[t]'4[3uej- Beurs wil de aandelen populair maken Land en huizen een riskante kopen zaak is Scliotvaardig oranjeteam velde Grieken kansloos NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 12 MAART 1959 Toegongspr 3 ZATERDAG Cofalogu, Emigranten naar Australië opgelet (Van indent in Australië, Leo 't Hart.) TANIGE TIJD GELEDEN gaf de Australische regering een in vele talen gedrukt pamflet uit, waarin immigranten werden gewaarschuwd bij het kopen van land of huizen voorzichtigheid te betrachten. Een waarschu wing, welke in het licht van hetgeen zo nu en dan bekend werd, beslist niet overbodig is. Land kopen is óók in Australië een riskante bezigheid waar emigranten onaangename ervaringen mee op kunnen doen! Dezer dagen sprak ik een Nederlandse emigrant, die een stuk bouwgrond had gekocht en later ontdekte, dat de make laar kans had gezien hetzelfde stuk grond ook aan vier anderen te verkopen. Mijn zegsman was er nog niet zo kwaad afge komen; hij had zijn bijna duizend gulden als een deposit betaald, terug weten te krijgen. Dat lukt lang niet altijd en zeker niet even Vlot; het kan er in het Austra lische zakenleven soms raar naar toe gaan! Niet slechts bij het kopen van land, doch ook van huizen of zaken. Valt men niet in de ene strik, dan is er de kans in een andere terecht te ko men. Dat wil zeggen, indien het goed zit met de verkoop van het stuk land, kan men in de val lopen van een abnormaal hoge interest, welke voor onwetenden op dit terrein en zeker bij de eerste oogop slag, verborgen blijft. Zo bijvoorbeeld worden dikwijls woningen te koop aan geboden „op bankinterest", hetgeen mo menteel wil zeggen, ruim 5 pet. Dat klinkt niet kwaad, doch waar de verkoper liefst snel overheen glijdt en de koper, speciaal de „ongetrainde" emi grant, niet zo spoedig ontdekt, is, dat die „bankinterest" op het volle bedrag be taalbaar blijft en men, ongeacht de af lossing, tot het laatst toe over de hoofd som rente betaalt, in tegenstelling dus met de éohte bankinterest. In feite be taalt men dus zoiets van 10 pet op de lening. Reeds eerder heb ik bepaalde kritiek op de Australische banken en haar sy steem laten horen; het systeem van wel gaarne geld accepteren, dooh vooral ten behoeve van woningbouw, ongaarne uit lenen, omdat elders hóger rente te bedin gen valt. Daarom is m.i. het sparen via „Building Socictjes" veel meer dan te be velen, waar niet alleen vaak hogere ren te wordt verkregen, doch later ook een meer welwillend oor wordt geleend bij aanvragen van een lening voor woning- Een absolute waarschuwing tegen prak tijken van vele, zoal niet de meeste, ma kelaars, hier „real estate agents" ge noemd, is noodzakelijk, waarbij in het algemeen ook geen uitzondering kan worden gemaakt voor landgenoten in dit soort zaken, de enkele' goede niet t* na gesproken. Menig emigrant, die daaromtrent in onnozel goed vertrouwen leefde, is ook In dit opzicht soms tut nare ontdekkingen gekomen. Het feit, dat de Australische regering meende een w schuwing te moeten uitgeven, spreekt overigens boekdelen! ben daar moeizaam verdiende spaarcent- es bij verloren I Zo heel dikwijls gebeurt het, dat n liet zo dadelijk ontdekt welke bezwaï x aan een bepaald stuk land of een h orbonden zijn en menig emigrant wordt door de verkoper onder druk gezet, zo groot mogelijk deposit te storten contracten te tekenen. Het ac luidt: weiger diti t is gebeurd, dat een estate-agent kans had gezien eenzelfde stuk land veer tien maal te verkopen en even zoveel maal