llieuwe £eilisd)e OToumnl OOK DITMAAL WINST LIBERALEN Teleurstellende uitslag voor christelijke partijen (3) Elastische houding van Westen bepleit Nieuwe Hoge Autoriteit de K.S.G. van Moeizame formatie te wachten ▼RIJDAG 13 MAART 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Radactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.50 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Eam'liebericbten fO.M per millimeter. (B$ contract belangrijke korting) Postrekening 5693C. Directie; t. DIE MER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Sttinl»astteli l< gfjébltueti Diyn bert (a tcghenspotf Negenendertigste jaargang no. 11513 Voor LE1DS verkiezingsnieutvs pagina 3 DE UITSLAG IA STEMMEN, PERCENTAGES EN ZETELS vergeleken met de Statenverkiezingen-1958 en de Kamerverkiezingen-I 956) Aantal stemmen Aantal zetels 1959 1958 1956 1959 1956 Pv.d.A. 1.821.677 1.654.396 1.872.209 47 50 30,37 pet. 28,65 pet. 32,69 pet. K.V.P. 1.895.222 1.899.020 1.815.310 49 49 31,59 pet. 32,88 pet. 31,69 pet. A.R. 562.996 566.972 567.535 14 15 9,39 pet. 9,82 pet. 9,91 pet. V.V.D. 732.952 661.989 502.530 19 13 12,22 pet. 11,46 pet. 8,77 pet. C.H.U. 486.204 539.538 482.918 12 13 8,10 pet. 9,34 pet. 8,43 pet. Wagenaar 34.917 0 (4) (afgescheiden C.P.N.) 0,58 pet. ,van C.P.N. S.G.P. 129.621 129.089 129.517 3 3 2,16 pet. 2,24 pet. 2,26 pet. C.P.N. 144.371 239.164 272.054 3 2,41 pet. 4,14 pet. 4,75 pet. Wagenaar) Boerenpartij 39.352 2.930 0 0,65 pet. 0,05 pet. G.P.V. 40.033 43.493 37.206 1 0,67 pet. 0,75 pet. 0,65 pet. P.S.P. 110.174 35.051 2 1,84 pet. 0,61 pet. P.C.N.U. 1.340 0 0,02 pet. Overigen 3.082 48.463 0,06 pet. 0,85 pet. Totaal 5.998.859 5.774.724 5.727.742 150 150 Bij de Statenverkiezingen in 1958 werkten A.R. en C.H.U. samen met één lijst in de provincie Noord-Brabant. In Limburg werkten A.R. en C.H.U. samen met de V.V.D. De uitslagen vindt men terug op een der andere pagina's. Voor deze staat zijn de stemmen over de partijen ver deeld met inachtneming van de factoren van winst en verlies bij deze verkiezingen. PREMIER MACMILLAN heeft bjj aankomst te Bonn voor zijn besprekingen met kanselier Adenauer verklaard dat het Wes ten een elastische houding dient aan te nemen bij zijn pogingen om een oplossing te vinden voor de Russische uitdaging in Berlijn. Macmillan zei er van overtuigd te zijn dat er deze zomer be sprekingen met de Sowjetunie zullen worden gehouden. Hij gaf evenwel niet aan welke lijn volgens hem het Westen dient te volgen. Hij liet wel blijken dat de Britten bereid zijn een flexibele koers te volgen in de onderhandelingen. Macmillan drukte zich als volgt uit: „Wij staan allen vereend, maar in de methode van onze verdediging moeten wij elastisch blijven". Zulk een elastische koers zal stellig op verzet stuiten bjj kanselier Ade nauer. Deze was op het vliegveld aan wezig om Macmillan te verwelkomen. Tijdens de korte toespraak van Mac millan, vertrok er geen spier op Ade nauers gelaat, %vat waarschijnlijk kan worden uitgelegd als bezorgdheid van zijn kant over de Britse elasticiteit. Hü weet immers dat Macmillan geïnteres seerd is in besprekingen met de Russen over de mogelijkheid van het uitdunnen der militaire strijdkrachten langs het Ijzeren gordijn. Adenauer zei in zijn begroetingswoord: „Ik ben er van overtuigd dat onze gedachtenwisseling dienstig zal zijn voor onze beide landen en de vrije wereld en de vrede van de gehele wereld. Hij voegde hieraan toe dat zulk een gedachtenwisseling tussen vrienden noodzakelijk is met het oog op de ontwikkeling van de interna tionale situatie. Voor de aankomst van Macmillan had den zegslieden van de Westduitse re gering te kennen gegeven, dat de Britse premier kon rekenen op verzet bij de Duitsers inzake de kwesties van „disengagement" en uitdunning. Macmillan leek zich hiervan bewust te zijn toen