. En dit met de Berlijn-conferentie voor de drempel.' (Trouw). :ijn. Wie ook in dit opzicht het beste :oekt voor de kerk, doet zeker nie tort aan het geloof dat God iede» :igen plaats toewijst. Er moet iets gedaan worden. Van de Generale Synode kan echter moeilijk initiatief verwacht worden. Wel kan de predikantenvereniging hier stappen doen. ze stap nam men dan ook. Er is altijd gezegd, dat de predikantenvereniging geen vakvereniging mag zijn, die de ma teriële belangen van de predikanten be hartigt. Ds. Kuiper meende echter, dat deze zaak niet alleen een stoffelijke maar vooral een geestelijke kant heeft. De te vormen commissie zal nu de nood De A.W .W .-verzekering Premieplicht niet zonder herziening ongehuwdentarief De regering- is het met vele leden van de Eerste Kamer eens, dat de moeilijk heid, dat ongehuwden premie zullen gaan en voor de algemene weduwen- en n verzekering, moet worden opge lost langs de weg van een herziening het „ongehuwdentarief" voor de loon- mkomstenbelasting. In de memorie antwoord op het voorlopig verslag i de Eerste Kamer over de weduwen- wezenwet erkennen minister van sociale zaken Beel en minister van financiëi Zijlstra, dat dit ongehuwdentarief herzie ning behoeft. Tegen de bezwaren van sommige i toren tegen de premieplicht van onge huwde vrouwen voeren de ministers aan dat ook het kind van een ongehuwdi vrouw (weduwe, gescheiden vrouw, onge huwde moeder) wees kan worden en van de algemene verzekering zal moeten kunnen profiteren. Naast het argument dat de ongehuwd blijvende vrouwen zelf als kind wees hadden kunnen worden rechtvaardigt toch deze omstandigheid d« premieplicht van de ongehuwde vrou aldus de ministers. Het voorstel or premieplicht voor de AWW-verzekering alleen tot mannen te beperken, wijzen zij van de hand. De ministers erkennen, dat de thans voorgestelde regeling enkele „harde grens gevallen" heeft geschapen. Bij het opstel len van het wetsontwerp zijn de moei lijkheden wel degelijk onderkend, maai een meer bevredigende regeling werd niel gevonden. Overigens menen de ministers, dat de kwestie van dé „grenzen" en wal daarmee samenhangt uitermate geschikt >or nadere bestudering, wanneer de thans voorgestelde voorziening enige ervaring is opgedaan. Zij vertrouwen ten volle, dat de nieuwe regering bereid zal zijn over deze materie, nadat de wet enige tijd van kracht zal zijn geweest, opnieuw contact met de Staten-Generaal op 'tr - - gaan peilen die er in dit opzicht is, en daarover volgend jaar rapport uit brengen. Onder de titel „De vorming van de kerkjeugd" besprak ds. J. Firet, secreta ris van de Ned. Geref. Jeugdraad te Amersfoort, de techniek van de catechi satie, waarbij hij ook het jeugdwerk be trok. Allereerst achtte hij bezinning op de methodiek nodig. Zoals in alle vormings activiteiten moet ook in de catechese en het jeugdwerk worden uitgegaan van de situatie der jeugd. Maar men moet ook rekenen met de wijze, waarop het vor mingsproces verloopt en met de voor waarden voor het ontstaan van een situa tie, die een vormingsproces mogelijk Bij vorming gaat het niet om vermeer dering van kennis, maar in hoofdzaak om een integratief proces, waarin heel de persoon betrokken is. Daarom meet de interesse worden gewekt, zodat de cate chisanten de stof gaan beleven. Dit kan o.a. door de zelfwerkzaamheid te stimu- De discussie over dit onderwerp was zeer algemeen. Vele predikanten kwamen met hun moeilijkheden en vreugden als catecheet naar voren. Dit dc besprekingen noteren we de vraag van dr. J. van den Berg te Zutphen, die om een algemeen bruikbaar en goed uitgevoerd kerkelijk catechisatieboek vroeg, dat ook later nog eens gaarne ter hand wordt genomen. Al wat momenteel op dit gebied bestaat, is soms in zijn soorl wel goed, maar staat toch niet op het niveau dat men eigenlijk zou wensen. Forum In de besloten samenkomst op de avond van de vergadering voerde ds. F. Galle uit Rostock in Mecklenburg het woord. Met hem woonden nog enkele andere pre dikanten uit Duitsland de vergadering bij. Daarna besprak een forum enige vragen betreffende de zielszorg aan predikai De vereniging