een deposit los te krijgen; de fail lietverklaring bracht die deposits niet Vooral emigranten met gering kapitaal vallen dikwijls gemakkelijk als slacht- r, ni^et slechts door hun verlangen toch iets te kunnen kopen, doch ook omdat hen vaak mogelijkheden worden opgedrongen, welke hen of naar de fi nanciële ondergang voeren of te zwaar doet belasten. Huis en bestaan Bijzonder In de laatste tijd ziet men »n nieuwe attractie voor emigranten in diverse bladen en blaadjes verschijnen; Dat deposit Een belangrijk advies is om, ingeval dat land of zaken worden gekooht, te be ginnen met het betalen van een heel klein deposit, soms van slechts enkele pounds. Men kan daarna het nodige ju ridische advies inwinnen. Dikwijls is het nl. uiterst npoeilijk, soms zelfs onmoge lijk, een gestort deposit weer terug te krijgen, indien om bepaalde redenen de koop niet doorgaat. Vele emigranten heb- Ir. Posthuma bestudeert enorm plan voor Calcutta Ir. F. Posthuma, onderdirecteur van het Rotterdams havenbedrijf, is opnieuw a regeringsadviseur naar India gereisd zijn hoedanigheid van Nederlands lid v: de Wereldbankmissie om het enorme h venvraagstuk van Calcutta op te lossen. Deze stad heeft een achterstand van 1 miljoen inwoners en een staag groeiende industrie, maar is slechts te bereiken schepen van 10.000 ton die tot ten hoogste 7000 ton zijn afgeladen. In de r Hooghley die naar de haven van Calcutta leidt, worden door opslibbing dren gevormd op 2 meter onder laag wate een tijverschil van 4 meter. Reeds voert de Amsterdamsche Ballast Mij voor 30 miljoen baggerwerken uit om de toestand te verbeteren en ook veel materieel in India wordt gebruikt, doch er zijn grotere werken nodig en daarom was in 1957 een missie van de Wereld bank naar India vertrokken en op grond van een werkplan en een advies van een Britse en Nederlandse deskundige in 1958 42 miljoen dollar verstrekt, en de reis van de heer Posthuma dient voor verdere uit werking. Men denkt aan een nieuwe haven dich ter bij zee met een capaciteit van 10 tot 12 miljoen ton. Ir. Posthuma beschouwt dit slechts als een eerste stap vooi geleidelijke ontwikkeling van een tweede bekken voor schepen tot 50.000 ton (tan kers), gepaard aan industriële expansie. Een Nederlandse baggerexpert heeft poolshoogte genomen hoe de bestaande haven beter toegankelijk kan worden. Voor internationale baggerbedrijven lig gen hier geweldige werken te wachten. Hiervoor zijn baggerwerktuigen nodig, die India althans voor een deel in het buitenland moet laten bouwen. een huis en een bestaan. Dat betekent: koop een zaak en je hebt inkomen en huisvesting. Waar men in Australië voor het beginnen van een zaak praktisch geen vergunningen nodig heeft, bestaat op dit gebied geen rem. Het wordt alles zo fantastisch mooi voorgesteld; de zaak i6 verlopen, doch kan gemakkelijk wor den opgebouwd en dan heb je minstens dubbel zoveel profijten Afgezien van de dubieusheid dier „pro fijten", weet men nog niet zo dadelijk welke voetangels en klemmen op deze weg liggen. VOORLOPIG GEEN ATOOMVLOOT Sneller vorming van een door middel van kernenergie voortbewogen koop' dijvloot is in de Verenigde Staten c ders weinig waarschijnlijk. Dat schrijft Pelly. de directeur van Lloyds shipping register in het «gisteren gepubliceerde jaarverslag. Volgens hem zijn het de hoge kosten van de kernenergie-installaties en de brandstof die de scheepsbouwers ervan weerhouden, over te gaan tot het bouwen van atoomvrachlschepen. Technisch is het echter mogelijk te komen tot kernreac tors van 20.000 pk. of meer voor koop vaardijschepen. Lloyds heeft thans een technisch comité gevormd, dat de scheepsbouwers wil hel pen bij de oplossing van problemen, die met de bouw van atoomschepen gepaard gaan. Er zou onder meer een kernenergie- installatie tot stand moeten komen, die met de klassieke voortstuwingsmiddelen PROMOTIES UTRECHT. 