Voor zwemmend Leiden daast er enig perspectief Nederlands Madrigaalkoor zong Johannes-Passion Over rapport personenvervoer frequentie moet zo hoog mogelijk worden opgevoerd RADIO Parka coats Afscheid in ,,De Doelen van N.-Guinea-expeditie Afgelopen Idat ge-j hoest &i NIEUWE LEIDSCHE COURANT 'S DINSDAG 3 MAART 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Gebouw Prediker, Janvossensteeg, zaal 5, 8 uur: afdeling Leiden S.G.P., spreker: de heer D. Kodde, burgemeester van Zou- telande en lid van de Tweede Kamer. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 4 uur: commis sie esthetische vorming schooljeugd, jeugdconcert van het Residentie-Orkest. Gebouw Prediker, Janvossensteeg, 8 uur: Volle Evangelie-Zending, spreker: J. Maas bach. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- film „Porte de Lilas". Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr. J. Zandee te Utrecht over „Dood en begrafenis in het oude Egypte". Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie. sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: C.H. kiesvereniging, spr.: F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer. LEIDERDORP: gebouw „Irene", 7.45 uur: emigrajtiefilm over Californdë e.a. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Gebouw Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha-conferentie, sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" De Doelen, 8 uur: genootschap Neder landEngeland, dr. V. Barocas over „Space travel, faot and fiction". Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotter dams Toneel met „Spotgeesten". Gebouw Maranathakerk, Lage Mors- weg, 2 tot 5 en 7 tot 10 uur: verkoping ten bate van werk van Hervormde wijk- gemeente Mors kwartier en verfraaiing Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Wijkgebouw Levendaal, 2.30 uur: ope ning bejaardensociëteit Hervormde wijk- gemeente Levendaal door ds. D. J. Vossers. LEIDERDORP: gebouw Irene. 7.30 uur: jaarfeest van Geref. jeugdclubs. Station, 8.30 uur: vertrekt excursie N.C.Reis-V. naar de effectenbeurs te Amsterdam. Donderdag Gebouw Middelstegracht 3, 8 Maranatha-conferentie, sprekers: de heer J. Klein Haneveld en de heer C. A. van Duuren, onderwerp: „Wat brengt de toe komst voor de Kerk, Israël, de wereld en uzelf?" Schouwburg, 8 uur: K. en O-, Rotter dams Toneel mot „Spotgeesten". Gebouw Lutherse kerk, 2.30 tot 5.30 en 7 tot 10 uur: bazaar ten bate van restau ratie van het kerkorgel. Breestraat 85, 3 uur: opening theegele genheid annex restaurant gebrs. Van der Heiden. De Harmonie, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd, afscheid prof. mr. R- P. Cleveringa; mevrouw O. C. D. Iden- burg—Siegenbeek van Heukelom over „De universiteit onder vroegere be zetting". Station, 6.45 uur: vertrek autobussen K. en O. naar Weense IJsrevue te Den Haag. Gebouw Levendaal 1, 2.30 uur: stich ting Commissie voor huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, films over katoen, de kunstvezel van de natuur. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Margriet- modeshow. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring Voor Allen, cellist Gaspar Cassado. Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lis some Lindeman over Italiaanse Rivièra. Chr. Geref. kerk, 8 uur: herdenking 40- Jarig bestaan van zondagsschool Het Mosterdzaadje, spr.: ds. C. van der Weele, declamatie C. Spaanderman, organist Dirk Janszoon Zwart. Den Burcht, 7.30 uur: feestavond speel tuinvereniging Ons Eiland. Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", concert, ln tweede deel cabaretprogramma Frans Dumee. Aula stedelijk gymnasium, 8 uur: klas sieke avond van de Leidse Jeugd-Actie met medewerking onder meer van chr toneelgroep Imperium en de klassieke- muziekgroep van K. en G. Logegebouw, Steenschuur, 3.30 uur: bedrijfs-E-H.B.O.