Jiicmiie £dJtsrt)c (fmirant Strijd laait weer op in Tibets hoofdstad Om het half jaar topconferentie Nationalistisch China overweegt hij stand Teng< ^er meisje laatste voor Neil Moss hoop Vrijwel overeenstemming tussen chr. fracties SOCIALISTEN eisen te veel Twee Duitse meisjes maakten „uitstapje" naar Engeland DINSDAG 24 MAART 1959 BUREAUS: Sleenstraal 37 Directie. Reoactle. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f 2.5*» per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Fam'lieberlchten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Dr. E. DIEMEB Directie: F. DIEMEB CURJSTELIJK'NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slaulnastfcfj Is gbcbleueo niyn bert ia Icohcnspoct' Negenenderti|jfste jaargang Visserijprijzen voor Katwijkers Zie pagina 4 worclt gemeld: Uit Indiaas grensdorp Sir Richard Gale is naar Bonn gereisd voor besprekingen met de minister van defensie. Bij zijn aankomst inspecteerde hij de tot in de puntjes gepoetste erewacht, terdege onder handen genomen voor het hoge bezoek. Het is jammer, dat iemand als generaal Gale, die Montgomery is opge volgd als plaatsvervangend op perbevelhebber van de N.A.V.O., in Europa, een zó hoge plaats in neemt, dat alleen generaal Nor- stad hem zou kunnen inspecteren. Het is beslist een prestatie van de Duitse soldaten dat zij erin slagen, het gezicht in de plooi te houden, terwijl de inspecterende, generaal langs marcheert met een los hangende sokophouder. TN DE TIBETAANSE HOOFDSTAD LHASA zijn volgens berichten uit A de Indiase grensplaats Kalimpong opnieuw gevechten uitgebroken. De Tibetanen zouden daarbij gebruik maken van lichte machinegeweren, dje zij bij eerdere gevechten hebben veroverd. Van officiële Indiase zijde kon dit bericht echter niet worden bevestigd. Men verwees naar de ver klaring die premier Nehroe gisteren in het parlement aflegde: volgens de door de premier ontvangen inlichtingen zou in de hoofdstad nu alles rustig zijn. Van nationalistisch-Chinese zijde werd vanmorgen vernomen dat groe pen anti-communistische opstandelingen uit aan Tibet grenzende Chinese provincies, optrekken naar Lhasa om zich bij de Tibetaanse vrijheidsstrij ders te voegen. De nationalistisch-Chinese regering heeft gisteravond be raadslaagd over de mogelijkheid om de Tibetanen te helpen. TTET MINISTERIE van buiten- V A landse zaken in Washington heeft gisteravond verklaard, dat de bevolking van Tibet in „openlijke opstand" is gekomen tegen de com- munistisch-Chinese strijdkrachten in het gebied. Een woordvoerder van het ministerie deelde mee, dat er in de hoofdstad Lhasa en in sommige grensgebieden is gevochten. De lfden van de Khampa-stam zouden in de opstand de; leiding hebben. Nehroe's Corigrespartij, heeft het Indiase volk opgeroepen, aanstaande zondag tot „dag van Tibet" te verklaren. In Kasjmir is opgeroepen tot het houden van een grote bijeenkomst, om gezamenlijk voor het leven van de Dalai Lama te bidden. Nieuwe reactor van twaalf landen Twaalf Europese landen hehhen giste ren besloten een radicaal nieuw type kernreactor te bouwen in Winfrith Heath (Engeland). De met gas gekoelde rea tor geeft een rendement, dat dertig tc veertig procent hoger ligt dan tot n toe mogelijk was gebleken. De koste bedragen 38 miljoen dollar. In 1962 ve wacht men de reactor gereed te hel ben. De desbetreffende overeenkom: heeft als ondertekenaars Groot-Britan- nië, Oostenrijk, Noorwegen, Zweden. De nemarken, Zwitserland en de zes Eura- tomlanden, waartoe ook Nederland be- Ijsklomp aangekomen bij dr. Schweitzer De ijsklomp met medicamenten, be stemd voor Albert Schweitzer, is in Lam- barene aangekomen. De klomp, die met glaswol was geïsoleerd, is van zijn d ton een derde ton verloren. Schweitzer