Eén dode door explosie in fabriek aan Vijf-nieilaan Chief ML Whip f m 7.10 V uur m ruimte, waarin gas was uitgestroomd HE Dr. O. Norel, 76 jaar, te Leiden overleden Aantal leden neemt toe; contributie verhoogd Zuiderkwartier nam nieuw clubhuis in gebruik Stichting F.O.M. motor der Nederlandse natuurkunde Kernfysisch onderzoek in Leiden belangrijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 MAART 1939 Agenda voor Leiden uur grote schrik! Woensdag Rijn landshuis, B reestraat, 10 uur scheid van mr. S. J Fockema Andrea secretaris van het hoogheemraadschap van Rijnland. Kerkzaal Academisch ziekenhuis, 12.31 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Technische school Don Bosco, Boerhaa- velaan, 8 uur: uitreiking diploma's. Foyer gehoorzaal: K en O., lezing ovei „Met camera onder water". Turk, 8 uur: jaarvergadering vereniging Koninginnedag. Het gulden Vides, 8 uur: Prot.-christe- lijke onderwijzersvereniging afdeling Lei den, discussie al of niet aansluiten bij het C.N.V. Het gulden Vlies, 8 uur: Friese verent ging te Leiden, dr. Tj. W. R. de Haan over „It sammeljen fen folkslieten ünder it folk seis, binammen yn FryslSn. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling hedendaags^ Nederlandse Stadsgehoorzaal, 8 uur Vola Leiden, filmavond over Oostenrijk. De kleine Burcht, 8 uur: postzegelbeurs. Bethel, Stille Rijn 13, 8 uur: Herv.- Geref. zendingsband, epr. kandidaat J. J. Tigchelaar te St. Anthoniepolder. Oegstgeest: gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Oegstgeest: Endegeest, 8 uur: Am- stelveens klednkunsbensemble Donderdag Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging D.E.V. Marekerk, 8 uur: kruisappel van con tactcommissie voor het evangelisatiewerk. Oegstgeest: Het witte Huis, 8 uur: jaarvergadering Oranjevereniging. Zaterdag Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: paas-samenkomst Gereformeerde evangelisatieclubs. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De blauwe maagden van St. "trinians (alle leef tijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): vrijdag zaterdag: Ik beken (18 jaar); maandag dinsdag: De maniak (18 jaar); woensdag en donderdag: U spreekt met uw n denaar (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jane Eyre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15" en 9115 uur): Dracula (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de kraanvogels overvliegen (14 jaar). In het voorprogramma Bert Haanstra's film Rembrandt. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, belef. 21060, en de apotheek Wilhelminapark 8 te Oegst geest, telef. 26274. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Patricia Eldsabet, d v J G Wolfslag en C van Heuzen; He lena Petronella, d V J Pet en J Gres- sie; Carolina Cabharina Apolonia, d v P Koper en A C Lagerberg; Michael Boudewijn, z v M Regenboog en M E Dorrepaai; Cornelia Maria, d v G W J de Groot en G M M Overdevest; Yaemina Angeline, d v H A van Dig gelen en J Bernard; Wilhelmina Jo- sephina Maria, d v P Warmerdam en A J Verbij; Gertruda Maria Adriana, d v J J Verdegaal en J E Van Eeden; Tim Ronald, z v A van Houten en la, d v J G J M Fleischeuer en L van Tuijn; Carmencita Ernestine Maria, M C de Vos; Elisabeth Maria Gabriël- d v T J van der Zwet en M P Verbij. OVERLEDEN: M Blank, 79 j, echt genote van J. Grimsbergen; J A ten Hove, 61 jaar, man. ET ZUIDEN en zuid-westen van Leiden werden vanmorgen om tien opgeschrikt door een hevige explosie. Deze bleek zich te hebben voorgedaan in een loods van de Rijnlandse Metaalbescher- mingsmaatschappij op het terrein tussen de Vijfmeilaan en de Zoeter- woudseweg. De gevolgen waren zeer