Mr. dr. De Vries in Alphen over de Chr. -Hist. Unie Het gaat om de majoriteit van het beginsel Christen kan politiek niet apart zetten De Lofstem en Excelsior gaven een geslaagde zanguitvoering Weinig belangstelling voor mooie zangavond Blindganger ontdekt bij spoorlijn Alphen NltUWE LEIDSCHE COCRANT DONDERDAG 5 MAART 1959 ISTERAVOND heeft mr. dr. K. de Vries uit Leiden op uitnodiging van de Christelijk-Historische Kiesvereniging Groen van Prinsterer in gebouw Concordia te Alphen gesproken over „De C.H.-beginselen als op dracht en stuwkracht". Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. van den Oever, leidde deze de spreker met een enkel woord in. Mr. dr De Vries stelde in de eerste plaats de vraag waarom wij allen op 12 maart weer ter stembus zullen gaan. Dit gebeurt om 150 Kamerleden te kiezen, aan wie wij ons vertrouwen schenken. Spreker maakte daarbij een verge lijking met het zakenleven, waarbij wij ook aan een vertegenwoordiger van een zaak vertrouwen schenken, omdat deze onze belangen goed weet te behartigen. Zo moeten wij ook denken als wij straks de volksvertegen woordigers gaan kiezen. Ook dan .zullen wij moeten stemmen op die ver tegenwoordiger, die wij ons vertrouwen waard achten en die onze belan gen het best behartigt. De C.H.U. stelt, dat het bij deze verkiezing niet mag gaan om het succes van de partij, dus méér stemmen, méér zetels, méér macht, maar om de macht van het beginsel; het stemmen is een middel, het doel is het beginsel. Bij de C.H.U. gaat het om het geloof aan het eigen beginsel, dit beginsel is ook uitgangspunt van het verkiezingsmanifest van de Unie. De Unie wenst een rege ring die haar roeping verstaat, namelijk gehoorzaamheid aan Gods Woord, de soevereiniteit van God en niet de volks soevereiniteit De regering moet luiste ren naar de Christelijke Kerk. Het be stuur van het land moet ook gericht zijn op nationale welvaart, maar dan ook welvaart voor iedereen. Vervolgens behandelde de inleider en- L1SSE Feestavond Chr. Geref. jeugdverenigingen In de kerk aan de Veldhorststraat hiel den de Christelijke Gereformeerde jeugd verenigingen gisteren een feestelijke jaar vergadering onder leiding van ds. D. H Biesma. Deze sprak een inleidend woord naar aanleiding van enkele Bijbelgedeel ten. Bij het grote feest van Nebukadnezar bleven de jongemannen standvastig in het belijden; daardoor konden zij de vlam menzee van de oven trotseren Zij deden dit, omdat zij door Gods Geest waren ge sterkt. D6. Biesma hoopte, dat ook de tegenwoordige jeugd de kracht van het belijden alleen in God zal zoeken. Dan ii men tot grote dingen in staat. Piet Sohalk hield een inleiding over het koninkrijk der hemelen, dat komt, wan neer alle tegenstand zal zijn gebroken en er een eeuwig, zalig leven op de nieuwe aarde ie. Nadat Marijke Ippel had ge declameerd, brachten Melis Biesma. Ank Uittenbogaard en Bram Faas met bege leiding van het kerkorgel blokfluitmuziek ten gehore. De penningmeester liet een somber ge luid horen en daarom wekte ds. Biesma de leden op de verenigingen uit de finan ciële nood te helpen door een flinke gift. Ouderling G. A. Kamerman hield namens de kerkeraad een hartelijke toespraak, waarin hij tot getrouwheid in het Bijbel onderzoek aanspoorde. De avond werd verder gevuld met proza, vossenjacht en samenzang. Men be sloot met het bondslied. Mr. dr. Verkerk over de A.R.P. in de aanval In De witte Zwaan vergaderde de ar. kiesvereniging Nederland en Oranje on der voorzitterschap van de heer A. G. Schalk. Er was veel belangstelling. Mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop en lid van de Tweede Kamer, 6prak over A.R.P, in de aanval." Tegenstanders spreken dikwijls over het ■wonder, het toeval of het bedrog van de anti-revolutionairen. Het is een wonder, zo zegt men. dat er een A.R.P. is. Nergens op de wereld vindt men zo'n partij. Dr. Verkerk bestreed dit; ook andere landen hebben partijen, gebaseerd op de Bijbel. Het woord „toeval" kent geen anti-revo