Opnieuw P.v.d.A.-kritiek op Nieuw-Guineabeleid Sunil wast stralend wit..." Wat voor taal eigenlijk in spreekt men Australië Stap 0111 Indonesië te bewegen tot schadevergoeding S.E.R. over cle melkbezorging Spoorwegen Landingsrechten in Singapore Brits besluit moet Boae tegen KLM beschermen Strijd op leven en dood tussen „grof" en „beschaafd" Scherpe uitlating van Luns over Engels besluit DONDERDAG 19 MAART 1959 Rechtse lof voor minister Luns, maar... (Van onze parlementsredactie) OPNIEUW, maar minder zelfverzekerd dan bij vorige gelegenheden, heeft de socialistische Eerste-Kamerfractie gisteren kritiek uitge oefend op het Nieuw-Guineabeleid van de Nederlandse regering. De woordvoerder van deze fractie, de Wageningse burgemeester De Niet, betoogde bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken, dat de P.v.d.A.-senatoren, in tegenstelling tot minister Luns, onvoldaan zijn over het Nieuw-Guineabeleid en de resultaten daarvan. an ons land tot Nieuw-Guinea Liohtenauer vooral lioht van de associatie der biedsdelen met de E.E-G.-landen. De V.V.D.-er Van Riel, sprekend over Indonesië's schulden ten opzichte van Nederland, meende dat het een praktische oplossing zou betekenen, wanneer bij elke Amerikaanse of andere internatio nale geldleningen aan Indonesië de prea labele eis wordt gesteld, dat de schulden aan Nederland worden afbetaald. In het algemeen verweet de heer De [houding Niet de regering, dat het haar schort aan wilde m: een creatief-inventief beleid ten opzichte van Indonesië. Men kan zeggen, dat hei beleid is afgestemd op de opvatting van di meerderheid van het Nederlandse parle ment, maar van eigen initiatieven van re i geringszijde blijkt niets. Het beleid be weegt zich bovendien te zeer in de enge belangensfeer. De anti-revolutionaire woordvoerder, de heer H. Algra, die vóór de heer De Niet j sprak, bestreed enkele, van de P.v.d.A.- fractie afkomstige uitlatingen in het voor- lopig venslag van de Senaat over de be- j groting van buitenlandse zaken. Lof van A.R. De lof van d minister Luns t beleid van deze Algra, „is i a.r. woordvoerder •as niet gering. „Door het minister", aldus de h" positie ten opzichte Engeland en Amerika belangrijk hersteld en verbeterd. Het is juist de verdienste van de achtereenvolgende kabine Drees en van minister Luns geweest, dat zij bereikt hebben dat Engeland ei V.S. begrepen hebben voorzichtig te i ten zijn. Ons prestige is gestegen", i De socialistische kritiek, dat het beleid (met name op het punt N.-Guinea) geen j creatieve bijdrage zou hebben geleverd, verwierp de heer Algra met nadruk. De I Eerste-Kamerfractie van de P.v.d.A- is er nog nooit in geslaagd aan te geven j die door haar gewenste creatieve politiek - eruit zou moeten zien. Haar kritiek is constructief, maar negatief en beperkt I zich tot algemeenheden, illusies en onmo- I gelijke suggesties (b.v. die van het trust schap m.b.t. Nieuw-Guinea). Ook C.H. 11 Ook de christelijk-historische heer Lichtenauer en de K.V.P.-er Van Cam- pen wezen de socialistische kritiek oj J minister Luns van de hand. De eerste j meende, dat zo er een dimensie aar I beleid van de bewindsman van buiten- I landse zaken heeft ontbroken, dit de di- J mensie van de tijd is geweest. De In zijn vergadering van 17 april zal de Sociaal-Economische Raad zich bezighou den met de aanvulling van het instel lingsbesluit van het bedrijfschap Detadl- I handel in melk en melk- en zuivelpro- dukten. De voorstellen zullen, als zi; worden aanvaard, ter overweging wor den aangeboden aan de ministers var binnenlandse zaken, van