Jlicuwc £ciitsrt)c ÜTourant CH verdeeld over kabinet met „vrije" liberalen Irak uit Bagdad Pact van getreden ProfOud wenst zich niet te binden Amerikaans eredoctoraat voor prinses Beatrix Scheveninger bij Arnhem onder zand bedolven en na tien uur gered Overste Venema vertelt Tibetanen naar premier Nehroe WOENSDAG 25 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11523 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMEB Directie: E D1EMEB CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi is qhfblmn myn hert in Icyljcnspoct" Jonge burgemeester in Koudekerk a.d. Rijn Zie pagina 7 Moeilijkheden voor de informateur Schippersknecht redt weer een automobilist (Van een onzer verslaggevers) "\7"OOR de tweede maal in vier da- gen heeft de 26-jarige schippers knecht Adrianus van der Ben uit Ouderkerk aan de IJssel een auto mobilist, die met zijn wagen bij de Abraham van Stolkweg te Rotter dam in de Delfshavense Schie was gereden, het leven gered. Beide keren gebeurden de ongelukken op het moment, dat het m.s. Neeltje, waar op hij vaart, de Abraham van Stolk weg passeerde. Omstreeks zes uur dinsdagavond reed de 47-jarige heer M. H. Wolff met zijn personenauto door de als gevolg van de regen spiegelgladde bocht van de weg. De auto slipte, draaide enkele malen in het rond en reed tenslotte achteruit in de Schie. De schippersknecht Van der Ben zag het ongeluk gebeuren. Hij sprong meteen in de roeiboot en voer in de rich ting van de auto, waarvan het dak nog boven water uitstak. „Doe het raam open", schreeuwde hij naar de heer Wolff. Aan zijn armen trok de heer Van der Ben daarna de bestuurder door het ge deeltelijk geopende autoraam naar bui- ten en in zijn boot. De heer Wolff liep daarbij slechts een paar natte voeten en natte broekspijpen op. De auto werd met behulp van een takelwagen snel op de kant getrokken. Zaterdagmorgen redde de schippers knecht een vrouw, die op dezelfde plaats met haar auto in de Schie was geslipt het leven. Ook toen passeerde de Neeltje juist de Abraham van Stolkweg. Aansluiten Economische Flitsen (Van onze parlementaire redacteur) "l^ERSCHILLENDE Tweede-Kamerfracties hebben gisteren vergaderd over hun bevindingen met informateur Beel. Het meest verrassend was wel het resultaat van de bijeenkomst van de C.H.U., waaruit bleek dat het standpunt-Tilanus (meewerken aan een kabinet zonder socialisten en mèt liberalen) op grote weerstand is gestuit. Er is in deze fractie een grote stroming die deze combinatie politiek onmogelijk acht. Deze stroming is van mening, dat de socialisten niet als gelijkwaardige partners in deze be sprekingen worden beschouwd. Een samengaan met de liberalen wordt door deze C.H. kamerleden alleen maar gebillijkt in een parlementair kabinet, dus in een kabinet, waaraan prof. Oud zich gebonden moet voelen. Deze gang van zaken is niet alleen ver rassend, maar betekent ook een nieuwe stimulans voor de vleugel in de K.V.P., die de brede basis weer wil herstellen. Zo stond voor velen de zaak vannacht weer op losse schroeven. In A.R.-kring achtte men het samengaan met de so cialisten echter uitgesloten. En sommige K.V.P.