lutionair. Bedrog moet van de hand wor den gewezen. Wij zullen niet in de verdediging blijven en klappen afwachten, maar wij moeten tot de aanval overgaan, aldus de spreker Wat hebben wij aan loonronden en be zitsvorming, wanneer de gulden ieder jaar met 2%*/t daalt? Het voornaamste in de aanval van de A.R.P. is, dat zij 'n christe lijke partij is die strijdt voor een onaf hankelijk, christelijk en bloeiend vader land. De bloei kan worden bewerkt door een vergroting van de werkgelegenheid. Laten de gemeenten, die dat kunnen, zelf het woningbeleid voeren. De A.R.P. voert een strijd voor het algemeen belang der bevolking en staat op de bres voor de belangen der achtergebleven gebieden in Nederland, aldus de heer Verkerk. Flink gespaard In februari werd bij de Rijkspostspaar bank 47 889,23 Ingelegd en 27.504,52 terugbetaald. kele praktische punten, waarbij hij erop wees, dat ondanks prlcipiële verschillen het toch altijd mogelijk is met andere partijen op technische punten samen te Kenmerken Sprekende over het onderwijs in ons land. zei de heer De Vries, dat de CHU niet tegen de openbare school is, maar dan een openbare school, waar ook gods dienstonderwijs wordt gegeven, een open bare school dus met de bijbel; dat moet mogelijk zijn naast de christelijke scho len. Hierbij wees hij op de roeping, die vooral de christelijke scholen in deze ontkerkelijkte wereld hebben. De drie kenmerken van de CHU c(jn: VOORHOUT Ouderavond chr. school Er was gisteren veel belangstelling voor de kijkavond van de christelijke school. Van 7 uur af tot half negen kon den de ouders het werk van hun kin deren bekijken en met het personeel over de vorderingen spreken. Er werd druk gebruik van gemaakt en daarbu bleek de goede verstandhouding in de schoolgemeenschap. Aasluitend hieraan werd de ledenver gadering gehouden onder voorzitter schap van ds. J. W. de Jong, Hervormd predikant. Deze sprak een welkomst woord en las Lucas 8. Secretaris P. van Nieuwkoop deelde mee, dat de school door 52 leerlingen wordt bezocht. De penningmeester meldde een nadelig sal do van enkele honderden guldens, ont staan door niet verwachte uitgaven, die echter niet jaarlijks terugkeren. Het schoolfonds daarentegen heeft ruim dui zend gulden in kas. De penningmeester werd herkozen. De heer N, van den Blink, hoofd van de school, vertelde iets over de op 20 maart met de kinderen te houden ouder avond. Meegedeeld werd, dat in de paas vakantie de school zal worden voorzien van centrale verwarming. Er waren veel vragen, die getuigden van grote belang stelling voor het dagelijkse leven op de school. de kritische Instelling van de partij, de eerbied die men heeft voor het leven en de openheid voor de volheid van het leven. Achter het (jierengordUn en bam- boegordijn worden dese punten In nega tieve sin ten uitvoer gebracht. In positie ve sin betekent dit. da( men in de CHU alles kritisch mag bekijken, ook de me ning van de eigen vertegenwoordigers De eerbied voor het leven bewijst de ge moedelijkheid. waarmee de CHU-leden de zaken afdoen, geen fanatisme dus. maar stellig ook geen halfslachtigheid. De openheid voor de volheid van het leven wordt uitgedrukt door het platte land ook kansen te geven, dus derentra- lisatie Wij geloven aan het doel en de richting van de geschiedenis. Hierbij wees de in- lieder op Matth 28 19, waar het gaat om het zendingsbevel: ..Gaat dan heen en maakt alle volken tot Mijn discipelen". Ten slotte merkte mr. De Vries op, dat het bij de komende verkiezingen gaat om de majoriteit van het beginsel. Conservatief Vervolgens sprak de heer J de Ruiter, lid van de Tweede Kamer, over conser vatief en progressief, waarbij hij inging op de sterk gewijzigde houding van en kele ex-ministers van de PvdA, zoals mi nister Suurhof, die voorheen geen enkele loonsverhoging duldde en nu propaganda maakt voor hogere lonen. In deze geest sprak hij ook over de weduwen- en wezenwet en de regeling voor de IJssel- meer-vissers. De PvdA heeft op ieder, die