CHRISTFUJK AR 3 LADY ISABELLA ZIJLSTRA Broodprijs, opruimingen en paralellisatie Vakbeweging moet apparaat van werknemers blijven Een woord voor vandaag Getover met kapsels Arnhem de in Lof voor jeugd East Lynne Aandacht voor de middenstand Actuele, sociale vraagstukken Op 14 januari van dit jaar ad viseerde de Nederlandse Bak kerij Stichting de bakkers de prijs van het volkswitbrood, het volksbruinbrood en het blank- brood op 19 januari met één cent te verlagen. Over het al gemeen Is deze prijsverlaging wel doorgevoerd. maar in Amersfoort zijn de ambtenaren bij het uitoefenen van een scherpe controle op ernstige tegenstand gestuit. Hoewel het ook in andere gemeenten niet helemaal bleek te kloppen met de prijsverlaging, werd de Amersfoortse bakker, A. Mos terd, uitgenodigd voor een be spreking op het departement van economische zaken, waar hem op de onjuistheid van zijn handelwijze werd gewezen. De Christelijke Bakkerspatroon, het orgaan van de gelijknamige bond, die over deze kwestie uit voerig schrijft, vraagt zich af waarom de heer Mosterd alleen werd uitgenodigd, terwijl alle Amersfoortse bakkers geweigerd hebben. Ook acht men het tac tisch niet Juist Amersfoort als eer ste gemeente uit te kiezen voor het geven van een reprimande, omdat in deze stad de broodprijs reeds zeer laag was. Vorig jaar heeft hier namelijk een zogenaamde broodoorlog ge woed, waarbij de prijzen aan zienlijk omlaag gingen. Na be ëindiging van net conflict bleven de prijzen één soma twee centen lager dan voorheen. Vergeleken bij Utrecht en Hilversum zijn de ïrt op het l cent la ger Een deputatie van de Amers foortse bakkerij u na het bezoek van de heer Mosterd ook nog naar Den Haag getogen om de ambtenaren ten departemente de positie van de Amersfoortse bak kers duidelijk te maken. Het de partement wil. dat Amersfoort de broodprijs nog met één cent ver laagt. Daarna zal een onderzoek plaats hebben en mocht dit de bakkers in het gedijk stellen, dan zal dc prijsverlaging weer te niet Jedaan mogen worden. De Amers- oortse bakkers willen echter eerst een onderzoek, Zij zijn bereid de volledige bedrijfsresul taten van de broodbakkerij door een door de regering aan te wij zen accountant te laten onderzoe ken De Amersfoortse bakkers dienen thans de verdere ontwik keling af te wachten en het hoofd koel te houden, aldus de Christe lijke Bakkerspatroon. Opruimingen Textilia. het vakblad van de Ned. Bond van Chr. Detailhande laren in Textiel- en Mode-artike len is van mening, dat de Neder landse rechters een zware taak te wachten staat bij de afhandeling van de 500 processen-verbaal, die dc Economische Controle Dienst f:edurende december en januari L. heeft opgemaakt voor over treding van de wet op de ultver- voerd. heeft het hof in Den Bosch onlangs geconcludeerd tot vrij spraak. Mocht de gerechtelijke afhande ling van dc zaken geen uitzicht bieden op een betere toepassing van de wet. aldus Textilia. dan zal het goed zijn het oor eens in het buitenland te luisteren te leg gen. Speciaal West-Duitsland be schikt over een goed functioneren de regeling. Hier begint de zo- meropruiming, die alleen betrek king mag hebben op textiel, schoenen en lederwaren, op de laatste maandag van Januari en de zomeropruiming, waar nog porcelctn. glas en aardewerk bij komen, op dc laatste maandag in Juli. Opruimingsaanbiedingen zijn op z'n vroegst geoorloofd op de laatste werkdag voor het begin van de opruiming en wel na de winkelsluiting. Met plakkaatreclame en verde ling van drukwerk mag pas be gonnen worden 's middags na i uur op de laatste werkdag voor het begin van de opruiming, in dagbladen en tijdschriften mogen de aankondigingen met eerder dan op de eerste dag van de op ruiming verschijnen. De prijzen geldend vóór de opruiming en tijdens deze