CHRISTELIJK f&STOPHOEST LADY ISABELLA Chr. Geref. zending zoekt nieuwe mogelijkheden School als schakel tussen maatschappij gezin en Leiderschap in het Geref. maatschappelijk werk Gesprek met dr. Turner van de Alliaiice-zending Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Nazorg na belijdenis is dringend nodig DE Christelijke Gereformeerde 1erken zoeken ook naar nieuwe mogelijkheden voor hun zendingswerk Op Celebes, met name in de hoofdstad Makas sar, verricht de zending van deze kerken veel en zegenrijk werk. Of het werk op een eind zal lopen, kan niemand zeggen. Intussen wordt binnenskamers al druk gestudeerd over de mo gelijkheden eventueel elders aan het werk te kunnen gaan Ds. I. de Bruijne, te Rotterdam- Centrum, schreef daarover o.m in zijn kerkbladmogelijk zal de komende synode voor be langrijke beslissingen inzake het zendingswerk komen te W/'AT doet ds. M. Geleynse nu, vv die na een verlof weer is uit gegaan naar Makassar? Allereerst ligt er in Makassar, de grote stad op Celebes, zelf een zendingstaak! Door al wat er in het binnenland gebeurde en de verarming van de bevolking zijn velen naar Makassar getrokken! Daar zijn dan ook op het ogen blik in Makassar twee gemeenten, één van een 100 en de andere van een 700 zielen bestaande in hoofd zaak uit Toiadjas van ons zen dingsterrein Hier is ds. Geleyn se de raadsman, de leidsman, de organisator op de achtergrond, de stimulans voor kerkbouw en op bouw van de gemeente. De plannen die deputaten had den. om in samenwerking met de Geref. Z.-ndinfsbond op hun rustig terrein een opleidings school voor inlandse predikanten in het leven te roepen, zijn door de onrust ook op dat terrein door de algemene situatie In Indonesië nu niet uitvoerbaar. Het laat zich zelfs aanzien, dat het geheel niet meer uitvoerbaar is. Dit is oorzaak, dat deputaten zich bezinnen op mogelijkheden om toch aan de jonge Toradja- kerk nog de dienst te bewijzen, die wij zeker nog aan haar ver- Klicht zijn, orr jonge mannen uit et eigen volk ergens een goede orthodoxe theologische opleiding te laten volgen. TNMIDDELS hadden deputaten en A zendende kerken, daar dokto ren zeer gewenst waren in Indo nesië. zich bezonnen op de moge lijkheid om via de medische dienst nog wat voor het volk te kunnen doen In dokter E. Helms vonden reputaten de jonge arts die zich bereid verklaarde om uit te gaan. Hiertoe was een zekere chirurgische vaardigheid gewenst en kennis van de tropen en tro pische ziekten. Dokter Helms ook Hollandse artsen niet worden toegelaten. Die er zijn kunnen na beëindiging van over eenkomsten vertrekken Zo staan we voor het feit dat dokter Helms en zijn verloofde, mej. Ter Weel. die kort geleden haar se- mi-nrts examen aflegde met goed gevolg, niet naar Indonesië zul len kunnen gaan. Ook ds. Floor van Almelo, die de nodige vóóropleidlng en scho ling beëindigd heeft om als do cent aan de opleidingsschool uit te gaan, zal nu niet kunnen vertrek ken En de vraag klemt hoe lang zal ds. Geleynse nog kunnen blij ven en ook nog iets kunnen doen? In dei- situatie staan wij niet alleen. Alle kerken die hun zen- dlngstcrreinen in Indonesië had den. staan voor dezelfde vragen! Maar al zouden we daar niet meer kunnen werken de op dracht van de Koning van de kerk blijft! En er zijn nog zoveel gebieden op Gods grote wereld waar het licht van het evangelie niet of zo goed als niet bekend yOOR velen, die, door evange lisatie gewonnen, uit een buitenkerkelijk milieu afkom stig zijn, is het soms nog minder moeilijk om de gereformeerde belijdenis te aanvaarden, dan om de gereformeerde levensstijl zo maar te accepteren. Op het punt van de zondagsviering van ontspanning en vermaak, van omgang in het society-leven hebben zij soms vroeger heel andere opvattingen gehad en heel andere praktijken gevolgd dan onder de gereformeerden gebruikelijk zijn. Aldus de