Coen van Baren40 jaar tussen „zijn mensen Departementen zijn geen privébezit der partijen ZWITSALETTEN Vakbondman in moeilijke, slechte en goede tijden Eensgezindheid H Vrouw blijft vrouw ook bij Dick Holthaus Omwenteling in de verhouding tussen regering en parlement Duitser bestal Rotterdammer van jacht Mr. dr. G. Kolff overleden op 80-jarige leeftijd GüiirtKsfi?] MAANDAG 2 MAART 1959 11 „Mijn eelt gevlekte handen worden wit (Van onze speciale verslaggever) ■BESTUURDER, die moeilijke, slee heeft meegemaakt, die als autodidact bekend staat en als een persoon van bewogen felheid. Een man ook, die zijn religieuze en wijsgerige interessen dusdanig heeft weten te ontwikkelen, dat hij „het consent tot het spreken van een stichtelijk woord" van de classes Tiel en Almkerk van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft verkregen. Dat is Coen van Baren van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale: de bij het C.N.V. aangesloten vakbond, waarin de chrristelijke fabrieks-, transport- en havenarbeiders zijn georganiseerd. Bestuurder is hij, nu al sinds veertig jaar, bestuurder, hoofdbestuurder, later voorzitter. En iedereen kent hem als de man, die graag tussen „zijn mensen" vertoeft, die vertrouwen geniet tot in de verste uithoeken van Nederland en die het is een van z'n sterkste kanten nooit een blad voor de mond genomen heeft. harde spieren worden zacht en week en zonder krachten: o God, ik heb te lang op arbeid .moeten wachten, en 'k bert verzonken in de eindeloze nacht Ik vraag t'an U geen goud in dere handen, leg. Heer, daarin een tchep, een steel, oj 't harde hout van een houweel, en geef mijn nagels modderrandei De oorlog kwam donkere, spannende dagen met oen geheel eigen problematiek. Coen van Baren reisde op dubieuze pa pieren het land door om de leden van zijn ontbonden organisatie nog enigszins bij elkaar te houden. De ene dag lukte hem dit beter dan de andere, doch later is wel gebleken, dat zijn toch altijd ris kante arbedd niet tevergeefs is geweest. In 1946 wordt hij dan voorzitter van de bond. die hij in lagere functies altijd zo trouw had gediend en die onder zijn lei ding tot een van de grootste, bij het C.N.V. aangesloten organisaties zou uit groeien. Bijna vijfentwintigduizend leden telt de Christelijke bedrijfsgroepencen trale tihans „de oude naam moest we gens de historische belasting verdwijnen", verklaart hij tegen nog geen vierdui zend veertig jaar geleden. /~\NDANKS het feit, dat hij nog geen zestig is. geldt hij als een „old timer", als een van de laatsten onder de vrijgestelden, die het gevecht van de vakbeweging om erkenning nog hebben meegemaakt en die de maat schappelijke structuur een bijna revo lutionaire wending hebben zien onder gaan. Hij is bij stakingen betrokken feweest. bij strijd, zowel tegen socia- sten als syndicalisten. Maar hij heeft ook bij de wieg gestaan van instellin gen als de Stichting van den Arbeid, het College van Rijksbemiddelaars en de Sociaal-Economische Raad. Ander beeld „Het sociale aspect van onze dagen," vertelt hij, terwijl de grijze lok over het voorhoofd en de onafscheidelijke sigaar hem precies in zijn eigen sfeer lijken te plaatsen, „vertoont een heel ander beeld d«n dat van de eerste wereldoorlog, toen onze organisatie werd opgericht. Een groot aantal werkgevers in de bedrijfssectoren, waar onze leden vandaan komen, stond nog op het standpunt, dat de arbeider elke zeggenschap over het tot stand komen lonen en arbeidsvoorwaarden moest den onthouden. Het economisch libera lisme was in z'n nabloei en het ging n malen hard tegen hard. Elke verbetering in de