heeft inmiddels ook nog de Sonningprijs (ruim 50.000) van de Deen se Sonningstichting toegekend gekregen voor zijn verdienstelijk werk voor Europese cultuur. Hij zal de prijs in ontvangst gaan nemen. In 1950 heeft Churchill de prijs ontvangen. Koningin doopt schip Koningin Juliana heeft het voornemen op zaterdag 30 mei de tewaterlating te verrichten van het passagiersschip Ko ningin Wilhelmina op de werf van de N.V. Scheepswerf en machinefabriek De Merwede v.h. Van Vliet en Co. in dinxveld-Giéssendam. Dit schip wordt gebouwd in opdracht van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland en is bestemd voor de dienst Hoek Holland—Harwich. „Van de omvang der revolutie en de kans van slagen tegen de gewapende medogenloze macht van de Chinese co mundsten valt nog weinig te zeggen", zei de woordvoerder. Waar het ministerie deze berichten v; daan heeft is onbekend. Opmerkelijk is het dat de broer van de Dalai Lhama, Gyalo Thondup in de Indische grensplaats bij Tibet, Kalimpong, een soortgelijke mededeling deed. Inmiddels zijn vertegenwoordigers de Tibetaanse Boeddhisten, dia in grote getale dn India verblijven, bijeengekomen Kalimpong om samen met gevluchte landgenoten een petitie te richten, premier Nehröe van India, waarin hem wordt gevraagd al het mogelijke te doen ;en einde te maken aan de onder drukking van de -Tibetanen door de Rood- Chinese regering. t is merkwaardig, dat radio-Peking op geen enkele wijze melding maakt gevechten in het Tibetaanse bergland. Zelfs een ontkenning is tot nu toe uit gebleven. De socialistische Praja-partij, de groot ste politieke organisatie in India na Kikvorsman tracht de opgesloten student door riviertje te helpen de achrbfcienjarige June Bailey, is vannacht afgedaald in de nauwe schacht, driehonderd meter onder de grond, waarin de twintigjarige stu dent Neil Moss sinds zondag zit vast geklemd. In de vroege ochtenduren was zij zover afgedaald, dat zij Moss, die van zondagnacht af bewusteloos is, bijna had bereikt. Tegelijkertijd tracht Bob Leakey, een ervaren duiker. Moss van onderen af te bereiken. Onder Moss komt de schacht namelijk uit in een .onderaards riviertje, ongeveer vijf meter lager. Leakey, ge kleed in een kikvorspak, is de grot bin nengegaan door hetzelfde gat als waar door dit riviertje de grot binnenstroomt. Hij probeert nu hen- uiterste om Moss te bereiken. De autoriteiten hadden een oproep uit gezonden om de kleinste en tengerste grotonderzoeker in dit gedeelte van Enge land en toen de achttien-jarige June Bai ley, die slechts 1.50 meter lang is en 47 kilogram weegt, zich weldra telefonisch meldde, werd zij met spoed per politie auto naar de grot overgebracht. Nadat zij zich in grotonderzoekerstenue had gestoken daalde zij met een mijn werkerslamp in de hand af in de grot- Zij verklaarde: „Ik zal mijn best doen hem er uit te halen. Het zal we] op mij neerkomen, want voor zover ik weet ben ik de kleinste ervaren grotonderzoeker in het hele land.'' Geen succes June moest haar eerste reddingspoging vanmorgen echter opgeven, omdat het onmogelijk was nog langer adem te halen in de nauwe schacht. Toen zij weer in de buitenlucht kwam, zei zij: „Ik wilde alles doen om hem te redden, desnoods met mijn hoofd naar beneden de schacht in, maar het was onmogelijk. Als er straks voldoende toevoer van verse lucht is geweest, ga ik het opnieuw proberen. Ik zie heel goed in, dat ik met mijn lengte en mijn gewicht een belangrijke bijdrage tot de redding van Moss kan De opening van de schacht, waar Moss is ingevallen, bevindt zich ongevt halve kilometer van de ingang Sjehab. van de onderaardse grot en de weg er heen Leidt door tunnels die hier en daar slechts 45 centimeter hoog zijn en vol modderpoelen en met