-wedstrijden. Consistorie Oosterkerk, 7.30 uur: avond gebed. Antoniusclubhuis, 8.15 uur: uitvoering Accordanto. Aula Hervormde ulo-school, Asserstraat 8 uur: padvindersrevue van de zeever- kennersgroep Jan van Galen, „De wereld Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waan genomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef. 20502. De apotheek Wilhelminapark 8 te Oegst- geest, telef. 26274, is doorlopend geopend Van de universiteit Woensdag 4 maart; Prytaneum, 12.25 tot 1 uur: pauzeconcert. Donderdag 5 maart: filmzaal academie gebouw, 7.45 uur: lezing met kleuren films over „Het India van nu" (toegan kelijk voor alle leden van de filosofische faculteit). Donderdag 5 maart: sociologisch Insti tuut, Rapenburg 59, 730 uur: lezing met lichtbeelden en grammofoonmuziek ter gelegenheid van de zevende dies van het interfacultaire dispuut Q.M.R., „China onder rode vlag", door J. G. Waarden burg. Vrijdag 6 maart; Pieterskerk, 7.15 tot Nieuwe baden in de raad: meisjes-H.B.S., bij Vliet en De Zijl de meisjes-H.B.S. is groot, r de heer Van Schaik meen- en van dergelijke baden nóg dan de bouw T~\E ZWEMGELEGENHEID en het openbare personenvervoer in Leiden waren de hoofdmomenten van het raadsdebat van gistermiddag, dat viet-en-een-half uur vorderde. Voor wat de zwemmerij in Leiden betreft zal voorrang worden gegeven aan: 1. het instructiebad onder het gym nastieklokaal van de nieuwe HBS voor meisjes (Houtkwartier), 2. de open zweminrichting tussen de Voorschoterweg en de Vliet en de bouw van nieuw badhuis aan de Van der Werffstraat, 3. een nieuwe zweminrichting „De Zijl". Het bleek, dat de plannen de heer Questroo (prot.-christelijk) niet warm enthousiast hadden kunnen maken. Hij vond de hele geschiedenis meer dan bedroevend en stelde vast, dat Leiden de zwemmers eigenlijk al leen maar in plannen laat ploeteren. Eerst werd gesproken over de oprich ting van de stichting Leidse Jeugdver- blijven. Het college stelde bovendien vo het raadsbesluit van 26 augustus 1957 te lezen, dat een bedrag van 10.000 be schikbaar komt voor de vorming var leningen- en schenkingenfor.ds, Waaruit onder door B. en W. te stellen voorv den aan jeugdorganisaties en jeugdzorg instellingen voor de verbetering van jeugdverblijven bijdragen kunnen worden verleend, die voor 50 procent bestaan uit een schenking en voor 50 procent uit lening tegen een door B. en W. te bepalen De heer Zunderman (p.v.d.a.) stelde vast, dat het jeugdwerk dringend behoefte heeft aan ruimten voor volks dansen, instuif, gesprekscentra enz Hij achtte het van betekenis, dat de over heid medewerking verleent en dat an derzijds de jeugd mede daardoor wordt geactiveerd. De vorming van deze stich ting zal naar zijn mening zeker bijdragen tot een betere ontplooiing van het jeugd werk. De heer Questroo sprak de hoop uit, dat het college kans zal zien, dit plan ipoedig te realiseren. Er zijn ten aanzien ran de onderkomens voor de jeugd nog reel wensen, al is er in het laatste jaar vel wat verbeterd. Grote verplichting Ook bij de behandeling van de bad- en wemgelegenheid voerde de heer Z u n- 1 e r m a n het eerst het woord. Er is nood op dit gebied, zei hij. De beantwoor ding van de vraag, waar de schuld ligt, kwam hem wel nuttig voor. Hij wees op de ernstige verdrinkingsgevaren bij on voldoende officiële gelegenheid en zag het instructiebad bij de meisjes-H.B.S. als een moedgevend begin. Niet zozeer voor wedstrijden als wel voor het zwem- onderricht vond hij het van belang, het bad 's avonds open te stellen voor de erenigingen. Mevi r Gla (v.v.d.) achtte het gent. Er moet er nog een komen. Zij vroeg, of aan het openluchtbad tussen de Voorschoterweg en de Vliet niet een in structiebad kan worden