Jlietiurc (üiounutl Chinezen achtervolgen vluchtende Dalai Lama Nek-aan-nek race tussen Amerika en Rusland «ii® Prof- De Quay heeft twee weken nodig Moeilijkheden bij De Schelde Pantsjen Lama ziet nu zijn kans schoon WAMT Bekende rebellenleiders gesneuveld in Algerije DINSDAG 31 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- i Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Hoofdredacteur: Dr. B. DEEM EB Directie: f DIEMEB CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11526 „$t(tiH»ast!cfi is ohtblrpea myn bert in Ugljenspotf NEDERLAND was m trek Zie pagina 5 Barbaarse interventie in Tibet TNE TOESTAND IN TIBET is zeer onoverzichtelijk. Er komen weinig be- AJ trouwbare berichten door. Volgens het communistisch Chinese pers bureau is de opstand neergeslagen en de orde in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa hersteld. Maar uit berichten uit Kalimpong, een stad in noordoost India, blijkt, dat het gehele zuidoostelijke deel van Tibet in handen vai opstandelingen is en het verzet, ondanks het meedogenloze optreden van de communisten, nog onverminderd voortduurt. De Dalai Lama, de 23-jarige geestelijke leider van Tibet, en het grootste gedeelte van de Tibetaanse regering zijn de dans ontsprongen en bevonden zich gisteravond in het door de opstandelingen beheerste deel van Tibet, dicht bij de grens van India. Het gezelschap, dat te paard reist, wordt ach tervolgd door communistische jachtvliegtuigen, die laag over mogelijke ontsnappingswegen scheren. De Dalai Lama en zijn mannen zouden echter geheime wegen naar India kennen, voor het geval zij naar dit land wensen te ontsnappen. Zij zijn de rivier Brahmapoetra al overgestoken, een van de belangrijkste hindernissen op de weg naar India. De Chinese communisten, die nu weer heer en meester zijn in de Ti betaanse hoofdstad Lhasa hebben de tweede geestelijke leider van de Ti- betanen, de 21-jarige Pantsjen Lama in de arm genomen. Hij heeft de leiding gekregen van een voorlopig comité, dat opgedragen is een nieuwe regering tc vormen. De Pantsjen Lama is steeds een tegen stander geweest van de Dalai Lama en de eerste heeft dan ook dankbaar deze gelegenheid aangegrepen om de Dalai Lama uit te schakelen. Premier Tsjoe- En-Lai van Rood-China heeft ten minste een telegram van de Pantsjen Lama ont vangen, waarin hij beloofde mee te werken aan het neerslaan van de op stand in Tibet. De Pantsjen Lama prees het gewelddadig militair optreden de Chinese communisten in Tibet er weerde dat steeds meer Tibetanen zich achter de communisten scharen. In Tibet wordt de Pantsjen Lama reeds lang beschouwd als een werktuig handen van de communisten. Sinds de Chinees-Tibetaanse overeenkomst in Etruskische stad op zeebodem Op de zeebodem, minder dan vijf tig kilometer ten noorden van Rome, zijn de ruïnes gevonden van de Etrus kische stad Pirghi. De stad ligt twee kilometer uit de kust en is ontdekt door een expeditie van een Italiaans wetenschappelijk instituut, op wijzing van vissers. Archeologen moeden ,dat Pirghi na een aardbeving door de zee is verzwolgen. VLIEGRAMPEN IN INDIA EN AFRIKA Een Dakota van de Indiase luchtvaart maatschappij is zondag in de Indiase staat Assam kort na het opstijgen verongelukt. Alle 24 inzittenden kwamei In Centraal-Afrika vloog dag een vliegtuig tegen een heuvel. Aan boord bevond zich onder andere de pre mier van de Centraalafrikaamse repu bliek. Reddingsploegen zijn er volgens dt laatste berichten nog niet in geslaagd het wrak te vinden. Over het lot der inz: tenden is niets bekend. PRINSES GRACIA GEOPEREERD Prinses Gracia van Monaco zou vai daag in Lausanne aan een bli-ndedan ontsteking worden geopereerd. De Prin ses heeft de laatste tijd nogal van de blindedarm gehad, i dringend karakter had de operatie toch Zang' inmiddels een storm van verontwaardi ging in de westelijke wereld opgegaan. Zo heeft het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken in een officieel nuniqué zijn sympathie voor het Tibetaanse volk uitgesproken. Dit volk, aldus het Amerikaanse ministerie, is on derworpen aan een barbaarse interven- an de uit communistisch China af komstige imperialisten. Premier Tsjoe En-Lai wil de godsdienstige en politieke autonomie