-ers hielden zelfs rekening met de vorming van een zakenkabinet. Intussen is wel duidelijk geworden dat prof. Oud niet ongenegen is een kabinet zonder socialisten te steunen. Aan de op neming van liberale „randfiguren" had hij geen behoefte. De heer Oud heeft de wens te kennen gegeven „echte" liberalen in het kabinet zitting te laten nemen. Maar van een binding wil hij niets weten. Het moet z.i. een extra-parlementair ka binet worden, al is hij dan bereid te ver klaren zich niet tegen belangrijke pun ten van het toekomstig regeringsprogram te verzetten. Hoe dit alles zal uitpakken is nog niet duidelijk. Dat is in de eerste plaats een zaak van de formateur en in Druk bezette dagen in Ver. Staten gisteren is gemeld van 13 tot 19 september een bezoek brengen aan New York en omgeving. Zij heeft een uitnodiging van de Federal Hudson Champlain Celebration Commission aanvaard om 19 september de feeste lijkheden bij te wonen in de staat en stad New York ter gelegenheid van de viering van de 350ste gedenkdag van Henry Hudson's tocht op de Hal ve Maen van Amsterdam naar Noord- Amerika. Na aankomst lm New York op 13 sep tember aan boord van een Nederlands marimevaartuig, is prinses Beatrix twee dagen de gast van burgemeester en me vrouw Robert F. Wagner. Ter gelegenheid van haar bezoek wordt er een galabal ge houden. Op 15 september reist de Prinses naar Poughkeepsle en naar Hyde Park. waar zij door mevrouw Roosevelt ontvangen zal worden. Verder wordt een bezoek ge bracht aan het historisch gedenkteken ter nagedachtenis van Franklin D. Roose velt. Ook woont prinses Beatrix nog een bijeenkomst van de „Holland Society" bij. Het hoogtepunt van deze dag Is het in ontvangst nemen van het erc-doctoraat van het Union College in Schenectady. Op 16 september neemt prinses Beatrix deel aan de herdenking van het 300-jarig bestaan van de oude Hollandse kerk Kingston. Aan haar zal een boekwerk over de geschiedenis van de oudste Ne derlandse vestigingen in Amerika worden overhandigd. Het boekwerk wordt door de Prinses namens de universiteit Leiden aanvaard. De volgende dag, 17 september bezoekt de Nederlandse prinses het Contlandt bui tenhuis bij Terrytown. dat tijdens het presidentschap van Franklin Roosevelt geheel is gerestaureerd en de militaire academie te West Point. Vrijdag 18 september is prinses Beatrix de gast van gouverneur Rockefeller Albany, de hoofdstad van de staat New York. Ten slotte is dan op 19 september de herdenking van Hudson's tocht met de Halve Maen naar de nieuwe wereld. De zelfde avond ruog verlaat prinses Beatrix Amerika. weede plaats van de heer Romi die dan eventueel bereid zou moeten zijn kabinet bestaande uit K.V.P., A.R. V.V.D. te steunen. Overleg Vanochtend is het overleg tussen de drie rechtse fracties over de mammoet- voortgezet. Dit is gebeurd in een bij eenkomst van de heren Cals. Romme. Stokman (allen kath v.), Tilanus (c.h.), Bruins. Slot en Hangelbroek (a.r.). Het is wei duidelijk dat het ontwerp van ter Cals op het voortgezet onden grote bezwaren is gestuit, die niet al gemakkelijk zijn op te lossen, tweede verschilpunt tussen de drie fessionele fracties is de algemene kinder bijslagwet. Ook daarover is het overleg lortgezet. De C.H. en V.V.D. willen de2 et het liefst financieren uit rijksmiddi len. Ook bij de a.r. bestaan bezware tegen deze volksverzekering, Zij betref fen vnl. de kring van verzekerden. Ook lat het verlangen om een loongrei •ze wet op te nemen. De V.V.D. legt deze sociale wet niet veel enthou- ïe aan de dag, maar als zij in hel kabinet komt, zal zij daarvan waarschijn lijk geen halszaak maken. De fractievoorzitters hebben schrifte lijk of mondeling informateur Beel op de hoogte gesteld van de opvattingen, die leven in hun Kamerclub. Vandaag zal hij :ijn eindrapport opstellen om dat morgen lan H.M. de Koningin te kunnen aan bieden In rooms-katholieke bladen werd gisteren gemeld, dat de commissaris van de Koningin in Noordbrabant, prof. dr. J. de Quay een redelijke kans zal maken om