economische zaken, van sociale zaken en van land bouw., Men wil het bedrijfschap de be voegdheid toekennen regels te stellen voor vakantieregelingen, mede om waarborgen dat de melkvoorziening vi de consument niet wordt gestoord. Te vens wil men dat het bedrijfschap de re gelingen dwingend kan opleggen als men plaatselijk niet tot overeenstemming kan komen. Ten slotte wil men een verbetering var de regels waaraan saneringsovereen- komsten moeten voldoen. Geen chr. kabinet Vóór de verkiezingen waren de moge lijkheden voor een kabinetsformatie be slist groter dan thans. Een herstel van de christelijke coalitie scheen toen nog mogelijk, maar is nu uitgesloten. Door dat gebleken is, dat de toekenning van een zetel aan het G.P.V. op een fout berust en het zetelaantal van de P.v.d.A. tot 4* fs gestegen, Is deze onmogelijkheid nog eens extra onderstreept. De Kameront binding heeft het prestige van prof. Beel in de socialistische fractie uiteraard ook niet onaangetast gelaten, al zullen de bezwaren uiteraard niet zover gaan, dat men zijn voorstellen niet zakelijk zou willen afwegen. Men mag vermoedelijk echter wel stellen, dat leidende figuren tn socialistische en antirevolutionaire kring een aanwijzing van prof. Oud als kabinetsformateur juister had gevonden- Hierbij herinnert men zich hoe in 1933 ook een vertegenwoordiger van een der middengroepen, die had gewonnen, wijlen dr. H. Colijn, een opdracht tot kabinets formatie adnvaardde. In zijn handboek van de parlementaire geschiedenis heeft prof. Oud destijds dr. Colijn, op grond van de stembusuitslag, de aangewezen formateur genoemd. Toch Is wel duidelijk, dat de liberalen thans niet erg gebrand z\jn geweest op een formatieopdrach: voor hun lijstaanvoerder. Zij wisten im mers, dat de K.V.P.-fractie nauwelijks kans ziet om zonder meer een officieel samengaan van de K.V.P. met de V.V.D aan de K.A.B.-arbeiders te verkopen. (Het Parool). Minister Luns Minister Luns, die tydens de avondver gadering aan het woord kwam, hield di heer De Niet (soc.) voor, dat de Neder landse positie ten opzichte van Neder land Nieuw-Guinea wel degelijk is beterd. Dit blijkt o.m. uit de Nederlands- Australische samenwerking ten aanz van N. Guinea en uit de Amerikaanse Engelse waarschuwingen aan Indonesisch adres. Uit de verklaringen van minister Casey In het Australisch parlement blijkt de onverminderde belangstelling Australië voor de Nederlandse niteit over westelijk Nieuw-Guinea. Het verheugde de minister, dat de gering van de V.S- zich openlijk heeft gedistancieerd van de verklaringen de Amerikaanse functionaris Baird te Djakarta. Voor wat betreft de Neder landse regering is het incident-I gesloten. Wat de Indonesische schulden zichte van Nederland betreft deelde de minister mee, dat de regering denkt in dezelfde richting als de heer Van Riel, nl. om elke geldlening van de V.S. e.d. aan Indonesië te binden aan de prealabele S-%, Ondanks 't gure weer is „Sabor" gistermiddag een warm onthaal ten deel gevallen, toen hij op de luchthaven Rotterdam arriveer de. Deze Zwitserse robot zal me dewerken aan de aótie „Dan" ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds. Op 't vliegveld werd „Sabor" hartelijk begroet door de echtgenote van de burgemees ter, mevrouw mr. J. M. van Wal- sum-Quispel. Stichtingbesturen pas op Stichtingen, die op 1 januari 1957 reeds bestonden, moeten vóór 1 januari 1960 zijn aangepast aan de wet op de stich- tingen-1956. Dit betekent, dat de statuten bij notariële akte moet zijn vastgesteld, het woord stichting in de naam zelf moet voorkomen en dat de