AR3 KOPSTUKKEN Attractieve jaarbeurs met groot en klein nieuws ZIJLSTRA FyJI uit de politieke strijd H. W. Tilanus No-iron shirts Peek&Cloppenburg Artsen zijn op zoek naar oorzaken managerziekte VEELHEID VAN GEBRUIKSGOEDEREN Elf piloten van SAS op Schiphol gestrand Gevaar voor onze export van melk en kaas f 60.000 DINSDAG 10 M.VAKT 1059 OP DE DAG dat de socialistische ministers struikelden over de knoestige zeebenen van de heer Burger en het lekgeslagen schip van de Brede Basis strandde op een futiliteit, stelde een man van grote politieke ervaring de vraag, die op dat moment leefde in de harten van tienduizenden Neder landers, die via de radio het grote cnsisdebat volgden. Deze (inmid dels klassiek geworden) vraag luidde: „Moet dat nu zo?" en de man die hem stelde was de 74- jarige dr. H. W. Tilanus. leidei' van de Tweede-Kamerfractie der C.H.U. en thans opnieuw lijsttrek ker voor zijn partij bij de komen de verkiezingen. De heer Tilanus sprak op die gedenkwaardige elfde december de taal van het niet door partijpolitieke hartstochten ver duisterde. gezonde verstand, dat na de beruchte Fakkeldragersdag uit de socialistische rijen scheen te zijn verdwenen. Tevergeefs heeft de P.v.d.A. vorig jaar december getracht de heer Tila nus aan haar zijde te krijgen. Niet ten onrechte zag zij in hem de vooretan- der van een brede samenwerking, maar zij vergiste zioh deerlijk toen zij meende te mogen veronderstellen, dat hij wel tot elke prijs aan de brede basis zou blijven vasthouden. De prijs, die de P.v.d.A. van de heer Tilanus verlangde, was te hoog. De man, die zich zijn leven lang verzette tegen doordrijverij, onverdraagzaamheid en partijdictatuur, bleek niet bereid zich te lenen voor een politiek spelletje, dat geen ander doel had dan de socia listische eisen er met geweld door '2 drukken. Voor de heer Burger c.s. be tekende dit een teleurstelling. Zij had den verwacht, dat de C.H.-leider, aan wie zij de mislukking van een in 1956 ondernomen poging tot vorming van een recht6 kabinet meenden te kunnen toeschrijven, zou capituleren voor het „onaanvaardbaar'" van minister Hof- stra. Toen deze verwachting ijdel bleek, moest ook de heer Tilanus het ontgelden. Hij werd bij de „conser vatieve krachten" ingedeeld en ale be lager van de belangen der minder- draagkrachtigen afgeschilderd. De auteurs van deze demagogie wisten echter heel goed. dat de heer Tilanus, die op 11 december de socialistische dictatuur trotseerde, geen andere was dan de heer Tilanus, die steeds samenwerking met de P.v.d.A. heeft opengestaan en die na de crisis als eerste zijn afkeuring uitsprak over de uitlating van prof. Oud, dat de V.V.D. in geen geval met de socialisten in één kabinet wil zitten. Open Aan dergelijke uitlatingen heeft de heer Tilanus een hartgrondige, hekel, niet alleen uit staatsrechtelijk oogpunt, maar vooral omdat de verhoudingen in ons volksleven er onnodig door wor den verscherpt. De verdeling van ons volk in partijschappen en fel tegen over elkaar staande blokken heeft h(j afgewezen sinds hij vijftig jaar ge leden niet de anti-revolutionaire, maar de christclük-historische richting koos. t ICuypcr zag hü in deze antithese •n mythe, maar een realiteit, doch t De Savornin Lohman meende hij, de antithese-gedachte voor een -isten-politicus geen vrijbrief mag 1 om tegenstanders te Uif te gaan l de aanvalsdrift van t verschil tussen de 1 Kuv a dc 1 mtalit een verschil schil tussen Tilanus en de huidige anti revolutionairen is dat nóg. De C.H.