Kam per hoogleraar, die dan ver- Moeten wij van hen eisen, de- zij ogenblikkelijk met huid en haar onze stijl van leven aan vaarden? Of kunnen wij hen vrij laten en maar afwachten, hoe zich dat bij hen ontwikkelen zal? Hier staan wij voor een heel moeilijke puzzle, waarover in de kring van de evangelisatie al heel wat gepiekerd is. Tot dusver zijn er nog nooit grote getallen uit de wereld tot ons overgekomen. Maar ais Gods zegen over ons werk eens zo groot werd, dat dat wel ging gebeuren, dan zouden hier op het punt van onze „calvinistische zede" n< weieens behoorlijke problemen kunnen rijzen en zou dat nog wei eens een crisis in onze praktische ethiek kunnen gaan betekenen. Wij kunnen dit vraagstuk hier nu niet in zijn volle omvang be handelen. Tweeërlei zeggen wij ervan: vooieerst komt het hier aan op veel tact. Als wij de over tuiging nebben, dat de betrok)* - nen echt in het geloo' een radi cale keuze voor Christus en Zijn dienst hebben gedaan, dienen wij de moed te bezitten om in het begin hun een behoorlijke mate van vrijheid te laten en hun niet eindeloze menselijke geboden met dwang op te leggen, iets waar Paulus in de brief aan de Gala ten zo streng tegen gewaarschuwd heeft. In de regel ziet men juist dan zulke mensen het eerst en het meest zelf in levensstijl naar Maar van niet minder belang is hier de geestelijke nazorg na de openbare belijdenis. Unie ..Een school met de Bijbel hijeen (Van verslaggevers) Op de jaarvergadering van de Unie „Een school met de Bijbel" heeft dr. J. L. P. Brants, rector van het christelijk lyceum te Emmen, ge sproken over de betekenis van de school voor het gezin. Het gezin is de geborgenheid, waarbinnen het kind zijn eerste stappen zet op de weg naar zijn plaats in de maatschappij. Het gezin van vandaag kan het kind die maatschappij niet meer binnenleiden, daarvoot is de maatschappij te inge wikkeld geworden. Andere organen, speciaal de school en de jeugdbewe ging, moeten daarom een deel van de pedagogische taak van het gezin over- Het "bijbrengen van kennis is de eer ste taak vart de school. Maar daarbij kan het nooit blijven, zeker niet in de christelijke school. Evenals in het chris telijk gezin ligt in o'ie school de Bijbel ten grondslag aan al het werken. Zeer belangrijk Ls de functie van de school ten opzichte van de uitingen der cultuur. Dr. Brants somde er een paar op: bioscoop, film, televisie. N)aar zijn innige overtuiging behoren gezin en school zich afzijdig te hou den van de bioscoop; deze is in haar tegenwoordige gedaante onaanvaard baar voor de jeugd. Daarmee wilde hij echter niet de film verwerpen. Juist voor het leren waarderen van dit prachtige medium kan de school zoveel doen. Ook btj de televisie moet de school het gezin de helpende hand bieden. Hetzelfde is van toepassing bij ele vragen. Niet dat de school de lichtingstaak der ouders moet ovi men; maar wél kan zij, b.v. door de jongen eerbied bij te brengen voor het meisje, behulpzaam zijn. Ook in andere zaken, zoals de poli tiek, het stimuleren van bezoek aan jeugdconcerten en musea en ten slotte zelfs bij de beroepskeuze heeft de school Leiderschap in het maatschappelijke werk is het onderwerp, dat de Bond van gereformeerden werkzaam in kerkelijke en in maatschappelijke arbeid heeft gekozen voor de conferentie, die deze groep gedurende twee dagen in Overschie houdt. Prof. dr. R. Schippers leidde gisteren de besprekingen in met een algemene beschouwing, waann hij de moeilijke positie van de leider(ster) omschreef als een ivaarachtig dienende, die alleen kan voortkomen uit eigen innige over tuiging en roeping. een taak van betekenis Zij kan deze echter pas goed verrichten als er wis selwerking is tussen gezin en school en tussen school en maatschappij. Ter opening van deze tachtigste jaar vergadering der Unie, had eerst de tweede voorzitter, prof. dr. G. P. van