van Tibet vernietigen. Dit is flagrante strijd met de overeenkomst n 1951. Ook premier Nehroe van India heeft, mede door de druk van de oppositie, zijn strikt neutrale hou ding laten varen en in het Parlement verklaard: Wij wensen vriendschappelijke betrek kingen met Tibet en China. Maar dat betekent niet, dat Tibet zich aan de dic tatuur van China moet onderwerpen. Ons medeleven gaat naar de Tibetanen uit. De premier herhaalde, dat India de soevereiniteit van Tibet erkent en hij beloofde, dat India, hoewel niet onge limiteerd, Tibetaanse vluchtelingen zou opnemen. De oppositie had dit gevraagd, of India dit zou doen, zoals ook Oosten rijk de Hongaarse vluchtelingen had toe- Gerechtvaardigd zijn de Tibetanen bang, dat het de be doeling is van de communisten'de Dalai Lama te verdringen en te vervangen door de Pantsjen Lama. Kloosters vernield Op het ogenblik ls het nog niet mogelijk zich een juist beeld te vor men van de wijze waarop de com munisten in Tibet te werk zijn ge gaan. Wel is zeker dat de commu nistische Chinezen in de omgeving van Lhasa twee grote kloostercom plexen, de Sera en de Drespoeng, met kanonvuur hebben vernield. De 13.000 monniken zijn gevangengeno- Ondanks de schaarse inlichtingen is Het communistisch Chinese persbu reau „Nieuw China" heeft daarentegen echter geprobeerd aan te tonen, dat het optreden in Tibet geheel gerechtvaar digd is. Het persbureau heeft de volgende le zing over de opstand de wereld inge- De moeilijkheden zouden begonnen zijn, toen de Dalai Lama op eigen initiatief een theatervoorstelling van het Chinese leger wilde bijwonen. De anti-communisten hadden echter geruchten verspreid, dat hij zou wor den aangehouden. Het gevolg was, dat er onlusten ontstonden. De Dalai Lama werd, aldus de lezing van de Chinese communisten, door zijn land genoten gevangengenomen. Verder omsingelden de opstandelingen het hoofdkwartier van het Chinese leger in Tibet en de bureaus van de centrale regering in Lhasa. Na het uitbreken van de opstand zou volgens Nieuw China de Dalai Lama de communisten hebben ge schreven, dat hij zich in handen van „re actionairen" bevond en dat hij alles in het werk stelde om aan de onwetiige acties van de reactionaire kliek einde te maken. Dit alles speelde zich omstreeks half maart af. Nadat de Dalai Lama dit ge schreven had, hebben de opstandelingen hem ontvoerd. In de nacht van 19 op 20 maart zetten zij een algemene aanval op het Chinese garnizoen in. Na ruim twee dagen, aldus nog steeds Nieuw-China, slaagde het Chinese leger erin, met behulp van de „patriottische Ti betaanse monniken en leken" de opstan dige beweging geheel te verpletteren. Toen waren ruim 4.000 opstandelingen ge- Vandaag heeft Peking clementie en grootmoedige behandeling beloofd aan Tibetaanse opstandelingen die zich oi geven, doch strenge straffen in het vc uitzicht gesteld voor hen die in het i zet volharden. Een groep Boeddhisten heeft gisteren mac aanvoering van enkele priesters voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York gedemonstreerd tegen de rode Chinese terreur in Tibet. Men bood een petitie aan, waarin gevraagd wordt, in te grijpen. Op het papier staat: „Bescherm de Dalai Lama tegen de rode terreur". Kabinet blijft nog uit (Van onze parlementsredaotie.) H.M. de Koningin heeft zaterdag op paleis Soestdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem verzocht zich te belasten met de vorming van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Prof. De Quay heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Hij is vanmorgen zijn werkzaamhe den in Den Haag begonnen. Het Paasweekend heeft hij doorgebracht met het bestuderen van het uitvoe rige rapport, dat informateur prof. Beel voor de kabinetsformateur heeft samengesteld. Na afloop van zfln onderhoud ten pa- lclze verklaarde prof. De Quay, dat hU ongeveer twee weken denkt nodig te heb ben voor zijn voorbereidende arbeid, al vorens h() de Koningin zal kunnen mee delen of h)) een opdracht om als forma teur van een nieuw kabinet op te treden, zal kunnen aanvaarden. Prof. dr. Jan Eduard De Quay, thans commissaris van de Koningin ln de pro vincie Noord-Brabant, is op 28 augustus van het jaar 1901 te 's-Hertogenibosch ge boren