sociale positie moest worden afge dwongen, terwijl tegelijkertijd het be staansrecht van een christelijke vakbe weging moest worden verdedigd." Een greep uit z(Jn jeugd, die hem reeds op dertienjarige leeftijd in de glasbewer- kersindustrie bracht, brengt een tijd in beeld, die wel in schril contrast staat mei de welvaart en de arbeidslust van de af gelopen jaren. We zien het draaiorgel door de stra gaan hore kers hun actieliederen zingen. Flardei van dringen tot ons door, flarden uit ver verleden. „De onderkruipers, daar komen ze aan", luiden de woorden. En het sonore gezang dreunt verder li troosteloze straatjes: „Het zijn de glui pers. die ons verrSan „H«t was een bittere, harde strijd wat meer menselijkheid", zegt de heer Van Baren. „Het waren geen arbeiders, die slungelachtig op dikke crépezolen voortslenterden, maar kerels in sobere kledij, in wier binnenste een heilig brandde. Het was alsof ze marcheerden achter zegevierende vaandels. De gloed der overtuiging van het goed recht van de zaak. waarvoor ze streden, was van hun gezichten te lezen De jongeren komen dan ter sprake, of beter: het gemis aan geestdrift, dat alom te constateren valt. De huidige arbeiders beweging is volgens de voorzitter van de C.B.C. niet te verstaan zonder kennds van en begrip voor haar geschiedenis. Alles lijkt tegenwoordig zo vanzelfsprekend, maar de weg naar datgene, wat bereikt werd, is zelden over rozen gegaan. In de stille patriciërskanncrs aan de Haagse Javastraat vervluchtigen enkele namen. Het zijn de namen van hen, die de vroegere Nederlandsche Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Trans portarbeiders hebben gewiegd en gekoes terd, die voortrekkers van de christelijke vakbeweging zijn geweest en dikwijls ook leermeester van de heer Van Baren. Arle Karsdorp behoort er bij, Jochem Quispel. W. Strijbis Pz.n„ L. Oosterbos en A. Sta pelkamp. Behalve de laatste zijn allen reeds overleden. Maar hun daden, die groot zijn geweest, leven voort, zowel bij de oudere als bij de jongere bestuurders Weinig tijd Toen Coen van Baren veertig jaar ge leden bij de tegenwoordige Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in dienst trad. werd hem als negentienjarige slechts weinig tijd gegund om zich voor zijn functie van assistent van de secretaris te bekwamen, 's Maandags kwam hij. 's woensdags woonde hij zijn eerste be stuursvergadering bij en de vrijdag daar na voerde hij zijn eerste zelfstandige be spreking met een werkgever. Improvi seren en nog eens Improviseren gold als parool, want de bond was zwak van krachten en de problemen waren vaak torenhoog. In de twintiger jaren maakte hij in Am sterdam de havenconflicten mee en de beruchte stakingen in de syndicalistisch georganiseerde brandstoffen- en groente bedrijven. „Er was toen veel zedelijke moed nodig om christelijk georganiseerd te zijn", zegt hij. „Arbeiders, die lid van onze vakbond waren, werden door middel van huis-aan-huis bezorgde rouwkaarten in de hele buurt, waar ze woonden, te kijk gezet, omdat de beslissing, waaraan «e uitvoering trachtten te geven, geen genade vond In de ogen der neutraal ge- organiseerden." Lang waren de jaren dertig, lang, uit zichtloos en m o ed be nemendHet spook der werkloosheid waarde sinister rond en talrijk zijn de besprekingen, welke hoofd bestuurder Van Baren over loonsverla gingen heeft moeten voeren. Hoe zwaar vielen deze veelal niet? Hoe moeilijk was hot de werknemer van de noodzaak van het insnoeren van de buikriem te over- „M\jn eeltgevlekte handen worden wit", leest hp uit het ontroerende cnsis-gedtcht t>an Henk van Hterde voor, „en blank