Schoonmaak en vernieuwing Zelf het huis opknappen y de eer^te zonnestralen....- zetten het huis op stelten in t interieur Er behoeft maar een half uur zon te zijn op een kille voorjaarsdag of er begint iets te leven in de ogen van ras echte Nederlandse huisvrouwen. Het begint met een aarzelende, zoekende blik, dan komt er iets afwezigs in die ogen gevolgd door een merkwaar dig lichtje, dat die eerste zonnestralen schijnen te ont steken. Tenslotte resulteert alles in een strijdlustig vuur en op dat moment is het grote voorjaarsgebeuren, de schoonmaak, geboren. Niets is nu meer in staat de opmars te stuiten. Het begint met een kast uithalen en het eindigt gewoon lijk na weken in een tekort op het huishoudboekje en een ruïne in de begroting vanwege „het een en ander dat be paald nodig was". Maar spijt? Nooit. LATEN ZE maar mopperen en grappen, de herèn der schepping, als het huis straksna de voor jaar sveldslagde natte schorten en de piekharen, het gesjouw met meubels en de weeë verflucht zich vernieuwd en verjongd staat te koesteren in de meizon (want die bestaat!) komen ze ééns zo tevreden thuis in de behaaglijkheid van hun eigen woning. Want wie kent de bekoring niet van winterjas-uit, ook al moet er dan misschien een paar dagen gehuiverd worden? Het is toch maar weer zo: we gaan een niéuwe tijd vol beloften tegemoet. Schoonmaak is (achteraf!) een ver- behoeven we niet direct het extrava- ru"-kfclijke uitvinding: en bij schoon- gante te kiezen om er onze woning maak past vernieuwing. Onze groot- mee te tooien volgens hyper-moder- mneders en, al* we niet piepjong ne inzichten, toch willen we niet meer meer zijn, onze moeders ook, had- vasthouden aan het ouderwetse zware vintergarderobe en donkere. ges. ,,het huis". Vloerkleden, vitra- tafelkledcn, schoorsteenl- pers, s.fs traplopers hadden rempla- GEMAKKELIJK canten lagen zomer of winter, in kranten ge- Dit alles is maar niet zo op zich- rold en gevoed met van die beste zelf ontstaan. Verschillende factoren mottenballen op grote zolders te dut- spelen er een rol bij. Zo bijv. het on- ten, tot het hun beurt weer werd. .derhoud. De huisvrouw-van-nu moet, over het geheel genomen, alleen haar H. niet-zo-go:de voor de winter bij werk doen. Hoogstens met hulp voor de stokerij en de natte schoenen, het het grootste werk, zo'n morgentje in pronkje voor de vrolijke zomer.... als de week. natte schoenen toch weer anders zijn dan met de wintei Maar wr ocharm, waar halen wij in onze moderne, pietjepas-uitgekiende, summiere woningen dergelijke veel bevattende zolders vandaan? We mo gen al blij zijr. als we met passen en meten een paar koffers of een bejaar de stoel uit de hand kunnen zetten! ANDERE TIJD Neen, de moderne huisvrouw werkt niet meer met et dubbel stel stoffe ring. Trouwens, het is ook geen gebruik meer. We leven in een andere tijd, ook wat de aankleding van onze wo ning betreft. Onze grootmoeders kochten bij haar huwelijk een stel meubels, waarop ze bij de zilveren bruiloft nóg zaten en de werke lijke vernieuwing van een ameublement kwam niet of nauwelijks voor. De tegenwoordige meu bels, noch de stoffering, zijn berekend op zon lange levensduur. Onde gelijk? Weineen. Het is er net mee als met kle ding deden het met twee of hoogstens drie japonnen tegen elkaar Gold voor gezelligheid thuis brengt goede rente op Meubels en stoffering moeten dus eenvoudig schoon te houden zijn. Geen dikke pluche, geen gor- dijnkappen, gcca meubelen met or namenten en bewerkelijke krullen, waarin stofhoekjes ontstaan, maar alles zoveel mogelijk glad. Zo wei- nog mogelijk wrijfwerk. Vloerbedekking, die gemakkelijk schoon te houden is: vrolijk lino leum of andere gladde bedekking, die