verbonden. Vóór alles moet de overdekte inrichting er ko men, gezien de grilligheid van ons kli maat en (als gevolg daarvan) het feit dat een open bad spoedig een exploitatiete kort kan laten zien. Kan voor een over dekte inrichting niet een andere plaats dan de Pesthuispolder worden gevonden? Mevrouw Glastra van Loon stelde deze spoedig Optimistisch kon de heer Questroo niet zijn. „De raad wordt veel be loofd, maar de zwemmers wordt wei nig gegeven", zo begon hij zijn be schouwing. De ganse geschiedenis noemde hij meer dan bedroevend. „Wij laten de zwemmers alleen in plannen zwemmen." De jongeren zelf kunnen namelijk niets ondernemen en dus ligt op de instanties, zowel in Leiden als in Den Haag, een grote verplichting, zo stelde dit prot.-chris- telijke raadslid. In het voorstel van het college zag hij eigenlijk een stap terug. In 1955 besloot de raad namelijk, dat een architect worden aangewezen voor het ontwerpen van plannen voor de Pesthuispolder. Er nu ontbreekt dit bad ineens op de voor rangslijst, die immers alleen vermeldt instructiebad meisjes-H.B.S., inrichting aan de Vliet en een nieuwe De Zijl De heer Questroo vroeg dan ook, plannen voor de Vliet tegemoet kunnen worden gezien. In het algemeen verlang de hij „houvast" en „positieve resulta ten". Overigens voelde hij veel voor in- structieb^den. Wethouder Van Schaik (p.v. d.a.) deelde mee, dat de plaats in de Pesthuispolder voor het oorspronke lijke plan in de knel kwam door uni versitaire expansie. Het nieuwe ter rein, ook in deze polder, is nog niet in het bezit van de gemeente. Het zoeken naar aen andere plaats ont raadde hij sterk, omdat daardoor het schema op losse schroeven zou ko men te staan. Met de gemeenten Oegstgeest en Voorschoten is ook al overleg geweest ten aanzien van de inrichtingen Pesthuispolder en Vliet. De wethouder wees ook op de nadelige invloed van de bestedingsbeperking. Wei nig plannen hebben kans te worden realiseerd. In 1955 waren er in totaal 324 plannen voor zwembaden en badhuizen, is daarvan slechts 15 procent uitge- d. De Leidse moeilijkheden komen, 'erklaarde de wethouder van onder- niet alleen voort uit plaatselijke fac- nin dit verband noemde hij de krap pe financiën en de gespannen arbeids- Het enthousiasme bij de nigingen voor het instructiebad onder de 730 uur: laatste avondgebed vóór de vakantie, met medewerking van Colle gium Musicum. Maandag 9 maart: huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 730 uur: buitengewone leden vergadering van afdeling V.C.S.B. met bestuursoverdracht en cabaret. Dinsdag 10 maart: Schouwburg pre mière „Hoed op hol" door toneelgroep van oud-studenten ten bate van het Ned. studentensanatorium. Vrijdag 13 maart: Pieterskerk, 7.15 uur bevestiging lidmaten Hervormde studen tenpredikant. Dinsdag 17 maart: Pieterskerk en bij zalen, 7.15 tot 11 uur: avondretraite Her vormd studentenwerk. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Du Rififi (18 jaar). Lido (230, 7 en 9.15 uur): Adam en Eva (14 jaar). Luxor (230 en 730 uur): De tien Gebo den (alle leeftijden). Rex (230, 7.15 en 9.15 uur): Klop maar op een deur (18 jaar); donderdag: Je kunt het toch niet meenemen. Trianon (230, 7 en 9.15 uur): De Vikings Mnsea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag in 2 tot 5 uur. Horlus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ar (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 't 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen n 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 •t 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden, Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5-30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen.) Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?" educatieve tentoonstel- over het leven van de Eskimo's Geopend tot en met 1 maart- Academiegebouw, Rapenburg 73: expo- tae over informele kunst, geopend tot 28 februari. De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Wie was Vincent van Gogh? (tot 2 De Lakenhal, 10 tot 4 uur: tentoonstel ling Schatten uit het Mauritshuis (tot 3 maart). Leids acad. hist, museum, Rapenburg 73: tentoonstelling „Beeldende kunst van elves", van 5 tot 20 februari, geopend van 11 tot 5 uur (13 inzenders). Universiteitsbibliotheek Rapenburg, op werkdagen van 930 tot 530 uur: leven en werken van Scaliger (tot en met 21 februari). Academiegebouw Rapenburg 73: Leids Akademisch Kunstcentrum, tentoonstel lingen van schilderijen, gouaches en teke ningen van Helen Sieger, Els van Bohe- men, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven, van 4 tot 24 maart. gymzaal vai de, het bouv sterker moe van open en overdekte zweminrichtingen, omdat deze baden in het bijzonder de jeugd „waterminded" maken Het is de bedoeling, in het zuid-westen een soort gelijk bad te bouwen, maar dan opgeno men in het plan voor een sportzaal (hoek Telderskade-Boshuizerlaan). Een instruc tiebad bij de zweminrichting aan de Vliet kon de wethouder niet ideaal vinden, ook al omdat dit excentrisch zou liggen. De heer Van Schaik kon nog meedelen, dat in de tweede helft van deze maand de toestemming voor de aanbesteding vai de bouw van de H.B.S. voor meisjes kaï worden verwacht. Het plan voor de Vliet is al zo ver klaar, dat het hoogstw schijnlijk in de raadsvergadering april kan worden behandeld. Het plan voor De Zijl zal niet essentieel verschil len van dat voor de Vliet, wat de behan deling en uitvoering uiteraard bevordert. Meevallertje Het voorstel tot overneming en restau ratie van de molen aan de Kanaalweg ontlokte dokter Kortmann (kv.p.), die zich er zichtbaar verheugd over toon de, een vraag naar de bestemming. Wet houder Jongeleen (p.v.d.a.) kon alleen over zeggen, dat er verscheidene gegadigden zijn. Het college wil niét, dat er nog eens in gewoond wordt. Een schil der of een beeldhouwer zou er een atelh in kunnen maken. Er is ook iemand, die daar een benzinestation zou willen tigen. Voor deze bestemming scheen de raad, gezien de aard van het op deze me dedeling volgende gelach, weinig te voe len. Bij het voorstel „vernieuwing elektri sche installatie van de Blauwpoortsbrug" vroeg de heer H a g e n s (v.v.d.) aandacht voor 'n doorgang voor het verkeer i: Morsstraat naar (ie Steenstraat als rij auto's voor de Blauwpoortsbrug moet wachten. Zijn opmerking gold ook het verkeer van de Turfmarkt naar Prin- cesseskade en Haarlemmerstraat Het col lege zal een en ander onder ogen zien Wethouder Menken bereidde de raa(J vreugde toen hij meedeelde, dat het kre diet van 4250 voor het .tb.c.-onderzoek op scholen kon worden ingetrokken nu het rijk financiële medewerking heeft toe gezegd Personenvervoer Over het rapport „Personenvervoer", waarover wij onlangs uitvoerig schreven, voerde het eerst de heer P i e n a (p.v.d.a.) het woord. Hij vond het rapport van het Ned. Verkeersinstituft in .dit opzicht te leurstellend, dat het zich teveel bezig houdt met de feitelijke toestand, die toch bekend mag worden verondersteld Dit raadslid vroeg, hoe het zit met de inpa» sing in het structuurplan. De heer Van Iterson (prot.-chris telijk) noemde het een goed opgezet rap port, dat richtsnoer geeft om een houding te bepalen. Gaat het college zich vraaestuk nader beraden en wie zal dan de adviseur van het college zijn? h(j. Want het Verkeersinstituut deskundig zijn, maar het zijn geen Leide- naars die eraan werken. Met de sugges ties van de commissaris van politie de verkeerscommissie bijv. zal zeker re kening moeten worden gehouden bij het opstellen van het uiteindelijke advies. De prot.