als tere vrouwenhanden: mvn napels heb ben hebben nu geen modderranden van puil, dat vele dagen ZÜLtdyu \jzsr- Problemen Problemen in de twintiger jaren, pro blemen in de dertiger jaren, problemen gedurende de oorlog, maar ook problemen in de periode, welke in 1945 is begonnen en die een tijdperk van arbeidsvrede, van waarin alle waarden naar bepaalde doel einden worden gemeten, met een steeds groeiende invloed van een topapparaat Een maatschappij met een nieuwe heer sende klasse en machthebbers in hope mag de onze niet zijn. Het gevaar hiervoor neemt echter toe naarmate de mens zich zelf tot een afgod wordt en geen hogere waarden en normen in het leven kent dan de door de zonde verduisterde men selijke rede. Wezenlijke vernieuwing van de maatschappelijke structuur ligt niet in de juridische en economisohe sfeer, maar meer in vernieuwing van de geest. I Een der allergrootste opgaven van een christelijk sociale beweging in deze tijd de geestelijk ontwortelde mens van heiden toe te spreken in een taal, welke hij verstaat. Het Evangelie van Jezus Christus heeft levenwekkende kracht, ook nu. Waar dit geloof ontbreekt, is elke christelijke actie in wezen met lamheid geslagen, omdat dan ook het geloof in de eigen roeping verloren is gegaan." Vandaag heeft Coen van Baren gerecl- eerd. Vele vooraanstaanden uit de christe lijke vakbeweging hebben hem die dag de hand willen drukken, omdat hy, by Gods gratie, veertig jaar lang een man by Gods gratie, veertig jaar lang een man heeft kunnen zUn. die een geheel eigen plaats in de wereld der vakbondsbestuur- heeft ingenomen. Het drukt hem zwaar, dat zqn gezondheidstoestand hem meer toestaat zo veel uit spreken te als vroeger. Maar by is dankbaar datgene wat hem nog gelaten is na ware ziekte, die hem tydeiyk velde. 4.000STE SCHIP OP DE NIEUWE WATERWEG Zondag is het vierduizendste schip in 1959 de Nieuwe Waterweg binnengelo pen. Het was het Nederlandse m.s. Al- :etas, dat geladen met stukgoed van Am sterdam kwam. Het schip heeft ligplaats genomen in de Rotterdamse Lekhaven. In 1958 liep het vierduizendste schip op tart binnen. ET DORP N'oorbeek, dat is gelegen in het meest zuid oostelijke hoekje van Lim burg, is, naar we menen te mogen veronderstellen, het enige dorp, met een zelfde gemeen teraad sinds twaalf en een half jaar Sinds 1946 zijn de inwoners het zo eens met elkaar, dat er geen ge meenteraadsverkiezingen zijn ge houden. Naar verluidt is dit in 25 jaar in Nederland niet gebeurd. Wel moe ten er nog twee gemeenten zijn. die het van de bevrijding af eveneens zonder verkiezingen hebben gesteld, maar daar zijn intussen allerlei raadsmutaties voorgekomen, waar door het nooit tot een jubileum viering) is gekomen. In Noorbeek is het koperen feesi van de gemeen teraad niet on gemerkt voorbij gegaan. De bur gemeester had aubade van de schoolkinderen in ontvangst te ne men en voorts was er een bijzondere raadszitting, die werd bijgewoond o.a. door de commissaris van de Ko ningin in de provincie Limburg dr. F. Houben. De burgemeester bood de raadsleden 'n wandbord aan. dat speciaal voor deze gelegenheid door de kunstenaar Jean Nelissen was ontworpen. En de 67-jarige loco burgemeester. de heer Ch. Hutsche- makers, werd meegedeeld, dat de Koningin hem de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. had verleend. Na de raadszitting was er een re ceptie en de rij van feestelijkheden werd besloten met een concert van het Limburgs symfonie-orkest, dat voor het eerst optrad. Het gebeurde op een station ergens in Engeland. Een moeder, de 23- jarige mevrouw Griffin, stond op het perron te wachten op