- leider en de mcesten zijner volgelingen menen, dat men als politieke partij de zaken niet te scherp en te dogmatisch dient te stellen, omdat door het op de spits drijven van meningsverschillen synthetisch het christendom. De antithese, aldus de c.h„ is geen stabiel begrip, maar meer een mogelijkheid, die door synthese zal moeten worden overwonnen. Sluit u daarom niet op in de ivoren toren van uw beginselen, maar stel u open voor de sicharc, die de wet niet kent. Het bewonderenswaardige nu in de persoon van de heer Tilanus is, dat hij dit oecumenische apostolaire aspect van de c.h. mentaliteit, steeds op.bij zonder gelukkige wijze heeft weten te verenigen met een onmiskenbare be ginselvastheid. Tevergeefs zal men hem trachten te betrappen op „Prin- zipiènreiterei" en partijfanatisme, maar even tevergeefs zoekt men in zijn lange politieke carrière (hij werd in 1917 tweede secretaris, 'der C.H.U. en in 1922 Kamerlid) naar een moment, waarop hij terwilie van de „lieve vrede", d.w.z. de samenwerking met anderedenkenden, afstand deed van zijn christelijk-historisch beginsel. „Dit beginsel", zo zei hij juli vorig jaar, bij zijn afscheid als voorzitter van de C.H. Unie, „dit beginsel ligt verankerd in brede lagen van het Ne derlandse volk. Het werd niet pas vijftig jaar geleden door Lohman ont dekt, maar het geldt sedert de dagen der Reformatie. Zij die het eerbie digen, wensen staat en maatschappij op te bouwen op de grondslag van het historisch gewordene en zij willen dit doen als christenen, d.w.z. met erken ning van Gods soevereiniteit over het j gehele leven en met erkenning van Gods Woord als grondslag voor het denken en handelen". Door deze levensvisie heeft, de C.H.-teider zijn activiteiten laten bepalen. In de Kuy- periaanse gedachten wereld voelde hij zioh niet thuis, maar dit belette hem niet om naast de anti-revolutionairen met volle overtuiging te strijden voor het christelijk onderwijs en het chris- lijk organisatieleven. Met overtuiging ook wees hij na de oorlog de door braak af en keerde hij zich, mét de a r., tegen hem, die meenden, dat de christelijke beginselen geen betekenis meer hadden voor staat, maatschappij en school. Het ging hem daarbij niet om het behoud van machtsposities, niet om „de meerderheid der kiesgerech tigden" (C.H.-beginselprogram), maar om „het gezag van het Woord God6 en de macht van het beginsel". Toelsen Naast de lijn. van de beginselvast heid blijft echter door zijn politieke leven lopen de lijn van de verzoenings gezindheid, de soepelheid, het open staan voor argumenten van anderen. Want ook waar hij de doorbraak en de socialistische staat- en maat schappijbeschouwing verwierp, toonde hij zich nooit de verbeten vechtjas, die van geen gesprek, geen compromis wilde weten. Altijd weer bleek hij naar binnen én naar buiten de synthetische figuur, die intuïtief aanvoelde wat mensen met verschillende standpunten aan elkaar verbond. Hij kon zo'n figuur worden, omdat hij steeds bereid was een zaak op zichzelf te bezien en niet aprioristisch te oordelen vanuit voor opgezette leuzen en „beginselen" die geen beginselen zijn maar ideologische gemeenplaatsen. Elk standpunt, zo meent hij, moet voortdurend getoetst worden aan het beginsel, aai\ het ge weten en aan de eisen, die de praktijk stelt. En daarom: zie de standpunten theorieën en stellingen nooit aan voor eeuwigdurendé beginselen, maar on derwerp ze steeds weer aan de kritiek van het gezonde verstand, doch boven al aan het gezag van het Woord