9 maart - Gep mpounds. M J Jar «StoRen voor bruidskleding CVOisbrun Ook beleggingsmaatschappijen zitten niet stil (Door-onze economische medewerker.) HOE KUNNEN WIJ grotere groepen van spaarders bewegen hun spaar geld in effecten te beleggen? Over deze vraag piekeren de mannen van de effectenwereld maar ook de leiders van de ondernemingen, die graag geld willen aantrekken. Zij weten dat vele spaarders nog vreemd staan tegenover een aandeel of een obligatie, terwijl zij zich bovendien voor ogen houden dat er alleen een kans van slagen is, als het om kleine stukjes gaat uiteraard van prima kwaliteit die hooguit een paar honderd gulden kosten. En ten slotte, die nieuwe beleggers moeten zich niet het hoofd be hoeven te breken over een notering van hun aanwinst in percenten. De laatste jaren hebben verscheidene ondernemingen reeds het roer omgegooid. Zij hebben naast of in plaats van haar aandelen van 1000 kleine aandeeltjes van 100, 50 of zelfs 20 uitgegeven. Obligaties van 100 bestonden al een hele tijd. Tussen twee haakjes: een obligatie heeft een vaste rente per jaar (momenteel geeft de Bank voor Nederlandsohe Gemeenten obligaties met een rente van 4 Vi uit, zodat op elk stukje van -ƒ 100 elk jaar een rente van ƒ4,50 wordt gemaakt). Het dividend van een aandeel kan wisselen; soms kan er wel eens helemaal geen Haagi beetj se Post een ie in de war De Haagse Post, onafhankelijk weekblad onder leiding van mr. G. B. J. Hiiterman, doet aan politieke voorlichting. De rubriek „Hier in Holland" is er in het nummer van 7 maart helemaal aan gewijd. En dat gaat dan zó: „Hij (de kiezer) kan kiezen uit 12 politieke groepe ringen, waaronder 7 oude getrou wen en 4 nieuwe groepen die voor het eerst een gooi doen naar een kamerzetel, en het Gereformeerd Politiek Verbond, dat al in 1947 werd opgericht. Het G.P.V. ontstond uit een schei ding van anti-revolutionaire gees ten; het verbond vond en vindt zijn aanhang onder de gereformeer den die in 1944 onder leiding van prof. R. Schippers uit de gerefor meerde kerk traden, met artikel 31 van de kerkorde als inzet". We hebben prof. Schippers niet gevraagd wat hij hiervan vindt. We weten namelijk zo wel, dat hij nog altijd anti-revolutionair is en dat de Haagse Post alleen maar in de war is met wijlen prof. dr. K. Schilder, maar dat die de geref. kerk verliet met artikel 31 als in zetHet is wat kreupel uitge- drnkt. dividend worden betaald, namelijk als er weinig of geen winst ls gemaakt. De Vereeniging voor den Effectenhandel, waarvan alle beursmensen lid zijn, heeft nu een stap verder gezet. Zij stelt alle beleggingsmaatschappijen in de gelegen heid om haar stukken in guldens en dub beltjes tenoteren. In guldens Dat wil dus zeggen dat de belegger in de krant geen moeite meer heeft met de koers. Er staat b.v. niet het voor de leek onbekende cijfer 348 maar heel sim pel 179. Die leek weet dan meteen dat een bepaald aandeeltje 179 heeft gekost en dat hij het voor dezelfde prijs of al thans ongeveer die prijs zou kunnen kopen In de effectenhandel noemt men zo'n notering „eensgevend geld". Er zijn al verscheidene ondernemingen, waarvan