ZIJLSTRA KOPSTUKKEN Geen meerderheid van KVP in een reehls kabinet STOPHOEST uit de politieke strijd Liberalen niet beter dan de socialisten Clir. van den Heuvel ten grave gedragen Colijnsplaat als thuishaven het geschiktst voor Veerse vissers ZATERDAG 7 MAART 1959 pROFESSOR mr. P. J. Oud is met zijn 72 jaar de jongste van de drie lijsttrekkers (Zandt, Tila- nus. Oud), die de zeventig reeds zijn gepasseerd. Van deze drie kwam hij het eerst in de Tweede Kamer, in 1917. dus al 42 jaar ge leden. Nu is hij in en buiten het parlement leider van de door hem zelf opgerichte Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die in de korte tijd van haar bestaan een belangrijke plaats in het volksle ven is gaan innemen, enerzijds als bolwerk van principieel modern liberalisme, anderzijds als toe vluchtsoord voor lieden wier par tijkeuze is afgestemd op de scom- melingen va nde conjunctuur. Oud heeft in tegenstelling tot vele querulanten, over wier aanwezigheid in en om de V.V.D. hij zich nog te weinig zorgen maakt een schitteren de carrière in dienst van de gemeen schap achter de rug. Als parlemen tariër, partijleider, burgemeester, mi nister. hoogleraar, parlementaire historie-schrijver, staatsrechtsgeleerde, heeft hij zich een man van uitzon derlijk groot formaat getoond, wat ook zijn felste tegenstanders (die hij in veelzijdigheid zeker overtreft) volmon dig zullen beamen. Er is echter maar één functie geweest, die hij geheel als de onomstreden figuur heeft kunnen uitoefenen: het burgemeesterschap van Rotterdam. In de landpolitiek gaf zijn optreden vóór en na de oorlog aan leiding tot heftige kritiek; als burge meester van Nederlands eerste haven stad heeft hij zijn taak in volle har monie met anderen vervuld en daar mee de grondslag gelegd voor de enorme ontwikkelióg van Rotterdam tot invalspoort van Europa. Pieter Jacobus Oud is afkomstig uit Purmerend, waar hij op de Sinter klaasdag van het jaar 1886 ter wereld kwam. Na zijn H.B.S. tijd studeerde hij voor het notariaat en voor belas tingambtenaar en werd in 1909 als surnumerair van de Registratie en Do meinen gedetacheerd bij het departe ment van financiën. In 1912 ging hij, na het staatsexamen te hebben afge legd, rechten studeren aan de Amster damse universiteit. In 1917 promoveer de hij en in datzelfde jaar bracht de 'Vrijzinnig-Democratische Bond (kies kring Den Helder) hem in de Kamer. Daar trokken de deskundigheid en wel sprekendheid, waarmee hij financiële en andere kwesties behandelde, reeds spoedig de aandacht. In de loop van de jaren twintig groeide zijn gezag in de Kamer en het wekte dan ook geen verwondering, dat in 1933 de toen 46- jarige Oud werd aangezocht om zitting te nemen in het tweede kabinet- Colijn. Een begerenswaardige post was dat niet want het was volop crisd6 en wie als politicus prijs stelde op populari teit. kon beter in de oppositie zitten. Oud echter vatte zijn taak en de" daar aan verbonden risico's met grote energie aan. In strijd met zijn tamelijk linkse verleden zag hij zich als minis ter genoodzaakt een straf deflatiebe- leid van drastisohe bezuinigingen en belastingverhogingen te voeren. Sa men met minister-president Colijn stond hij op de bres voor de gave gulden, tot in 1936 de devaluatie onver mijdelijk was. Fel is Ouds gave gul- denpolitiek gekritiseerd en zelfs nu nog tracht men hem te bestrijden door zijn naam in oorzakelijk verband te brengen met de werkloosheidsellende van de dertiger jaren. Dat Ouds beleid niet feilloos was, omdat het uitging van een reeds in die dagen verouderd systeem, is buiten twijfel, maar vast staat ook, dat hijzelf door niet anders werd geleid dan door 's lands belang In juni 1937 werd door Colijn een rechts kabinet gevormd met het ge volg, dat Oud buiten de regering kwam te staan. Hij werd nu fractieleider van de Vrijzinnig-Democratische Bond in de Tweede Kamer. Voor zijn Kamer lidmaatschap bedankte hij echter toen Koningin Wilhemina hem op 7 oktober 1938 