hield zich ook nog moment met huishoudelijke zaken bezig. Er zijn thans 800 predikanten, dienstdoend of geëmeriteerd, lid van de vereniging. De vergadering benoemde prof. dr. G. C. Berkouwer opnieuw in de redactie van het Geref. Theol. Tijdschrift. In de vaca ture-wijlen prof. dr. G. M. den Hartogh wees men prof. dr. J. L. Koole aai redactielid. Dit zou men een geslaagde poging om de jeugd vertrouwd te maken met de luchtvaart kunnen noemen. Cisteren en vandaag hield de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart haar jaarlijkse jeugdluchtvaartdagen, dit maal op de basis Soesterberg. Op de eerste dag waren er 1500 jongelui op de basis. Er was een knaaap bij, die zich in het hol van de leeuw ofwel de neus van een straaljager waagde. Op 16 en 17 juni in Tilburg te maken krijgt, zal het probleem zijn, waarmee de deelnemers aan de Politie-Brabantrit dit jaar zullen worden geconfronteerd. Deze rit, die op 16 en 17 juni met Tilburg als centrum wordt gehouden, is langzamer hand uitgegroeid tot een nationale poli tie-manoeuvre. In 1957 schakelde de Tilburgse gemeentepolitie, die de tocht organiseert, de televisie als medium bij het opsporingsonderzoek in. Dit experiment oogstte zoveel succes, dat het onder meer tijdens het Interpol- congres in september jl. te Londen de belangstelling van 62 organisaties van de bij de Interpol aangesloten landen verwierf. De belangstelling van de gehele inter nationale politie- en justitiewereld is thans op een ander actueel probleem gericht. Het toenemend gebruik van radio-actieve stoffen in dc medische we tenschap en het bedrijfsleven dwingt er toe rekening te houden met misdrijven or ongevallen, waarbij deze gevaarlijke stoffen een rol spelen. De politie is in dergelijke gevallen het eerst aangewezen apparaat, dat han delend moet optreden. De geruchtmaken de affaire Joke Haansehoten in Putten, het zoekraken van een loden pot met radio-actieve stoffen uit een laboratorium in Leiden, het vinden van radio-actieve stoffen tijdens een onderzoek naar een moordzaak m Brussel en het wegnemen van met radio-actieve stoffen gevulde flessen van een vuilverbrandingsplaats in Schotland zijn daar enkele recente voorbeelden van. In deze gevallen was het gevaar van besmetting voor de met het onderzoek belaste politie-ambtena- beeldig. de bevolking zeker Examen De bedoeling van het experiment tij dens de Politie-Brabantrit is de opspo ringsambtenaren vertrouwd te maken met de problemen die zich kunnen voor doen en de methoden die kunnen worden gevolgd. Om de deelnemers op hun taak voor te bereiden zullen zij in de eerst komende maanden op het terrein wor den onderricht om tijdens de rit met behulp van geigertellers een „examen at te leggen, waarbij een ongevaarlijke, maar meetbare hoeveelheid radio-actieve stof zal worden gebruikt. Door de kaart- lees- en oriëntatieproblemen zal echter de wedstrijdsfeer niet verloren gaan. De drie startplaatsen en de finish zullen pas op het laatste moment bekend worden gemaakt. Het verzamelpunt van de eerste dag zal Tilburg zijn, waar de deelnemers worden ingekwartierd. Voor de eerste maal zullen ook pers- en filmvertegen woordigers aan de rit kunnen deelnemen Voor hen Is een speciale persprijs met wisselbeker beschikbaar gesteld. Het is verder de bedoeling van de organisatoren de rit bij het tweede lustrum definitief een internationaal karakter te geve: Het zal het grootste feest van dt laatste vijftig jaar in New York wor den met uitzondering van de wereld tentoonstelling in 1939, heeft de voor zitter van het New Yorkse comité voor de Hudsonherdenking, de heer R. C. Patterson, gistermiddag in het Prinses Beatrix zal historische bootreis maken Amstel Hotel te Amsterdam ver klaard. Ter herdenking van de historische tocht, die de Britse zeekapitein Henry Hudson in zijn Nederlandse scheepje van Amster dam naar Amerika 350 jaar geleden maak te, zijn in de V.S. drie hoofdcomiités op gericht. dde de uitgebreide herdenkingen organiseren: een comité voor New York zelf, een comité voor de staat New York en een federaal comité dat als overkoepelend orgaan voor de