QÊ?- 5 NUw ri ft Henri Wintermans Botermarkt ontleent naam aan vroegere markt Vijfde concert gewijd aan de violoncello ANES van het draaiboek Werkloosheid in Leiden en omgeving nam af NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 7 MAART 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", concert, in tweede deel cabaretprogramma Frans Dumee. Aula stedelijk gymnasium, 8 uur: klas sieke avond van de Leidse Jeugd-Actie met medewerking onder meer van chr toneelgroep Imperium en de klassieke- muziekgroep van K. en G. Logegebouw, Steenschuur, 3.30 uur: bedrijfs-E.H.B.O.-wedstrijden. Consistorie Oosterkerk, 7.30 uur: avond gebed. Antoniusclubhuis, 8.15 uur: uitvoering Accordanto. Aula Hervormde ulo-school, Asserstraat 8 uur: padvindersrevue van de zeever- kennersgroep Jan van Galen, „De wereld rond". Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto- grafen, demonstratie. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-Operette, „Zwed Herzen im Dreivierteltakt" Dinsdag Turk, 8 uur: afdeling Leiden Chr.-Hist. Unie, spr.: A. van Duist en D van der Kwaak, resp. publicist bij de Ned. Chr- Radio-Vereniging en lid van Ged. Staten „Een laatste appel voor de verkiezingen". Antonius-clubhuis, 8 uur: wijnproef avond Leidse slijters. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Toonkunst orkest o.l.v. Louis Stotijn, solist: Enne van Ham, viool, werken Vivaldi, Bocche- rini, J. Chr. Bach, Mozart en Rameaut. Schouwburg, 8 uur: toneel voor oud studenten. OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: propaganda-verkiezingsavond G.P.V. spr.: dr. A. J. Verbrugh te Dordrecht. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur middagpauzebijeenkomst. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O - eursus „Hormonen". Het gulden Vlies, 2.30 uur: Leidse Ver eniging van Huisvrouwen, Leo Uitotenbo- gaard over „Ontmoetingen met mensen, dieren en dingen in vijf werelddelen". OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: modeshow firma Van Strien. OEGSTGEEST: Endegeest ontspannings zaal, 7.30 uur: zustertoneel met „Het boek met het gouden slot". Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Antigone" van Sophocles, voor K. en O. Geref. school Hooglandse Kerkgracht, van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, centrale verkiezingspost van a.r.-kiesver- enigingen, telefoon 21421. Jacobazaal Den Burcht, 8.30 i bijeenkomst centrale ar. kiesvereniging in verband met de verkiezingsuitslagen. Zijlsingel 47, van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, afdeling Leiden Chr.- Historlsche Unie, centrale verkiezingspost. Gebouw Prediker, van omstreeks 8 uur af: bijeenkomst afdeling Leiden Chr.-Hist. Unie ter gelegenheid van de verkiezings uitslagen. LEIDERDORP: gebouw „Irene", ds. Richters te Baarn over „Nieuwe zendings terreinen?", 8 uur, voor Geref. jeugd- cenfcrale. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Antigone", voor K. en O. Schuttershof, 10 uur: opening paasvee- tentoonstelling door mr. J. Drijber, wet houder; lezing van de heer C. Burger, voorzitter van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf. Foyer gehoorzaal, 8 uur: afdeling Leiden N.C.R(eis)V. over „Italië". Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Naituurhist. Ver., vertrek voor strand- excursie naar Noordwijk en Katwijk. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, dr. J. F. Ph. Hers over „Het verzet 1940- 1945" voor Geref. jeugdverenigingen. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Vakantie in Parijs (14 jaar); donderdag: De glorie van het leven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Paspoort der schande (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De vlieg (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Wapensmok kel naar Cuba (14 jaar); van maandag tot en met donderdag: De twaalf gezwo renen (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uu): Gigi (14 j.) Van de universiteit Vrijdag 6 maart: Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: laatste avondgebed vóór de vakantie, met medewerking van Collo gium Musicum. Maandag 9 maart: huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 7.30 uur: buitengewone leden vergadering van afdeling V.C.S.B. met bestuursoverdracht en cabaret. Dinsdag 10 maart: Schouwburg pre mière „Hoed op hol" door toneelgroep van oud-studenten ten bate van het Ned. studentensanatorium. Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot hall 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch •tudiecentmm, elke dag te bezichtigen fcuseen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in d« vakanties), concierge: Kolfmakersteeg Van de heer N. A. Kriek, Oude Rijn 58 Leiden, kregen W(j deze foto van de Botermarkt omstreeks het begin van deze eeuw. Het is het gedeelte tussen de Karnemelksbrug en de Ko- renbeursbrug. Het is niet te verwon deren, dat zich aan deze straat al zeer vroeg winkeliers vestigden, want de daar gehouden markt in boter, kaas, melk enz. trok heel wat mensen aan. Er meerden ook schepen van mensen die buiten Leiden woonden en hier verschillende waren aan de man brachten. In tegenstelling tot de Bree- straat met haar woonkaraktcr en herenhuizen bleef de Botermarkt een voorname winkelstraat. Een rijmpje uit die tijd doelt daar ook op: „De Breestraat is voor de wandelaars, maar de Botermarkt Is voor de hande laars". Ironisch voegde men er dan nog wel aan toe: „En de Jodenstecg is voor de scharrelaars" (Jodenkerk- steeg). In de Nieuwe RUn hebben ook de beurtschippers hun plaats gehad, die de gekochte waren naar de verschil lende plaatsen in de omtrek vervoer den, eerst per trekschuit, later per motorboot. Toen de auto de straat had veroverd, ging deze gezellige commer ciële bedrijvigheid teniet. YVy kunnen nog vermelden, dat oudtijds een hou ten brug lag tegenover de Beschuit steeg. Die is in 1728 wegens bouw valligheid gesloopt. De naam was „Basliaans- of Kerkbrug", In zoverre is de Botermarkt niet veranderd, dat zij een wezenlijk deel van het win kelcentrum is gebleven. En de markt op woensdag en zaterdag heeft ook nog veel .van het vroegere leven over gehouden Leidse kunstkring „Voor allen TTET VIJFDE CONCERT, dat de Leidse kunstkring „Voor allen" in dit AA seizoen hield, was gewijd aan de violoncello. De op dit instrument ver maarde virtuoos Gaspar Cassado, die in Leiden al verscheidene keren is opgetreden, liet zich horen in een afwisselend programma, dat werken van J. C. Bach, Beethoven, Brahms, Hindemith, Fauré en Cassado omvatte; hij werd daarbij aan de vleugel begeleid door Lowell Farr, die zich op deze avond deed kennen als een uitmuntend, muzikaal en technisch gaaf bege leider. Dat Cassado een groot meester op de cello is, wiens technische be heersing van zijn moeilijke instrument steeds opnieuw grote bewondering afdwingt, viel al dadelijk weer in zijn vertolking van de sonate in D van J. C. Bach waar te nemen. De lichte, beweeglijke voordracht paste uitste kend bij de stijl van deze reeds klassieke, sterk Italiaans aandoende muziek. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 ur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat I b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur,.op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag van 1 °t 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag De pianist hield zich bescheiden op de achtergrond waar dit nodig was. Ook Beethovens zevende variaties over e thema van Mozart bleef de puntige, glad de voordracht overheersen. Grotere pro blemen stelde evenwel de sonate in F op. 99 van Joh. Brahms. Brahms is er als nigen, na Beethoven, in geslaagd de binatie cello en piano dienstbaar te maken aan een groots opgezette sonatevorm vi bijna symfonische allure. I De enigszins beperkte mogelijkheden van de cello worden hier, evenals Brahms' sonate in e, schitterend aange vuld door een zeer rijke pianobegeleiding. De kunst is echter de klankverhoudingen van piano en cello overeenkomstig j tuur en inhoud van de sonate tegen el kaar af te wegen, en hierin slaagde name de cellist niet geheel. Zijn