ernstig. De 31-jarige staalstraler C. Brussee uit de Langestraat. gehuwd en vader van drie kinderen, werd op slag gedood. Twee anderen werden gewond en een vierde liep een shock op. De beide gewonden werden naar het academisch zieken huis gebracht. De explosie is vermoedelijk ont staan, nadat een ponton, die moest worden drooggemaakt, gedurende de nacht door middel van een fles propaangas en een brander was ver warmd. Een ponton zoals bij deze maatschappij wordt gebruikt, is een drijvende aanleg plaats, bestaande uit een of meer onder ling gekoppelde, dichte plaatijzeren bak ken, waarover een houten dek. Vermoede lijk heeft zich vannacht een storing i verwarmingsinstallatie voorgedaan, x bij de vlam werd gedoofd en het propaan gas, dat zwaarder is dan lucht, in ponton en de loods is uitgestroomd. Vu Toen vanmorgen na zeven uur enige arbeiders in de loods kwamen om er hun werk te beginnen, is op de een of andere wijze vuur bij het explosieve mengsel ge komen. Een bijzonder hevige gasontplof fing was er het gevolg van. Een van hen, de heer Brussee, werd onmiddellijk ge dood. De heer H. J. Heshusius uit de Tasmanstraat en de heer J. J. Flippo de Tweede Gortestraat moesten met GEMFFNTF I FIDEN Officiële piiblikatie SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op vrijdag 27 maart en op zaterdag 28 maart a.: gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. vrijdag 27 maart a.s. zal het Ste delijk Museum „De Lakenhal" geopend jn van 13.00—16.00 uur. Op zaterdag 28 maart a.s. zal het bureau an de burgerlijke stand voor het doen an aangiften van geboorten en over lijden geopend zijn van 9.0010.00 uur. gemeentelijk badhuis en het Stede lijk Museum „De Lakenhal" zullen op die dag geopend zijn als op, andere zater- In de ouderdom van 76 jaar is giste ren te Leiden overleden dr. O. Norel, emeritus-predikant van de Ned. Her vormde Kerk. Op 1 mei 1948 werd hem als predikant van de Hervormde Ge meente te Hemmen emeritaat verleend. Na zijn emeritering vestigde hij zich in Leiden (Oude Vest 41). waar zijn schoon zoon, ds. J. Groot, predikant is. Hij heeft de Leidse Gemeente zowel in prediking als huisbezoek en catechese gediend. Verscheidene malen verving hij in de wijkgemeente Pnicl zijn schoonzoon. Hare Majesteit de Koningin benoemde dr. Norel tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Norel was kandidaat in Overijssel ir. 1906 en werd in 1907 te Hindeloopen (Fr.) tot predikant van de Ned Her vormde Kerk bevestigd. In 1912 ging hij naar Den Burg op Texe' en vier jaar later verliet hij dit eiland om de Her vormde Gemeente van Vlissingen te gaan dienen. Hij is daar werkzaam geweest van 1916 tot 1921. Per 1 januari 1921 verkreeg hij eervo! ontslag wegens zijn benoeming tot di recteur van de inwendige zending te Amsterdam, welke functie hij vijf jaar heeft bekleed. Op 24 oktober 1926 werd hij als predikant verbonden aan de Her vormde Gemeente te Leeuwarden, waar na hij met ingang van 1 januari 1932 opnieuw eervol ontslag kreeg met de bevoegdheid van emeritus, nu wegens zijn benoeming tot predikant-directeur van de Hervormde diakonesseninrichting te Amsterdam. Op 10 september 1939 werd hij predikant te Hemmen (Betuwe». Dr. Norel werd in Leiden geen „rus tend" predikant. Zo lang hij kon heeft hij actief aan het werk van de Her vormde Gemeente deelgenomen. Na hel vertrek van ds. M. W. J. Geursen naar Australië en vóór de komst van dr. P L Schoonheim heeft hij enige tijd lei ding gegeven aan het bijzohdere Kerke- werk. Vele malen is hij hier in een kerk dienst voorgegaan. De begrafenis is bepaald op zaterdag 2b maart na een rouwdienst in de Groene of Willibrordkerk te Oegstgeest, die