RANG is alleen RANG als er RANG op staat. WYBERT Bloedbad in Mosoel, einde van de kaste der Iraakse sjeiks Grootgrondbezit de inzet van een mislukte revolutie GAAN LEESBIBLIOTHEKEN POCKETS VERKOPEN? Laurens No.10 Nieuwe Provinciewet bij Kamer ingediend Kwaliteitsschoenen gaan steeds meer kosten Collectie van Max Friedlander onder de hamer GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Vliegerverbod WOENSDAG 18 MAART 1959 DE MISLUKTE OPSTAND in Irak, die zijn einde vond in het gewéldige bloedbad te Mosoel, betekent waarschijnlijk het begin van het einde der Iraakse grootgrondbezitters, de roemruchte sjeiks, die al sedert dui zenden jaren in de Arabische wereld zo'n geweldige rol hebben gespeeld. De verhouding van de sjeiks tot het regime-Kassem vormt namelijk de achtergrond van de gebeurtenissen, die de laatste week de hele wereld hebben beziggehouden. Toen Kassem aan de macht kwam, maakte hij al6 belangrijkste punt van zijn rege- rings program bekend, dat het grondbezit op ingrijpende wijze zou worden herver deeld ten gunste van de arme boeren, de zogenaamde fellah's, dde tot nu toe als arbeiders werkten op de uitgebreide pachthoeven van de rijke Iraakse kaste, bestaande uit sjeiks en kooplieden. Deze woestijnvorsten men kan hen vergelijken met Abraham en Ismaël vreesden door deze maatregel vei tiging van het stammensteteel. Een de grootste rebellen was sjeik Aohmed Ajil Alldyawar, een fabelachtig rijke man, die de absolute heerschappij voert over de Sjamaren, een stam die ruim 60.000 leden telt, verspreid over Irak, Syrië en Saoediie-Arabië. De Sjamaren bezitten duizenden hecta ren land, gedeeltelijk op eigen naam, gedeeltelijk op naam van sjeik Ajil. Ajil was ook de eigenaar van grote opslagplaatsen en fabrieken in Mosoel. Hij kocht regelmatig tractors, ploegen, combines en andere moderne landbouw werktuigen, alleen om de toestand var zijn stam te verbeteren. Toen Klassem met zijn wet op het groot grondbezit kwam, beschouwde de 40- scheidene officieren van het regerings leger om te kopen, onder wie kolonel Ongetwijfeld had ook Nasser een stevige vinger in de pap, die immers de Sjama ren in Syrië kon opzetten tegen he Kassem-regime. Persinvloed a g b 1 a d wijst ivlocd bijzonder bezig i van de pers. De dagbladpers heeft een tweeledige functie. Zij moet dagelijks voorlichten op allerlei gebied en zij moet snel het laatste nieuws brengen. Vooral het sensationele ■nieuws. De geestelijke structuur van het westen des lands brengt mee, dat de laatste eis beslissend is geworden. Het is een minderheid en waarschijnlijk een slinkende minderheid, die om principiële redenen een christelijk dakblad kiest. En zo staat de poort open in duizenden chris telijke gezinnen voor de dagelijkse bood schap van een pers. die openlijk of ge niepig ageert tegen de christelijke partijen en het christelijk beginsel. In de rest van ons land ligt de zaak enigermate anders. Daar heerst vaak onbeperkt het „neu trale" streekblad, dat een tijdlang hele maal overhelde naar de socialisten, maar na het succes van de VVD de koers wel enigermate zal wijzigen. Daarom noemt zulk een pers zich gaarne onafhankelijk Wy kunnen en moeten dankbaar zijn, dat de positie van de christelijke dagbladpers in Friesland belangrijk beter is dan in vrijwel het gehele overige deel van ons land. En het stemt bijzonder tot dank baarheid, dat er juist in de laatste tijd een verblijdende groei In het aantal abonne menten valt te constateren. Op dit punt moet alle aandacht worden gericht, In héél het land. De versterkilng van de positie van de christelijke pers is drin gend noodzakelijk. Vooruitstrevend Voor de K.V.P. geldt, dat zij geen enkele