Itterzon, een rede gehouden over schoolpropaganda (van de vitorzitter. prof. dr. K. Dijk. las hij een brief voor uit Johannesburg!. Prof. Van Itterzon legde de nadruk op de gemeenschapsgedaehte der school. De schoolgemeenschap is niet gelijk aan de optelsom van alle kinderen, die m de banken zitten. Deze gemeenschap is de samenleving van menselijke per soonlijkheden in de school. Het school lokaal is niet in de eerste plaats de plek, waar de lessen worden geleerd, maar een plek waar samen wordt ge leefd. De school met de Bijbel wordt een gemeenschap wanneer zij. die van de ze school deel uitmaken, een geestelij ke band hebben met de kerk van Chris tus, in het gemeenschappelijk gebed, in het gemeenschappelijk lied, in het ge meenschappelijk luisteren naar de rijk dom van de Heilige Schrift. De schoolpropaganda moet daarop wijzen, want in de kern van de zaak betreft deze schoolpropaganda niet het voor de dag komen met mooie lokalen, gloednieuwe "leermiddelen, bekwame on derwijskrachten, maar de onmiddellijke band met het geloof. „Het gehalte van ons onderwijs komt uit in de mate waarmede wij in ons gehele onderwijs het evangelie kunnen laten doorklinken", zei prof. Van Itterson. „De kinderen, die onze scholen bevolken, zullen straks in de samenleving hun plaats moeten inne men. Wat hun beroep of ambt zal zijn, kunnen we niet voorzien. Van het hoogste gewicht is echter hoe zij gods dienstig en zedelijk gevormd zijn. Een verwaarlozing van deze onmisbare elementen moet zich ook blijkens de ervaring te zijner tijd wre,ken." VISIECOLLECTE Bij de behandeling van de traditione le agendapunten maakte de secretaris, mr. J. J. Hangelbroek, bekend dat er thans 1023 locale eomité's van de Unie op. Deze goede opbrengst is mede het ge volg van de propaganda-actie, gevoerd door de heer N. Henkels, die ook dit jaar weer rapporL van zijn werk uit bracht. Nog steecff zijn dc steden de zwakke plekken bij de Uniecollectes. Op plaatsen en in streken, waar men schooldagen houdt (zoals b.v. in Westland, het Gooi, Groningen! blijkt de collecte betere aandacht te krijgen Bij het begin van de vergadering her dacht prof. Van Itterzon de gestorven voortrekkers op onderwijsgebied prof. dr. G. M. den Hartogh, L. W. J. van Hasselt en mr. W. C. ten Kate. Als nieuwe leden traden tot het be stuur toe de heren L. van der Zweep te Amsterdam, burgemeester W. F. van Dijk te Wijk (N.B.) en dr. D. Barends te Goes. Baliem duurste zendingsveld ter wereld Dr. H. L. Turner, president van the Christian and Missionary Alliance te New York City is 72 jaar oud, maar als men hem met zijn vrolijke gezicht zo ziet zit ten, terwijl hij vertelt van het werk van dit zendingsgenoot schap in de Baliem-vallei op Nieuw Guinea, geeft men hem niet meer dan zestig. Men legt hem uit, dat hij in ons land al lang aan de A.O.W. toe is en dat vindt deze in Canada gehoren Amerikaan eqmreuze mop. Hij zelf is. nog 'nergens anders aan toe dan aan werken en werken en dit werk bestaat in hoofdzaak in reizen. Reeds iMer maal is hij de wereld rond geweest en als hij 99 maal per jaar in zijn eigen bed slaapt is het al veel. Zo iemand heeft de Alliance wel nodig, want dit genootschap heeft in alle wind streken der wereld 826 zendelingen dienst. Er zijn reeds 92 gepensioneerd en 56 kandidaten opgeleid door de 25 colleges van de Alliance staan klaar uitgezonden te worden. Het hoofdkantoor in New York telt 186 man personeel en in 25 landen ter wereld telt men zendingskerken. In de Belgische Congo, in Zuid-Amerika, in Nieuw-Guinea. Daar ligt op het ogenblik het duurste zendingsveld ter wereld: de Baliem-vallei. Daar kan men alleen per vliegtuig komen. Er zijn wegen in noch De vallei is een wereld op zich zelf, afgesloten als een ovale groenteschotel. Trouwens de 75.000 inwoners dachten tot voor kort dan ook. dat zij de enige men sen -.ter