Heldenmoed in donkere jaren RADIO-PROGRAMMA'S IK ontving in de Londense jaren vele verzetsstrijders, een bonte mengeling wat beroep en andere levensomstandigheden betreft, maar één in de wil te strijden, allen door verontwaardiging ge- Gtaald en allen met het beeld van een nieuw en vernieuwd vaderland voor de geest. Zij vertelden mij van hun zo uiteenlopende en tegelijk op één zaak gerichte activiteiten, ver télden van de hulpverlening aan het steeds aanwassende leger van onder duikers, van de zware huisvestings- en voedselvoorzienings- en beveili gingsproblemen waarvoor zij hierbij gesteld werden; zij vertelden van de stoutmoedige overvallen om voor de zwervers bonkaarten te bemachtigen en gevangen kameraden te bevrijden, van de geldelijke steunacties van de verzetsbewe ging, van de fiere illegale pers, door geen executiepe loton te bedwin gen, van de zo ge vaarlijke diens ten ten behoeve van de geallieer de oorlogvoering, kortom van alle takken van deze grootse openba ring van de Ne derlandse volks kracht en van on ze gehechtheid aan onze hoogste goederen. Op hun geloof, hun hoop en hun onverzet telijkheid moest het nieuwe vaderland verrijzen. Behalve van de ondergrondse strijd gaven zij mij een beeld van het lijden en de smart die ons volk doorstond, van de wreedheid van de overheerser, waarvoor een mensen leven niet telde, van het wegmaaien van zovelen en van het vertrappen der geestelijke waarden. Hoezeer heeft mij het toen nog betrekkelijk kort geleden onder- vondene (in 1934) geholpen om mij in te leven in al die droefenis en al dat leed en die noden in al hun diepte te peilen. De Engelandvaarders ontving ik of afzonderlijk of groepsgewijs, vaak het laatste. Deze groepen telden soms vijftien tot twintig personen* De ontmoetingen vonden meestal plaats op Stubbings, doch ook wel op Chester Square (ik kwam ge regeld voor regeringsaangelegen heden naar Londen, minstens drie maal per weeks en had dan ook daar gelegenheid nieuw-aangekomenen te spreken). Meestentijds ontving ik de Enge landvaarders op het thee-uur. In Stubbings sprak ik dan niet alleen binnen met ze, maar wisselde ook al wandelend met hen van gedach ten. De deuren van mijn huis gaven, zoals ik reeds zeide, onmiddellijk toegang tot een klein park met een grasveld. Hoeveel kilometer heb ik wel niet sprekend en lopend in kleine groepjes met hen afgelegd? Tot laat in de herfst en weer vroeg in het voorjaar werd er na de thee gewandeld. Engelandvaarders, die bijzonder geleden hadden of berich ten voor mij bij zich hadden, sprak ik daarna onder vier ogen. De volgende ontmoeting met hen was dan bij de uitreiking van hun onderscheiding óp onze ambassade. Velen zag ik ook daarna nog terug, bijvoorbeeld als zij zich opnieuw onderscheiden hadden. Was aan vankelijk het tijdsverloop tussen hun aankomst en de voordracht van lange duur, men is er later in ge slaagd die tot ongeveer twee a drie weken terug te brengen. Gedurende de oorlog ging het tot mij geleiden van personen uiteraard geheel anders dan in vredestijd; het zou my te ver voeren van deze ver schillen een beeld te geven. De regeling van mijn contacten met de Engelandvaarders verzocht ik de heer Van 't Sant op zich te nemen. Zoals ik reeds meedeelde, was hij naar Engeland meegekomen om de aangelegenheden betreffende de zorg voor de veiligheid van mijn persoon te regelen. In de gegeven omstandigheden deden zich hierbij problemen voor, die niet altijd ge makkelijk op te lossen waren. Steeds moest hij bedacht zijn op pogingen van de vijand om mij onschadelijk te maken. Hij heeft zijn taak uit nemend vervuld. De heer Van t Sant heeft gedurende de Londense jaren bewezen een open oog te hebben voor datgene, wat juist voor mij ten opzichte van Nederland be langrijk was. Allen die aan het verzet hebben deelgenomen en degenen die hen na stonden zullen mij begrijpen, wan neer ik zeg, dat allen die over kwamen na hun aankomst nog veel moesten doormaken voor zij hun weg ip het leven weer konden vin den, dat er veel door ben zelf en door anderen moest worden gedaan voor zij zich boven wat zij geestelijk