om half 12 begint. In de omgeving van de R.M.B. wer den honderden ruiten vernield, voor al van huizen aan de Schelpenkade. wondingen, die zich aanvankelijk nogal ernstig lieten aanzien, naar het acade misch ziekenhuis worden gebracht. Ook bevond zich op het ogenblik van de ont ploffing de heer W. Giesberts in de buurt. Hij scheen een shock te hebben opge lopen en werd door de E.H.D. naar huis gebracht. Vanzelfsprekend veroorzaakte de be- drijfsramp grote ontsteldheid onder de ar beiders. Enkelen liepen te huilen en kre gen verlof naar huis te gaan om van de schrik te bekomen. De ravage is zeer groot. Overal op het terrein lagen de brokstukken. Het dek van de ponton was tientallen meters weg geslingerd, kwam op de metaliseerinrich- ting terecht en sloeg door het dak. Wat overbleef was een totaal verwrongen loods, waar het door de ravage zeer moei- was, een onderzoek in te stellen. Brandweer, politie en E.H.D. waren spoe dig op het terrein, maar de brandweer behoefde geen dienst te doen. Van de directie van de R.M.B. verna men wij, dat er twee cabines van de korund-straalinrichting zijn verwoest. In een cabine stond een jacht, waarvan de huid moest worden veredeld. Het jacht was een jaar oud en moet als verloren worden beschouwd. Brokstukken waren ook op de spoor lijn Leiden-Utrecht terechtgekomen. De bovenleiding werd beschadigd, zodat het treinverkeer geen doorgang kon vinden De Spoorwegen legden bussen in. Bij een grondig onderzoek bleek, dat alleen een aantal ophangdraden van de stroomdraad was gebroken. De eerste trein uit Leiden kon pas vertrekken om 9.35 uur, de eer ste trein uit Alphen aan den Rijn kwam om 10.05 uur binnen. De trein van uur uit Leiden was die. welke om 7.18 had moeten vertrekken. In de directe omgeving van de loods werden honderden ruiten ver nield. Vooral de huizen aan de Schel penkade en de Jan van Goyenkade moesten het ontgelden. Ook in ver scheidene zijstraten waren bewoners vanmorgen glas aan 't opruimen. Vooral de bewoners van deze huizen waren door de ontploffing zeer ge schrokken. Velen werden in hun bed wakker getrild. Voorzover ons be kend werd in de huizen niemand door de rondvliegende glasscherven gewond. Wel hebben verscheidene kamers schade opgelopen. Naar wij nader vernemen, bleken ii academisch ziekenhuis de verwondingen van de heren Heshusius en Flippo niet van zo ernstige aard te zijn, dat zij it ziekenhuis moesten blijven. Zij konden inmiddels naar huis worden gebracht. MELKKASTJES IN SCHIEDAM Het vorig jaar is er in Schiedam ten gevolge van de melksanering een melk- oorlogje ontstaan, omdat de bezorgers weigerden, in overstemming met een door de melkhandel genomen besluit, in flat- en galerijbouw trappen te klimmen. Er ontstond van de zijde van de bewo ners verzet, hetgeen tot gevolg had, dat de melkhandel besloot, waar dit nodig was, kastjes te plaatsen. Hiermee vandaag een aanvang gemaakt. Er zullen in totaal in Schiedam ettelijke honderden melkkastjes worden geplaatst. V.V.V. Leiden vergaderde IN DE RIJ der steden neemt Leiden ten opzichte van het aantal aange komen buitenlandse gasten de twaalfde plaats in en ten opzichte van het aantal overnachtingen door buitenlanders zelfs de achtste plaats. Door vergelijking kon bovendien worden vastgesteld, dat de gemiddelde ver blijfsduur van de buitenlandse gast in de Sleutelstad, namelijk bijna 2,4 dag, na Den Haag het langste is in het land. Dit werd gisteravond door directeur G. van Weelden meegedeeld op de jaarlijkse algemene ledenver gadering van de Vereniging ter bevordering van het vreemdelingenver keer te Leiden en omstreken, die onder leiding van voorzitter G. Groen in Het gulden Vlies werd