CHRISTELIJK ZIJLSTRA LADY ISABELLA Vrijzinnig protestantisme is teleurgesteld Kerkeraden mogen niet doen alsof niets is veranderd Chr. leeszalen hebbent gebrek aan personeel Verontrlisting over het v.g.Lo. Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Twee knipsels uit een vrijzinnig bind JN het hoofdorgaan Kerk en Wereld" van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden komen twee artikelen voor die ingaan op de verhouding var. de vrijzinnigen in de Neder landse Hervormde Kerk tot de recht einnlgen. Het blad opent met een hoofd artikel van prof. dr. P. Smits, waarin hij ingaat op een artikel van prof. dr. H Kraemer in het maandblad „Wending" naar aanleiding van publicaties van Simon Vestdijk en Sierksma. Hoewel de schrijver blij is met het artikel van Kraemer kan hij zich niet aan de indruk onttrek ken dat hij ergens opgesloten rit tussen Kraemer en Vestdijk. In dit verband schrijft Prof. Smits enkele dingen die zeker in orthodoxe kringen de aan dacht zullen trekken: "pROF. KRAEMER signaleert in dit verband met verontrus ting de geloofsinzichten van Karl Jaspers, die het christelijk exclu- sivijme een ontsporing van de bij belse religie acht, maar het over- Srote deel der vrijzinnigheid zal ier ongetwijfeld achter Jaspers en tegenover Kraemer staan. Op één dogmatisch punt wil ik wel wat concreter worden: voor de meerderheid der vrijzinnigen zijn zowel het kerstverhaal als het op- standingsverhaal omtrent Jezus geen hellsfeitcn. maar heilsprojec- ties, zodat het hun dan ook inner lijk onaanvaardbaar voorkomt om het zg. lichamelijk, heilsfeitelijk karakter van de opstanding tot dié centrale geloofswaarheden te rekenen waarover men in ,de her vormde kerk niet eens meer dis- problematiek. die m het hele thema van de ..sprekende'' dan wel de .zwijgende" God ligt op- 5 e sloten, al zou ik een bock als at van prof Mlskotte over ..Als de goden zwijgen" Nu is dan in zijn plaats be noemd dr. A. F. N. Lekkerkerker te Utrecht. Over de besprekingen betreffende dit agendapunt mag niets vermeld worden. Alleen kan er gezegd worden, dat de be kwaamheid van de benoemde niet in twijfel wordt getrokken, dat het ook we! vaststond, dat de benoe ming zou worden aanvaard en dat de wenselijkheid om onder de 8 kerkelijke hoogleraren toch ook wel één vrijzinnige te benoemen bij de meerderheid der synodele den ten adviseurs) niet zo sterk werd gevoeld. Een troost is. dat er onder de staatshoogleraren nogal enkelen van deze kleur gevonden worden, maar ontslaat dit feit de kerk van haar eigen verantwoordelijkheid? Ook de omstandigheid, dat de kerkelijke hoogleraren om beur ten optreden als adviseurs der sy node pleit voor een grotere scha kering in de samenstelling van dit college. Schrijver dezes is geen voor stander van ..partij-benoemingen" bij elke vacature, maar hij is wel van mening, dat. de Commissie voor het Hoger Onderwijs in dit geval de modaliteit der kandida ten zwaarder had moeten laten wegen. Het zou niet juist zijn om speciaal ten aanzien van deze be noeming de synode partijpolitiek te gaan verwijten. Maar wel mag mer. ten opzichte van het beleid in zijn geheel bij hoogleraarsbe noemingen in onze kerk van een zekere teleurstelling spre' m. déprojecteren. de brokken, die de discussie Buskes-De Wilde heeft gemaakt. Het achteraf bezien zinneloze van deze op hoog peil staande discus sie is. dat hier met zevenmijls laarzen over enorm zware theolo gische problemen moest worden heengewandeld, die de overgrote meerderheid van het kerkevolk, met inbegrip van de ouderlingen cn de predikanten, noch intellec tueel. noch existentieel éan kan. Prof. Kraemer heeft mij er dan ook van overtuigd, dat deze dis- J - -- het - JUBsdcr- land niet had moeten plaatsvinden maar dat er eerst gedurende lan ge tijd in kleine kring bmnenska- zijn artikel zeg Ik nu: dit zal een studie-dialoog moeten worden en zijn artikel kan