hij opmerkte dat het Westen bij het zoeken naar de middelen om de Sowjetdreiging van West-Berljjn het hoofd te bieden nog ver verwijderd is van zijn doel. Hij onderstreepte echter dat het Westen vastbesloten Is niet af te wijken van zijn beginselen. De Britse premier gewaagde van zijr verkenningsreis naar Moskou en ze: graag de gelegenheid te benutten oir Adenauer in te lichten over zijn be sprekingen met Kroesjtsjef en andere Russische leiders. Minister-president dr. Beel bracht zijn stem uit in het Hervormd wijkge- bouw te Wassenaar. P.v.d.A. verloor drie zetels maar won deel van haar oude positie terug rPEGEN veler verwachting in is de V.V.D. van prof. Oud er in geslaagd haar opmars, een jaar geleden tijdens de verkiezingen voor Staten en Raden begonnen, ook ditmaal voort te zetten. Het stemmenpercentage dat in 1956 nog slechts 8,77 pet bedroeg steeg bij de Statenverkiezingen in 1958 tot 11,40 pet en gisteren tot 12,22 pet. Het betekent dat de V.V.D.-fractie in de nieuwe Tweede Kamer niet meer dertien maar negentien zetels zal bezetten. Een tweede verrassing was het herstel van de Partij van de Arbeid. Weliswaar verloor deze partij drie zetels, maar het vorig jaar geleden verlies is reeds weer voor de helft ingehaald. En dit ondanks de afval naar de Pacifistisch Socialistische Partij die voor het eerst aan Kamerverkiezingen meedeed en twee zetels behaalde. Verliezers waren de partijen op levensbeschouwelijke grondslag. De K.V.P. zag haar percentage teruglopen van 32,88 pet. in 1958 tot 31,59 pet. thans. Teleurstellend ook al betekende dit geen zetelverlies. De anti-revolu tionairen èn de cb-'stelijk-historischen boekten wèl elk fi zetel verlies. Bij zonder teleurstellend was wel de sterke achteruitgang in procenten van de C.H.U.: van 9,01 pet. in 1958 naar 8,10 pet. nu. De anti-revolutionairen bleven wat percentage betreft vrijwel gelijk. De Staatkundig-Gereformeerde Partij behield haar drie zetels, al liep ook van deze partij het percentage wat terug. En het Gereformeerd Politiek Verbond ten slotte behaalde de te verwachten zetel, zodat de heer Laning thans zijn intrede zal doen in het parlement. Maar ook deze partij liep in percentage achteruit. De communisten verloren vier van hun De verkiezingsdag had een rustig ver loop. De opkomst der kiezers was groot en ook de belangstelling voor de uitslag was groter dan anders, zij het dat dit niet overal op straat tot uiting kwam radio en televisie zijn nu eenmaal de gro te concurrenten geworden van „de straat met de bulletins". Wel werden de door de verschillende partijen belggde bijeenkom sten tamelijk druk bezocht en bestond er allerwege belangstelling voor de com mentaren der politieke voormannen. PROF. MR. P. J. OUD Rel in Amsterdam Alleen op de Dam in Amsterdam is het tot relletjes gekomen. Er was een duizendkoppige menigte op de been, waaronder nogal wat opgeschoten jon gens die er aardigheid in had den de politie uit te jouwen. Er gebeurde weinig tot er Iemand een toespraak wilde gaan houden: plotseling kwam de menigte in beweging en de po litie moest hardhandig ingrijpen om te voorkomen dat er mensen doodgedrukt zouden worden. Motorpolitie en bereden politie veegden het plein schoon, waar bij dikwijls rake klappen vielen. Na kor te tijd was de Dam leeg, maar na een korte tijd begon het opnieuw; de politie werd bekogeld met stenen en fietsbellen en opnieuw moesten charges de rust her stellen. Temidden van al dit gewoel tracht ten de ministers Luns (met echtge- De Kamer na de verkiezingen Na de verkiezingen van gisteren ziet de Tweede Kamer der Staten-Generaal er ah volgt uit: K.V.P. 49 zetels (was 49 zetels). P.v.d.A. 47 zetels (verlies drie zetels). V.V.D. 19 zetels (winst zes zetels). A.R. 14 zetels (verlies 1 zetel C.H.U. 12 zetels (verlies 1 zetel). S.G.P. 3 zetels (was 3 zetels). C.P.N. 