de aandeeltjes in guldens no teren. Wij noemen Koninklijke, KLM en Deli Maatschappij. Hier komen nu de be leggingsmaatschappijen bij. Robeco en Unitas deden het al, terwijl Interunie deze week gevolgd is. Wij ver moeden dat de overige: Obam, Verenigd Bezit, Ver. Fondsenbezit en Ned. Fondsen Mij., wel niet lang op zich zullen laten wachten. Beleggingsmaatschappijen zijn voor de meesten van ons nog een onbekend begrip. Toch zijn het ondernemingen die een be langrijke taak hebben. Het is dan ook geen wonder dat ze groeien als de bekende kool. Het grote verschil met andere onder nemingen is, dat zij geen eigen bedrijf hebben. Zij maken dus geen staal of steen, geen jam of textiel, zijn hebben geen schepen of auto's voor vervoer van per soneel en goederen. Zij produceren niets en verkopen niets. Zij zijn alleen opgericht ten behoeve van de beleggers. Haar taak ts aandeeltjes uit te geven en met het geld dat zij hiervoor ontvan gen, kopen zij aandelen van bekende ondernemingen, die wel produceren en handelen. Als dus een beleggingsmaatschappij in totaal 10 miljoen van allerlei mensen heeft aangetrokken in ruil voor aandeel tjes, dan koop zij daarvoor aandelen van ondernemingen uit de chemische en elek tronische sector, uit de metaalindustrie en de scheepsbouw, van banken en con- sumptiemiddelenibddrijven, terw;ijl zij. uiteraard ook de nodige obligaties zal kopen. Spreiding Naar mate zij meer geld aantrekt, zal zij meer aandelen en obligaties kunnen kopen, maar altijd zal zij er voor zorgen dat het geld dat zij van de spaarders beleggers heeft ontvangen, zo veel moge lijk, maar zo veilig mogelijk gespreid is en dat er zo weinig mogelijk risico is. Juist door al dat spaargeld in een grote verscheidenheid van bedrijven te steken, zullen tegenslagen In één enkele onder neming geen invloed uitoefenen. De be legger is dus gedekt tegen teleurstellingen. Zijn winst in de vorm van dividend moge dan wat minder hoog zijn, hij', .weet daarentegen dat hij niet over het belegde geld behoeft te piekeren. Er zijn verschillende soorten V*n be leggingsmaatschappijen. Sommige geven aandelen uit terwijl wij bij andere weer van depotfracties en participatiebewi.izen spreken. Doch ook haar samenstelling en wijze van beleggen is, het principe bij alle is een zo ruim mogelijke spreiding. De laatste toeken zien wij zelfs nog een verdere uitbreiding. Er zijn thans beleggingsmaatschappijen die hun geld belegd hebben in de grote ondernemingen van de Euromarktlanden, waardoor het Eurofondsen zijn geworden. Men kon overigens al belaao nemen bij een be leggingsmaatschappij die Benelupaandelen bezit, terwijl er oók beleggingsmaatschap pijen zijn met alleen Amerikaanse aan delen. Kortom, ook op dit terrein is er keus genoeg. Wij hebben zo het idee dat' het uit geven van kleine aandeeltjes van bijv. 50 en het invoeren van een no tering in guldens de belangstelling zal vergroten. Vooral bij hen die een iets ruimer inkomen hebben en naast hun spaarbankboekje warm zijn gaan lopen voor een of meer kleine effecten. Dr. W. S. v. Leeuwen, R'dam, met emeritaat Dr. W S. van Leeuwen, de nestor va: de Hervormde predikanten van Rottei dam heefl het voornemen om 1 mei me gaan. Dr Van Leeui 6 febri i 1894 ti i geboi Hij s deerde te Leiden en te Berlijn Op 13 juli 1919 aanvaardde hij het predikambt te Ellewoutsdijk, vanwaar hij in 1924 naar Velsen vertrok en op 5 oktober 1930 naai Rotterdam kwam. Hij was eerst werk zaam in de wijk Nieuw-Crooswijk en thans in de