partij van samenwerking heeft uitgesloten. Dr. Beel lijkt ons bij uitstek geschikt om een informatieve opdracht te vervullen, die alle partijen bestrijkt. Dr. Beel is de man. die al meermalen aan vorstin en volk uitnemende diensten bewees. Een geluk kige omstandigheid is ook, dat hij, hoewel bekend als vooruitstrevend katholiek staatsman, toch dit keer buiten de partij strijd bleef. Dat alles zal het hem gemak kelijker maken om open deuren te vinden en om de mogelijkheden naar alle kanten goed en grondig te peilen. Zolang wij niets weten over de bereidheid en de wensen, die hierbij naar voren zullen komen, heeft het weinig zin al voorkeur te uiten voor bepaalde combinaties. Voorlopig kunnen wij erop vertrouwen, dat een man met een verleden en een reputatie als dr. Beel in elk geval zal zoeken naar een grondslag voor een kabinet, dat een vooruitstrevend beleid kan voeren. Het aanzien van de parlementaire democratie zou er zeer mee gebaat zijn als de kaarten dit keer niet eindeloos geschud werden. Wjj hopen, dat de voortvarendheid, waarmee de Konin gin dr. Beel de informatieve opdracht gaf, a ok zo bezien mag worden als een goed begin, dat hopelijk zelfs nog meer kan zijn Ban het halve werk. (DeVolkskrant), PREMIER KASSEM tegen de sjeiks jarige sjeik dit aLs een aantasting zijn persoonlijke eigendom. Hij zocht contact met da rijke kooplieden In Mo soel en wist waarschijnlijk ook Bloedbad Zo begint een opstand die een week lang bloed, vuur cn anarchie over Mosoel brengt en ten slotte eindigt in de pletterende nederlaag van de rebellen. Honderden aanhangers van de sjeik verschansen zich in zfln paleis aan de oevers van dc Tigris, terwijl In de stad van de duizenden minaretten de strüd wild op en neer golft. De opstand is nog maar twee dagen oud als kolonel Sjawaf gevangen wordt ge nomen en direct ter dood gebracht, eer enorme teleurstelling voor de rebellen. Maar toch, zij vechiten door, straat straat verdedigend en langzaam terug trekkend naar het paleis van sjeik Ajil. Daar verdedigen zioh de rebellen met hand en tand tegen de steeds verder met pantserwagens oprukkende rege ringstroepen. Twee dagen vuren dc militairen door je hekken van de paleis, tuin op de dikke muren van het palei6. Eindelijk slagen zij er in binnen dringen en er volgt een woeste strijd van kamer tot kamer. De rebellen den venslagen en slechts enkelen weten onder aanvoering van Ajil het paleis te ontvluchten. Het begin va-n het einde voor de Sjama- ren-stam, voor sjeik Ajil en zijn Men tallen minder invloedrijke mede-stam hoofden. In Irak voltrekt zioh sociale omwenteling en Kassein is gewaarschuwd, dat zijn programma verzet stuit. Het zal de sterke man van Irak alleen maar onverzettelijker maken in zijn wil een neutrale, individuele politiek te voeren, los van Nasser cs. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de Sjamaren-stai staat i6 spoedig een nieuwe staatsgreep te ondernemen. Daarvoor is de v-e tiging te volkomen geweest. Ben Je gauw terug, Ja hoor, Alleen even naar 't postkantoor om te sparen HET OOR .U rmet en TJE VERKOOP van het pocketboek is het meest geschikte middel om het teruglopende bezoek aan lees bibliotheken te stimuleren. Dit is de conclusie van een enquête commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken die de positie van leesbibliotheek aantasten. De commissie is gevormd door de Nederlandse Bond van Leesbiblio theekhouders. De commissie is van mening, dat de gang van zaken in het leesbibliotheek- bedrijf in het algemeen onbevredigend De televisie is daarbij een belang rijke factor, terwijl ook de opkomst van het boek in strip-vorm een rol speelt. Het pocketboek heeft ook de volle