niet achter deze partij staat, het stempel conservatief gedrukt. De heer De Ruiter noemde het verkie- aingsmanifest van de CHU zeer reëel; het gaat daarbij niet om een kreet, maar om De heer Van den Oever sloot de verga dering. na dank te hebben gebracht aan de beide sprekers. Koudekerk-Hazerswoude Mr. dr. Veerman sprak voor de a.r. kiesverenigingen Voor de A.R. kiesverenigingen Nederland en Oranje te Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk sprak gis teravond in het verenigingsgebouw mr. dr. A. Veerman van Rijswijk het onderwerp: „Onze taak nu e de toekomst". Hij begon met de op merking, dat de A.R. Partij kernge- Nog even en dan zal de minia tuurstad Madurodam haar poor ten weer openen. Om precies te zijn op 25 maart. De huisjes en gebouwen en alles wat er verder in het stadje te pronk staat zijn weer uit de opslagplaats gehaald en naar buiten gebracht. Foto: arbeiders leggen de laatste hand aan een van de straten. Achterstand op gebied van ondernemingsraden De commissie ondernemingsraden van de Sociaal-economische raad overweegt ten onderzoek naar de remmingen en bezwaren, die tot vertraging van de instelling van een ondernemingsraad kunnen leiden. In dit onderzoek zouden ook moeten worden betrokken de be- drenfstakken waarin die remmingen en bezwaren zich niet of weinig voordoen. Men heeft in sommige bedrijfstakken een ernstige achterstand geconstateerd WOUBRUGGE TN DE OUDE Hervormde kerk gaf gisteravond de christelijke gemengde zangvereniging De Lofstem een uitvoering, waaraan het zusterkoor Excelsior uit Leiderdorp medewerking verleende. Dirigent Hans Boelee te Leiden toonde, dat hij met het beschikbare stemmenmateriaal veel weet te bereiken. De aanwezigen konden genieten van een afwisselend program ma, dat verschillende moeilijke zangnummers bevatte. Opvallend was de goede articulatie uan de Nederlandse teksten. Beide koren gaven blijk van een zuiver muzikaal gevoel; de kwaliteit uan het gebodene vertoont een stijgende lijn. Toegewijd koor in TER AAR CHRISTELIJKE GEMENGDE zangvereniging „Looft den Heer" te Ter Aar gaf in de Hervormde kerk gisteren een zangavond. Zo'n uit voering van het plaatselijk koor zou men een evenement in het dorpsleven kunnen achten, ware het niet, dat er maar een zestig plaatsgenoten van hun belangstelling blijk gaven. Staat de muziek in Ter Aar niet hoog aange schreven? Dat zou jammer zijn voor het zo toegewijde koor en niet minder voor de muzikaal gedistancieerden, die niet weten, hoeveel ze missen. „Looft den Heer" is een keurige zang vereniging. Alle dames en heren versche nen in witte blouse, respectievelijk witte shirt en verder in stemmig donker. Uiterlijkheden zijn vaak heel belang rijk, omdat ze een zekere gesteldheid kunnen aanduiden. Deze uiterlijke ver schijning deed ons prettig aan. De heer M. J. Markx behoort zeker niet tot de show-dirigenten. Integendeel, mo gen we wel zeggen. Zijn bewegingen zijn uiterst beperkt en niet zelden, als hij dienst doet als begeleider, bijna tot niets Contactavond geslaagden bij Samsom te Alphen TVE contractloze periode in de gra- -L' fische bedrijven werkte even eens door in de verdere overeenkom sten en zo heeft ook de leerlingenop leiding enige tijd in de lucht gehan gen, doordat de centrale- en de dis trictscommissies hun werk niet de den. De gebruikelijke diploma-uitrei king onder leiding van de D.O.C. had dus ook niet plaats, maar de firma N. Samsom N.V. wilde dat zo niet laten passeren voor haar leerlingen en op een contact-avond met de ouders zijn de geslaagden gisteren toege sproken. Zij kregen enkele vakboek- ïs aangeboden. De heer J. B Samsom had de leiding in deze uitstekend geslaagde bijeenkomst ij zei verheugd te zijn. dat alle Samsom- leerlingen zijn geslaagd en dat ze de status jongezel hebben bereikt. Daarmee ze er echter niet De he«r Samsom dankte de chefs, leermeesters en voor- ïen voor hun werk. Het doel van hun taak omschreef hij als tweeledig: de jongelui opleiden tot vakbekwaamheid en