wereld aren-. Tot voor kort want de zendelingen van de Allianci hebben de Vallei opengelegd. Het wa irdige ■eld. Met mogelijke zender dc tien geboden Maatschappelijke arbeid is eigenlijk het maken dat een mens die zich niet meer thuisvoelt in de samenleving, toch weer terugkeert tot de normen, die zijn weerstand opwekken. Calvijn zegt hier van. aldus prof. Schippers, dat er geen leiderschap mogelijk is zonder de tien geboden. Juist in het gereformeerde werk op dit terrein komen we dikwijls in aan raking met mensen, die de oude insti tuten van kerk, staat, gezin en bedrijf omverschoppen willen. Het is waar. dat deze oude instellingen niet meer schij nen te passen in het moderne heden. Toch moet de mens een norm. een beschutting hebben om te kunnen le ven in de maatschappij. Daarom, al- terechtkwamen Een wereld waar nog oorlog gevoerd wordt om een varken. Koeien, paarden, katten en honden zijn er volkomen onbekend. De bevolking kent geen kleren en geen huizen. Men heeft niets nodig dan alleen .sweet pota toes" en varkens. En het evangelie, leden kwam hij uit Nieuw-Guinea. Nu j want deze mensen, hoe primitief ook, dus prof Schippers, zal degene die 1 vier weken op het hoofdkantoor vanzijn mensen die lief en leed kennen, leiding wil g»ven_ de oude instituten Alliance in New York right in the'vooral leed. Thans heeft de Alliance er kennen, niet al- heart of the city op Time Square en zeven zendelingen werken en een Ne- naar ook in hun dan Amerika in. eerst naar Buffalo, dan derlandse zendeling-arts, het echtpaar Californië. Texas, Oregon enz. enz. In Smit-krribbe. september zal hij wel weer een keer in New York zijn. Het is verfrissend met| Sprekende cijfers door en door i leen in hun ellende, i grandeur. Vasthoudend aan de eigen roeping moet men dan komen tot zelftraining, die weer leidt tot echte liefde tot de naaste en een grenzeloos vertrouwen in de mens als terrein van dezelfde Heilige Geest die ook in ons woont en dingen tot stand wil brengen waar van niemand durft dromen, maar die tóch steeds weer gebeuren. Amerikaanse zendingsman te praten. Ovale groenteschotel Voor bepaalde resultaten is het nu nog te vroeg. Er wordt slechts gezaaid, wel licht zal er in de toekomst gemaaid mogen worden. Dr. Turner is een echte Amerikaan. Nederlands waagt hij IHi-^ houdt van zakelijke mededelingen de moeilijkste taal ter Ien va.n. cijfers- ln d? Baliem-Vallei koi Hij spreekt voor een Amerikaan opmerkelijk duidelijk Engels, Zijn dere talen zijn Spaans, Portugees zich niet. Dat 11 wereld, vindt hi Groot respect heeft dr. Turner Vietnamezen. Van alle volkeren ter Egmond staat, naar inleidingen van dr.1 reld, die hij heeft ontmoet, leren dezen J. M. van Minnen, ds. R. C. Harder'het makkelijkst vreemde talen. Dr. Tur en de heer Jac. van de Waals, die het ner heeft een Vietnamese medewerkster, leiderschap van verschillende kanten be- 21 jaar oud en zij spreekt zeven vreemde lichtten. I talen perfect. Nevedo, Rokin 118, Amsterdam was vanmid- Pinner heeft i aangifte die in geheime zitting gedaan is Dat is niet waar. zie je. dat kan niet kloppen, dat is te ver gezocht. Wat weet jij Niets".' zei mijnheer Carlyle. „Ik heb met geen anng-.fte te maken gehad" ..Het schijnt, dat ze nu willen laten vaststellen, dat Dick Hallijohn helemaal niet vermoord is", ging de rechter voort, half fluisterend, en schichtig ki het rond kijkend als om er zich van te vergewissen dat er zich geen luistervinken tussen de bomen bevonden. „O", zei mijnheer Carlyle. „Levisoo zou het dan gedaan hebben. L-e-v-i-s-o-n" Milnheer Carlyle antwoordde met, maar maak te alleen maar een gebaar: zijn gelaat was onaan doenlijker dan ooit Met het gelaat van zijn metge zellin was het anders gesteld „Maar dat kan niet. zie je. Ik zeg. dat kan niet." Richard bet Alles moet per vliegtuig worden aan gevoerd. Maar reeds rijden er jeeps