coördinatie Gisteren zijn voor de Henry Hudson herdenking, die deze week in Amsterdam wordt gehouden, enkele vooraanstaande Amerikanen in ons land gearriveerd. Be halve de heer Patterson was er de per soonlijke vertegenwoordiger van gouver neur Rockefeller van de staat New York. de heer Berent Friele, de president-com missaris van de New Yorkse haven, de heer D. V. Lowe en de voorzitter van h federale comité, de heer J. H. G. Peil. Op een informele bijeenkomst in het Amstel Hotel verklaarde de heer Peil, da» er reeds thans in New York men gelds voor de viering bijeen zijn ge bracht. De feestelijkheden in en om New York zullen van juni tot september, totaal 95 dagen, voortduren. In de laatste periode (september) zal prinses Beatrix li New York een waarlijk koninklijk wel kom te beurt vallen. Per boot Men is onder andere ran plan onze prin ses per boot van New York naar Albany, de hoofdstad van dc staat New York, te igcn. Het is In september juist 330 jaar geleden dat Henry Hudson als eerste Europeaan met z(jn kleine scheepje „De alve Maen" deze zelfdi icht over de prachtige na rivier aflegde. Zijn zeneens Albany. De heer Patterson vertelde iets over de feestelijkheden in New York zeil. De stad 230 km lange ir hem genoem- cindpunt was zal tijdens de viering hot grootste vuur- wark u»t zijn geschiedenis te zien krijgen. Er wordt nóg een record geslagen: 95 da gen lang zullen in een groot deel van de 9traat, ail'le gebouwen en huizen tot stad. te weten van de 42ste tot de 59ste 's nachts twee uuir verlicht zijn. Een zo Intense verlichting heeft New York nog nooit meegemaakt. Schreierstoren Zaterdag zullen vela Amerikaanse gas ten in Amsterdam aanwezig zijn bij de Schreiersteren, waarin een uit New York gekomen gedenkplaat zal worden gemet seld. Een galadiner ln het Amstel Hotel zal zaterdagavond de Henry Hudson her denking in Amsterdam besluiten. Uitvoer uit Nederland gedaald miljoen tot J 18.388 min, terwijl de bedrijfswinst toenam van 907,1 min tot 976,3 min. De geconsolideerde netto-winst vermeerderde tot 503,1 (v.j. 428,4) min na aftrek van 490 (480,4) min belastingen naar de winst. De wnist na belasting doch vóór rente op lange schuld kwam op 9 (8.2) °/o van het belegd kapitaal. Na het dividend zal de in het bedrijf ge houden winst met 359,8 min tot 2808 min worden verhoogd. margarine, spijsvet, slaolie zeep, wasmiddelen, toiletart. en parfums levensmiddelen plantaardige en dierlijke oliën en vetten veekoeken en mengvoeder div. fabrikaten met inbeRr. v. glycerine prod., voornamelijk tropische, verhandeld door Un. Africa, ook hout handdsart., voornamel verhandeld door Un. Africa diensten i in 1958 (1957) in duizenden ton 1605 (1617) verkopen aan dei-den Onderlinge leveringen en diensten Prod, gekocht door West- afr. marketing board en geproduceerd voor an- 13.395 (12.975) 470 495) omzet ln Geografische verdeling van miljoenen guldens: 1956 1957 1958 Europa 11 057 11.103 11.129 Amerika 1-914 2.217 2.367 Afrika. Midden-Oosten, Australië. Nw. Zee land 895 1.023 1.020 Verre Oosten828 817 858 Un. Africa-groep3 088 3.136 3.012 Liquiditeit Het saldo van de liquide middelen bo ven de korte schulden steeg van 356 min tot 589 min, ten eerste door beperking van voorraden ondanks uitbreiding van zaken, ten tweede door verdwijning van de kredieten der verkochte Noorse maat schappijen, ten derde door devaluaties, die tevens het guldensbedrag van het bedrijfs kapitaal verlaagden Aan beschikbare mid delen kwam 828 min vrJJ, waarvan 360 min behouden winst, ƒ244 ml n vrijgeko men uit afschrijvingen,, minder nodig voor bedrlifskapltaal 244 mlun. In vaste activa werd 429 geïnvesteerd, voot derc doeleinden, zoals aflossing van lange schuld was 43 min nodig- De investeringen ad 429 (v.J. 445) min zlJn aanzienlijk bij dc begrotingen aehterg ebleven. zodat het InvesterJngs- program voor 1959 met inbegrip van hel inhalen zeer hoog wordt. Ook zal de be hoefte aan bedrijfskapitaal toenemen doch dc liquiditeit is voldoende voor alle behoeften in 1959. Oliën en margarine Gemiddeld waren de prijzen van oliën en vetten iets lager met grote onderlinge