ZIJLSTRA C.H.U. niet tot elke prijs kabinet in nieuw vestigingen ROTTERDAMSCHE BANK Geheimzinnige moordaanslag op Duitse wapenhandelaar Economie en Financiën Bijzonder goed jaar voor de Westlandsclie Bom ontplofte in het centrum van Frankfort Offensief middenstand tegen expositierage Werkloosheid loopt terug Eerste Kamer vecht voor de spijtoptanten s WOENSDAG 4 MAART 1959 MR. H. K. J. BEERNINK IN AMSTERDAM: Men zal ons moeten nemen zoals ive zijn TJ7IL MEN DE C.H.U. aan een kabinet laten deelnemen, dan zal men ons moeten nemen zoals wij zijn. Wij zijn van nature gouvernemen teel geneigd om het de regering niet moeilijker te maken dan strikt nood zakelijk is. Maar dat betekent niet, dat wij tot elke prijs aan een kabinet zullen deelnemen, aldus verklaarde de voorzitter van de Christelijk- Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, in zijn openingsrede voor de buitengewone algemene vergadering der unie, die vandaag in Krasna- polsky te Amsterdam in aanwezigheid van vele honderden christelijk- historischen uit het gehele land is gehouden. Mr. Beernink vervolgde: „Wanneer de P.v.d.A. in de oppositie zal blijven, zal zij het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer zij buiten het kabinet zal blij ven. De partijen, die dan zonder de P.v.d.A. aan een kabinet moeten deel nemen wie het zullen zijn weet nie mand zullen de dure plicht hebben een gezonde sociaal-vooruitstervende politiek te voeren, die de P.v.d.A. geen wind in de zeilen zal geven. Ons land moet geregeerd worden Ons land heeft behoefte aan een kabinet met een nationaal karakter en ministers, die het landsbelang boven het partijbelang zullen stellen. Ons land heeft bepaald geen behoefte aan partijgangers van welke richting dan ook." Vrij uitvoerig ging mr. Beernink in op oorzaken van en de aanleding tot de ka binetscrisis. Nogmaals werd uitdrukkelijk vastgesteld, dat de belastingvoorstellen slechts de aanleiding waren, maar dat de eigenlijke oorzaak dieper lag. nl. in de toenemende meningsverschillen in de P.v.d.A. zelf, meningsverschillen, die heb ben geleid tot verlies bij staten- en raads verkiezingen. Grote ontevredenheid is e: in de linkervleugel van de P.v.d.A. ovei wat door de socialistische ministers er kamerleden is bereikt, of niet bereikt geen socialisatie van de particuliere mij nen, van het hoogovenbedrijf, van d< steenindustrie, van de bouwgrond var het bankwezen enz. Reeds deze ontevredenheid is een be wijs van het feit, dat Nederland niet so cialistisch is of wordt geregeerd. Bewapening De Unievoorzitter wees vervolgens op het gevoel van onbehagen in.de P.v.d.A over de bewapening en het atoomvraag- stuk. Met nadruk zei hij dat ook de chri- telijk-historischen deze zaken niet licht vaardig mogen behandelen. Zij houden nauw verband met de christelijke ethiek en eisen een voortdurende bezinni „Eigenlijk gaat het hier om crete vraag, nl. wat kiest gij: het gevaar van een Russische bezetting of de moge lijkheid van een atoomoorlog, waarbij middellijk zich een andere vraag opwerpt, nl. of niet juist de vrees voor ee oorlog nog de enige rem voor de heersers uit Moskou vormt," aldus de heer Beer nink, die aankondigde, dat het vraag stuk op de zomerconferentie zal worden behandeld door prof. Van Niftrik e neraal Calmeyer. Verontwaardigd Na nog op een derde verschilpunt in de P.v.d.A. de kwestie Nieuw-Guinea te hebben gewezen en op, in het alge meen, de ontbindingsverschijnselen partij, welke sneller zijn gekomen dan menigeen dacht, ging mr. Beernink ii een aantal merkwaardige uitspraken socialistische zijde, o.a. dat de andere partijen de rijken willen sparen en de ar men willen trappen. „Ik