van de zendelingen der Alliance. Het hoofdkantoor te New York kost miljoen dollar per jaar. Dit is 1100 dollar per dag, rekent dr. Turner uit. Hij is reeds 46 jaar als zendeling werkzaam en deze even geestige als nauwgezette Amerikaan zal heus wel weten hoeveel kilometer hij in dienst van de Heer heeft afgelegd. Op zijn laatste wereldreis is hij in 49 landen geweest en in 45 heeft hij ge preekt. Met opgewektheid somt hij alle cijfers en zakelijke gegevens op. Deze trouwe dienstknecht van de Heer, die op zijn 72ste nog even fris is als op zijn 26ste. toen hem het grote ideaal wenkte: het evangelie te verkondigen over heel de wereld. Thans is zijn organisatie uit gegroeid tot een van de grootste. „Wat de onschuld i verbazing koele repliek. „Nu ik zeg. het ls onmogelijk. Dick kan niet onschuldig zijn. Jc kunt me evengoed vertellen dat jjrereld °P kop staat" ..Dat Is soms nok wel het geval, dunkt mc. Dat Richard dc schuldige niet was. zal nog zo klaar als de dag bewezen worden, rechter „Als als de ander het werkelijk gedaan heeft, dan. vind ik. moest jij de politie het bevel tot in hechtenisneming uit de handen nemen en hem per soonlijk gevangen „Ik prak i M nieuw krulden. „Als de i vooruit dan maar. op zijn weg daar KAn Dick wel onschuldig zijn*" zei de rechter peinzend, en kwam daarmee weer terug op de ge dachte. die zijn gemoed zo kwelde. ..Waarom heeft van door ANN LUDLOW hij zich dan op een veilige afstand gehoudenWaar om kwam hij dan niet terug en vertelde het open lijk?" „Zodat u hem aan de politie kon overleveren? U weet wel, u hebt gezworen dat u dat zou doen." De rechter maakte op dit ogenblik een opvallend deemoedige indruk „O. maar Carlyle". zei hij Impulsief, terwijl een plotselinge gedachte bij hem opkwam. ,,wat voor een verschrikkelijke wraakneming had dit voor jou kunnen zijn op eh.. een bepaald persoon, als zij nog geleefd had. Zo zou zij mooi haar loon ontvan gen hebben voor baar misstap!" „De meeste mensen krijgen hun loon wel voor hun misstappen", antwoordde mijnheer Carlyle. ter wijl hij William bij de hand nam, die juist kwam aanrennen En zijn hoed voor mevrouw Hare in de verte afnemend, stapte hij verder. Ook zij. lady Isabel, stapte weer verder aan de zijde van het kind. zo als tevoren, maar nu met sid derende leden en een hart tot stervens toe vol ellen de De rechter keek hen achterna, in gedachten verzonken. Hij was volkomen verbijsterd Richard onschuldig! Richard, die hij getracht had op te ja gen naar een einde vol schande! En die ander zou de schuldige zijn? Inderdaad, wél stond de wereld op zijn kop! HOOFDSTUK XVIII op los. nu eens gelijk op, dan weer tegen elkaar ln. Op straat wemelde het van volk en achter ieder venster zag men verscheidene hoofden: er stond iets ongewoons te gebeuren. Het was de dag van de can- diciaatsteliing en een ieder proliteerde van de gele genheid om er een vrije dag van te nemen. i'ien uur was de vastgestelde tijd; maai voor dat uur geslagen had, was West Lynne reeds tot bars tens toe vul. Het landvolk was in brede scharen toe gestroomd. rijk en arm, mensen van aanzien en men jen die het er zonder moeten doen, stemgèrechtig- den en lieden zonder stemrecht; allen waren even begerig, hun deel te hebben in de evenementen van dn. dag Het algemeen bekend geworden feit name lijk van de legenkandidatuur van sir Francis Levi- son had groter belangstelling voor deze verkiezing wakker geroepen dan zelfs in kleine provincieplaats jes gebruikelijk is en dat is helemaal niet nodig Barbara begaf zich in haar rijtuig naar West Lynne, vergezeld van de twee kinderen en de gouvernante. De gouvernante had graag thuis willen blijven. Bar bara had daar niet van willen horen; zij vatte het bij na als een bewijs van geringschatting op, waarover zij zich beledigd moest voelen: bovendien, als de gouvernante dan ai geen belang stelde in