de trein. Naast haar de kinderwagen met haar twee kinderen: Kevin (twee jaar) en Stephen (10 maanden). Hoe het gebeurd is weet niemand, maar op het ogenblik dat de trein binnenreed, gleed de kinderwagen de rails op. Zonder zich een ogenblik te bedenken sprong mevrouw Griffin naar beneden, greep haar twee jongens beet en juist op het moment dat de locomotietf de wagen kraakte, sprong zij het perron op met de kinderen in haar armen. Ongedeerd, maar toch wel zo in de war, dat ze in een ziekenhuis een shock-behandeling moest ondergaan. Presentatie van ,la ligne Affable (Van onze moderedactrice.) DE VROUW is weer vrouw Niet alleen bij de Parijse coutu riers; ook de Nederlandse ontwerper Dick Holthaus heeft voor het ko mend seizoen een lijn gebracht, die vaak heel eenvoudig, zeer draagba; Prof. De Gaay Fortman voor adviescollege A.R.P.: i Baren jr., voorzitter van de Christelijke bedrijfsgroepen centrale, die veertig jaar als vakbondsbestuurder in functie is.- an Baren van de C.B.C." is ze uit de weg gegaan. Binnen en buiten r van het C.N.V.aan welks algemene werk, zoals hy zelf zegt, zyn bond harte deelneemt, yvert hy voor „de niet te delegeren vcrantwoordelykheden der organisaties", voor hun zelfstandigheid ei historisch gegroeide plaats. De vak beweging moet zich volgens hem hoeden •n politiek instrument te worden. Het ;t niet op haar weg politieke druk oefenen, omdat dit de ondergang van de parlementaire democratie, zomede die de eigen idealen zou betekenen. Tendenzen tie goed toeziet", voegt hij hier nog toe, „merkt spoedig, dat er ln onze huidige maatschappij allerlei tendenzen werken, die. in verband met het begrip: de vrijheid van de arbeidende stand, toi voorzichtigheid en waakzaamheid nopen Wij hebben er op te letten, dat we niet onder allerlei schone frasen een dienst huis worden binnengeleid, waar de vrij heid van de mens is geweken en deze slechts beoordeeld wordt naar zijn econo mische waarde. Dit is een perspectief, waarbij aan het leven geen diepere zin betekenis meer wordt toegemeten is sprake van een maatschappij. (Van een onzer verslaggevers.) TTET GAAT NIET AAN, dat bij de kabinetsformaties partijen bepaalde departementen voor zich opeisen als een soort privé bezit. Integendeel, wisseling in het beheer van departementen is juist heilzaam; heilzaam voot het parlement," voor de ministers zelf. voor het volk en ook voor de ambte naren. Iets geheel auders dan dit opeisen van departementen als een soort privé bezit van partijen is het, wanneer een partij spreiding van de invloed vraagt over de onderscheidene sectoren van het regeerbeleid; dat moet veeleer redelijk heten. Aldus prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, toen hij zaterdag te Utrecht de jaarvergadering voorzat van het college van advies der A.R. Partij. Zijn openingswoord benutte de voorzitter namelijk om en kele opmerkingen te maken over de meer technische kant van de kabinets formatie. Behalve tegen dit opeisen door partijen van departementen als ware bet een privé bezit keerde prof. De Gaay Fort man zich tegen de regeling van de open baarheid rondom de formatie. Er be staat namelijk sinds enkele jaren een afspraak tussen de formateurs en de pers. waarbij de pers zich verbonden heeft de formateurs met rust te laten en de for mateurs zich verbonden hebben om de namen te noemen van diegenen die zij in verband met de kabinetsformatie ont vangen. De afspraak zelf en hetgeen zich daaromheen verder afspeelt achtte prof. De Gaay Fortman niet gelukkig. Zijn derde opmerking betrof de de partementale indeling, een zaak waar bij nog wel eens politieke