Gods, waaraan de esseptiële principia der christelijke politiek zijn ontleend. Het is deze opvatting, die dr. H. W. Tilanus, no. 1 van lijst 5. de reputatie heeft bezorgd van een onafhankelijk politicus, die op evenwichtige wijze leiding weet te geven aan de christe- lijk-historische politiek. Pr. elke woensdag 0 jongens- markt prima poplin in nagelwit of parelgrijs boord met tru'Jtm/ (de blijvende balein) royale pasvorm borstzak parelmoer knopen 2 mouwlengten Instituut te Miinchen geopend MüNCHEN, maart 1959 In het zustertehuis van de Mün- chense Universiteitsklinieken dezer dagen het eerste Westduitse instituut geopend, dat zich zal gaan bezighouden met het wetenschappi lijke onderzoek naar de storingen in de bloedsomloop, die algemeen den samengevat onder het verzamel begrip „managerziekte". De oprichting van dit instituut heeft de Beierse hoofdstad te danken aan een hardwerkende Münchensc mana ger de bekende bankier Lenz heeft een bedrag van 380.000 mark ter be schikking gesteld voor een „Stichting ter voorkoming van bloedsomloop- ziekten"- Het past typisch bij West-Duitsland, een land van „managers", dit instituut tegen de „manager-ziekte", waaraan in de Bondsrepubliek naar schatting rond 20 procent der bevolking sterft, een cijfer dat nog gunstig afsteekt bij dat andere managers-land. Amerika, waar jaarlijks 54 van elke 100 mensen aan storingen in de bloedsomloop bezwijkt In Amerika is het wetenschappelijke onderzoek naar V'OOR DE JAARBEURSBEZOEKER is het zeker prettig, dat de groepen deelnemers nu zijn gesplitst en er aldus een beurs voor gebruiksgoe deren is ontstaan die deze week tot en met zaterdagmiddag vijf uur duurt en een voor technische artikelen, die in april haar poorten opent. De leek, die graag veel mooie en nieuwe dingen ziet, moet zijn aandacht aan deze eerste beurs wijden en heeft dan geen kans meer, te verdwalen tussen ingewikkelde machines en moeilijke apparaten. Maar als we nu de veelheid en de soort-rijkdom van de op deze eerste beurs aanwezige goederen zien, verzuchten we onwillekeurighet begrip gebruiksgoederenis wel enorm groot Winstcleli "g Een Twentse confectie-onderneming. welke winstdeling voor haar personeel invoert, stelt voor van het bruto-bedrijfs- saldo voortaan ook de gratificaties aan het personeel in aftrek te brengen, al vorens de winst te bepalen. Aannemend, dat deze onderneming normale lonen be taalt en de gratificaties dus niet een verkapte optrekking der lonen tot het normale peil zijn, doch dat er van een werkelijke „winstdeling" sprake is. schijnt dit uitgangspunt ons principieel onjuist. Winstdeling waarvan wij voor stander zijn hbndt o.i. in, dat door het personeel gedeeld wordt in de winst, 'niet dat er een voorkeursrecht komt op het bruto-bedr\jfsresultaat en nog minder dat het personeel „winst"-aandeel krijgt ook wanneer aandeelhouders en andere winst gerechtigden met lege handen naar huis gestuurd zouden worden. Een Ameri kaanse spotprent toonde dezer daoen een ondernemer, die, wijzend op een onheil spellend dalende lijn, tot het personeel zegt: „Krachtens uw deling in de resul taten van onze onderneming is ieder van v. haar dit jaar 13,95 dollar schuldig" Zonder dit laatste standpunt aan te han gen komt het ons voor, dat de redelijke gedragslijn tussen deze beide uitersten ligt. (Els. W eekblad). Schotse douche De man heet Macmillan, maar was dat nu voldoende reden om het benauwde part der wereld op een Schotse douche te tracteren? Dc feiten hebben diegenen gelijk gegeven, die