NAAR CANADA EN DE VER. STATEN H KRO gaat samenwerken met de Vlaamse televisie RADIO-PROGRAMMA'S „In de stilte en de eenzaamheid van mijn balling- echap waar de ene tegenslag na de andere mij werd gemeld, waar \r& berichten over ellende en leed zich opstapelde n en ik zelf zoveel doormaakte, kwam ik er vaak toe het lot dat Nederland en mij trof te vergelijken met? het wedervaren van Job in de tijd van zijn ramp?cpoed. Aanvankelijk kon ik mij niet losmaken van 'de somberheid van het boek Job. Daarna werd Balj duidelijk hoe Job langs de énige weg, de weg der beproeving, de ware instelling te genover God en het leven moest leren. Toen het bleek dat hij die verworven had, schonk God hem als zichtbaar bewijs van Zijn zorgende liefde ook voor de dingen van dit leven een nieuw tijdperk van voorspoed."' Met deze aangrijpende woorden tekent Prinses ilhelmina haar gevoelens nadat Indië ten prooi gevallen is aan de Japanse overweldigers. In haar boek ..Eenzaam maar niet alleen" beschrijft ze de maatregelen die vóór Pearl Harbour waren geno men en het overleg daarna. Slechts één lichtstraaltje was er in deze sombere dagen: door de oorlogsver klaring van Roosevelt aan Japan waren alle theo retische bezwaren vervallen die een bezoeken van een „neutraal land" had kunnen meebrengen voor de Koningin van een land-in-oorlog. En daarmee werd ook de mogelijkheid geopend voor een bezoek aan dochter en kleinkinderen. ST werd de vroege zomer zou volharden tot hij zijn doel be- van 19-12, toen ik mijn eer- reikt had. ste reis naar de Nieuwe Ook een belevenis was de ontmoe- Wereld. Toegon. De zestiende ting met mevrouw Roosevelt. Een juni stapje ik in een vlieg tuig, dat mij j.iaar Ierland bracht, waar de vliegboot mij wachtte, die temidden van al haar bezigheden als rika. Het was mijn eerste reis door schryvingen het licht te geven i de lucht. Op het vliegveld van Ottawa vond ik mijn dochter met twee kleutertjes, haar reizen door een groot deel 1 de wereld, maar die bovenal de toe gewijde, zorgzame echtgenote die wel wat onder de indruk waren die alles in het werk stelde om het van het grote ronkende gevaarte dat lijden van haar Franklin te verzach- mij had gebracht. Ook Mackenzie ten en die, waar hij tengevolge van King, de Canaidese minister-presi- zijn lichamelijke toestand niet alles dent, die zich «en oprecht vriend van uit eigen aanschouwen kon kennen. 5 land had betoond en die Juliana hem steeds nauwkeurig op de hoogte in veel opzichten behulpzaam \ras geweest, was .'ter begroeting aan wezig. Onbe schrijflijk was de vreugde van. het wezrein. Wat. ge noot ik d'aarna van de a?irdige woning van J-ulia- na in het Rock- cliffe Part:, te midden van bos- terrein bovOn een klein meertjie. Ju liana en hatfr ge zelschap gasten daar net in. Mar griet kon >er niet meer bij eif! voor dat zij kwam werd dan ciok een groter l^anjihuisje hield van wat zij betrokken aan de Acacia Avenue. Ik meen, dat ik bij de Athlones op Government House geslapen heb; overdag was ik bij Juliana. Spoedig' namen wij de nachttrein zoeking hier i naar Lee, Massachusetts. Daar had geven, al zou Juliana pen landhuis gehuurd, met op den met hun drukke en afwisselende het bijtieittirende terrein een bunga- program veel te vertellen zijn. Ik low voor mij- Hier ontving ik veel«- wil alleen nog noemen, dat ik ont- mensen. Toen ik na het weekend op Hy de Park een offi cieel bezoek bracht in Wash ington en op het Witte Huis logeer de, nam ik deel aan een perscon ferentie van de president en aan één voor de vrou welijke leden van de pers van me vrouw Roosevelt. Beiden maakten de conferenties aangenaam en ge makkelijk voor mij. Ik kon hun beider talent be wonderen bij het beantwoorden van de hen gestelde vragen en bij het geven van leiding aan het gesprek. Ik zal niet bezwijken voor de ver- reisbeschrijving te r die twee maan- vangen werd op het Capitool t Na kc Kte tijd bezocht President toespraak voor het Congres hield, dat Rooseveït ons daar; hij was toen vergezel! 