aandacht van de commissie gehad. „Het goedkope boek, dat men in eigendom verwerft heeft voor velen iets aantrek kelijks boven het gehuurde boek", con cludeert de commissie. Om het rendement weer op peil te brengen, stelt de commissie voor in de bibliotheken pocketboeken te gaan ver kopen. Daartoe moeten zo spoedig mo gelijk reglementswijzigingen tot stand worden gebracht. De leesbibliotheekhouder die pocket boeken gaat verkopen, moet echter wel bepaalde voorwaarden voldoen, be treffende de vakkennis en de financiële draagkracht, dit om het peil van het bedrijf te waarborgen. n sociale zaken en volksgezondheid a.i., prof, Beel, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld de inko mensgrenzen voor de bejaarden-zieken fondsverzekering te doen stijgen met de zelfde bedragen als waarmee de A.O.W.- uiitkerimg wordt verhoogd. Een verrassend lekkere sigaret Rusland en Australië herstellen de betrekkingen Australië en de Sowjetunie hebben gis teren besloten hun diplomatieke betrek kingen te heretellen. De Australische mi nister van buitenlandse zaken Richard Casey, deelde mee dat hij en de Russische vice-minister van buitenlandse zaken Nicolal Firubin, te Broadbeaoh in Zuid- Queensland „onder het genot van een paar glazen wodka" besprekingen hebben gevoerd en dat in het verloop daarvan was besloten de diplomatieke betrekkin gen te herstellen. De Sowjetunie heeft zijn ambassade in 1954 uit Australië teruggeroepen nadat de Australische regering politiek asiel had verleend aan de derde seoretaris van de ambassade Vladimir Petrof, die had be kend dat hij voor Rusland in Australië had gespioneerd. Zware straffen geëist tegen inbrekers Twee figuren uit de Maastrichtse mis- dadigerswereld de 25-jarige vulcaniseer- der Chr. W. en diens zwager de 20-jarige F. H. D., hebben gisteren voor de Maas trichtse rechtbank vijf en vier jaar ge vangenisstraf tegen zich horen eisen. Dit ter zake van een reeks van tweeëntwin tig diefstallen met braak, die zij in de cember en januari hadden gepleegd. Uit spraak op 28 maart. Binnen grenzen van grondwet (Van onze parlementsredactie) "TAE MINISTERS mr. A. A. M. Struydken (binnenlandse zaken enz.) en •*-' mr. J. van Aartsen (verkeer en waterstaat) hebben bij de Tweede Kamer een ontwerp-Provinciewet ingediend, dat in de plaats zal moeten komen van de thans bestaande Provinciale wet. Het wetsontwerp bevat nieuwe bepalingen voor de inrichting, samenstelling en bevoegdheid van het provinciaal bestuur. De regering is echter binnen de grenzen van de grondwet gebleven en heeft de vraag, of de samenstelling en taak van pro vinciale en gedeputeerde staten wellicht wijziging behoeven, buiten be schouwing gelaten. steld door een onder leiding van mr. M. J. Prinsen staande staatscommissie, die sedert 1949 heeft gestudeerd over de vraag welke wijzigingen in de provinciale wet zouden moeten worden aangebracht. stellen in het ontwerp o.m. voor de eis van goedkeuring van alle pro vinciale verordeningen door de centrale overheid te laten vervallen. De grondwet laat daartoe thans de vrijheid. Wel zullen de provinciale belastingverordendngen aan preventief toezicht onderworpen blijven. De eis van goedkeuring zal eveneens blij ven gelden voor een belangrijke categorie van de besluiten betreffende de water- Voorts wordt voorgesteld de verant woordingsplicht vande voorzitter leden van het college van gedeputeerde staten tegenover de provinciale staten niet beperkt te houden tot autonome provin ciale aangelegenheden, maar uit te brei den tot het gehele door g.6. gevoerde be stuur. Wel zullen g.s. de bevoegdheid krijgen het verstrekken van inlichtingen te weigeren indien het openbaar belang