-christelijke woordvoerder pleit te voor vermijding van de Blauwpoorts brug; het komt de verkeerscommissie juister voor, lijn 2 te laten lopen via de Oude Singel en de Lange Mare Haarlemmerstraat. Ook wees hij op het belang van een verbinding van noord naar zuid via het centrum en indeling van het Stationsplein waar zich een verkeerslus bevindt, die de bussen noodzaakt kilometers voor niets te rijden. Mr. Portheine (v.v.d.) zag graag doortrekking van lijn 3 naar Oegstgeest, dus verder dan het Houtkwartier. Sterk drong hij aan op zo hoog mogelijke op voering van de frequentie. Voor de taxi' moet op het Stationsplein aanvaardbare ruimte blijven. Mej. Van! d.a.) en de heer H agens wezen ook op het belang van een goede frequentie. De wethouder mr. D r ij b e r (v.v.d.), merkte op, dat als onderdelen van het wegenschema worden gerea liseerd het vervoersnet opnieuw zal moeten worden bezien. Het tegen woordige wegenstelsel is bepaald niet gelukkig. In een later stadium zal de raad dus opnieuw worden in gelicht. Het college deelt de wens var de raad om de frequentie zo hoog mogelijk op te voeren. Ontlasting van de Haarlemmerstraat is belangrijk, maar van de Blauwpoortsbrug, zo mogelijk, nog belangrijker. De sug gestie om lijn 3 naar Oegstgeest door te trekken zal het college in zijn be sprekingen betrekken. De situatie op het Stationsplein zal worden onder zocht. De heer P. C. A. ten Broek In de gistermiddag gehouden vergade ring van de gemeenteraad is de hi i de Zie vervolg ntadsnieuws op pagina 4 SIEMENS en televisie v elke woensdag jongens- markt I po, leuke klew praktisch in de regen (waterafstotend) sportief in zon en wind (winddicht) Peek&Cloppenburg Naar het Sterrengebergte Er komt nog een speciale zegel van de P.T.T. venshun echtgenoten luidde gisteravond in De Doelen te Leiden het begin in van de grootste wetenschappelijke expeditie, die ooit naar Neder lands Nieuw-Guinea is uitgezonden. Deze avond had een tweeledig doel: afscheid te nemen van de twee leiders, dr. L. D. Brongersma en kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, respectievelijk de wetenschappelijke en algemene leider en de technische leider, die woensdag per vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrekken, en ten tweede de kennismaking tussen de ove rige wetenschappelijke deelnemers te bevorderen. Prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de stichting Expeditie Nederlands Nieuw- Guinea en hoogleraar aan de rijksuniver- Leiden, vertelde iets In velerlei opzicht bleek in deze g< moedelijke samenkomst, dat achter d weinige luchtig gesproken afscheidswooi den het besef schuil ging van de vei antwoordelijkheid die 20 wetenschappe lijke medewerkers en hun 50 helpers deze tocht, alsmede de organisatoren daarvan, op hun schouders hebben ge laden. Uitspraken als „Erger u niet, ma verwonder u slechts" en „De toestand hopeloos, maar niet zorgwekkend", c dr. Brongersma als deviezen aan zi deelnemers achterliet, mogen komisch aandoen, maar zij typeren toch de grote moeilijkheden, die deze expeditie te wachten staan. De tocht gaat naar een der weinige witte plekken op de we reldkaart, het centrale gedeelte van het Sterrengebergte in Centraal-N'ieuw-Gui- nea, aan de grens van het Nederlandse en Australische deel van het grootste eiland ter wereld. Kleurrijke uitvoering in LEIDEN Eenheid van voordracht en stijl was opvallend Nederlands Madrigaalkoor met medewerking van het Residentie- Kamerorkest en solisten, stond ook deze keer weer onder de leiding van Willem Mizée. Deze uitvoering werd vooral gekenmerkt door een grote een heid in stijl en voordracht. De heer Mizée heeft een zeer persoonlijke op vatting van Bachs muziek; gelukkig laat hij zich niet verleiden tot de uiter mate strakke, haast gevoelloze