3 zetels (verlies 4 zetels). P.S.P. 2 zetels (had nog geen zetel). G.P.V. 1 zetel (had nog geen zetel). De Bruggroep van Wage naar, de Boerenpartij en de P.C.N.U. behaalden geen zetel. note) en Cals de ingang van hotel Krasnapolsky te bereiken om daar hun verkiezingsbijeenkomst bij te wo nen. Het lukte met veel moeite al leen zag iemand kans de zwarte Eden- hat van minister Luns van diens hoofd te wippen. Waarop Zijne Ex cellentie maar met zijn hoed in zijn hand verder ging Fascinerend record Een bijzondere, zo niet fas cinerende verkiezingssfeer hing in het gebouw van de produkt- schappen voor vee, vlees en zuivel aan de Haagse Laan van Meerdervoort, dat gisteravond en ook vannacht met recht de zenuwcentrale van Nederland kon worden genoemd. Via een ingenieus uitgedachte samen werking tussen telex-, reken-, tel-, pons- en boekhoudmachines bij elkaar ruim vijftig onophoudelijk zwoegende appa raten werden daar de uit slagen voor krant, radio en televisie in code verwerkt. Elk half uur kon een totaalstand worden opgegeven, zomede ver gelijkingen en winst- of verlies percentages met betrekking tot de Kamerverkiezingen van 1956 en de gemeenteraadsverkiezin gen van 1958. Een record, waarop de orga nisatoren trots kunnen zijn, werd daar ook bereikt. Duurde het bij de laatste stembus nog zes minuten, voordat de binnen gekomen uitslagen gestaffeld konden worden doorgegeven, nu bedroeg het verschil nog geen vier minuten Tweehonderd mensen waren er in touw, tweehonderd hard werkende specialisten van de P.T.T., de K.L.M., het A.N.P. etc., die er stug en gestadig in slaagden de generale repetitie van een paar dagen geleden ver te overtreffen. Een stralende Teddy Scholten stapte gisteren op Schiphol uit het vlieg tuig dat haar van Cannes naar Am sterdam had gebracht na haar gran dioze overwinning in het Eurovisie Songfestival met het liedje: Een beetje. Het hele gezelschap van Rene Sleeswijk was met een feeste lijk versierde bus naar de lucht haven gekomen om haar enthousiast geluk te wensen met het Neder landse succes. Maandag beslissing [AE uitslag van de gisteren gehouden verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer kan moeilijk bemoe digend worden genoemd. Wat zijn de feiten? De V.V.D. heeft gewonnen, zulks geheel in de lijn der verwach tingen, al scheen na de vorige ver kiezingen een grotere winst dan thans behaald tot de waarschijnlijkheden te behoren. Echter heeft de P. v.d. A. reeds weer een groot deel van het bij de vorige verkiezingen geleden verlies ingehaald. Hiertegenover heb ben zowel de A.R. Partij als de C.H. Unie achteruitgang moeten boeken, zij het ook de eerstgenoemde minder dan sommigen meenden te moeten vrezen. En wat de K.V.P. betreft, is gebleken dat zij in elk geval ook aan de V.V.D. veren heeft moeten laten. Daarmee is, zij het in korte trekken, het beeld van deze verkiezingen ge tekend: verlies van de zijde der con fessionele partijen, ditmaal in hel bijzonder aan het liberalisme, nadat bij vroegere verkiezingen reeds ge lijke verliezen waren geleden aan het socialisme. En zoals wij destijds de verliezen aan het socialisme een verschijnsel heb ben genoemd dat reden moest geven tot bezorgdheid, zo geldt hetzelfde van het verlies aan het liberalisme. Want beide betekent het, dat steeds meerderen onder ons volk hun poli tieke keuze bepalen door andere over wegingen dan welke wij de juiste achten. Men krijgt de indruk dat zelfs een partij als de K.V.P., hoezeer de steun genietend van het machts woord der geestelijkheid, aan deze gang van zaken minder dan eens dreigt te ontkomen. Hier is een lot, dat zowel de A.R. Par tij als de C.H. Unie thans In zulk een mate hebben ervaren, dat het voor elk van deze partijen tot zetel verlies heeft geleid. Moge de toe nemende bedreiging van de gedachte der principiële partijformatie, welke