daartoa op zichzelf reeds moeten komen: het geloofsbe grip. (Buber's Zwei Glaubenswei- sen en Barth's religiebegrip), het openbaringsbegrip, het transcen- dentiebegrip, de wetenschappelij ke grenzen van de psychologie enerzijds, maar ook van de the ologie als wetenschap anderzijds, terwijl we misschien het beste doen met in alle besprekingen realistisch uit te gaan van het on miskenbare feit van diepgaande veranderingen in 'iet bewustzijn en de vorm van het innerlijk le ven van de hedendaagse mens. Verkiezing In een tweede artikel geeft da. A. Noorman een verslag over de hoogleraarsverkiezing voor Groningen: ALS zodanig was in de vorige vergadering dr. J. M. de Jong. conrector van het seminarie te Driebergen, benoemd, maar deze wenste aan zijn tegenwoordige werkkring trouw te blijven en heeft voor de benoeming te Gro ningen bedankt. Een gang van zaken, die bij predikantsbemepin- gen vaak voorkomt, maar die bij de benoeming van kerkelijke hoog leraren toch wel ongebruikelijk en niet erg gewenst is. Meer aandacht voor evangelisatie redacteuren) t'oor de uitwendige zending moeten hebben. Wij hebben niet alleen een taak voor hen. die ver weg zijn, maar jook voor hen, die vlak bij ons wonen". |zei ds. Vermaas in zijn inleiding. Hij constateerde op dit laatste punt onder „De kerkeraden mogen niet doen kerkleden een groot tekort, een on- alsof er niets is veranderd en of de i verantwoordelijke laksheid en lauu)- situatie nog precies hetzelfde is als 75|heid. In het evangelisatie-werk geldt ja^r geleden," Deze opmerking maak-1" het bijzonder: Ziet toe hoe gij te ds. J. Vermaas, Ned. Hervormd I wandelt. predikant te Veenendaal in een za-i ,..j.Het evangelisatie-werk moet ter hand terdagmiddag te Utrecht gehouden genomen WOrden. omdat Christus «elf vergadering van de Ncd. Hervormde opdracht hiervoor gegeven heeft en Bond voor Inwendige Zending op Ge- j uit bewogenheid met de naaste. Maar ref. Grondslag. Eerder had ds. Ver-; in hoogste instantie gaat het er in de maas aan de hand van de cijfers op eerste plaats niet om. dat een afge- de enorme toename van de onkerke- dwaalde «lig wordt, maar opdat, zo- lijkheid in ons land ÏmmSSSS,™'ïartl In deze bijeenkomst, die onder leiding stond van ds. H. G. Abma uit Monster, werd in het bijzonder aandacht aan het evangelisatiewerk geschonken. De voorzitter, ds. Abma merkte in zijn openingswoord reeds op, dat de evange lisatie in de eigen (Geref. Bonds» ge meenten meer en meer de aandacht vraagt en voor het hoofdbestuur van de bond aanleiding is geweest om in 1957 een enquête onder de kerkeraden van de Geref. Bonds gemeenten te houden. lrHet gebod van Christus: Predik het Evangelie aan alle creaturen wil niet zeggen, dat we alleen een open oog normen bij subsidiëring (Van een onzer verslaggevers) Dr. K. Spreij. voorzitter van de bond, ging in een korte causerie in op die personeelsmoeilijkheden. Hij meende dat de onderwijswet Cals op den duur een oplossing van het vraagstuk kan bete kenen. als de suggestie, om een biblio theekopleiding op te nemen in het les rooster van de te stichten scholen voor maatschappelijk-sociale arbeid (nieuwe vorm voor scholen voor maatschappe lijk werk) wordt gerealiseerd. Gezien het Lestaan van christelijke scholen voor maatschappelijk werk ook. zal dus een speciale opleiding voor het christe lijk bibliotheekwezen op de lange duur tot de mogelijkheden behoren. Dr. Spreij zei eveneens te denken aan noodmaatregelen ter voorziening van de vele vacatures op korte ter mijn. Die noodmaatregelen zouden een kortere weg tot hrt diploma moeten Inhouden dan volgens de bestaande re glementaire opleiding. Daarbij zou ook moeten worden afgeweken van de eisen der vooropleiding, die vrij zou moeten zijn. Ter vergelijking voerde dr. Spreij de na de oorlog ingestelde „stoomcursussen" voor onderwijzers aan. die indertijd goede resultaten hebben gehad. Hij zei dat