periode, mogen in openbare aankondigingen (zeker met in de etalages' met tegen over elkaar gesteld worden. Deze bepaling geldt niet voor prijsaan duidingen in de winkel Hetzelfde geldt voor postorderbedrijven. Deze regeling werkt in Duits land bevredigend. In het bestuur van de federatie voor de textiel- detailhandel is de kwestie uitvoe rig besproken. Men is reeds tot een standpunt gekomen en een belast. Èen belangrijk gegeven'is hierbij ook geweest het resultaat van een enquête, die was geor ganiseerd door de r.k. vakbond voor de textieldetailhandel. Meer dan 80 pet. van de 1374 geënque- teerde zakenmensen, die een for mulier inzonden, spraken zich uit voor een begindatum van 15 ja nuari of later van de winterop ruiming. Men wil dus niet terug naar 2 januari. De Nederlandse Consumentenbond die wel terug 2 Jai de i be- Parellisatie De parallellisatie blijrt in de middenstand de gemoederen be zig houden. Dat de slagers thans wel margarine willen gaan verko pen en ook nog wel de verkoop van slachtkippen willen inpikken, is voor de Christelijke Kruidenier, orgaan van de Chr. Kruideniers Bond. aanleiding, te wijzen op de weinig consequente houding van de verschillende middenstands branches. Men wil wel nemen, maar niet geven. De slagers zijn tegen parallellisatie (de verkoop van artikelen uit de ene branche in een andere branche), maar zij laten zich de margarine en de slachtkippen niet ontgaan. De melkhandelaren zijn tegen paral lellisatie. maar de verkoop van vleeswaren laten zij niet schieten. De kruideniers zijn voor paral lellisatie. maar tegen de verkoop van margarine bij dc slager heb ben zij toch wel bezwaar. Iedereen heeft evenveel gelijk als ongelijk. Iedereen neemt van de ander, maar niemand is bereid iets aan de ander te geven. Voelt mei) nu zelf niet, zo vraagt de re dactie van genoemd vakblad, dat er een einde moet komen aan een vestigingsbeleid, dat praktisch al le groepen in de middenstand op zijn tijd dwingt tot een onwaar achtige houding? Geen enkele groep weet zich aan de parallel lisatie te onttrekken. Elke groep eist voor zich zelf de nodige pa- rallellisatiemogelijkhedcn op, maar men weigert die stee vast aan anderen. Het wordt tijd, dat er een einde komt aan dit weinig sympathieke spel, aldus het kruideniersvakblad. Bij jubileum van van Baren: Niet van betaalde ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de School met de Bijbel. B. Vliegenthart te Huizen N.H., van de School met de Bijbel te Vierhou ten. A. Vogelaar te Middelharnis. Benoemd tot onderwijzeres aan de Juliana-school te VelzenIJmuiden, G. de Jong te Gramsbergen; aan de Geref. School te Emmen. A. Dokter te Klazina- veen; aan de School met de Bijbel te Bruchterveld, Gem. Hardenberg. L. Bak ker te Enschede; aan de Christ. V.V.O. School te Zaandam, mevr. M. Kentson- rlc Korver en mevr. A. Dekker-Vogel te Zaandam; aan de School met de Bijbel te Leidschendam, mevr. H. Bonke-van de Weijden te Leidschendam; aan de Christelijke Ulo ..Prinses Wilhelmina" te Utrecht N. Ch. Heyser te Werkendam; aan de Mr J. J. L. van Brugghen te Der Haag, G. Karei te Lunteren. bestuurders De heer C. van Baren Jr. is giste ren tijdens een receptie in Den Haag hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarige arbeid in dienst van de christelijke vakbeweging. Vele prominente figuren uit de kring van de vakbeweging en daarbuiten waren gekomen om deze vakbondsleider, die reeds vele jaren voorzitter is van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, te com plimenteren. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, typeerde de heer Van Baren als „een nummer apart". Dat hiermee niets te veel gezegd was. bewees de heer Van Baren zelf in een korte forse rede aan het slot vat de receptie. De heer Ruppert had de uitspraak van de heer Van Baren uit de dertiger jaren gememoreerd, dat men in.de chr. vakbeweging de dingen collectief moet zien, ook al bestaat er in eigen kring liberaal verzet tegen dit collectief handelen. Met zijn bekende strijdvaar digheid repliceerde de heer Van Baren echter, dat thans het collectivisme zienlijk is uitg groeid bij vroeger geleken, zodat juist nu de ontwikkeling van de persoonlijkheid en het dragen van verantwoordelijkheid door de leden aandacht verdient. De oorlog met zijn nationaal-socialis- me is weliswaar voorbij, aldus de heer Van Baren, maar het lijkt wel of er nog allerlei pseudo-dictatortjes achter gebleven zijn. ook in ons land. De vakbeweging zal echter een appa raat var. de bolders moeten blijver en niet van gesalarieerde bestuurders. De staat moet niet uitmaken wal goed Is voor de werknemers. De arbei ders mogen niet de horigen worden van de klasse der managers. De E.E.G. is wel genoemd de revolutie van de func tionarissen, die de staatsmacht willen veroveren. Deze nieuwe klasse wil dek king zoeken achter de arbeiders, waar toe zij echter niet behoort. Ook bi de verhouding van centrale en vakbon., moet de collectiviteit, die de persoonlijkheid dooddrukt worden tegen gegaan. De vakbeweging moet open staan voor zelfkritiek. In historische ogenblikken kan de grootst mogelijke meerderheid hét grootste ongelijk heb ben, aldus de heer Van Baren. Met deze speech bewees de heer Van Baren, dai de belangen van de christe lijke vakbeweging hem nog boven alles gaan en dat hij inderdaad nog strijd vaardig genoeg ia om, zoals hij zelf ook zei, nog enige jaren mee te lopen in het werk van de vakbeweging. Grote belangstelling Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te Zegveld. E. Knoppers te Beekbergen; aan de W. Hovy-ulo te Amsterdam-West, J. Soeten te Amster dam; aan de Hervormde School te Hoo- geveen, J. Wildeman te Amerongen; aan de School met de Bijbel te Waarder Z.-H J. W. van Snippenberg te Ede; aan de Christ Nat. School te Veendam. H. Ka- Êinga te Wlldervank; aan de Guido de res-school te Brunssum, A. H. Lapon der te Katwijk aan Zee; aan de Christ. Ulo „Prinses Wilhelmina" te Utrecht- Noord, L. Veerman te Huizen. Morgens in een speciale zitting van de verenigingsraad, werd hem namens de leden van de C.B.C. een televisietoestel aangeboden. In de bijeenkomst, die onder leiding stond van de tweede voorzitt r van de C.B.C.de heer J. van de Herik, sprak namens de districtsbestuurders, de heer C. Braspenning te Waalwijk en namens de afdelingen de heer J. Clemens te Leer dam. De heer C. van Mastrigt, tweede voorzitter van het C.N.V., voerde in de morgenbijeenkomst eveneens het woord. Van degene.., die 's middags ter re ceptie kwamen noemen we hier nog prof. dr. H. van Riessen, dr. E. P. Ver kerk namens het prot.-chr. vervoerscon- vent, de heer J. Dijkman, die de Scheepvaartvereniging-Noord vertegen woordigde, de heer H. Hoorick, voorzit ter van de chr. internationale voor fa- brieks- en transportarbeiders, de heer Bijsterveld namens de internationale vervoersorganisatie en namens de Wil lem de Zwijgerstichting, waarvan de 1 eer Van Baren voorzitter is, ds. S. J. Popma te Amsterdam en de heer D. G. Vlasveld. Onder de vele sprekers waren ook vertegenwoordigers van dë algemene en r.k. zusterorganisaties, die de heer Van Baren dankten voor zijn samenwerking en vriendschap. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Scharnegoutum. A. Westra, vic. te Berlikum; naar Polsbroek en VUst. C. v. d. Bergh, kand. te Delft. Bedankt voor Rotterdam Centrum (wljkgem. 1), A. J. v. Oost te Vriezen- veen; bedankt voor Benthuizen, Waspik en Stavenisse, C. v. d Bergh te Delft. f.EREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Avereest, W. Dekker te IJlst; te Sybrandaburen en Ten Post, G. Brouwer kand. 