Chief Whip Te hoge huren maken het probleem nog moeilijker op hders lip! Grenswijziging behoort tot de eerste vereisten Van Iterson: „Enige uitkomst voor Leiden blijft: Volume zien te krijgen en bouwen!" ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 18 MAART 1959 Agenda voor Leiden Woensdag School Stadhouderslaan lb, 7.45 uur: herhaling ouderavond. Museum Volkenkunde, 8 uur: de heer E. Zürcher over „Problemen en achter gronden van de Schrifthervorming in het huidige China". Snouck Hurgonjehuis, 8 uur: K. enO.- cursus over „Hormonen", o.l.v. dr. G. A. Overbeek. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: uitvoering van Mattheüs-Passion door „Ex Animo", medewerkenden: Heieen Verkley, sopraan; Watty Krap, alt; Gerard Ho- nog, tenor (evangelist); Chris van Woer- kom, tenor; Léon Combé, bas (Chris tus-partij); Meine Pot, bas; Gertr. Maclaine Pont, clavecimbelAdr. Blan- kenstein, orgel; Salvatore Tomassa en Lies Göbel, vioolWim Clements en Henk v. d. Velde, fluit; Simon Houttuin, Piet Schenkels, E. Esser en C. v. d. Berg, oboe, oboe d'amore en oboe da Caccia, Johan van Loo en G. van Dijk, continuo; jongenskoor van chr.-nationale school Stadhouderslaan en het Rott. Philh. Orkest begeleiding. Het geheel o.l.v. Herman de Wolff. Marekerk, 8 uur: paaswijdlng van Her vormde wijkgemeente Molenwijk; spr. da. J. van der Wiel over „Niet waarom, maar waartoe", met medewerking van het Leid- se christelijk vocaal ensemble onder lel- diimg van Tilly Stenz-Leening, J. Nieu- wenhuis, declamatie, en Frans van der Reijden, orgel. Turk, 8 uur: ledenvergadering Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde af deling Leiden, de heer D. Hoogewoning over „Kweekmethoden, handelsproble men en de verhouding blank en zwart in het produktieproces in Zuid-Afrika. OEGSTGEEST: Bovenzaal Geref. kerk Mauritslaan, 8 uur: ledenvergade ring Geref. Kerk. Donderdag Vroom en Dreesmaiui, 10.30 uur, 2.30 uur en 4 uur: modeshow. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: tweede uit voering van de Mattheüs-Passion, „Ex Animo". Het gulden Vlies, 7.45 uur: ledenver gadering Leidse assurantieclub. Doelenkazerne, 5 tot 10 uur: tentoon stelling werken van Vincent van Gogh. Rijksherbarium, 8 uur: afdeling Lei den Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, demonstratie-avond. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep Euri pides met „Het lied van alle tijden". Gebouw V. en D., 4.30 uur: vergade ring werkcomité Jeugdnatuurwacht, Leiden. Gebouw Toonkunst Rapenburg 22, 8 uur: auditie-avond ,,'d Oprechte Ama- Casino, Hogewoerd 49, 8 u.: heropening. OEGSTGEEST: Willem de Zwijger- kerk zijzaal, 8 uur: commissie huishou delijke en gezinsvoorlichting over „De Zomerzorg, 8 uur: algemene ledenver gadering kynologenvereniging „Rijn land". Gebouw speeltuinvereniging Wester kwartier, ingang Ten Katestraat, 8 uur: christen-vrouwenbond, afdeling zuid west; spreker de heer J. J. Roelofs over muziek van J. Haydn. Oegstgeest, koetshuis Oud-Poelgeest, 8 uur: contactavond speeltuinvereniging Marijkehof. VrUdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen, mevrouw L. J. van NieZinkweg over het werk van de vrouw bij de ze denpolitie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.- concert. De Doelen, 8 uur: genootschap Ne derlandEngeland, ledenvergadering. Gebouw voor chr. soc. Belangen, 8 uur: Leidse christelijke Besturenbond, spr. dr. W. Albeda. Zaterdag Stadshuisplein, 2 uur: opening door mr. J. Drijber van standwerkersconcours. Den Burcht, 8 uur: feestavond De Sperwers t.g.v. 65-jarig bestaan, voor afgegaan van 7 tot 8 uur door receptie t Schuttershof, 7.30 uur: reüunie deel nemers aan het weekeinde van de J.V.'s en M.V.'s op G.G. op De witte Hei (af deling Zuid-Holland-noord). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel 20552. De apotheek Wilhel- minapark 8 te Oegstgeest, tel. 26274, is doorlopend geopend. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73: Leid.' Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart Prentenkabinet Kloksteeg 25: grafiek, fotografiek en fotopeinture van Livinus. geopend tot en met 11 april, elke middag van 2 tot 5 uur, gesloten op zon- en feestdagen en 27 maart. Film9 Casino: gesloten wegens restauratie. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): The naked en the dead (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes in uniform (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met ruw geweld (14 jaar); donderdag: Scara- mouche. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes op bestelling (18 jaar). Van de aniversiteit Op donderdag 19 maart houdt de Chris ten-Studenten-Raad te Leiden een passie bijeenkomst om 8 uur in het Klein Audi torium van het academiegebouw. Inlei ding door ds. J. J. van Hille en overden king over het onderwerp „Staat de chris ten alleen?" Tot slot een uitvoering op grammofoonplaten van het Stébat Mater van Pergolesi. Huisvesting in de Leidse raad Bij hoofdstuk „maatschappelijke steun' vooral de zieke bejaarden in de aandacht T~\E LEIDSE RAAD begon gistermiddag de begrotingsvergadering met de hoofdstukken volksgezondheid en maatschappelijke zorg. Daarover werd in een zo redelijke mate gesproken, dat nog uitvoerig kon worden ge praat over de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting, een onderwerp, dat vanzelfsprekend verscheidene kwartieren méér vordert, vooral gezien de nood, waarin Leiden op het stuk van de volkshuisvesting nog steeds ver keert. In deze vergadering stelde de heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) zijn voorstel aan de orde om alle militaire thuisfronten een symbolische subsidie te verlenen ten bedrage van 25 per thuisfront per jaar. e-JLnUfj. (o«)ii Verscheidene raadsleden hebben restauratie van het Elisabethshof minder-valide bejaarden. De raad het col Mevrouw Spierenburg (P.v.d.A.) sprak /er de onmisbaarheid van goed inge richte consultatiebureaus in de nieuwe wijken van de stad. Een bureau in een deel van een blok flatwoningen, waar iemand had kunnen wonen, vond zij min der gelukkig. De keuken en de wasserij van Endegeest behoeven verbetering. Zij pleitte ook voor verplaatsing van di zorgwerkplaatsen voor zwakzinnigen. Als opvolgster van mevrouw Braggaar-de Does bracht zij het college de noodzaak van het stichten van een crèche onder het oog. Vlotheid en respect Voor de bejaardenzorg heeft het particuliere initiatief allereerst een taak, zo stelde de heer Lamers (prot.- christelijk); als dit faalt, dient de overheid diligent te worden. Hij vroeg het college, spoed te betrach ten bij de behandeling van verzoe ken van kerkelijke en particuliere zijde om plaats voor een bejaarden huis te reserveren. De heer Lamers noemde het verzoek van de diaconie van de Hervormde Gemeente. De overheid heeft tot taak de inspan ningen van kerkelijke en andere zijde met Vlotheid en respect te be handelen. Er is sprake van een noodsituatie ten aanzien van de chronisch zieke bejaar den, zo constateerde de heer Lamets. Het particuliere initiatief zal wellicht niet bij machte zijn, dit probleem op te lossen, gezien de grote bedragen die ermee ge moeid zijn. De prot.-christelijke woord voerder onderstreepte de gewenstheid van overleg tussen het college en de des betreffende kerkelijke en particuliere in stellingen. Er is spoed nodig. De sug gestie voor het Elisabethshof zou een te lange weg naar het doel kunnen bete kenen. Een raad voor de bejaardenzorg zou zich in eerste instantie met de rusi en verpleeghuizen moeten bezighouden. Ook mej. Van Nienes (P.v.d.A.) drong erop aan, gronden beschikbaar te stel len voor tehuizen van kerkelijke en par ticuliere zijde. Een raad voor de bejaar denzorg is dringend nodig. Het tegen woordige gebouw van de G.G. en G.D. kwalificeerde zij als een aanfluiting. Wanneer geeft deze dienst eens een jaar verslag uit? Uitbreiding van het genees kundig schooltoezicht tot het v.h.m.