als zoon van luitena nt-genera a 1 R. B. A. M. De Quay. Hij ontving gymna siaal onderwijs aan het Jezuïten-college te Katwijk aan de Rijn en studeerde daar na aan de universiteit te Utrecht, hij In 1927 promoveerde bot doctor ln de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: ,,Het aandeel der se rische en motorische componenten in het verloop van leer- en arbeidsproces". In hetzelfde jaar vertrok hij naar Amerika, waar hij aan verschillende universiteiten studeerde. In Nederland teruggekeerd Produktie raketten middelgrote afstanden intercontinentale raketten, zo hebben de Amerikaanse minister van defensie McElroy en de voorzitter van de commissie van stafchefs generaal Nathan Twining verklaard. Het feit, dat Thor-raketten voor middelgrote afstand zich op bases in Engeland bevinden en daardoor op kortere afstand van hun eventuele doelen verwijderd zijn, „maakt ze ten minste even doel matig, zo niet doelmatiger dan de Russische intercontinentale raketten". Doordat Amerika rondom het gehele Russische gebied over basés beschikt, heeft het in het algemeen een groot voordeel op Rusland. neegedeeld in de besloten zittin- de ondercommissie voor toewij- an het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, die eind januari werden gehouden. Een gedeelte van de inhoud van deze gesprekken over de sterkte van de Amerikaanse en Russische strijdkrach ten, waaraan ook de chef van de gene rale staf van het leger, generaal Maxwell Taylor en de chef marine-operaties, ad- eres zakte ineen tijdens uitvoering Niet minder dan 3600 toeschouwer: in het gebouw van de Metropolitan Opera te New York, zagen hoe de Zuid- slavische zangeres Zinka Milanof tij' dens een uitvoering van Verdi': quiem ineen zakte en het toneel moest verlaten. Mevrouw Milanof bleek aan griep te lijden. Onder het gehoor bevond zich de bekende zangeres mevrouw Hilde Krahl. Zij nam aanstonds de rol Van mevrouw Milanof over, waarbij zij in de kleding, die zij aanhad, op het to neel verscheen. Golda Meir: Nasser een ambitieus dictator De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft gisteren in het parlement te Jeru zalem een beroep op het Westen gedaan, de positie van president Nasser niet te versterken „uit ijdele hoop dat men hem voor het Westen zal kunnen winnen". Zij noemde de president van de Verenigde Arabische Republiek een „ambitieu; dictator", die erop uit Ls andere landen in de omgeving te onderwerpen. De minister wees voorts op de groeien de vriendschap tussen Israël en een aan bal Aziatische en Afrikaanse landen di< door Israëlische deskundigen bij hun technische ontwikkeling worden bolpen. miraal Arleigh Burke, deelnamen, is thans aor publikatie vrijgegeven. Minister McElroy zei ook, dat Amerika thans met een ander land over de leve ring van raketten voor middelgrote af standen onderhandelt. Aangenomen wordt, dat hij daarmee Turkije bedoelde. Na gezegd te hebben, dat Amerika ovet hetzelfde onderwerp met Italië onder handelt, verklaarde hij: „Het zou ons ver heugen, als Frankrijk zou besluiten, de besprekingen hierover te heropenen." Volgens enkele leden der commissie hebben de vrije staten der wereld onge- veer 6.000.000 man onder de wapenen tegen het communistische blok 7.800.000. De helft van de geallieerde troepen vol doet volgens generaal Twining aan de van paraatheid. De samenstelling de Amerikaanse strijdkrachten werd evenwichtig genoemd en men ver wacht, dat zij in de komende twee jaar Een kraanwagen uit Purmerend is zaterdag op de brug tussen de Westerdoksdijk en de Wes- terdokskade te Amsterdam in het water geraakt. De brug moest worden gesloopt en daar toe was zij in het midden tot in het hart van de onderste balk doorgebrand. De kraan wagen was aan de kant van de dijk neergezet om als tegen wicht te dienen. Plotseling bo gen de twee brughelften door en viel de kraanwagen in het water. De 31-jarige C. K. uit Oostzaan, die op de brug werk zaam was, werd meegesleept en moest met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De chauf feur ivist tijdig uit de cabine te springen. Zware slag voor F.L.N. Nu twee van de voornaamste rebellen aanvoerders z)Jn gesneuveld, bebbcn de Fransen in Algerije pamfletten verspreid, waarin zl) een