ZONDAGSBLAD Een vrouw ontdekte de parachute-vouw Come Quick Danger PUZZEL VAN DE WEEN vo Lenin en Jules Verne .DE TWAALFDE MAART A ER UIT GELICHT ZATERDAG 7 MAART 1959 r\r*r£": HET LEVEN held van enorm be lang z(jn geweest, en er daarbij »*n gedacht, dat de mensheid toch seer ondankbaar ls. In de loop der jaren lijn er, ver spreid over de gehele wereld, dul- zenden vliegers geweest, die hun leven hebben te danken aan het goed functioneren van hun parachute, maar zo geloven we geen van hen aal, toen h(j behouden aan de grond kwam. ook maar een ogen blik de naam hebben genoemd van de vrouw, die de parachute-vouw uitvond. En duizenden zeelleden hebben bij een schipbreuk het leven behouden, dank zij de man, die er na vele mislukkingen In slaagde het geheim te ontsluieren, waardoor het mogelijk werd berichten over een grote afstand over te brengen zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de telefoon- of telegraafkabel. Maar zijn naam leeft alleen nog voort ln het al langzamerhand uit da mode geraakte woord marconist. IWt-howM De ontdekking van de para chute-vouw maakte het de mens mogelijk ook in de lucht het vege lijf te redden. Zij is te danken aan Kathe Paulus, een Trankfortse, die in 1868 werd geboren. AU ge de geschiede nis van de luchtvaart kent, weet ge, dat ze later als de eer ste vrouwelijke „luchtschipper" beroemd werd. Toen ze 24 jaar was, hebben we gelezen, on dernam ze als eerste vrouw een poging met een parachute uit een luchtballon te springen en behouden neer te komen. Zij demonstreerde in Neurenberg, en van heinde en ver waren duizenden en duizenden toe schouwers gekomen, om te zien hoe de demonstratie zou verlo pen. De sprong-werd een enorm succes. Het enthousiasme van het publiek was uitbundig. Rondreis In geheel Europa werd over haar gesproken. Uit vele steden kreeg zij uitnodigingen om haar kunsten te vertonen. En elke uit nodiging nam zij aan. Zij reisde van de ene stad naar de andere. Overal werd zij luide toegejuicht. Haar naam was bekender dan welke naam ook. Zij werd gefê teerd en in de beste kringen ont vangen, en haar ster rees snel. In totaal bracht zij het tot 147 sprongen. Maar zij wilde meer. Zij wilde de parachute zo vouwen, dat de ze. als klein pakket om het lichaam gebonden, toch nog een middel tot redding voor de in nood verkerende vlieger zou zijn. Een jaar voor de eerste wereld oorlog meende zij daarin te zijn geslaagd. Zelf nam zij de proef op de som, en die proef voldeed. HORLOGE MET PERESAP ,,Zend het alstublieft terug. Het was een verjaars cadeau van mijn broer", schreef mevrouw Blance Maucliffe uit Melbourne (Australië) naar een dame in Engeland, toen ze in de krant had gelezen, dat deze dame in een blik met peresap een gouden hor loge had gevonden. Een jaar geleden had mevrouw Maucliffe, die op een conservenfabriek werkt, het horloge in een leeg blikje gelegd, toen ze aan het werk was, want ze wilde het graag droog houden. Maar het blik met het horloge kwam op de band terecht om met sap en peren te worden volgegoten. ,,Ik begrijp dat- het niet meer loopt, maar ik zou het toch graag terug willen hebben", aldus de laatste regel van haar brief. Werkplaats Toen de opwinding over deze vinding enigszins was bedaard kreeg zij als vrouw, en nota be ne van de