overwegin gen en zelfs partijbelangen een woord dreigen mee te spreken. In het bijzon der bepleitte prof. De Gaay Fortman opheffing van het departement van za ken overzee. Met de binnenlandse aan- gelegenheden van Suriname en de Antil- 1 cnheeft de Nederlandse regering geen bemoeienis, tenzij het zaken zijn van het Koninkrijk. De koninkrijksaangele genheden vormen een zaak van de bij zondere Nederlandse minister met de gevolmachtigde ministers eerst en daar na van de ministerraad. Ook is de de partementale combinatie van Suriname en Antillen aan de ene, Nieuw-Guinea aan de andere kant ongewenst. Men kome tot de instelling van' een secreta rie van het Koninkrijk, waar de konink- rijksaangelegendehen kunnen worden voorbereid, en men brenge dit onder bij het deparement van justitie Voor Nieuw-Guinea wa eigen departement te overwegen. Op deze jaarvergadering van het col lege van advies heeft prof. mr. A. M. Donner voorts gesproken over verande ringen die zich aan het voltrekken zijn in de structuur van ons staatsbestel Prof. Donner deed zulks aan de hand van de volgende stellingen: i Tegenover de voornaamste staatkun dige denkbeelden van de 20e eeuw (communime, nationaal-sorialisme) zoekt men als regel steun bij beginselen en ideeën, die uit de 19e eeuw dateren. <y In het verzet tegen deze modernis men wordt te vaak de vraag voorbij gezien, of die 19e eeuwse opvattingen nog wel passen bij de staatkundige situa tie van deze tijd. Het is echter aanne melijk. dat hte politieke onbehagen en de lusteloosheid van velen hun oorzaak mede vinden in het besef, dat het nog altijd aangehangen en verdedigde stel sel in zijn uitwerking niet meer past de feiten van vandaag. O Als factoren, die de samenleving daarmede ook de staat een ander a zien hebben gegeven, moeten vooral w den genoemd: a. de opkomst der techniek, b. de voortdurende stijging venspeil. c. de sociale en politieke emancipatie het le- Er i: i de i deze drie een nauw, in som mige opzichten zelfs een causal, verband. In het staatkundige hebben deze fac toren het aanzien gegeven aan ver schijnselen als: de z.g. welvaartsstaat, het maatschappij, ej De taak v r sociale rechtvaardigheid, de de Staat is door dit alles alles in een ander licht komen te staan. In plaats dat van hem wordt vei wacht, dat hij een aantal gedragsregel: stelt, deze handhaaft en verder slechts be perkte verantwoordelijkheid op zich neemt wordt de Staat thans een steeds bredere verantwoordelijk opgedragen. Dit begint met de sociale wetgeving va begin dezer eeuw, neemt toe tijdens de eerste wereldoorlog en krijgt zijn grote vlucht bij de crisiswetgeving der jae: dertig en de bemoeiingen tijdens de twee de wereldoorlog. Waat daarna is gebeurd is geen principiële wijziging meer, mas slechts het trekken van consequenties u reeds eerder aanvaarde gezichtspunten. Deze verandering in de staatstaak heeft in de eerste plaats een omvt ling gebracht in de klassieke verhouding tussen wetgevends en uitvoerende macht, en daarmede in de verhouding van Rege ring en Parlement, y Voorts heeft zij de verhouding t regering en ambtelijk apparaat getast. De moderne bureaucratie, moge lijk geworden door de ontwikkeling de (organisatie) techniek en noodzakelijk voor de verwezenlijking der aan d« derne staat gestelde taken, heeft echter ook zelve de klassieke beginselen openbaar bestuur niet meer kunnen hand haven. g De uitbreiding van de staatsbemoeiing heeft niet alleen samen met de consequenties van het algemeen kiesrecht het karakter van de staatkundige p; tij en daarmede dat van het parlement veranderd, doch tevens tot allerlei tasting van het