benoemde tot burgemeester van Rotterdam. Zijn ambtsperiode als eer ste burger is de meest bewogen ge weest in de geschiedenis van d? Maas stad. Hierin viel het uitbreken van de tweede wereldoorlog en de volle dige verwoesting van de binnenstad door de Duitsere. Op 10 oktober werd P. J. Oud gissing beschouwen, al blijft het op zijn minst vreemd, dat een man van der gelijk formaat zich liet beetnemen door de eenheidsroes van de jaren '45'46. Van een vergissing kan men echter niet meer spreken wanneer mep de houding beziet, die Oud in de Indone sische kwestie heeft aangenomen. Met zijn nieuwbakken V.V.D. voerde hij in 1948 een felle verkiezingspropaganda tegen het Indië-beleid van de rege ring. maar na de verkiezingen hono reerde hij dat beleid door vóór de Grondwetsherziening en de soeverei niteitsoverdracht te stemmen. Daarmee viel d« opportunist Oud door de mand. Zonneklaar bleek, dat zi) die van de kant van Oud een meer verantwoorde Indië-koere hadden verwacht, tever geefs hun vertrouwen in de V.V.D.- leider hadden gesteld. Toen het dui delijk werd, dat er van het zelfbeschik kingsrecht helemaal niet$ terecht kwam, moest het liberale roer weer om. Daarvan werd de V.V.D.-minister Stikker in het kabinet Drees—Van Schaik het slachtoffer. Langzaam werd er aan de poten van zijn ministerezetfl gezaagd en in 1951 stortte deze in. Wel kwam mr. Stikker nog even terug, maar in 1952 verdween hij teleurge steld van het politieke toneel. Hij had de opportunistische koers van zijn partij niet kunnen (en misschien ook niet willen) bijhouden. Oppositieleider 1 VVD ers willen niet in de raad In de Friese gemeente Utingeradeel blijken de kandidaten van de VVD wei nig belangstelling te hebben voor een zct$l in de gemeenteraad. Een van de twee vertegenwoordigers van de VVD. de heer E. W. de Jong. bedankte name lijk reeds als raadslid nadat hij een vergadering van de raad in nieuwe sa menstelling in september 1958 had bij gewoond. Nadien hebben alle kandida ten die werden benoemd, voor de func tie bedankt. Dat zijn er achtereenvol gens vijf geweest.... Thans is de zesde kandidaat benoemd, maar deze heeft nog geen besluit ge nomen. Nog tweemaal en dan is de lijst van de VVO uitgeput. Het enige zittende lid van de VVD heeft verklaard dat hij zich „eenzi maar niet alleen" gevoelt. veel omstreden Oud ontslagen, maar na de bevrijding keerde hij op zijn post terug en onder zijn energieke en stimulerende leiding werd met de wederopbouw van Rot terdam begonnen. In die naoorlogse jaren hebben de Rotterdammers hem zeer leren waarderen als een uiterst bekwaam magistraat en een geest driftig strijder voor de belangen van hun stad. Gemis aan lijn Ouds politieke rol van na de oorlog heef» hem echter in den lande tot een veelomstreden figuur gemaakt, die door zijn optreden ten slotte zowel de christelijke groeperingen als de socia listen van zich heeft vervreemd. Dc door hem sedert 1948 gevoerde politiek kenmerkt zich door een duidelijk ge mis aan lijn, dat te ernstig is dan dat men het als een „kinderziekte" van het moderne liberalisme zou kunnen afdoen. Dat h(j. de puur-libcrale vrij zinnig-democraat. zich verkeek op de Party van de Arbeid, waarvan hij tot eind '47 lid was. kan men nog als ver- Prof. Oud werd in 1952 „leider van de oppositie" en deze positie heeft hij tot eind 1958 behouden. Als scherp zinnig en slagvaardig debater, die kon putten uit een enorme kennis van het recht en de parlementaire historie, heeft hij in die periode vooral tus sen '52 en '56 veelal een on-Neder- landse hoogte bereikt. Aan vele van zijn destijds gehouden redevoeringen kan men nog met stille bewondering terugdenken. Die bewondering geldt dan vooral het verbluffend talent van deze man om moeilijke staatsrechte lijke vraagstukken zo helder uiteen te zetten, dat de eenvoudigste toehoorder op de publieke tribune er wat aan heeft. Nochtans kan het oordeel over de oppositieleider Oud niet onverdeeld gunstig luiden. Tegenover het