het depar tement van onderwijs achter de even tueel te nemen noodmaatregelen staat. Ook uit het jaarverslag van de secre taris. dr. J. Karsemeijer uit Dordrecht, bleek dat het gebrek aan personeel de oprichting van nieuwe leeszalen ernstig stagneert. Er zal een ernstige opwek- Dr. Karsemeijer maakte in zijn opti mistisch jaarverslag melding van de wensen die de bond nog heeft ten op zichte van de normen der subsidierege ling, die de overheid stelt. Die normen xijn voor wat betreft de christelijke concept-huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. De bestuursleden dr. Spreij (al een kwart eeuw bestuurslid) en G. Koster werden bij acclamatie her- te verdubbelen en ging akkoord met het voorstel de bond opnieuw met 30 jaar te verlengen om voor de tweede maal QNDANKS de tegenwerking, die zelfs'koninklijke goedkeuring te verkrijgen. v van protestanten wordt ondervon- Een concept-huishoudelijk reglement den, neemt de belangstelling voor het christelijk bibliotheekwezen in den lande toe. In verschillende plaatsen komt men tot oprichting van een christelijke leeszaal. Een grote moei lijkheid daarbij is echter de perso- TI neelsvoorziening, die zorgen baart. LnieCOllecte Dit bleek op de algemene ledenver gadering van de bond van christelij ke openbare leeszalen en bibliotheken In Nederland, welke vergadering za terdagmiddag in Utrecht is gehouden. De evangelisatie-arbeid kan ongeorga niseerd tot openbaring komen, zo meen de ds. Vermaas, d.w.z., dat ieder mede levend kerklid tegenover zijn naaste een trouw getuige is. „Het zwaarste accent zal echter op het georganiseerde evan gelisatie-werk moeten vallen, omdat de wereld ook in de kerk zijn duizenden heeft verslagen." De door de bond gehouden enquête be sprekend. deelde ds. Vermaas mede. dat de kerkeraden maar langzaam hebben gereageerd. Van de 195 aangeschreven gemeenten hebben er 116 geantwoord. Van deze ga ven 113 een bevestigend antwoord op de vraag of de kerkeraad overtuigd was van de noodzakelijkheid van evangelisatie. In 93 gemeenten was er geen commissie evangelisatie-arbeid en 16 van deze 93 gemeenten verklaarden bereid te zijn tot het benoemen van zulk een commis sie over te gaan. Slechts drie gemeen ten bleken een evangelisatie-ouderling te hebben. Hoewel plaatselijke omstandigheden een woordje meespreken, meende ds. i Vermaas, dat er voor het evangelisatie leeszalen nog steeds niet objectief. De Werk toch wel hoofdlijnen moeten zijn. leeszalen zijn ook voor wat betreft de £0 zal er een aparte commissie voor rijkssubsidies afhankelijk van de goedeevangelisatie, veelal benoemd door de wil der gemeenteraden. En bier en daar kerkeraad en werkend onder toezicht (bijvoorbeeld in Rotterdam) laat die van die kerkeraad, moeten zijn. Huisbezoek blijve het voornaamste on derdeel van het werk. Verder achtte hij de vorming van gesprekskringen bij de kerkleden aan huis een uitstekende me thode om tot een goede evangelisatie te komen. Hoewel de tijd van massale openluchtsamenkomsten voorbij is, k nen in sommige gevallen bijzondere menkomsten toch hun nut hebben. Op dit referaat van ds. Vermaas volg de een uitvoerige gedaohtenwisseling, waarbij verschillende problemen stad en land aan de orde kwamen. Geen objectieve üeroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Goedereede, J. Vlijm, kand. te I unteren, die bedankte voor Schelluinen en W Inge Langerak. te De Lie Bedankt voor Bergum, H. R. Zijlstra te Koudek: a/d Rijn. -v I tot hulpprediker te Maai tensdijk ds. J. v. d. Lir^cn a.s. emeritu zendingspredikant van Utrecht Hij heeft de benoeming aangenomen en bedankt voor de benoeming naar Vreeland. GEREF. V"'.KEN (vrugema"*' t) Aangenomen naar Fergon-Guelph, On tario. Canada iCan. Rcf. Ch.). P. Kingma te Noordbergum. CHRIST GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer, J. M. Visser Dokkum. Bedankt voor Haarlem Noord. H. -oi man te 's-Grr venhage. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Zaandam: H. Rijksen te te Vlaardingen. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Examens: Na gehouden examen is be vorderd tot kand. in de theol. en beroep baar verklaard: I. L. Uyterschoot te Helvoirt. N.br. die beroepen werd door Apeldoorn als pred. met bijz. opdracht voor de geestelijke verzorging der ge detineerden in Noordbrabant. Benoemd tot geestelijk verzorger in algemene dienst van de vereniging „Het Hoogland" met standplaats Beekbergen: ds. M. F. Dekkers te Oude Pekela, die de benoeming ook heeft aangenomen. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen: Chr. v. Woestijne te Barneveld. n de zetel te Parijs is gevestigd, net algemene stemmen gekozen drs. Cosijn uit Breda. Hij heeft deze functie voor twee jaar aanvaard. De heer Cosijn was vanaf 1956 vice-president van d unie. Zijn voorgarger is de Italiaan Franco Nobili. goede wil nog wel eens iets te De i Lijst.23 van de 80e Uniecollecte hei dc volgende bedragen: Bedum 985; Kielwlndeweer 235.50: Onst- wedde 274: Vlagtwedde (Welte) 96; Olde- boorn 214.21: Steggerda 168; IJtst 193,55; Drouwenermond 418: Gees 518.50; Graf horst 383, Eefde 300: Jutphaas 531.25: Nic- (Advertentie) Het Verband van Hervormde (geref.) Ambtsdragers in de Hervormde Kerk zal maandag 9 maart in het wijkgebouw Boothstraat te Utrecht een bijeenkomst •houden onder leiding van ds. G. Sam son hervormd predikant te Hoog-Blok- land, refereren zal over: „Het gezag van Gods Woord in ons kerkelijk leven". „Het zoeklicht'" Het blad van de evangelist Johannes de Heer „Het Zoeklicht" bestaat veertig jaar De jaarlijkse toogdag. zal daarom geheel in het teken staan van dit jubi leum Het zal op 15 juli worden gehou den in de Ahoyhal van Rotterdam. fofcliek> Soms defaitisme onder de leerkrachten (Van een onzer verslaggevers) De v.g.l.o.-groep van de Protes tants-Christelijke Onderwijzersvereni ging heeft te Utrecht jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer W. M. Vlasblom te Monster, die ook tweede voorzitter van de P.C.O.V. is. Dc vergadering droeg een zeer opgewekt karakter, ofschoon het woord van de voorzitter in zijn openingsrede allerminst aan de zonnige kant was. Volgens de heer Vlasblom is er bij \e v.g.Lo.'-leerkrachten sprake van erontrusting, ja soms van defaitisme Men beschouwt deze nieuwe vorm van onderwijs als een doodgeboren kindje. Er is hier en daar ook sprake 149 Zi) liet de jongen ren OP hot grasveld. „Blijf alstublieft zitten", zei mijnheer Carlyle. ter wijl hij zelf tegenover haar plaats nam en zich zon der twijfel over haar schildpadbril verbaasde. „Hoe sta at het met William? V'ant dat wilde ik u vragen". Zij legde haar hand op baar boezem, in een po ging die tot bedaren te brengen en trachtte haar stem in bedwang te krijgen om rustig te kunnen spreken: nu was zij alleen met hem! „Er was nog geen verandering", zeide zij half luid: toen vatte zij moed en besloot openhartiger te spreken. „Laatst had ik u aldus begrepen, mijnheer, dat dc dokter nog veer geroepen zou worden." „Ja. zeker Ik had hem mee naar Lynneborough willen nemen naar dokter Martin en dat ritje zou hem goed hebben gedaan, maar tk heb het zo druk gehad, dat er geen tijd voor zoiets was. Ook weet lk niet, wanneer ik nu vrij zal zijn." „Laat mij dan gaan met hem. mijnheer", riep rij vol vurig verlangen. „Werkelijk, ik vind dat er geen tijd meer verloren mag gaan. Wij zouden.per trein kunnen gaan Wal hebt u er op tegen?" voegde zij tr snel aan !oc „Hij is beslist vertrouwd bij mij! Mijnheer Carlyle glimlachte „Vertrouwen doe ik hem cn u nok", nep hij uit „en ik vind. dat het een goed plan rou zijn. als u niet tegen de moeite opziet." Tegen de moeite opzien! Terwijl het leven van haar zoontje op het spel stond! „Laat ons vandaag maar gaan. mijnheer" zei zij vol koortsachtig on- „Ik wil eens zien uit te