< het n.o. is nodig; B. en W. moeten hun O gistermiddag gesproken over een tot huisvesting en verzorging van wacht nu maar het antwoord van lege af. best doen voor het vinden van desnoods tijdelijke ruimte. Dokter Kortmann (KVP) zei, dat de ontruiming van het voormalige Joodse weeshuis voor de G.G. en G.D. geen dag langer mag wachten dan nodig is verschillende vormen van medische jeugdzorg te hebben besproken, sprak hij er zijn verontrusting over uit, dat de minder-valide, de verzorging behoe' de en de zieke bejaarden tussen de wal en het schip dreigen te komen. Hij bleek geval de werkloosheid nog eens mocht toenemen. Een pleidooi voor meer moge lijkheid voor gemengd zwemmen in Lei den voerde de heer Van Weizen (CPN). Vele Leidenaars maken nu van het bad in Leiderdorp gebruik. In hoeverre kan De Zijl intensiever worden benut? De kleedhokjes zouden vervangen kunnen worden door wisselcabines. De commu nistische fractieleider stelde zich achter het voorstel van de heer Den Dubbelden met betrekking tot de thuisfronten. Als het Elisabethshof kan worden gehand haafd, zal hij niet tegen de suggestie zijn, daarin zieke bejaarden onder te brengen V olkshuisvesting De heer Van Dijk (r.k., alleen voor zichzelf sprekend) stelde het college op de man af de vraag, hoeveel woningen Leiden er dit jaar bij krijgt. De nood is hier nog ontstellend groot, beaamde hij. Opruiming van krotten en sanering van bepaalde wijken zijn zeer urgent ge worden. Kan dit niet érgens in de stad worden aangepakt? Hij betreurde het, dat het college nog steeds geen uitspraak heeft gedaan over een huurbijslag voor grote gezinnen. Met een beschouwing over de tegen woordige huren begon de heer Ten Broek (KVP) zijn huisvestingstoespraak. Hij meende, dat de regering de huurverho ging nog zal moeten uitbreiden als zij van de drukkende lasten af wil. De fi nancieel minst draagkrachtigen krijgen dan de grootste last te dragen, tenzij een huurbijslag hieraan tegemoetkomt. Bij huurverhoging is compensatie dan ook een gebiedende eis. Verheugend vond de heer Ten Broek het, dat het college di particuliere bouwers een ruimere kans geeft. Wordt in Den Haag met betrek- king tot de woningwetbouw wel vol doende rekening gehouden met Leiden als centrumgemeente en universiteits stad? Van 1954 tot en met 1958 zijn in Leiden 2289 woningen klaargekomen; dat is ge- middeld 458 per jaar. Wij moeten nog 5600 gezinnen onderdak verschaffen, zo had de heer Ten Broek uitgerekend. Bij het tegenwoordige tempo betekent dat Krotivoningen en huren De heer De Bree (KVP) had de indruk, dat te weinig bewoners van krotwoningen aan een nieuw huis worden geholpen. Al het mogelijke moet worden gedaan snel een ei-nd te maken aan onwaardige woontoestanden. Hij stelde voor, de Dr. Winsemius in Leidse raad: i het Elisabethshof deze groep. Ook mej. Bekker (P.v.d.A.) had haar bijdrage tot dit onderdeel van het begro tingsdebat op de bejaarden ingesteld. De bouw van beja-ardenwoningen ti nieuwe huizenblokken dient, als dit kan, te worden bevorderd, omdat de be woners in deze huizen zichzelf kunnen blijven. Een knutselhoek in de sociët is aanbevelenswaardig. Thuisfronten Toen kwam de heer Den Dubbelden (P.v.d.A.) achter de lessenaar om voorstel te verdedigen: symbolische sub sidie thuisfronten. De heer Lamers (prot, christelijk) had daarover al gezegd, dat zijn fractie op het standpunt blijft staain, dat alleen die instanties die in Leiden een militair tehuis hebben, een subsidie van de gemeente behoren te ontvangen, De heer Den Dubbelden meende, dat de gemeente zich niet kan onttrekken steun aan het werk van ALLE fronten. Gezien de financiële positie van de ge meente wilde hij niet om een belangrijke subsidie vragen; daarom stelde hij symbolische voor. De suggestie ten aanzien van de be stemming van het Elisabethshof droeg ook de instemming