op het virtuose gerichte voordracht zijn enigszins scherpe, zeer forse en daar- door soms wat neuzige toon gaven aan zijn partij niet zelden een nadrukkelijk heid, die vermoeide. Wat meer ingeto genheid. wat meer zangerigheid en evei wichtigheid ook, zouden ons in dez prachtige sonate meer hebben ontroerd. Lowell Farr speelde daarnaast zeer fraai en poëtisch. Een zeker gebrek aan rondheid in de cellotoon heeft ons waarschijnlijk de gehele avond enigszins belet, behalve grote bewon dering, voor dit spel ook warme geestdrift te voelen. Wel werd dit bezwaar na de pauze minder belang rijk. In Hindemith's solosonate op. 25 no. 3 bereikte Cassado merkwaardige effecten. Daar deze muziek ons, los gedacht van de technische kanten, vrijwel niets zegt, kwam deze acrobatie ons nogal overbodig Daarentegen wist de solist ons in Fauré's bekende Elégie in c op. 20 te treffen door nobele voordracht. De door hem zelf gecomponeerde Re- quiebros heeft muzikaal weinjg om het s echter voor de cello dankbaar ge schreven en ligt de componist uiteraard »er goed. Het werkje vormde dan ook 2n uitstekend slot van deze virtuose De talrijke toehoorders toonden zich zo geestdriftig, dat verschillende toegiften moesten volgen: een allegretto van Schu bert, Ravels Habanéra, Rimsky Korsa- onvermijdelijke Hommel en ten slot te nog een adagio van J. S. Bach, dat ons toch nog bewees, dat deze grote cellist in staat is een diepere emotie te wekken, wens ook in Fauré had hij daarvan bewijs geleverd. t nam evenwel de indruk niet hele maal weg, dat Cassado juist iets teveel streeft naar een grote toon, waarbij de diepte van de toon en van de voordracht 10 5.30 Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek euvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches cn teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe n, Hannie Bouman, Quirine Collard Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. ZILFA PLEET P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 ROSSEM do CHATTEL DRIESSEN Breestraat 95 enigszins in het gedrang komt. Dat Cas sado niettemin een groot cellist is, kan niet worden betwijfeld. Dr. J. van der Veen Protest studentenraad De Nederlandse Studentenraad heeft bij monde van zijn commissie hoger onder wijs zijn leedwezen uitgesproken ovei feit. dat bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp van wet tot wij' ziging van de hoger onderwijswet betref fende de toelating van onderwijzers er bezitters van middelbare akten tot d« universitaire examens, het reqquest aar de Staten-Generaal van 33 hoogleraren ir de pedagogiek en de psychologie van II maart 1958 zo geringe aandacht heeft ge- De Nederlandse Studentenraad hoopt dat bij de behandeling in de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan dit request ge rede aandacht zal worden geschonken er dat de in het request genoemde en door de raad onderschreven bezwaren tegen de wetsvoorziening bij de beraadslaging zwaar zullen wegen. De Nederlandse Studentenraad spreekt als zijn overtuiging uit, dat hieruit zowel voor de opleiding aan de kweekscholen als voor de studie aan de faculteiten I letteren en wijsbegeerte voordeel is verwachten. voor KOLEN en OLIE OUDE HERENGRACHT 19 - LEIDEN Telefoon 20587 Toeristenavond van Lissone-Lindeman Nu de winter afscheid van ons heeft genomen, de passagiersschepen bij de Beestenmarkt keurig zijn opgepoetst en geschilderd en zich voorbereiden op de komende zomerse vaartochten, nu gaan ook de gedachten van vele reislustige Leidse burgers weer uit naar de zomer vakantie. Om deze voorpret alvast te stimuleren en de te verwachten seizoen- drukte zo vroeg mogelijk te kunnen op vangen, komen verschillende reisbureaus met hun propaganda-avonden. Zo hield de filmdienst van Lissone- Lindeman n.v. gisteren in jle foyer van de Leidse stadsgehoorzaal een toeristen- avond, waarop, na een inleidend praatje over de mogelijkheden welke men de toerist kan bieden, een.aantal lichtbeel den en films werd vertoond. Behalve en kele films over het Schwarzwald en verschillende Westduitse