leg dit verwijt met verontwaardi ging naast mij neer. Wij christelijk-histori- schen trappen niet. Wij sparen de rijken niet en trappen de armen niet. Wij willen belastingen naar draagkracht, hetgeen be tekent, dat de mensen met hoge inkomci hoge belastingen moeten betalen. W hebben daartegen nooit bezwaar gemaakt, al rijst wel de vraag, of, vergclekei het buitenland, de belastingsohroef niet al te sterk is aangedraaid. Wij willen tevens een politiek van sociale rechtvaar digheid." Niet weggejaagd „Ook leggen wij naast ons neer het ver wijt," aldus de heer Beernink, „dat de socialistische ministers zijn weggejaagd, weggetart en weggepest. Wij C.H. zijn de socialistische ministers loyaal tegemoet „Oplossing" In Indonesië heeft men de zoveelste „Oosterse oplossing" gevonden voor een van de njjpendste problemen: de geleide democratie van president Soekarno. De president, die 2ich reeds omgeven had met een nationale raad van vrienden, wilde van de tegenwerking der grote partijen af door een nieuw parlement te benoemen. De regering Djoeanda wilde daar niet aan en het leger evenmin. Het leger wil klaarblijkelijk de president ook niet helemaal voor gek laten staan met zijn luidkeels verkondigde hervorming en men heeft een fifty-fifty-oplossing ge vonden, die de helft van het parlement intact laat, de andere helft uit benoemde leden laat bestaan, waarbij een flink aantal vertegenwoordigers van het le ger, die echter geen stem hebben, aan gezien het legerbuiten de politiek wenst te blijven. Veler gezicht is gered, ie situatie is op andere wijze gecompli ceerd geworden, het volk zal er niets a an hebben en de communisten zullen daar zjj by spinnen. (Vrij Nederland) getreden, zelfs dermate loyaal, dat ons uit eigen kring meermalen de vraag is ge steld of wij tegenover hen niet wat min der soepel konden optreden. Bepaalde uit spraken van de oud-ministers Suurhoff en Hofstra moeten wij ook met veel zout korreltjes nemen. De eerste heeft aangedrongen op verzachting vai meenteclassificatie, maar waarom heeft hij tijdens zijn ministerschap die ting zelf niet bewerkstelligd? En als de heer Hofstra zegt. dat er een zekere te is voor verhoging van lonen en salaris sen, verwijs ik hem naar een uitspraak van zijn collega Suurhoff uit het najaar van 1958, inhoudend, dat rust op loonge- bied beslist noodzakelijk is. Niets gezegd „Allerwonderlijkset," zo vervolgde de unievoorzitter, „doet ook aan de bewe ring van oud-minister Hofstra, dat de defensieuitgaven te hoog liggen. Waarom heeft hij dat niet gezegd, toen hij minister van financiën was? Die is vanouds de be waker van 's lands schatkist. Tegen te hoge uitgaven moet hij protesteren. Waar om heeft hij dan niet in de ministerraad geprotesteerd? Hij heeft dit niet gedaan." Mr. Beernink behandelde vervolgens ook enkele V.V.D.-uitspraken Van Riel, vice-voorzitter der V.V.D., dat het mogelijk moet zijt duur een vermogen te „Ik hoop," aldus de Unievoorzitter, „dat hij ons dit kunstje eens zal leren. Mis schien denkt hij aan de voetbaltoto. Jam mer overigens dat de heer Van Riel niet een eeuw vroeger heeft geleefd. Toen was de liberale partij in ons land oppermach tig. Inplaats van verwerving van vermo gens was er toen sprake van diepe en bittere armoe." „Neen geen nooit" Terugkomend op het nieuwe kabinet bestreed mr. Beernink de uitspraken van prof. Oud: eerst „neen" tegen een kabinet met socialisten en liberalen, later: Neen betekent niet nooit. „Wat heeft men nu aan zo'n uitspraak? Is het trouwens noodzakelijk, dat de kie zers zich uitspreken over een kabinet, dat er na de verkiezingen komen zal? Ik acht dit staatsrechtelijk en staatkundig beden kelijk, maar ook praktisch onmogelijk. Over de kabinetsformatie kan pas ge praat worden, wanneer de uitslag bekend zal zijn. Prof. Oud zegt: geen socialisten en liberalen in een kabinet. Van A.R.