beroep op de opstandelin gen doen om zich over te geven. Door de dood van kolonel Amirouche, die de meest gezochte verzetsstrijder In Algerije was. en van kolonel Si Haloues, de leider van de rebellen in het gebied van de Sahara, hebben de Fransen de na tionalisten de zwaarste 6lag sinds drie jaar toegebracht. Vooraanstaande mohammedanen uit Groot-Kabyliê, het gebied waar Amirou che, een 32-jarige voormalige Juwelier, met zijn ongeveer 4.000 man opereerde, zijn per vliegtuig naar de streek bij Bou Saada in Midden-AlgeriJe overgebracht, waar de twee leiders zaterdag sneuvelden Een derde verzetsstrijder, SI Amor Drlss werd gevangen genomen. Andere gevangenen vertelden dat Ami rouche ondergeschikten die hij niet meer vertrouwde, de keel liet afsnijden. HU werd beschouwd als een der voornaamste belemmeringen voor de aanvaarding van het vredesaanbod van president De Gaullc. J upiter-raketten. voor Italië Italië heeft met Amerika een akkoord gesloten om in het kader van de Navo raketten voor middelgrote afstand op zijn grondgebied toe te laten. De bases zullen worden gevestigd in het Noorden van Ita lië, worden uitgerust met Amerikaanse Jupiter-raketten en worden bediend door Italiaans technisch personeel. De kernladingen zullen in de nabijheid van de bases worden opgeslagen en onder Amerikaanse bewaking blijven. Een be sluit om van raketten met kernlading gebruik te maken zal zowel door de Ita liaanse regering als door het opperbevel van de N.A.V.O. moeten worden goedge- Italië is het eerste land van het Wcst- europese vasteland, dat een dergelijke overeenkomst sluit. Engeland heeft reeds eerder besloten Thor-raketten op zijn grondgebied tc laten. Volgens het Amerikaans—Britse ak koord hebben de Britten evenwel alleen de goedkeuring van de Amerikanen nodig als zij de raketten met atoomkoppen wil len gebruiken. Aangeboden diensten zijn zelden aangenaam In Djakarta zijn enkele Russische bouwkundigen aangekomen, ten einde de eerste voorbereidingen te treffen voor de bouw van een stadion voor de Aziatische spelen van 1961. Rusland heeft voor dit stadion, dat onder Russisch toezicht zal worden ge bouwd, een bedrag van ruim 47 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Aangeboden diensten,... in staat zullen zijn aan elke ontwikke ling, hetzij een beperkt conflict, hetzij ep oorlog op grote schaal, het hoofd Het is verder de bedoeling, dat het ge hele Amerikaanse leger in 1968 mei nieuwe lichte M-14 geweer zal zijn uitge rust en de Amerikaanse strijdkrachten Europa tegen 1962. Toen een afgevaardigde admiraal Burke vroeg wat hij dacht dat Rusland zou doen, als het een oorlog aanstaande of onvermij delijk zou achten, antwoordde hij: „U gaat van een verkeerde veron derstelling uit. Ik geloof niet, dat wij dit punt ooit zullen bereiken, want de Sowjetunie weet zeer goed dat zij door Amerika vernietigd zou worden, indien zij een oorlog zou beginnen. Een dergelijk besluit zon daarom voor Rusland zelfmoord betekenen." werd hij assistent van dc Utrechtse hoog leraar prof, dr. F. Rods. Kort daarop volgde zijn benoeming tot lector ln de psychotechniek aan dc R.K. EcomonJsohe Hogeschool be Tilburg. Enkele Jaren later, in oktober 1933, werd hij hoogleraar ln de bedrijfsleer en psychotechniek aan do Tilbungse hogeschool. Naast zijn univer sitaire taak vervulde prof. De Qauy aller lei functies in tal van commissies en cor poraties en publiceerde hij vele brochures en pre-adviezen. Op 21 mei 1940 werd hij door de opper bevelhebber van land- en zeemacht bij het departement van sooiale zaken be noemd tot tijdelijk regertngs-commdssarls voor de organisatie van de arbeid. Be kendheid verwierf prof. De Quay voorts als lid van het driemanschap van de Ne derlandse Unie. In 1945 is hij enkele maan den minister van oorlog geweest in he< laatste kablnet-Genbrandy. Op 20 sep tember 1946 werd hij commissaris van do Koningin in Noordbrabant. On deze func tie hoeft hij zich doen kennen als een zeer energiek en voortvarend bestuurder. Nog onlangs trok hij sterk de aandacht met zijn ingenieuze plan tot ontwikkeling van West-Brabant. Auto prof. Beel had botsing Gistermorgen ln de vroegte heeft de auto van minister-president prof. dr. L. J. M. Beel een botsing