wijkgemeente Prinsekerk. Dr. Van Leeuwen promoveerde in maart 1940 tot doctor in de theologie te Leiden op een dissertatie: „Eirene in het Nieuwe Testament" Hij is bestuurslid van de „Doetichemse Inrichtingen" en di recteur van de godsdienstschool. Hij i> medewerker aan de „Commentaren op de Heilige Schrift" en aan de „Kanttekenin gen op de Bijbelvertaling". In zwakke wedstrijdl Amateurs versloegen ADO met 4-2 De oefenwedstrijd tussen het Ned. ama teur voetbalteam cn ADO, die gisteravond op het VUC-terrein in Den Haag is ge speeld, is in een 42 (ruststand 31) overwinning geëindigd, atige vertoning. De akke voorhoede van de Hage naars met Waasdorp en Hoet op de rech tervleugel heeft de verdediging van het amateurteam, waarin spil Van Ierland (Willem 2) en rechtsback Van Bruggen (DFC) uitblonken, niet kunnen veront rusten. Doch ook de voorhoede van het amateurteam kwam zelden tot goede combinaties. Het plaatsen aan weerszij den liet veel te wensen over. Voor de amateurs scoorden Slijkhuis (Vitesse) 2x. Van Schijndel (SVV) en De Kleermaeker (Vitesse). De tegenpunten werden gemaakt door Schuurman (2x). SCHAATSENRIJDEN Broekman in Hamar In Hamar zijn woensdagavond twee daagse internationale schaatswedstrijden begonnen, waaraan onze landgenoot Kees Broekman deelneemt. De 500 meter eindigde in een zege de Noor Schoeyen in 42.6 scc. Kees B man werd samen met de Australiër Putty en de Engelsman Monaghan als 14de ge klasseerd. Deze rijders hadden een van 45,2 sec. gemaakt. Knut Johannesen (Noorw.) won de 5000 meter. Hij liet een tijd van 8.18.8 afdruk ken. Kees Broekman werd vijfde in 8.31.8. In het klassement na de eerste dag heeft «Johannesen de leiding. Rijk beter bij kas vlotter lenen Hoewel het Rijk vorig jaar minder aan belastingen ontving, was het eind 1958 beter bij kas dank zij de vlotte plaatsing van vlottende schuld. Vooral de inkomsten- en ven-nootschaps belasting was het te wijten, dat de fiscus 254 miljoen minder ontving. Tegenover die daling ontstond een toeneming van 143 min bij andere inkomsten dank zij grotere rentebetalingen en aflossingen van de staatsbedrijven Ook daalden de begrotingsbetal'ingen met 502 min., doch diit cijfer is geflatteerd omdat het Rijk in 1957 533 min. liquiditeïtsvoorschotten had verstrekt aan de Bank voor Ned. Gemeenten en dit bedrag in 1958 terug ontving Goed gezien dus namen de be- grotingsbetalingen met 564 min. tot 7905 min. toe. Hiervan werd tweederde verslonden door het iandbouwegalisatie- fonds. De hervatting van woningbouw- voorschotten vergde 180 min. en onder wijs en andere overheidszorg vroeg moer geld. De verdedigingsuitgaven verminderden van 1867 min, tot 1691 min., herstel van oorlogs- on watersnoodschade resp. van 182 min. tot ƒ139 min. en van 32 min. tot 11 min. Het kastekort op begrotingsontvangsten en uitgaven beliep 447 min. tegen 835 min. in 1957. Schakelt men echter het voorschot aan de Bank v Ned. Gemeenten uiit, dan steeg dit tekort van 302 min. tot 980 min. togen 600 min. raming. Het rijk nam 429 min. op aan lang lopende middelen tegen 274 min. In 1957 Het overige, en de aflossing van 100 min. boekschuld aan de Ned. Bank werden ruimschoots gedekt door vlot tende schuld. De vlottende schulden aan het tJbitenland werden afgelost. In 1958 werd 302 min. aan vlottende schuld fagelost en 891 min. geplaatst, •na de liquiditeit van het Rijk toe met 441 min. tot 935 min. Meer dan 15 procent van het kapitaal West-Duitslands ondernemingen is in handen van buitenlanders. In