1 van Martha van Noorwe gen, dig.- vaak bij hem vertoefde. Spoedig zouden wij met de kinde ren de i;asten zijn van hem en me vrouw R oosevelt op him buiten Hyde Park. Voor Juliana was dit alles niet nieuw, Zij had reeds een of twee reizen ifloor Amerika gemaakt, op uitnodifgting van de president; zij was bij hemi geweest, ook om boodschap pen va.n mij over te brengen, en voelde zich dus reeds geheel thuis op Hyilie Park en vertrouwd met de mensen en de omgeving en met „the President Roosevelt mij voor marine een duikbootjager aanbood en tenslotte dat hij mij per boot meenam naar Mount Vernon, waar zich het huis en het graf van Wash ington bevinden. Ik legde op dit graf een krans, evenals op dat van de on bekende soldaat op het Arlington kerkhof. Bij onze ambassadeur vond een grote ontvangst plaats waar ik, evenals bij de president, talrijke in teressante personen ontmoette. Bijzondere herinneringen bewaar ik aan de receptie van de Nederland se kolonie in New York. Nog zie ik way of life". Voor mij alles allen voorbijkomen, het eerst hen en de ontmoeting met Presi dent e n mevrouw Roosevelt was een beleve nis. Toch had ik bij de eerste ontmoeting met hem sterk het ge voel >een oude vriend te begroeten, zó hal 'telijk waren zijn gevoelens voor Nede* land en ook voor Juliana, Bern- harcL en de kinderen en mij. Mij in bewondering en grote waar- derin g waren niet alleen gaande gema >akt door de correspondentie met hem en de boodschappen die hij mij zond, doch wellicht nog meer door zijn „fire-side chats" (die ik ge- regé lri om drie uur 's nachts in Stub bing s kon beluisteren) én zijn staats manschap, eerst als sympathiserende op onze zaak gericht, daarna als bondgenoot in de strijd. Bij de ken nismaking met hem kwam men on der de indruk van zijn krachtige persoonlijkheid, zijn wilskracht en tan ie volharding, een kracht die met nai ne gestaald werd door zijn moe- dij jarenlang dragen van de gevol gen van de kinderverlamming die hem had getroffen. Een ontmoeting mjnt Roosevelt gaf de zekerheid, dat kweken van „goodwill" hi(j nimmer zou wijken of een zaak 'and in de nieuwe wereld zd u opgeven die hij rechtvaardig deel aü.-htte en dat hij in de strijd daarvoor die behoorden tot zee-, land luchtmacht en helemaal vóór de officieren van de marine, mevrouw Doorman, de weduwe van de in de slag in de Javazee gesneu velde schout-bij-nacht. New York was een belangrijk centrum voor onze strijdkrachten en zo was er dan ook een groot en druk bezocht tehuis voor onze varensge zellen. Natuurlijk ging ik hierheen. De ontmoeting daar met onze zee varenden, die zoveel voor onze oor logvoering betekenden, maakte die pe indruk op mij. Teruggekeerd te Lee. waar Juliana en haar gezelschap gebleven waren, wachtte mij nog een plechtigheid, namelijk de uitreiking van onze vlag aan de marine-luchtvaartafdeling en die van het vaandel aan onze luchtmacht, beide voor de opleiding Enkele malen was Prinses Juliana gast van het echtpaar Roosevelt tijdens haar verblijf in Canada. Het Neder- ran de taak die Juliana op ha. schouders had genomen. in de Verenigde Staten gestationeerd. Van Lee reisden wij naar Ottawa, waar ik een officieel bezoek van en kele dagen bracht. Gedurende mp verblijf kon Bern- hard nog even overkomen voor een bezoek aan Juliana. In Ottawa nam ik afscheid van Juliana en de kin deren en vertrok toen naar Montreal, waar ik de grote Nederlandse kolo nie ontving, waaronder veel zeelie den waren. Van hier reisde ik naar Engeland terug. De rol can Juliana MISSCHIEN zijn er lezers, die de gedachte hebben, dat Juliana de jaren van haar ballingschap vrijwel uitsluitend heeft gewijd aan de opvoeding van haar kinderen. Een begrijpelijke gedachte op zich zelf en ook, omdat van haar verrich tingen in het verre Canada niet zo heel veel doordrong tot het bezette vaderland. Maar zo was het bepaald niet. Vanzelfsprekend besteedde zij veel aandacht aan de kinderen, maar daarnaast