zich tijdens het bezoek van de Britse premier aan de Sowjetunie in geen enkele richting lieten opwinden. Hij heeft zijn taak, een verkennerstaak, en meer niet, goed volbracht en gaat nu bij de, vrienden over zijn bevindingen praten zoals Cliroesjtsjef erover gaat praten met zijn vrienden in Oost-Berlijn en in Warschau. En daarna zal er dan. zoals het betaamt, op diverse niveaus ge sproken worden over Berlijn, Duitsland. Europa. (De Groene)- Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIROOP? ELF VLIEGERS van de Scandina via Airlines System (S.A.S.) zijn gisteten niet het KLM-vliegtuig uit Lissabón óp Schiphol aangekomen. Zij konden niet verder- réizen naar Kopenhagen óf Stockholm, omdat de Viscount van de KLM geheel was Igeboékt. Waarschijnlijk zouden zij vandaag naar hun land van be stemming terugkeren. Lissabon is voor de SAS een zgn. slip- station, Waar de bemanningen van de intercontinentale lijnen elkaar aflos sen. Toen de uitsluiting van de leden van de Scandinavische organisatie van vliegt nd personeel op 28 februari door de SAS-directie werd afgekondigd, werd tevens daarbij bepaald, dat de uitgesloten leden niet in de gelegen heid zouden worden gesteld, met pas sagebiljetten van de SAS op de lijnen van andere maatschappijen naar Scan dinavië terug te vliegen. Ook zouden zij geen kosten van hotel, maaltijden e.d vergoed krijgen De Portugese autoriteiten hebben rich evenwel tot-,de SAS gewend met het dringend verzoek, een uitzondering voor de elf vliegers te maken. Met zgn. dienst-passagebiljetten. door de ..SAS afgegeven, zijn de elf Zweden toén van LfSsabon naar Schiphol ge- Een vertegenwoordiger van de Vereni ging van KLM-vliegers heeft des nachts er nog voor gezorgd, dat deze buitenlandse vliegers privé werden on dergebracht. In de loop Not ivigat Osk teruggeke Intussen heeft de heer W. F. de Vries, vice-president van de International technical- institute (I.T.I.de interna tionale organisatie van boordwerktuig kundigen, eèn bezoek gebracht aan Stockholm, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken, welke tot hét conflict bij de SAS hebben geleid De heer De Vries heeft rapport van zijn bevindingen uitgebracht aanji de I.T.I. en aan de Nederlandse organi satie van boordwerktuigkundigen. -Van deze zijde van deze vereniging werd klaard, dat zij bereid is. zonodig de iche HEIERS WILLEN ONDER DWANGSOM UIT lie landelijke federatie van heiwerkers heeft de minister van justitie a.i. telegra fisch verzocht om opheffing van de dwangsommen die indertijd aan een aan tal Amsterdamse heiers was opgelegd. De heiers werden gestraft voor een lang- De bestaande dreiging van verkoop van de inboedels van deze .heiers veroorzaakt een ongewenste toestand in de gezinnen, zo wordt in het telegram gezegd. Beginnen we op het Vredenburg, dan lopen we vanzelf op de parterre eerst een van de belangrijkste onderdelen van de beurs binnen: de Textieljaarbeurs. Deze keer bijzonder smaakvol en rustig opgebouwd in een weelde van fijne tin ten en gesierd met voorjaarsbloemen. Er is van alles: wol, zijde, katoen, rayon en kunststoffen, confectie en huis- houddocken, woningtextiel en bont. Een rijke verscheidenheid, die niet zoveel opzienbarends presenteert wanneer u het in nouveauté's wilt zoeken, maar wel interessant is op zichzelf. Waarlijk een manifestatie van de veelsoortige Neder landse tcxtielbedrijvigheid! Nog altijd spelen kunststoffen en katoen de hoofdrol en er zijn voor het komende seizoen weer zeer vrolijke dessins. Daar