interpretatie die men in onze tijd maar al te vaak te horen krijgt. Natuurlijk moet men ook aan de andere zijde gren zen stellen, anders loopt men het risico, het werk van deze componist een sentimentele en overmatig romantische toon te geven, die er evenmin eigen aan is. Willem Mizée wist bijna alle klippen te omzeilen; men mag soms met hem van opvatting verschillen waar het de tempi aangaat, (zo horen wij bijv. het koor „Ruhet wohl" toch liever langzamer) er is steeds met overleg te werk gegaan en het beeld, dat er op deze wijze van het gebeuren wordt gevormd, is kleurrijk en boeiend. Een ander voordeel van deze doelbewuste directie is, dat er een grote overeenstemming tussen koor en orkest, resp. orkestleden en solisten, bestaat. Het koor liet zich de gehele avond van zijn beste zijde kennen: na een wat slor dig begin (Herr, unser Herrscher) raakte >n spoedig ingezongen ai vooral in de eede helft van de avond werd een fraai niveau bereikt, met als hoogtepun- en het zeer "licht en puntig gezongen Lasset uns den nicht zerteilen" en een indrukwekkend slotkoraal. Opvallend is, dat dit koor. ook in de forte-gedeelten schreeuwt, wat bij andere amateurs helaas nogal eens pleegt voor te komen! de solisten willen we voor alles Chris van Woerkom noemen, die met een enale uitspraak en een buitenge- mooie toon de zo zware partij van de evangelist vertolkte Een enkele keer hadden we graag gezien, dat hij de tekst •er verdiepte, maar dit kwam sporadisch voor. De Christus-partij vond sympathiek vertolker in David Holle- stelle: waar de stem een enkele maal te kort schoot in het lage register vergoedde de doorvoelde, uiterst eenvoudige en daardoor juist zo treffende voordracht dit gebrek volkomen. Wat de sopraan Riggina Beekman be treft, willen we nog niet zo ver gaan, dat we haar een grote toekomst voorspellen, al bezit haar stem zeker kwaliteiten Jam mer. dat zij niet wat heeft gewacht met haar eerste optreden: enige jaren studie zouden van haar misschien een grote ver rassing hebben kunnen maken; nu hoor den we nog vele schoolse loopjes ook al hield de aria uit het 2e deel „Zerfliesse, mein Herze" zeker beloften in. De toe komst zal leren, of zij de moed zal be zitten, na dit debuut toch nog veel te stu deren. We zien het euvel van de prema tuur optredende kunstenaar(es) dat misschien uit financiële omstandigheden voortkomt hoe langer hoe vaker voor komen tot schade van kunst en artiest T refzekerheid kunnen we kort zijn. Deze zanger die beschikt over een geweldige resonans-bodem en een goede adem- techniek heeft zich weliswaar aange wend, in zijn keel te zingen, zodat de stem volkomen vastzit. Daar hij be grip voor de voordracht en bouen- dien trefzekerheid bezit, hopen wij, dat hij tot herscholing over zal gaan. Annie Hermes was deze avond wat minder op dreef dan wij van haar gewend zijn; de voordracht bleef mat en tamelijk vlak, ook al waren er in „Es ist vollbracht" goede momenten. De bas Meine Pot blijft het aan trefze kerheid ontbreken en dat is jammer, hij in de recitatieven (Pilatus) blijk gaf van een juist inzicht in zijn tekst; het arioso (buitengewoon mooi begeleid door de violae d'amore) „Betrachte, meir Seel'was wat aarzelend, de aria's me koor „Eilt, ihr angefochtnen Seelen" e „Mein teuerer Heiland" gingen te zee mank aan bovengénoemd gebrek. Alle instrumentalisten afzonderlijk mogen volstaan met een compliment aan het gehele ensemble voor de stip te wijze waarop het de aanwijzingen van de dirigent volgde. De klaveci- nist Hans Schouwman vervulde zijn taak op voorbeeldige wijze; Bram Martijn maakte van de (elektroni sche!) orgelbegeleiding, wat ervan te maken viel. Alles tezamen een succes volle avond, waarop uitvoerenden en dirigent met voldoening kunnen te- Dra. A. van der Veeo-Wiersm; De