en lichamelijk hadden doorstaan, konden uitworstelen. De een had natuurlijk meer tijd nodig voor dit verwerken van de schokkende er varingen dan de ander. Vooral was belangrijk voor hen, dat zij spoedig voor eén bepaalde taak werden gezet, die hun volle aandacht en werkkracht vroeg. Met warm mee leven volgde ik hun wedervaren. aan krijgsverrichtingen, het Bronzen Kruis ontvingen. Natuurlijk maak ten vele Engelandvaarders op het tijdstip der uitreiking reeds deel uit van één der combattante groepen. Het kwam meermalen voor, dat een groep Engelandvaarders onderschei dingen ontving zonder dat er anderen bij waren. Ik sprak dan steeds een woord over de toestand in het vaderland. Met dankbaarheid denk ik ook aan onze luchtmacht. Onze piloten, aanvankelijk niet talrijk de onge lijke strijd in het luchtruim boven Nederland had velen van hen weggemaaid verrichtten van de aanvang af uitnemende daden. De opleiding van de jonge aspiranten had zowel in Engeland als in Ame rika plaats. Vele Engelandvaarders solliciteerden hiervoor. Na het be halen van hun brevet streden deze mannen dapper mee in het bond genootschappelijk verband. Wij leefden ook steeds mee met onze Irene-brigade, die onder bevel stond van Nederlandse officieren en ingedeeld was by het leger van maarschalk Montgomery. Deze be hoorde tot de strijdkrachten in Normandië en onderscheidde zich daar. Daarna streed zij op Neder landse bodem voor onze vrijheid, schouder aan schouder met Franse, Poolse, Britse, Amerikaanse en Canadese eenheden. men vielen E nabijheid van het indus triestadje Slough waar van de fabrieken de lucht verontreinigden, maakte de atmosfeer tot ver in de omgeving drukkend Dit ondervond ik dagelijks in Stub bings en langzamerhand begon ik naar betere lucht te verlangen. Bovendien zou ik graag een kleiner huis betrekken, dat meer op mijn leefwijze was berekend. Als reactie op al de overdadige, vaak ongezel lige ruimte die ik vroeger om mij heen gehad had en moest hebben, ging en gaat mijn verlangen uit naar een kleine beknopte behuizing. Er werd naar iets geschikts gezocht en spoedig kon ik mij zelf gaan over- In het donkerste van de strijd eerde de beroemde universiteit van Ox ford de ongebroken geestkracht van Nederlands Vorstin door haar het eredoctoraat in het burgerlijk recht te verlenen. De motivering luidde: ,,Te allen tijde wist zij zich, tegelijk met de toewijding en liefde van haar eigen volk, de bewondering en de eerbied van het buitenland te verwerven en ook in de huidige oorlog geeft zij op dusdanige wijze blijk dat de aloude deugden van haar geslacht in haar voortleven, dat zij overeenkomstig de traditie van haar roemruchtig huis, geen haar breed is afgeweken van de plichten harer hoge waardigheid, zich daar entegen heeft doen kennen als een in alle omstandigheden van de ernst van haar taak doordrongen, ge trouwe en standvastige leidster van haar onder rampspoed gebukt gaand vaderland". tuigen dat een landhuisje bij South Mimms, een plaatsje aan een geheel andere buitenkant van Londen ge legen, geheel aan mijn wensen voldeed. Een heuvelachtig land met een heerlijk bos vlak achter het huis, waarin wij vrij konden wan delen en verfrissende hogere lucht Het huis deed meer Nederlands aan, wat my ook beviel. Spoedig vond de verhuizing plaats, welke een ware verademing bracht. Aanvankelijk werd er niet in onze buurt gebombed. Dit veranderde echter spoedig. We konden toen de strijd boven de vliegvelden en de helle verlichting door lichtkogels en schijnwerpers zien. Tegen de avond hoorden en zagen we telkens het inslaan van de bommen. Een zondagavond, het was 20 februari 1944, was er een zware inslag vlakbij, in het bos; gelijktijdig dreunde een vliegtuig boven ons hoofd en bijna op hetzelfde ogenblik viel er met een nog zwaardere slag een volgende bom, nu slechts ander halve meter van het huis. Eén mare chaussee werd onmiddellijk gedood, een ander dodelijk gewond. Beiden stonden op wacht. De opperwacht meester, die de wacht juist inspec teerde, liep een shock op. De omstandigheid, dat bij het leggen van de fundering van het huis