dreigend gevaar van de staatsaimacht, waarnaar hij de regeringspolitiek zag afglijden, stelde hij de vrijheid, zoals het libera lisme die voorstaat; maar noch hij, noch één van zijn fractiegenoten is er ooit in geslaagd dit vrijheidsbegrip behoorlijk gestalte te geven. De flnan- cieel-economische politiek van het der de en vierde kabinet-Dreéé werd door hem te licht bevonden, maar op de vraag welk economisch beleid de V.V.D. denkt te voeren, bleven zij het antwoord schuldig. En wat zij aan gaven als „typisch liberaal", bleek vaak.Jjij nadere besohouwing al jaren lang gemeengoed te zijn van de chris telijke groeperingen in de Kamer. Zeker is. dat de ministers van deze groeperingen de afgelopen periode meer voor de vrijheid van de samen leving hebben gedaan dan de liberale oppositie met haar vage leuzen Bleef het moderne liberalisme kwali tatief dus onder de maat, kwantitatief ontwikkelde het zich in on6 land tot een macht van betekenis. Aan de wederopleving van dit liberalisme lèi- ding te hebben mogen geven, is mis schien het schoonste wat de naoorlogse Oud zich had kunnen dromen. Of hij er behalve leiding ook een positief en constructief karakter aan zal weten te geven, moet nog worden afgewacht ZEIHAMETAnv. j BRUIKBAAR UZER 1 r.T.i lef Cakefabriek toch uit Apeldoorn Een poging om tot een vergelijk te ko. m^n tussen de cakefabriek Goos te Apel doorn en het bestuur van deze gemeente is mislukt. Nadat het gemeentebestuur een klandestien door de cakefabriek Re- bouwde loods had doen afbreken, heeft de gemeente alsnog willen toestaan dai de fabriek, in afwachting van het ge reedkomen van een nieuw fabrieksge bouw, tijdelijk loodsen zou plaatsen or het fabrieksterrein dat nu in gebruik is Aan deze toestemming waren echter clausules verbonden, die de directie de cakefabriek met wilde acceptei Het schijnt, dat de directie van de fa briek nu toch uitvoering zal geven i het voornemen een nieuwe fabriek doen bouwen in een andere gemeente. Prof. Zijlstra in vraaggesprek (Van een onzer redacteuren.) IN EEN RECHTS KABINET zal de KVP niet over de meerderheid van het aantal portefeuilles mogen beschikken. Dit standpunt kan men lezen in het a.r.-weekblad „Nederlandse Gedachten", waarin dc lijsttrekker van deze partij, minister Zijlstra, antwoord heeft gegeven op tien actuele vra gen. Zijn antwoord op de desbetreffende vraag luidde zeer concreet: „Naai mijn mening r beslist niet." Uit dit vraaggesprek blijkt dat a.r.-lijstaanvoerder van mening is, dat het niet voor de hand ligt om na 12 maart te trachten op de oude voet door te gaan. Een christelijk kabinet is volgens hem de beste garantie voor een vast beleid in de koipende jaren. „En natuurlijk leeft cm' «taai naast bij ons de begeerte omjjyde praktijk te tonen dat ons volk*pok zonder socialisten goed en rechtv dig kan worden geregeerd", zo voeg de prof. Zijlstra daaraan toe. a.r. bewindsman wilde niet uitvoe rig treden in de komende kabinetsfor- e. „Het curieuze gescharrel van prof. Oud tussen „niet" en „nooit" he in welke moeilijkheden men zich aldus werkt." Voor een rechtgeaard an- wolutionair is het prefereren van li beralen boven socialisten, of omgekeerd, NA EEN PLECHTIGE ROUWDIENST (Van onze sociale redacteur) OP dc begraafplaats Rhijnhof nabij Leiden is gistermiddag in alle voud het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Chr. v. d. Heuvel. In tegenwoordigheid van een grote schare autoriteiten, vrienden, bekenden en familieleden las dr. F. H. von Meyenfeldt, geref. predikant te Leiden, bij het graf de geloofsbelijdenis en werd gezamenlijk het Onze Vader gebeden. Nadat een zoon van de heer Van den Heuvel bedankt had voor het vele medeleven, was de korte plechtigheid ten einde. Een plechtigheid, die in overeenstemming met de wens van de familie een uiterst sober karakter droeg en daarmee geheel in de geest stond van het leven van de overledene. eel gevraagd. De felheid van de familietwist tusseq deze twee partijen kan minister Zijlstra niet opwinden. In ieder geval laat hij zich er niet dooi beïnvloeden. De inhoud van het socialis tisch verkiezingsprogram zal het echter bijzonder moeilijk maken om weer de P.v.d.A. in zee te gaan. „Als de socialisten hun standpunt over hét uitzenden van dienstplichtigen naar Niéuw-Guinea handhaven, dan zal het een onoverkomelijk struikelblok zijn." Wat het sociaal-economisch program van de P.v.d.A. betreft, vreesde prof. Zijlstra dat dit ons land weer snel in overbesteding zal storten. Sterk kabinet Dergelijke zakelijke bezwaren had de heer Zijlstra niet tegen het V.V.D.