vinden, of mevrouw Car lyle het ponvwagentje nodig heeft" zei hij „Het is beter, dat te nemen, dan als haringen tn een ton in de trein te zitten Haar hart kwam in opstand, toen hij het vertrek verliet. Wat mevrouw Carlyle „nodig had" voor haar een shi grillen, had dat voorrang boven het leven van haar kind? Een ogenblik van tweestrijd en toen vouwde «ij gedwee haar handen op haar knieën: was dat van door ANN LUDLOW Mijnheer Carlyle keerde terug. „Het ponywagentje staat tot uw beschikking madame Vine. John rijdt u naar Royal, dat is mijn hotel altijd in Lynnebo rough en dokter Martin woont daar maar enkele huizen vandaan. Bestelt u in het hotel maar wat u wilt, dat komt dan op mijn rekening. Misschien is het 't beste als u daar maar dineert, het is mis schien niet goed voor William dat hij tc laat eet." „Goed mijnheer, dank u wel. Hoe laat kunnen wij vertrekken? „Wanneer u maar wilt. Tien uur. schikt dat?" „O zeker, mijnheer. Dank u zeer mijnheer." ..Dank u waarvoor?" lachte mijnheer Carlyle. „dat ik u een lastige reis bezorg soms? Eens kij ken het honorarium voor de dokter zal een gui nea zijn", zei hij, terwijl hij zijn beurs te voor schijn haalde. „O, dat komt er niet op aan", viel zij hem haas tig in de rede. „ik zal zelf wel voor hem betalen, dat zou ik graag willen" Mijnheer Carlyle keek haar bevreemd aan. Hij zei niets, maar legde zonder meer de sovereign en hevig: gedachten flitste een hertnnering: die ochtend, ja ren geleden, toen lord Mount Severn haar enige goudstukken had overhandigd, drie sovereigns, en dat honderd-pondbiljet, dat haar later zo vrijgevig in de hand iverd gestopt door iemand anders. Toen was zij de uitverkorene zijns harten, o ja. dat was zij. al was het niet uitgesproken geweest. En nu..? Een pijn alsof zij" in doodsnood was, sneed door haar verbitterd hart „U kunt er dokter Martin hij precies het gestel heeft in herinneren, dat zijn moeder", ver- ijnheer"Carlyle, terwijl zijn gelaat even op lichtte „Dat kan misschien een aanwijzing zijn ten opzichte van de behandeling. Toen hij hem een jaar of twee geleden voor ziekte in behandeling had, heeft hij dat zelf gezegd." „Ja. mijnheer." Hij liep door de hal op weg naar de ontbijtzaal. Zij stoof de trap op naar haar slaapkamer en zonk ineen, overweldigd door een vloed van wanhopige tranen. O. die liefde, waarmee zij hem nu liefhad, dat jaloers verlangen, waarmee zij hartstochtelijk smachtte naar zijn genegenheid, en dat weten, dat zij nu gescheiden waren voor eeuwig en altijd, dat zij minder voor hem betekende dan niets! Zacht wat, mevrouw! Dat is niet het dragen van HOOFDSTUK 13 Er verschijnt een Russische boer op West Lynne Mijnheer Carlyle hielt een toespraak tot het ge-'vraag of het bijbeis onderwijs peupel van het balkon i"-'"' aam oud gebouw, istkoets. van teruggang. Dit wordt sommige onderwijzers tot een obsessie. Dat sommige leerkrachten het v.g.l.o. laten wordt dan aangemerkt als teken van het naderend einde van dit schooltype. ,Jden vergeet echter", aldus de heer Vlasblom, „dat jaarlijks vele leerkrachten van de lagere school naar het u.l.o, overstappen, zonder dat iemand zich daarom ongerust gaat maken over de toekomst van het lager onderwijs." Al is het waar. dat het v.g.l.o. niet op rozen gaat en dat de strijd c zijn voortbestaan een zware strijd er zijn toch wei enkele gunstige teke nen. De heer Vlasblom wees op een op I januari jl. van kracht gewor den wetswijziging, die mogelijkheden biedt, en op het ingediende wetsont werp op het voortgezet onderwijs, waarin toch ook plaats aan dit onder wijs gegeven wordt. Later op de dag besprak de heer Vlasblom nog afzonderlijk de toekomst mogelijkheden van het v.g.l.o. Dit on derwijs is bestemd voor zwakbegaafde leerlingen .n voor jongens en meisjes, die geestelijk nog niet rijp zijn, en die er hun „wachtlokaal" vinden. Als zodanig heeft het v.g.l.o. echter een heel andere