in delen ook steeds meer de badhand doeken, die de felste en de vrolijkste kleuren hebben. Een nieuwtje is de veerlichte acrilon- deken, wel kostbaar in aanschaf, maar zeer gemakkelijk zelf te wassen en van grote levensduur. Amerika kent deze de kens van kunstvezel allang, bij ons zijn ze nog nieuw. Op het gebied van Woningtextiel zagen we ook een nieuw soort plastic voor stoelbekleding, die de indruk maakt van stof, iard Nu wc toch nog in de huiskamer zijn: cr zijn, al moet de zomer nog komen, natuurlijk haarden en kachels te kust en te keur, evenals alle soorten bijvcr- warminesapparaten. Maar opvalland is een olicstookinstallatie, waarmede be halve het woonvertrek nog drie andere kamers kunnen worden verwarmd en die zonder veel brekerij kan worden ge plaatst, zodat men er ook in een huur woning van kan profiteren. In de extra "jerwarmde kamers, behoeft geen schoor steen Naar de keuken Van de kamer even naar de keuken. Op de Jaarbeurs, Croeselaan-terrem, vindt u huishoudmachines en -elektrische apparaten zoveel u maar wilt. Bij de fornuizen zagen we een nieuwtje: een flink kijkglas voor de oven. Daarmee zullen vele huisvrouwen blij zijn! Er zijn ook broodroosters, die een scha kelaartje hebben, zodat ze op tafel zijn te bedienen en die automatisch het brood laten draaien Wilt u het nóg gemakke lijker, dan is er een rooster, dat zelf de temperatuur regelt en zorgt dat het brood niet kan verbranden. Heel belangrijk is de nieuwste strijk plank die niet alleen verstelbaar is voor elke Stand, maar opje onder het strijk- dek eèn warmtespiegel heeft, zodat het goed aan twee kanten tegelijk wordt gestreken. Een wrijver voor linoleum e.d. die in de steel de bus vloeibaar wrijfmiddel vasthoudt en automatisch de toevloed regelt, is ook niet te versmaden. Aan keukennieuwtjes zagen we nog een nieuw theeservies in tulpmodcl. uit gebracht door een pottcrie het kort lemmet en de vork aan een lepel- vormig blad slechts, drie liccl korte tan den, die ook in lepelvorm toelopen, ver- Het begrip „functioneel" doet nog al tijd opgeld: we zagen'nu ook glaswerk dat „functioneel" is: glazen op een voet je met naar boven omgebogen rand, dat meteen als schaaltje-onder-het-glas dienst doet en morserij zoveel mogelijk voor- Even scheren Het euvel van „geen slopcontact voor het elektrische scheerapparaat" als de eigenaar op reis is of zfch eventjes wil opknappen zonder dat iemand het merkt, is verholpen door de vinding van een scheerapparaat met een accu. Als deze via het stopcontact is gevuld, kan het apparaat verscheidene malen zó worden gebruikt. Voor de heren der schepping zijn er weer nieuwe pijpmodellen, een grappige asbak-sigarettenhouder in walvismodel, en de nodige soorten aanstekers. De meest kostbare aansteker die we ooit hebben gezien en die de lieve som van 12.000 kost, is mee geëxposeerd: dit dingsigheidje is met dc hand gemaakt en ingelegd met briljanten en robijnen. O, hoeft het niet direct zoiets te zijn Er is ook een olijk geheugensteuntje, een soort zakwekkertje, dat men op een bepaalde tijd kan instellen en dat dan afloopt om U te herinneren aan een af spraak. aan het moment waarop U iemand zoudt opbellen of naar een bij zondere radiouitzending luisteren. Deze wekkertjes zijn zowel thuis als in de auto te gebruiken. Leuke speelgoedjes.. En over speelgoed gesprokenwe za gen een kleuterauto van plastic met al lerlei heel echte dingen er in en er aanmaar alleen voor jongetjes die vaders met dikke beurzen hebben. Ook zijn er nu