monopolie van represen tatie der parlementen geleid. De genoemde veranderingen hebben, voor den leek minder duidelijk, de moderne rechtspraak (vooral i; stuursaangelegenhedenen, voor ieder tastbaar, voor de verhouding tussen traal en gedecentraliseerd gezag, hun sequenties gehad. JQ Een bezinning op de toepasselijkeid en bruikbaarheid van de overge- erfde staatkundige beginselen en ideeen is derhalve zeer nodig. Het zal er daarbij om moeten gaan, het blijvende in de oude idealen van vrijheid, rechtstaat en demo cratie te handhaven en onvermijdelijke, althans met staat- zich niet willoos de (ten dele kundige middelen niet te beheersen) veranderingen in de structuur der samenleving over te geven. Er is dit opzicht en ten onzent én eledry nog weinig geschied. en gelukkig „gewoon" is. Alles rit weer op de normale plaats, de taille, de heupen en de buste, kortom Dick Holthaus heeft een mode gecreëerd, die de vrouw 1959 minzaam en vrien delijk maakt. „La ligne Affable" heet dan ook deze collectie, zaterdag in Amsterdam voor het eerst ge toond. Niet opvallend was zijn presentatie, het geen hij overigens met Parijs gemeen heeft. Vaak geraffineerde eenvoud gaf de collectie bijzondere allure en het waren de details, die pakjes, japonnen, mantels en ensembles cachet gaven. Die details waren bijvoorbeeld klepjes even onder de bustelijn, dan wel een paar centimeter onder de taille. Soms ook zagen we zakken met dezelfde rechte klepjes, alleen op de hoeken afgerond. De taille werd menigmaal aangegeven met een gerimpeld bandje in de stof zelf genaaid, waardoor dan elastiek was gehaald. De uiteinden van deze bandjes werden aan de voorkant in het midden tot een strik samenge knoopt. Dubbele mouic De „ligne Affable" werd bi) de tailleurs gekenmerkt door sluikvallende, korte jasjes met een wat verbrede schouder lijn. Het accent viel meestal op de mouw, die op een bijzondere manier was ingezet. Soms bracht Holthaus mouwen, <}ie ons niet altijd konden be koren en'een klein beetje een vleen muis-idee hadden. Deze mouwen waren gerimpeld ingezet en vielen vrij wijd even boven, dan wel onder de elleboog. Een enkele keer was onder zo'n mouw een strak kere te zien, zodat men dus dubbele mouwen had. ï;n dan de japonnen met hun vaak grote liggende kragen en de ruimte in de rok zelf verdeeld om zo de taille slan ker te doen lijken. Grappig en zeker geschikt voor ons klimaat vonden wij de als stola verwerkte jasjes, eigenlijk royale en mooi vallende stola's met mouwtjes erin. Kleuren En dan ten slotte de kleuren, variërend van veel grijs en marine, tot alle mo gelijke pasteltinten. Ook veel mooie imprimé's in werkelijk prachtige kleun Een oud-officier van de Duitse lucht* macht is er sinds donderdag vandoor met een Nederlands jacht, de Matamaru van de Rotterdamse zakenman C. Ble- kendaal De oud-officier is de 36-jarige Helmuth Reinhardt, die in de tweede wereldoog log aan het Oostfront een been verloor. Kort geleden dook hij met een kame raad, de 24-jarige Han Schuhmacher, ln Marseille op. Zij maakte kennis met de heer Blekendaal en trachtte hem te be wegen, met hen en het jacht Matamaru de tocht over de Atlantische oceaan te ondernemen. De Rotterdammer had er geen zin in. doch toen hij donderdagmid dag naar de haven ging om zijn jacht te inspecteren, bleek het schip verdwenen, met zijn persoonlijke bezittingen en flink wat geld aan boord. Reinhardt is al eens wegens diefstel van een schip in 1954 tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Wedstrijd voor jonge kunstschilders Het bestuur der maatschappij Arti et Amicitiae, dat als beheerder optreedt van