toch niet elke week een wrijf- bcurt moet hebben 0111 toonbaar te blijven. Dan.... zijn we van het knusse halfduister in de woonkamer naar licht en lucht gegaan. Verge lijkt u de architectuur maar eens met die van vroeger. Veel meer ra men, veel meer openheid. We sluiten de ramen niet meer af met rolgordijnen of luiken, als de zon naar Wij, vrouwen van deze tijd, hebben liefst een heel rijtje jurken en zijn er of drie seizoenen echt op uit gekeken. Dan slaan of mogen schoenen.... die zijn fabrikanten geloven, allang niet meer op gemaakt om verzoold te worden. Dit alles aanvaarden wewaarom dan de artikelen voor het interieur van onze woning „voor het leven" aan te schaffen? Het heeft jaren en jaren geduurd, eer het Ne. r' se volk ging inzien, dat het loderne meubel -. de mi "..ne .g. niet te zwi.ar ei vrr' Jk van frisser maken dan de bolpoot, het imi- e-Olc Finish iet dierba r te. Maar nu heeft de moderne meubi- le' lijsten, hoe somberder en grijze lering toch wel ingang gevonden en al hoe mooier! Weg ook de vergulde lijs Ideaal huiswerktafeltje voor de kinderslaapkamer, dat een handige vader zelf kan timmeren en dat heel weinig kost aan materiaal. maal een stijlvolle bloem aan te bie den! Varentje en clivia ze stonden voor de kier van de vitrages en wie vrolijk was, schoof die vitrages een heel klein beetje open om de plant naar buiten te laten gluren. O, er zijn altijd mensen die zeggen: ..Wij moeten niets van die nieuwighe den hebben, wij doen er niet aan mee." Wel dat is hun goed recht. Maar ergens doen ze er tóch aan mee, al sloffen ze wat achteraan. Zitten zij soms nog met het rood-en-zwart-ge- streepte koeharen kleed op de grond? Met eetkamerstoelen van leerdoek en crapeauds op pootjes (maar wat zëten die lekke.!), met rolgordijnen en be hang vol rozenguirlandes? Welnee. De clivia is allang een ficus geworden en het pluche tafelkleed met franje hand weefstof. De kraaltjeskap van ae lamp is spoorloos verdwenèn en de antimacassers óók. En als nu dus weer die schoon maak aantreedt (want we hébben al zon gezien!), doe er dan maar aan mee als het verlangen naar iets nieuws klaarwakker is geworden. Brenff kleur en fleur in uw woning, het voorjaar is- er precies de tijd Geld, aan goede woninginrichting besteed, is nooit weg, maar levert een maximum aan rente op: gezel ligheid, tevredenheid, veilige behaag lijkheid van het éigen plekje. Het behoeft niet allemaal ineens. Na tuurlijk past het u niet om plotseling al uw meubelen buiten de deur te zet ten en alles nieuw te kopen. Dat kun nen de meeste bruintjes niet trekken. Maar als u niet al te exclusief tewerk gaat, zal het u enorm meevallen hoe net moderne meubel en de moderne vloerbedekking bij uw huidige spulle tjes past. Daarvoor behoeft u heus grootvaders stoel, die zo heerlijk zit en u 'Sl op 'e ruimen! Maar die stoffige etagère, dat krul- erlge ouderwetse buffet, die ongemak kelijke a-mstoel.... vervang ~e ge rust door Iets nieuws, iets van dezè tijd. Wilt u een goede raad bij uw nieuwe aanschaf? Ga dan niet over één nacht ijs, koop niet het eerste het beste dat u ziet, maar neem er de tijd voor om de etalages langs te gaan en u in verschillende zaken te laten voorlichten. Het is er nu de tijd voor: op 12 maart start de „Tiendaagse voor de Woningin richting" en zullen alle etalages op hun best zijn. behoeven geen vijanden van elkaar te zijn. U moet niet denken dat u bij uw moderne eminde snuisterijen weg moet doen en vervangen door nieuwerwetse kunstvoorwerpen Oud en ni interieur al u' en schilderijei Kijkt U eens, hoe wonderlijk van harmonie dit moderne kamerhoekje is I Op het bergmeubel dat het dressoir vervangt doet de antieke Friese koffiepot