-zijde wijst men de brede basis af. Minister Klompé wil niet met de P.v.d.A. in een kabinet, tenzij excuses worden aangebo den in verband met de inhoud van enige tijdschriftartikelen. De heer Andriessen van de K.V.P. heeft gezegd, dat de K.V.P. slechts in een kabinet wil samenwerken met die partijen, die de kinderbijslagver zekering willen aanvaarden. Hij kan we ten, dat men in c.h.-kring bepaald niet staat te trappelen van ongeduld om deze wet te aanvaarden. Heeft hij wellicht be doeld. dat de K.V.P. niet met de C.H.U. in een kabinet wil zitten? Als ik alle uitlatingen eens overzie, voorspel ik een uiterst moeilijke kabi netsformatie. De C.H.U. wil zich ik zei het al niet uitlaten over een kabinet dat moet komen." Geen details Naar het oordeel van mr. Beernink zal dit nieuwe kabinet er verstandig aan doen geen tot in allerlei details uitge werkt regeringsprogram op te stellen Men zal het eens moeten zijn over enkele hoofdpunten van regeringsbeleid, j overigens moeten beseffen, dat niemand kan voorspellen, hoe in een vierjarige periode de ontwikkelingen zullen zijn. „Met het veel te uitvoerige regerings programma van 1956 hebben wij leergeld betaald," zo zei hij. In het slot van zijn rede gaf mr. I nink een antwoord op de vraag wat de C.H.U., positief, tot ons volk te zeggen heeft. Zij wil een principiële politiek voe ren en daarbij ook een open oog hebben voor de zakelijke belangen. Zij wil een bestuur van ons land, gericht op een rechtvaardige verdeling van de nationale welvaart, waarbij bijzondere aandacht dient te worden geschonken aan degenen, die het moeilijk hebben: de mensen de lage lonen en salarissen, met de klei ne pensioentjes, de kleinen onder de klei ne zelfstandigen. De C.H.U. wil ruimte en openheid naar alle zijden, meer lettend op de synthese dan op de antithese wil zich niet opsluiten in een gevoel christelijke eigenwaarde, maar zich midden van ons volk rekenschap geven van de gewichtige beslissingen die ii concrete situatie moeten worden geno Mr. Beernink besteedde ten slotte dacht aan een aantal essentiële punten uit het verkiezingsmanifest van de C.H.U. In het begin van zijn rede wijdde hij enkeieg evoelVolle woorden aan mr Kolff. Hij had ook vandaag gaarne in ons midden willen zijn. God heeft het ders beschikt. God nam hem zaterdag uit ons midden weg. Een kortstondige ziekte maakte een eind aan een zeer besteed leven," aldus mr. Beernink op wiens verzoek enkele ogenblikken stilte ter nagedachtenis van mr. dr. Kolff in acht werden genomen. Nieuwe parlementaire zittingsperiode Het ligt in de bedoeling, dat de opening ier nieuwe parlementaire zittingsperiode op vrijdag 20 maart, nodig geworden door de vernieuwing van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal geschieden door Struycken als minister van binnen landse zaken. Waar U ook woont of werkt de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw hereik Blijkens het verslag over 1958 hebben de resultaten der N V Westlandse hypo theekbank en aangesloten hypotheekban ken van het afgelopen jaar die van he1 vorige boekjaar nog overtroffen. Na af trek van de bedragen, benodigt vopr ven nootschapsbelasting cn pensioenvoorzie ningen, bedraagt de winst f 1.866.242 (vo rig jaar f 1.691.151). Voorgesteld wordt hij de Wes'landsche het dividend te bepalen per aandeel f250. waarop 10 pet. verplicht is gestort op f 10.50 (vorig jaar f 9). per gecombi neerd aandeelbewijs van f 1000. w? 10 pet verplicht is