zich daartegen verzet. Verder zal de antwoorddngsplicht zioh niet uitstrekken 'er het toezicht op de gemeentebesturen 1 het beslissen van bestuursgeschillen. Het verband tussen de aantallen staten leden en de bevolkingscijfers der pro vincies i6 in het ontwerp hersteld. Vol gens de nieuwe regeling zal ln geen dei provincies het bestaande aantal staten leden verminderen, terwijl de uitbreiding klein mogelijk is gehouden. De enilgbaarverklaring van het lidmaatschap de provinciale staten met dat Eerste Kamer als gekozene in de groep lartoe de provincie behoort, is komen vervallen. Ook de bestaande bepaling, een Lid van gedeputeerde staten tus sentijds ontslag kan krijgen, indien hij mwen van de provin ciale staten bezat, is niet meer in het ont werp opgenomen. De Kroon krijgt de bevoegdheid tot het vaststeHen van de jaarwedde van de leden gedeputeerde staten (provinciale sta- gehoord). Voor het bij-wonen van af- dellngs- en commissievergaderingen (b.v. ter voorbereiding van de mondelinge be raadslagingen over de voorstellen van g.6.), zullen de leden van de provinciale staten voortaan presentiegeld ontvangen. Verschillende van de in het wetsont werp opgenomen bepalingen zijn voorge- Het nieuwste is nunonchalante schoenen voor jongelui (Van een onzer verslaggeefsters) kalfsleer voor damesschoentjes. Ten eerste worden in Zuid-Amerika (de grote leverancier) veel meer kal veren gemest waardoor de huiden ook zwaarder worden, en ten tweede kopen Rusland en Argentinië alle fijne huidjes op, zodat er voor de Europese landen zeer weinig over blijft. De prijzen zullen hierdoor ze ker stijgen en het zal niet onmoge lijk zijn dat kwaliteitsschoentjes dus tegen het a.s. najaar duurder en schaarser zullen zijn. Deze mededeling vernamen we giste ren tijdens de overigens heel opgewekte en geanimeerde seizoen-schoeneshow Van het Modecentrum, in A'dam gehouden. Er was deze keer een nieuwtje, niet voor de dames, maar voor de jongelui van 18—24 jaar, die er tegenwoordig zo graag stoer en nonchalant uitzien, me' grillige hemden en nauwe pantalons en geen behagen meer vinden ln de „brave" herenmolières. Voor hun zijn er nu fikse schoenen van zwaar rundlccr ln grijs, beige of olijfkleur, ongevoerd, grof gestikt en langs de opening zomaar afgesneden, mei kloeke De „nonchalante" schoen voor moderne jongelui: grof en half gestikt, ongevoerd, van hoven zomaar afgesneden, uit stevig rundleer met doorlopende crêpe- zool. In de Keukenhof te Lisse worden de heelden die tijdens de duur van de expositie tussen de bloemen te bezichtigen zijn, geplaatst. Het ziet er nu allemaal nog vrij koud uit Er bestond veel belangstelling, ook van buitenlanders, voor de gisteren in Arti et Amicitiae te Amsterdam begonnen vei- van kunstwerken uit de nalatenschap de grote Duitse kunstkenner dr. Max Friedlander door makelaar Paul Brandt. Een „Wenende Maria" van Jan Baegert werd voor 16.000 het eigendom var Nederlandse particulier. Een Nederlandse kunsthandelaar kocht voor 48.000 een schilderij van Vitale da Bologna, voor stellend St. Joris met de draak. Een schilderijtje van Jan van Hemessen, „Christus sprekend met een vrouw" kwam voor 28 mille ln het bezit van een Duitse kunstgeleerde. Een tekening van Tiepolo, „De Heilige Familie", ingezet op ƒ7.000, werd voor 18.000 door een Ned. particulier gekocht. „De Marteldood van St. Afra van cia" van Holbein de Oude bracht ƒ9000 op. Uit de collectie van 14 tekeningen van Menze! werden aankopen gedaan door het Rijksprentenkabinet te Amster dam en het Museum Boymans van Beu- ningen te Rotterdam. Voorts bestond voor deze tekening belangstelling van kopers uit Londen, Duitsland en Zwitserland Een tekening van