stelde zij veel tijd en werkkracht in dienst van de „goede zaak". Haar huis was een haven en bunkerstation voor onze strijders van marine en koopvaardij. Met een open hart hoorde zij van hun moei ten en zorgen en met een krachtige geest inspireerde zij ze tot nieuwe daden voor de zaak der vrijheid. La ter. toen zij de regering aanvaardde, zeide zij zich ten doel te stellen eer. rots temidden der woelige baren te wezen. Tijdens haar ballingschap be. wees zij dit te kunnen zyn. Naast haar bezielend contact met onze strijdkrachten over de Oceaan was er dat met onze kolonies in Ca nada en de Verenigde Staten en de overgekomen Nederla-ders. Zij deed hier het hare om de vuren brandend te houden. Voorts was er haar Rode Kruiswerk zij gaf leiding aan het door haar in het leven geroepen Ne derlandse Rode Kruis buiten het va derland. De stoel in Den Haag, die zij van haar vader overgenomen had, mocht haar ontnomen zijn, haar ac tiviteit als voorzitster ging door. Dan zy nog vermeld haar werk om de goodwill voor Nederland alom en met name in Canada en de Verenig de Staten te handhaven en te ver sterken in oorlogstijd één van de belangrijke taken haar geven van voorlichting omtrent de tirannie en de nood in het vaderland, alsmede omtrent het groeiend volksverzet haar optreden in Suriname en de Ne derlandse Antillen. Groot was haar ontroering toen zij met haar vlieg tuig dit gebied binnenkwamdaar, onder haar, lag vrij Nederlands ter ritoir, eindelijk was zij weer „thuis". Het was geen eenzijdige emotie. Ge zegd mag worden, dat haar komst de banden met de militante bevol kingen in de West heeft versterkt. Dank zij Juliana hadden wij over de Oceaan een middelpunt voor het strijdend Nederland, een middelpunt waar kracht van uitging. En een krachtige pleitbezorgster voor ons volk bij twee onzer belangrijkste bondgenoten. Niet gering was mijn ontsteltenis toen ik bij mijn terug keer naar Engeland in Ierland de vlaggen halfstok zag hangen. Bij na vraag bleek ons, dat George Kent even tevoren bij een vliegtuigonge luk om het leven was gekomen. Terug op Stubbings kreeg ik ein delijk de reactie op de doorstane spanningen van de laatste jaren. Daar kwamen nog bij de vermoeienis van de volbrachte reis en de gevolgen van het feit, dat tengevolge van het stijgen en dalen bij het vliegen mijn trommelvlies ietwat ingedrukt was. Dit laatste werd geconstateerd door een Nederlandse oorarts bij onze bri gade, die ik raadpleegde. Ik moest hem, waar ik voortdurend leed aan duizeligheid en mijn krachten uit geput waren, beloven gedurende zes weken slechts halve kracht te sto men. Die belofte heb ik gehouden en gelukkig waren aan het eind van die tijd de minder prettige gevolgen van een en ander overwonnen. Margriet T N de herfst van 1942 werd ik op I aandringen van mijn schoonzoon I getest op vliegen, teneinde zeker- L heid te hebben of ik in die winter naar Ottawa kon gaan om mijn nieuwe kleinkind te begroeten. In te genstelling tot 's zomers, moest men 's winters op zeer grote hoogte over de Oceaan vliegen. Tot mijn teleurstelling kwam vast te staan, dat mijn „pla fond" op drieduizend meter lag en dat nog maar voor enkele minuten. Ik moest dus afzien van mijn vurige wens bij mijn dochter te zijn. Geluk kig kon Bernhard gaan. Ik moest weer geduld oefenen tot de lente of de vroege zomer. Net bijtijds voor de geboorte was Bernhard in Ottawa aangekomen. De Canadese regering Rad de voorko mendheid gehad een regeling te tref- Ver van hun vaderland groeiden Beatrix en Irene op, maar alles werd gedaan om hun jeugd zo gelukkig mogelijk te maken. Jammer dat vader zo weinig thuis kon zijn fen, waardoor de kamer in het ziekenhuis van Ottawa, ct al- ""^feMheid' thans de kamer waarin het kind ge- had boren zou worden, op dat tijdstip tot exterritoriaal grondgebied werd ver klaard. Dit om te voorkomen, dat het de Canadese nationaliteit zou hebben. De grondwet van Canada bepaalt na melijk, dat ieder die in Canada ge boren wordt