'e Leidschendam. Aangenomen naar Ouddorp (tevens ev. arbeid' G. v. iel. kand. te Utrecht. Bedankt voor Niezijl, vj. v. Driel. kand. te Utrecht; voor Aalten L. Schuurman, te Giessenburg. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te .<ierk-Werkendam, M. Brandes. kand, te Axel. CHRIST. GEREF KERKEN Aangenomen naar Zaandam. J. W. de Bruin te Zwaagwestemde. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Groningen, P. J. Mietes te Amsterdam. Psychologische staking Morgen krijgen alle hoogleraren in psychologie een vrije dag. want hun st denten hebben besloten om een dag te gaan staken. Zij willen op deze manier aantonen dat het hun ernst is in hun verzet tegen de toelating van onderwij zers tot de examens psychologie en pe dagogiek aan de universiteiten. De toe komstige onderwijzerstudenten zullen dit „staken" waarschijnlijk wel „spijbelen Jezus geejt niet alleen de geestelijke leiders de schuld van Zijn komende dood. In de tweede aankondiging van Zijn lijden Lucas 9:44) zegt de Heiland: „Want de Zoon des mensen zal overgeleverd worden in de handen der mensen." Niet slechts de Joden veroordeelden Christus ter dood, niet alleen de heidenen sloegen Hem aan het kruis, maar Hij werd aan de mensen overgeleverd. Hier staan we voor een mysterie, dat we wel nooit helemaal zullen doorgronden. De Schepper werd overgegeven in de handen van Zijn schepselen. Maar uit deze zin zien wij ook wie de mens eigenlijk is. We spreken over „humaan", dat is „menselijk" en over beest achtig, maar deze woorden komen niet overeen met de werke lijkheid. De humane mens is in staat zijn eigen Schepper te doden. Aan het kruis van Golgotha werd bewezen, dat de mens niet zo heel erg optimistisch over zichzelf moet denken. De Bijbel zegt, dat alle mensen gezondigd hebben. Dwars tegen die woorden in leert iedere menselijke godsdienst en filosofie, dat er in het menselijk hart nog wel iets goeds schuilt er is een kleine vonk die moet worden aangeblazen. De Bijbel zegt, en Golgotha bewijst hetdat de vonk reeds lang is uit gedoofd. Maar Gods Woord blijft niet bij die negatieve uitspraak staan. Daarom juist is Christus gekomen. Hij, het Licht der wereld, wilde in duistere harten Zijn licht ontsteken. CHR. VAN DEN HEUVEL dag van gisteren heeft ons op- kundigheid, in het bijzonder op het nieuw bepaald bij de verganke- wijde gebied van de landbouw, was lijkheid gevallen kennis "worden gebracht, daaronder ook 1 ons leven. Verscheidene bij vriend en vijand onbetwist. Bo- overlijden moesten te vendien was hij een goed en boeiend spreker, op politieke bijeenkomsten wier veelzijdige niet beducht t Concours van chr. bonden (Van sociaal-econ. redactie) ARNHEM krioelde gisteren var kappers. De beroemde Italiaanse meester der haute coiffure Ferri: winnaar van de Gouden Kam, liep even zenuwachtig rond in het grote Musis Sacrum, als een bediende uit Zierikzee. Grootheden kapten er naast weinig bekende kappers uit binnen- en buitenland. En zij waren tenslotte allemaal even nieuwsgierig naar de uitslag van het concours, dat de chris telijke kappers van Nederland, pa troons zowel als bedienden, samen hadden georganiseerd. Het internationaal concours klonk als een klok. Vooral in de avonduren, toen het ging spannen om de meest eervolle wisselprijs, die prins Bern- hard vorig jaar voor het jaarlijks terugkerende concours beschikbaar stelde, liep de spanning hoog op en de tachtig deelnemers kapten met zicht- Advertentie) 150 Francis sprak de menigte toe uit de De Raaf- maar onder veel minder eo.volle omstand.gheden^ Want De Raaf bezat geen balkon en hij »a. daarom gedwongen, rich met |gj sprongetje uit het 'fifif* "mn op het kozijn i de salon 1 de eerste verdieping tspringende ronde venster laten zakken en daar te gaan s«"n Hoewel