de eerste plaats van Amerikanen en verder achter- ivolgens Britten, Nederlanders, Zwit- s en Fransen. Kam pioenschappen ijshockey Canada versloeg Rusland met 3-1 Voor 'de ftnaleiJoule van het toernooi m de wereld- en Europese Ijshockcytitels i gisteren in Praag de belangrijkste ont- loeting CanadaRusland gespeeld. De Canadezen speelden de Russische tegenstanders met 3—1 van de baan. De tussenstanden waren 20, 0—0 en 1—1. De Verenigde Staten overrompelden et zeer sterk spel Finland. Het werd een i'ertuigendelO—3 zege. De tussenstanden aren 5—2, 2—0 en 3—1. Zoele vruchten van de kostbare zenders Oostenrijk plukt zoete vruchten van de financiële inspanning welke het land zich heeft getroost om een kostbaar zendernet voor televisie op te bouwen. U herinnert zich nog wel, dat de Oostenrijkse televisie in de beginjaren een kwijnend bestaan leidde, omdat in het bergachtige land de zenders maar beperkte reikwijdte hadden en boven dien de signalen danig werden ge stoord door hoogten en watervlakten, die zij op hun weg naar de huisan- Maar sinds in 1957 alle zeilen zijn bi> gezet om op hoge bergen tussenzenders te plaatsen en met kostbare appara tuur is gewerkt om de stoornissen te voorkomen, is er zeer veel verbeterd en kan een groot deel van het land nu naar de eigen uitzendingen kijken. Dit heeft tot gevolg gehad, dat nu in één jaar tijds de aanmaak van tele visietoestellen in Oostenrijk is verdub beld en dat de industrie nu hard werken moet om aan de vraag te voldoen. Ge teld bij de doorgaande vergroting van het kijkerstal en dus toenemende gel den uit de luisterbijdrage is een dui delijk voordeel op verschillende „fron ten" een welkome „rente van de in vestering!" T elevisietecliniek te haastig De televisietechniek maakt wel een verbluffend snelle opmars, maar we vragen ons toch wel af of het niet al te haastig gaat. Neem nu die nieuwe Amerikaanse vinding van de beeld band. Ook in Europa is daarmee op jaarbeurzen grote reclame gemaakt en enkele landen, o.m. Engeland en Duits land, hebben een kostbaar opname apparaat plus banden aangeschaft. U zult het systeem zich nog wel her inneren: evenals geluid wordt het beeld op een band opgenomen en is dan di rect klaar voor uitzending. Het hele proces van film-ontwikkelen komt er dus niet meer aan te pas. Dat is een grote stap vooruit cn bevordert zeker de snelle nieuwsdoorgeving. Maar.... In de praktijk blijken die banden toch nog niet echt te voldoen. Uit Amerika horen we klachten over de slechte kwaliteit van de beelden die op deze manier zijn opgenomen. Zeker 20 tot 40 pet van de opnamen Is niet te gebruiken voor uitzending en ook de rest laat veel te wensen over. Het is natuurlijk verleidelijk voor technici om steeds nieuwe vindingen op televisiegebied te lanceren, maar on volledig geprobeerde nieuwigheden kunnen erg veel geld kosten, om van de teleurstellingen maar niet te spreken I Televisieconeurrentie in andere vorm De televisieconeurrentie laat zich steeds meer voelen. Een van de belang rijkste punten hierbij is het dagelijks journaal, dat vele kijkers uit bioscoop Verscheidene Engelse filmmaatschap pijen hebben er gezamenlijk iets op ge vonden om zich tegen deze vorm van het vervolg het nieuws in kleuren uit- brengen. Zij hopen daardoor de nieuws gierigheid van het publiek op te wek ken en stellen zich daarvan veel voor, vooral wanneer het gaat om belang rijke evenementen. De hogere kosten, die kleurenfilms meebrengen, menen zij zich te kunnen getroosten als hierdoor de