de Canadese nationaliteit heeft. Groot was mijn vreugde, toen Bern hard mij op 20 januari om ongeveer twee uur 's nachts Engelse tijd de ge boorte van een dochter telefoneerde en mededeelde, dat moeder en kind het goed maakten. De ouders beslo ten het kind Margriet (voluit Mar griet Francisca) te noemen, naar de margriet, die wij als verzetsteken droegen en onze koopvaardijvloot uit te nodigen als haar peet op te treden. Dit aan onze koopvaardijvloot mede te delen was mijn taak: mijn kinde ren hadden mij namelijk gevraagd -leze bekendmaking vanuit Londen te doen, waardoor ook op zee veel meer schepen bereikt konden worden dan vanuit Ottawa. Die morgen reeds om zeven uur liet ik contact opnemen met Radio Oranje en verzocht ik het be richt van het peetschap van de koop vaardij om te roepen. Door een mis verstand kwam .dit bericht evenwel niet door. Die morgen was er een grote uitreiking van onderscheidingen, waarbij vele opvarenden van de koop vaardijvloot aanwezig zouden zijn. Zoals zo vaak, vond ook deze bij eenkomst plaats tijdens een bombar dement van Londen. Het was nu nood zakelijk na de uitreiking de aanwezi gen mede te delen, dat het mij een voorrecht was aan onze koopvaardij-; vloot namens de ouders bekend te ma ken, dat Margriet hun petekind was.; Later verzocht de koopvaardij de mar- griet ale onderscheidingeteken te mo-; gen dragen. Op 21 januari 1943 gaf ik voor de radio een toelichting op de keus van de naam Margriet: „Het is de bedoeling der ouders door de keus van deze naam een band voor het gehele leven te leggen tussen ons thans zo zwaar beproefde volk in de bezette delen des Rijks en de jong geborene Wie herinnert zich niet de in de meimaand ontluikende margrieten op weide en veld, die ieder jaar opnieuw de herinnering aan al dat lijden en die smart van die verschrikkelijke mei dagen van 1940 met hun blankheid overkleden, ons fluisterend over een betere toekomst. Doch bovenal is deze naam een eer biedige hulde aan de nagedachtenis Vein onze helden te land en ter zee, waar ook ter wereld gevallen, en aan hen, die als martelaren het leven lie ten voor de zaak des vaderlands. Hun nagedachtenis leve voort, niet alleen in ons aller harten, doch óók door dit nieuwe, grote geluk, dat God mijn kinderen schenkt. Moge het Margriet spoedig gegeven zijn in haar vaderland, temidden van haar volk, op te groeien en, gelijk haar bloeiende naamgenoten op het veld, een levende en zich steeds ver nieuwende hulde te zijn aan allen, die het grote offer brachten, dat eens het zaad zal blijken te zijn, waaruit een waarlijk vrij en groot vaderland en Rijk zullen voortko men." Ik bleef die winter lang alleen op mijn een zame post. Bernhard had een uitnodiging ontvan gen van maarschalk Montgomery om een be zoek te brengen aan Egypte en de landen aan de zuidkust van de Mid dellandse Zee, die kortge leden het krijgstoneel waren geweest. Hij was voornemens na zijn ver blijf bij Juliana aan die uitnodiging gevolg te ge ven. Alles was voor de reis gereed, toen hij de dag tevoren de bof kreeg en deze veertien dagen bij Juliana moest uitvie ren alvorens te kunnen vertrekken. Omstreeks Kerstmis waren de kin deren begonnen, prompt gevolgd door Juliana, die Bernhard weer aanstak. Het vliegtuig waarmee hij de reis had moeten maken verongelukte, waardoor hij anders ging denken over de onwelkome sto ring van zijn plannen en hij deze tenslotte met dankbaarheid aanvaard de. Gelukkig bracht het vliegtuig dat hij nu nam hem veilig eerst over de oceaan, daarna over de woestijn naar Egypte en vervolgens, nadat hij alles gezien had van het toneel der geallieerde overwin ning, terug naar Londen. Wij waren dankbaar de Juliana leiding te zien, die hem door zijn de zijnen bewaard Blij samengaan in Wilhelmina bracht a 1942). De Koningir :en donkere tijd: het eerste bezoek dat Koningin m haar dochter en kleinkinderen in Ottawa (zomer draagt de Margriet, Prinses Juliana het V-teken. De tclevisiesccties van de