gewapend beton was gebruikt, bewaarde het huis voor instorten. Het gaf wat mee. Het huis werd nu enkele centimeters verzet ten op zichte van het fundament. Hierdoor ontstonden natuurlijk scheuren in de muren. Mevrouw Verbrugge, die mij in Engeland gezelschap hield, en ik hadden onze kamers aan de andere zijde van het huis dan waar de inslag plaats had, dus kregen wy de minste schok en liep het huis aan onze kant de minste schade op. Er was geen twijfel mogelijk aan wat er gebeurd was. Ik. voelde onder mijn voeten de sprong die het huis deed, een beweging als de deining op zee. Tegen de helling van mijn vloer haastte ik mij naar de deur, die gelukkig niet ontzet was omdat hij openstond. Met onbeschrijfelijke spanning wachtte ik op de volgende bom, die zeker het einde van ons aller leven zou betekenen. Nog hoorde ik het zwaregedreun van het vliegtuig boven het huis. Ik herademde toen deze derde bom uitbleef. Beneden hoorde ik wachtmeester Beerman angstig roepen: „Waar is de Koningin?" Tegelijk sloeg een vieze lucht van gas, rook en vlam men mij tegemoet. Ik antwoordde dadelijk: „Hier ben ik, ik mankeer De wacht binnen had met veel tegenwoordigheid van geest onmid dellijk het begin van brand gedoofd. Over een knibbelspel van treden, eenmaal de trap. werd ik door Beerman naar beneden geholpen Steeds stappend over stenen, gruis en hout bereikte ik de keuken, waar ik allen verspreid op de vloer vond liggen. Zij hadden een veel sterkere schok gehad dan ik. Mevrouw Ver- brugge en ik werden onmiddellijk naar de schuilkelder in de tuin ge leid. Men vreesde namelijk, dat het vliegtuig een tijdbom had neerge worpen, die ieder ogenblik kon ont ploffen. Naast onze marechaussee die met veel tegenwoordigheid van geest en flinkheid optrad, moet ik hier noe men de Engelse rechercheur, die Scotland Yard bij mij geplaatst had voor mijn bewaking van Engelse zijde. Deze heeft mij vele en goede diensten bewezen en bij het bom bardement trof hij met voortvarend heid de maatregelen, die bij bom bardementen waren voorgeschreven. De politie van South Mimms stond ons, gezien de mogelijkheid dat er een tijdbom aanwezig was, slechts tien minuten toe om in het huis terug te keren en c pakken en verzocht vertrekken. Het was tocht naar Stubbings terug, die nacht. We moesten een gfcote boog maken om Londen, waar de bombar dementen in volle gang waren en waar wij veel branden zagen. Bern- hard en Van 't Sant wachtten ons op in Stubbings. Het was ongeveer twee uur 's nachts. Enkele dagen later waren Bernhard en ik tegenwoordig bij de begrafenis van onze trouwe bewakers. Het was een diep droeve gang. Ook in Stubbings vlogen de Duit sers nacht op nacht over ons heen. Zij hadden het op hun weg naar Londen gemunt op het nabij ons gelegen vliegveld. Ik bracht als er luchtalarm was met alle huisgenoten de nachten door in de oude wijn kelder van Stubbings, waar het vrij veilig was. Het was een onrustige winter. EEN keer, toen wy bij de Koning en Koningin van Groot-Brittannië te gast waren ik meen begin 1944 deelde de Koning mij mee, dat hij mij in de Orde van de Kouseband had opge nomen en overhandigde hij mij de versierselen van die Orde. In mijn dankwoord zei ik deze verlening uitsluitend te willen zien als een teken van 's Konings waardering en die van het Britse volk voor de weerstand door Nederland ge boden en voor zijn onbreekbaar ver zet en dat ik mij om die reden in mijn opneming in de hoogste Britse Orde verheugde. De Koning be vestigde zijnerzijds uitdrukkelijk deze interpretatie, die door mij aan deze gebeurtenis werd gegeven. Het was boeiend voor mij om gedurende de oorlogsjaren het Britse parlemen taire stelsel van nabij te zién wer ken. De bestudering ervan in het land zelf, waar het uit het volk is voortgekomen, was zeer de moeite Vermeldenswaard uit de Londense periode is voorts nog, dat in die tijd door de Nederlandse regering, te zamen met die van België en Luxemburg, de grondslagen werden gelegd voor een hechte samenwer king der drie landen na de oorlog, voor de zogenaamde Benelux. Ook mij bereikte natuurlijk het bericht, dat