statuten de wijze van benoeming van bestuurders, de tot kapitaal bestemde zaken en het doel moeten aangeven. Indien een en ander niet tijdig geschiedt, verliest de stichting rechtspersoonlijkheid. Voorts zullen stich tingen, die leden kennen of wierbestuur ders of oprichters recht op uitkering aan de stichting ontlenen, vernietigbaar zijn De stichting moet worden ingeschreven in het stichtingenregister te s-Graven- hage. Wordt dit nagelaten, dan zijn de bestuurders naast de stichting hoofdelijk aansprakelijk. voorwaarde, dat de schulden aan Neder land worden afbetaald. Garanties hier omtrent wilde de minister echter nog niet geven. Hij wilde er nog wel eens op wij zen, dat Nederland het niet by protesten legen de Indonesische onteigeningsmaat regelen heeft gelaten. Ze heeft ook stap pen ondernomen in het buitenland en deze hebben zonder twyfel effect gesor teerd. Verwacht wordt, 0pt bevriende mogendheden de Indonesische maatrege len niet zullen erkennen en zullen waar schuwen tegen de handel ln de geroofde goederen. Verscheidene landen hebben Indonesië reeds op het onrechtmatige van de onteigeningsdaden gewezen. In antwoord op een nadere vraag van de heer Algra deelde de minister nog mee, dat er geen enkele bespreking heeft plaats gevonden om ook Nederlands Nieuw- Gpinea onder Australisch beheer te bren gen. En DIT HOORDEN v/e dan van de zijde van* de Engelse spoorwegen. De heer Chris topher Elliott uit Londen maakte in december met de nachttrein een reis van Londen naar Glasgow, waarover hij na afloop tal van gerechtvaardigde klachten had. Om te beginnen brandden er geen lampen in de trein, verder functioneerde de verwarming niet, de deur van zijn coupé klemde en hij moest vier deuren proberen voor dat hij de trein kon verlaten en ten slotte stond de trein nog een uur lang op een zijspoor voor een kleine reparatie. Dit alles had tot gevolg, dat de heer Elliott twee uur later dan in het spoorboekje stond aan gegeven op de plaats van bestem ming arriveerde. BELICHT BERICHT Hij was zo woe dend dat hij boze brieven ging schrijven aan de Britse spoorwe gen en ingezon den stukken in de kranten. Twee maanden lang hield hij dat zo vol. Zo om de twee dagen een brief aan de president-directeur en tegelijk stukken in de krant, waarin hij scherp de service van de spoorwe gen hekelde. De spoorwegen hebben er nu ge noeg van gekregen de klacht van de heer Christopher Elliott aan te horen. Om van hem af te zijn heb ben zij hem een cheque van twintig gulden gezonden (de prijs Londen Glasgow) bij wijze van „enige scha deloosstelling voor een onbevredi gende treinreis". WITTER DAN DE WITSTE POES Hier is met Sunilgewassen,dat hemels- blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast Veel interesse voor DAF in Amerika Een vertegenwoordiger van Van Door- ne's automobielfabrieken N.V. te Eind hoven heeft in New York verklaard, dat plannen worden gemaakt de Nederland se DAF-personenwagen in de Verenigd" Staten te fabriceren met als doel eei jaarlijkse serieproduktie van 20.000 to 30.000 wagens. De heer J. Soeten, algemeen verkoop leider van de DAF voor Noord-Amerika, verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij thans bezig is met het onderhandelen over de contracten. Hij verklaarde, dat in juli wellicht een beginleverantie zal plaats hebben van 4000 tot 5000 wagens, terwijl de grotere zendingen in 1960 zul len volgen. Ik zou op dit ogenblik al 30.000 wagens kunnen verkopen, aldus verklaarde de heer Soeten. Hij meende dat de DAF ii de V.S. voor minder dan 1500 dollar zoi kunnen worden