legerleiding, opdracht een werkplaats voor vervaardi ging van parachute-pakketten in te richten. Meer dan 7.000 parachu tes gingen door haar handen tientallen oorlogsvliege ervaren, dat die hande chute goed hadden geve onze landgenoot Anthony Fokker, schafte zich haar oarachute-pak- ketten aan. De ..Kathe Lattemann- Paulus-pakketten" bleken in al le opzichten te voldoen. De naam Lattemann was die van de bekende luchtschipper. die haar bij de eerste sprongen in de ruimte had geholpen en met wie ze later in het huwelijk trad. Honden Igor Strawinsky Je componist Igor Strawmsky, die 76 jaar is, heeft nu eerst een verzoek ingediend om ouderdoms pensioen. Hij is daarmee wel wat aan de late kant. want zijn huishoudster heeft hem verield dat hij reeds op zijn 72ste jaar ouderdomspensioen had kunnen ontvangen. We bemoeien ons ook vandaag weer met de dierenwereld. Dr. Ferdinand Brunner van de Ween- se universiteit heeft een onderzoek ingesteld r.aar de gedragingen van honden in het verkeer, en het is hem gebleken, dat. althans de Weense honden, in het ver keer beter opletten dan hun ba zen. Slechts 14 pet. van de hon den die los op straat lopen, heb ben niet veel gevoel voor het mo derne verkeer. De overige zijn, hoewel ze geen aandacht schen ken aan verkeerslichten of ver keerspolitie, in staat de drukste kruispunten over te steken. Zij luisteren nauwlettend naar elk na derend geluid, heeft dr. Brunner ontdekt. Zelfs honden van het platteland met een minimun er varing van gemotoriseerd verkeer, worden, zo betoogt hij, als ze naar de hoofdstad worden over gebracht binnen drie weken vol maakte overstekers. Van de in totaal 44 honden, die op de een of andere manier betrokken zijn geweest bij verkeersongevallen, hebben er 23 de logische konse- kwentie getrokken: zij zijn voor zichtiger geworden. Een kleine minderheid, nl. acht honden, heeft een andere houding aangenomen. Zij blaffen fel tegen auto's, en er zijn er onder hen, die dat alleen maar doen tegen het type auto, dat hen heeft aangereden. 60 jaar geleden voor het eerst: Deze week, op woensdag 3 maart, was het zestig jaren geledendat voor de eerste maal in de geschiedenis een schip in nood met behulp van Marconi's uitvinding, de draadloze telegrafie, kon Vreemde gels Een inwoner van Kopenha gen. is oni bericht, is op straat aangevallen door een uil. Hij kwam uit huis, hoor de plotseling het geluid van een snelle wiekslag en zag nog net, dat de uil naar hem dook. Hij probeerde de vogel te ver- Jagen, doch het dier kon klauw en snavel enige keren in zijn hals slaan, voordat de man naar een lantaarnpaal kon vluchten, hetgeen hij deed we tend, dat uilen niet van licht houden. De vogel liet zijn slachtoffer inderdaad los en vloog weg. Nog een bericht over vo gels. Verscheidene vogelken ners in het Oosten van de Verenigde Staten hebben tot hun verbazing nabtf New York een koperwiek waar genomen, en nu vragen z\j zich af hoe deze Europese zangvogel de reis over de Oceaan heeft gemaakt. De koperwiek is een vogel van ongeveer 20 cm, hij behoort tot de lijsterfamilie en komt overal in Europa voor. Or nithologen zeggen, dat het onmogelijk is. dat de vogel op eigen kracht tegen de heersende winterwinden in naar de Verenigde Staten is gevlogen. Daarom vermoeden zij, dat hij als