Dc Raaf een geriefelijke, vanouds bestaan de en fatsoenlijke herberg was. kon zij zichv"Ueen beroemen op openslaande vensters op de bovenver dieping. i e zij n met geschikt om toespraken te houden. HIJ was daarom gewoon op de,van het ronde venster te staan, maar dat was evenmin erg gemakkelijk, want het geval was maar smal en hij durfde nauwelijks armen of benen te bcwe- een uit vrees voorover te zullen vallen, boven op de naar hem 'opgeheven gezichten der toehoorders De heer Drake liet zich ook zakken, om hem aan de ene zijde te ondersteunen en de eerste dag steun- de de advocaat hem aan de andere kant. Dit ge beurde echter alleen de eerste dag want de waar dige man. die niet eens aan de schouders van sir Fr incts Levison of de heer Drake toekwam, maar wel vijf keer zo breed was als deze beide heren tezamen, ondervond enige moeilijkheden, toen hij weer terug wilde klauteren Het dikke mannetje ve. gde zich het zweet van zijn gezicht, toen hij weer veilig aangeland was en legde in stilte een gelofte af. dat hij zich nooit weer uit een raam zou Taten zakken Des advocaats naam luidde: Rubiny; hem onvriendelijk gezinde heden veronderstelden •rhaspehng van Reuben was. van doer ANN LUDLOW de rijen van de andere groep te ver sterken. Het was daar een gestomp en geduw en tenengetrap van belang, toen er opeens een calèche kwam aanrijden en het volk uiteen stoof. De paar den waren versierd met scharlaken-en-purperen ro zetten en in de koets zat glechts eén dame. een zeer schone vrouw nog wel: mevrouw Carlyle. Maar zo gemakkelijk liet dc menigte zich verspreiden, »- stond te dicht opeengedrongen, en hèt" rij tuig "kwam slechts met een slakkengangetje vooruit en bleef zelfs nu en dan geheel steken. Ook sir Francis Levison bleef steken, namelijk toespraak, en hij moest •-•— ring voorbij dat dit welsprekendheid van sir Francis in volle actie was (mu hij was een afschuwelijk spreker) en de menigte, lachend, fluitend. gromm-nd in de hand klappend de weg versperde Over één ding had sir Francis niet te klagen, namelijk gebrek aan be langstelling Want Lynne schiep er plezier in. hem althans in dat opzicht ruim te steunen; weinigen Juichten h«m toe. velen floten en Jouwden hem uit. Drrt namiddag was er een bijzonder dichte me nigte verfameld, want mijnheer Carlyle had zojuist zijn toespraak uit Het Bokshoofd beëiodlgd en het volk dal naar hem had staan luisteren, kwam toen vachten, totdat de "zijn. Hij maakte geen buiging voor Barbara, want hij herinnerde zich. wat het gevolg geweest Was, toen hij dat deed voor juffrouw Car lyle en het vijver-intermezzo had zijn onbeschaamd heid grotendeels weggespoeld. Hij bleef staan op zijn post. niet kijkend naar Barbara, trouwens naar niet* en niemand kijkend, alleen maar wachtend tot de onderbreking voorbij zou zijn. Onder de dekking van haar sierlijk kanten para solletje, wendde Barbara haar blik naar hem. Juist op dat ogénblik stak hij zijn rechterhand op. wierp zijn hoofd met een schokje achterover en schudde zijn haar van zijn voorhoofd. Zijn hand, ongehand- schoend. was wit en teer ais een dameshandje, en zijn kostbare, met diamanten bezette ring flikker de i de De blos op Barbara's wangen werd van rose tot scharlaken en haar wenkbrauwen trok ken zich samen als bij een pijnlijke herinnering. „Precies het optreden, dat Richard beschreef! Het gebaar, dat hij altijd maakte op East Lynne! Ik geloof beslist dat die kerel Thorn is: Richard was hrt slachtoffer van een vergissing, toen hij zei dat hij sir Francis Levison kende." Zij liet haar handen op haar knieën zakken, ter wijl zij sprak; vergeten was de kandidaat, verge ten was de menigte, vergeten was alles, behalve haar eigen verontrustende gedachten. Wel honderd eerbiedige groeten werden uitgesproken, die zij werk tuigelijk