eventueel het nieuwe kabinet te for meren en te presideren. Wat de houding van de socialisten be treft: hun standpunt t.a.v. Nieuw-Guinea. de vrijere loonvorming en de huren maakt het moeilijk tot een vergelijk te komen. Wat Nieuw-Guinea betreft schijnt infor mateur Beel een passage te hebben ont worpen, die door alle partijen kan wor den onderschreven, maar die daarom ook voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Nof^ moeilijker liggen de vraagstukken die verband houden met de verdeling van Verruiming van temporisering Een wetsontwerp is ingediend ter goed keuring van de temporiseringsbeschik- king van de minister van financiën van 7 januari. Deze beschikking verruimt de tempo risering van de vervroegde afschrijving. Zij stelt namelijk slechts voor het eerste jaar een grens aan de vervroegde af schrijving, te weten 16 2/3% van de aan- schaffings- of voortbrengingskosten. Dien tengevolge kan men het maximum van de vervroegde afschrijving in twee jarep be reiken. Laat men bijvoorbeeld in het eer ste jaar de vervroegde afschrijving ach terwege, dan kan men in het tweede of een volgend jaar maximaal een derde van de aanschaffings- of voortbrengingskosten vervroegd afschrijven. Voor enkele bedrijfsmiddelen echter blijft de vervroegde afschrijving beperkt tot 10% per jaar: a. gebouwde eigendommen (met uitzon dering van nieuwe fabrieksgebou- b. personenauto's, die niet uitsluitend of nagenoeg uitsluitend gebruikt worden voor beroepsvervoer ove weg (dit zijn auto's ingericht het vervoer van ten hoogste acht personen plus de bestuurder), c. kantoorinventarissen, Op vrachtauto's voor eigen vervo de verruiming wel van toepassing. Voor nieuwe fabrieksgebouwen geldt niet de eis, dat zij de produktiecapaciteit ten verhogen. De regeling geldt voor bedrijfsmiddelen waarvoor na 31 december verwerv of verbeteringsverplichtingen zijn aange gaan, of waarvoor voortbrengingskosten zijn gemaakt. Vat er vanmorgen na de ontplof- g van een loods op het terrein van Rijnlandse Melaalbeschermlngs- .alschappij te Leiden overbleef, De de SER die zich daarmee bezig houdt is aan haar laatste bespreking toe. Het is wel duidelijk dat men te maken zal krij gen met een zeer verdeeld rapport. Wel is er overeenstemming op onderdelen be reikt, zoals over een huurverhoging van 25 pet per 1 april 1960. die dan uiteraard door een huurbijslag gecompenseerd moet worden. Ook is men niet ongenegen de subsidies met ongeveer f 150 min. te ver lagen Maar deze akkoorden op onder delen hebben weinig zin, als men het niet eens is over het gehele complex van maat regelen. Het staat wel vast dat de in voering van een bedrijfstaksgewijze loon vorming wordt gedwarsboomd door hel N.V.V. en de liberale werkgevers. Dat neemt niet weg dat in het kabinetspro gram over deze nieuwe loonpolitiek een passage kan worden opgenomen, omdat de SER reeds in een eerder stadium daar- Vanmorgen heeft informateur Beel nog een onderhoud gehad met de socialisti sche fractieleider mr. J. A. W. Burger Aangenomen wordt, dat hij de heer Bur ger op de hoogte heeft gebracht van de standpunten der overige fracties. Vandaag legt prof. Beel de laatste hand aan lijvige eindrapport, dat hij morgen bij H.M. de Koningin hoopt in te diene: Uitgeput na een vergeefse tocht Uitgeput en terneergeslagen rookt de achttienjarige grotonderzoekster June Bailey een sigaret. Het is haar niet gelukt de ingesloten student Neil Moss te redden. Op nevenstaand kaartje ziet men duidelijk de moei lijke en gevaarlijke tocht die het tengere meisje enkele keren maakte. Zij naderde de