verstekeling aan boord van een schip de reis heeft gemaakt. Tot dus ver is slechts eenmaal een koperwiek gesignaleerd op Groenland. Maar op het Noordamerikaanse continent was hij nog nooit waarge- worden gered. Op die dag ving het telegraafstation te South Foreland van het licht schip East Goodwin, dat door het stoomschip R. F. Mat thews was geramd, het nood sein: Come Quick Danger, op. Onmiddellijk voeren sleepboten uit ter assistentie en het lukte het verongeluk te schip veilig een haven binnen te brengen. Het Engelse noodsein kwam spoedig algemeen in gebruik, doch in 1906 werd het, op de internationale conventie te Ber lijn, vervangen door het een voudiger Morse-sein: drie pun ten, drie strepen, drie punten: Sindsdien is het s.o.a. honderden malen in de ether geweest, naar men nog denkt, als afkorting van de Engelse woorden: Save our Souls. Voor het eerst werd het uitgezonden op 14 april 1912 door de marconist van de Tita nic, het „onzinkbare" schip, dat op een ijsberg voer en verging. Dit is wel aardig nu toe nog in de Boekenweek zit ten. De Russische revolutio nair Lenin en de Franse auteur Jules Verne zijn de twee schrijvers tvier werken het meest worden gelezen. Dit is ontdekt door Unesco, die in 1957 cijfers over de meest gelezen boeken heeft verzameld. Lenin, zo blijkt uit deze cijfers, wint het in de landen achter het IJzeren Gordijn van Jules Verne, maar in de vrije wereld ver liest de Rus het glansrijk van de Fransman. Lenins werken werden 278 maal vertaald, die van Jules Verne 121 maal. En dit «Ijn cijfers over de werken van andere auteurs: Shakespeare 120 vertalingen, Tolstoi 94. Dostojewski 82, Gorki 78, Agatha Christie 76. Engels 72. Slmenon en Somer set Maugham 67, Dumas, Bal- xac. Twain en Dickens meer 'an 60. Marx. Hemingway, Jack London en Pearl Buck meer dan 50. In de Sowjet- Unie werden tweemaal zoveel werken vertaald als In het land, dat op dc ranglijst de volgende plaats Inneemt: Oost en Wcst-Duitsland. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. lijst, 5. strijdperk, 8. werktuig om te vegen, 12. eenmaal, 13. eiland van Griekenland. 14. de gezamenlijke hoeveelheid, 16. punthoed, 19 bereide dierenhuid, 21. ontkenning, 22. gem. in Limburg, 24. gem. in Gelderland. 25. sportterm. 26. inwendig lichaamsdeel. 27 het oude Mesopo- tamië, 29. deel van het oor, 30. kathedraal, 31. boomloot, 33. voedsel. 35. kubieke meter, 37. tapijt, 39 gem. in Z.-Holland. 42. tuchtroede. 44. vrucht van de eik, 46 rivier in Nederland, 47. in orde brengen. 48. voorwerp ter verlichting. 49 giftslangetje. 51. duivel, 53. zijtak Weser, 55. gil. 58. houten klepper. 60. keurig, 62. telwoord (Eng.). 63. term in het schaakspel, 64. Turks bevelhebber, 66 algemeen ruilmiddel, 68. gordel. 70. visschuit, 72. heuvel in Jeruzalem bekend uit de bijbel, 74. plaats in Gelderland. 76. plaats in Zeeland, 77. hoog bouwwerk, 79. gevlochten koord, 80 tegenstelling van smal. 81. fiine haren zeef. 82. brandverf, 83. bekoorlijk gelegen, 94. gem. in Drente. 85. oorzaak Verticaal: 1. omgang van een toren, 2 verhindering, 3. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 4. onderricht, 5 stad in Drente. 6. wild zwijn, 7. stuk bouwland. 8. schel. 9. voedsel. 10. deel van een fiets. 11. vogel. 