-pro- gram. Maar wel rijst bij hem de vraag of er met de V.V.D. een stabiel kabinet kan worden gevormd. Prof. Zijlstra spreekt in dit verband over de „voort durende frontveranderingen van de V.V.D., inclusief dé politiek bijna schil derachtige loopbaan van een van haar oprichters, prof. Oud." Naar zijn mening heeft de V.V.D. t.a.v. dc economische vraagstukken geen duidelijk standpunt ingenomen. Bovendien meent minister Zijlstra: „Als er een kabinet met liberalen zal worden gevormd en na één jaar heeft prof. Oud er genoeg van. dan is het Stikker-incident er een bewijs van hoe het dan loopt." maart een sterk kabinet gevormd moe ten worden. Want dit kabinet zal in de eerste plaats verstrekkende beslissingen moeten nemen op sociaal, economisch en financieel terrein. De beslissingen zullen hun invloed gedurende de gehele regeer periode doen kennen. In de tweede plants zal het Nieuw Guinea-vraagstuk véél wijsheid en grote vastberadenheid vra gen. Minister Zijlstra gelooft niet d»t een zakenkabinet zo'n sterk en stabiel kabinet kan zijn. Economie. Over de woningbouw, huurvorming en huisvesting zei hij, dat de dwang- economie op deze terreinen geen d*3 langer gehandhaafd moeten worden dan strikt noodzakelijk is. De tijd is gekomen om in die streken van het land waar dit mogelijk is, woningbouw, huurvorming en huisvesting vrij te laten. De belastingpolitiek is naar zijn mening te lang het sluitstuk geweest, van wensen op velerlei Rebied. „Het gaat niet aan de dringend noodzake lijke belastingverlaging altijd maar weer achterop te stellen bij andere belangrijke wensen op het verlang lijstje." De verantwoording voor het centraal gevoerde en centraal geleid loonbeleid wordt voor de staat te zwaar. Minister Zijlstra wenst die ver antwoordelijkheid terug te geven aan het bedrijfsleven Hij staat een wet voor. waarin een algemeen minimum- loonniveau wordt vastgelegd. Met die wet als basis wenst hij bedrijfstaksge- wijze en eventueel ondernemingsge wijze loononderhandelingen te laten Met kracht ontkent minister Zijlstra in dit vraaggesprek, dat we tot aan de jongste crisis steeds meer in dirigistisch vaarwater zijn terechtgekomen. Zowel prof. Van der Brink als hij hebben veje stappen gezet op de weg die leidde naar een ontvoogding van de staat. Het nieu we kabinet kan daarop verder bouwen. „Als de liberalen daaraan mee willen werken ontmoet dat bij mij geen bezwaar. Integendeel. Maar", zo besloot de bewindsman, „aan het leggen van deze grondslag hebben zij niet meegebouwd. Zij hebben in dit opzicht langs de kant staan stuntelen!" O BjCKmi* Erharcl Men kan zich afvragen welke motieven Adenauer tot zijn zo sterke druk op Erhard om zich voor de functie van pre sident kandidaat te stellen hebben genoopt Een heel voorname reden zal ongetwijfeld zijn voor het hoogste ambt geen socialist aangewezen te willen zien, en daar is nu wel kans op. Men zegt, dat velen in de CDU een Schmidt op de hoogste zetel zo erg niet vinden, zodat de geheime stem ming uan I juli a.s. met een weinig ge lukkige CDU-kandidatuur Schmidt be hoorlijke kansen zal geven. Wenst Adenauer toch in 1961 een continuering als kanselier, cn ziet h(j daarvoor nu Erhard als een rivaal? Werd hij gewonnen door de interne stromingen in de repu bliek. die Erhard wel weg willen hebben uif de economische leiding, en houdt dn onk verband met 2(jn zo sterke pro- Franse