beantwoordde; een kreet werd aangehe ven: „Leve Carlyle! Lang leve Carlylel" Barbara neigde haar bekoorlijk hoofdje naar weerskanten en eindelijk kreeg het rijtuig weer vaart. Door het splitsen van de menigte stootten twee mannen op elkaar, de heer Dill (die voor één en kele keer naar de toespraak van de andere kandi daat was komen luisteren) en de heer Ebenezer James. Ebenezer James was iemand, die geduren de de laatste twaalf of vijftien jaar het met vele beroepen geprobeerd had en in geen enkele ervan bijzonder geslaagd was; twaalf ambachten, dertien ongelukken. Eerst was hij klerk geweest bij mijnheer Car lyle; vervolgens was hij deel gaan uitmaken van de troep van de Koninklijke Schouwburg in Lynne- borough; toen werd hij veilingmeester, daarna reis de hij in oliën en verven, vervolgens werd hij do minee. dat wil zeggen boeteprediker bij de een of andere sekte; hierna werd hij omnibuskoetsier, toen huurophaler van de waterleiding en op het ogenblik was hij weer klerk, nu niet op het kantoor van mijnheer Carlyle, maar bij Ball en Treadman, een andere advocatenfirma in West Lynne. Ebenezer James was een goedige en goedgehumeurde, luie kerel, en dat was eigenlijk het ergste wat er van hem gezegd kon worden, behalve dan. dat hij soms op zwart zaad zat en zijn ellebogen door de mou wen staken. Zijn vader wis een achtenswaardige man en had in zaken goed verdiend, maar hij was voor de tweede keer getrouwd en had ook voor de tweede keer een gezin gekregen; daardoor kreeg zijn oudste zoon niet veel in handen van zijn vaders geld. ofschoon hij van diens toorn ruim zijn deel ontving. tWordt vervoiga bare spanning hun gracieuze model len. Die zaten onder de aanblik van zeer vele belangstellenden uit bin nen- en buitenland als een muisje zo stil aan de lange tafels achter hun nummer, terwijl hun kapsel (althans bij de dames) werd omgetoverd tot een avondcoiffure van meestal grote stijl. Het was de tweede keer, dat de christelijke kapperspatroonsbond (600 le den) samen met de christelijke bond van kapperspersoneel in Nederland (500 leden) een internationaal concours ganiseerde, nadat men vorig jaar met zoveel succes startte in Groningen. Nu was dat succes nog groter, want nog geweldiger was de toeloop, vooral uit het buitenland. Dat zovelen uit Duits land. Engeland. België. Frankrijk en Italië kwamen, is vooral te danken ge weest aan het feit, dat de organiseren de bonden deel uitmaken van de SIAC (Société internationale artistique de la coiffure), de Europese federatie van kappersorganisaties, die in de aangeslo ten landen bekendheid gaf aan het con cours in Arnhem. Zo zagen wij gisteren verschillende prominente figuren uit de internationa le kapperswereld deelnemen aan het in ternationale concours, dat volgde op een bediendenconcours. Onder hen wa ren de herenkapper Van den Hove uit België, wereldkampioen 1958, die even als de beroemde Keulse kapper Trim- born (In 1957 kampioen in de V.S.) zit ting had in de jury. Uit Parijs kwam Claude Carrière, de bekende Franse dameskapper, die de Grand Prix International veroverde met hem kwam Réné Pic, die eens zelfde prijs verdiende. Uit Parijs kwam ook de wereldkampioen Henri Beausset. Ferri, de Italiaanse Gouden Kam-win- naar. bekend om zijn coiffures voor de Italiaanse televisie, had Bernadetto Ar- gentino meegenomen, welke jonge kap per onlangs de eerste prijs won op het internationale concours van Genua. De prominente dameskappers, maar ook de minder bekende dameskappers uit ons land. hadden de opdracht een watergolf om te werken tot een mo dern dagkapsel. Dat deden ze in een half uurtje. Maar hiermee was nog niet aan de opdracht voldaan. Want het dagkapsel moest opnieuw in een uur tot een avond-coiffure worden gewerkt. Zo werd daar in het Arnhem se Musis Sacrum