mijnheer Cariyie, zij moest mee om op Lucy te passen, want zij, Barbara, zou het veel te druk hebben om zich ook nog met kinderen te bemoeien. Dus stapte ma dame Vine noodgedwongen in de barouche en nam plaats tegenover mevrouw Carlyle; haar zware voi le beschaduwde haar gelaat, waarvan de bleekheid scherp afstak tegen de blauwe bril. Bij het woonhuis van juffrouw Carlyle stapte men uit. Daar was reeds een hele schare aanwezig. Lady en juffrouw Dobede, de Herberts, mevrouw Hare en vele anderen: want het huis was een prachtige uit kijkpost om de voorstelling te volgen en ieder stel de cr prijs op, openlijk van zijn achting voor mijn heer Carlyle te getuigen Juffrouw Carlyle was ln staatsiegewaad verschenen: een brocaten kleed met aan de voorkant een scharlaken-met-purperen strik, zo groot als een pompoen. In het leven van juf frouw Carlyle was dit vrijwel de enige gelegenheid, waarbij zij het nodig oordeelde, zich voornaam te kleden. Barbara droeg geen strik, maar wel een schitterend boeket van scharlaken en purperrode bloemen. Mijnheer Cariyie had het haar die ochtend zelf gegevei (Wordt vervolgd) werkcentrum te Wassenaar in huize Parousia, Rijksstraatweg 426. waar rev. W. Köneraann en de heer L. de Graaf de leiding hebben. Christenen uit allerlei kerken (gereformeerd en hervormd) heb ben elkaar gevonden om de Alliance haar zendingswerk bij te staan. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heinenoord, E Dijkstra .te Wellington, Nieuw Zeeland, thans verlof in Hilversum; te Gees, Dr. Reitsum, M. J. van Reenen, kand. te Woubrugge; te Sybrandaburen en Schier monnikoog, J. Jonker kand. te Nijkerk; te Zwartewaal. A. Heuzeveldt, kand, te Amsterdam: te Godlinze. Gr W. Schenk, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Daarlerveen, M. Brandes. kand. te Axel. Bedankt voor Gees. Dr. Sliedrecht en Almkerk-Werkendam, M. Brandes. kand. te Axel CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beljerland. S van Zwoll te Kampen; te St. Jansklooster. J. Kampman tc Rijnsburg; te Ermelo, B. Bijleveid te Noordeloos Bedankt voor Maassluis. M. S. Roos! te Alphen a. d Rijn: voor London. On-i tano, Canada, J. J. Rebel te Murmur- woude. te Genemuiden. Bedankt voor Aalst, W. C. Lamain te Grand Rapids. Mich U.S.A. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Enschede, C. van Wier te Leeuwarden. Wie in zijn geest werkelijk bezig geweest is met het Paas- gebeurenwie met een hart vol smarten gestaan heeft aan de voet van het kruis en wie op Paasmorgen de blijde bood-j schap van de overwinning gehoord heeft, die moet het ver gaan zoals het de discipelen vergaan is. Ge vindt dat neerge schreven door Lucas, die in slechts enkele verzen de tijd heeft samengevat, die de opgestane Heiland nog op aarde heeft doorgebracht. Het hele gamma van menselijke gevoelens vindt ge bij de discipelen terug. Als Jezus voor de eerste maal weer in hun midden verschijntzijn zij „ontzet en verschrikt en meendenj zij een geest te aanschouwen"Die angst gaat over in een nog niet helemaal gelovende blijdschaals Jezus hen over tuigt, dat Hij werkelijk uit de doden is opgestaan. Ze komen in het stadium van verwondering. En dan, ten slotte, als Jezus naar de hemel gevaren is, kan Lucas zijn evangelie besluiter met de woorden: „En zij keerden terug naar Jeruzalem met grote blijdschap, en zij waren voortdurend in de tempel! lovende God". Nogmaals: wie werkelijk bezig is geweest met het Paasge- beuren, die zal het evenzo vergaan. Het gevaar is zo groot, dat ivij, die van kindsbeen af dit verhaal kennen, het eigenlijk alleen nog maar voor kennisgeving xiannemen. En.... ooft) nooit die grote blijdschap zullen kennen! BEZINNING OP EEN AKKOORD LJET zal dan nu moeten komen tot de formatie van een kabinet. In formateur Beel heeft zijn opvolger gevonden in formateur De Quay. Daartussenin ligt het merkwaardi