gehouden. Men had maar een uur nodig, om de zestien punten tellende agenda af werken. Voorzitter Groen sprak zijn vredenheid uit over de samenwerking met het gemeentebestuur, dat zich dit jaar van zijn beste zijde heeft laten zien Ook werd veel medewerking ondervon den van de hoofden van dienst. Teleur stellend echter was de ongerechtvaardig de aanval in de begrotingsvergadering van de gemeenteraad op VVV en midden stand. Afgezien van de onjuiste lichting (de VVV krijgt niet f 25.000 sub sidie, maar f 11.000) moet het vandaag de dag toch een ieder wel duidelijk zijn, dat het VVV-werk niets met liefdadig heid heeft te maken, maar dat hier be langen op het spel staan. Leidse belangen. Propagandist recteur Van Weelden merkte in zijn zerslag verder op, dat sedert 1 dec. 1958 het ledental met 88 is toegenomen, hetgeen een jaarlijkse inkomstenvermeer- ig van f 1478 betekent. De toeneming het ledental is voor een groot deelte te danken aan het feit, dat v de ledenwerving een propagandist ienst is genomen. Vooral tijdens de Pinksterdagen het erg druk in Leiden. In twee dagen tijds werden aan bijna vijfhonderd vreem delingen inlichtingen verstrekt. Opmer kelijk is, dat ook de Nederlanders steeds meer gebruik gaan maken van de gele genheid om via het VVV-kantoor inlich tingen over allerlei vakantiemogelijkhe- den te verkrijgen. In totaal werden 32.216 inlichtingen gegeven, het dubbele van het topjaar 1957. Bijna tienduizend bui tenlanders bezochten het gebouwtje aan de Steenstraat. Voor het eerst werd deelgenomen aan de logiesinformatiedienst. Via deze dienst bestaat de mogelijkheid bijvoorbeeld reeds van Leiden uit voor dezelfde avond een hotel te re serveren in Breda of omgekeerd. De aanvrager kan dan in Leiden voor dat logies betalen. Dit heeft onder meer het voordeel, dat de hotelhouder, bij wie door de VVV is gereserveerd, altijd betaling ontvangt, ook al zou de gast niet verschijnen. Voornamelijk door gebrek aan geld is het ook in het afgelopen jaar niet mo gelijk gebleken te komen tot de uitgifte een Rijnland-folder. Niettemin heb- verscheidene besprekingen met af gevaardigden van alle VVV's in Rijnland geleid tot een nauwere samenwerking. De wenselijkheid te komen tot de uitgifte an een gezamenlijke folder wordt aller- /ege ingezien. Penningmeester G. A. F. meldde een batig saldo van f 1.365,43, waarna de begroting voor het komende jaar werd goedgekeurd. Voorstellen tot wijziging van de statuten en vaststelling van een huishoudelijk reglement gingen onder de hamer door, evenals de verho ging van minimum-contributie (f5 per jaar) en minimum-donateursbijdrage (f2.50 per jaar). De aftredende bestuursleden, de heren M. van Aken, H. E. van der Heide, J H. van der Kloot, C. J. van Spall en J. N. van Wessem, werden bij acclamatie her- Oudste speeltuin in Leiden cniging „Zuidei vond büecn oi penen. De vooi De Leidse speeltuin' kwartier" kwam gist' hét nieuwe clubhuis t zitter, de hëcr F. Knaap, sprak er blijdschap over uit, dat zovelcn aan uitnodiging gehoor hadden gegeven dit feest mee te vieren. In het bijzonder heette hij de beschc heer Ir. E. F. E Bongaards met d vrouw welkom. Verder waren onder deren aanwezig wethouder J. C Schalk, en de heer L. D. Planj. clid De voorzitter zette op een prettige ma nier het ontstaan van het clubhuis uiteen- Al in 1937 ontstond het idee voor de op richting van een vereniging. Door ver schillende acties zoals loterijen en bazaars groeide dè vereniging. In 1956 werden cr plannen gemaakt voor de bouw van een clubhuis. Nö veel tegenslag en gebrek aan mede werking is nu na 3 jaar de bouw voltooid. Het clubhuis staat uitsluitend ten dienste van de jeugd. De voorzitter