verschillen: Liquide oliën, traan en palm olie waren goedkoper, talk veranderde weinig, copra ei. paJmpitten duurder dan zij sinds jaren waren geweest. De aange boden hoeveelheid grondstoffen voor mar garine. spijsvetten en zeep was kleiner. De daling bij copra uit de Philippijnen en Indonesië en van talk uit de Ver. Staten werd niet goedgemaakt doohr meer oli4n en oliehoudende zaden uit West-Afrika Argentinië. De V.S. leverden weer op spe- oiale voorwaarden grote hoeveelheden eetbare oliën aan vele panden. De wereldproduktle en het wereldver- bruik van oliën en vetten «tegen 2*1*. Overvloedige oogst in de V.S. en China doet veel groter aanbod van vloeibare oliën verwachten. De margarlneomziet daalde door aanbod van goedkope boter Ln sommige Europese landen, doch naim in Nederland deson danks toe. De omzet in bak- en braadvet steeg. In de tweede jaarhelft verbeterde de winstmarge op margarine en spijs vetten. Wasmiddelen De omzet in synthetische wasmiddelen en hert marktaandeel in de meeste landen gingen goed vooruit. Ondanks scherpe concurrentie gingen de winsten goed vooruit, grotendeels door grotere bijdra gen van nieuwe artikelen. Terwijl de hoe veelheden daalden steeg de waarde door dat een ton synthetische middelen meet waskracht heeft dan een ton zeep. De stij gende omzet van toiletartikelen bracht grotere winsten. De levensmiddelenomzet steeg bij scher pe concurrentie en de winst eveneene, hoe- Piloot door een helikopter opgepikt Z""1 ISTERMIDDAG zijn, zoals in een deel van onze edities al is ge meld, twee Thunderstreak-straalja- gers van de vliegbasis Eindhoven tij dens een formatievlucht met elkaai in botsing gekomen. Een van de toe stellen werd zwaar beschadigd en de piloot was genoodzaakt zijn vlieg tuig boven het IJsselmeer te verlaten. Hij werd levend uit het water opge pikt. De piloot van het andere toestel De moeilijkheden begonnen tussen Dee- len en Volkel. Een formatie van drie straaljagers was op weg naar de basis Op 5000 meter hoogte raakte het vliegtuig luitenant-vlieger F. J. de Jong uit Eindhoven met zijn hoogteroer de cockpit het vliegtuig van reserve eerste luite nant-vlieger P. van Leeuwen. De cockpit werd weliswaar zwaar beschadigd, maar Van Leeuwen kon toch nog terugkeren naar Eindhoven, waar hij veilig landde. Minder gelukkig was De Jong. Bij de botsing was het hoogteroer van zijn Thun- derstreak onklaar geraakt en hij zag ln, dat er met het toestel niet veel te begin nen viel De piloot waarschuwde de grond dienst en verzocht om hem naar een plaats te dirigeren waar hij veilig zijn toestel kon verlaten. Omdat hij boven dicht wolkendek vloog, wist Dc Jong niet waar hij zich bevond. De gronddienst stuurde hem in de rich ting van het IJsselmeer. Piloot De Jong werd gevolgd door het onbeschadigde stel van zijn formatie met kapitein-vlieger L. A. Walraven aan boord. Deze bleef ln de buurt toen De Jong met zijn schiet stoel het beschadigde toestel verliet met zijn parachute veilig ln het 50 diepe water van de Zuidoost-Polder land de. De drenkeling blies zijn rubberbootje op en bleef dobberend op de golven wach ten tot reddingsploegen hem vonden. Dit duurde maar een half uur, dank zij het doortastend optreden van de grond dienst op Eindhoven, die onmiddellijk het reddingsapparaat in werking had gesteld Een helikopter van de marine, die op Soesterberg is gestationeerd, vond het rubberbootje direot, omdat boven de plaats nog steeds de onbeschadigde straaljager rondcirkelde. Dc piloot is later op dc middag naar Eindhoven teruggebracht, i n miljoenen guldens 2898 (2945) 3092 (2973) 2019 (1800) 4545 (4701) 1449 (1407) 802 819) 928 (1143) wel de winstmarge gelijk bleef. Het over genomen dlepvriesbedrijf Vita N V. geeft goede toekomstverwachtingen De vee- voederomzet in Europa steeg door do lange winter en de natte zomer, de pluim veevoeder in Engeland nam toe door gro ter vraag naar eieren en het mesten van kuikens De prijzen evenals die van de grondstoffen daalden. Over de gehele wereld werken thans 2600 man van Unilever aan wetenschappe lijk onderzoek. Dit aandeel steeg de laat ste 5 Jaren 50Vi. De