functie, dan het nu zo vaak krijgt, namelijk om te dienen als rest-school, waarvan de leerlingen mei meer of minder animo hun leerplichti ge tijd uitdienen, en als vergaarbak var. gedeclasseerde leerlingen Het ontbreekt het v.g.l.o. aan de mogelijkheid om als doorstromingsschool en als uitloopschool te dienen, en dat is de oorzaak geringe bloei. De heer Vlasblom zette uiteen, dat het v.g.l.o. een gerichte school be hoort te zijn. Zoals de lagere techni sche school dat is voor de technische sector en de lagere tuinbouwschool voor de agrarische sector, behoort het v.g.l.o. op de economisch-administra- tieve sector gericht te wezen. Er zijn nog honderden functies waarvoor geen beroepsopleiding bestaat en waan Seen brede intellectuele vorming ig is. Hier kan het v.g.l.o. een nutti ge opleidende taak vervullen, gelijk de heer Vlasblom vaststelde. Een en an der is al uitgewerkt in plannen, die hij nader toelichtte. De andere spreker op deze vergade ring was ds. S. de Vries, gereformeerd predikant te Buitenpost, die vroeger zelf het onderwijs gediend heeft. Zijn toespraak behelsde het antwoord op de verfd. an Het Bokshoofd af. vermaard in de tijden van en toonbeeld van vergane ouderwets ruim en groen ge en er was volop plaats voor zijn vrienden zich op te stellen. Hij was een redenaar met overtuigingskracht, die het oor wist te boeien en het hart te treffen; maar al had hij gesproken met zijn mond vol pruimen en was hij stamelend en stotterend in iedere zin blijven steken, het wilde applaus en geschreeuw zou desondanks even alge meen zijn geweest. Mijnheer Carlyle was hoogst populair in West Lynne ook afgezien van zijn kan didatuur en zijn redenaarskunst, en geheel West Lynne maakte gemene zaak tegen sir Francis Le- vison. (Wordt vervolgd.. BH jon geren van 12 tot 16 jaar nog wel zin heeft Dit met het oog op de neerslach tige stemming ten aanzien van deze zaak, die bij menig onderwijzer (en ca techeet) heerst. Met nadruk verklaarde ds. De Vries, dat het bijbels onderwijs aan deze jongeren roeping en plicht is, zolang men nog gelooft dat er een lijn loopt van Gods Vaderhart naar het hart van de kinderen. Ook kwa jongens en lastige meisjes moet men blijven zien als kinderen van God en daarom mag hun het bijbels onder wijs niet onthouden worden. Als Christus voor de eerste keer zijn volgelingen gaat voor bereiden op Zijn komende kruisiging, noemt Hij met name de oudsten, overpriesters en schriftgeleerden als de schuldigen (Lucas 9 22). De geestelijke leiders, die aangewezen waren om de waarheid en wil van God uit te leggen, joegen Hem in de dood. Zij bezaten het geopenbaarde Woord van God, maar toen het levende Woord kwam, herkenden zij Hem niet. In de laatste jaren is er veel geschreven over de onfeilbaarheid van Gods Woord. Is de gehele Bijbel een directe openbaring van God, of bevat de Bijbel slechts het Woord van God gehuld in menselijke fouten, fabels en vertelseltjes? Dit laatste is door de orthodoxe en evangelische christenen steeds met kracht van de hand gewezen. Maar juist deze bijbelgetrouwe mensen stonden in de laatste dagen voor de kruisiging vooraan in de rij van schreeuwende vijanden van God. De mensen, die de Bijbel zo goed wisten uit te leggen, veroordeelden de Messias, die in die Bijbel werd geprofeteerd. Waarom herkenden zij Christus niet? Omdat zij de Bijbel zagen als een godsdienstige „Hoe hoort het eigen lijk", een soort geestelijke „Groskamp-ten Have", in plaats van een ontmoeting tussen God en mens. Hoe leest u de Bijbel? Om Jezus Christus beter te leren kennen? Alleen als u Hem daarin telkens weer ontmoet, zult u Hem herkennen als Hij komt. SLECHTS VIJF VOORBEELDEN UET maandblad „De Stem van de n Arbeid", orgaan van het N.V.V., schrijft in zijn laatst verschenen nummer een artikel over oud-minis ter Suurhoff en publiceert daarin het antwoord van deze voormalige be windsman op een aantal