inkomsten van de ondernemers die hun filmpro gramma's vertonen, stijgen en er dus minder kans is op het sluiten van bioscopen e.d. 0 De avondprogramma's van NCRV en AVRO zijn vanavond vrijwel ge- j heel gewijd aan de verkiezingsuitsla gen. Beide zenders mogen tot 2 uur in de lucht blijven. De NCRV maakt re- 1 portages in verschillende grote en klei- ne gemeenten des lands en interviewt politieke figuren. Er wordt een nieuw vergelijkingssysteem toegepast. De avondoverdenking gaat door. De AVRO trekt er ook met de verkiezingsdienst op uit en omlijst de mededelingen in de studio met amusementsmuziek. vanavond Militai re voetba 1 interlan d Vai r verslaggevers) w".: MOGEN DAT WEL, die wedstrijden tussen militaire elftallen. Gisteravond werd er in het Feijenoord-stadion in Rotterdam zulk een ontmoeting gespeeld tussen Nederland en Griekenland in groep B van het jaarlijkse internationale mili taire voetbaltoernooi. In deze groep is behalve deze landen ook Portugal ingedeeld. Twee vechtlustige teams stonden tegenover elkaar en betwistten elkaar elke duim breed grond. king niet. Zes min. voor rust maakte Alma er 21 van en vier min. later loste Den Engelse een fantastisch vleu gelschot, dat via de paal doel trof (31). Oranje werd blauw De oranjeshirts hadden na rust plaats gemaakt voor blauwe, maar daarin ging het ook. Nederland stelde in zes min. tijd de zege veilig met goede doelpunten van Ten Hoopen en Den Engelse (51). Uit een pass van Ten Hoopen vergrootte Loo na 25 min. de voorsprong tot 61. Dat werd de Grieken op de tribune te bar en zij begonnen zelfs te joelen (iets wat dus blijkbaar niet alleen in Nederland voorkomt), toen Deimezis een kans verknoeide door huizenhoog over te schieten. Gelukkig voor hen echter kregen zij nog gelegenheid hun vreugde te uiten bij twee tegendoelpunten. Het eerste van middenvoor Aediniotis (62) en het tweede uit een strafschop wegens hands van Kraaij van Cholevas (63). Alma liet nog enkele kansen onge bruikt en trof eenmaal de lat, terwijl aan de andere kant Van Pelt zich voor de opdringende Grieken een sta-in-de-weg toonde. Het was hiermee echter gedaan, want er vielen geen doelpunten meer voor het laatste fluitsignaal van de ma tig leidende Belgische scheidsrechter Ruime 6-3 zege dik verdiend Onze in oranjeshirts gestoken landge noten sleepten er een dik verdiende over winning uit, maar hebben zich daarvoor terdege moeten inspannen. Voorts een keurige omlijsting: de Marinierskapei en gratis programma's met de opstelling van beide elftallen voor elke bezoeker Griekse kolonie Op de tribune bevond zich een kleine, maar bijzonder luidruchtige Griekse ko lonie. die met de blauwwitte vlag en toeters probeerden hun landgenoten tot grote daden ie inspireren. Aanvankelijk leek het er op alsof zij daarmee succes zouden boeken, want di rect na de aftrap moest Van Pelt op de schoen van middenvoor Aediniotis duiken om een doelpunt te voorkomen Het was spectaculair, dat voetbal van de Griekse militairen. Althans in hei begin van de wedstrijd. De voortdurend neervallende regen deed aan hun spel veel afbreuk en het bleek, dat onze jon gens tegen de steeds moeilijker worden de omstandigheden beter waren opge wassen. Na twintig minuten opende de uitstekend spelende Loo de score (1—0). Direct na de aftrap haakte Renders in het strafschopgebied Cholevas en de toegestane strafschop nam dezelfde spe ler onberispelijk, ondanks veel tam-tam van Nederlandse zijde (1—1). Rechtsbinnen Deimezis knalde via de lat