ge intermezzo van de mislukte aan wijzing van prof. Van den Brink. Merkwaardig niet daarom, omdat het reeds in de lijn der verwach tingen lag dat deze zou worden aan gezocht, doch omdat het al even zeker leek dat hij terstond bedan ken zou. De laatste voorspelling is niet minder uitgekomen dan de eerste. De vraag rijst dan ook, uit welke overwegingen prof. Van den Brink niettemin is aangezocht. Het ant woord op deze vraag zal vergeefs op zich laten wachten, maar mee uit de inmiddels gevolgde aanwijzing van prof. De Quay mag worden ge concludeerd dat de formateurs niet gezocht zijn in de voorste rijen van de K.V.P. Voor prof. De Quay be tekent het echter, dat hij nu ook naar buiten te gelden h&eft als te zijn de tweede keus. Een ietwat moeilijk begin stellig voor een formateur. Ernstiger is intussen, dat dit nog slechts gezien mag worden als het b^gin van pro blemen van velerlei aard. Want reeds is gebleken, dat vooral de liberalen een hoge prijs willen x be dingen voor haar meedoen aan de formatie. De liberalen toch zitten bijzonder hoog te paard. Aan de ene kant wiK len zij erkend wórden als volwaar dige partners, aan de andere kant zijn zij afkerig van een binding. Niet alleen voor de buitenwacht een wat vreemde combinatie van eisen; de liberale pers heeft dan ook reeds een lichte waarschuwing laten horen, kennelijk aan het adres van de liberale partijleiding zelf, om de zaken hier al te zeer op scherp te stellen. Terecht, zo menen wij. Wie bij een kabinetsformatie tezeer op zijn stuk ken staat, schakelt op een zeker ogenblik zichzelf uit. En ook een kabinetsformatie is tenslotte een kwestie van geven zo goed als van nemen. Dit geldt voor de liberalen niet minder dan voor elke andere groepering. Voor de liberalen geldt het ook daarom niet minder, omdat er. bij andere partijen voor samenwerking met hen nogal wat weerstand te overwinnen valt. Heeft niet. nog de zer dagen „De (r.k.) Volkskrant" van duidelijke voorkeur laten blij ken voor een kabinet steunende op de christelijke partijen en de so cialisten? Vóór alles, zo schreef dit blad, moet zijn komen vast tc staan, dat al het mogelijke geprobeerd is om de brede basis te herstellen. Geheel in deze lijn ligt, dat de so cialistische pers zich met ijver ver weert tegen het verwijt van niet-so- cialistische kant, dat de socialisten te hoge eisen hebben. Hoe kan men dat weten, aldus de socialistische pers; er is nog niet eens onderhan deld? Een bewijs dat men binnen de socialistische partij bepaald niet eensgezind te trappelen staat om in de oppositie te gaan. Een bewijs voorts, dat binnen K.V.P. en P.v.d.A. er velen zijn die elkaar, zeker naar de geest, nog in het ge heel niet hebben losgelaten. Wanneer onder zulke omstandighe den de liberalen hoger te paard gaan zitten dan, gezien nog altijd hun betrekkelijk zwakke positie, re delijk is, kan dit de weerstand te gen de liberale deelneming aan de regering alleen maar voeden. Moeilijkheden al dadelijk te over dus, en het zal van de formateur een wijs en omzichtig beleid vergen om de bestaande tegenstellingen toch nog om te buigen tot een har monisch geheel, als in 's lands be lang noodzakelijk. Men heeft nu gelegenheid genoeg gehad om, vooral ook naar buiten, te laten blijken van datgene waar in men het onderling oneens is. Thans is het een voorwaarde van werkelijk hogere politiek, dat men, land en volk ten baat, geraakt tot een gemeenschappelijke basis voor een in allerlei opzichten zo gezond mogelijk regeerbeleid. Hoe dat regeerbeleid gericht moet zijn? Men kent ons standpunt in de ze. Het zal voor ons besef een be leid moeten zijn waarin de elemen ten van vrijheid en gezag worden teruggevonden in een mate en ver houding als in deze tijd noodzake lijk. Naoorlogse omstandigheden hebben ertoe bijgedragen, dat in de voor bije jaren de staatsbemoeiing een wijde uitbreiding