met kapsels getoverd. Bij ie heren ging het iets eenvoudi ger. althans zo leek het. Een kort ge dekt model moest in een half uur ge knipt worden en daarna moest het kap sel in tien minuten modern worden op gemaakt. Geen tondeuse kwam er aar te pas en ook hier werd voortreffelijk werk geleverd. PRESTATIES De grote organisator van dit cours, de heer G. M. Overdevest, sitter van de kring Nederland der SIAC, en erelid van de C.K.B., zowel als zijn echtgenote, mevrouw H. M. Overdevest (bekend Haags kapster) waren vol lof ook voor de prestaties van de Jongeren ln het bediendenconcours. Een aardige geste was, dat er een speciale groep was gevormd van hen. die nog niet eerder een prijs behaal den. In de damesafdeling moest een eenvoudige dagcoiffure tot een cocktail- kapsel worden omgewerkt in een goed half uur. De bedienden, die wel eens eerder een prijs wonnen, moesten in 35 minuten een moderne watergolf omwer ken tot een avondcoiffure. De resulta ten waren boven verwachting. Er werd goed werk geleverd, ook bij de heren, waar respectievelijk een vrij model en een gedekt model moesten worden ge knipt en van moderne opmaak voorzien. het oordeel van de deskundigen, wareD de prestaties van de buitenland se bedienden vooral verrassend en be- dit onderdeel van het concours, zelfs een zeventienjarige deel nam, als stimulans en blijk van kun nen, waardevol te zijn geweest. De prijzen gingen dan ook voornamelijk naar Duitse en Belgische bedienden, terwijl de Nederlandse deelnemers hei met de oorkonden moesten doen. werkzaamheid gedurende lange reek sen van jaren wij onder de indruk waren gekomen. Daar was het bericht van het heen gaan van de heer Chr. van den Heu- ring, dat zij op hij steeds in grote gevatheid wist in te haken. Maar van zijn deskundigheid was toch het bijzonder de grote beko- principieel was vel. Hoe vers was nog de herinne- gefundeerd. Dat gaf hem houvast, ring aan het sterven van de man met dat gaf hem tevens overtuigings hij zo lang en zo innig had mengewerkt, professor Rip. En ook hij. kracht jegens anderen. Hij was dergenen die al in hun jonge ja de studie geslagen waren, Toen wij de heer Van den Heuvel niet alleen i voor het laatst ontmoetten, trof ons ploma's, maar aan de studie stelling hadden gehad, dan bleek zijn daarvan in zijn verdere leven de oude strijdbaarheid nog weinig ge- vruchten mogen plukken. Hij wist taand, dan bleek zijn oordeel nog wat er te koop was, hij wist wat hij altijd even nuchter en klaar, en dan aan de ander had, en de ander wist bleek de humor hem nog niet te wat hij had aan Chr. van den Heu- hebben begeven. vel. De heer Van den Heuvel is een r geweest, die aan ons politieke maatschappelijke leven eminente wijde kring dat men diensten bewezen heeft. Zijn des- houden zal dankbare herinnering. MR. DR. G. KOLFF QOK het bericht van het heengaan heel ons volk, ook als dat in steden van mr. dr. G. Kolff, zo vele woont. Ook van hem mag gelden, jaren voor de Christeüjk-Historische dat hij steeds heeft gewoond ,,in het Unie lid van de Eerste Kamer, heeft ons gisteren stil gemaakt. Wat ons bij hem opviel, telkens idden zijns volks". Enkele typi sche Nederlandse ambten, zoals wij gelukkig tot op vandaag kennen, wanneer wij het voorrecht hadden ^eeft' lange tijd met grote toe- hem te ontmoeten of onder zijn ge- hoor te mogen zitten, was het merk waardige samengaan van twee eigen schappen, zoals dat bij verscheide- nen uit zijn kring gevonden wordt: van innemendheid en van beslist heid. wijding en met ere bekleed. In het bijzonder echter zal bij ons in dankbare nagedachtenis blijven zijn lidmaatschap van onze Eerste Kamer. Van dit hoge college maakt de bedachtzaamheid niet het minste sieraad uit, een bedachtzaamheid die aan de andere zijde van het Binnen- Een merkwaardig