vormen tot mensen in het bedrijf- De geslaagden wees hij op hun verant- oordelijkheid. De talenten moeten wor den gebruikt. De geschiedenis van de vijgeboom in de Bijbel leert, dat er alles In het voorjaar van 1945 heeft ook onze gemeente ruimschoots haar deel gehad van de bomaanvallen. Die waren dan met name gericht op de spoorlijn Leiden Utrecht, wel staakten de Spoorwegen, het trd. De spoorlijn is enkele malen goed geraakt, er is ook materiële schade voor de bur gerij aangericht, ook z(jn niet alle bom men ontploft. Veehouder H. Voorbij, Steekterweg 47, weet ook van de bommenregen mee te praten. Zijn weilanden telden niet minder dan achttien bomtrechters. Hij weet ook. dat er op 27 maart één is afgeworpen, dichtbij de spoorlijn, die niet ie ontploft. Hij had hiervan kennis gegeven, maar en kele onderzoekingen in de naoorlogse jaren leverden geen resultaat op. Toch zat het hem niet lekker en toen hij las. dat in aodere gemeenten nog steads blind- ganger* worden gevonden, heeft hij de •aak opnieuw aanhangig gemaakt Ditmaal met succes. Want de mensen Van de mljnopruimingsdienst uit Nijme gen zijn tot de ontdekking gekomen, dat de bom niet lag op de plaats waar deze de grond in sloeg, op ongeveer vier meier diepte De bom was namelijk op een zand plaats terechtgekomen en als het ware teruggestuit; ze lag op enkele meters af stand van de plek waar ze de grond in ging, slechts twee meter onder het opper vlak. Vandaag zouden de mensen van de mijnopruimingsdienst de bom, die ver moedelijk ongeveer 250 kilo weegt, weg halen, zonder die te laten springen Het bleek namelijk mogelijk de ontsteking on schadelijk te maken. Voor de betrokken veehouder is een en ander een grote ge ruststelling. Toneelavond In het Nutsgebouw is gisteren de eerste avond gehouden van twee bijeenkomsten, waarop de toneelclub Scheepepraet van N. Samsom N.V. op uitnodiging var de cul turele commissie uit de christelijke be sturenbond het stuk Maria Stuart speelt, over welk stuk wij onlangs uitvoerig heb ben geschreven. aan kan worden gedaan dit te bevorderen, maar de verantwoordelijkheid voor ons allen ls, dat er vruchten komen. De geslaagden zijn de drukkers: R. de Grauw, W. van Hanswijk en Ton de Rid der; de zetters P. Rijnsburger en W. Ver hagen en de binder H. van Veen. De heer N. J. van Hulst, hoofd van de afdeling personeelszaken, hield een leer zame causerie over: Opleiding Hij gaf een definitie van het woord en merkte op. dat de lichamelijke groei zich spoediger voltrekt dan de geestelijke. Leiden in de goede zin, zei hij met name tot de leer meesters, is sturen naar een bepaald doel en loslaten. Zij die worden opgeleid, dienen in de eerste plaats volwassen te willen zijn. eigen verantwoordelijkheid te willen Na de pauze was er een leuke scrabble- wedstrijd onder leiding van de heer J. Kouwenberg. De jonge drukkers wonnen, met de binders op de tweede plaats. De heer P. Pater, chef-arbeid, vertoonde onder de titel De natuur in onze omgeving, een deel van zijn wel bijzonder mooie collectie kleurendia's. De heer Kort, chef van de zetterij, wees in een dank- en slotwoord op de grote waarde van het voortdurende contact met de ouders. HAZERSWOUDE Voorlichting huizenbouw Voor belangstellenden houdt de heer M. J. Noordam. gemeente-architect, mor genavond van 7 tot 9 uur op het bureau van gemeentewerken, Dorpsstraat 99, zit ting voor het verstrekken van inlichtingen over de bouw van een eigen woning. Schoolbazaar Gistermiddag ii de jaarlijkse bazaar voor de school met de Bijbel geopend en de belangstelling ww onmiddellijk goed te noemen. Kinderen verdrongen zich rondom de grabbelton en bij alle stands heerste een gezellige drukte. Het school bestuur verwacht ook dit jaar weer, dat de bazaar het mogelijk zal maken kos ten te betalen die niet uit andere bron nen kunnen worden bestreden. Urgentieprogramma van het K.N.L.C. Het Koninklijk Nederlands landbouw- comlté heeft gemeend, nu de gunstige ont wikkeling van de nationale economie weer