SCHILD OM DE AARDBOL Micuwe £ditsri)c (Couraitl Boac wil onderste uit de kan Begrip voor Britse de Verenigde premier in Staten wssm Project-Argus: een enorm experiment Kunstmatige elektronische gordel ter wering van raketten en kernladingen Enig „luik boven de polen Atlasraket met nieuwe neus Minister Dulles mag het ziekenhuis verlaten Burger wil Kortenliorst niet meer als praeses Dr Van Au geren overleden Minister Struycken sloot zitting Staten-Generaal DONDERDAG 19 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Recactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.51 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Hoofdredacteur: Dr. E. DLEMEB Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is aH<tB(eocn mynbcri in logljcnspotf Negenendertigste jaargang no. 11518 Weer P.v.d.A.-kritiek op N.-Guineabeleid Zie pagina 9 Temidden van het gewoel van de grote mensenwereld leven onze kinderen: onze robbedoe zen en poppqnmoedertjes. En temidden van het grote wereld nieuws verdient daarom deze foto een plaats: de zevenjarige Suze Reekers is gistermiddag op de Huishoudbeurs te Am sterdam gekozen tot „poppen- moeder van het jaar". Zoals het hoort, feliciteert haar me dedingster, Mieke van Hecke (zevende prijs) haar hartelijk. TYRIE WATERSTOFBOMMEN, ongeveer 480 kilo- -L' meter boven het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan tot ontploffing gebracht, hebben buiten de at mosfeer een kunstmatig elektronisch sqherm gevormd, dat de aarde grotendeels omsluit. Het is de bedoeling van de Amerikanen, die deze proeven in september heb ben genomen, te trachten op een hoogte van 450 a 500 kilometer een schild van elektronen in de ruimte te creëren, dat geleide projectielen tegenhoudt en de kern ladingen daarin tot ontploffing brengt. De New York Times beschreef het tot dusver streng geheim gehouden „project-Argus" als het grootste wetenschappelijke ex periment, dat ooit is verricht. Of het project-Argus als een succes moet worden beschouwd, is nog niet geheel duidelijk. Proefnemingen hebben namelijk nog niet het bewijs geleverd dat geleide projectielen inderdaad door dit „schild" zullen worden tegengehouden. De kunstmaan Explorer-IV en een groot aantal waarnemingsposten, ver spreid over deg ehele wereld, hebben geconstateerd dat de elektronische gordel zich na het onaploffen van de waterstofbommen steeds verder ver spreidde. De satelliet kwam geregeld door de gordel en seinde gegevens naar de aarde. Alleen boven det wee polen drong het scherm niet door. Eerder genomen proeven hebben reeds uitgewezen dat dit boven de polen onmogelijk zou zijn, hetgeen van betekenis is voor de ruimtevaart: een ont breking van de stralingsgordel op die plaatsen zou een soort onUnappings- luik kunnen vormen voor ruimtevliegers. De gegevens over het Amerikaan se project zijn bekendgemaakt door de onderminister van defensie Quar- les en het hoofd van de afdeling kernonderzoek van het ministerie van defensie, dr. York. De theorieën over de gordel waarin men de bom men tot ontploffing heeft gebracht, zijn uitgewerkt door de natuurkun dige Van Allen. De gordel werd naar hem genoemd en een van de doelen van het project-Argus was, meer ge gevens te verkrijgen over deze onbe kende strook, die dus de aarde om sluit, behalve boven de polen. Wegens de grote hoogte waarop de De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teravond te Cape Canaveral een geleid projectiel van het type Atlas met een nieuw soort neus afgeschoten. Het projec tiel moest een afstand van 6800 km afleg gen. Het doel van deze proef is te trach ten, de gehele neuskegel van het projec tiel te bergen en te onderzoeken hoe deze zijn reis in de ruimte en in de atmosfeer heeft doorstaan. De nieuwe neuskegel, die vrij puntig is vergeleken met de stompe neuskegels die tot dusver de Atlas hebben gesierd, is volgens ingewijden een proto-type van de neuskegel, die ingeval van een oorlog een kernlading zal huisvesten. De kegel is extra versterkt om de wrij ving tijdens de val door de atmosfeer te kunnen doorstaan. Hij heeft eigenlijk twee „huiden", waarvan de buitenste zou verbranden, maar waarvan de binnenste, naar men hoopt, intact zou blijven. De uitslag van de proef is nog niet bekend. proeven zijn genomen de bommen wer den afgeschoten door marineschepen zal geen radio-actieve neerslag op de aar de komen. De straling zal zich in de ruim te verspreiden. Dr. York wilde niet vertellen, hoe dik de gevormde elektronische gordel is en hoelang