tactische oriëntering Minder onzekerheid bestaat er over de beweeg redenen voor het besluit van Erhard; hn heeft in een verklaring vanuit zijn vakantieverblijf doen weten, dat hij de praktijk van zijn departement een belano- rijker taak twor zich acht dan het ambt van president der republiek en hij heeft er ook geen twijfel over laten bestaan, dat dc reacties der openbare mening hem dnideliik de weg hebben gewezen. Het l\jkt ons een juist besluit, een man als Erhard heeft voor zijn land en z(jn partij en voor West-Europa als bewindsman een te grote betekenis. Heel deze affaire toont ook weer eens een schaduwzijde van het republikeinse systeem. (T rou w). Tweede Northwestern and Pacific Hy potheekbank De toewijzing bij de inschrij ving op 500.000 dollar 5 pet pandbrieven Mi uitergi getiag ajin. Colijnsplaat komt het meest i merking om, tot de afsluiting Oosterschelde, als thuishaven van dusver in Veere gestationeerde vloot te dienen. Dat ung de die door het provinciale bestuur van Zeeland is ingesteld om de voorzieningen te bestuderen, die als gevolg van hei drie-eilandenplan voor de vissersvloot van Veere nodig zijn. De commissie stond onder leiding van het lid van Gedeputeerde Staten de heer M. J. van. Poelje. De grote meerderheid van de vissers deelt, blijkens een ge houden onderzoek, de mening van de commissie Om de verplaatsing van de vloot mogelijk te maken zal m of nabij Colijnsplaat een haven worden gemaakt. De commissie beveelt de vestiging van een vismijn daar aan, met als compen satie voor de vergroting van de afstand tussen visgronden en aanvoerhaven vrij stelling van de betaling van mijnn Ook zullen de visser: tenvergoeding of. bij gangsmaatregel, een ïskos- extra vervoerskosten van de woonplaats (Veere of Arnemuiden) naar Colijnsplaat Verder dient overschakeling op de kleine zeevisserij te worden gestimu leerd, waartoe onder meer kredietfacili teiten nodig zijn, evenals voor de ver betering van de schepen voor de gar nalenvisserij. Delitabak naar Bremen De eerste zending Delitabak naar Bre men is te Belawan ingeladen op het vrachtschip Ulysses, aldus meldt Antara. In de rouwdienst in de Geref. Zuider- kerk te Leiden, die aan de begrafenis vooraf ging. zei dr. von Meyerfeldt, dat de heer Van den Heuvel altijd leefde bij de gedachte, gedaan te hebben, wat hij moest doen en dat hij daarmee nog maar een onnutte dienstknecht was geweest. Dr. von Meyenfeldt wilde gaarne ge volg geven aan het verzoek van mevrouw Van den Heuvel, die wegens ziekte de dienst mi et kon bijwonen, in deze rouw dienst slechts het Evangelie te verkon digen. Hij achtte het ook een te omvang rijke taak de betekenis van de heer Van den Heuvel voor het nationale leven en de organisaties te schetsen. Hiervoor zou den vele sprekers nodig zijn. Van den Heuvel was een nuchtere Calvinist, die niet hield van ophef en vertoon. Maar het Evangelie kan ook niet ver kondigd worden buiten de mens en z(jn werk om. Het Evangelie is niet slechts ter vulling van stichtelUke uren. Van den Heuvel, aldus dr. von Meyenfeldt. was In z(|n laconieke humor en nuchtere zake lijkheid een gedrevene. In Christus, die op Paasmorgen de grondslag legde voor Z(jn overwinning, heeft Van den Heuvel, de strjjd aangebonden tegen alles wat zich tegen het chr. geloof verzette in het bl(jde besef, dat Jezus Christus overwint. Als thema van zijn toespraak had dr. von Meyenfeldt gekozen 1 Corinthe 15 2627a. De laatste vijand die onttroond wordt is de dood, want alles heeft Hij aan zijn voeten onderworpen. Gelezen werd 1 Corinthe 15 50-38. Nadat nog gezongen waren psalm 897 en 8 en gezang 44 4 en dr. von Meyenfeldt ln gebed was voor gegaan. werd de rouwdienst met orgel spel besloten. Van de aanwezigen autoriteiten noemen we ir. C. Staf, minister van landbouw ad interim, oud-minister dr. A. A. Von deling, dr. A. A. L. Rutgers, vice-presi dent van de Raad va L. Jansen, secretaris economische raad, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; mr. J. van