verkocht, hetgeen eer lagere prijs betekent dan de gemiddeldi koopsom voor een kleine Europese auti zoals die thans op 0e Amerikaans* markt wordt gebracht. Communiqué van het ministerie van verkeer „De conclusie ligt voor de hand, dat het betreurenswaardige Britse besluit voornamelijk is geïnspireerd door het streven de BOAC, die wel zeer onfortuinlijk schijnt te hebben geëxploiteerd, tegen de concurrentie kracht van de KLM te beschermen" Dit i slot communiqué dat het ministerie van verkeer en water- ren uitgaf naar aanleiding van besluit de landingsrechten van de KLM in Singapore te beperken tot één keer per week. In het communiqué staat te lezen, dat er in de luchtvaartkringen niet aan wordt getwijfeld, dat de dienst van een fre quentie per week op een route, die door i druk bevlogen wordt, nau welijks gezichtspunten opent. Het Britse besluit doet dan ook geen recht weder- merciële positie die de KLM in de loop van twintig jaar in Sin gapore heeft opgebouwd. Het terugvallen van drie transit-fre- quenties AmsterdamSingaporeDja karta en terug) op één eindpuntfrequen tie (Amsterdam—Singapore en vicc-versa) betekent voor de KLM een verzwakking. Het toestaan van een eindpunt moge dan forméel een concessie zijn, materieel is het dat niet, omdat de KLM er op ach teruit gaat. Het is volledig misplaatst om van een buitensporige concurrentie te spreken bij een exploitatie van twee frequenties per week als men let op de vele diensten, die de BOAC en de Quantas op Singapore vliegen, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Waar 't Engels u in de steek laat (Van onze correspondent In Australië, Leo 't Hart) TAE EMIGRANT, gewapend met zijn school-, cursus- of ander soort Engels, weet bij aankomst in Australië gewoonlijk niet wat hij daar mee moet beginnen; wé.t voor taal spreekt men'eigenüjk in dit land? Wan neer hij de immigratie-ambtenaren ontmoet of nóg erger, met de haven arbeiders te doen krijgt, vraagt hij zich af of hij wel het goéde Engels heeft geleerd. Hij kan er dikwijls geen touw aan vastknopen en de meer „taal geharde" landgenoten moeten er aan te pas komen, teneinde de weg in het Australische jargon te helpen vinden. Wordt er in Australië wel Engels gesproken? Australië bezit e Andere zou de Nieuwzeelandse-Ausbra- lische journalist Sidney J. Baker, die reeds verschillende literaire werken op zijn naam heeft staan, binnenkort geen werkje kunnen uitgeven, waarin niet minder dan 70(10 typisch Australi sche woorden en uitdrukkingen zijn op genomen. Nu moge „woorden en uitdrukkingen" nog geen „taal" vormen, feit is, dat hier door wel een eigen Engels in Australië ordt gesproken, waarmee de emigrant iet zijn school- of cursus-Engels geen lad weet. Er gaan vele jaren mee heen, alvorens hij zo'n beetje met de diverse uitdrukkingen bekend raakt en zijn trot- brieven aan familie en vrienden, dat (Van parlementsredactie „Het Britse besluit om het aantal KLM- vluchten op Singapore tot één per week te beperken accentueert pyniyk, ln welk opzicht een groot land klein kan tyn". Dit zei de minister van buitenlandse ken. mr. Luns, gisteravond in de Eerste Kamer ter gelegenheid van dc behande ling van de begroting van buitenlandse zaken. De minister deelde dc teleurstel ling van de Eerste Kamer over de Engelse maatregel ten volle. Over het vastlopen van de Neder lands—Duitse onderhandelingen op hel punt van de schadevergoeding aan Ne derlandse nazislachtoffers zei de minis ter: „Ik heb de laatste dagen aanwijzin gen gekregen, die een wijziging ten goe de schijnen te beloven". Concreter kon mr. Luns zich niet over deze kwestie uitlaten. Wel onderstreepte hij nog eens. dat regeling van de met de W.