zij zou kunnen functioneren. Het is bekend dat de „gordel van Van Allen" zich uitstrekt tot minstens 18.000 kilometer van de aarde. Nieuwe kennis Voor de wetenschap is speciaal van be lang dat men door de proeven veel nieuwe kennis heeft verworven over het magne tische .veld van de aarde en de werking van de stralen in de buitenste luchtlagen en de ruimte. De straling, afkomstig van de drie kernbomontploffingen op meer dan 480 kilometer boven de oceaan, had rjog geen uur nodig om de aarde te berei ken. De aanvankelijk geheim gehouden proe ven, zyn bekendgemaakt omdat is geble ken dat men in Rusland op de hoogte is van de theoretische gevolgen die van pioe- ven op grote hoogte kunnen worden ver- Medici schrijven nog twee weken rust voor PjE AMERIKAANSE minister van ■*-' buitenlandse zaken, Foster Dul les, zal over een paar dagen uit het Walter Reed ziekenhuis in Washing ton worden ontslagen. De behande ling met röntgenstralen is beëindigd. MINISTER STRUYCKEN OPENT KEUKENHOF De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, mr. A. A. M. Struycken, zal op 24 maart de tiende nationale bloe mententoonstelling Keukenhof te Lisse openen. Hij zal dit jubileumjaar openen tijdens een lunch, die voor genodigden op de Keukenhof wordt gehouden. Naar het ANP vandaag uit Engelse bron heeft vernomen zou de British Overseas Airways Corpora tion (BOAC) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aangedrongen, het daarheen te leiden dat het aantal vluchten wordt be perkt dat de KLM heeft op Prestwick (bij Glasgow in Schotland) en op Manchester. Bij informatie bij de KLM deelde men ons desgevraagd mede, dat bij de KLM een dergelijk gerucht wel is doorgedrongen. Men heeft evenwel nog geen enkele aanwijzing dat het inderdaad zo zal zijn. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat deelde men mede dat daaT over deze zaak niets bekend is. De K.L.M. vliegt op het ogenbLik vier Na 15 jaar familie teruggevonden Dc 32-jarige Poolse mijnwerker J. Waitzbrot, die sedert dc bevrij ding in ons land woont, en te Reuver met een Nederlandse in het huwelijk trad, heeft na bijna vijftien jaar speuren, ten slotte via de Duitse opsporingsdienst voor vermisten, zijn moeder, broers en zusters teruggevonden. Deze leden van de door de oorlog uiteengesla gen familie wonen thans in Lü nenburg in Duitsland. Er heeft reeds schriftelijk contact plaats gehad en binnenkort zal er te Reu ver een familiereünie plaatsvin den, vermoedelijk reeds geduren de de paasdagen. keer per week via Prestwick tiaar New York of Montreal en vier keer per week van New York of Montreal via Prestwick naaf Sohiphol. De Nederlandse maat schappij vliegt drie keer per week op Manchester, waarvan een verbinding doorgaat naa.r Dublin. Een lijn per week van Dublin wordt via Manchester naar Sohiphol geleid en twee lijnen per week van Manchester naar Sohiphol worden onderhouden. Met ingang van de op 1 april ln wer king tredende zomerdienst zal de K.L.M., voorlopig zeven maal per week van Schip hol via Prestwick naar New York of Mon treal vliegen en eveneens zeven maal per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. In het hoog seizoen zal het aamital verbindingen via Prestwiok meer kunnen worden. Bovendien zal de K.L.M. in het zomer seizoen tweemaal per week een dienst Schiphol-Prestwiok (eindpunt) en even eens tweemaal per weele een dienst Prestwiok (beginpunt)Schiphol worden gevlogen. In het aantal verbindingen met en via Manchester komt met ingang van de zo merdienst geen verandering. Nieuwe chef-staf in Y.S. benoemd President Eisenhower heeft gd6 teren generaal Lyman L. Lemnitzer benoemd tot chef-staf van het Amerikaanse leger als opvolger van generaal Maxwell D. Generaal Lemnitzer was vice-chef-staf sinds juli 1957. De vervanging van gene raal Taylor geschiedt op diens verzoek. Zijn benoemingstermijn loopt 30 juni af. De andere leiders in de commissie van etaf-chefs werden allen herbenoemd. twee weken rust zal houden. Hij ral deze rustperiode buiten Washington door brengen. Foster Dulles zal nog niet kunnen deel nemen aan de besprekingen tussen de Britse premier Macmillan en president Eisenhower. Het is evenwel niet onmo gelijk, dat premier Maomillan en minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd hem in het ziekenhuis zullen bezoeken. De artsen durven nog geen vast oor deel te geven over de gezondheidstoestand van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Na de behandeling röntgenstralen moet afgewacht