over. maar.het betere ploegverband van de Nederlanders miste zijn uitwer- VOORJAARSMOE! LUSTELOOS! PRIKKELBAAR! SNEL HERSTEL %MIAT QGEjf Ook zo goed voor Uw kinderen! Smids. VOETBALFLITSEN Bern Voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voethaibeker voor clubs is gisteravond de wedstrijd tussen de Zwitserse kampioen Young Boys en het Oostduitse Wistuut gespeeld De wedstrijd eindigde in een 2- 2 gelijk spel, na een 11 stand bij de rust. Antwerpen Gistermiddag is de kwartfinale van het toernooi om de Vriendschapsbeker gespeeld tussen Beer schot en de Franse eerste divisieclub R.C. Pans. De Belgen wonnen met 3—0, een stand die reeds bij de rust was be reikt. Londen In de eerste divisie van de Engelse league won Newcastle United gisteren met 51 van Portsmouth, ter wijl Burnley een 42 overwinning be haalde op West Bromwich Albion. In de tweede divisie boekte Middlesborough een 10 overwinning op Grimsby Town. 0 De NTS zendt om 8 uur het jour naal uit en daarna komt de NCRV op het scherm. Eerst, om 8.20 uur, kunstrubriek en dan „Scherzo", vo een groot deel gewijd aan de verkiezi gen. Om half tien begint de NTS met verkiezingsuitslagen, waarbij prof. dr. M. Roolj commentator is en v tegenwoordigers van verschillende po litieke partijen zal ontvangen. Tips uil het buitenland 0 Wilt u nog niet direct naar verkie zingsuitslagen luisteren, dan is mis schien de tweede symfonie van Mahler iets, wat u wel wilt horen. Wanneer u om 8 uur afstemt op de BBC-zender 464 m hoort u het Hallé-orkcst en koor met solisten, geleid door Sir John Barbirolli. 0 De Nederlandse pianist George var Renesse maakt deel uit van het trio dat om kwart voor acht in het Duits« programma op 309 m 971 kHz het „Dumky-trio" van Dvórak uitvoert. Programma voor morgen Gram 9 00 Gym ■■■I 10 Gram 9 35 ÜHHPI.40" Schoolradio. VPRO: 10 00 Avonturen met kinderen, caus 10 OS .Mor genwijding. VARA: 10 20 V d vrouw 11 00 Strijkkwartet 11-20 V d kleuters 11 35 Lich te muz AVRO: 12 00 Inslr trio 12 20 Rege- rlngsuitx: Landbouwrubriek 12.30 Land en tuLnbouwmeded 12-33 Sport cn prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13 25 Dansrouz 13.» Beurcber 14 00 Gram 14.30 Literair progr 14 50 Gevar progr VARA: 18.00 Muzlekrevuc- 16.30 V d ziekerJ j j|j| 1 Jeugd 11.30 Lichte r 1800 Nws 18.15 Gram 18-36 Lichte muz 18.50 De puntjes op de 1, caus 18 00 V^ d Jeugd 19.10 Ja: VPRO: 19 30 Het gesprek 18 46 De nationale doB HeÜ8> caufl 55 VPRO vs 20.00 Nws 20 05 Vrouwen!» i de toekomst, caus 20 20 Klarinet en 20.25 Boekbespr 20.36 Europees cora- aar 20 45 Kamerkoor, VARA: 2100 Sldonla. hoorspel 21.20 Lichte muz Vandaag ben Ik nuchter, klankbeeld t 11 00 Gram 11.1 i FUharm ork, koor cn sol 14 50 Gram 15 10 Voordracht 15 30 Lichte muz 16 00 Tuinbouwpraalje 16.15 Gitaarspel 16.4-5 Gram 17 00 Voordr 17 20 Museltemuz 17.40 Beureber 17 46 Gram 18 00 Accordeonprogr 18 20 De Hangmat 18 50 Regeringsuitz; Serie: Studeren en student zijn UI. De aankomende student en het studentenleven, door G de Wilde, voorzitter van de Nederlandse- Studenten raad 19 00 Nws cn weerber 19 10 Huismuz 19 30 Radiokrant 19 55 Op de man af 20 00 Gram 20 30 Kunstrubriek 20 50 De bijbel tijdbeeld i b Avondovcrdenkt... Ichting) Int roduetloi tlon. Pas de carnière. Pano Philharmonia Orkest olv 1 Karajan II Carl Maria von Oorlog le en 2e bedrijf Ot/tokar, hertog van Boh« Prcy, bariton: Kuno, van Krledrich Kind. handeling Bohemcn, Dertigjarig Uitvoerenden:

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7