water gevulde kui len zijn, soms meer dan een meter diep. Een van de redders, die vanmorgen even voor tien uur uit de grot naar .bui tten kwam, heeft verklaard dat het er slecht uitziet met Moss en dat men bijna niet meer kan zeggen, of hij nog ademt- Moss draagt een zuurstofmasker, dat gis termorgen met grote inspanning voor zijn gezicht is bevestigdè Hij was toen reeds bewusteloos. Bij het ter perse gaan van dit blad werd gemeld, dat de student is over- Massa-ontslag bij Indonesische olie De Indonesische linkse vakbeweging van olie-arbeiders, de Perboem, beweert, dat de oliebedrijven door massa ontsla gen de Indonesische regering vrees wil aanjagen en dwingen de olieprijzen te verhogen en nieuwe concessies (e geven. De Stanvac en de Shell verklaren name lijk dat zij dagelijks een verlies van vijf miljoen roepiah of tweehonderdduizend gulden lijden, omdat de regering de olie prijzen niet wil verhogen. De A.F.P.- correspondent werd zelfs onlangs gear resteerd, omdat hij gemeld had, dat de regering de prijs met zestig procent zou verhogen. Een delegatie van de Perboem heeft in een gesprek met de parlementscommissie voor arbeidersaangelegenheden beweerd, dat de Shell te Pladjoe 500, op Borneo 300 en op Java 700 arbeiders heeft ont slagen en het ontslag voorbereidt vooi 1000, 800 en 1500 man. Tevens zegt de Per boem, dat de Stanvac te Soengei Gerong 1500 arbeiders ontsloeg, te Pendopo 300 en nog 3000 en 1500 man wil ontslaan. Op het ogenblik zijn ln Indonesië 1.600.000 arbeiders werkloos. Nasser, de president ven de Verenigde Arabische republiek, zal het komende weekeinde in Noord-Libanon een onder houd hebben met de Libanese president T 'oorstel van Macmillan: T^EN TEVREDEN premier Mac- A-J millan is vandaag uit de Ver enigde Staten naar zijn land ver trokken. „Dit is de beste conferentie, die wij ooit hebben gehad," ver klaarde hij bij zijn vertrek. Gisteravond heeft Macmillan zijn laatste officiële besprekingen met president Eisenhower gehad. De twee staatslieden hebben de moge lijkheid van geregelde topconferen ties tussen Oost en West besproken. Deze conferenties zouden bijvoor beeld om de zes maanden gehouden kunnén worden. Een voorwaarde is echter, dat de topconferentie van deze zomer resultaat zal hebben. Aangenomen wordt, dat het Engelse denkbeeld president Eisenhower wel heeft aangesproken. Premier Chroesjtsjef van Rusland zal zeker met een dergelijk voor stel instemmen, al was het alleen maar omdat dit hem in de gelegenheid zal stel- in het buitenland besprekingen te gaan voeren en zodoende zijn internatio naal aanzien te vergroten. ïmier Macmillan en president Eisen hower hebben een zo groot mogelijke overeenstemming bereikt over de wijze op een gesprek en de onderhandelin gen met de Russen moeten worden aan gepakt. Er is een compromis uit de bus gekomen, dat een belangrijk bestanddeel :ijn van het westelijke antwoord op de laatste Russische nota's. Dit antwoord, dat reeds door de Moskouse regering is goedgekeurd, zal binnenkort naar Mos kou worden verzonden. Het compromis tussen de Britse pre fer en de Amerikaanse president komt op het volgende neer: ministers van buitenlandse zaken de Grote Vier komen 11 mei ln '.ve bijeen. De taak van deze minis- 1. Het bereiken van akkoorden over de hangende kwesties. Eisenhower en Macmillan zijn van mening, dat zoveel mogelijk problemen, die de Europese veiligheid betreffen, ter sprake moeten komen. 2. De verschillen van inzicht zo klein mogelijk maken, wanneer een overeen komst onmogelijk blijkt te zijn. 3. Het voorbereiden van een topconfe rentie tussen de regeringsleiders van de Grote Vier De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie komen volgende week dinsdag, 31 maart, in Washington bijeen om voor de zitting van de N.A.V.O.