15. schoenvorm, 17. platte gebakken steen, 18 keur. kern, 20. nobele, 22. inwen dig deel vari eeiy vis, 23 houten bakje, 26 meisjesnaam. 28. kieuw van een de^Elbe, 32 misten. 34 geestelijke van hoge 10. stad in Duitsland in Gelderland bij Druten. 40. vaste koper in een winkel, 41. omgeslagen voorbovenrand van jas. mantel, enz. 43 roem. 45 meisjesnaam, 50 werp anker. 52. vervoermiddel. 54 zeer groot aantal. 56. gem. in Dren'e 57. dorp in N.-Brabant bij Vechel, 59. slotdeel van een lierdicht. 61 achting. 63. puntig voorwerp. 64. bloem bó grote hartslagader 67 gem. in Z.H., 69 Europeanen, 70 zichtbare voorstelling, 71. de naam van een volk uit de oudheid. 73. als 21 hor. 75. maat. voorbeeld. 76. meer op de grens van de Ver. Staten en Canada. 78. keurig, 80. soort café. I melis. 8. mee. 9. agio. 10. nis, 11. te, 12. lianen. 16. vallei 19. eelt. 21 Drente. 23. kea, 24. Terek. 25 lunet. 26 Uri, 28. Hor. 29. men. 32. passage, 34. tornado. 36 hal ma. 37. moker. 38 tegel, 39. roede. 40. top. 41. rel, 43. kom, 45. mee. 46 roe, 51. Aalten, 52. demon. 53. rinde, 55. lokaas, 57, gek, 59 nee, 60. eender, 61. fel, 63. pats, 65 ark, 66 strand. 69. koord. 70 risee, 73. none, 75. dupe. 78. dag, 79. sir. 81. rob, 82. nel, 84. mi, 86. Ee. Horizontaal: 1 totaal, 6 Hm, 8. mantel. 13. paleis. 14. elegie, 15. p.v17 rob, 18. eel, 20. eis. 21. da, 22. aak, 24. treil. 26. urn. 27 Alem, 28. Heelsum, 30. pree. 31. sla. 32. por, 33. net, 35. Inn, 36 harem, 38. tenor. 40. tiras. 42. ko ket, 44. romer. 47. Eist, 48. kog. 49. snee. 50. Palma. 52. Deraer, 54. Adèle, 56. agger, 58. linde, 60. elf. 62. Eem. 64. neo, 65. aks. 67. eter, 68 kokarde. 71. krat. 72. Nel. 74. notie. 76. kar. 7" Dn. 78. dos, 80 Oss, 81. run. 83. sa, 84 manier. 85. epopee, 87. reiger 88. die, 89. beleid. Verticaal: 1 topaas. 2 T.P 3. aar, f4. alom. 5. leb, 8. Isère, 7. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den «c-hreven. In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop- losslre" Er ziln drie priizen: een van 5,— en twee van 2,50. Reacties In allerlei vorm Een echt .verhaal" over de verkiezingen op de twaalfde maart heb ik niet van jullie gekregen. Wel reacties natuurlek in allerlei vorm. Ge dichten, tekeningen, brieven, maar ik geloof niet, dat de werkelijke adspirant-politici op onze vraag hebben gereageerd. Misschien hadden zjj het wel te druk met hun medewerking aan de verkiezingsacties van de rechtse partijen, die zij nu reeds met volle energie steunen ^n waar op zij straks als ze de leeftijd hebben hun stem zullen uitbrengen. RECHT (S) VOORUIT Ik heb vanzelfsprekend heel wat brieven gekregen maar uit de inhoud daarvan bleek mij, dat wat „Ruimte voor jullie" betréft we eerlijk gezegd in een wat lastig parket waren ver zeild. Reacties als: „ik ben „maar" een meisje en echt, over politiek heb ik me nooit druk gemaakt" of „op een verkie zingsdag is het wel leuk zo maar eens door de stad te slen teren en bij de verschillende kranten de uitslagen te volgen" bewezen, dat verkiezingen en politiek de meeste van jullie nog niet helemaal „liggen". Commentaar overbodig de tekenaar arm, jong een aardig beeld sen, die in het stemhokje het vakje rood gaan maken. Veel vertrouwen in de verkie zingsuitslag heeft Bram de Bakker uit Alblasserdam. In zijn gedicht z.