bewusteloze student tot op enkele meters, doch moest door zuurstofgebrek steeds onverrich- terzake terugkeren. Ook van de on derzijde bleek het onmogelijk Moss te redden: hij overleed 46 uur nadat hij beklemd raakte tussen de glibbe rige rotswanden. Zondag kroop hij' aan het hoofd van een groepje grotonderzoekers het gevaarlijke verticale „duivelsgat" in. kreeg gebrek aan verse lucht, gleed uit en raakte met zijn schouders on wrikbaar bekneld. Hoewel voort durend zuurstof in de nauwe kloof werd gebracht, kon men hem niet uit zijn bewusteloze toestand laten ont- rpiEN UUR LANG hebben een paar honderd mensen bij Schaarsber- gen gevochten voor het leven van de 45-jarige bouwvakarbeider Piet van Rijn uit Scheveningen, die in een me tersdiepe put half onder bet zand op gesloten was. Pas om tien uur gister avond kon het slachtoffer uitgeput, maar levend uit zijn benarde positie worden bevrijd en in allerijl per zie kenwagen naar het gemeentezieken huis in Arnhem worden gebracht. Het was allemaal heel gewoon begon nen. Van Rijn was 's morgens met zijn maait Cor van de Zwan uAt Den Haag be gonnen met het maken van een stapelput aan de Kongsweg onder Schaarsbergen. Tegen twaalf uur ontstond plotseling een zand verschut ving. Van Rijn, die juist onder in de put was werd tot zijn kin onder het zand bedolven en de druk was zo groot, dat hij zich met geen mogelijk heid kon bevrijden. Zelfs de hulp van een groot aantel mede-arbeiders had geen resultaat. Om half één kwam de Arnhem se brandweer de werkploeg versterken. Een van de brandwachts liet zich met een redddngsgordel om voorzichtig in de put zakken en hij slaagde er in Van Rijn bot zijn borst toe vrij te maken. Helaas maakte een nieuwe instorting ai zijn werk ongedaan en de brandwacht werd met de opgeslotene bedolven onder een nieuwe zandlaag. Weliswaar kon de brandwacht door de ploeg boven aan de put omhoog worden getrokken, maar voor Van Rijn ging het er steeds somber der uitzien. De bouwvakarbeider dreigde tc stikken, zodat met spoed een zuurstofapparaat ont boden werd. waarmee Van Rijn. die ge lukkig nog niet bewusteloos was. weer nieuwe adem en moed werd ingeblazen. De reddingsploegen waren Inmiddels versterkt door een groot aantel mildtai- ao de dichtbijgelegen Oranjekazerne, terwijl ook een grote dragline gearriveerd was. Grote hoeveelheden zand werden rond de put weggegraven, maar men be sefte dat deze methode te lang zou duren. Pas nadat men een lange 'sleuf van de zijkant af naar de kuil had gegraven kon Van Rijn bereiken. De laatste resten zand groeven do redders met de hand weg. Onder hoerageroep drukte de ar beider zijn redders de hand, dankbaar dat hij het leven er had afgebracht. -■s§ y-' INGAN6 Radio-Kairo „Overwinning voor Nasser PREMIER KASSEM van Irak heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn land uit het pact van Bagdad is getreden. Deze verklaring is in het Westen koel ontvangen. Radio-Kairo meende dat het Iraakse besluit te danken is aan de felle campagne van de V.A.R. tegen het defensie-verdrag. In Bagdad werd een proces tegen vier officieren die aan de op'stand in Mosoel hebben deelgenomen, onderbroken om het nieuws bekend te maken. In de rechts zaal ging een gejuich op. In de straten was men in feeststemming. Het besluit van Irak heeft in Washing ton en Londen weinig verrassing gewekt. Men uit de veronderstelling, dat Kassem president Nasser van de V.A.R. de wind uit de zeilen heeft willen nemen, door zijn beschuldiging van anti-Arabische activi teit onwaar te maken. Kassem kan nu zijn onafhankelijkheid van het