steden ver meldde het programma de nieuwe film „Come Prima" van Tom Hoogland met als onderwerp de Italiaanse Rivièra en „Zon en zee", opgenomen aan boord van Nederlandse koopvaardijschepen tijdens verschillende vakantie-kruistochten. Voorts werd een geheel nieuw object gepresenteerd, de „Airtour-Holland", een organisatie, waardoor goedkope vakan tie-vliegreizen met de grote Europese luchtvaartmaatschappijen konden worden ontworpen. Hiervan heeft men goede verwachtingen. De filmavond zal worden herhaald op Tussen de bladzijden Twaalf gezworenen., peilend tot op bodem van het hart REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Van maandag tot en met donderdag kan men in het Rex-theater de film De twaalf gezworenen zien, een rolprent, die zich angstvallig aan de klassieke regels van het drama houdt: eenheid fan tijd, plaats en handeling. Men blijft steeds in één ruimte: de jurykamer, waarin twaalf juryleden zomaar per post, willekeurig opgeroepen moesten beslissen, of een zestienjarige jongen uit een achterbuurt zijn bruut van een vader heeft neergestoken of niet. Het staat als een paal boven water, dat de jongen schuldig is. En toch De meeste juryleden menen, dat de beslissing slechts weinig tijd zal vergen. Een van hen, een architect, twijfelt evenwel. orden opgevoed De atmosfeer in de jurykamer is druk kend. De meeste juryleden hebben haasl weer weg te komen. Maar hoe verder het gesprek vordert, hoe meer er ook bij dc anderen twijfel ontstaat. Slechts één de eigenaar van een boodschappenbedrijf houdt tot het einde toe vast aan zijn eerste oordeel: schuldig. Hij oordeelt echter zijn eigen particuliere situatie uit- Hij heeft een zoon, voor wie hij alles heeft gedaan, maar die hem in de steek heeft gelaten. Als het hem tenslotte duidelijk wordt, dat hij niet gedreven door een persoonlijk wraakgevoel mag oordelen over een senleven en als hij als laatste het „niet- sehuldig" uitspreekt, is de zitting li einde- Dan heeft men een film gezien, grandioos, zo peilend tot op de bodem het mensenhart, als men maai den aanschouwt. Reginald Rose, die het scenario schreef, heeft zelf als jurylid een dergelijke zaak moeten behandelen. Dit voelt men uit d« hele film: hier is een authentieke werke lijkheid in het geding. Men kan he>t vooi of tegen van de juryrechtspraak later rusten; hier is slechts op een uitermate indringende wijze aan de orde gesteld hoe moeilijk het is over een ander mem oordelen. Overtuigend wordt aange toond, dat men geen enkele sensatie nodig heeft om toch iets te kunnen zeggen, tocb te kunnen doordringen tot de borgen overleggingen van het menselijke hart. (Indringend) Gigi TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur). De film Gigi doet denken aan het vrij te verhaal van Guy de Maupassant „Yvette", al is de afloop dan iets niger. Met veel luchtige vrolijkheid wordt het leven van de fin de siècle Parijs gebracht. Alles schijnt rozengeur en maneschijn en als men daar nie lemaal van overtuigd zou zijn, een losbollige oude heer met dubieuze glimlachjes dit wel even duidelijk ken. Het is oo kheel gewoon, dat r Voor belangrijk deel toe te schrijven aan het weer E DIRECTEUR van het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden 1: vandaag de cijfers verstrekt betreffende de werkloosheid in het Leidse rayon van eind februari. Het rayon Leiden omvat de gemeenten Leiden Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Uit deze opgave blijkt onder meer, dat het aantal werkloze bouwvakarbeiders met 38 afnam. Gebied Nederland 1958 jan. febr. 1959 jan. febr. wijzig, t.a.v. jan. '59 absoluut in 109 1651 Overzicht van de werkloosheid per beroep 10.6 8,5 5,7 Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Textielarbeiders Land- en tuinbouwarbeiders Transportarbeiders Kantoorpersoneel Losse arbeiders Van het totale aantal ingeschreven werklozen zijn er 159 werkzaam op ob jecten van aanvullende werkgelegenheid, welke werken onder gelijke arbeidsvoor waarden worden uitgevoerd, ook wat de lonen betreft, als voor het vrije bedrijf gelden. De