Hitier, nadat hij had ingezien, dat het hem onmogelijk was ons volk te winnen, overwoog het maar in zijn geheel van zijn vaderlandse bodem weg te voeren, hetgeen neer zou zijn gekomen op wat hij „liquidatie" noemde, en onze gewesten te bevolken met hem toe gewijde lieden. Ik voor mij weigerde aan te nemen, dat dit vreselijke ooit wer kelijkheid zou worden. Natuurlijk twijfelde ik geen ogenblik of Hitier tot zoiets in staat zou zijn, maar ik geloofde rotsvast, dat God Neder land zou doen herrijzen. Toen ik dit bericht vernam, wist ik nog niet, dat een en ander zo aan een zijden draadje gehangen had. Op 9 september 1944, toen na de invasie der geallieerden in Normandië, de westelijke legers onze grenzen naderden, keerde prinses Juliana per vliegtuig terug naar Engeland. Haar moeder wachtte haar op op het vliegveld. Cannes klaar voor Songfestival vaardigde een jonge en vrij onbekende zanger af: Jean Philippe, die „Oui, oui. oui, oui" zingt. Het is wel een vlot liedje, dat bij de landelijke finale mei enorm grote meerderheid van stemmen is gekozen, maar degenen die daar aan het roer staan geloven toch niet in een overwinning. COMMENTAAR Interpol in actie De K.R.O had gisteravond in zijn televisie-programma dat wel weer heel erg veel gesprekken bevatte, een uitstekende documentaire over hel werk van Interpol, waarin een niet te moeilijk geval van opsporing op de voet werd gevolgd. Niet alleen in teressant, maar ook preventief wer ken noemde het hoofd van Interpol ■nthousias- Nederland het, dat enkele politiehan- zaal l\eb- delingen werden aangetoond. De do- om" het cumentaire zat goed in elkaar en t het bood gelegenheid om verscheidene politieautoriteiten die in de studio aanweizg waren hun mening te In het festivalpaleis aan de Méditer- rannée te Cannes is alles klaar om morgenavond voor miljoenen Europese ogen het Eurovisie-songfestival uit te zenden. Oit is de plaats, waar elk jaar tij dens het filmfestival de groten van het witte doek elkaar ontmoeten en waar in de laatste jaren ook televisie- wedstrijden worden gehouden. Morgenavond zal de grote studio feestelijk versierd zijn om de verte genwoordigers (sters) se landen te ontvangen, plus de cli mante, blonde gast-oinroepster Jacque line Joubert en het beroemde amuse mentsorkest van Franck Pourccl dat voor de begeleiding! zal zorgen. En dan natuurlijk alle ten, die een kaartje voor de zaal Reb ben kunnen bemachtigen en levisietoestel nodig hebben festijn van wél behoede kelen, uiterste gespannen zenuwen en uitge zochte toiletjes mee te maken. De drie Franse televisie-omroepslers gen. Aangezien dit geval zowel hebben het nakijken deze avond....i van haar voorgangsters, die nu i paar eigen progi leidt ên "eït" vT/tr ettelijk Duitsland aanwezig. chansons kan zingen, Jacqueline Jou bert, is de eer te beurt gevallen gast- Verslaggever Dick de Vree boekte een aardig succesje: hij stelde voor, het embleem van Interpol boven de Naar gewoonte zullen verschillende ingang van elk politiebureau in de zangeressen hun eigen bij deze wereldorganisatie aangeslo- --1-m. j.. en» landen te hangen, opdat een reemdeling daaraan te allen tijde politiepost kan herkennen. Hem dirigent meebrengen, ook alzo Teddy Scholten, die, wanneer zij „Een beetje" zingt. Dolf van der Linden het orkest ziet staan. Voor Dolf een dubbel genoegen. graag dit vermaarde Hoe de volgorde zijn kunnen we u er wordt kort van tevoren geloot. Voor velen zal het een teleurstelling zijn (voor ons ook!) dat voor Zwitser land ditmaal niet Lys Assia deel neemt. Maar wie weet, hoe de Zwit serse Christa Williams het er af En daar zien we voor het eerst Mo- den! Jacques Pills „Mon pauvre pierrot" zal zingen. Wat Frankrijk zelf betreft, dit land hij wil tuerd toegezegd dat dit goede voor stel op de eerstvolgende wereldver gadering van Interpol, in Pakistan de landen zal 1c houden, zou worden voorgelegd. vertellen: Minister mr. A. A. M. Struycken leidde dit programma in. ,,Rode ethergolven" over liet westen Radio voor morgen Lelevieie voor morgen Uit Bielefeld wordt deelnemende lan- (jaj de mini sierra ad van de DÖR