in de belangstelling staat, aandacht te vragen voor de landbouwproblematiek. Het heeft de agrarische desiderata in een urgentieprogramma vastgelegd, dat han delt over de afzet der landbouwprodukten (door verhoging vetgehalte consumptie- melk, bevordering school me Ik ver strek king enz het structuurbeleid (snelle ruil verkaveling enz.), prijs- en loonbeleid en belastingen (afschaffing grondbelasting gereduceerd. De eventuele gelaatsmimiek is ons ontgaan, omdat die niet van een rug is af te zien. Men mag aannemen, dat deze koorleider-van-de-oude-stempel op de repetities veel en degelijk werk doet en dat zijn zanget* hem daarvoor dank baar zijn. „Looft den Heer" bezit, naar verhou ding, veel goede, klankvolle stemmen En de samenzang klinkt ook meestal lang niet slecht, in het piano en mezzo Maar in het forte komen de krach tige mannenstemmen nogal eens te nadrukkelijk opzetten. Enkele van deze vurige zangers detoneren dan ook lichtelijk, zodat de vaste, gave damesklank wat in de verdrukking geraakt. Gelukkig kwam deze verstoring van het evenwicht niet zo heel vaak voor Maar een grotere mate van ingetogen heid bij de heren zou de homogeniteit in alle gevallen zeker ten goede komen. We Ijopen ook, dat de heer Markx ertoe kan komen, zijn programma's vrij te hou den van werken, die veel voorbereiding vragen en al die insDanning toch eigenlijk niet meer waard zijn. Psalm 93 (Brandsen) en Psalm 103 van de negentiende eeuwse brave organist F.eltje Moharh, kunnen ons werkelijk niet meer tot vervoering brengen. Hendrik Altinks „Lauda Sion Salva- torem" (hij componeerde van Thomas Aquino's beroemde sequentie alleen eerste strofe) klinkt nog altijd goed zoals het koor het werk vertolkte, ook boeiwid. Tussen Altinks en Mobachs geestelijke werken in, stond als een vreemde gast. „Vroeg in de morgen" van Lex Karse- meyer (bekroond in 1955 met de schoon heidsprijs). Weliswaar bevat deze beval lige pittige gesyncopeerde marsmelodie nauwelijks één noot van Karsemeyer (een Grieg-begin, een bekend Italii wijsje, enzovoort), maar de muziek lóópt, is licht en fleurig van klank en maakt zangers (die het keurig deden) en toe hoorders blijmoedig. Overigens hoorde men met genoegen naar Ivanovici's „Do- nauwellen" en een Humoreske ovei Ne derlandse liedjes van Cor Steentjes Handel en Haydn brachten met resp. een „Arioso" en een „Danklied aan God" weer de ernstige sfeer terug. Een klein meisjeskoor zong, ter onder breking van de zang der groten, een aan tal liedjes, waarvan enkele echt mooie („Wandel mee" van Piet Lustenhouwer, .Wildsang" van J. Duin) Ze deden het laidig zuiver cn bijna altijd welklinkend. Het slotlied was Edward Elgars Land of hope and glory", maar dan op de Ne derlandse tekst, door beide koren voorge- Joh. i iVolfswinkcl KOUDEKERK A. D. RIJI\ Schaaknieuws Uitslagen van de onderling gespeelde wedstrijden van de Koudekerk.se schaak club: groep 1: J. ColljnG. Snatersen 1—0; R. Geerlof—L. v. d. Wulp 1—0; H van Vliet—J. de Wit 1—0; R. Geerlof—J. C. van Egmond 0—1; G. Snatereen—J. C. van Egmond 01; L. v. d. Wulp—A. Hoo- geveen 10; R. GeerlofH. Boelee 10. Groep 2: J. CokT. de Jong 01; J. Ravain—A. J. de Witte 1—0; T. de Jong— J. Cok 1—0; A. ScheerJ v. Nleuwen- hulzen 1—0; A J de Witte^J Colljn 1—0; T de Jong—A Spelt 0—1; J Cok—J v Nieuwenhuizen 0—1; J. Ravain—T. de Jong 0—1; A. J. de Witte—J. Cok 1—0. Opbrengst bazaar De bazaar voor de Herv. school heeft het mooie bedrag van 1450, opgebracht., De heer S. Coupen heette onder anderen welkom burge meester Van Wageningen en ds. Over- gauw, die de avond sloot. Het program ma werd geopend door het meisjeskoor van de Lofstem. Na een aarzelende in zet van Andriessens „Een Schepping", verdienstelijk op het orgel begeleid door Huug Boer, toonde dit frisse koor in het tweestemmige Barmhartig is de Heer van Mobach, dat het over goede kwali teiten beschikt. Het zuiverst was de weergave van Panls angelicus, dat ook in de moeilijkste passages ritmisch goed werd vertolkt Het