hoopte, dat de activiteit die de vereniging „Zuider kwartier" bezit, niet zal afnemen. Na de pauze kwamen verschillende spre kers aan het woord, o a. ir. Bongaards die zijn lof uitsprak voor het bestuur en de medewerkers. Wethouder Van Schaik me moreerde, dat „Zuiderkwartier" de oud ste speeltuinvereniging van Leiden is cn dat de vereniging zich kenmerkt door een 4oede sfeer. „Zuiderkwartier" is een be sloten vereniging en heeft na haar be schermende taak ook gelegenheid tot club werk. Dit laatste is vooral 's winters van belang. Ten slotte bracht spreker zijn dank over van het gemeentebestuur voor het verrichte werk. Dr. P. L. Schoonheim legde vooral de nadruk op de, actie die altijd een reactie '.en gevolge heeft. Dit is heel gezond voor het kind. Namens de „Vuso" sprak de heer D. Vijlbricf. dié de aandacht van het bestuur vroeg voor dé nieuwe vormen in het jeugd werk. Hij overhandigde een portret van Vader Klaren. Spreekbeurt In gebouw Prediker. Jamvossensteeg 17, spreekt vrijdagavond 8 uur de heer K. Obr. Hoekstein te Den Haaig. Den Burcht naar Soestdijk Het eerste Leidse jeugdorkest Den Kamerlingh Onnes-laboratorium centrum prof. dr. K. W. Taconis over de kernfysische onderzoekingen, die in het vermaarde Kamerlingh Onnes-laboratorium te Leiden worden verricht. Prof. Gorter, die directeur van dit laboratorium is, doceert aan de rijksuni versiteit te Leiden de experimentele natuurkunde en prof. Taconis de koude-techniek. Bovendien wijdt prof. Gorter veel van zijn tijd aan het werk van de stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie, welke de kernfysische onderzoekingen in zijn laboratorium subsidieert. Van ge noemde stichting is prof. Gorter als opvolger van wijlen de hoogleraren Kramers en Clay thans de derde voorzitter. Als mede-oprichters van de F.O.M., stimuleerden prof. Kramers en hij indertijd de Nederlands-Noorse samenwerking op het gebied der kernfysica en haar toepassingen, zoals de bouw van kernreactoren. Zoals bekend, berust de laatste aangelegenheid thans bij het Reactor Centrum Nederland, een instelling, die in 1955 uit de F.O.M. is voortgekomen. Sprekende over de kernfysische onderzoekingen in het Kamerlingh Onnes-laboratorium, zeide prof. Gor ter, dat deze twee gebieden betreffen, primo het richten van atoomkernen in sterke magneetvelden bij uiterst lage temperaturen en secundo het construeren van een zogenaamde „belletjes-camera", waarmee in sa menwerking met Delft en Amster dam zal worden geëxperimenteerd. De gedachte om atoomkernen te rich- n, kwam in het begin van de dertiger iren niet alleen bij prof. Gorter op, maar ivens en onafhankelijk van hem bij de nu wijlen Oxfordse fysicus sir, Francis Simon. Een der doeleinden, wel ke deze twee natuurkundigen hierbij voor ogen stonden, was, om op die ma nier de eigenschappen van atoomkernen in verschillende richtingen te kunnen onderzoeken. Resultaten Onder het geringe aantal belangstellen den bevond zich de oud-directeur van de Leidse VVV, de heer J. Visser, die het begin van de avond speciaal K. en O .-Filmstudiekring Tsjechische films vervingen (helaas) cle Amerikaanse Het was de bedoeling, dat gisteravond voor de filmstudiekring van K. en O. Amerikaanse documentaire en experimentele films zouden worden gedraaid. Jammer genoeg ging dat niet door. Het valt niet mee om dan op betrekkelijk korte termijn niet alleen iets anders, maar ook iets gelijk waardigste vinden. Men is er in geslaagd om van Amerika over te schake len op Tsjechoslowakije. Gelukkig gaat dat in de kunst gemakkelijker dan in de politiek. Na de oorlog is een aantal Tsjechische poppenfilms ge maakt, die de aandacht trokken en die hun vertoning