kinderen be gonnen toen m'n" man Stop' dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop Drie maal per dag een lepel en heus. het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig. je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen expeditie, die hij zelf 40 jaar geleden meemaakte naar het centrale bergland. Duidelijk bleek hieruit, hoezeer de tech nische mogelijkheden zijn gegroeid. In dertijd hadden de 5 wetenschappelijke onderzoekers van deze expeditie niet minder dan 400 dragers en ander hulp personeel nodig, terwijl de thans begin nende tocht 20 wetenschappelijke onder zoekers en 50 man hulppersoneel vergt. Ook de aanvoer kostte destijds, toen men nog niet over vliegtuigen kon beschikken, heel wat meer tijd dan nu. Later, toen Le Roux zijn ex peditie in 1939 naar de Wisselmeren leidde, waren er ondanks het gebruik van vliegtuigen nog altijd 233 man nodig om 5 wetenschappelijke onder zoekers in hun werkterrein te bren gen en daarna met de resultaten van hun onderzoek weer naar huis. Over die laatstgenoemde expeditie ver telde een der toenmalige deelnemers, prof. dr. H. Boschma, enige bijzonderhe den, die de verschillen met de situatie van nu duidelijk accentueerden. Hij her innerde eraan, dat de produktie van deze expeditie in de gehele oorlog in Buiten zorg bewaard is gebleven en eerst na dien naar Nederland is vervoerd. De bestudering van dit materiaal vordert, maar is nog steeds niet voltooid. Meer dart 1 miljoen Prof. Lam zei iets over de voorgeschie denis van de expeditie van nu. Deze is vooral tot stand gekomen door initiatief van de Nederlandse maatschappij voor natuurwetenschappelijk onderzoek in Oost- en West-Indië, op instigatie van prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die deze afscheidsavond bijwoonde. In het voorjaar van 1953 nam prof. Vening Mei nesz contact op met het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap, daarna werden vertegenwoordigers van diverse weterj- schapstakken aangetrokken en ten slotte kwamen vele anderen, ook uit ministe riële kring, de organisatie aanvullen. In 1956 werd de huidige stichting in het leven geroepen. Reeds was dr. Brongersma als alge meen en wetenschappelijk leider aange wezen op grond van zijn kennis van Nieuw-Guinea, zijn wetenschappelijke verdiensten en evenzeer op grond van zijn goodwill bij de marine, welker steun niet kon worden gemist. Niet minder dan 46 vergaderingen in 6 jaar waren nodig voordat het startsein kon worden gegeven; de organisatorische moeilijkheden waren zo groot, dat de streefdatum voor het vertrek telkens moest worden gewijzigd. De duur van de expeditie werd op 6 maanden gesteld in plaats van op 4. De gelden voor de expeditie, aanzienlijk meer dan 1 mil joen, kwamen slechts moeizaam en dan nog onvolledig binnen. Naast de 3 ton van het rijk droeg ook het bedrijfsleven veel bij, evenals andere particulieren, In bijdragen variërend van 1 tot 40.000. Er komt nog een speciale postzegel van de PTT ter gelegenheid van de expedi tie, maar deze zal zonder toeslag zijn. Men moet de betekenis daarvan meer in het propagandistische vlak zoeken. In zijn afscheidswoord tot dr. Bron gersma en overste Venema zei prof. Lam, dat hij in beiden een zeer groot vertrou wen heeft op grond van de wetenschap dat zij diep zijn doordrongen van hun verantwoordelijkheid, en op grond van de uitstekende persoonlijke relaties, die hen tot een hecht team smeden. Dr. Brongersma was in zijn antwoord de koninklijke marine, die in deze bij eenkomst vertegenwoordigd was door schout bij nacht vlieger J. M. van Olm, vlagofficier van de Manne-luchtvaart- dienat, bijzonder dankbaar voor de me dewerking, die hij reeds jaren bij de expedities en op ander terrein onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3