toe- ..i SSS. komslplannen voor de uitbreiding van radio en televisie heeft samengesteld en gepubliceerd. Deze plannen houden in, dat binnen afzienbare tijd nieuwe en sterkere „ro de ethergolven" over het Westen zul len komen. Volgens berichten van de informatiedienst „Kerk en Radio" moeten voor 1964 minstens 44 UKW- zenders op elf verschillende plaatsen opgericht of belangrijk versterkt zijn in de richting van het Westen, o.a. in Berlijn, Schwerin en op de Brochen. ri7fn °P het ogenblik telt men pas elf artnfba UKW-zendcrs. :in, Mr Van 1965 af moeten dan vier verschil- ovè to lende radioprogramma's tegelijk uitge- I. Lovc zonden worden, die in het gemeenschap- ipancse pelijke zonegebied en tot ver in het irtm I Westen te horen zijn. Deze plannen houden mede in, dat ook de zenders op de midden en lan ge golf enorm versterkt zullen worden. TIPS uit het buitenland Tussen 9 en 10 uur kunt u in het programma van Brussel Vlaams luis teren naar een concert door het NIR- omroeporkest o l.v. Pietcr Leemans. Werken van Mozart, Grieg, Mendels sohn e.a. staan op het programma (324 m, I. Het Aeolian Strijkkwartet treedt om 9 uur op in het BBC-programma op 464 m. U kunt luisteren naar het Kwartet in b van John B McEwen en naar het Kwartet no 7 van Eliza beth Maconchy. vanavond (de laatste!) politieke verkiezingsuitzendingen door is er van 8.078.27 uur NTS-journaal met weerbericht. Daarna is de AVRO aan de beurt met het verzette woensdag- avondprogramma. Eerst een halfuurtje film en dan om 9 uur het televisie spel „De kamer waarin wij leven- van Graham Greene. GROOT was ons medeleven met onze marine, die op schier alle zeeën aan de krijgsverrichtingen heeft deelgenomen, en met onze koopvaardij, die zo'n belangrijke bijdrage geleverd heeft aan de oorlogvoering. Wie zal ooit ten volle kunnen doorgronden wat onze zeevarenden hebben gedaan en. hoe groot de offers zijn, die door hen werden gebracht? Miljoenen tonnen goederen die voor de oorlogvoering en de voedsel voorziening van belahg waren, wer den door Nederlandse schepen uit alle werelddelen naar Engeland en de andere bondgenoten overgebracht. Aanvankelijk vonden deze tochten plaats met slechts een enkel kanon men geheel al leen op zee, bloot gesteld aan hevi ge bombardemen ten uit de lucht, aan de torpedo's van onderzeebo- mijnen in het vaarwater. Bij de ze reizen werden in alle stilte hel dendaden verricht, waarvan sommi ge nimmer tot ons zullen of kunnen doordringen. In een latere periode doorklief de men de zeeën in grote konvooi en die, met anti-luchtdoelgeschut be wapend, onder escorte voeren. Kon vooien voeren ook naar Moermansk en niet zelden in de barre winter om krijgsvoorraden te brengen voor het Russische front, dat de eerste tijd aan hevige vijandelijke aanval len blootstond. Menig schip werd tot zinken ge bracht ende bemanning dobberde dan soms lang rond in open boten in de koude van de Poolzee, niet zelden met halfbevroren lichamen. Ik heb ze gezien deze dappere man nen, in het hospitaal, met afgezette ledematen, hulpbehoevend voor het verdere leven, en dat waren er velen. Ook gold ons medeleven onze onverschrokken vissers, die, de ge varen op zee moedig trotserend, tot op het laatst voor de voor de oorlogseconomie zo belangrijke aanvoer van vis hebben gezorgd. Drong dit alles tot ons door, voor mij werd het daarna nog eens amb telijk bevestigd door de rapporten, die de voordrachten tot het verlenen van onderscheidingen vergezelden. Deze gaven uitvoerig en getrouw de feiten weer. Bij de. uitreiking van die onderscheidingen op onze amr bassade werden de belangrijkste wapenfeiten van de gedecoreerden door mij met een enkel woord her- dacht. Ik bewaar aan die uitreikin gen een onvergetelijke herinnering. Onder de gedecoreerden waren niet alleen mannen die zich bij de marine, de koop\j^ardij, de land macht en de luchtmacht dapper ge dragen hadden, maar ook Engeland vaarders, die voor hun gevaarvolle ovèrtocht onderscheiden werden met het Kruis van Verdienste of, indien zij onderweg deelgenomen hadden

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5