het prima naast de niet al te moderne schemerlamp, waarbij de hypermoderne staande lamp al evenmin stoort. Op de schoorsteen die niets ouderwets meer heeft oude Oosterse kunstvoorwerpen, eigentijds tin en glas flankerend. Boven de schoorsteen een werkje van een amateur-schilder en naast de lamp een repro ductie van een gesigneerde ets. De moderne sfijlstoel bij het tegeltafeltje zou op deze linoleumvloer best vervangen kunnen worden door een clubfauteuil, een buismeubel of een rotanbank, zonder dat de harmonie zou worden teniet gedaan. Combineren in een overgangsstadium van oud naar nieuw kan heel gezellige effecten hebben en ver geet u niet, dat elk kunstvoorwerp, waar het ook staat, zijn waarde en sfeer behoudt I buiten-kijken afhoudt. Lange, gesloten vitra ges zijn uit den boze bij schoeisel. Onze grootmoeders het moderne interieur: als het even kan ogstens drie nemen we stroken hoog aan het raam liepen daar en zetten de vensterbank vol met bloei ende planten. Ja, die planten in huis...! De serre is ouderwets geworden. Die goeie ouwe serre, waarin het een soort het verma- plantenkas was en waar het altijd vol "ize vliègen zat. Waarin 's winters de kilte de heerste en 's zomers de broeihitte. Goed dan. weg met de serre. Maar niét weg met de planten, die ons levensvreugde schenken en zorgen voor zuurstof in de kamer. Nu dus de vensterbanken vol en ge zellige klimplanten langs de kamer wanden. Dat kan, omdat licht onze ka mers daarvoor geschikt maakt. Licht en zoh. En ja, die muren zelf hebben ook DOE NIEMAND NA MAAR VOLG UW EIGEN SMAAK FLEUR in het interieur. het is een mooie slagzin, die ook betekenis heeft. Maar ook wel een beetje gevaarlijk is. Zo heel ongemerkt zijn we er aan gaan wennen, dat de merkwaardigste kleur combinaties het „doen": blauw en groen bij elkaar, rose en geel, rood en blauw, fraise en lila. Allemaal tinten en kleuren die vroeger ondenkbaar waren in eikaars nabijheid, blijken nu het oog te bekoren. Was het een jaar of. zes geleden nog hoogst modern, een kamer in te richten met twee contrasterende, goed bij elkaaf gezööhte kleuren, nü doet het ons prettig aan als we een stel harde kleuren tezamen gebracht zien. En tochdaarin schuilt een groot gevaar. als u do eerste keer had gedacht. En tóchja, toch is er die knalgele bank nog, en die rode en die blauwe •toel Hoe komt dat nu toch, dat het bij u thuis, na zoveel moeite en kosten, niet gelukt is, dat het er maar niet huise lijk en gezellig wil worden, dat elk stuk brutaal op zichzelf staat en geen vriendjes wil worden met het ande- FANTASTISCHE KEUZE uit m»«r dan 1000- binnen- «n buitenlandse dessins. Verbluffend lage prijzen voor werkelijk kwalltcitsbehang. HAARL. 8TRAAT 111 TELEF. 23867 uit te staan, dat kan beetje gecultiveerd worden, maar ..je hebt het of je hebt het niet". Nu hebt u bij een vriend of familie lid een kleurrijke kamer gezien. Ieder een was daar verrukt van, maar u moest er zelf nog aan wennen. Hoe ge- maar toch iota dat er sterk op lijkt. U krijgt alles thuis en ach, wat valt hot tege- Neen, u weet er geeD weg mee. U schikt en u schikt en het blijft con kakelbonte kermis, die telkens wanneer u binnenkomt als 't ware tegen u opspringt. slaagd. laat ik dat ook U herinnert zich die rode we stoel bij die knalgele slaapbank, en die gordijnen: futuristische figuren aan de ramen in de zithoek en iets heel lichts bij de eettafel. gaat op zoek. U bestelt ook doen", woord hoort u niet. die blau- HOE KOMT DAT? U raakt in vertwijfeling. U gaat nog eens bij die vrienden op bezoek: kij ken naar uw voorbeeld. En na uw bon te kleurenpracht lijkt het hier alles veel rustiger, helemaal niet zo kakel, klimplanten kunnen er terecht! Hoe