ruimte ln het labora torium te Vlaardingen werd met 40 ver groot, te Port Sunlight met 25 De winst van Un. Africa ging sterk ach teruit door stijgende kosten en krimpende winstmarges, doch eind 1958 kwam ver betering Oorzaken waren de lagere cacao- oogst, prijsdaling voor de me«6t« uit- voerprodukten, ineenstorting van de dia- manthaussc in Sierra Leone. In tegenstel ling tot de Britse gaven de Franse geble- deneen beter beeld door goede oogsten en ruime koopkracht, terwijl de Belgische Kongo getroffen werd door prijsdaling vooral voor ertsen. Nederland De concernuitvoer uiit Nederland daalde tot 330,5 (337,9) min door daling van prijs en omzet voor margarine en spijsvetten en van omzet voor baoon. De uitvoer uit Engeland daalde tot 551,9 (559,6) min. De uitvoer van han delsartikelen uit Nederland door Un. Africa nam iets toe. doch die uit Enge land daalde enigszins In Indonesië konden de fabricages worden hervat daar in maart de aanvoer van grondstoffen weer op gang begon te komen. Het Nederlands personeel ls vervangen. Het vermogen van pensioen- cn voorzie ningsfondsen steeg tot 1,1 miljard, het aantal deelnemers tort 111.400. terwijl voor 7100 personeelsleden verzekeringsovereen komsten zijn gesloten. De pensioenuitga ven 125 min met inbegrip van 31 min staatsverzekering. To Oss is een nieuwe soepfabriek ge- opjend, te Purfleet een margarlnefabriek gemoderniseerd cn te Port Sunlight kwam ccn nieuwe elektrische centrale van ƒ25 min in bedrUf. Nieuwe plannen Op het program staan ccn margarine- fabriek tc Stockholm van ƒ10,9 min, in stallaties voor syuthetischc wasmiddelen ln Engeland. Rhodesia, Canada en dc V.S, ad 17,3 min, zeepfabriek tc Rangoon, ad 10,3 min, uitbreiding dicpvricsoutillage in Engeland 15,7 min en installaties voor consumptie-ijs en koelkasten in Engeland ƒ23,9 min cn Duitsland ƒ6,1 min, olle- palmondernemlngen cn olioperserijen in Belg. Kongo en Nigeria 30,6 min, thee onderneming en fabriek in Belg Kongo 12,9 min, twee vrachtschepen 21,7 min, auto's 42,2 min, woningen fe.d. 9,8 min. Zeer binnenkort nieuwe financiële verhouding? (Van onze parlementeredactie) De ministers Zijlstra en Struycken ach ten 't uitermate gewenst, dat nog dit Jaar 'n nieuwe wettelijke regeling van de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten tot stand komt. Zij hebben het voor nemen te bevorderen, dat het desbetref fende wetsontwerp onmiddellijk na ont vangst van het advies van de Raad van State aan de Staten-Generaal wordt aan geboden, ook al is het kabinet demissio nair. De ministers schrijven ddt in een nota aan de Tweede Kamer. Blijkens deze nota heeft hert ontwerp ln de eerste plaats de bedoeling te voorzien in een meer objectieve verdeling v^n de middelen van het gemeentefonds. Wat d« voeding van hert fonds betreft, bevat het wetsontwerp het voorste) de steeds stij gende behoefte aan middelen voor de uit keringen van het lager onderwijs en voor het nijverheidsonderwijs voortaan ten laste van de rijksbegroting te doen ko men, wart een indirecte verbetering van de positie van het fonds betekent. HET ZOGEHETEN telefoon persen i6 niets bijzonder» meer, horen we uit Long Beach, California. U kent die sport langzamerhand wel. Het is de kunst om met zoveel mogelijk kennissen in een telefoon cel te kruipen. De studenten in Glas gow waren er zeer in bedreven. Al» we ons het cijfer nog goed herinne ren kropen ze met 48 man in een cel, waarvan de deur dan normaal kon 6luiten. Over de hele wereld is het telefoonpersen beoefend, veelal tot schade van de cel. Maar het spelle tje is dus nu door een ander van de eerste plaats ver drongen. Eén en twintig lerares sen en onderwij zeressen hebben een record gevestigd op een geheel nieuw terrein van de sportbeoefe ning, het zogenaamde autopersen, cn ze hebben daarmee bij haar leerlin gen grote roem verworven. Met z'n eén en twintigen kropen ze in een DK W. en toen ze er weer uitkwa men, zei een geschiedenislerares ze is blond, zo wordt ons gemeld „er hadden er nog wel twaalf bij gekund, maar er waren geen col lega's meer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5