Westen to nen, zo meent men. Anderzijds acht men het mogelijk, dat ook de Russische druk een rol heeft gespeeld, daar de Sowjet- unie Irak hulp verleent. Men is van mening, dat het Iraakse be sluit een reeds lang bestaande toestand bestendigt, daar Irak sedert de omverwer ping van de monarchie op 14 juli 1958 al geen actief lid meer was. Daarom was de zetel van de verdragsorganisatie tussen Engeland, Irak, Pakistan. Turkije en Per- zië indertijd al naar Ankara verplaatst. Overwinning Radio-Kairo beschouwt de uittreding van Irak als een overwinning voor Nas ser. De V.A.R. had het westerse bond genootschap van Kassem in de pers fel gehekeld. Opmerkelijk is in dit ver band, dat Kassem in Bagdad journalis ten de raad gaf zich te onthouden van anti-Nasser publiciteit. Ook radio-Kairo gaf toe, dat het be sluit voor het Westen weinig verandering brengt. „Engeland ziet nu in plaats het Bagdad-pact een bondgenootschap met Rusland ontstaan en men beschou het in Londen beide als goede verdedi gingsmiddelen tegen het Arabisch natio nalisme," zo meende de commentator. Britse wapens Voor Kassem zijn mededeling deed, de den in Washington en Londen geruchten de ronde, dat Engeland aan Irak wapens zou leveren, als tegenwicht voor de mili taire steun die het land ontvangt uit Mos kou. In de Amerikaanse hoofdstad ver klaarde iemand, dat Kassem Britse wa pens wenst en dat er al onderhandelingen tussen Londen en Bagdad hebben plaats A-griepartikel niet beledigend Het artikel van dr. F. Dekking, gepu bliceerd in een Amsterdams dagblad op 5 juli 1957, waarin de schrijver kritiek uitoefende op de niet bij name genoemde prof. dr. J. Mulder van het academisch ziekenhuis te Leiden voor de manier, waarop deze laatste kort tevoren de Ne derlandse artsen waarschuwde voor de komende a-griep, is door een civiele ka mer van de Amsterdamse rechtbank niet beledigend geacht. Boeken in beslag genomen. De Bussum- se politie heeft circa tweehonderd boe ken In beslag genomen, die als pornogra fisch moeten worden aangemerkt. Een •s in beslag genomen In een particuliere >csbiblintheek. die ze tegen een speciaal arief uitleende. Een ander deel bij perso nen die de boeken geleend hadden. FLINKE STRAF GEËIST TEGEN HALLSTEIN In het proces wegens laster tegen Wal ter Hallstcln, de voorzitter van Europese Economische Gemeenschap en Herbert Blankcnhorn, de Westduitsc ambassadeui in Parijs, Is gisteren tegen beide beklaag den een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden geëist. Verder werd tegen Hallstein een boete van 5000 mark en tegen Blankenhorn een van 3000 mark geëist. De officier van Justitie betoogde, dat uilt de bewijzen dde tijdens het proces var drie weken zijn ingediend bleek, dat Hall. steam en Blankenhorn schuldig zijn aai het uiten van onvoorzichtige beschuldi gingen, waardoor zij de reputatie vaa iemand aangetast hebben. De aanklacht was Ingediend door eei functionaris van het ministerie van eco nomische zaken, die beweerd heeft dat hij op aandrang van de bekaagden geschorst is. Hij verklaarde, dat zij dit besluit had den genomen, alleen op grond van onbe vestigde beweringen dat hij steekpennin gen had aangenomen. Hallstein en Blankenhorn hebben zich hiertegen verdedigd door te verklaren, dat zij het hun plicht hadden geacht, de meerderen van de betrokken funoti in te lichten over de verdenkingen, welke tegen hem gekoesterd werden. Verwacht wordt, dat het hof de volgende week uit spraak zal doen. stakingTn gent had succes De algemene staking .van 24 uur in he gebied van Gent. die was uitgeroepen uit protest tegen het ontslag van arbeider: wegens sluiting van een textielfabriek t« Sleidinge, heeft succes gehad. De di rectie van de fabriek heeft de ontslag, aanzegging ingetrokken. De voorgenomen sluiting van de fabriek was een gevolg van de neergang in de Vlaamse textiel industrie. De nieuwe Westduitse ambassadeur Freiherr von Mirbach is te Djak; aangekomen. Hij volgt Heimuth Alkard» op, die reeds een paar weken geleden vertrokken is. 