alleszins rechtvaar digen. De rolprent, die we gisteravond zagen „Een glaasje te veel" behoort niet tot de beste in dit genre. De propagandistische strekking: „Geen alcohol bij snelverkeer", domineerde te veel. Het verhaaltje i6 maar zeer bijkomstig en is ook zo behandeld, zonder veel ex pressie en overtuiging. De snelheid werd goed gesuggereerd en daarbij zijn wel aar dige hulpmiddelen gebruikt Doch hoe paradoxaal het ook klinkt, in dat gedeelte was de film traag. In de beweging van de beelden zat vaart, maar de film schoot niet op. Men zat te wachten op het ongeluk, want het was duidelijk, dat er zo lets van De hoofdfilm, een tekenfilm „De schepping van de wereld", was in alle opzichten ver de meerdere van de eerste. Het is een film van Eduard Hofman, naar tekeningen en met medewerking van de Franse teke naar Jean Effel. Jean Effel, pseudoniem voor Francois Lejeune, met laten we maar zeggen pri mitieve tekeningen, dde het Bijbelverhaal weergeven. Een Bijbelse geschied ends in beelden. Toen we dat boek eens bekeken, hadden we Hetzelfde gevoel als gisteravond. Br zijn tekeningen en beelden, die we kunnen waarderen, maar men ontkomt ndet aan het suggestieve, dat er van gaat Jean Effel is een kunstenaar, dde niet maar een paar, soms rare, pop pent jea tekent, hij laadt zijn werk met een kracht, dde de toeschouwer pakt en overrompelt, omdat ze, dat kan ndet anders, opkomt udt het gegrepen zijn van de tekenaar. Gegre pen, door het goede en het mooie, dat de Schepper liefdevol tn Zijn werk heeft ge legd en het vreselijke, dat te voorschijn komt door het werk van satan. Daardoor is deze film In sommige ge deelten navrant, maar door alles heen speelt toch de'ironie en de film wordt ge dragen door de liefde van de Schepper, Het richten van atoomkernen geschiedt in grote magneetvelden bij een tempera tuur, die ongeveer één honderdste graad boven het absolute nulpunt ligt. De atoomkernen gedragen zich daarbij als kleine tolletjes, waarvan de assen dan één en dezelfde richting aannemen. Merk waardig genoeg bereikten prof. Gorter en zijn collega Simon ongeveer tegelijk, dat wil zeggen zeventien jaar na het poneren van de gedachte om atoomker nen te richten, hun eerste resultaten op dit gebied. Onder supervisie van prof. Gorter heeft de praktische leiding van dit on derzoek lange tijd bij dr. M. J. Steen- land berust, die kort geleden benoemd is tot hoogleraar aan de nieuwe techni sche hogeschool te Eindhoven. Als opvolger is nu aangewezen dr. W, Huiskamp, een natuurkundige, die Utrecht studeerde, in Leiden promoveer de en onlangs van een studiereis uit Amerika is teruggekeerd. Van het begin af hebben kernfysici uit het laboratorium van de rijksuniversiteit te Groningen onder leiding van prof. dr H. de Vries en later onder die van prof. dr. H. Brinkman, te Leiden aan de on derzoekingen meegewerkt. Dit gemeen schappelijk werk geschiedt in F.O.M.- verband. Goede methode Tot ditzelfde gebied behoort een onder zoek naar de zogenaamde „pariteit", d; is naar het verschil in karakter tusso de linkse en rechtse „schroeven" t „tollen" van atoomkernen, die niet g heel en al gelijkwaardig blijken te ziji Eén der methoden, die hierbij wordt ge volgd. is afkomstig van prof. Gorter, hoewel hij deze niet zelf heeft bedacht. Toen de hoogleraar namelijk eni ge jaren geleden een voordracht aan de universiteit van Berkeley hield over gerichte atoomkernen, vroeg een zijner toehoorders, wiens naam niet bekend is, waarom hij bij dit onderzoek niet op die en die wijze te voor het geschapene. Om het met een beeld uit de film te zeggen: de duivel kan de roos zijn doorns geven, de schoonheid en de geur van de bloem ie het werk