gemengde koor zette fris in met „Ik hoor trompetten klinken" van Ch. Martens en „Gelukkig is het land". Ook sloegen de verschillende partijen zich goed door het technisch moeilijke werk van F. MóhringPsalm 145 met vele modulaties. De alt-solo van Adrie Slingerland klonk wat ijl in de grote kerkruimte, doch muntte uit door zuiverheid. Met het gemengde koor van De Lofstem zong zij drie geestelijke liederen van F. Mendelssohn. Het dameskoor van De Lofstem, nog geen dozijn leden tellend, toonde zeer goede capaciteiten, zowel bij twee- alt driestemmige liederen Geopend werd met Jubilate Deo van Gumpelzhaimer iets te moeilijk voor zulk een kleine ABBENES t' ijftig jaar getrouwd Zoals we enige tijd geleden al meldden, hoopt het echtpaar J. SchutteA. Schutte-Eveleens, wo nend in de Dr. J. P. Heijelaan, aan staande dinsdag zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. Na in Nieuw- Vennep te hebben gewoond, verhuis de het bruidspaar precies 25 keer. De heer Schutte (74) heeft vroeger grond gevaren en is nu zadelmaker; zijn vrouw is 69 jaar Met 1 van de 8 kinderen utoont het echtpaar thans in Abbenes. LEIDERDORP Jaarfeest Geref. clubs Gisteravond werd in het gebouw Irene aan de Hoofdstraat het jaarfeest ge vierd van niet minder dan negen jeugd clubs, waarop jongens en meisjes gaan in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. De heer L. Schipaanboord, voorzitter van de oudersvereniging. sprak het welkomst woord en hoopte, dat de aanwezigen deze avond een goede indruk zouden krijgen van net veelzijdige werk op de clubs De leiding van het feest berustte bij de heer C. Bos. Het programma bestond onder meer uit schetsjes, liedjes, hei bekijken van werkstukjes en een vertel ling Aan de werkstukjes konden de ouders duidelijk zien. waarmee hun kin deren op de clubs „creatief" worden be ziggehouden. ltlJI\SBURG Cefa bracht Toxi In de Maranathakerk vertoonde de Cefa gisteravond de hartveroverende film Toxi, het verhaal van een jeugdig nege rinnetje. wier leven een groot deel van de tragiek van de zwarte wereldbevolking uitbeeldt. Opgenomen in een Duits gezin eet het meisje zich in deze kring toch of r Ala r veel verwikkelingen het besluit wordt ge nomen om het zwarte vondelingetje in een gesticht te doen opnemen, vlucht ToxL Pas als ze weg is, beseffen de familie leden stuk voor stuk welk een fijn mei» je die Toxi toch wel is en niemand heeft daarna nog bezwaren tegen haar terug keer De film leert onder meer, dat men wel heel gemakkelijk kan oordelen over het rassenprobleem, zolang men er aelf niet bij i> betrokken. Jaarfeeet C.B.T.B. Morgenavond kwart voor acht houdt de afdeling Rljnsburg van de C.B.T.B. een feeatelljkc jaarvergadering in het gebouw aohter Avondrust. bezetting. Beter, zuiverder en vloeien der klonk vooral de sop ran en partij in Gott geb' uns heut ein gute Nacht, een hoogtepunt van de avond. Ten slotte klonk nog< psalm 23 van F. Schubert. Excelsior, hoewel kleiner van bezet ting, toonde grote kwaliteiten. De bari ton- en baspartijen waren soms ieU te dominerend. De hymne Rejoice in the Lord klonk in deze kerk zeer goed, als psalm 130 van J. Gelineau. Ten slotte zongen beide koren nog enkele bekende christelijke liederen sa men, zoals Voorwaarts christenstrijders. De heilige stad en Het verloren akkoord Ook hierbij toonde de heer Boelee zijn capaciteiten als koorleider. Peraoneelsavond Jachtwerf Van Wijk. In „het oude raedthuys" werd giste ren een bijeenkomst gehouden voor het personeel van de jachthaven Van Wijk. De hoofdschotel van het programma be stond uit de vertoning van een prachtige kleu nfilm Denemarken en de Noorse fjorden. Ir. Th. P. Tromp uit Eindhoven, wien zeewaardige zeejacht „De witte raaf" deze tocht maakte, vertelde eerst uit voerig over de navigatie op zee en alles wat bij zeilen te pas komt. Vervolgens konden de aanwezigen ge nieten van het prachtige Scandinavische landschap, waarlangs dit, bij Van Wijk gebouwde jacht, voer. Gespaard Bij de rijkspostspaarbank