rolschaatsen van grote wendbaarheid, die met leren teen- en hielstukken netjes om de schoen sluiten. Van alles wat Van alles is er wal voor het huis en zijn bewoners. Wat denkt u bijv. van brandvrije viltgordijnen of wasbakkeu van een soort plastic in kleuren, in mar mer-dessin of paarlemoerlint? Of van een schoorsteenkap die inslag- en ex plosiegevaar voorkomt als zij op het dak prijkt? En van synthetische en welriekende verf voor doe-het-zelvers? Ja. er is weer een grote afdeling voor huisvlijt. Gereedschap voor metaal- en houtbewer king, vloertegels om zelf te leggen, plas tic om zelf te plakken, allerlei om te behangen en te verven en hele ameuble menten om zelf in elkaar te zetten. Er is een muurvulsel dat alle spijkers en schroeven vasthoudt en elke oneffenheid op ka. irge- bied: opvouwbare tafeltjes, hele vans, verwarmingsapparaten voor op koude, natte dagen, opblaasbare plastic kleerhangers, lampen en kookstellen die veilig zijn op reis. Wanneer men kijkt, denkt men ook aan kopen, d.w.z. aan winkelen. Op de eerste Jaarbeursdag werd daarom in het middaguur een forum gehouden in het Middenstandscentrum, dat vlak naast het Huisvrouwencentrum in hal C op de Croeselaan is ingericht, en waar van we u al veel vertelden. Nu was er een forum gevormd, waarin huisvrouwen en detaillisten elkaar von den en dat gepresideerd werd door mr. H. A. R. Schui, directeur van de Jaar- De voornaamste wensen van de huis aren: vriendelijkheid bij ver- -erkoopsters, wat meer waren- heel veel Onder grote bijval publick betoogde bij het betalen de houdt: is er dan niet in orde, dan het luisterend der dames, dat ice gewoonlijk op- het bezorgen iets e service verdwe- Natuurlijk verdedigden de aanwezige detaillisten zich met te zeggen, dat zo iets bij hen niet voorkomt, maar er zal toch eens gesproken worden over dit on derwerp tussen middenstandsbonden en vrouwenverenigingen. Ook werd van middenstandszijde ver klaard, dat de vakopleiding voor winkel personeel steeds beter wordt, maar dat er ook nodig een cursus voor patroons moet worden ingesteld, omdat deze niet altijd op de hoogte zijn van omgang met het publiek. Duitsland dreigt ons land met de deliberalisatie der zuivelimport (Van onze sociaal-economische redactie) JAE DUITSERS vinden de Neder landse melk voor de Amerikaan se troepen in West-Duitsland en onze kaas te goedkoop. De Duitsers kunnen er met hun eigen melk en kaas niet tegen concurreren. Voor de Duitse minister van land bouw. Liibke. is dit thans aanleiding geweest bij de Nederlandse regering er op aan te dringen, speciaal wat betreft kaas, weer een exportheffing op de uitvoer van dit artikel naar West-Duitsland te leggen. De kaasprijzen zijn op het ogenblik in dalende lijn en er is bij de komende stijging van de produktic- nog een ster ke daling van de prijzen te verwachten. Ondanks het reeds bestaande bescher mende' invoerrecht lot 27 pet van de prijs :etbela ting ngt de prijs de Duitse producenti nog in moeilijkheden. Duitsland produ ceert zelf ongeveer 25 pet van de be nodigde hoeveelheid aan Goudse en Edammer kaas; 75 pet wordt ingevoerd voornamelijk uit Nederland en Dene marken. Wanneer Nederland niet bereid mocht zijn een exportheffing voor kaas in te stellen, zal minister Lübke zijn regering moeten voorstellen de vrije kaasinvoer uit Nederland weer onge daan te maken en opnieuw een contin gentering van de invoer af te kondigen Wat betreft de Nederlandse melk. die aan de Amerikaanse troepen in Duils- land geleverd wordt, is deze