van de Schepper. De kinderlijk naïeve blijheid de lachte toets wiet de film vrijwel tot het einde te handhaven, hoewel het twee de gedeelte wat gerekt was. Mede door goede montering zit er behoorlijke gang in de film. De kleuren zijn uitste kend; het geheel boeide tot het eind, wat Lang niet elke tekenfilm doet. Een belangwekkende avond, maar het ontbreken van de Amerikaanse films vin- vo toch jammer. A. C. Bouwman werk ging. Daar onze landgenoot de toen gesuggereerde methode alleszins acceptabel vond, voerde hij haar la ter voor dit onderzoek in zijn labo ratorium in. Aan dit onderzoek werken op het ogen blik onder meer mee dr. Huiskamp en de Groningse fysicus de heer H. Postma. Ook prof. Steenland heeft zich voor zijn vertrek naar Eindhoven intensief met dit onderzoek beziggehouden. Bellet jescamera Wat nu de constructie van de „belletjes-camera" betreft, deze staat onder leiding van prof. Taconis en wordt uitgevoerd door de heer Reuss. De belletjes-camera, zo ver- telde prof. Taconis, berust op een soortgelijk principe als de „Wilson- camera", die al veertig jaar oud is. De Wilson-camera bestaat uit een vat gevuld met luchit en verzadigde waterdamp. Door dit vat wordt een klein deeltje geschoten, bijvoorbeeld een atoomkern die daar ten gevol ge van de botsing met de lucht- en de waterdampmoleculen een spoor van ionen achterlaat. Op het ogenblik dat het bewuste deeltje door het vat gaat, expandeert men de atmosfeer daarin, zodat de ver zadigde waterdamp begint te con denseren. Merkwaardigerwijze vor men zich dan de neerslaande water druppeltjes op de door het atoom achtergelaten ionen. Door nu met een camera dit „nevelspoor" te fo tograferen, krijgt men een inzicht in de weg, die het deeltje door het vat genomen heeft. Toen de deeltjes hoe langer hoe snel ler werden, stond men voor het probleem steeds grotere camera's te bouwen en de lucht met de verzadigde waterdamp te vervangen door een medium, dat veel dichter was. Maar toen dit ten slotte ook niet meer ging, kwam de Amerikaan Glaser op dc gedachte om vloeistof te gaan gebruiken: water, vloeibaar pro paangas en vloeibare waterstof. Naar Delft Zendt men nu door zulk een vloeistof een kerndeeltje met een hoge energie, bijvoorbeeld een meson of een hyporon, dan vormen zich bij de botsingen van dit deeltje met het homogene medium in casu vloeibare waterstof een reeks belletjes. Door dit bellctjesspoor weer te fotograferen, ziet men hoe het kerndeel- tje door de vloeistof is gegaan. Wanneer het vat gereed zal zijn, wordt dit naar Delft overgebracht, waar prof. dr. ir. F. A. Heyn bezig is een proton- synchrotron met een energie van een miljard electron volt te construeren, dat dc kerndeeltjes voor de belletjes-camera zal leveren of wellicht ook naar de C.E.R.N. te Genèvc, waar misschien ana loge mogelijkheden zijn. Ook zal worden samengewerkt met de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. G. W. Rathenau, die een expert is in het uitmeten van allerlei door kerndeeltjes gevolgde banen. Behalve het genoemde kernfysi sche werk, subsidieert de F.O.M. in het Kamerlingh Onnes-laboratorium nog het onderzoek van metalen, van de molecuulfysica, van de vaste stof en de constructie van zeer gevoelige radio-versterkers, die wellicht ge bruikt zullen kunnen worden in de radio-telescoop te Dwingéloo. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. W maart - Rijksuniversiteit. c geschiedenis: ag en de heer het kand ex A wis. en heer W M H Putten te kand ex L wis- en na- H A v d Veen te Lelden: A' wl«- en natuurkunde: de heer A J Schoor heer H M Heimig tc Den Haag latuurkunde: de

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3