worden hoe Dulles hierop reageert. Men weet nog niet of de behandeling afdoende is Dulles blijft nog voortdurend onder dische controle en er kan in het geheel niet gezegd worden, wanneer hij zijn werk kan hervatten. Wel hebben de artsen het goed gevon den, dat Poster Dulles, wanneer dat be slist noodzakelijk is, besprekingen voert met president Eisenhower. Brief aan collega-Kamerleden Blijft mr. Roosjen derde voorzitter of ivordt het de heer Ritmeester? (Van onze parlementaire redacteur.) DE SOCIALISTISCHE fractievoorzitter, mr. Burger, heeft in een brief zijn collega's in de Tweede Kamer medegedeeld dat zijn fractie niet bereid is mede te werken aan de herverkiezing van dr. Kortenhorst (kath. v.) tot Kamerpi esident. Dit is dan het gevolg van het weinig gelukkige op treden van de heer Kortenhorst tijdens de bewogen vergaderingen in december, die tot de crisis hebben geleid. socialisten in de Tweede K; (ordeel dat de Kamervoorz in een te partijdige gezindheid de hamer heeft gehanteerd. Zijn optredei moge dan ook misschien niet vlekkeloo: zijn, dit neemt niet weg dat dc brief van de heer Burger in deze forma- tietijd niet bevorderlijk is om de pol: egenstellingen te verzachten. En al heeft informateur Beel dan for- neel niets met deze briefschrijverij te naken, bij zijn pogingen tot vorming van :en kabinet kan hij daarvan wel de weer- ilag ondervinden. Vrijdag a.s., bij de opening van de lieuwe Kamer zal dit drama zich afspe- en. De heer Kortenhorst zal dan met aanzienlijk minder stemmen worden ge kozen als de laatste jaren het geval is. a zal ook blijken of de heer Bommer c.) herkozen zal worden tot eers •voorzitter. Daarover zullen de ties nog wel vergaderen. Trouwen de derde voorzitter kunnen nc moeilijkheden ontstaan. Tot n rde mr. Roosjen (a.r.) de Kamerver gaderingen als de eerste- en tweede Nu de V.V.D. de derde partij is geworden eist zij deze pi op. Prof. Oud heeft zijn fractiegenoot de kandidaat gesteld. De: afgevaardigde is nu 75 jaar en dat vindt ien in sommige politieke kringen toch el een bezwaar. Intussen zet informateur Beel zijn be sprekingen voort, aan de hand van de analyse van de toestand die hij heeft op gesteld. Achtereenvolgens heeft hij van- ontvangen de heren Oud. Bruins gesprekken i Tilanus. Ook de: Macinillan vandaag in Washington Hawaii krijgt de vijftigste ster in de Amerikaanse Stars and Stripes en dat betekent groot feest op Hawaii. De gouverneur, William E Quinn, keerde per vliegtuig uit Washington terug, waar hij de plechtigheid had bijge woond van de ondertekening door president Eisenhower van het wets ontwerp, waarbij Hawaii de vijftigste Amerikaanse staat wordt. Zijn twee dochters en enkele andere lieftallige jongedames wachtten hem op het vliegveld op en uitten haar vreugde met bloemen. Als Hawaii snel maat regelen treft en een referendum uit schrijft, waarbij de bevolking zich over het wetsontwerp moet uitspre ken, kan de eilandengroep nog in juli vertegenwoordigers naar het Ame rikaanse congres sturen. /"VVER DE GEHELE WERELD, en zelfs in Moskou heeft men goede ver- wachtingen van het bezoek van premier Macmillan aan Washington, dat vandaag is begonnen. Gisteravond zei radio-Moskou, te hopen dat Macmillans bezoek aan Eisenhower een topconferentie en de oplossing van de dringendste problemen tussen Oost en West zal bevorderen. De jongste rede van de Amerikaanse President voor de radio en televisie, voegde de Russische radio eraan toe, bevatte verscheidene positieve punten. desverdrag met Duitsland bestudeert. De Amerikaanse voorstellen zijn ook in stu die bij de werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van dc V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Deze groep stelt, zoals bekend, een antwoord op de jongste Russisohe nota's op. De ministers van buitenlandse zakei van Engeland, de Verenigde Staten, Frank rijk en de Duitse Bondsrepubliek zullen Uit Washington werd gemeld, dat pre mier Macmillan vandaag in de Ameri kaanse hoofdstad een veranderde sfeer zou aantreffen. Van een geprikkeldheid over de reis van Macmillan naar Moskou en over z(jn pleidooi by Elsenhower over het aanvaarden van de idee van een top conferentie, zonder voorwaarden te stel len, blijkt niets meer. Gisteren heeft premier Macmillan in Ottawa uitvoerig met de Canadese rege ring gesproken. Premier Diefenbaker moet zich geheel achter het beleid van kracht n soepelheid van de Britse premier tegen- ver de Sowjetunie hebben geplaatst. Uit Bonn wordt gemeld, dat