vragen. Één van deze vragen is: „Hoe zal het verder gaan?" Oud-minister Suurhoff denkt aan wat er tijdens zijn regeer periode nog niet is afgekomen, n.I. een nieuwe invaliditeitswet, een ziekenfondswet, de weduwen- en wezenwet, de kinderbijslagwetten, een wettelijke vacantieregeling, een arbeidsvoorwaardenwet En de politicus Suurhoff geeft dan als ant woord, dat als de komende verkie zingen de vorming van een rechts kabinet mogelijk maken, de tot nu toe gevolgde koers in gevaar komt. Niet dat het in de K.V.P. of zelfs bij de A.R.P. en de C.H.U aan sociaal voelende en vooruitstrevende elemen ten zou ontbreken, maar zo'n rechtse regering zou hoogstens op een kleine meerderheid in de Tweede Kamer kunnen hopen. Daardoor zou zij de gevangene worden van een betrek kelijk kleine groep onder aanvoering van Weiter, Duynstee, Lucas, Schmal cn nog enkele gelijkgezinde figuren. Of nog erger men zou bij de V.V.D. steun moeten zoeken. Helaas moet gezegd worden, dat men zich zelf in deze moeilijke positie gema noeuvreerd heeft. Tot zover de poli ticus Suurhoff. Naar de mening van Suurhoff zal na de verkiezingen een rechtse regering hoogstens op een kleine meer derheid in de Tweede Kamer kunnen hopen. Dit betekent dus, dat de Partij van de Arbeid thans reeds aankondigt, bij het tot stand komen van een rechtse regering van het be gin af aan overal „neen" tegen te zul len zeggen. Men zal altijd in het gun stigste geval slechts op een kleine meerderheid kunnen rekenen, dus in geen enkel geval op de socialisten. Dit betekent geen steun van de P.v.d.A. aan de regering, zelfs los van de zaken waarom het gaat. Dit lijkt op obstructie. De Partij van de Arbeid zal tegen zijn, ook al zullen er wetsontwerpen aan de Tweede Kamer worden aan geboden, die oud-minister Suurhoff had willen indienen, maar hij niet toegekomen is omdat de partij hem tot heengaan dwong. Men kan zich zo niet aan de indruk ont trekken, dat de socialisten ditmaal in de Tweede Kamer nog voor het wets ontwerp voor een weduwen- en wezenverzekering hebben gestemd, omdat het ontwerp nog door Suur hoff werd ingediend. Was dit niet zo geweest, dan hadden zij wellicht tegen gestemd. Over deze uitlating van oud-minister Suurhoff in „De Stem van de Ar beid" hebben wij ons verbaasd, om dat de na-oorlogse socialisten veertien jaar beweerd hebben constructief te willen medewerken in het belang van het land. Eveneens hebben wij ons verbaasd over de aanval van oud-minister Vondeling op het constructieve, voor uitstrevende beleid in de noordelijke provincies van zijn voormalige ambt genoot, prof. Zijlstra. Deze heeft overi gens zelf op afdoende wijze de heer Vondeling reeds van repliek gediend. Ook de nog steeds volgehouden voor stelling, dat de socialisten gedwongen zijn geweest uit de regering te stap pen en dat zij niet zelf door een ondergeschikte, toekomstige belas tingaangelegenheid enorm op te bla zen, hun eigen positie in de regering onmogelijk maakten, wekt verbazing. Ook het opnemen van ingezonden stukjes in „Het Vrije Volk" over het minderwaardig optreden van ambte naren tegenover werklozen (als het al gebeurd is), in de vooroorlogse ja ren, daarbij suggererend, dat de toen malige eerste minister dr. H. Colijn, daarvoor verantwoordelijk was, achten we niet alleen verbazingwek kend, maar beneden peil. Met de heer Tilanus vragen wij ons af, hoe de „doorgebroken" P.v.d.A.- mensen deze propaganda voor hun verantwoording kunnen nemen. De hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" heeft de heer Tilanus gevraagd, wat er dan aan de propaganda van de P.v.d.A. mankeert, en hij verzocht de heer Tilanus „laat ons zeggen, vijf sprekende voorbeelden te geven van socialistische propaganda, waarvoor zogenaamde P.v.d.A.