KRO en dc Vlaamse omroep NIR hadden al enige tijd het plan om op verschillende punten tot samenwerking in programma's te komen en nu is een eerste overeenkomst bereikt. Deze betreft een gezamenlijke quiz. die voorlopig driemaal de aether Ingaat en in Nederland en België tegelijk op het beeldscherm komt onder de titel „Tele-dubbel". In een persconferentie, met KRO en NIR te Roosendaal gehouden, werd ons verteld dat dit de eerste stap is, maar dat er nog meer zullen volgen. Men denkt vooral aan culturele programma's. De nogal breed opgezette quiz Tele- dubbel is gepland voor drie zondag avonden t.w. 3 mei, 31 mei en 28 juni. U weet dan meteen, dat dit KRO-avon- den worden. Het ligt wei y mers komen een hobbyist en een sport man aan bod. In de eerste ronde zal het wordt een schakelprogramma! in de Bussumse studio de hobbyist wor den ondervraagd cn in België de sport- eigen smaak de zondag- ieder mnp-f avondprogramma's zullen vullen. De worden gesteld KRO doet het met huiselijke gezel ligheid. de NCRV denkt aan muzika- w le programma's een goed televisiespel v?l°r„ii,re*e en documentaires op film. Zowel de KRO als de NIR hebben elk drieduizend gulden beschikbaar gesteld voor prijzen bij deze quiz, het mag dus weer een lieve cent kosten. Als deelne- vanavond Bernard Haitink dirigeert het Radio Filharmonisch Orkest, dat tussen 7.40 en 8.30 uur optreedt in het program ma „Populaire klassieken" van de KRO. Vandaag: Mendelssohn en Grieg. Van de laatste het pü Bussum bij de vijf vragen die hem rden gesteld er een mist. komt de Belg aan de beurt. De prijs voor deze avond bestaat uit duizend gulden. gewonnen, dan blijft het geld staan voor de tweede serie. Als quizmaster voor de KRO treedt Jan Blaaser weer op. in Brussel komt Paul van der Velde het spel leiden. In Nederland is NIc Notten producer cn Jos van der Valk regisseur, in België z(jn dat reap. Paul van Dessel en Chris Betz. ■F* biedt, i ven voor de kijkers, maar een novum is wel, dat twee landen bij een spel samenwerken. De drie weermannen in de N.C.R.V.-quia Al kent U ze misschien niet van ge zicht. toch komen ze. wanneer U een !,t, ttelevisietoestel bezit, dikwijls met stem. Bram Boelee solist ha°d en arm in Uw huiskamer niet erg vergissen, komst niet graag. Ja. we bedoelen de drie nen", die voor de NTS om beurten het w ,4U4tt weerbericht verzorgen. Als U vanavond ^Met Plein 8 uur 13" opent de VARA kijkt, ontmoet U ze alle drie in dc quiz is. Aansluitend Albert van Dalsum': voordracht uit het boek ..Jezus in zijn tijd" en om 9.30 uur optreden van de Ierse zangeres-harpiste Mary O'Hara op dat uur het avondprogramma, dat verder vermeldt: op 9.30 uur het spelletje ..Hel hangt aan de muur cn het tikt" en tussen gezellige muziek om 10.40 uur herinneringen uit de loopbaan van Jan Lemaire. die 75 jaar is geworden. Johan Bodegraven „Plus of r ;n we hun op onze beurt „zonnig en weinig tegenwind" toe- TIPS Programma voor zondag uit het buitenland Voor ernstige muziek kunt U als ge woonlijk terecht bij de Britse zender 464 m„ waar tussen 8.55 en 10.45 uur hol BBC-symfonieorkest, ditmaal ge dirigeerd door Nino Sanzogno. com posities van Petrassi (pianoconcert, solist Pietro Scarpini) en Hartmann '6e symfonie) uitvoert, Romantische werken van Rimsky- Korssakow, Auber. Riege c a. worden via de Duitse zender 88.3 MHz tussen 19 en 19.40 uur gespeeld door het Keulse Omroepsymfonieorkest, ge leid door Franz Marszalek. 0.20 Gram; 11.10 Zlgeunerorfct S.1S De tijen. KHO de oude licht cn camera VARA: tenor Louis Moi jr: NTS 20.0» Journ en 20 Zendtijd politieke parujen. 20.10 Zendtijd politieke par- 10.37 Sportprngr; 20.57 Voet- ",27 Herdenking v. d. tskapelle. Dresden.' o.l.v. Franz Korv- ichny. III. Nicolal Rimsky Koraakov. erture Russisch Passteest ire de la Suisse Romanda o.l.v. Er- Anaermet. IV. Sergei Rachmanlnov. r piano en orkest op eci» igantni op. -13. Julius Kit. 'hllharmonlsch Orkoat vaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7