ande s dan het kwijnend varentje of de chagrijnige clivia, die ons. in zijn koperen pot residerend, een heel jaa op saaie bladen tracteerde c~ langi i donkere verf, dat saaie behang en die mat op de vloer. De meubels vervelen ons en de vensterbanken zijn te smal.... we gaan, tegen het voorjaar, de hele boel opknappen. Aanschaf Kost geld... ar beidsloon eveneens. Dus spa ren we het arbeidsloon uit, we kopen een paar handlei dingen en we storten ons vol moed en elan in het grote We willen in vier weken geen bezoek hebben... en dan! Dan mag iedereen komen kijken! Goed klinkt dat, en modem! We leven toch zeker In de tijd van ..doe-het-zelf"! Meneer, mevrouw, geluk met uw plannen en nog meer met de uitvoering ervan. Maar... mogen we een goede raad geven? Alleen maar, om u diepe teleurstellingen te be sparen? Die raad is maar heel simpel en Is vervat in een spreekwoord: spring niet verder dan uw polsstok lang Is! Toegegeven, als u het 10 be kijkt, is er weinig of niets meer, dat de amateur niet zelf kan doen. Moest het he lemaal zijn (en mogenl) dan kunnen we bij wijse van hob by telfs een cigcr bungalow bouwen en Inrichten. Maar goed, sóver behoeven we dan niet t« gaan. Laten stellen, dat u vol ledig amateur bent. Meneer is dus geen timmerman of schilder van beroep, mevrouw is geen gordijnennaaister noch meubclmaakster. U be oefent dese kunsten ook niet ai jarenlang als hobby, u gaat gewoon zoals tallozen mét u. van stonde af aan n°dlg hebt voor een „doe-het-zelver' worden. deur die niet in het oog loopt Hopen we dus, dat u ccn en neemt u die eerst onder- paar „handige handen" be- handen. Mislukt uw streven, zit. Hebt u die niet, slaat dan is er nog geen kind over- meneer zich bij elke spijker boord en kunt u na dat fiasco de duim aan het bloeden en uw timmermanswerkplaats heeft mevrouw nog nooit met zonder al te veel schade slui- succes een stekkertje gcrepa- ten. reerd, gaat u dan liever eerst eens een jaartje proberen onschuldige knutselpartytjes tot een goed einde te brengen, maar vergrijp u niet aan uw woning; op gevaar af dat u straks dubbel arbeidsloon op tafel moet leggen: eerst om de brokken op te ruimen en dan om het vemleuwlngswerk te Wat u nu het eerst moet doen is: goed gereedschap aan schaffen. Daaronder verstaan we in de eerste plaats: een leesbare handleiding waarin staat, wat u moet hebben, Koopt u dan dat gereedschap en denkt u niet, dat een oude tandenbor stel een klein kwastje kan vervangen en de nijptang evengoed timmert als de ha mer. Met een oude stoffer kunt u niet verven en met een flinke bordenkwast geen behang insmeren. Bedonkt u nu van te voren, wat u precies wilt gaan doen en deelt u dan het werk prak tisch in. Gaat u niet zagen en verven tegelijk, haalt u ook niet het hele huls in één keer overhoop en.... begint n kalmpjes aan. Wilt u die deuren bepaald gladmaken met hardboard, begint u dan met in te slaan We storten ons enthousiast in het grote avontuur de Leest u vooral alle gebruiks- flan aanwijzingen en vraagt u bij de aankoop van uw materiaal of u hiermee werkelijk kunt experimenteren. Doet u niets op goed geluk maar houdt u zich nauwkeurig aan alles wat wordt voorgeschreven. Wilt u pakketten met mcu- bolouderdelen kopen en die zelf In elkaar zetten, over tuigt u zich er dan van dat u dat werkelijk kunt en dat u met die meubelen in zee wilt gaan bij wijze van spre- Laat u zich ook vooral voor lichten over het materiaal dat u zcli kunt verwerken. Ga toch vooral niet experimente ren met kostbaar linoleum of duur tapijt. Wat u versnijdt, kunt u er niet meer aan maken. Laat u de vakman komen, als het nodig Is en niet, als het te laat is. Ja en dat verven. Het lijkt, alsof