de Stichting Paul Tetar van Elvenfonds heeft dit jaar wederom een wedstrijd uit geschreven voor Nederlandse kunstschil ders. die niet ouder zijn dan 30 jaar. Da schilderijen, die de deelnemers aan de voorwedstrijd insturen, moeten figurale composities zijn met twee of meer figuren. Aan de hand van ingekomen werken zal het bestuur bepalen wie der inzenders zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan de eindwedstrijd. De jury bestaat uit de heren prof. Otto B. de Kat, prof. G. V. A Röling en Jos. Rovers. De vervaar diger van het bekroonde schilderij zal de studietoelage van het Paul Tetar van Elvenfonds worden toegekend. Het is de zesde maal dat deze wedstrijd zal wor* gehouden. Een zomers toiletje waarbij het accent vooral op de kraag valt. schakeringen bekoorden in elk opzicht In tegenstelling tot de meeste Parijse ontwerpers, had Dick Holthaus nog veel katoen gebruikt, welk dankbaar materiaal nog eens extra aandacht kreeg bij het tonen van enkele model len uit de collectie „Katoen 1959" Zo als wij enige tijd geleden reeds schre ven was deze collectie vervaardigd in opdracht van het Nederlands Katoen Instituut. Zonder twijfel heeft Dick Holthaus met zijn „ligne Affable" in de roos ge schoten, terwijl wij daarnaast graag nog willen vertellen, dat de collectie uitstekend was afgewerkt, hetgeen niet altijd van alle ontwerpers kan worden gezegd. Fractievoorzitter C.H.U. in de Eerste Kamer t^EN WEEK nadat hij tachtig jaar was geworden is zaterdagavond in het ziekenhuis te Tiel overleden mr. dr. G. Kolff, lid van de Eerste Kamer voor de Christelijk Histori sche Unie en oud-kantonrechter, Gualtherus Kolff werd op 22 februari 1879 te Rosma len geboren Hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden en studeerde Utrechth schappen In 1901 promo veerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen en elf jaar later verkreeg hij deze titel in de staatswe tenschappen. Nadat hij in 1907 was be noemd tot griffier van het kantonge recht te Geldermalsen werd hij dne jaar later kantonrechter aldaar. Na helpen 11 eraf verblijf van 27 jaar in dit Betuwse stad je vertrok hij naar Gorinchem, waar hij benoemd was tot kantonrechter. Hij vervulde deze functie van 1934 tot 1947. Nadien vestigde hij zich weer in Gelder malsen. De heer Kolff is van 1919 tot 1932 lid van de provinciale staten van Gelderland geweest. En ook heeft hij jarenlang deel uitgemaakt van de ge meenteraad van Geldermalsen. Sinds 1935 was mr. Kolff lid van de Eerste Kamer, hij was voorzitter van de c.-h. fractie. Meer dan vijftig jaar was hij voorzitter van de veilingvereni ging te Geldermalsen, welke hij mede heeft opgericht. De heer Kolff is heem raad van de Tielerwaard en dijkgraaf van de Linge-uitwatering geweest. De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Moeilijkheden in Finsterwolde.... Zaterdagmiddag waren de heren Hazen berg uit Amsterdam en Meijer uit Gro ningen in de gemeente Finsterwolde bezig met liet aanplakken van verkiezingsaffi ches ten behoeve van de communistische bruggroep. Deze verkiezingspropaganda zinde kennelijk het C.PH^raadslid de heer J. S. niet. Met zijn motorrijwiel reed hij op de beide propagandisten in, rukte hun de affiches uit de handen en ver scheurde deze. De 72-jarige heer Meijer liep daarbq een schaafwond aan een knie op Een patrouille van de rijkspolitie, die in de buurt bevond, heeft zich in het I gemengd en tegen het laadslid we- mishandeling en vernieling proces verbaal opgemaakt De CPN' bezet het merendeel der ze- Is in de gemeenteraad van Finsterwolde,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5