gehad met een andere wagen, die plotseling in Rotter dam van de Van Aersenlaan de Staten- singel indraaide. Van dc wagen van prof. Beel werd het linkerspatbord bescha digd, van de andere auto het linkerspat bord en het linkerportier. Chef neergestoken: drie jaar De Arnhemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 45-jarige slager G. A. G. uit Ouyk wegens poging tot doodslag, overeenkomstig de eis, tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. Hem werd ben laste gelegd, op 24 september '58 in een Nijmeegse vleesfabriek een van de chefs met een mes te hebben aange- Bewolkt De Bilt verwacht tot mor genavond: Toenemende bewolking. Later hier en daar enige mot regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind met on geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 1 april: zon op 6.18 uur, on der 19.12 uur. Maan op 2.55 uur, onder 12.14 uur. 8 april nieuwe maan. D* (Van onze speciale verslaggever.) gebruikelijke feestelijkheden ontbraken zaterdag te Vlissin- gen, toen daar bij de N.V. Koninklijke maatschappij De Schelde de stapel loop van het m.s. Argo Atlis een feit geworden 'was. Er was zelfs geen vertegenwoordiger van de Griekse rederij om de vijftienduizendtonner uitgeleide in het zilte nat te doen. Een bepaald droevige vertoning voor een doopplechtigheid. Verder liep niet het schip te water, doch het water liep naar het schip. Het dok, waarin de Argo Atlis lag, raakte door het overhalen van een handel vol en dat was helaas alles. Het schip, dat ln opdracht van de reder John Carras te Athene wordt gebouwd, ls het zesde van een serie van tien, die o.m. de orderportefeuille van De Schelde vult. Bij de Nederlandse dok- en scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam heeft dezelfde reder nog zes schepen ln bestel ling, waarvan het eerste binnenkort ge reed zal komen. De betalingsmoeilijkheden, die aan de povere stappelloop ten grondslag liggen, zijn niet nieuw voor de Vlisslng6e scheepswerf. Al sinds februari van dit jaar ligt het vijfde schip, dat ten behoeve van John Carras werd opgeleverd: de Argo Sounion, aan de ketting en niets wijst er nog op dat dit vrachtschip bin nenkort aanvaard zal worden. De Griekse reder, die de zastien nieuwe schepen be gin vorig jaar bestelde, ls ernstig door de recente ineenstorting van de vrachten- markt getroffen en bezit momenteel geen liquide middelen om de laatste afbetaling te doen. Gaat het met de Argo Atlis de zelfde kant op? Ondanks het feit dat De Schelde normaal doorgaat met de bouw van de andere acht bestelde schepen en ondanks de omstandigheid dat de presi dent-directeur, Ir. J. W. Hupkes, zaterdag verklaarde dat hij een spoedige oplossing van de moeilijkheden waarschijnlijk acht te, ziet het er inderdaad naar uit. John Carras schijnt niet genoeg contracten te hebben om zijn schepen ln de vaart te houden, m-a.w.: het ontbreekt hem aan de lopende Inkomsten om de financiering van de vaartuigen, waarvoor hij een bouwopdracht veretrekte, naar genoegen af te handelen. Men kan zich afvragen In hoeverre het verstek laten gaan van de Griekse reder invloed op de werkgelegenheid bU De Schelde zal hebben. De heer Hupkes mocht dan zaterdag nog even naar voren brengen dat zUn arbeiders zich geen zor gen hoefden te maken, geen zinnig mens kan geloven dat De Schelde normaal aan de schepen van John Carras zal blijven doorwerken, als het uitzicht even somber blUft als thans. BIJ de scheepswerven te Rotterdab en omgeving heeft de Ln gebreke blijvende Griek geen bestellingen lopen. Wel ligt bij Vuyk te Cape]le aan de IJssel het motorvrachtschip North Marchioness op overdracht aan de te Londen woonachtige Griekse reder Pappadakis te wachten. Deze twaalfduizend tonner, die reeds ln Januari van dit jaar een proefvaart ma ken kon en voor dit doel naar Rotterdam was gebracht, moest weer Ligplaats langs de werf nemen, omdat Pappadakis de contractueel vastgestelde datum van 28 april ln acht wilde nemen, daar hij geen vrachten voor het schip kon krijgen. Het ls niet te verwachten dat de laatste afbe taling van North Marchioness op tijd zal binnenkomen, zodat men ook ook voor deze vrachtvaarder het engste vrecet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1