geregistreerde arbeidsreserve daalde met 109 tot een totaal van 918. Een februari grote vermindering (vorig Jaar 50) die voor een belangTijk deel is toe te schrijven aan de verbetering van het weer in de laatste weken van deze maand, waardoor de werkgelegenheid in de bouw nijverheid en andere seizoengevoel tge bedrijifsklassen snol toenam. Wij zien dan ook, dat het aantal werkloze bouwvak arbeiders afnam met 38. In de land- en tuinbouw werd hier en daar al een begin gemaakt met de voor jaarswerkzaamheden. Een gelukkig ver schijnsel Is. dat ook de werkgelegenheid in de metaalsector geleidelijk verbetert, waardoor het aantal werkloze metaalbo- 199 189 werkers afnam met 21. Deze verbetering viel vooral te constateren bij de construc tiebedrijven. In de textielindustrie is nog steeds sprake van een grote activiteit. In mige bedrijven is een tekort aan arbeids krachten, vooral aan vrouwelijke, te Het aanbod van vrouwen daalde 112 tot 104. Dc vraag overtreft het aanbod belangrijk. Zoals reeds vermeld, Is de vraag naar textielarbeidsters zeer groot. Ook de vraag in de confectie-indusrtrie overtreft het aanbod. Tot cn met november 1958 lagen de werkloosheidscijfers iedere maand hoger dan die van de overeenkomstige maand van het vorige jaar. In december 1958 Is daarin een omslag gekomen. De aantallen werklozen bedroegen nl. voor de m den december, januari en februari resp.: 974 875 (verschil 108): 1232 1027 (verschil 200): 1182 918 (verschil 260). Benoemingen Leidseh Universiteitsfonds De universiteitsraad van het Leidseh Universiteits-Fonds heeft in zijn jaarver gadering benoemd tot leden van deze raad: jhr. dr. J. N. van der Does (Arn hem), mr. J. Drijber (Leiden), mr. E Elias (Den Haag), mr. D. F. Everts (Aer- denhout), H. A. M. Eijkman, arts (Gouda), jhr. mr. A. Feith (Voorburg), F. H. C. Gaymans, arts (Made), mr. J. A. Brynse (Middelburg), dr. F. W. T. Hunger (Rot terdam), mr. C. de Kempenaer (Arn hem), jhr. mr. F. H. van Kinschot (Lei den), dr. K. E. van der Mandele (Aer denhout), mr P. Plantenga (Amsterdam), jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (Utrecht), mr. W. Roosendaal (Vught), dr. J. F. van Roycn (Rotterdam), ds. M. H. F. Witte- veen en mr. J. L. Heldring (Leidschen- In dezelfde vergadering werden tot ge committeerden benoemd: mr. F. W. van den Berg, mr. P. Heering en jhr. mr. F H. van Kinschot, terwijl mr. H. F. van Walsem tot ondervoorzitter van gecom mitteerden werd benoemd. (Advertentie) Rechtszaken PRAKTIZIJNSKANTOOR VAN TH. J. VAN DER HEYDEN HOGE RIJNDIJK 103A LEIDEN Telefoon 23405 Hoe Leiden spaarde In februari werd bij de Leidsche Spaar bank 1.887.687,88 ingelegd en terugbe taald 1.139.595,45. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 531 en het aantal afbe taalde boekjes 260. Op 6568 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 146.085.25 bijgeschreven. Er werden 953 spaarbusjes ter lediging angeboden met een gezamenlijke inhoud an 25.514.28. Het tegoed der 42.928 inleggers bedroeg in het sind van de maand 3U32.455.31. >m verwaten mil jonairs te behagen. En het huwelijk wordt daarbij als een saaie, benepen in stelling gezien. Het is niet duidelijk, wat de film eigenlijk wil zeggen. Beziet men het einde, dan krijgt men de indruk, dat dit een zij het dan heel lichte vorm van kritiek uitspreekt. Maar de onge bonden sfeer, die de gehele film tekent, en vooral he: meer dan hinderlijke op treden van genoemde oude heer. geven weinig reden tot overtuiging. Zou de film al een vorm van kritiek willen geven, dan is deze toch niet ac tueel meer en het geheel is van dien aard. dat wij moeilijk lot de geringste vorm van instemming kunnen komen. (Smakeloos vraagteken). Paris Holiday CASINO (7 uur en 9.15 uur). Bob Hope. de Amerikaanse tilmkomiek. heeft zichzelf geen dienst bewezen met de film Paris Holiday. Hij schreef het filmscena rio en ruimde bovendien daarin een plaats In voor zichzelf en voor de Franse film komiek Fernandel. Op twee punten faalt Bob Hope; het blijkt, dat hij geen film schrijver is het verhaaltje is erg ver ward