-raad de laatste besprekingen over het Duitse probleem te houden. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, von Bren- tano, zal woensdag 1 april met de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Drie confereren. Prof. Beel donderdag naar de Koningin (Van onze parlementaire redacteur) jl/TlNISTER BEEL nadert het einde van zijn informatiepoging. Ook na t»A <je besprekingen van gisteren met de heren Burger, Romme, Bruins Slot en Tilanus blijft het algemene politieke beeld vooralsnog ongewijzigd: een herstel van de samenwerking met de socialisten ligt nog niet voor de hand. De socialistische fractievoorzitter heeft gisterochtend zijn ver langens kenbaar gemaakt. Zij hebben vin. betrekking op: Nieuw-Guinea, de defensielasten en de loonpolitiek. Bovendien eisen de socialisten de vorming van een parlementair kabinet. Informateur Peel zegt op al deze langens geen „ja" en geen „neen", registreert slechts om zo spoedig H.M. de Koningin een verslag i uitbrengen. Be- ndingei langrijker is echter dat de christelijke fracties, de heren Romme, Bruins Slot en Tilanus, (die gelijktijdig door minister Beel zijn ontvangen), niet veel verschil van mening meer hebben Een strijdpunt was ongetwijfeld de wel op het voortgezet onderwijs van minister Cals, de zgn. mammoetwet, die vooral prot.-christelijke kring niet erg gunstig is ontvangen. De bezwaren daartegen zijn bekend, maar het is nauwelijks aan te nemen dat zij zó overwegend zijn, dat zij de vorming van een kabinet, waarin de drie rechtse partijen zitting hebben, onmogelijk maken. Aangezien ook in K.V.P .-kring wel enige bedenkingen tegen deze wet zijn geuit (o.a. door het Eerste Kamerlid oud-minister Gielen) mogelijk zijn een wijziging van dit ont werp tot stand te brengen. Gisteravond heeft het bureau socialistische Tweede-Kamerfractie vrij langdurig vergaderd. Mr, Burger heeft bijzijn van alle voormalige socialistische ministers in het laatste kabinet-Drees heer Drees zelf was ook aanwezig) verslag gegeven van de stand van zaken. Maar aangezien de heer Beel geen clusies trekt in bijzijn van de fractievoor zitters, moet deze vergadering weinig sultaat hebben opgeleverd. De socialisten nemen een afwachtende houding kunnen wel hun verlangens formuleren, maar het is de vraag of de andere frac ties daarmee akkoord gaan. „De socialis ten maken het er met hun eisen niet ge makkelijker op", zo verzekerde nacht een vooraanstaand Kamerlid. De groeiende overeenstemming tussen de drie christelijke fracties is van belang. Niet alleen t.o.v. de socialisten, ook t.o.v. de liberalen. Daarom werd met belang stelling uitgekeken naar het onderhoud de heren Beel en Oud, dat heden ochtend heeft plaatsgevonden. Hedenmorgen werd meegedeeld, dat de informateur waarschijnlijk donderdag a.s. ndrapport aan H-M. de Koningin zal uitbrengen. Hij wacht nu nog op het resul- van de besprekingen in de socialisti sche en de drie rechtse fracties over de punten, die hij tijdens zijn gesprekken met de leiders van deze fracties naar i heeft gebracht. De fractieleiders zullen niet voor vanavond laat het stand punt van hun fractie (schriftelijk) ter kennis van de informateur brengen. Van de V.V.D.