-mensen zich moeten schamen". Vijf van dergelijke voorbeelden te noemen lijkt ons niet zo moeilijk. NIET UIT DE WEG GAAN A LS de tekenen niet bedriegen, zul len de laatste besprekingen, wel ke de Britse premier Macmillan van daag met zijn Russische collega Chroesjtsjef voert, iets van de span ning wegnemen, die vorige week na de felle en beledigende rede van de Rus de internationale situatie heeft gekenmerkt. Zijn verontschuldiging, dat zijn rede van dinsdag jl. voor binnenlands ge bruik bestemd was evenals zijn verbazing over de reactie er op niet oprecht gemeend. Zij stelt Chroesjtsjef echter in staat, een wat minder onvriendelijke houding aan te nemen, nu Macmillan op het punt staat te vertrekken om het overleg met zijn westelijke bondgenoten voort te zetten. Het is slechts de vraag, of de Rus wel volkomen vrij is in zijn overleg met ftfacmillan. De gebeurtenissen van de vorige week hebben nl, het vermoe den doen ontstaan, dat Chroesjtsjef wat de buitenlandse politiek met han den en voeten gebonden is aan dc groep in de partij, die nog steeds de oude stalinistische opvattingen hul digt. De invloed van deze groep blijkt ove rigens ook uit de reis, die Chroesjtsjef over enkele dagen naar Oost-Duits- Iand zal maken en die wellicht zal resulteren in het opstellen van een Russisch-Duits vredesverdrag. Ook de ze manoeuvre maakt deel uit van een weldoordacht plan, de onderhande- sterk mogelijk te maken. iingspositie van de Sowjetunie zo Het zijn die onderhandelingen, waar op de Russen zeer bewust aansturen. Macmillan zal dan ook naar zijn land terugkeren ip de overtuiging, dat de westelijke mogendheden een gesprek met de Sowjetunie niet uit de weg moeten gaan, door zich achter een (overigens niet onbelangrijke) proce- dure-kwestie te verschuilen. Wel wordt het de hoogste tijd, dat de westelijke Grote Drie en West- Duitsland het met elkaar eens wor den over een nieuwe aanpak van het Duitse probleem, die aan de ene kant rekening houdt met bepaalde Russi sche voorwaarden, maar die ander zijds de veiligheid van de westelijke wereld en de vrijheid van de Duitsers niet in gevaar mag brengen. Komt het Westen met een plan voor de dag, dat tot de verbeelding spreekt van landen als India, dan kan het zich altijd nog tot de Verenigde Na ties wenden en in een beroep op het wereldgeweten trachten, de Sowjet unie tot rede te brengen cn er van te weerhouden, stappen tc doen, die de wereldvrede ernstig in gevaar kun nen brengen. Het is niet voldoende, dat wij vast besloten door de Sowjetunie gelan ceerde voorstellen van de had wij zen. Sr moet wat beters tegenoever geplaatst worden. Zo lang dat niet gebeurt kunnen de Russen hun spel van kat en muis voortzetten. Met alle risico's, die daaraan voor de vrije wereld vorbonden zijn. Dr. D. J. de Groot overleden O.» 60-jarige leeftijd is te Kampen. j langdurige ongestt-„.ieid, dr. D. J. de Groot, emeritus predikant van - Ge reformeerde Kerken en bibliothecaris vn de Theolo^ .s-' cogeschool te Kam pen, overleden. Dr. de Groot studeerde theologie aan de Vrije Universiteit waar hij op 25 september 1931 promo arde to ctor in de theologie op een proef schrift getiteld: „Calvijn's opvatting over de inspiratie der Heilige Op H septeml »r 1928 aj.. vaardde hij het Jikamb' te Woudsend (Fr.), welke gemeente hij gediend heeft tot juni 1952 teen hem om gezondheidsredenen eervol emeritaat werd verleend. Nadien was hij werkzaam a!s biblioth arts van de theo logische «set ol te Kamper. Dr. De Groot he. -«c wer- ki ge chreven. Vorige week kwam de uitgave gereed van zijn k „Verweer en verantwoording over het goed recht de Gere' de Kerken De teraardebestelling van zijn stoffe ls,.. overschot zal a.s. donderdagmiddag geschieden te 14.30 uur op de algemene begraafplaats te IJsseln\ulden. )e wereldbonden van de YMCA en de CJMV zijn van plan om in Nazareth een centrum te bouwen voor christe lijke. joodse en mohammedaanse jon geren. Het zal een van de grootste ge bouwen word in het Middenoosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2