samengaan, maar ho( ta de Tweede Kamer, wel eens nochtans niet toevallig. Want in het te ,yden heeft Hct u dan nlet ln de bijzonder wie beslist is, kan het laatste plaats c wel jegens zichzelf als jegens zijn hei(J dat omgeving ook veroorloofd zijn, nemendheid te betrachten. Zo iemand immers kan om zich heen de ruim te scheppen van de ontmoeting en van het gesprek. i de Eerste Kamer een reden tot verheu ging is. In die omgeving is het, dat de heer Kolff, ondanks de vriendelijke be scheidenheid van zijn persoon, ge ren, zoals ze ten plattelande worden gave van zijn wijsheid vooral, gevonden en zoals ze hun ervaring Ook hij blijve in onze dankbare her en wijsheid ten dienste stellen aan innering. BEZITSVORMING V001 v He 'R de hand ligt het, dat de na- bovendien i zaak, waarin de prov verkiezingen stimu- testants-christelijke partijen lerend inwerkt op de activiteiten der K.V.P. djcht bij elkaar staan. Om- politieke partijen. Zo zal het zeker gekeerd staan, zo leert de politieke haar voorstellen inzake de bezitsvor- wachten is tegenover deze denk- ming. Wat die voorstellen inhouden beelden, veel meer gereserveerd, in- daarvan hebben we gisteren een dien al niet erger, samenvatting gegeven. Om de keuze van dit tijdstip zullen we de K.V.P. niet kapittelen. Wan de nadering van verkiezingen Ook deze thans door de K.V.P. voor gedragen suggesties verdienen aan dacht, bestudering en, zo het enigs- bij onze politieke partijen de werk- f'""1- B""SV°rm'n« v0°' zaamheid en bovendien de vindins- de brede la8en van ons volh 18 °°k rijkheid verhoogt, kunnen wij dat al leen maar als een nuttige nevenwer king van de verkiezingen beschou- De overheid kan daaraan veel doen, wen. niet alleen door de bezitsvorming Belangrijker is, dat wij nog minder zeif te stimuleren, maar vooral ook dan om de keuze van het tijdstip door het bevorderen van het voor de K.V.P. te kapitte- een bezitsvorming meest gunstige haar klimaat, een klimaat dat geken merkt wordt door binnen de ban len terzake van de inhoud voorstellen, Het onderwerp van de bezitsvorming gehouden belastingen en niet minder is een belangrijk onderwerp. Het is door een gezond houden van ons geld. STANDVASTIG BLIJVEN TAE laatste dag van Macmillans weer even spoedig verdwijnen, als bezoek aan de Sowjetunie heeft Chroesjtsjef zich in Oost-Berlijn inderdaad iets van de spanning bevindt en daar maatregelen neemt, weggenomen, die het optreden die het overleg tussen Oost Chroesjtsjef had veroorzaakt. Maar West over het Duitse probleem reden tot juichen is er nog niet. ernstig kunnen bemoeilijken. Het pessimisme van de vorige week Chroesjtsjef krijgt bleek niet gerechtvaardigd te zijn. Evenmin is er thans reden tot op timisme. Zowel de brute rede zeer waar schijnlijk de topconferentie, naar hij heeft verlangd en de ministersconferentie neemt hij op Chroesjtsjef als de schijnconcessie de koop toe. in de Russische nota van gisteren De reis van Macmillan, die niet kon maken deel uit van een tevoren mislukken omdat zij slechts ter beraamd plan. oriëntatie diende, zal er toe leiden, Het zou onjuist zijn, de plotselinge dat de westelijke mogendheden Russische bereidheid, genoegen te ingaan op Chroesjtsjefs suggestie, nemen met een ministersconferentie Macmillan keert in Engeland terug ter voorbereiding van een top- als een gewaarschuwd man. Hij weet conferentie, te zien als een reactie nu beter dan ooit, dat onderhand e- op de vastbeslotenheid van de lingen met de Russen en in het westelijke mogendheden of op de bijzonder met Chroesjtsjef een zeer onwrikbare houding van Macmillan. delicate kwestie zijn. De westelijke Het optimisme in de westelijke mogendheden kunnen van zijn er- wereld kan over enkele dagen varingen veel profijt trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2