gestort, op f 42 (vorig jaar f 36) en per aandeel van f 2.500. waarop 10 pet verplicht is gestort, op f 105 (vorig jaar f 90). Per oprichtersbewijs zal een bedrag f 448,34 (vorig jaar f 376,60) worden uit gekeerd. Door toevoeging uit de s stijgen de reserves tot f 19.204.800 f 18.531.000). Op hwpotheek werd uitgezet f 56 951.900, afgelost werd f 41.892,300. Op 31 decem ber 1958 beliep de hypoCheekportefeuillc f 309.034.700 (vorig jaar f 293.975.100 De gemiddelde rente van hypotheken bedroeg in 1958 4,565 (v. j. 4.275) procent de gemiddelde pand brief ren te j. 3.433) procent. Faillissementen Opgeheven: mevr M Chi wen-Telkamp. v h slgi Den Haag: C Swiebel. C r Graaf Co) W H van Leeu renwi nkel Ierst e r ■an Neeklaan 64 :rlen. 12-2 E E Zoetihoi >rl.. NV Kinderwagenfabriek Hee ren veen. def voor 1 aannAppingedi M-A. 1130 uur; 35-2 NV M L A de Smit. voo uur; 36-2 P van Breukt Den Haag. voort verh 2-4 t Gulden span. ar. 20-2 D Har- i. voorl. verh Postorderbedrijf lorl verti. 13-4 igraaf. E EN volkomen verwoeste auto met e en zwaargewonde man tussen de brokstukken alsmede tientallen gesneuvelde ruiten was het resultaat van een geheimzinnige bomaanslag, die gisteren op klaarlichte dag in het centrum van Frar,«-%\ werd ge pleegd. Het slachtoffer van deze daad, Rusland geboren Duitser, overleed enkele minuten na de aanslag. De man was juist zijn auto gaan zitten en wilde temid- 1 van de drukte van het morgenspits- r zijn wagen starten, toen de ontplof fing zich voordeed. Later bleek, dat een bom onder de zitbank was verborgen, die ontplofte zodra het contactsleuteltje werd omgedraaid. Het onderzoek in deze moordzaak speelt zich af in een geheimzinnige sfeer. Pas gisteravond laat vertelde de politie dat de LTET tentoonstellingswezen is in Neder- land slecht georganiseerd. Nauwe lijks heeft de leverancier zijn stand op de Horecabeurs weer afgebroken of textielbeurs komt zijn aandacht vragen. :en lederwarenbeurs kan de midden stander misschien ook wel zaken doen <n dus stuurt hij een aanvraag in om ook roor deze tentoonstelling expositieruim- c ter beschikking te krijgen. Zo gaat het twaalf maanden van het jaar door. vervelende is, dat teveel tentoon stellingen worden herhaald en menig le verancier wordt gedwongen aan een ex positie, waarvan de resultaten twijfel achtig zijn, toch deel te nemen. Daarom heeft de middenstand zich ge organiseerd m de Nederlandse ve: ging van exposanten, waarin men verweren tegen de steeds verdere uitbreiding van de tentoonstelling! •ereld in ons land. Deze mededeling deed de heer P. F. Blokker op een pers conferentie ter introductie van de 14de Internationale huishoudbeurs, die van >t en met 25 maart in het RAI- gebouw te Amsterdam wordt gehouden De heer Blokker, die directeur is van deze beurs, vertelde dat bij de ko mende expositie verplichtingen de buitenlandse standhouders worden opgelegd. Hun artikelen moeten ook in Nederland verkrijgbaar zijn, zodat het publiek zich bij eventuele klach ten terstond tot de Nederlands porteur kan wenden. Het gev geweest dat de directie wordt stroomd met verzoeken van buiten landse fabrikanten hun een vertegen woordiger in Nederland aan te wijzen. De buitenlandse exposanten zijn af komstig uit West- en Oost-Duitsland, België, Zwitserland, Engeland, Frank rijk, Denemarken, Noorwegen en Zwe den. Zij vertegenwoordigen samen met de Nederlanders ongeveer 300 bedrijven. t wordt, zoals de heer Blokker het uitdrukte, een echte gezinsbeurs. Tot de ;venementen behoren o.m. een Deense dag, de verkiezing van de poppenmoe- der van het jaar, aan welke wedstrijd een 1000 kinderen kunnen meedoen, en het aanwijzen van de model-echtgenoot- 