-voorzitter prof. Oud, met wie hij vanmorgen een onderhoud had, ver wacht prof. Beel geen nadere brief. Siamese tweeling gescheiden Een Siamese tweeling, die vorig jaar mei werd geboren, is gisteren in Londen gescheiden en hoewel de toestand de eer ste dagen nog kritiek blijft, ziet het er naar uit dat de operatie geslaagd is. De tweelingen, Timothy en Jeremy, waren met de hoofdjes aan elkaar gegroeid. Tegelijk met de Britse tweeling werd het vorige jaar een derde kindje geboren. Dit jongetje is geheel normaal. Het kon bij zijn ouders, de bankdirecteur Thacke- ry t blijvi de 1 HOESSEIN OP BEZOEK BIJ EISENHOWER Koning Hoessein van Jordanië, die een vijfdaags bezoek aan de Verenigde Staten brengit, heefit vandaag geluncht met pre sident Eisenhower. De koning wordt bij zijn informeel bezoek vergezeld door de Jordaanse premier. Men neemt aan, dat zij zullen trachten van de Verenigde Staten meer economische en militaire steun te Kamerlid vraagt maatregelen tegen Engeland Het Tweede Kamerlid ror. F. G. van Dijk (lab.) heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening gevraagd of hij kan bevestigen, dat de regering van het Verenigd Koninkrijk de invoerrechten op snijbloemen uit Nederland en Frank rijk bij eenzijdige maatregel in belang rijke mate heeft verhoogd. Ziet de minister geen gronden deze aan gelegenheid voor te leggen aan de Euro pese commissie van de E.E.G.7, zo vraagt hij verder. En zijn laatste vraag luidt: Bestaat er onder de huidige omstandig heden geen aanleiding tegenmaatregelen te nemen? Zeeuws woordenboek gereed gekomen Binnenkort zal het woordenboek der Zeeuwse dialecten verschijnen. Dit woor denboek is het resultaat van een onder zoek, dat door de Zeeuwse vereniging voor dialectenonderzoek sinds een der tigtal jaren is ingesteld. Het materiaal is, op een klein deel na, voor het eerst De redactrice, mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen, heeft gestreefd naar een juiste weergave van de woorden in hun lokale vorm en klank. VONNIS TEGEN MAJOOR BEVESTIGD Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen het vonnds van de krijgsraad te velde te 's-Hertogenibosch tegen de 42- janige luchtmachtmajoor H. K. van H. uit Hilversum bevestigd. Dit vonnis luidde een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en ontslag uit de dienst. De ma joor had een bedrag van bijna honderd gulden aan autokosten teveel gedecla reerd. Naar zijn zeggen had hij daarmede gepoogd enigermate het verlies van 2100 goed te maken, dat hij had geleden door drie verhuizingen dm vijf jaar tijd. Zestien paarden Ben naar Big sleepten de zijn toren Beroemd Londens baken weldra honderd jaar T ONDENS beroemde baken, de hoge klokketoren van de parlements gebouwen, die aan miljoenen mensen over de gehele wereld bekend staat als Big Ben. viert deze zomer zijn honderdste verjaardag. De klok begon op 31 mei 1859 de tijd aan te geven, maar pas elf dagen daarna begon zij ook de uren te slaan. In juni zal een tentoonstelling worden gehouden om ALS DE DOUANE KWAM, VERSTOPTEN ZIJ ZICH (Van een onzer verslaggevers) LkOSlETHA (13) en Elke 12), twee Duitse meis jes uit Osnabrück. hebben in het weekeinde een avon tuur beleefd, dal veel van een modern sprookje weg heeft. Hel begon zaterdag avond. Rosietha, die in een kindertehuis woont, had zin in een uitstapje en wist ook haar vriendinnetje Elke over te halen, mee te gaan Elke wilde maar al te graag, want op haar Paas rapport prijkte een dikke vijf vooi Engels en met dal resultaat wilde zij maar liever uit de buurt van haar ouders blijven. Samen stapten zij het station van Osnabrück bin nen en kochten van hun zakcentjes een perron kaartje. Op dat moment begon het enerverende avontuur, dat twee dagen heeft geduurd en dat hen De die op het perron zagen, de Scandinavië-Expres. Tussen de passagiers gin gen zij naar binnen en maakten het zich gemakke lijk in de zachte kussens- van een coupé. Niemand schonk aandacht aan de meisjes, omdat zij er in haar zondagse jurkjes niet bepaald uitzagen als ver stekelingen. Rosietha en Elke wisten wel beter. Toen aan de grens de douane in de trein stapte, zorgden ze ervoor niet gezien te worden. Ze kwamen pas weer te voor schijn, toen de kust of liever de trein veilig Of het