-gt hij „maar over d'uitslag straks hoef ik niet te verzinnen. Want zonder twijfel zullen thans de recht- sen winnen". We kunnen dus wel zeggen, dat overal de me ningen doorklonken: recht(s) vooruit! Maar goed ik wil in onze ru briek toch graag erschillende meningen laten horen. Bijvoor beeld die van Piet van der Heide, een zestienjarige uit Den Haag. Hij zou als hij het voor het zeggen had, graag één grote christelijke partij willen hebben. „Met zijn allen ben je toch veel sterker en heb je toch veel meer invloed", zo redeneert deze briefschrijver. Al heel lang werken de christe lijke partijen naar er toena dering, die voor deze verkie zingen nog niet kon worden gevonden, maar misschien zal de wens van Piet van der Heide en met hem van vele jonge i nog wel e vulling gaan. De zaak van de politiek is nu eenmaal niet zo eenvoudig als Coby Andel uit Barwoutswaar- der (bij Woerder het in haar overigens bijzonder geestige gedicht „Vier b'-'-esde heren" voorstelt en vaarir zij de ex cellenties Zijlstra, Beel, Staf en Witte op un gemak er gens liet zitten wachtm op de verkiezingsuitslag om daarna weer blij van zin n£ar Den Haag te laten teruggaan om de plaats op hun departement Claziena de Niet uit Schevenin- §en noemde twaalf maart een ag van groot belang voor rijk, Over 14 dagen: Heb je 't zelf voor het zeggen Ik bedoel precies, zoals het hier staat: over veertien dagen heb je het zelf voor het zeggen. De afgelopen weken hebben we het met zijn allen over geld, televisie en politiek gehad, nu geef ik eens geen onderwerp op. Dit is overigens een dringend „ver zoeknummer", omdat jullie me bijna elke week hebben gevraagd zo maar iets te schrijven. Ik geloof, dat ik het eigenlijk niet meer hoef te zeggen, maar ik doe het toch maar: tekeningen, verzen en foto's zie ik ook graag binnenkomen. In een hoek op de enveloppe: Ruimte voor jul lie en het moet allemaal vóór de 16e maart binnen zijn. Vol gende week hebben we het dus over jazz. Je kunt er nog tot maandag a.s. mee terecht. We kregen van Cor den Duik een hele serie goeie cartoons, die ik graag zo nu en dan eens als een pittige „pepernoot" in „Ruimte voor jullie" wil ge bruiken. Het heeft niet veel, of eigenlijk niets, met stemmen te maken, dit gedicht. We zetten het er dan ook „zo maar" ln, omdat het toch wel de moeite waard is zo'n vers eens te lezen. Het is van P. Storm, leerling van een chr. kweekschool te Rotterdam, die beloofde ook eens een stukje proza te zullen schrijven. Graag! (Dezer dagen krijg je voor dit vers wel de postbode aan de deur). Spotprenljes en politiek: al jaren onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Wat zeg je van deze? Piet van der Heide uit Den Haag, die overigens, zoals je in deze rubriek kunt lezen nog meer op zijn lever had, tekende de P.v.dA.- en de V.V.D.-kippen, die eikaars veren pikken. Het ge bruikelijke bedrag volgt. KNAP STUK WERK Margreet Buisman (Den Haag) liad de lente in het hoofd en heeft dit voorjaarsachtige gevoel in de gestuurd. Binnenkort komCn we wel uitgebreider aan het voorjaar toe in deze rubriek, 'k zal de ge dichtjes bewaren. K DECEMBER Zo ik overdrijving toen wel het stuk willen noemen van Leen van Dongen (Rotterdam) die een bijzonder interessante uit eenzetting gaf over byna alles, wat met de stembus heeft te maken. Het is een