van mr. Portheine (VVD) weg. Met de heer Den Dubbelden kon hij niet meegaanhet ligt wel op de weg van het rijk, de thuisfronten finan cieel te steunen, niet op die van de ge meente, zo formuleerde hij zijn stand- De heer Piena (P.v.d.A.) vroeg het col lege, de lijst van aanvullende werken op de gewenste lengte te houden, voor Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Leidenaar kreeg in Maastricht 4 maanden Een 33-j. Leidenaar, exporteur en hande aar is door de rechtbank te Maas tricht wegens verduistering van schilde rijen en van gelden veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proef- twee jaar. De ei6 was zee maam- drie voorwaardelijk. man had in 1957 op zich genomen collectie schilderijen voor een koop- uit Maastricht te verkopen. In deze particuliere verzameling bevonden zich enige vrij waardevolle stukken, doch ook, gelijk achteraf bleek, copieën. Enkele andere schilderstukken verkeerden in een nogal desolate, toestand. De bemiddelaar had moeite om in Zweden en Duitsland belangstelling voor de stukken te vinden. Enkele schilderijen heeft hij weggedaan zonder betaling en gelden, voor andere schilderijen ontvangen, heeft hij niet afge dragen. Met één en ander was een bedrag van enkele duizenden guldens gemoeid. te van het Burgerijfonds te besteden voor de sociale verheffing van hen, die in onverantwoorde omstandigheden ningen) verkeren. Ook roerde de heer De Bree de hoge huren aan. Meer dan zestig procent de woningbehoevenden kan niet i dan 14 gulden per week verwonen, de huren niet worden aangepast aan de financiële draagkracht van hen, voor de woningen bestemd zijn, zal de van „Huisvesting" wel zeer moeilijk worden. De K.V .P—vertegenwoordiger vroeg het college dan ook, of het niet mogelijk is, verantwoord te versoberen. In vele gevallen kan een woonvergun ning niet worden verleend omdat de huur te hoog is. En er komen uit het oudere woningbezit niet voldoende huizen vrij om deze groep, die op deze wijze een „vergeten groep" dreigt te worden, te HET ZOU EEN ILLUSIE zijn geweest, te hopen, dat de raad van Leiden gistermiddag uitgesproken zou raken over het wel zeer belangrijke onderwerp „volkshuisvesting". Als over één zaak uitvoerig kan en moet worden gesproken, dan is het wel deze. Meer dan 4000 woningbehoevenden telt Leiden nog maar steeds en er zal vooralsnog jaarlijks een behoorlijk contingent aan deze deprimerende lijst worden toegevoegd, al was het al leen maar door de noodzakelijke sanering van de oude binnenstad, die weliswaar de eer geniet, cultuur-historisch schoon te zijn, maar daarmee niet kan verhullen, dat een hoog percentage slechte bebouwing haar be staan wankel maakt en bedreigt. De heer Harmsen, voorzitter van de prot.- christelijke fractie, opende gisteren het avonddebat. Ook hij constateerde, dat de woningbouw geen gelijke tred kan houden met de behoefte. Het bouwrijp maken van gronden en het bouwen van hui zen zullen met grote voortvarendheid ter hand moeten worden genomen. Uitbreiding van het woningbezit betekent vrijwel altijd, dat anderen in hun bestaan worden aangetast, waarvoor moeilijk compensatie is te vinden, of dat een groep ménsen een verantwoorde vorm van openluchtrecreatie kwijt raakt (volkstuinders). Er zijn verscheidene volkstuinen dwenen, waarvoor niets in de plaats is gekomen. Nu is „Roomburg" aai beurt met 65 leden. De heer Harmsen vroeg, hoe het met Leiden-Zuidwest staat. Is daar een gebied voor een vast complex beschikbaar? Er zijn nog i tijdelijke complexen in de stad aa wijzen. De heer Harmsen zei, op dit punt verre van gerust te zijn. Ook drong hij aan op een zakelijke instelling, niet al leen ten opzichte van de gemeente zelf, maar ook ten aanzien van de eigenaar of pachter. Leiden moet extra woningen krijgen voor de opruiming van zijn vele krotten. Bij de behandeling van de begroting, die nu al enkele dagen aan de gang is, klonk dat weer als een kreet. Mensonterende