het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken het Amerikaanse ontwerp voor een vre- In Den Haag is op 64-jarige leeftijd ,'erleden mr. dr. J. R. M. van Angercn, oud-minister van justitie, lid van de Raad van State. Een zeer begaafde figuur, die merkwaardigerwijs opklom van een der laagste rangen op het departement van justitie tot het ambt van minister toe. Dr. Van Angeren verbleef tijdens de Duitse bezetting in Londen, waar hij in het eerste m i nisterie-Gerbrandy funotie bekleedde van minister van titde. Seoretarris-generaal was hij onder het tweede kabinet-Gert>randy. In 1945 werd hij Staatsraad. Hij was o.m. president-curator van het Haagse Lyceum. De begrafenis zal maandag a.s. geschie den na een uitvaartdienst in de Pasquales- kerk aan de Wassenaarseweg in Den Haag. Op 24 maart opgelet Maar voor een deel verduisterd Dinsdagavond 24 maart kunt u (bij hel der weer) een gedeeltelijke maansverduis tering waarnemen, en wei van 20.16 tot 22.22 uur. Het hoogtepunt (27 procent van naan verduisterd door de grijze scha duw die de aarde erop werpt) valt om 21.11 uur. De maan komt om 18.52 op. Tot president van de rechtbank te Gro ningen is benoemd mr. Oh. J. J. W. van Groeningen, thans vice-president, en tot vice-president mr. W. H. Dommering, thane rechter. waarschijnlijk 31 maart of 1 april bijeen komen om de verschillende problemen te bespreken. De ministers zullen dan de on derhandelingen met de Russische minis ter van buitenlandse zaken over de Duit se kwestie en de Berljjnse crisis voorbe- ïciden. Uit mededelingen van de Westduitse socialistenleider prof. Carlo Sohmid is gebleken, dat Moskou serieuze onderhan delingen wenst over deze kwestie. Prof. Schmid, die juist een bezoek aan Moskou heeft gebracht, deed verder de belangwekkende mededeling, dat het Kremlin niet zal ingrijpen, indien Oost- Duitsland na de sluiting van een vredes verdrag met belde delen van Duitsland en na de terugtrekking van de buiten landse troepen een ander politiek stelsel kiest. Geen ultimatum Soeslof, de secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij, die op het ogenblik een bezoek aan Londen brengt, heeft gisteren verklaard, dat Rusland betreffende West-Berlijn geen ultimatum heeft gesteld. „Het enige doel van de Russische politiek ten aan zien van Berlijn is 't uit de weg ruimen van een dreiging", zei Soeslof tegen leden van de socialistische fractie in het Lager huis. „Ik was verbaasd toen ik hoorde, da' het Westen de Russische voorwaarden alt een ultimatum hadden opgevat." i oriënterend karakter dragen, rna zal prof. Beel een •an de verschillende zicht fm DR. L. G. KORTENHORST opnieuto pre Minder koud De Bilt verwacht tot mor genavond Droog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk mist of laaghangende be wolking. Hogere middag- temperaturen. Zwakke zuid oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs Bordeauj Grenoble ZZO ONO NNW windstil Eenvoudige plechtigheid op het Binnenhof D E MINISTER van binnenlandse zaken, mr. A. A. M. Struycken, heeft vanmid dag in naam van H.M. dc Koningin de zittingsperiode van de Staten-Generaal gesloten verklaard. Om kwart voor drie vertrok de minister, die In ambto- um was, van het Huis ten Bosch in een galaberliner naar het gebouw aan het inhof. Hjj werd begeleid door een escorte der rijkspolitie In ceremonie! tenue. Om drie uur arriveerde minister Stnuyc- »n aan de Ingang va.n het gebouw, waar hij werd opgewacht door een oommissie an in- en uitgeleide. Minister Struycken zeide: „Hare Majesteit de Koningin heeft m(j opgedragen dc huidige zitting van dc Sta ten-Generaal in Haar naam te sluiten. Slechts een beperkt aantal wettelijke maatregelen is in dc afgelopen periode iland gekomen. De oorzaak hiervan ligt in hel voortijdig einde van deze zit ting als gevolg van de ontbinding van de Tweede Kamer. Krachtens Koninklijk Besluit van 23 december 1958 zal dc eerste samenkomst de Eerste Kamer en de nieuw sa- Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht u haar erkentelijkheid te be tuigen voor uw toewijding in het behar tigen van 's lands belangen. „In naam der Koningin verklaar Ik deze zitting van de Staten-Generaal te zjjn ge sloten". Hierna begaf de minister zich weer naar de uitgang van het gebouw, vergezeld van de commissie. Hij reed vervolgens terug naar het Huis ten Bosch. Toen de oommissie van ontvangst en uitgeleide in de zaal was teruggekeerd, sloot voorzatter Jonkman de vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1