de gewoonste zaak van de wereld was, stapten de meisjes zaterdagavond laat op het perron te Hoek van Holland uit en wan delden met de andere rei zigers naar de gereedlig gende Harwich-boot. Ook hier waren geen ambtena ren van de douane, die naar paspoorten en andere pa pieren vroegen. Aan boord liepen de meisjes vrij rond, ze deden zich tegoed aan het diner in de eetzaal en sliepen als prinsesjes in een luxe hut De Duitse politie zou echter voor een moeilijk raadsel hebben gestaan, als niet bij het in zicht komen van Albions krijtrotsen de Engelse douane het twee tal had ontdekt. Toen pas bleek tot ieders verwonde ring, dat de Duitse meisjes klandestien de overtocht hadden gemaakt. Niet om te vluchten, maar voor een uitstapje. Het romantische van de reis was er echter af. De Djiitse meisjes mochten niet van boord en voeren zondagavond met dezelfde boot naar Engeland terug. Bij aankomst in de Hoek stond de Rotterdamse vreemdelingenpolitie het iuo maandagmorgen al op te wachten. De meisjes werden meegenomen naar het hoofdbureau te Rotter dam en hebben daar van nacht geslapen. Inmiddels waren de ouders van Elke efl de directrice van het kindertehuis van de op sporing in kennis gesteld. Deze hadden twee dagen in angst en vrees geleefd over de plotselinge verdwijning. Vanmorgen is het tweetal op de trein naar Osnabrück gezet. En dat betekende het einde van een lange reis. In hun woonplaats werden zij afgehaald door Elkes ouders, die helemaal niet boos waren over de onvol doende voor Engels op het Paas-rapport. Met borden en spandoeken laten deze stakende arbeiders van textielfabrieken in Slei- dinge (België) zien, wat zij op het hart hebben Katwijkse logger in aanvaring met Duits schip De 472 ton metende Duitse kustvaarder Erich Seyd is gistermiddag omstreeks half op ongeveer dertig mijl ten noord en van IJmuiden tijdens dichte mist nvaring geweest met de logger KW 7 De Arend van rederij Meerburg tc Kat wijk aan Zee. De Erich Seid, onderweg met een la ding gerst van Bornholm naar Rotterdam, werd geramd aan bakboord in de mid scheeps. Er ontstond een scheur, die ge ringe lekkage in het ruim veroorzaakte Vanmorgen is het schip te IJmuiden binnengelopen, voor anker gegaan in de bergingshaven, waar men zal trachten de scheur te dichten. De KW 7 was gistermiddag twaalf uur uit IJmuiden naar de visgronden ver trokken. Gisteravond is de logger te IJmuiden binnengelopen met een klein gat i de de honderdste verjaardag te vieren. De klok heet niet Big Ben. Het is feitelijk de naam van een 13% ton wegende klok die de laagste tonen produceert bij het klokkenspel. Er waren zestien paarden voor nodig om deze klok van de gieterij in White- chapel door Londen naar zijn plaats van bestemming te trekken. De Lon- denaren doopten haar al spoedig Big Ben naar sir Benjamin Hall, de eer ste commissaris voor publieke wer ken, wiens departement verantwoor delijk was voor de installatie. De herdenkingstentoonstelling zal worden gehouden in de Jewel Tower van Westminster, een van de laatst overgebleven gedeelten van het oude paleis van Westminster. De gehele zomer zal de klokketoren door schijn werpers worden verlicht. Kuropafonds I. Afgifteprijs bij introduc tie op 24/3 per enkelvoudig participatie- bewijs 96.50. per tienvoudig 962- af gifteprijs te Frankfort op 23/3 DM 104,50. WÜ2S! Minder zacht De Bilt verwacht tot morgen avond: Half tol zwaar bewolkt met plaatselijk regen en morgen overdag minder zaclit. Matige tot vr(j krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Woensdag 25 maart: Zon op 6.34, onder 19.50. maan op 20.12, onder 6.45; 31 maart laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Brussel Partje

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1