toestan den doen zich hier nog voor. Wor den er niet te weinig krotten ont ruimd? Op deze voor een grote groep ingezetenen uiterst gewichtige vraag zal de wethouder morgen antwoord geven. Extra toewijzing De huisvesting vervult ook mejuffrouw Bekker (pvda) met grote zorg. Inwoning brengt grote spanningen mee en de hoge huren drukken zwaar op het inkomen. Verreweg de meeste gezinnen zijn aange wezen op een woningwetwoning. Voor alleenstaanden moeten ook voorzieningen worden getroffen. Zij vroeg of Ledden geen extra toewijzing moet ontvangen Voor de krotopruiming. De heer Hagens (wd) bracht de wegen van Leiden naar Katwijk en Noordwijk ter sprake. Zien de desbetreffende ge meenten voldoende de urgentie van de noodzakelijke werken voor verbete ring van deze verbindingen in en komen de wegen binnen de verwachte tijd klaar? Voor het Leidse station kon hij niet veel waardering opbrengen. Hij had een heel lijstje van manco's. Ook vond de heer Hagens een extra bouwvo lume voor Leiden alleszins redelijk, ge zien de functie van Leiden als centrum gemeente en hoedster van de universiteit. „Wij verwijten het college niets, wij willen wel vragen of dit de Leidse belangen met grote voortvarendheid bij de hogere instanties wil bepleiten".. Ten slotte vroeg de wd-6preker of er al iets is te zeggen over de toekomstige vuil verbranding. Grenswijziging Dr. Winsemius (pvda) gaf een uitvoe rige beschouwing over de ruimtelijke or dening. Als voor Leiden zeer belangrijke zaken noemde hij het structuurplan, de mogelijke grenswijziging, de zandwin ning, de reconstructie van de binnenstad en de woningtoestanden. Een streekplan achtte hij ook van grote betekenis, mede voor de ontwikkeling van de agglomera tie. De aanleg Van rijksweg 4b dient zo spoedig mogelijk te geschieden; de uit voering van het structuurplan hangt ook daarvan af. Het bedrag voor stadsont wikkeling, 108.500, is volgens dr. Win semius te laag. De Leidse agglomeratie omvat vijf gemeenten. Wie de kaart bekijkt, ziet dat de positie van Leiden daarin niet gunstig is, zo vervolgde dit raadslid zijn planologische verhandeling. Het industrieschap ligt buiten Leiden; de samenwerking met Zoeterwoude is echter goed. De plaats voor een over dekt zwembad ligt ook op het grond gebied van een andere gemeente, als mede de aftakking van de weg door de Kikkcrpoldcr. Er is nog 32 ha voor woningbouw in Leiden beschikbaar. Voor een jachthaven en een camping is geen plaats en als Leiden dan nog „Hagenaars" moet gaan opvangen, dan is, naar dr. Winsemius met klem betoogde, grenswijziging een eerste vereiste. Hij vond het maar een pijn lijke situatie, dat Leiden nog zo in het donker wordt gelaten. Daarnaast dient alle aandacht te wor den gegeven aan de bouw van woning wetwoningen. Mr. Woudstra (prot.-chr.) had voorgesteld, de Van Disse'.brug, tus sen Kraaierstraat en Zoeterwoudseslngel, geschikt te maken voor beperkt verkeer met motorrijtuigen. De heer Winsemius sympathiseerde wel met tieze gedachte, maar gaf zijn raadscolicga in overwe ging, deze zaak in handen van B. en W. te geven, opdat die kunnen beoordelen of deze verandering wel in het wegensche- Subsidie kerkbouw De vraag of de kerkbouw zal wor den gesubsidieerd, gaat nu ook in Leiden een rol spelen. De heer Van Iterson (prot.-christelijk) zag in, dat dergelij'ke subsidiëring offers van de gemeente vraagt, maar hij hoopte toch, dat het college daarvoor een weg zal weten te vinden. Aan de Kerken worden op het punt van de kerkbouw eisen gesteld; het is be- denkbaar, dat deze eisen de kosten opvoeren. Dat maakt het voor de Kerken zeker niet eenvoudiger. Weer attendeerde de heer Van Hereon het college op het probleem van de oude bruggen en het zware verkeer. Wanneer komt daar nu eens een rapport over? Hij :ag graag opvulling van het grote gat tan de Herengracht (doorbraak). Waar (Zie vervolg pagina 4)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3