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 april het abonnementsgeld voor het 2e kwar taal 1959 f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Overste G. F. Venema heeft ons vanuit de marinekazerne in Hol- landia zijn eerste verhaal toegezon den. Hij is van plan, exclusief voor ons blad, een serie artikelen te schrijven over de uitgebreide en moeilijke tocht, die dc Nederlandse expeditie, waarvan overste Venema de technische leider Is, gaat onder nemen naar het Sterrengebergte op Nederlands Nieuw-Guinea, een ge bied dat nog nimmer door blanken is betreden. Het eerste artikel, dat wij vandaag publiceren, bevat een zeer interessante beschrijving van dc vele en veelsoortige voorberei dingen voor de expeditie, die over ste Venema en zijn medewerkers nog moesten treffen, voordat het definitieve startsein naar 't woeste bergland kon worden gegeven. Als dc i'erzendlng van dc post verloopt zoals overste Venema zich dat voorstelt, hopen wij binnenkort zijn wederwaardigheden op het eerste traject van de tocht tc kunnen Ongeveer honderd Tibetanen, edellieden lama's en handelaren zijn op weg naar de Indiase hoofdstad New Delhi, om tc trach ten premier Nehroe te overreden zijn on verschillige houding te laten varen en de Tibetanen in hun strijd tegen Rood-China te hulp te komen.. Men verwacht in New Delhi dat Rood- China aan India zal vragen het consulaat in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa te slui ten. Dit zou namelijk een verzamelpunt van opstandelingen aan het worden zijn. Bovendien is het de voornaamste bron van nieuws uit het buitenland. Thubten Norbu, de oudste broer van de Dalai Lama. die in 1951 uit Tibet is ge vlucht en in de Verenigde Staten woont, heeft gisteren verklaard dat ongeveer ne gentig procent van de Tibetaanse bevol king zich tegen de communistische leer Norbu" verklaarde voorts dat de Chinese communisten duizenden mannen, vrouwen en kinderen hebben vermoord. „Kloosters die onderdak boden aan duizenden monni ken zijn verwoest, de monniken zijn ver moord." Zacht met regen (Van ome weerkundige medewerker) J~ïE MIST was gistermorgen vlug ver- divenen waarop een bijzonder mooie en vrij warme lentedag volgde. In Zuid- Holland steeg het kwik tot 17 18 graden Celsius, in Limburg en Oost-Brabant tot 20 graden Celsius. In de namiddag be reikte ons een storing vergezeld van onweer waarbij op het vliegveld Zestien hoven in korte tijd tien mm regen viel. Vanmorgen kwam in het gehele land veel bewolking en mist voor met hier en daar regen. De temperatuur blijft nog aangenaam en ook in de komende dagen blijft er lucht uit zuid tot zuidwest naar ons land stromen, waardoor maart een groeizaam karakter heeft gekregen. De regenkansen blijven daarbij groot. Enige regen De Bilt verwacht tot morgen- avond: J'V 1 Over het algemeen veel bcwol- Bk king met af en toe enige regen. Aanvankelijk zwakke lot ma- Wtlge, later matige of vrij krach- És tlge wind uit zuidelijke richtin gen. Dezelfde of Iets hogere Donderdag 26 maart: zon op 6.32, onder 19.02; maan op 21.33, onder 6.17. 31 maart: laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1