iedereen dai kan en of het een aardig spelletje is. Maar geeft u zich er vooraf wél rekenschap van, hoeveel tijd het karwei van u gaat vergen en of u het er voor over hebt, vele vrije uren op te offeren. En behangen bijvoorbeeld is moeilijker dan u denkt. Oefen eens mei een baantje op een slaapkamer, eer u zich aan het dure behang voor de woonkamer waagt. Goed gereedschap en goed overleg kunt u beslist niet missen als u het grote avon tuur van „fijn zelf doen" te gemoet gaat! Vergeet U niet, dit bij een modern interieur ook modern serviesgoed pist. Potterieën en fibrikinten zoeken steeds nier nieuwe vormen en smukvolle tinten Het antwoord is «r wel. U hebt niet persoonlijkheid rencomblnaties, ze passen eenvoudig niet in uw s(eer. U bent- er niet meer en niet minder om, het ligt aan uw persoonlijkheid. U hebt nagedaan, het verlangen naar deze kleuren is niet uit uzelf voortge komen. En daarom is het mis. Ja en nu zegt u: „dus het moderne, kleurrijke interieur is allee: maar ge schikt voor mensen, die daarin passen." Dan hebt u tot op zekere hoogte go- lijk. Maar er zijn kleuren en kleuren. Er is het harde, felle, het wat gedekte, het zachte, het vloeiende. Er zijn sprankelende contrasten, er zijn rijke harmonieën. Er is variatie en keus genoeg. PROBEREN. Hoe u dan tewerk moet gaan om het wél goed te krijgen? Daarvoor staan twee wg n open. Ten eerste kunt u een binnenhuisarchitect engageren en die knapt alles voor u op, als u hem de vrije hand laat en niet zegt: ik wil bepaald kuipstoeltjes of zéker bulsmeu- Dezo man, artlat als hij is, bestu deert u én uw woning. Want wat in een soort hypermoderne glazenkast prachtig uitkomt, kari op uw etagewoning-var voor-de-oorlog bela chelijk staan en omgekeerd. Is alles goed op hem ingewerkt, dan komt hij met zijn adviezen. Maar neen, zegt u, ik wil het zelf doen, of: een architect wordt me te kostbaar. Wel, dan gaat u eerst een6 goed rondkijken en u let op. wat u écht moui vindt. Als dat erg-moderne Inte rieur van die vriend door ledereen wordt bejubeld en u voelt zich er zelf niet zo verheugd over. doet u dan alst ublieft niet na. Gaat u zelf kijken en ondergaat u, wat u aantrekt. Bezoekt u tentoonstel lingen over interieurkunst of van ..Goed wonen". Leest u eens iets op dit gebied en laat u i" goede zaken voorlichten. Spreekt u daar uw eigen wensen uit en laat u niet do verkoper voor u beslissen. U zult zien, dat u dan een heel eind in de goede richting schiet. Moet u op kleuren beallsacn, vraagt u dan ook advies. Laat het u tonen en bepaalt v dan eindelijk uw keuze. NEDERLANDERS En nu ziet u tot uw schrik misschien, dat uw interieur, modern opgezet, toch hee! anders gaat worden dan dat van uw vrienden. Dat het misschien wat behoudender wordt, en zeker anders van toon. Maar wat hindert dat? Weet u, dat twee bejaarde mensen prachtig kunnen passen in oen genoeg lijke terra-kamer met eon kanarie in een pretentieloos kooltje en een rood gloeiende haart'., terwijl ze verschrikt zouden rondkijken in een rotan-ameu blement tussen -drie gele en een blauwe wand met groene en rode gordijnen? En dat u het er dan zelf ook helemaal niet zo gezellig meer zoudt vinden? Maar evengoed kunnen wltharlgen eén decoratief interieur met bulsmou- bcls en oliestooi stijlvol bewonen Het ligt helemaal aan do persoonlijkheid, die zich uit in smaak en omgeving. Uw interieur gaat pas leven en gezellig worden, alt het getuigt van uw eigen smaak, als het is aangepast bij uw woning en uw levenswijze. Daarom: doe het zelf, volg nie mand klakkeloos na en als u niet héél zeker bent van keus of com- binatie, laat u dan raden door een betrouwbare vakman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9