aan het post kantoor te Woubrugge werd in de maand februari ingelegd 6.944,20 gulden en terug betaald 3.306,90 gulden. Er werden S nieuwe boekjes uitgereikt. TER AAR Bloemisten-vakkring Onder leiding van de heer N. A. Hoo- gervorst vergaderde de Bloemistenvak kring. De heer C. Gelein, assistent van de rijkstuinbouwconsulent, hield een ven handeling met lichtbeelden over de bloe menteelt in het algemeen. Deze teelt heeft zoveel facetten, dat men aich bij de bespreking moet beperken tot enkele kanten, aldus spreker. In het algemeen besprak hij de eigen teelten, zoals jers, rozen, fresia's en chrysanten. In de eerste plaats moet men trachten met bloemen aan de veiling te komei die men elders niet teelt. En dan nog in de meest gunstige tijd, om een zo groot mogelijke winst te kunnen maken Om de concurrentie het hoofd te bieden zal de kweker moeten zorgen voor primi kwaliteit. Er zijn andere landen waa men goedkoper kan produceren dan in ons land. De kassenbouw, die men de laatste jaren toepast, wijst in deze rich ting. Aan de hand van kleurendia's gaf de heer Gelein een uiteenzetting van druppel bevloeiing in bloemenkassen. De vergadering hield zich opnieuw bezig met de uitreiking van teeltrecht aan jonge kwekers. De jonge bloemist kan deze vergunning aanvragen vóór 1 augustus van het jaar waarin hij 24 j wordt. Uit het jaarverslag van de set taris, de heer P. B. van Smoorenburg bleek dat het ledental van de kring gestegen tot 168. De voorzitter was perio diek aftredend en de leden kozen to nieuwe voorzitter de heer M. Keyzei In het bestuur werd gekozen de heer A. den Haan. Bij de rondvraag werd de houding het bestuur gekritiseerd ten aanzien het uitgeven van teeltvergunningen jonge kwekers. De leden wilden dit teeltrecht zoveel mogelijk aan de jonge tuinders toestaan om hen in stas stellen een eigen bedrijf te stichte Groene Krols Vrijdagavond 6 maart houdt de afdeling van Het Groene Kruin haar jaarvergade ring. in café Van Acker, des avonds onr 7 30 uur. Het bestuur heeft in verband met de moeilijkheden over het verbreken van de combinatie met Woubrugge Nieuwveen en de tijdelijke benoeming zuatcr Knibbe een verklaring aan leden laten bezorgen over de gang zaken die tot dit bealuit heeft geleld Het bestuur wijst erop, dat de besprekingen met de door de ledenvergadering benoem de commlasie van onderzoek hebben plaats gehad. Van dit onderzoek zal de commissie op deze jaarvergadering ver slag uitbrengen. Het bestuur heeft daar- aan een motie van vertrouwen verbonden. Rode Krul* Het Rode Kruis heeft ln de zaal Van Acker een filmavond gegeven. De belang stelling hiervoor was zeer gering, wat ge zien de films die werden gedraaid, Jam mer waa. Vertoond werden „De taal der bloenoen". „Met volle kracht vooruit", de film over het werk van het Rode Kruis en de hoofdfilm „Paula". Dee middags had men enige honderden kinderen bezig gehouden met strips, die de Jeugd vee) vreugde hebben gegeven. zond is, mede doordat zij een krach tige jeugdorganisatie bezit. De oproep, die in 1959 van de stembus uitgaat, kon wsl eens belangrijker zijn dan die in voorafgaande jaren. Elke stemming Is van grote betekenis, omdat zij een uitspraak geeft van het Neder landse volk. Zo heeft de uitslag van da stembus strijd in 1946 een krachtig neen doen ho ren tegen de doorbraak en die uitspraak werd in 1958 herhaald Hierbij zij echter opgemerkt, dat ln dit laatste geval velen alleen maar materiële belangen hebben laten spreken. Ook voor deze verkiezingen zijn we in dit opzicht niet gerust. De VVD heeft grote winst behaald en speculeert op de genen. die alleen maar vragen, van wie zij het meest te verwachten hebben. Hierop speculeert ook de PvdA. Spreker stelde de vraag of het reëel mag ge noemd worden, allerlei stoffelijke voor delen als programmapunten te gebrui ken. Zoals men het doet. spreekt men, nu de PvdA geen regerlngsverantwoordelijk- lijkheid meer draagt, eigen voormannen vaak in de Kamer teuoncestcl- de 'gedachten hebben