1959. Maandag 23 maart iVordt ten slotte uit enkele honderden kandidaten Miss Brii in het Apollo-paviljoen gekozen. De a res zal in het R Al-gebouw fees telijk worden gehuldigd. Blijkens een opgaaf van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid be liep de totale geregistreerde mannelijke arbeidsreserve eind februari 120.600. Daar. van waren er 98.200 werkloos en resp. 22.390 op aanvullende weiken te werk ge steld. Eind januari van dit jaar bedroeg de totale reserve 127.840 man, en het aantal werkloze mannen 160.850. Er waren er toen 20.990 op aanvullende werken werk zaam. Eind februari 1958 bedroegen deze aantallen reap. 124.170, 101.180 en 22.990 Per eind februari van dit jaar waren er 6.160 werkloze Sonia Gaskell verlaat definitief Ned. Ballet Het bestuur van de Stichting Het Ne derlandse Ballet heeft medegedeeld, dat Sonia Gaskell, die sedert de oprichting de leiding van dit ballet heeft gehad, heeft verzocht van 1 septemebr 1959 deze leiding te worden ontheven. Na uitvoerige besprekingen met mevrouw Gaskell heeft 't bestuur aan dit verzoek voldaan, daarbij uitdrukking gevende aan zijn grota dankbaarheid jegens de schei dende leidster voor hetgeen zij voor de danskunst in het algemeen en voor het Nederlands Ballet in het bijzonder heeft gepresteerd. Het peil waarop dit zich thans bevindt, dankt 't aan mevrouw Gaskell Het bestuur blijft streven naar hand having van dit peil. De voorbereiding van het volgende seizoen zal worden voortgezet door de huidige zakelijk leider, de heer Jan Huckrieda. aam van de overledene Georg Puchert as en dat hij van beroep zakenman was. Meer wilde de politie niet loslaten, aar ingewijden beweren dat Puchert, die 43 jaar was. tijdens de oorlog als of ficier bij de Wehrmacht heeft gediend. Na jaren te hebben doorgebracht ln een Russisch krijgsgevangenkamp, zou hij de laatste tijd geld als water hebben ver diend door in wapens te handelen. Vol gens dezelfde zegslieden zou hij Alge- rebellen onder zijn vaste afnemers hebben gehad. De aanslag l(Jkt als twee droppels water op een die twee jaar geleden is gepleegd om de Hamburgse wapen handelaar, Leonhard Schlüter. Deze bracht het er levend af. Ook hjj le verde wapens aan de Algerijnse na tionalisten. In november vi in hat vorig Jaar werd ertegenwoordiger van de Algerijnse, regering in ballingschap door een onbekende voor het gebouw van de Tunesische ambassade in Bonn neer geschoten. en ernstig gewond. De Westduitse regering verklaarde na deze aanslag, dat men er niet van houdt dat politieke geschillen van buitenlan ders op Duitse bodem worden uitge vochten. lm Hr M K A'dam. ontv. 1 fl TIP+ 1 Lfl. Bootz' Oude Genevor Nwe. Limericks inz aan H. Bootz, A'dam Minister Struycken wil zijn opvolger niet binden (Van onze parlementsredactie) pJE HEREN Diepenhorst (a.r.), De Vos van Steenwijk (lib.), Van Brug- gen (c.h.) en mevr. Luyckx-Sleijfer (kath. v.) hebben gisteren in de Eerste Kamer (bij de behandeling van de justitiebegroting) aangedrongen op een soepeler toelatingsbeleid ten opzichte van de z.g. spijtoptanten. De verruiming van de toelating van deze mensen, waartoe de regering onlangs heeft besloten, achtten deze senatoren niet voldoende. Zij schet sten de onhoudbare toestand, waarin velen van deze mensen verkeren, en spraken hun misnoegen uit over het wel zeer langzame tempo, waarin de visum-aanvragen van spijtoptanten worden behandeld. Minister Struycken (justitie a.i.) meende echter zijn opvolger niet te mogen binden «a"een 5°*cr' voor de toelating van spijtoptanten bestemd bedrag dan /22 Vz miljoen. 