en wil op de verkeerde momenten leuk zijn en tevens komt het verschil in kwaliteit tussen Bob Hope en Fernan del op een voor de eerste pijrclijke wijze tot uiting. Bob Hope heeft zich op beide gebieden schromelijk overschat. Had hij een beetje meer zelfkennis gehad, dan had hij moe ten begrijpen, dat het publiek wel om hem wil lachen, als hij alleen in een film speelt, maar dat deze lach verschraalt tot een medelijdend glimlachje, wanneer hij zijn krachten gaat meten met een figuur als Fernandel. Iedere insider buiten Bob Hope had deze uitslag kunnen voorspel len: een geheel ander geval zou het zijn geweest, wanneer Danny Kay* zijn krach ten eens met Fernandel ging meten. De uitslag zou deskundigen nieuwsgierig ma ken. Waarom Fernandel zich in düt avon tuur heeft laten halen. Is niet erg duide lijk. Want zijn overwinning kan niet groots worden genoemd- (Tropische mislukking). De Vlieg LUXOR (2.30, 7 en 9.15). Wetenschap is een schone zaak en geeft het mensdom veel vermaak dit is klaarblijkelijk het motto van de kolder met wetenschappe lijke termen, die men „science fiction" noemt. De filmindustrie maakt zich graag meester van het genre: griezelen slaat nog beter in dan lachen. Sinds er zoiets als atoomwetenschap bestaat is er geen houden meer aan. Jules Verne is het genre met vorige eeuwse deftigheid be gonnen. Toen had het nog enigszins stijl. Nu is het: niets Is ons te dol. Zo'n science flction-filroprodukt is de door Kurt Neumann met vaart geregis seerde Amerikaanse film De Vlieg waar in het een wetenschappelijke onderzoe ker zowaar gelukt een stof (ja zelf6 leven de wezens) in atomen uiteen te doen val len (te desintegreren) en die atomen weer bij elkaar te brengen (te re-integreren). Alles gaat goed tot hij de proef aan zich zelf voltrekt. Laat nu een vlieg tegelijk met hem In het desintegreerhokje terecht komen: resultaat een gereïntegreerde on derzoeker met een vliegekop en vliege- poot en een vlieg met een witte ónderzoe- kerskop en onderzoekersarm. Griezelig hè? Men neemt niet eens meer de moeite het hooggeëerd publiek knollen voor citroenen te verkopen, maar levert direct apekool at (Een griezel ran een film) Paspoort der schande LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur) Nadat men ndeloze films met in de hoofdrol „super- lan" Eddie Constantine te verwerken heeft gekregen, komt deze filmster In Paspoort der schande eens een keer in een menselijke rol. In deze film vertolkt hij de rol van een Londense taxichauffeur, merkwaardige situatie verzeild raakt en tezamen met zijn colega's de moeilijkheden het hoofd gaat bieden. Het thema van de film is een „dankbaar" onderwerp: de handel ln blanke slavinnen. Men kan niet ontkennen, dat deze vrese lijke praktijken ook in Nederland nog •oorkomen. Maar het valt te betwijfelen, of dergelijke films een waarschuwing kun- zijn. Het enige positieve van de film is. dat de moraal juist is: het kwade wordt verwonnen en het goede zegeviert. Voordat men echter tot deze conclusie is gekomen, gunt men de bezoeker een ruime blik in het kwaad. Daarom kunnen de film moeilijk aanbevelen. De scènes zijn niet ongeslaagd; de technische details zijn goed verzorgd en de opzet is origineel. Maar het onderwerp vereist een meer serieuze opzet, wil het werkelijk een juiste bestemming hebben. Heeft het zo'n be stemming niet en beoogt men slechts „vermaak" te geven, dan is de keuze van het onderwerp een demonstratie van ge brek aan goede smaak. (Verkeerd gesteld doel) Wapensmokkel naar Cuba REX (2.30, 7 en 9.15 uur). De film Wapensmokkel naar Cuba heeft het eti ket van de bekende Amerikaanse schrij ver Hemmingway, maar deze auteur zou nog maar weinig van zijn inspiratie te rugvinden in deze film. Het is een ge wone vechtfilm geworden, met de no dige kunstmatig opgevoerde spanningen zijn gewone doel; Jongens ontevreden maken met hun gewone dagelijkse leven, omdat er elders op de wereld zoveel mooie cn spannende avonturen te bele- Doelloze spaning). Zie vervolg stadsnieuwt op pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3