ontwikkeld De eisen, die zjj stelt, zijn ook door eigen ministers in 13 Jaar niet verwezenlijkt De uitspraak b(j de stembus I* een geestelijke uitspraak. Met de eigen vaste koers zijn ook w(J voor welvaart en voor uitgang. Politiek Is een Ingewikkelde zaak, waarbij hel een met het ander ten rste Bovendiei Nederlandse politiek samrnge vlochtn met die van het buitenland. Vandaar da het onmogelijk moet worden geaeht. eet plan voor langere duur gevei Daar» stemmen we mannen, die lei zelfde beginsel, dat ook ons dierbaar is. Christelijke politiek Is een prineipiële zaak Een partt), die het geloof tot een particuliere zaak maakt. Is voor ons on aanvaardbaar. En juist omdat de poli tiek en geloof samenhangen. Is politiek ook een simpele sask. Het belangrijkste is het KoninkrUk Gods. Al het andere is daaraan ondergeschikt, ook In de poli tiek. Daarom kunnen we niet meedoen aan de glijdende werkweek, evenmin als aan de gokzucht. Alle mensen zijn beperkt en zondig. Ook de overheid gaat hieraan mank. Daarom mag de macht van de overheid nooit te groot zijn. De overheid bevnr- dere, dat de onderdanen leven ln vrij heid en met verantwoordelijkheid A.le gezag la uit God en als zodanig moeten we de overheid eerbiedigen. Onl os rn akelij k Dat de pobtlek voor de christen een onlosmakelijk deel Is van zijn levensge heel, moet ook blijken ln het maatschap pelijk leven. Verdwijnt de christelijke po litiek, dan zullen op den duur ook de uren geteld zijn vin christelijke school, radio en sociale beweging. Door de poli tiek wordt men telkens voor een keuze geplaatst. Bij de stemming van 1959 liggen de tegenstellingen rechts-links scherper dan voorheen. De brede basis heeft veel zegen voor ons land gebracht. Iedere politieke combinatie moet ech ter na enige tijd verdwijnen. Dit geldt ook voor de brede basis, vooral ook om het compromis, dat hieraan ten grondslag lag. Natuurlijk is er zonder compromis niet te regeren. De democratie leidt ook daar toe. Maar dan ook: geen onderdrukking van minderheden of dictatuur van een enkele partij. De brede basis veronderstelde regeren met een minimumprogram. Dit bracht spanningen tussen Kamer en minister Vandaar dan ook. dat de PvdA zelf haar ministers naar huis zond. Hier dreigde de dictatuur van een fractie, die door dc Ka mer niet werd aanvaard- De tegenstelling bij de stembus ligt niet, zoals weieens wordt voorgespiegeld, in progressief—conservatief, mnar in links-rechts. De werkelijke tegenstelling Immers ligt in de vraag of men wil leven uit het christelijk beginsel, ook op poli tiek terrein, ja dan neen Waarom willen wij christelijke politiek? Omdat wij In de politiek God hebben gezien en de oproep hebben gehoord om soldaten ie zijn In het leger van Jezu# Christus. HILLEGOM Samenwerking wordt door de A.R.P. niet geaehuwd In het jeugdhuis Weltevreden te Hille- gom heeft mr. W Aantjes vnnr de r kiesvereniging een rede gehouden over het onderwerp: Vreest God en houdt Zijn geboden. De ARP is een volk;- partij in de ware zin des woords. 7-ij is dit, omdat zij haar uitgangspunt heeft in wsl alleen tol heil van het volk kan zijn. omdat zij zich tot het hele volk richt .n omdat zij terwtlle van het hele De A RP is ztrh ervan bewu«t. dat zij een minderhridsparti) is Samrnm-r- king met andere partijen die de i.e. staande rechtsorde eerbiedigen, wordt daarom niet bij voorbaat afgrwerm, Toch is op het ogenblik me' in Ie zien, hoe samenwerking met de PvdA na de verkiezinger De kloof sterk totstandkoming van rechts kabinet wordt het derd door eem gunstige verkiezingsuit slag voor de A R P De bijeenkomst stond onder leiding Stegeman. NIEUWE COMMANDANT REGIMENT CHASSÊ Tot commandant van het regiment in fanterie Chsssé ln Maastricht is benoemd luitenant-kolonel A. Luteyn, die op 2 rt reeds in functie i- getreden Hij volgt luitenant-kolonel C. Klaui op. Overste Luteyn was laatstelijk com- landant van hel 4«stc bataljon infanterie Steenwijkerwold.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7