week een bespreking begonnen in Bonn tussen een Duitse, een Deense en een Neder landse delegatie. De Duitsers vinden de Nederlandse melkprijs te laag. Zij kun nen hiertegen niet concurreren Wanneer de Nederlandse bedrijven niet bereid lafspn odat het de Duitsers mogelijk venredige hoeveelhedi aanse leger te leveren, zouden o de oorzaken en eventuele prophylaxe van deze zieket al lang, veel intensiever en met grotere middelen (54 miljoen dollar!) aan de gang. Leider van het nieuwe instituut is prof. Schimert. Hij wil het onderzoek in zijn nieuwe instituut voorat richten op de vroegtijdige herkenning van storingen in de bloedsomloop, omdat in het begin stadium een gunstige therapie meer uit zichten biedt dan die gevallen, waarin "dc patiënt „vlak voor de infarct" staat. Hij wil dit o.m. bereiken door individuele industrieën te vragen een paar duizend man van hun staf-personeel aan te wijzen, jdie bereid zijn om zich van hun 35ste levensjaar af regelmatig in het instituut te laten onderzoeken, met tussenpozen van één tot twee jaar. Op deze wijze hoopt prof. Schimert te kunnen vaststellen, welke veranderingen zich voordoen in het menselijk organisme en waar de bloedsomloop het eerst stoor nissen ondervindt, Belangrijke Westduitse firma's hebben het nieuwe instituut reeds materiële en geldelijke ondersteuning toegezegd Fabrieken van medische appa- 1 het instituut helpen inrich- ilerse staat heeft ook giften beloofd. In het instituut zullen geen lijders aon de manager-ziekte worde» behandeld-Het zal zich uitsluitend bezighouden met wetenschappelijke waarnemingen. Prol. Schimerf heeft in Amerika onder prof. White in Framingham (New England, een stadje dat met 30.000 inwoners in haar geheel een wetenschappelijk object is, omdat iedereen er zich regelmatig laat onderzoeken) de modernste methoden van het onderzoek naar de bloedsomloop storingen bestudeerd. Nog witter. DE LEERLINGEN van dc- vier de klas van een middelbare school in Northampton gaan de lessen van hun wiskunde leraar in praktijk brengen. Deze leraar had. ter verlevendiging van een les een prijsvraag van een bekende chocoladefabriek met een hoofdprijs van ÖO.OUÜ als voorbeeld genomen. De vraag was zes namen van badplaalsén in een bepaalde volgorde te plaatsen, die'overeen moest komen met een lijstje, dat door een jury was opgesteld. De leraar reken de zijn leerlin gen voor, dat 720 inzendingen alle mogelijke oplos singen zouden bevatten. Dit bracht de jongelui op het idee een syndicaat te vormen om gezamenlijk aan de prijsvraag mee te doen en daarbij de les van hun leraar als sleutel tc gebruiken. De eerste prijs is een miljonairs vakantie met een geschatte waarde van ruim ƒ25.000. De organisator, een 15-jarige jongen, heeft al ver klaard: „We hebben liever het geld, want we kunnen moeilijk met z'n allen op reis gaan." aan de invoer van Nederlandse zuivel- produkten in Duitsland moeilijkheden in de weg gelegd kunnen worden. De Arn-.- 11 kanen wensen melk van t b.c^vrij vee. Nederland is wat betreft het vee t.b.e.- vrij. De Duitse melk zou daarvoor ech ter uit Noord-DuitsJand moeien komen er in een fabriek te Frankfort verwerkt moeten worden. Hieraan zijn nogal kos ten verbonden, die de melk duur maken. Nederlandse bedrijven leveren al tien jaar lang elke weck ongeveer een mil joen liter a in het Amerikaanse leger in Duitsland. De/.e melk wordt ongesubsi dieerd geleverd legen de prijs die ook ir. Nederland zelf wordt betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7