bedreiging zich in gelijke mate tot de onderscheidene reformatorische partijen richt, voor deze partijen een reden zijn tot het betrachten van zo groot mogelijke eensgezindheid. Maar ook voor het overige mag deze uitslag nauwelijks bemoedigend he ten. Hij kenmerkt zich door de toe spitsing van tegenstellingen. Heeft de V.VJ). zich in de verkie zingsstrijd al bijzonder krachtig af gezet tegen de P. v.d. A., dan is daar nu het onmiskenbare feit, dat de oppositionele houding van deze laat ste partij profijtelijk is gebleken tot een aanvankelijk socialistisch herstel van verlies. Met andere woorden: de liberale winst heeft haar keerzijde niet gevonden in een socialistisch verlies. De behaalde winst zal de libe ralen straks bij de kabinetsformatie veeleisend maken; aan de andere kant zal het in de oppositie ingetre den socialistisch herstel de P. v.d. A. bij de kabinetsformatie bepaald niet buigzamer maken. Het gevolg is, dat wij een periode van een uitermate moeizame kabi netsformatie tegemoet hebben te tien. Meer dan ooit komt de regeer baarheid van ons goede land in hel geding. Voor een samengaan van de K.V.P. met de beide grotere protes tants-christelijke partijen is de onder het oude bestand reeds zo kleine meerderheid thans geheel verdwenen. Nu dringt zich met te groter klem de vraag op, in welke richting naar een oplossing moet worden gezocht om te komen uit de impasse, waarin wij als volk zijn beland en waarin de onderscheidene partijposities zo vast schijnen te zitten als een muur. Ons volk heeft gesproken, maar het is geen uitspraak geworden zoals men deze wensen mocht. Het wil ons voor komen, dat geen enkele partij, ook niet op wier naam winst is genoteerd, in gemoede over het resultaat zal mogen juichen. Het landsbelang Iaat dit niet toe. Moge de muurvaste situatie waarin wij terecht zijn gekomen het besef aanwakkeren bij velen, dat, hoe ernstiger de impasse is, des te groter ook de noodzakelijkheid om, met ver eniging van gelijkgezinde krachten, daaruit te geraken. En ga in de komende dagen ons aller ?ebcd op voor onze geëerbiedigde Vorstin, wie het gegeven zij waar lijk waardevolle adviezen te ontvan gen en van wier wijsheid uitzonder lijk veel zal worden gevergd. De ministers van buitenlandse zaken van de zes K. S. G. landen zullen maandag te Brussel een nieuwe hoge autoriteit voor de Kolen- en Staalgemeenschap be noemen. De ministers zijn maandag en dinsdag in Brussel voor de bijeenkomsten van de ministerraden der EEG en de Euratom. Van deze gelegenheid zullen zij gebruik maken om de oude Hoge Autoriteit wier mandaat op 10 februa ri jl. afliep, te vernieuwen. De leden van de oude Hoge Autoriteit zijn her noembaar. De ministers wijzen maandag acht van de negen nieuwe leden aan. Deze acht zullen dezelfde dag in Luxemburg een negende lid coöpteren, waarna dc mi nisters in Brussel de voorzitter en vice-voorzitter voor de nieuwe Hoge Autoriteit zullen aanwijzen. Dinsdag zal de nieuwe Hoge Autoriteit reeds met het Raadgevend comité be sprekingen voeren over maatregelen om aan de kolencrisis het hoofd te bieden. Deze maatregelen omvatten produktiequota, beperking van de in- buiten de gemeenschap zijn: de Belg Paul Finet (voorzitter), de Nederlander D. Spierenburg (vice- voorzitter), de Belg A Coppe (vice- voorzitter), de Fransman R. Reynaud en L. Daum, de Duitsers F. Biücher en H. Potbhoff, de Luxemburger A. Wehrer en de Italiaan E. Giacchero. De ambtstermijn van de leden der oude Hoge Autoriteit was zes jaar. De nieuwe Hoge Autoriteit wordt elke twee jaar voor een derde vernieuwd. Maandag wordt meteen bepaald welke drie leden over twee jaar zullen moe ten aftreden. De voorzitter en vice- voorzitter van de nieuwe Hoge Autori teit worden voor de duur van twee jaar benoemd. zakdoeken

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1