-Duitse Bondsrepubliek bestaande geschillen ondenkbaar is zonder schadevergoeding aan de Nederlandse nazislachtoffers Ook dc Nederlandse regering, aldus mr. Luns ln zyn rede, volgt met ongerustheid het besluit van de Franse regering om eventueel de Franse Middellandse-zee- vloot aan het gezag van de NAVO te ont trekken. Deze kwestie vormt thans een punt van bondgcnootschappeiyk overleg. Over de kwestie zei de minister, dat de NAVO in geen geval zal kunnen berusten in een eenzijdige opzegging van de met betrekking tot Berlijn ge sloten overeenkomsten. Wel is de NAVO bereid om via onderhandelingen tot op lossing van het vraagstuk-Berlijn te ko men. Met erkentelijkheid en waardering bad mr. Luns kennis genomen van de deze week door president Eisenhower over Berlijn gehouden redevoering. Over het algemeen meende de minis ter, dat de kwestie-Berlijn weer aan getoond heeft, dat het gevaarlijk is ge wend te raken aan de koude oorlog, om dat men dan het communisme gaat on- ferschatten. En onderschatting van het communisme is een groot gevaar. Mr. Luns deelde verder nog mee, dat de Nederlandse regering blijft vasthou den aan haar voorkeur voor Brussel als zetel van de Europese Gemeenschap Op het ogenblik wordt overigens de "gelijkheid van een Europees district onderzocht. hij „niks niemendal geen last met de taal heeft", spruiten meer voort uit de wens daartoe of vanwege de goede druk bij de familie! Australisch-Engels is allesbehalve ge makkelijk te spreken en te verstaan. Vandaar ook dat de meeste emigranten wat de taal betreft op den duur in twee richtingen uiteen vallen; degenen die mede op grond van opleiding en studie het Engels beschaafd blijven spreken en de andere groep, welke tracht de taal zo grof mogelijk over te nemen, waar door in beide gevallen de „nieuweling" zich duidelijk verraadt. „Grof9 en beschaafd99 Er bestaat in Australië een taalstrijd welke zich beweegt tussen het „grof en „beschaafd". Laat ik hier meteen aan toevoeger dat „grof" hetwelk men hier me „broad" aanduidt het „beschaafd met stukken heeft geslagen. Volgens eei rapport spreekt 70 procent van d" Australiërs „broad'-Engels en de rest bezit een min of meer beschaafde uit spraak. Bedenkelijk en weinig hoopgevend voor verbetering is, dat in onderwijs kringen men stemmen kan beluisteren om juist dat „broad-Engels" te bevor deren, omdat hierdoor Australië een „eigen taal" zou bezitten. Hetgeen overi gens niet helemóól het geval is; er is een belangrijk deel Amerikaanse „im port" bij. Dit betreft niet slechts de uitspraak, doch ook de soms afschuwelijke schrijf wijze. „To-ndte" inplaats van „to-might" is een typisch Amerikaanse verbaste ring. welke nog als „attractief" moet gelden óók. Bonn krijgt raketten voor luchtafweer De Duitse bondsrepubliek zal tegen het einde van dit jaar een bataljon voor de luchtverdediging oprichten, uitgerust met Amerikaanse lucht doel raketten. Dit maakte gisteren functionaris van het ministerie defensie bekend. Het bataljon zal voor tweederde ge bruik maken van Ajax-raketten. terwijl projectielen van het type Hercules de munitie-voorraad zullen aanvullen. De Hercules-raketten hebben een zeer grote reikwijdte en kunnen worden voor zien van een kernlading. De Duitsers zullen de raketten beheren, maar de kernladingen blijven onder toezicht van het Amerikaanse leger, zo deelde de woordvoerder mee. Uit Washington kwam later nog de mededeling, dat er in april een ge vechtseenheid Redstone-raketten in West- Duitsland