Rembrandt en van Go- vert Flinck brachten respectievelijk ƒ800 en 1800 op. Voor ƒ21.000 heeft het Rijksprentenka binet te Amsterdam de tekening vai Boucher „Rivierlandschap in deomgeving van Beauvais" gekocht uit de collectie tekeningen en grafiek uit de verzameling van Steengracht Schimmelpenninck van der Oye van Douvenvoorde. De hoogste prijs waarvoor een der drukken van 17 etsen van Rembrandt uit deze collectie erd gekocht was ƒ7.000. Voor ƒ2.000 werden 48 etsen van Adriaen van Ostade het eigendom van een Franse koper. Een tekening van Jan van Goyen bracht ƒ.1500 op, en een van David Vinckeboons 2400. De beide veilingen samen hebben 3,25 ton opgebracht. Dé schoen voor deze zomer: pump van kalfsleer, in helder oranje met witte neus en be scheiden strikjesgarnering. En de hak wat lager! beslist erg „onverschillig" aandoen, maar niet bepaald gc«dkoop zfjn ln aanschaf. Voor de herenschoenen ln het Klassieke model, om nu maar even bij de mannen- afdeling te blijven, wordt het spitse mo del langzamerhand door de O-lijn ver vangen en bij de lichte zomerschoen het bovenblad soms van wit geweven lylon gemaakt Dc heel jonge meisjes zullen op hak- loze ballerina's kunnen trippelen: heel soepele schoentjes in zacht glad leer, met een bescheiden strikje of ieerband ln twee tinten. Er wordt zowel pastel als felel kleur geboden. Trouwens, de aanstaande zomermodo is er op gericht, het straatbeeld vrolijk te maken, want ook in dc damesschocn- tjes, pumps zowel als de sportieve mo dellen, doen frisse kleuren als blauw, oranje cn hardrose (vriendelijk „azalea" genaamd) opgeld. De hakken zijn naalddun, maar gedaald tot hoogstens 7 cm en het lagere, ook fijn toelopende hakje van 46 cm zal over heersen. Ook hier veel zacht kalfsleer, handsdhoenleer en heel weinig suède. De open teen verdwijnt voor dit seizoen, de schoen in twee delen: hiel en voorstuk apart met wat tussenruimte op de zool gezet, komt er voor in de plaats. Heel mooi zijn schoentjes van gevloch ten leer en van grof linnen ln vrolijke kleuren, liefst twee. De garnering is mi niem: een fijn strikje of gespje van de zelfde leersoort. IN DE INDIASE plaats Karachi is er een hele deining ontstaan over het vliegeren. De vroede vaderen van deze stad (en niet alleen zij) maken zich ernstig on gerust over de vele dodelijke onge vallen, die zich de laatste tijd bij het vliegeren hebben voorgedaan. In de maand januari hebben niet min der dan veertien mensen de dood gevonden bij het oplaten van vlie gers. Enkelen tuimelden van de da ken of uit de ramen van huizen en anderen werden in de straten van de stad door auto's overreden, om dat zij inplaats van aan het verkeer alle aandacht aan hun vliegers be steedden. De autoriteiten hebben toen een radicale maatre gel genomen: zij stelden een vol ledig vliegerver bod in. Maar dat bleek toch ook weer niet zomaar te gaan: niet al leen de vele vliegerenthousiasten, maar ook de vervaardigers en de verkopers van vliegers kwamen in verzet. In verschillende petities heb ben zij er de aandacht van het stads bestuur op gevestigd, dat handha ving van het vliegerverbod bijna duizend gezinnen van makers en verkopers in grote moeilijkheden zal brengen en bovendien een nationale sport zal vernietigen. De autoriteiten zitten er nu een beetje mee. Zij hebben nog geen definitieve beslis sing genomen. Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Italic staat op het standpunt dat zijn 'nister van buitenlandse zaken moet deelnemen aan een eventuele minister* conferentie tussen Oost en West. De Britse regering heeft met sympathie "Aa deze opvatting kennis genomen. Rang Fruit 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5