heeft gevonden. Dat was veelszins noodzakelijk en onvermijdelijk, het mocht nochtans niet normaal heten. En wij hebben niet zonder voldoening de nieuwe omstandigheden begroet, waarin de ze staatsbemoeiing kon worden in geperkt en waarin weer ruimte kwam voor uitbreiding van de sfeer van vrijheid. En dan vrijheid niet allereerst als een doel in zichzelf, maar als leefruimte voor de mens en ter ontplooiing van de menselij ke verantwoordelijkheid. Want de mens staat in heel het le ven met een taak en met een roe ping; dat is de zin van zijn gescha pen zijn en van zijn menszijn, en het is niet de taak van de staal hem die taak en die roeping van dt schouders te nemen; het is .echter wel de taak van de staat, erop tot te zien dat hij als mens naar be horen aan de_ uitoefening van dezt taak en roeping gestalte kan geven. Dat is durven wij te zeggen christelijke politiek, en het behoeft geen verwondering, dat wij de mo gelijkheid tot verwerkelijking van deze christelijke politiek in de eer ste plaats zagen liggen bij de christelijke partijen. De uitslag van de verkiezingen echter is aan de realisering van deze mogelijkheid helaas stellig niet volop dienstbaar geweest. Deze verkiezingsuitslag heeft ons allen voor de noodzaak geplaatst te overwegen, hoe onder de door de uitslag geschapen situatie toch nog zoveel mogelijk te verwerkelijken van wat wij juist vanuit onze chris telijke levensovertuiging zagen en zien als te zijn in 's lands belang. De keuze is zo voor het oog, tech nisch bezien, een eenvoudige. Het gaat om of socialisten of liberalen. Beiden is niet mogelijk. In dit tijdsbestek is dan een keus van de liberalen de meest voor de hand liggende. De socialisten zijn im mers tezeer de exponenten van een periode die wij voorlopig gaarne beschouwen als een afgeslotene. Zij zijn geneigd om datgene wat wij als onvermijdelijk en van voorbijgaan de aard zien de te ver gaande staatsbemoeiing te beschouwen als het meer normale, waaraan dan ook moet worden vastgehouden. Daarom dus 4e liberalen? Een kind zal begrijpen, dat afwijzing van de socialisten nog niet betekent een aanvaarding van de liberalen. Want er is ook wel zo het een en ander, dat ons van hen scheidt. Onze in druk is niettemin, dat de kloof met hen zich iets gemakkelijker over bruggen Iaat dan die met de an deren. Tenzij zij zich beijveren gaan om deze kloof nog' eens extra uit te diepen. Zulks kan dan alleen maar voedsel geven aan het wan- trouwen zoals dat, naar wij zagen, met name velen in de K.V.P. en wellicht niet slechts daar ertoe doet neigen, toch maar liever te streven naar een mogelijke dem- ten^ V3n 06 kI°°f mCt dC socia,is- Kabinetsformatie is een kwestie van inschikkelijkheid. Het is tege lijk een kwestie, dat ieder nog zo veel mogelijk van eigen gevoelen tracht in te dragen. Wie dan teveel vraagt, krijgt het lid op de neus. Wie dan omgekeerd teveel toegeeft, is tegenover zijn kiezers, en vooral ook tegenover zijn gewe ten, niet verantwoord. En dit alles speelt zich af tegen de achtergrond van de uitslag der ver kiezingen. Want het is bij die ge legenheid geweest, dat ons volk aan de politieke onderhandelaars de machtsapparaten ter beschikking heeft gesteld: de fracties waarmee zij zich in dc onderhandelingen kun nen laten gelden. Dit alles is dan de sfeer waarin de thans behoedzaam werkzaam zijnde formateur zijn arbeid van formatie verricht. Hij komt, zo stelden wij hierboven vast. niet uit de voorste rijen van de K.V.P. Dit heeft het voordeel, dat hij piet heeft deelge nomen aan het verwekken van het krijgsrumoer: het mag intussen niet worden verondersteld, dat het aan hem zal zijn voorbijgegaan. Thans echter aan hem de moeilijke opdracht om uit een veelheid van klanken te geraken tot een akkoord dat zo hopen wi.j het aanho ren jarenlang waard blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2