Andel, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Landbouwschap; mr. W R. v. d. Sluis, secretaris van het Centraal Comité en A.R. kiesverenigingen, ver schillende leden van de Tweede Kamer en een aantal departmentale ambtenaren Uiit de kring van de bevriende orga nisaties noemen we als belangrijkste ver tegenwoordigers de heer A Boret Pzn, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland en secretaris van dit verbond, mr. G van Dam, de Chr. Middenstandsbond vertegenwoordigd in zijn voorzitter de heer H. de Mooij en mr. M. G. van der Kaa, de heer H. R Plomp was aanwezig namens het C.N.V. De C.J.B.T.B. was vertegenwoordigd ln de heer R. Bos. Voorts noemen we nog prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof dr. G Kuiper, dr. Jan Schouten, de heer C. S. Knottnerus (Kon. Ned Landbouw Comité), de heren A Warnaar (Chr. Emigratie Centrale) J. van Eibergen. P Stokman, ir. G Wan- sink en vertegenwoordigers van de Arjos, Noorse munitie voor Indonesië De Noorse 6taatsmunltiefabriek Raufosé onderhandelt over uitvoer van munitie naar Indonesië en Tunesië, aldus meldt het Noorse dagblad voor handel scheepvaart. De contracten zullen wellicht spoedig ondertekend worden. Het hoofd van de verkoopafdeling van Raufoss gaf in een gesprek met A P. toe dat er aan verschillendg landen offertes zijn gedaan, doch weigerde de landen te noeme: State. drs. Hub..wilde niet toegeven, dat er feitelijke ran de Sociaal-! derhandelingen gaande zijn. GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Het menselijk vrijheidsideaal van de V.V.D. Er zijn wel donkere vlekken Expeditie opgehouden door sneeuwstormen De heer R. Gütlich te Rijswijk, die met drie reisvrienden een tocht maakt de Ararat in Turkije, heeft zijn activitei ten voorlopig voor een maand moeten Staken. Het i6 onmogelijk door te drin gen in oost-Turkije, zo meldde A.N.P. Er woeden sneeuwstormen en bij Erzurum ligt de sneeuw 4 tot 7 meter hoog. Een auto werd uitgeschakeld Op de Bolu-paê ln Turkije verloor Verkenner-1 (de Ford) de sneeuwkettingen en gleed meer dan 3 kilometer door tot de sneeuw het dak be. reikte Dc deelnemers deden 16 uren over eei afstand van 200 kilometer. Men verspeelde praktisch alle touw en een paar ski's Drie autobanden gingen finaal aan flar den. Met medeweten van de Nederlandse ambassade is thans een groot deel van de expeditievoorraad ln Ankara opgeslagen De jeep, de materiaalwagen, gaat thans naar Noord-Perrië, vanwaar men tegen eind maart hoopt te vertrekken aar de Ala Daghbergen om de Ararat snuit de andere zijde te benaderen. Sootb Pacific Conference. Vierde zit ting wordt 29 april te Rabaul geopend. Nederlands Nieuw-Guinea vertegen woordigd dooi delegaties van zeven leden met rapport uver gebruiken cn geloof met betrekking tot hel welzijn van moe dor en kind, hetwelk door twaalf Pa- POM'S m opgeatokL Crematie H. Ch. C. J. van der Mandere. Het stoffelijk overschot van de heer H. Ch. C. J. va ndcr Mandere zal dinsdag middag te Velsen worden gecremeerd. De dokter kwam maar niet Een huisarts in een Limburgse gemeente had bij zijn huisdeur 'n transparant laten aanbrengen, waarop de elektrisch verlichte mededeling „ik kom" verscheen, wanneer hij in zijn slaapkamer 'n drukschakelaar bediende. Hiertoe had hij besloten om te voorkomen dat zijn huisgenoten s nachts wak ker werden wanneer onnodig vaak gebeld werd. Het systeem voldeed aan de gestelde verwachtingen, doch gisternacht liep de dokter tevergeefs naar de huisdeur. Hij dacht aan een misplaatste grap en begaf zich weer naar bed. Op het ochtendspreekuur ver scheen echter een boze patiënt: hij was het namelijk geweest die 's nacht* had aangebeld. Toen hij de mededeling „Ik kom" had ge lezen. had hij zich huiswaarts he geven en daar de komst van de dokter afgewacht. Uiteraard te vergeefs, want dc arts wist van- zelfsprekend niet wie en waar hij hulp moest gaan verlenen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5