150 spijtoptanten in Nederland laten en deze mensen tot financieel „vast te houden' tot en met 1963 door met van 150 spijtoptanten per r komt dit het rijk voor de komende vijf jaar op een bedrag van ƒ80 miljoen te staan en hieraan meende mr. Struycken het nieuwe kabinet niet te mogen bin den. De nieuwe regering zai het toela tingsbeleid opnieuw kunnen bezien. dat de regering in zeer beperkte opnemingscapaciteit van ons land geen ongelimiteerde toelating van spijtoptanten e.d. tot grondslag van haar beleid kan nemen. Men zal dit kun nen billijken, wanneer men bedenkt, dat de eerste repatriëringsgolf nog niet een» is verwerkt. Er zitten nog steeds repa trianten in contractpensions e.d. Het zou dan ook onverantwoord zijn een tweede repatriëringsgolf te laten komen over een land, dat nog zo volop in de huis vestingsmoeilijkheden zit. Al met al ligt het niet op de weg van de huidige re gering beslissingen te nemen, die voor rekening van haar opvolger komen. Vanuit de Kamer was geklaagd over het langzame tempo, waarin de visum- aanvragen van de spijtoptanten door de Nederlandse ambtenaren in Indonesië worden behandeld. Prof. Diepenhorst zet, dat ook naar het oordeel van terzake kundige predikanten, oud-Indisch-gasten e.d. de functionarissen van buitenlandse zaken zich niet onderscheiden door toe schietelijkheid. De liberaal De Vos van Steenwijk sprak zelfs van „de uiterst onwelwillende houding", die de Neder- landse diplomatieke vertegenwoordiging tegenover de visum-aanvragende spijt optanten zou aannemen. Minister Struy cken meende echter, dat de ambtenaren van deze vertegenwoordiging alles doen om de nood le lenigen. Het tempo, waar in de verstrekking van visa plaats vindt, houdt gelijke tred met dc toelatings mogelijkheden in Nederland. Weekstaat Ned. Bank Geldmarkt krap Uit de weekstaat der Nederlandse Bank blijkt dat h-'t saldo der banken in Ne derland zich betrekkelijk goed heeft kun nen handhaven, nl is het met 6 miljoen verder ingezakt onder het verplichte ge middelde. Het saldo der schatkist daalde met 180 min. tot ƒ850 min als gevolg van mutaties in schatkistpapier. Het sal do der banken heeft niet kunnen profi teren van een deviezenaanwas. Het blijkt dat harde valuta is omgezet in goud, waardoor de goudvoorraad toenam met ƒ29 min.; convertibele valuta zakte in van 984 tot 952 min. Goud en devie zen maken nu een bedrag uit van 5295 min. teRen vorige week 5295 min. De biljotfencirculatie liep op tot 4278 min. Men hoopt op snelle terugvloeiing ter verruiming van de geldmarkt, die sinds vrijdag krap is. Desondanks bleef het daggeldtarief onveranderd. Dollarobligaties van de K.L.M. Blijkens een vandaag verschenen be richt wordt bevestigd dat op woensdag 11 maart (onder voorbehoud van wijzi ging) de inschrijving zal openstaan op 20-jange, in gewone aandelen converteer bare. achtergestelde obligaties, per 1979 (in originele obligaties van nominaal 1000 dollar en in certificaten van deze obligaties van 100 dollar) ten laste van de K.L.M. Het banksyndicaat staat onder leiding van Pier9on, Heldring cn Pieraon cn de Nederlandsche Handelmaatschappij. Het bedrag van de lening is circa 17 miljoen dollar, maar de definitieve ge gevens omtrent het bedrag, de rente, de koers van uibgifte en de conversiekoers zullen worden bekendgemaakt op 11 HOGER DIVIDEND VAN 'S-GRAVENHAAGSCHE HYPOTHEEKBANK De door de N.V. 'o-Gravenhaagnche hypotheekbank voor Nederland in 1958 behaalde resultaten zijn, blijkens het ver slag, bevredigend geweest. De totale in komsten beliepen 4,7 min (v.j. 4.6 min), waaronder ƒ4,6 min (ƒ4,5 min) aan ren te van hypothecaire leningen. NA .ifln k van o.a. rente van pandbrieven en schuld bekentenissen ad 3.4 min (onv.) resteert een saldo winst ad ƒ322 358 198 445). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet (5 pet). De gemiddelde hypotheekrente op het einde van het boekjaar bedroeg 4,122 pet, de gemiddelde rente van pand brieven en schuldbekentenissen 3,221 pet, latende een marge van 0,901 pet (v.j. 0,757 pet). Aan het reservefonds werd ten laste ïs uit® ten rekening een bedrag van ƒ200.000 gedoteerd, zodat dit fonds Dhans 3,8 min bedraagt. Het waarborgfonds neens met ƒ200.000 toe tot ƒ1,2 min. Aan pandbrieven en schuldbeken tenissen stond op 31 december 1958 uit een totaalbedrag van f 103.849 348 (f 108.768 131), s begrepen ƒ91.156.848 aan op schuldbekentenissen gesloten leningen, 8.540.020 met een kortere loop tijd dan twintig jaar. Scheepshypotheekbank: vijf procent De bestendiging van de lage vrachten- markt leidde tot een sterke daling van het aantal scheepsbouWorders, hetgeen gepaard ging met een achteruitgang van de aanvragen tot financiering daarvan, zo wordt in het jaarverslag der Nationale scheepshypotheekbank N.V. te Rotterdam medegedeeld. De in het boekjaar 1958 afgesloten leningen vloeiden dan ook voor een zeer belangrijk deel voort uit toezeggingen, die reeds vroeger waren afgegeven. De bedrijfsresultaten werden uitzonder lijk gunstig beïnvloed door ontvangen vergoedingen wegens vervroegde aflos sing van leningen. De winst bedraagt f 130.679 tegen f 11.533 in 1957. Vnorge- sleld wordt een dividend uit te keren van vijf procent over het geplaatste ka pitaal ad f 200.000, voorts f 65.000 te reser- veren voor te betalen belastingen en f 55.679 te storten in het reservefonds. Engelsch-Hollaiidsche beleggingstrust Blijkens het verslag over 1958 van de N.V. Engels-Hollandsche beleggingstrust te Amsterdam beliepen de ontvangen en opgelopen interest, dividenden en andere inkomsten, verminderd met de bij de bron ingehouden buitenlandse inkomstenbelas ting. 571.457 (v.j. 574.983). Voorgesteld wordt: op de 5 pet. eerste cum. preferente aandelen een slotdividend van l'i pet. samen met een interimdividend van 1 '4 pets in totaal 2^4 pet. Op de 5 pet. twee de preferente aandelen eveneens in to- taal 2>,4 pet. Op de gewone aandelen een dividend van 18.80 per aandeel overeen komend met 2,10 per bewijs van deel- gercchtigdheid, waarvan er 200.000 door de Royal exchange assurance te Londen zijn uitgegeven. De beleggingen zijn voor 47.20 pet. in Amerikaanse fondsen, 32,92 pet. in die van Nederland en Indonesië, 10,35 pet. in die van Canada. De overige zijn verdeeld over Engels gemenebest, Zuid-Amerika, Europa, Azië en Afrika. Hollandsche sociëteit van levensverzekeringen Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche so ciëteit van levensverzekeringen N.V. zal het boekjaar 1958 een onveranderd dividend van 11 procent worden voorge steld. Tevens zal binnenkort een emissie van kapitaal plaatsvinden. Het geplaat ste kapitaal, dat geheel is volgestort, wordt van 3 miljoen tot 5 miljoen u.t- gebreid. De plaatsing geschiedt tegen de koers van 150 procent, terwijl aan hou ders van drie oude aandelen voorkeur wordt verleend tot inschrijving op twee nieuwe aandelen. lré en Glinderman jaarstukken goedgekeurd en dividend vastgesteld op 13 pet, waarvan 5 pet in bonus-aandelen i 8 pet in contanten. De N.V. Mijnhouwmaatschappij Atjeb deelt in haar verslag over 1958 mede, dat het in Noord-Sumatra gelegen concessie- terrein der maatschappij, Oost-Peudawa, het afgelopen jaar niet in prnduktie was. De beurswaarde van de effectenporte- feullle bedroeg einde december f 189-350. De winst ad f 16.903 is gebruikt voor af schrijving op de post royalty contracten met de Koninklijke,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5