hele verhandeling over de opzet, het doel en de beteke- i heel i zijn besteed. Goed ORIGINEEL met een bijdrage van Annekf Storm (Monster), die de 5e decern ber door haar verhaal Iaat spe len. Ook dit stukje gaal de mar Sinterklaas, weer eens u Wel een origineel gegeven lag ten grondslag aan het stuk van P. den Breejen (Hardinxveld-Giessen- dam), 't Gaat o m. over een familie, die aan politiek doet, niet zo maar, docli op het hobby-achtige af. TEGENHANGER 1 te ko- Het onderwerp „klassieke mu ziek" zou Bert Aalbers graag eens onder de loupe nemen. Een tegen hanger voor de jazz van volgende TIJDLOZE STAD Het leven is er fel en haastig: tussen grauwe steen-kontrasten staat de Mens als eenling of als Massamens Wegen ademen gejaagd snelverkeer in en uit de gfote stad En waterlinten spoelen schepen naar de kaden Grijpers omklemmen Exotische waren Een meeuw duikt omlaag In het hart tikt de klok; de tijd verstomt, waar typewriters hun antwoorden spuwen naar Hamburg en Rio lawaai-geluiden (de klok tikt door) octopus-agenten souverein spelen met nors-grommende auto's Als de nacht valt, filteren lantaarns lichtkegels op stomme keien Het duister' o de na-ijlende stad De tijd staat één ogenblik stil. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen van de •serie dame-offers, welke wij u in onze rubriek van 21 februari jl. voorzetten. 1. Bernstein—Najdorf. l.Te8!Lf5 (Indien 1. Dxc2, dan 2.Txf8:t Kh7 3.Lg8t Kg6 4.Txf6 mat of ook 3. Kh8 4.Lb3t en wint) 2.Txa8!Txa8 3.gxf5 Dh5 4.Te4 Dh3 5.LI1 Dxf5 6.Th4t! gxh4 7.Dxf5 Pxf5 8.Lxf6+ Kg8 9.d7! en zwart gaf het op. 2. Rlemann—Stephan. I.cxb7ü Dxdlt (Op 1. Td8 volgt 2.Da4t Ld7 3.Dxd7+ Txd7 4.b8Dt Pc8 5,Dxc8t Ke7 6.Dxd7t en 7.Df7 mat) 2.Dxdl Td8 3.Dxd8tü bene vens b8D en wint. 3. Carls—Bernstein. 1. f4 2.Tg5 Ddlt 3.Kg2 f3t 4.Kf2 (zwart moet het schijn baar opgeven, maar4. Dgltü 5.Kxgl f2t 6.KI1 Lh3t 7.Ke2 flDt en mat in enkele zetten. 4. KotovBernstein. 1. De4 2.Th8t Kg6 3.f5t exf5 4,Dxh6tü en mat op de vol gende zet Miniatuurproblemen Wjj hebben altijd een zwak gehad voor miniaturen: in de schaakpartij, in de pro blematiek, in de eindspelstudie. En wij staan hierin niet alleen, dat is ons vaak genoeg gebleken. Het is daarom, dat wij met bijzonder veel genoegen kennis genomen hebben van een probleemboek van dr. Werner Speckmann, getiteld „Strategie im Schaehproblem - 242 Miniaturen". Het aantrekkelijk uitgevoerde werk is uitgegeven bij Walter de Gruyter Co. Genthinerstrasse 13, Berlijn W 35. De prijs .is DM 9.20. Voor wie het niet precies mocht weten: Miniaturen zijn problemen waarbij in totaal slechts 7 figuren (van wit en zwart samen dus) te pas komen. Dat is heerlijk, zult u denken. Die problemen kunnen vast niet zo moeilijk zijn als die waarin méér mate riaal voorkomt. Wij willen u graag ln die waan laten, mede omdat de problemen welke wij, ter vulling van deze rubriek uit het boekje selecteerden, stellig niet de moeilijkste zijn. Maar de moeilijkheid is ook het belang rijkste niet. Veel belangrijker is of u aan deze miniaturen plezier beleeft! Wij wensen u dit bij het bestuderen van het viertal problemen, dat wij uitzochten, gaarne toe. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavckoorde, GoudreineG straat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 18