wordt gelegerd. Het is de tweede eenheid van dit type, dat naar Duitsland wordt overgebracht. <an ding worden voorzien. Bij het leren van de taal, zult ge de uitspraak „Wa di sai" voor „what dild he say" vermoedelijk niet tegen geko men zijn; evenmin „awright" voor „all right". En een meisje hoorde ik vragen „Ow 'r 'ya", hetgeen volgens de taal „Oh, are you there" zou moeten be tekenen. Zo wordt het Engels door zeventig procent van de Australiërs gesproken, ongerekend dan de 7000 „eigen woorden en uitdrukkingen", welke er tussen ver mengd zijn. Het duurt héél lang alvo rens men in dat alles „thuis" is en, degenen die er aanleg of interesse voor betonen, in dit soort Engels zijn aanbe land. Natuurlijk heeft dit alles een taal strijd opgeroepen; de ene groep welke met trots die „eigen taal" aanvaardt, de ander welke haar verfoeit. Zo hoort men in Australië ogenblikkelijk het onder scheid tussen een geboren Engelsman en Aust T aal-classificatie Het merkwaardige is, dat in Australië de taal in veel minder mate een „klasse"- zo men wil „stands'-verschil aangeeft, dan bijvoorbeeld in ons land het geval is. Er zijn Australiërs in „high society" die je een schok kunnen bezorgen zo dra zij beginnen te spreken, doch het kan zijn dat een gewoon winkelmeisje met taalgevoel, zich nimmer aan het „Australisch" te buiten gaat. In zittingen van het parlement heb ik „honorable members" stukjes Engels horen weggeven, waarvan uitspraak noch uitdrukking buiten Australië te vinden is en een „buitenstaander" het moeilijk kan maken het betoog te volgen. En u zoudt sommige radio-omroepers Vanwaar nu die „taal-degeneratie", zo men wil „taai-eigendom" in Australië? Allereerst heeft de Australiër de ge woonte om het verschil tussen klinker en medeklinker nauwelijks te laten horen, hetgeen niet alleen het verstaan lastiger maakt, doch ook de uitspraak lelijker en eentoniger. Men wyt een be langrijk deel van de slechte uitspraak aan luiheid, welke mede een gevolg zou zijn van het warme klimaat. Hiervóór gaf ik enkele voorbeelden van die „luie uitspraak". Van veel invloed is uiteraard de ge weldige mengeling van nationaliteiten welke in de loop der jaren Australië is binnen gestroomd. Zij allen hebben medegewerkt om taai uitspraak en uitdrukkingen te ver anderen. Standaard Engels In de Engelse taal heeft men boven dien te maken met het oude probleem: ,Wat is standaard-Engels?" Voor de Franse taal bijvoorbeeld heeft indertijd de akademie bepaalde stan daards neergelegd inzake uitspraak, ichrijfwijze etc., doch voor de Engelse taal bestaat een dergelijke regeling niet. De uitspraak gebezigd door de B.B.C. soft een sterke invloed op de algemene taalvoering in Engeland, doch die kan als „norm" gelden. Om die reden kan de Australiër zeggen dat „zijn" uit spraak van het Engels even zo goed is als die in Londen, welke evenmin „pure" Engels is, als die in Birmingham of Wessex. Kort geleden heeft het departement an onderwijs in Australië een soort „handboek voor spraakopvoeding" uit gegeven, zowel de „broad"- als „edu- cated"-uitspraak aanvaardend. Bij gebrek aan een „standaard-Engels" kan zulks niet anders, vooral ook omdat zo graag een éigen „Australisch- Engels" wil bezitten, gelijk het geval iet het „Amerikaans-Engels" zoals dat door Eisenhower of Adlai Stevenson wordt gesproken. Bedoeld handboek is het resultaat van tien jaar departemen taal werk en is gebaseerd op de karak teristiek van het Australische volk. iat we het zeer waarschijnlijk met di sai", zullen blijven doen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9